'Arafat ontbeert steun voor staat' Parijs kan forse groei van luchtverkeer niet bijbenen Buitenland oetin breekt weerstand Russische gouverneurs Leger Fiji rolt bende coupleider Speight op Wie rijk is, stopt eerder met roken JNDERDAG 27 JULI 2000 155 5 DPA Deutsche I isten RTR Reut onden mag e-mails onderscheppen inden Het Britse parlement heeft een wet goedgekeurd die ;t de veiligheidsdiensten toestaat alle e-mails te onderschep- ;n en lezen. Het oorsponkelijke wetsvoorstel is wel sterk aan past en afgezwakt, na protesten tegen schending van de pri- tcy. Volgens Londen breidt de wet slechts de huidige wetge- ng uit, waarmee de overheid nu al toegang heeft tot commu- catiemethoden als de telefoon. Digitaal geschoolde crimine- n kunnen nu ook in de gaten worden gehouden. Veel landen ebben daar geen wetten tegen. Dat geldt volgens Interpol, de ternationale politieorganisatie, voor zeker 60 procent van de J8 lidstaten. Er kan daardoor niet worden samengewerkt, wat ilgens Interpol des te pijnlijker is omdat internationale sa- pl enwerking bij de bestrijding van computercriminaliteit door i aard van de misdaden onontbeerlijk is. leen Brits paspoort voor Al Fayed m inden De Britse minister van binnenlandse zaken Straw pond in zijn recht toen hij weigerde Mohamed Al Fayed de itse nationaliteit te verlenen. Volgens een gerechtshof dat zich 2steren over de zaak boog, had Straw voldoende reden om aan 4 nemen dat de Egyptische eigenaar van warenhuis Harrods 5in 'een karakterstoornis' lijdt. Al Fayed vroeg in 1993 een Brits ispoort aan. Vorig jaar werd de aanvraag afgewezen door raw, die zich beriep op aanwijzingen dat Al Fayed Lagerhuis- den had betaald om kamervragen te stellen en zou hebben in- ibroken in kluisjes van klanten bij Harrods. Volgens het hof id Straw voldoende reden voor twijfel, en is er geen sprake in vooroordelen, zoals de Egyptenaar beweert. Al Fayed, die al nds 1964 in Groot-Brittannië woont, zei gisteren dat establish- ent en justitie in Groot-Brittannië altijd al tegen hem zijn ge- eest. astro leidt massamars tegen VS VANA President Fidel Castro heeft gisteren op de Cubaanse ,n itionale feestdag een protestmars van een miljoen Cubanen ingevoerd tegen het Amerikaanse handelsembargo dat al 38 ar van kracht is. Hij had voor deze gelegenheid zijn legerlaar- n verwisseld voor tennisschoenen. Op 26 juli herdenkt Cuba :t begin van de gewapende strijd in 1953 tegen de dictatuur in Fulgencio Batista. Die werd in 1958 ten val gebracht. De af lopen tijd is een zekere ontspanning merkbaar in de verhou- ng met de VS. Die overwegen versoepeling van de sancties g ior exporten van levensmiddelen en medicijnen toe te staan, aar Cuba vindt dat onvoldoende. Ook op de Expo in Han- iver was het gisteren Cuba-dag. Er was gespeculeerd dat Cas- daarvoor naar Duitsland zou komen, maar hij bleef in Hava- riekse kustwacht doodt kaper hene» Een elite-eenheid van de Griekse kustwacht heeft giste- n een einde gemaakt aan de gijzeling van een Zwitsers gezin in vijf personen en de kapitein van een zeiljacht. De boot was ior de famillie gehuurd, en werd om zes uur 's morgens bij de iven van de kustplaats Nafplion gekaapt door een gewapende an. De 38-jarige man, die een Tsjechisch paspoort had, vong de kapitein koers te zetten naar Casablanca in Marokko, berichtten de Griekse media. Het schip werd gevolgd door ie patrouilleboten van de kustwacht en een gespecialiseerd ïikteam, dat 's avonds toesloeg toen het jacht in de buurt van ;tros voer. Bij een vuurgevecht werd de gijzelnëmer gedood, rwijl een duiker gewond raakte. De Zwitserse familie en de