Invensys neemt Baan toch over Apart bedrijf voor internet bij KPN Consument koop weinig op interne Economie Telecom wet nieuw element in handelsoorlog VS-Europa Sonneveldt beraadt zich Lek Britse regering: Blair wil eui Meeste boswachters hebben helemaal geen bos Vertrek topman Telefonie verkleint kans op fusie KP DONDERDAG 27 JULI 2000 Flexwerkers minder vaak ziek Amsterdam Flexwerkers en werklozen waren vorig jaar minder vaak ziek dan in 1998. Het aantal mensen dat zich ziek meldde, nam af van bijna 750.000 tot iets minder dan 700.000. Zij ont vingen van het Landelijk Instituut Sociale Zekerheid (LISV) een Ziektewetuitkering. Het LISV betaalde vorig jaar 2,86 miljard gulden uit aan deze uitkeringen. Uitzendkrachten, werklozen en zwangeren kunnen een beroep doen op de Ziektewet. Voor de andere beroepsgroepen is de wet een aantal jaren geleden afgeschaft. Vorig jaar vroegen wel meer zwangeren een uitke ring aan. Het aantal ziekmeldingen van werklozen vertoont de laatste jaren een dalende tendens, stelt het LISV. Deze tendens gaat ongeveer gelijk op met de daling van het aantal werklozen. Sneller afhandelen schade buitenland den haag De afhandeling van blikschade bij een verkeersonge val voor automobilisten uit de Europese Unie wordt eenvoudi ger. Binnen twee jaar moeten de lidstaten een nieuwe EU-richt- lijn in de wetgeving verwerken, waardoor het mogelijk wordt dat een automobilist na een ongeluk in het buitenland in eigen land en eigen taal contact kan leggen met de buitenlandse ver zekeraar van de tegenpartij. Per jaar zijn er zo n half miljoen au tomobilisten in de Unie betrokken bij een verkeersongeval bui ten eigen land. Het is de bedoeling dat er in ieder land een ser vicebureau komt dat de betrokken toerist informeert over de ei genaar van de auto en de verzekeraar van de tegenpartij. Verder worden verzekeraars verplicht in alle Europese landen een adres te openen waar benadeelden hun vordering kunnen in dienen. MHP: looneis van vier procent houten De Unie MHP verwacht dat de looneis voor volgend jaar tussen de 3,5 en 4,5 procent komt te liggen. Dat is ongeveer evenveel als voor dit jaar. De FNV en het CNV houden het voor lopig op maximaal 4 procent. Voorzitter A. Verhoeven van de Unie MHP spreekt van een allerminst forse eis. ,,Op grond van de zeer positieve voorspellingen over de ontwikkeling van de economie van het Centraal Planbureau, zouden onze bonden wel een stijging van 5 procent voor de contractlonen kunnen ei sen", zegt Verhoeven in een interview in Perspectief, het blad van de vakcentrale. De Unie MHP is naast een algemene loons verhoging voor iedereen, voorstander van prestatiebeloning. FNV en CNV lopen hier minder warm voor. De FNV vindt dat volgend jaar alle werknemers bovenop hun loonsverhoging op ties moeten krijgen. Later dit jaar stellen de drie vakcentrales hun arbeidsvoorwaardenbeleid definitief vast. Laurus sluit Belgische supermarkten brussel Het Nederlandse supermarktconcern Laurus gaat som mige van zijn 49 vestigingen van Belgische dochter EDA sluiten. Laurus heeft het noodlijdende EDA al sinds maart vorig jaar in de etalage staan. Laurus heeft met de bonden onderhandeld over een sociaal plan voor de 410 werknemers. Een deel van hen kan aan de slag bij andere Belgische Laurus-dochters als Spar, Echo en Battard, die samen 526 vestigingen hebben. Voor 43 van de 49 winkels zoekt Laurus nog een koper. Het concern heeft de wens losgelaten om alles in één keer te verkopen en zoekt nu geïnteresseerden voor onderdelen. Winkels die niet verkocht kunnen worden, gaan eind dit jaar dicht. Banenplan voor Oost-Groningen Groningen