Regio Zorgen om verbetering Leiden-Noord Straatmakers hebben het maar dmk in Leiden Vers Konmar Voordeel! 1 O52 3 Kog onduidelijk wanneer jLreymborg deuren sluit Vaste klanten Voor vrijwilligerswerk, tegen betaald werken 79 Met Klantenkaart 50% korting iNDERDAG 27 JULI 2000 971 9 9 iden connie van uffelen 4 ervolg van voorpagina o/anneer de modezaken van reymborg in Alphen aan den ijn en Leiden sluiten, is nog o iet precies bekend. Bedrijfs- Oiider Van Nikkelen Kuijper an de Alphense vestiging oort dat de komende maand, e acht medewerkers van de- zaak worden onderge- racht bij andere werkmaat schappijen van Vendex zoals ijvoorbeeld Kien, Claudia 3 trater, America Today, Perry j port, De Bijenkorf, de HEMA Vroom en Dreesmann. 3 [aar wie precies waar komt, nog niet bekend. Om deze :den wil de bedrijfsleider van et Leidse filiaal dan ook nog iets zeggen over de gevolgen coor zijn tien medewerkers. P. van Bakkum, woordvoer- er van Vendex KBB, meldt at er pas volgende week teer zicht is op de gevolgen coor de werknemers en de Ijieuwe bestemming van de iverse filialen. Volgens Van akkum weet Vendex KBB wel de welk pand wil hebben, eiaar wil Vendex eerst alles in etail uitwerken voordat hier J its over naar buiten wordt iebracht. Zowel de parfume- eketen Douglas als de Kruid- ad Vashem onderscheiding oor historicus Van Doorninck •en pablo cabenda gepensioneerde Leidse his- cicus Adam van Doorninck eft onlangs de Yad Vashem derscheiding gekregen. Isra- hoogste ereteken voor men- die hulp hebben gegeven joden tijdens de Holocaust. )e 68-jarige Van Doorninck leende samen met zijn fami- tijdens de Tweede Wereld- rlog onderdak aan joden in n huis in Deventer. Door- ïcks moeder en zus ontvin- zo'n tien jaar geleden al de- fde blijk van erkenning. Op vat Holding willen winkels van Kreymborg overnemen. Kruidvat Holding wil de win kels ombouwen tot Trekpleis ter, Kruidvat of lei Paris XL. Van Bakkum meldt wel dat het personeel, afhankelijk van de bestemming die het pand krijgt, in dienst zal treden van de nieuwe gebruiker. Het kan echter ook zijn dat iemand el ders binnen het concern een baan krijgt aangeboden. Van Bakkum: „Stel dat er in Al phen een grote Douglas par fumerie komt, dan dan wordt de medewerkers een baan bij Douglas aangeboden. Zij be houden dan wel hun opge bouwde rechten. We zullen goed kijken hoe iemand in die nieuwe functie past." FNV Bondgenoten is blij dat de verkoop niet tot gedwon gen ontslagen leidt. „Voor de betrokken medewerkers is het desondanks een ingrijpende zaak. Zij komen in een andere branche terecht. In plaats van kleding moeten ze nu drogis terij-artikelen of computers gaan verkopen", zegt bestuur der K. Heynsdijk. Zij verwacht dat de mededeling donderdag bij het personeel als een bom zal inslaan. „Slechts weinigen hebben het einde van Kreym borg zien aankomen." voorspraak van Van Door- nincks vrienden is^ de onder scheiding, een medaille en een certificaat, nu voor de derde maal in de familie terechtgeko men. Van Doornincks naam zal ook in het Yad Vashem monu ment in Israel worden gebei teld. Doorninck spant zich in om de onderscheiding in de toe komst ook nog naai' zijn twee zusters in Amerika te laten gaan. Omdat, zoals hij zegt, zij zich even hard hebben inge spannen voor de onderduikers als hij. leiden Het weer mag dan enigszins tegenzitten deze zomer, toch heeft Brasserij Wessels aan de Haven elke dag twee vaste klanten op het terras. Het duo geniet dan wel niet van de zon maar wèl van het fraaie uitzicht op de Zijlpoort. Nadere inspectie leert dat het gaat om Jake en Elwood, beter bekend als de Blues Brothers. De acteurs John Belushi en Dan Aykroyd zetten deze types