ka- tein bleven ongedeerd. [rant schaft nieuwe Duitse spelling af ankfurtDe Frankfurter Allgemeine Zeitungzegt vanaf 1 au- istus de omstreden nieuwe spelling van het Duits vaarwel. De dactie vindt dat een jaar na invoering 'duidelijk is dat de doe- ti van de spellingshervorming niet zijn bereikt', zo meldde de tgever van de krant gisteren. Er is noch een betere beheersing in de taal, noch meer eenheid in het Duits ontstaan, aldus de tgever, die er bovendien op wees dat 90 procent van de Duit- rs bij het schrijven de regels toch niet naleeft. Ook veel boek- tgevers en media gebruiken de regels niet, of passen die aan. Duitse Academie voor Taal sprak van een signaal, en riep de mmissie voor de spellingsherziening op de regels terug te aaien. Een dag eerder had de commissie juist gezegd dat er en veranderingen op korte termijn mogelijk waren. ezetters brouwerij halen bakzeil hiltigheim De bezetters van de bierbrouwerij Adelshoffen in kok Canada erkent Noord-Korea hiltigheim hebben hun dreigementen ingetrokken. Zij wilden it bedrijf opblazen als eigenaar Heineken tot sluiting zou over- lan. De actievoerders legden zich uiteindelijk neer bij het be- ïit van het Nederlandse moederbedrijf. Heineken wil Adels- iffen opheffen, en alle activiteiten bundelen in het Noord - anse Saint-Omer bij Calais. De brouwerij gaat nog voor het nde van dit jaar dicht, waarschijnlijk in september. Vorige lek woensdag bezetten boze werknemers de fabriek. Zij dreig- ;n de brouwerij op te blazen, en gijzelden een manager. De - tievoerders eisten en kregen overleg. Het gesprek leverde nsdag niets op, maar gisteren besloten de 101 werknemers Ilf akkoord te gaan met besprekingen over een sociaal plan, n ontslagpremie en hulp bij omscholing of verhuizing. IC iRONTOCanada heeft gisteren Noord-Korea diplomatiek er- ind. Besprekingen over het aanknopen van diplomatieke be kkingen zullen 'zo snel als haalbaar is' beginnen. Dat zei mi- ster van buitenlandse zaken Axworthy na gesprekken met zijn oord-Koreaanse ambtgenoot Paek Nam Sun. Canada is na Ita- het tweede grote westerse land dat Noord-Korea diplomatiek left erkend. De stap volgt op pogingen van het bewind in Py- ïgyang om tientallen jaren van internationaal isolement en af- indering te doorbreken. Noord-Korea ging eerder dit jaar al itrekkingen aan met Australië en de Filipijnen. Het praat ook et Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Japan over nor- alisering van de relaties. Morgen spreekt zal de Amerikaanse inister van buitenlandse zaken Albright. Het wordt het eerste intact tussen de VS en Noord-Korea op dit niveau. irus ook in Massachusetts gevonden ston Het West-Nijlvirus is ook aangetroffen in Boston in de "Inerikaanse staat Massachusetts. Een dode vogel die dinsdag een park was gevonden, blijkt er aan te zijn bezweken. Mas- chusetts is de vijfde staat waar het virus is aangetroffen sinds t vorig jaar in de VS werd ontdekt. Boston heeft besloten de die het virus kunnen overbrengen op mensen te ver- met pesticiden. New York begon daar al mee nadat vo zeven mensen aan het virus waren overleden. Vorige ;ek moest Central Park worden besproeid omdat het virus was gevonden in vogels en insecten. De drie andere staten n New Jersey, Connecticut en Maryland. Het West-Nijlvirus n een dodelijke hersenontsteking veroorzaken, die gepaard at met de symptomen van griep. iKOU frank hendrickx ident Poetin heeft het ge- ht met de machtige gouver- rs van Ruslands 89 regio's nitief in zijn voordeel be- ht. De onder Jeltsin zeer in- idrijke regionale leiders de- gisteren in een historische ing afstand van