De gemeenten in Oost-Groningen willen in zes jaar tijd 5000 werklozen aan een baan helpen. De werkloosheid wordt hiermee met een kwart teruggedrongen. Het is het groot ste werkgelegenheidsproject ooit in dit gebied. De Streekraad Oost-Groningen, een samenwerkingsverband van gemeenten, is initiatiefnemer van het ambitieuze plan. Volgens D. Heester beek van de Streekraad is er op dit moment onvoldoende werk. Toch ziet hij mogelijkheden voor het creëren van banen. Ver pleegkundigen doen vaak eenvoudige werkzaamheden zoals schoonmaken en wassen. Die taken kunnen werklozen heel goed overnemen. Ook een arbeidspool biedt mogelijkheden. Oost-Groningen kent al jaren een hoge werkloosheid. Ongeveer 20.000 mensen zitten zonder baan. In de gemeente Reiderland is zelfs 18,5 procent van de beroepsbevolking werkloos. Het lan delijke gemiddelde ligt op 4,1 procent. Benzineprijzen stuiver omlaag den haag De benzineprijzen blijven snel omlaag gaan. Morgen gaat er van de prijs weer een stuiver af. Ook diesel wordt goed koper. 1,6 cent, en komt op 1,814 gulden. De gewone loodvrije benzine (Euro) kost morgen 2,47, super plus ongelood 2,62 en super met loodvervanger 2,68 gulden. Shell Pura gaat naar 2,56, zo maakte marktleider Shell woensdag bekend. den haag gpd KPN maakt een aparte BV van zijn Internet, media- en call- center-activiteiten. Die veran dering maakt de organisatie doorzichtiger en flexibeler, al dus KPN. Aan de arbeidsvoor waarden van de 900 werkne mers van KPN Telecommerce verandert niets. De juridische afsplitsing wordt onder andere gedaan met het oog op een toekomsti ge afzonderlijke beursnotering. Maar daarvoor bestaan nog geen concrete plannen, zegt een woordvoerder. KPN wil zijn internetbedrijf eerst 'meer vlees op de botten geven', zoals top man Paul Smits in maart zei in reactie op de flop van World Online op de beurs. In het buitenland heeft KPN brussel anp De Europese Commissie blijft erbij dat Washington regels van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) overtreedt als het Ame rikaanse Congres overnames in de telecomsector gaat beper ken. Het feit dat Frankrijk en Portugal vergelijkbare wetten kennen, ontslaat de VS niet van de verplichting om de WTO-re- gels na te leven, zo meent Brus sel. In een brief heeft Europees commissaris Lamy (handel) de Amerikaanse handelsminister Barshefsky eerder deze week gewezen op de verregaande consequenties van dergelijke wetgeving. Daarmee zou tele com een nieuw element toe voegen aan de handelsoorlog tussen EU en VS, die tot nu toe VEB spreekt van 'ordinaire truc' Het hoofdkantoor van softwarebedrijf Baan in Bameveld dat wordt overgenomen door het Britse Invensys. Invensys neemt Baan Company over, hoewel het lang niet de vooraf geëiste 95 procent van de aandelen in handen heeft. De Britten hebben na het sluiten van de aanmeldingstermijn, gisteren, 75 procent van de aande len toegezegd gekregen. Maar Invensystopman Allen Yurko denkt een sluipweg te hebben gevonden, waar door hij met minder aandelen genoegen kan nemen. den haag gpd/anp Na een moeizame strijd en een omvangrijke advertentiecam pagne heeft Invensys uiteinde lijk slechts 67 procent van de aandelen toegezegd gekregen die het nog niet had. Het bedrijf begon zijn openbare bod op Baan met 24 procent, inclusief het bezit van de oprichters Jan en Paul Baan. In totaal hebben de Britten nu driekwart van Baan binnen bereik. Tot gisteren wilde Invensys geen genoegen nemen met minder dan 95 procent, omdat het bedrijf per se de volledige zeggenschap over Baan wilde. De Britten hebben echter een oplossing gevonden voor de dwarsliggende