onvergetelijk neer in de gelijknamige film uit 1980. In deze maffe komedie proberen de twee geld bijeen te krijgen voor een weeshuis door weer met hun oude band te gaan optreden. Met alle consternatie in en rond Chicago van dien. De poppen komen overigens uit Duitsland. Lambert Vos, eige naar van Wessels, zag ze daar op een feestje en besloot Jake en El wood mee te nemen naar Leiden. Het tweetal zorgt in ieder geval voor de nodige aanloop bij bij de zaak en wordt verschillende keren per dag gefotografeerd en op video vastgelegd. foto henk bouwman den haag herman joustra Hij wil om gezondheidsredenen worden vrijgesteld van de plicht tot solliciteren. De wettelijke plicht om naar een baan te zoe ken in geval van werkloosheid brengt een grote psychische druk met zich mee. En ook om principiële redenen wil hij ont heffing van de sollicitatieplicht. Niemand mag in zijn visie wor den gedwongen tot het nemen van een betaalde baan. En er zijn tal van banen die erg mi lieuonvriendelijk zijn. Zelf wil hij het daarom het liefst vrijwil ligerswerk doen. Met dat ver haal stond een Leidenaar giste ren voor de bestuursrechter in Den Haag. Hij stond daar om de beslis sing van de gemeente Leiden aan te vechten dat hij zich wel degelijk beschikbaar dient te houden voor de arbeidsmarkt, of hij dat nu wilde of niet. Die beslissing is echter gebaseerd op een onzorgvuldig medisch onderzoek van de GGD, zo be toogde hij. De arts die hem had onderzocht had zich 'erg onge ïnteresseerd' getoond. „Hoe kan een arts mij in tien minu ten gezond verklaren? Hij vroeg niet eens naar mijn geestelijke gezondheid." Terwijl het daar toch voor een deel omdraaide, zo betoogde de Leidenaar. Hij had uiterst vervelende er varingen gehad met betaald werk, via uitzendbureaus. „Ik ben op mijn werk een paar keer geestelijk mishandeld. En ik ben er een paar keer uitge schopt." Vandaar dat hij nu een 'grote geestelijke weerstand' had jegens het verrichten van betaalde arbeid. „Ik wil niet meer het risico lopen om door een collega of door een baan te worden gekwetst." Vrijwilligers werk, dat wil hij wel doen, al wist hij nog niet precies wat. Er zijn per slot van rekening zo veel goede zaken om zich voor in te zetten - voor het milieu, tegen het racisme, voor een meer feministische maatschap pij om er maar een paar te neo- men - dat hij nog geen keuze had kunnen maken. Had hij die keuze eenmaal wel gemaakt, dan wilde hij dat vrijwilligers werk doen met behoud van zijn uitkering. „Want dan heb ik ook geen tijd meer om betaald werk te doen." Hij was in de loop der tijd in elk geval overspannen geraakt door al die ervaringen. En door de druk te moeten solliciteren. Alleen had de arts van de GGD dat niet in de gaten gehad. Daarom wilde de Leidenaar een nieuw medisch onderzoek, om op die manier alsnog arbeids ongeschikt te worden verklaard. Leiden peinst daar echter niet over, zo betoogde een woord voerder van de gemeente. Om dat men wel degelijk in de ga ten heeft dat er sprake is van psychische problemen, heeft men de Leidenaar een tijdelijke vrijstelling van de sollicitatie plicht verleend, zo legde de woordvoerder van de gemeente uit. Van een permanente vrij stelling kan echter geen sprake zijn. Die verleent de gemeente alleen wanneer de persoon in kwestie volledig en blijvend ar beidsongeschikt is bevonden. De bestuursrechter wil over zes weken uitspraak doen. 