hun zetels in Federatieraad, de Russische ste Kamer. !e gouverneurs stemden ook in met vergaande belastingher vormingen, waardoor ze be roofd zullen worden van een deel van hun regionaal budget. Het gebroken verzet van de Federatieraad is een grote poli tieke overwinning voor Poetin. Het Russische parlement, de Doema, had de bestuurlijke hervormingen al met de nood zakelijke tweederde meerder heid geaccepteerd, waardoor de gouverneurs gisteren voor een voldongen feit stonden. Barak spreekt zich uit na mislukte top in Camp David De Israëlische premier Barak verwacht dat maar weinig Westerse landen hun steun zullen geven aan een eenzij dig uitgeroepen onafhankelijke Palestijnse staat. Hij zei dat gisteren na terugkeer van de mislukte topconferentie in Camp David. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Volgens een naaste medewer ker van Barak noemde de Pales tijnse president Arafat in de laatste ontmoeting van de twee leiders niet langer 13 september als datum voor het uitroepen van een staat. De indruk be staat dat de Palestijnen de stap zullen uitstellen tot het eind van het jaar, tenzij eerder als nog overeenstemming wordt bereikt met Israël. Barak en zijn adviseurs heb ben na hun terugkeer wat meer bijzonderheden gegeven over de voorstellen die in Camp Da vid aan de orde zijn geweest. Zo was Israël bereid te helpen bij het creëren van 'Al Quds' (de Arabische aanduiding van Jeru zalem), dat de hoofdstad zou kunnen worden van een toe komstige Palestijnse staat. Al Quds zou dan bestaan uit Arabische dorpen en wijken die net binnen en net buiten de huidige, in 1967 door Israël vastgestelde gemeentegrenzen liggen. In ruil daarvoor zou Is raël een aantal grote nederzet tingen mogen annexeren en bij zijn deel van Jeruzalem voegen. Dit plan was onderdeel van een Amerikaans voorstel. Vol gens de Israëli's slaakte Barak een zucht van verlichting toen Arafat het zonder meer ver wierp. Wat de fel omstreden oude ommuurde stad van Jeru zalem betreft zou Israël soeve reine rechten krijgen. Arafat zou wel officieel beheerder worden van de Aksa-moskee en er de Palestijnse vlag kunnen hijsen. Het blijft onduidelijk hoeveel vooruitgang er is geboekt voor wat betreft twee andere moei lijk oplosbare problemen: de vluchtelingenkwestie en de grenzen van een toekomstige Palestijnse staat. Israëliërs en Palestijnen herhaalden gisteren overigens met klem dat het on derhandelingsproces nog niet is Een enthousiast onthaalde Yasser Arafat kust Salim el-Bourdani, commandant van de Palestijnse politie, op de kin bij zijn terugkomst in Gaza-stad. FOTO AP LEFTERIS PITARAKIS 'Madam Speaker' was plezierig bot Een dode en veertig gewonden LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Haar kordate, geestige optreden en het met haar doorrookte stem uitgeroepen order, order maakten van haar de bekendste parlementsvoorzitter ter we reld. Twee weken geleden ver raste de 70-jarige Betty Booth- royd het Britse Lagerhuis met de mededeling dat ze haar functie na acht jaar voor gezien houdt. Gisteren hield ze haar afscheidsspeech. Met enige weemoed laten de Britse parlementariërs hun Ma dam Speaker gaan. Niet alleen bij haar Labour-partijgenoten is zij geliefd, ook bij de Conserva tieve oppositie kan zij geen kwaad doen. Zij heeft respect afgedwongen door de volstrekt onpartijdige manier waarop zij voor de rechten en belangen van het parlement is opgeko men. De neiging van haar eigen rege ring om het Lagerhuis als een bijkomstigheid te beschouwen, wekte haar ergernis. Ook tij dens haar afscheidsspeech wees ze er gisteren op dat het parlement de baas