aandeelhouders die bleven weigeren op het bod van 2,85 euro -1,7 miljard gul den totaal- in te gaan. Het be drijf neemt daartoe de bezittin gen en schulden van Baan over, inclusief een schuld van 100 miljoen gulden aan Jan en Paul Baan. Per woensdag is de macht over het bedrijf feitelijk in handen van Invensys, al blijft de samenstelling van de raad van bestuur en de raad van commissarissen voorlopig de zelfde. Na een aandeelhouders vergadering op 15 augustus waar Invensys als meerder heidsaandeelhouder zijn zin kan doordrukken als het de meerderheid heeft, worden de Britten definitief eigenaar van de Baan-activiteiten. Zodra In vensys alle Baan-onderdelen heeft overgenomen, zal het de lege holding Baan opheffen, een technisch faillissement. De notering aan de Amsterdamse Beurs verdwijnt dan. De noodzakelijke reorganisa tie, waarin Invensys een miljard gulden steekt, begint 'zo snel mogelijk', de belangrijkste stap pen worden in de komende twee maanden genomen. „Vol gend jaar juni hopen we uit de rode cijfers te zijn met Baan", aldus Yurko. Aandeelhouders die het bod van Invensys genegeerd heb ben, kunnen tot eind augustus alsnog reageren of hun aandeel via de beurs verkopen. Beleg gers in Baan die dan nog aan delen in bezit hebben ontvan gen hetzelfde bedrag als Inven sys al die tijd heeft geboden: 2,85 euro. foto gpd marc van der kort De gekozen constructie is omstreden, toch is er ook be grip voor de stap die Baan heeft gezet. De Vereniging Effecten Bezitters gaat het verst in zijn kritiek en spreekt in De Volks krant van een 'ordinaire truc' om de wettelijke bescherming van aandeelhouders te omzei len. Wereldwijd werken er bij Baan ruim 4000 mensen. De vakorganisaties en onderne mingsraad reageerden verrast, maar verheugd. „Een creatieve oplossing voor een nijpend probleem", vindt RMU-voor man Schalk, die er vanuit gaat dat de reorganisatie in Neder land niet meer dan 100 tot 200 ontslagen zal eisen. CNV-be- stuurder Burggraaf is 'opge lucht' en vindt de uitkomst de beste óplossing. Voorzitter Van Dijk van de ondernemingsraad van Baan is ook tevreden: „Ein delijk krijgen we rust in de tent en dat hadden we hard nodig." als internetprovider vooralsnog alleen Planet België. Vóór een beursgang wil KPN zijn inter- netproviders en programmale veranciers voor Internet verder uitbouwen in Europa. In Nederland is KPN markt leider met de intemetproviders Planet Internet, Het Net, XS4A11, HCCnet (70 procent eigendom) met samen 1,5 miljoen abon nees. Als 'nieuwe media'-activi- teiten heeft KPN de 0800- en 0900-nummers, gidsen en Fi- nanceWebTV. Ook de KPN Callcenters en het apart beurs genoteerde SNT - waarvan KPN 51 procent bezit - maken deel uit van KPN Telecommerce. Sa men haalden de onderdelen vorig jaar een omzet van 1,3 miljard gulden, die als gevolg van investeringen verliesgevend vooral ging over het Europese regime voor bananenimport en Amerikaans hormonenvlees. Lamy vraagt Barshefsky om president Clinton een veto uit te laten spreken over eventuele wetgeving. Op initiatief van de republikeinse senator Lott stemt het Congres mogelijk morgen al over een wet die het onmogelijk maakt dat telecom- bedrijven die voor meer dan 25 procent eigendom zijn van een buitenlandse regering Ameri kaanse branchegenoten over nemen. Volgens Lamy is dit wets voorstel specifiek gericht tegen Deutsche Telekom, dat voor 58 procent in handen is van de Duitse overheid. Deutsche Te lekom staat op het punt de Amerikaanse mobiele operator VoiceStream over te nemen. De grafstenenmaker, de oli fantenverzorger, de piano stemmer en de koster. Neder land telt honderden beroepen