'Plannen dreigen dood te bloeden MEER DAN EEN KILOMETER GLIJBAAN OP DUINRELL! De verbeteringsplannen voor Leiden-Noord dreigen langzamerhand dood te bloeden. Dat verwijt maakt B. Pater, vertegenwoordiger van de bewoners in de stuur groep voor de plannen. Er is al sinds maart niet meer over de verschillende voorstellen vergaderd. Buurtbewo ners krijgen daardoor meer en meer het gevoel dat ze worden buitengesloten. Het trage tempo leidt bovendien tot groeiende onzekerheid bij mensen wier huizen op de nominatie staan gesloopt te worden. aan te pakken. Onder meer wil len ze de Willem de Zwijgerlaan ondertunnelen om zo de ver schillende delen van de wijken beter met elkaar te verbinden. Verder staan er tal van maat schappelijke en sociale pro gramma's op de rol om ook de samenleving in de buurten te leiden wim wegman Vorig jaar lente presenteerden gemeente, woningbouwvereni gingen en bewoners vertegen woordigers een ambitieus plan om drie wijken in het noorden van de stad (Groenoord, Noor derkwartier en de Kooi) grondig verbeteren. Een ingrijpend on derdeel is de voorgenomen sloop van enkele honderden slechte of slecht verhuurbare woningen in de wijken. Pater staat nog steeds achter de plannen maar vindt dat de uitvoering inmiddels erg traag is geworden. „Ik weet niet wat er gebeurt. Volgens mij wacht iedereen op elkaar en is er nie mand meer die er echt aan trekt. In het begin was er en thousiasme voor de plannen, maar dat ebt zo snel weg." Hij stelt dat er af en toe nog ge sprekken zijn tussen gemeente en de woningbouwverenigin gen. „Maar de bewoners wor den bijna nergens meer bij be trokken. Er zijn geen vergade ringen meer van de stuurgroep, waarin alle afspraken moeten worden uitgewerkt. We worden niet of nauwelijks meer op de hoogte gehouden van de voort gang." Volgens hem is dat vooral vervelend voor de bewoners van de Van Hogendorpstraat en van de Hoven langs de Willem de Zwijgerlaan. Hun huizen zijn in het ontwikkelingsplan met name genoemd als woning complexen die slecht zijn en daarom maar beter tegen de vlakte kunnen. „Ik ken mensen die hun huis binnen willen op knappen. Maar die vragen me: heeft het nog wel zin? Hoe lang staat mijn huis er nog? Ik kan ze geen antwoord geven." De plannen waar nog wel voortgang in zit worden volgens Pater zo ongelukkig aangepakt dat dat weer tot ergernis leidt. „De plannen voor de verhui zing van Pernix zijn gauw gauw met afzonderlijke leden van de stuurgroep besproken, niet in een normale vergadering. Ach teraf vraag je je af: waar was dat allemaal voor nodig?" De wethouders Laurier en Pechtold delen de zorgen van Pater niet. Laurier: „Ik geef toe dat het de laatste maanden niet helemaal is gelopen zoals we graag wilden. Het is politiek een rare tijd geweest." Toch meent hij dat er wel de gelijk resultaten zijn geboekt. „Ik wijs op het verbeteren van het Noorderpark en de plannen voor de verhuizing van Pernix naar Roodenburg. Daar heeft de buurt jarenlang om ge vraagd, en dat komt nu in or de." De beide wethouders wij zen erop dat binnen afzienbare tijd enkele cruciale beslissingen worden genomen. „Maar die kosten nu eenmaal tijd", aldus Laurier. Pechtold wil overigens na de zomer snel een gesprek met de verschillende partijen. „Het is niet goed als dit soort gevoelens van ongerustheid ontstaan." eiden blijkt meer 'unieke' j/erkgelegenheidsprojecten te nebben. Eind mei meldden wij at er in de Bronkhorststraat lissen Mauritsstraat en Van Iogendorpstraat met grote re- elmaat stoeptegels worden asgereden door de vuilnisauto, lie tegels worden vervolgens oor straatmakers weer keurig echtgelegd. Dat gaat al een lar of vier zo. In het smalle traatje komt dat doordat au- 's fout staan geparkeerd waardoor de chauffeur van de uilniswagen soms genood- aakt is om over de stoep te rij en. Een en ander neemt niet -0 dat het constant herstellen an het trottoir op werkver- 2.7 chaffing lijkt en bovendien ardig in de papieren loopt. Een