is in het land, niet de ministers. Onder Boothroyds leiding zijn de afge lopen jaren talloze hervormin gen in de soms zwaar verouder de parlementaire gebruiken doorgevoerd. Dat zij zelf wei gerde de traditionele voorzit terspruik te dragen, was slechts één van die moderniseringen. Premier Tony Blair noemde haar 'een nationaal instituut', en wees er op dat er zakken vol met post zijn bezorgd voor de scheidende voorzitter. Oud premier John Major zei: „Ze was een fantastische voorzitter, die de bekendheid van ons La gerhuis wereldwijd heeft ver groot. Ze zal gemist worden vanwege haar humor en haar autoriteit, en het zal voor een opvolger moeilijk worden haar te doen vergeten." Door anderen is zij al eens raak getypeerd als een combinatie van 'een schooljuf, een kinder oppas en een kroegbazin'. Over zichzelf zei ze ooit: „Ik ben ple zierig direct en bot." Haar - naar eigen zeggen - lovely voice heeft zijn doorleefdheid vooral te danken aan de minimaal 25 filtersigaretten die zij dagelijks rookt. Nog maar een paar jaar geleden haalde zij het nieuws toen zij, al dik in de zestig, in Griekenland als een jonge meid aan het paragliden was. Boothroyd werd in 1929 in Yorkshire geboren als dochter van arme textielarbeiders. Over haar afkomst zei ze: „Ik kom uit de schoot van Labour." Reeds als tiener werd ze lid van de partij. Ze bleef binnen de partij aan de rechterkant van het poli tieke spectrum, en heeft altijd grote minachting gehad voor de idealistische linkervleugel in de partij. Die verweet ze onder an dere drammerigheid en gebrek aan realisme, waartegen ze zich keihard verzette. In de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog verdiende ze nog de kost als danseres in musi cals, en in de jaren vijftig woon de ze enige tijd in de Verenigde Staten. Daar werkte ze mee aan de verkiezingscampagne van John F. Kennedy. In 1973 werd ze parlementariër voor het kies district West Bromwich. Die ze tel geeft ze nu ook op. Haar laatste woorden in het Lager huis waren gisteren: Time's up. Daarna barstte er onder de par lementariërs luid applaus en gejuich los. Boothroyds opvol ger is nog niet bekend. SUVA-SYDNEY AFP-Rtr-ANP De strijdkrachten van de Fiji-Ei- landen hebben vanmorgen honderden aanhangers van couppleger George Speight op gepakt. Daartjij viel een dode en raakten ruim veertig mensen lichtgewond. Op tal van plaat sen schuimen nog gewapende aanhangers van Speight rond, maar de strijdkrachten zeggen die ook op te zullen pakken. Op het noordelijke eiland Va- nua Levu terroriseren naar schatting vijftig gewapende aanhangers van Speight Indiase Fijiërs in de plaats Labasa. Ze zouden veertig Fijiërs van In diase origine enige tijd hebben vastgehouden in een kazerne. De plaatselijke strijdkrachten zijn pro-Speight. Bij de hoofdstad Suva op het zuidwestelijke eiland Viti Levu werd Speight zelf gisteren met twee medewerkers aangehou den. Daarna volgde onrust on der de circa 350 gewapende medestanders van de radicale inheemse nationalist. Speight is fel tegen de invloed van Fijiërs van Indiase komaf. Militairen arresteerden Speight, omdat hij met meer onrust dreigde als zijn kandi daat voor het premierschap niet zou worden benoemd. Vandaag of morgen wordt een nieuwe interim-regering be noemd door de militairen. Die moet drie jaren regeren voordat er nieuwe verkiezingen komen. Speight zou ook hoogverraad hebben gepleegd door de presi dent, Ratu Josefa Iloilo, met de dood te bedreigen. Op hoogver raad kan de doodstraf staan op de Fiji-Eilanden. Speight gijzelde op 19 mei de premier van Indiase afkomst, Mahendra Chaudhry, en tal