met slechts een handjevol werknemers. Een serie verha len over hun arbeidsvoor waarden. Vandaag: De bos wachter. tienhoven sylvia marmerstein Oom agent speelt hij al lang niet meer. Vroeger gaf de bos wachter vooral fietsers op hun donder die op wandelpaden ra ceten. Of gaf burgers die de hond niet hadden aangelijnd een standje. Vandaag de dag moet de boswachter juist vrien delijk zijn. Hij is een soort gast heer geworden. „Ik organiseer fiets- en wandel tochten voor dagjesmensen en neem toeristen mee in een rondvaartboot", vertelt Bert van Dijk, boswachter van de Vecht streek. „Ook rijd ik door mijn gebied om te zien of ik mensen tegenkom die ik iets kan vertel len over het ontstaan van mijn gebied en de dieren en planten die erin leven." Zijn werkgever Staatsbosbeheer is sinds drie jaar aan het ver zelfstandigen. Het overheidsbe drijf moet gaan werken als een commerciële onderneming. „Vroeger kregen we ieder jaar een zak met geld. Die konden we gewoon besteden. Nu moe ten we tot in de puntjes verant woording afleggen. Dus precies plannen hoeveel centen we no dig hebben en waarvoor." Van Dijk stuurt zijn auto over de smalle weggetjes die de dorpjes in het Groene Hart ver binden. Hij weet nog net een ringslang te ontwijken. „PffF', klinkt het geschrokken, „die was er bijna geweest." De bos wachter parkeert aan de rand van een moerassig stuk grond. „Mijn gebied", zegt hij trots. Wie denkt dat boswachters al leen bossen beheren heeft het mis. De meeste boswachters hebben helemaal geen bos. Van Dijk heeft alleen een klein bos in aanplant onder beheer. De Boswachter Bert van Dijk: „Vroeger kregen we ieder jaar een zak met geld. moeten we tot in de puntjes verantwoording afleggen." foto gpd rob keeris rest van zijn gebied bestaat vooral uit open water, rietlan den, terreinen waar weidevo gels leven en 'schraallanden' (met lange grassen en lage struiken). Alle beheerstaken vallen onder verantwoordelijkheid van Van Dijk. „Ik overleg met mensen die in het gebied wonen. Zij worden nauw betrokken bij de besluitvorming als Staatsbosbe heer plannen heeft met een be paalde omgeving, zoals het aanleggen van een bos). Dus organiseer ik inspraakavonden. Vroeger stonden we nauwelijks stil bij de mening van inwo ners." Ook praat hij met ge meenten die aan het gebied grenzen, over aanleg van fiets paden en wandelroutes. „En ik sta op beurzen om te vertellen wat wij doen. Op de Huishoud beurs maar ook op de Op Pad beurs." Voor al die nieuwe taken heeft hij een flinke salarisverhoging gehad. April dit jaar bereikten de vakbonden (CFO, Abvakabo, CMHF en het Ambtenarencen- trum) een akkoord. „Iedereen is een schaal omhoog gegaan en gaat er tot 600 gulden bruto per maand op vooruit", zegt CFO- bestuurder Wim Stolk. Gemid deld verdient een boswachter 4000 gulden bruto. „De nieuwe salarissen zijn te recht", vindt Van Dijk. „We hebben het met al die extra ta ken veel drukker gekregen. Vroeger liepen boswachters ne gentig procent van hun tijd bui ten. Nu is dat nog maar veertig tot vijftig procent. De rest van de tijd werken ze binnen", illu streert hij. Veel van het buiten werk moet hij daardoor uitbe steden. „Als ik wil onderzoeken waar libellen voorkomen en hoeveel er zijn, zoek ik daar vrijwilligers voor." Sinds de verzelfstandiging heb ben de boswachters ook een andere CAO. Vroeger vielen ze onder de CAO voor rijksambte naren. Staatsbosbeheer volgt die CAO nog wel op hoofdpun ten. „Dus de pensioenregeling is dezelfde als van rijksambte naren. Maar over arbeidstijden en scholing maakt de werkge ver zelf afspraken met de werk nemers", zegt Stolk. Problemen met de