bewoner van de Gerrit Kasteinstraat meldt ons dat er in Zuid-west een soortgelijk project bestaat. De trottoirte gels in de Diemeistraat, een zij straat van de Vijf Meilaan, wor den er namelijk ook regelmatig uitgereden door de vuilnisauto als deze de straat inrijdt om de verzamelcontainers te legen. Het argument dat dat komt omdat er auto's schots en scheef staan geparkeerd zoals dat in de Bronldhorststraat het geval is, gaat in de Diemeistraat niet op. Daar staan de voertui gen correct gestald. Toch wordt ook daar de stoep be schadigd. De bewoner van de Gerrit Kas teinstraat weet niet of Leiden zich realiseert dat die opknap- De Diemeistraat is een van de plaatsen in Leiden waar straatmakers geregeld in actie moeten om losgereden stoeptegels weer op hun plaats te leggen. foto henk bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. beurten de nodige kosten met zich meebrengen. „Ik vraag mij af of de opzichter van de ge- meeente die belast is met de uitvoering van-de werkzaamhe den zich bewust is van de kos ten bij elke terugkerende repa ratie. Hij moet toch aan de hand van werkopdrachten tot de conclusie komen dat gezien de kosten aan arbeidsloon in verband met de reparaties, maatregelen moeten worden genomen", zo schrijft de ver ontruste Leidenaar. De oplossing voor het 'pro bleem' die deze calculerende en meedenkende burger aan draagt, is even simpel als doel treffend. Als de gemeentelijke straatmakers dan toch regel matig in de Diemeistraat bezig zijn, versmal dan het trottoir met één tegel waardoor de vuilnisauto meer dan genoeg ruimte krijgt en nooit meer problerpen veroorzaakt. Een goed idee, mits er dan nog voldoende ruimte over blijft om een rolstoel te laten passe ren, zo laat een woordvoerder van de gemeente desgevraagd weten. Binnenkort wordt er ter plekke serieus gekeken of de theorie in praktijk kan worden gebracht. Limerick Een limerick is een vijfregelig speels versje van grappige aard veelal met klank- en woordspe lingen. De regels 1, 2 en 5 zijn lang en rijmen op elkaar. De regels 3 en 4 zijn kort en rijmen ook op elkaar. Een voorbeeld: Iedere zomer gaan 50-plussers in Leiden, stuk voor stuk ferme jongens, toffe meiden, samen op stap, of eten een hap, om vrolijk hun contacten uit te breiden. Dit jaar heeft de Leidse Wel zijnsorganisatie wederom een zomers programma samenge steld voor 50-plussers dat nog tot en met 18 augustus duurt. Eén van de onderdelen daar van is de limerickwedstrijd. Het onderwerp is Zomer 50+. Laat de dichter in u boven komen, stel uw creativiteit op de proef en stuur uw limerick onder vermelding van naam, adres en telefoonnummer voor 4 augus tus naar LWO, Zomer 50+. Breèstraat 117, 2311 CL Leiden. Uit de inzendingen worden drie winnaars geselecteerd die vrijdag 18 augustus een aan denken ontvangen wanneer het programma wordt afgeslo ten met een daverend slotfeest in het Volkshuis. Naast de limerickwedstrijd zijn er nog talloze onderdelen in het zomerprogramma: excur sies, sportieve bezigheden, rondvaarten en onder meer rondleidingen door de Hortus Botanicus, Leidse Hout en het Jeugddorp in zuid-west. Voor geïnteresseerden is er een in troductiecursus Internet en cu linaire liefhebbers kunnen ken nismaken met Italiaanse wij nen en hapjes en Surinaamse gerechten. Voor informatie 071-5168168. eric-jan berendsen Hamlappen, hamrollaae of fricandeau van de ham Per kilo van 17.90 voor Diverse soorten sla Lollo rosso, lollo biondo, frisee of eikenbladsla. Per krop van 1.99 voor 11 0 Maximaal 12 per artikel per klant Mosselen imperial Bak a 2 kilo. Met Klantenkaart van J-93S voor }[oiaxL£ U, ZLO .KQnMar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9