van politici in het parlementsge bouw. Op 13 juli eindigde de gijzeling met een akkoord tus sen de gijzelnemers en de mili tairen. afgelopen, en dat er goede vooruitgang is gemaakt op een aantal belangrijke punten. Arafat kreeg gisteren bij zijn terugkeer in Gaza een helden welkom, omdat hij niet heeft toegegeven in de kwestie Jeru zalem. De betekenis van de nieuwe populariteit wordt door de Palestijnen verschillend uit gelegd. Sommigen menen dat het Arafat koppiger zal maken in toekomstige onderhandelin gen, maar anderen menen dat het zijn positie zodanig ver sterkt dat hij meer soepelheid kan tonen. VANCOUVER Rtr De stijging van de inkomens heeft in Amerika en Canada meer gedaan voor de afname van het aantal rokers dan hoge belastingen en maatre gelen tegen het roken. Dat blijkt uit een studie in op dracht van het Canadese Fraser Instituut. Als mensen meer verdienen, is de kans dat ze stoppen met roken groter. Zo kunnen ze genie ten van de voordelen van hun gestegen inkomen, re deneren de onderzoekers. Voor de studie werd geke ken naar maatregelen uit het verleden die roken moesten ontmoedigen. Daarbij gaat het onder meer om het in perken van reclame, hogere belastingen op tabak en het verbieden van roken op be paalde plaatsen. Gebleken is dat het maar de vraag is of die maatregelen hebben ge leid tot een afname van het aantal rokers. Onderzoeker Palda zegt dat hij niet pleit voor het op heffen van de anti-rook- maatregelen, maar wel dat Canada en de V§ zich moe ten afvragen of hun ingrepen de meest effectieve manier zijn om roken te ontmoedi gen. Van de volwassenen in de twee landen rookt onge veer 25 procent. Midden ja ren zestig was dat percenta- in de VS nog 42 procent en in Canada 49 procent. De eerste anti-rookmaatregelen werden pas in de jaren ze ventig genomen, terwijl het aantal rokers toen al afnam, aldus het onderzoek. Defensiestukken EU voortaan altijd geheim BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Europese Unie verbiedt haar burgers inzage in de be langrijkste documenten over het gezamenlijke veiligheids- en defensiebeleid. Alleen Neder land, Zweden en Finland stem den tegen deze aanzienlijke in perking van de toegang tot in formatie. De Groenen in het Europees parlement spreken van een 'onacceptabele, totali taire maatregel'. De EU-ambassadeurs keur den gisteren met ruime meer derheid het voorstel van de 'Eu ropese superminister' Solana goed om alle documenten die het stempel 'Topgeheim', 'Ge heim' of 'Vertrouwelijk' dragen per definitie aan de openbaar heid te onttrekken. Het is Sola na zelf die als uitvoerder van het EU-defensie en -veilig heidsbeleid bepaalt welke stuk ken dergelijke stempels krijgen. Door de politiek zeer omstre den kwestie via de ambassa deurs af te handelen, zijn het Europees Parlement alsook de nationale parlementen buiten spel gezet. De Groenen be schuldigen voormalig NAVO- baas Solana ervan via de ach terdeur geheimhoudingsprak tijken van het militaire bondge nootschap de Unie in te slui zen. De Tweede Kamer riep eind juni het kabinet op zich tot het uiterste te verzetten tegen het beperken van de toegang tot allerhande EU-documenten. Een dergelijke praktijk staat na melijk haaks op de Nederlandse Wet Openbaarheid Bestuur. Tijdens het ambassadeurs- overleg werd het 'nee' van Ne derland, Zweden en Finland echter eenvoudig door de ande re lidstaten weggestemd. Dene marken, dat tot nog toe dezelf de positie als Nederland innam, liep zonder verklaring over naar het andere kamp. Omdat Sola na haast heeft - hij moet eind deze maand een overeenkomst met de NAVO sluiten over de