baas over scholing ko men volgens Van Dijk zelden of nooit voor. „Staatsbosbeheer is zeer royaal met het aanbieden van cursussen. Dat is ook no dig, want je moet alles over een bepaald natuurgebied weten." Boswachter is het mooiste be roep ter wereld, vindt hij. Vroe ger heeft hij nog wel eens met de gedachte gespeeld om biolo gische boer te worden. „Ik heb er geen dag spijt van gehad dat het niet is doorgegaan. Want kijk nu eens naar dit mooie ge bied", zegt Van Dijk terwijl hij over de trilvenen loopt, een laag planten die op het water ligt. De laag golft heen en weer alsof hij op een waterbed staat te dansen. „Als ik al die zeldzame planten zie die alleen hier groeien, dan besef ik dat er geen leuker werk bestaat." den haag gpd E. Sonneveldt, oprichter en voorzitter van de stichting Baaninvestors 'beraadt' zich of hij de 22 grote, anonieme aandeelhouders van Baan nog wel wil vertegenwoordi gen. Sonneveldt voelt zich 'met handen en voeten gebonden' omdat hij de identiteit van zijn aandeelhouders niet be kend mag maken. Daar wil hij wellicht vanaf om vrijer te kunnen spreken, bijvoor beeld op de naderende aan deelhoudersvergadering van Baan. Niemand zal dan ooit weten uit wie de 'groep van 22' bestond. En óf de club bestond. Sonneveldt en zijn 'team van juristen' hebben overi gens hun twijfels over de 'fantasievolle' constructie waarmee Invensys Baan in lijft. De stichting overweegt gerechtelijke stappen. „Ook de informatievoorziening is op z'n minst discutabel, we onderzoeken of er sprake is van misleidende reclame", aldus Sonneveldt. Hij vindt niet dat zijn stichting, waarbij vele parti culiere belggers zich inmid dels via de website hebben aangemeld, verloren heeft. Ook al verdwijnt Baan van de beurs en zullen aandeelhou ders nooit meer dan 2,85 eu ro voor hun stukken ontvan gen. „Vechten kan geen kwaad. We hebben nog lang niet tilles gedaan." londen anp 7 Opnieuw zijn vertrouwe stukken uit de corresponde van de Britse premier uitge Uit het nieuwste lek, van memo van Blair en een van zijn adviseurs, blijkt da Britse Labourregering van ning is dat de toetreding Londen tot de euro in feite(9 uitgemaakte zaak is. Blair schrijft over de be sing om zich bij de euro munteenheid aan te sluiten of deze al genomen is ervoor om „opener en duit ker" over de kwestie naar ten te treden. Dit kan voljO de premier echter alleen g ren op het moment dat de nomische situatie gunstig is 1 Het memo van Blair, w schijnlijk van december jaar, werd gelekt naar de k ten The Times en The Sun. de bladen zijn eigendom mediamagnaat Rupert doch, die fel tegen de moge Britse toetreding tot de eurc Het nieuwe lek zal onge feld de angst bij de Labourr 2 ring versterken dat er bin kort nog meer vertrouwe documenten bij de media recht zullen komen. In de treffende brief zegt Blair ve dat Labour in de discussie toetreding de positie var Conservatieve Partij, die t< de euro is, moet 'ontmaske 2 als „strijdig met onze natio belangen". Het gaat om het derde binnen de Britse regering de afgelopen paar weken, gens een woordvoerder va premier wil degene die ai het lek zit „wanhopig de dacht van het publiek afle van de positieve veranderiiO die de regering voor de bui doorvoert". den haag gpd De meeste Nederlandse consu menten zéggen dat ze graag spulletjes kopen via internet, maar als puntje bij paaltje komt doen ze het niet. Veel consu menten zijn bang voor mis bruik van hun creditcardgege vens, zo blijkt uit onderzoek van het NIPO. Niet meer dan twaalf procent van de Nederlanders die in juli Internet bezochten, bestelden iets. Daarbij stonden boeken en cd's, de traditionele