uitwisseling van informatie - wordt zijn voorstel nu zonder tussenkomst van de EU-minis- ters schriftelijk afgehandeld. GONESSE CEES VAN ZWEEDEN correspondent „Het is een schandaal." Claude Carpentier heeft niet meer woorden nodig om de situatie in de lucht boven zijn hoofd te duiden. „Lille ligt met de TGV op een uur van het hart van Parijs", zegt hij. „Maar desondanks zijn er tien vluchten per dag naar die stad." Als voorzitter van Advocnar, een groep boze mensen die onder de aanvliegroute naar de luchthaven Charles de Gaulle woont, heeft Car pentier weinig op met de linkse regering. „De minister van transport heeft vandaag beloofd dat hij voor kerst een besluit neemt over een derde luchthaven nabij Parijs", smaalt hij. „Hij belooft dat al driejaar." Het probleem is eenvoudig. Boven de hoofdste delijke agglomeratie cirkelen dagelijks tweedui zend vliegtuigen. Hun motoren maken een hoop lawaai en braken veel gassen uit. En soms houdt een van die motoren ermee op en stort een vlieg tuig neer. Dat was dinsdag het geval in Gonesse, waar 113 lijken onder de zwartgeblakerde resten van een Concorde uitkwamen. De oplossing is volgens Carpentier eenvoudig. Om te beginnen, moeten veel korte vluchten worden geschrapt. Mensen kunnen even snel of sneller met de TGV naar Lille, Brussel (anderhalf uur), Lyon (twee uur), Londen (drie uur) of Mar seille (vanaf volgend jaar 3,5 uur). Dan kan het vliegverkeer van en naar Charles de Gaulle wor den verminderd. En als de behoefte dan toch nog groeit, moet er bezuiden Parijs een derde lucht haven worden gebouwd. Eigenlijk had de regering daartoe al besloten. Beauvilliers, een boerendorp met tweehonderd alpinopetten, zou het bruisende middelpunt worden van de derde luchthaven. Rondom het dorp wuifde slechts graan. Het lag tachtig kilo meter buiten Parijs, ver genoeg om de hoofdste delingen een goede nachtrust te garanderen, maar toch zo dichtbij dat een snelle trein de af stand in twintig min kon doen. Maar dat besluit dateert uit 1996, toen rechts nog regeerde. Een jaar later kwam links, en ging het plan weer in de ijskast. Of Jean-Claude Gayssot, de communistische minister, het daar weer uit wil halen? Carpentier vreest van niet. „Wij den ken dat het plan weinig meer is dan een rookgor dijn, waarachter verder wordt gewerkt aan de uit breiding van Charles de Gaulle." Parijs verstouwde vorig jaar 69 miljoen luchtrei zigers, meer dan enige andere stad in Europa na Londen (dat drie luchthavens heeft: Heathrow, Gatwick en Stanstead). Van die 69 miljoen nam Charles de Gaulle, benoorden Parijs, er 44 mil joen voor zijn rekening. De rest, 25 miljoen, vloog via Orly aan de zuidkant van de stad. Orly zit aan zijn plafond. De situatie is er nog niet zo schrijnend als tot voor kort in Hong Kong, waar passagiers vanuit hun vliegtuig konden zien of de flatbewoners op de aanvliegroute rijst dan wel noedels aten. Maar ook in Orly staan de huizen bijna op de landingsbaan. Rond Charles de Gaulle wonen tienduizenden mensen, maar ook nog enkele koeien. Er is nog ruimte voor extra asfalt. Dit jaar wordt de laatste hand gelegd aan een vierde landingsbaan, opdat de luchthaven kan doorgroeien naar 55 miljoen reizigers. Als Charles de Gaulle in het huidige tempo blijft doorgroeien - vorig jaar 13 procent - wordt dat aantal volgend jaar al bereikt. En dan? Zelfs als de regering besluit een derde luchthaven aan te leggen, wuift eind 2001 rond Beauvilliers nog steeds het graan. „En dan", zegt Carpentier, „wordt de verleiding wel heel erg groot om een vijfde baan te maken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5