toppers, onveranderd bovenaan. Neder landers vormen daarmee geen uitzondering. Ook in de rest van de wereld is de consument terughoudend. Qua kooplust via internet staat Nederland op de negende plaats, na de VS, Ja pan, Noorwegen, Groot-Brit- tannië, Duitsland, Zuid Korea, Denemarken en Tsjechië. Het internationaal gemiddelde ligt met tien procent nog onder dat van Nederland. Nipo vergeleek de Nederlandse gegevens die van het moederbedrijf lor Nelson Sofres over 27 den. Niemand weet precies groot de uitgaven via Inte( zijn, en de schattingen er lopen fors uiteen. In kwam onderzoeksbu Blauw op 84 miljoen gu door Nederlandse consur^ ten. Dat was zes keer zoveq het jaar daarvoor (vijftien joen). Die enorme sti; kwam toen vooral door d( plosieve toename van be kers van het wereldwijde wt Inmiddels heeft 46 pro van Nederlandse huishou toegang tot internet. Daa zegt een groot deel dat ze^ eens iets via internet willei pen, maar vrijwel niemand dat tot nu toe ook werk Wel zegt 22 procent in hel mende halfjaar iets te zi kopen via internet. Werelc (27 landen) is veertien pro dat van plan. barcelona henk v correspondent „Het is waar dat we vrienden waren, en schoolkameraden op het Pilarcollege in Madrid. Maar vergeet niet dat ik de bes te van de klas was." Zo om schreef Juan Villalonga zijn vriendschap met de Spaanse premier Jose Maria Aznar on langs op een werkgeversfeestje. De gisteren afgetreden topman van het Spaanse telecombedrijf Telefónica heeft zich echter on voldoende gerealiseerd dat zijn vroegere vriendje nu in Spanje de nummer één is. Het aftreden van 'de snelste ondernemer van Spanje', zoals hij in de media wel is genoemd, heeft weinig of niets te maken met zijn beleid maar alles met de wens van Aznar dat hij zou opstappen. Villalonga voldeed niet aan de opdracht die hij in 1996 bij zijn aanstelling mee kreeg om door middel van de telecommunicatiegigant de in vloed van de Aznars Partido Po pular op de media te verster ken. In de Spaanse politiek spe len de media nog altijd een pro minente rol. Villalonga trok zich niets aan van Aznar en duwde het verou derde en logge Telefónica de mondiale markt op. Hij bracht het naar de beurs en veracht voudigde in drie jaar de waarde ervan tot 240 miljard gulden. In oktober kwam het tot een openlijk conflict, toen Villalon ga zich via aandelenopties van Telefonica verrijkte met veertig miljoen gulden. Dat juist tijdens de verkiezingsdg pagne. Aznar distantieerde openlijk van het inhalige ge van zijn vriend. De volgende botsing plaats toen de regering de van Telefónica met KPN te hield. Minister van econg sche zaken Rodrigo Rato d de, in opdracht van Aznar 'gouden aandeel' in te z als het op een stemming aankomen. Rato stelde dat q beursgenoteerd Spaans b< q geen invloed van een bu 5 landse regering verdraagt q Nederlandse staat bezit im nog bijna de helft van KPN. Met het vertrek van Villal is de kans op een fusie met kleiner dan ooit. Zijn opv Cesar Alierta is een vriend 5 Rodrigo Rato, de minister 5 economische zaken. En wil niets met KPN te m hebben alvorens dat vollei q geprivatiseerd. Alierta kreej paar jaar geleden de taak oi Spaanse tabaksindustrie te vatiseren. Dat is inmiddels vredigend afgerond. Alierta al vanaf 1997 lid van de van bestuur van Telefónica - De koers van het aandeef lefónica schoot gisteren omhoog, al werd tot het sli.. van de beurs gewacht m< officiële bekendmaking vai vertrek van Villalonga. De deelhouders hopen dat de nu is teruggekeerd bij het communicatieconcern, dat n nenkort het Nederlandse E mol wel volgens plan inlijft |q

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6