OPRUIMING 'Europa bevordert mensensmokkel 'II Sluiproutes langs tolpoorten worden snel afgesloten Z Dit jaar vier Europeanen overleden aan lassakoorts Kritiek Ombudsman op E verzekering 65-plussers PERZISCHE TAPIJTEN Binnenland D£K°ff£R Hoefgetrappel 'Dit is gewoon in scène gezet' 'Ik geef door: aanslag op Netelenbos' lONDERDAG 27 JULI 2000 Nederlander overlijdt in Alpen rome Een Delftse alpinist is gisteren om het leven gekomen door een val van tweehonderd meter op de berg Girard in de Italiaanse Alpen. Zijn metgezellin, eveneens uit Delft, raakte zwaargewond. De 41-jarige man was op slag dood. De vrouw werd met een helikopter naar een ziekenhuis in Turijn ver voerd. Zij had verscheidene botbreuken en een ingedeukte borstkas opgelopen. Volgens de autoriteiten gold het Neder landse duo als ervaren klimmers en kwamen zij al jaren in het Artis laat seksuele voorkeur dieren zien amsterdamFlamingo's die aan groepsseks doen, een homosek suele chimpansee en een olifant die niet aan de vrouw wil. In het kader van de Gay Pride besteedt de Amsterdamse dieren tuin Artis zondag 6 augustus extra aandacht aan het seksleven van haar dieren. Bezoekers kunnen vanaf tien uur 's ochtends kennismaken met chimpansee Pipi die het alleen met een chimpansee van de eigen sekse wil doen. En ook de olifant Murugan die geen oog heeft voor de twee vrouwtjesolifanten in zijn hok is een bijzondere attractie. Hoewel vrijages bij de oli fanten uitblijven, is dat wel het geval bij de pinguïns en de fla mingo's. Deze dieren hebben een voorkeur voor groepsseks. Hoogbejaarde (93) seksueel misbruikt 'sser Naar nu blijkt is een 93-jarige vrouw uit Losser vrijdag avond in haar woning seksueel misbruikt. De dader is spoor loos. De politie bracht het bericht pas gisteren naar buiten, om dat de vrouw in eerste instantie niet precies aan de politie dui delijk kon maken wat haar was overkomen. Het misdrijf gebeur de tussen zes en twaalf uur 's avonds. Een precies tijdstip kon het slachtoffer niet aangeven. De onbekende man aan de deur gaf zich uit als arts, waarna ze hem binnenliet. In huis heeft de dader de vrouw seksueel misbruikt. In belang van het onder zoek wil de politie niet zeggen of het slachtoffer is aangerand of verkracht. Geen moord, maar natuurlijke dood drachten De 37-jarige man uit Drachten die ervan verdacht werd zijn vader dinsdag om het leven te hebben gebracht, is door de politie vrijgelaten. Na sectie is gebleken dat zijn 67-jari- ge vader door een natuurlijke dood om het leven is gekomen. De man kreeg een hartstilstand. De politie had de zoon aange houden, omdat kort voor het overlijden van het slachtoffer bei de mannen ruzie hadden. Later werd het lichaam in de schuur achter het huis gevonden. Borst moet Plavix vergoeden den haag Minister Borst moet het medicijn clopidogrel (Plavix) toelaten in het ziekenfondspakket voor mensen die overgevoe lig zijn voor aspirine. Dat heeft de rechtbank in Den Haag giste ren bepaald. De bewindsvrouw heeft de vergoeding van het middel ten onrechte afgewezen. Het College voor Zorgverzeke ringen (CVZ) had haar geadviseerd Plavix voor een beperkte groep te vergoeden. Volgens rechtbankpresident mr. D. Allewijn heeft Borst onvoldoende gemotiveerd waarom zij van het CVZ- advies afwijkt. ng leidse patiënt werkte voor Rode Kruis fier mensen zijn dit jaar in Eu- opa overleden aan lassakoorts. Dat blijkt uit cijfers van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO). Afgelopen dinsdag overleed een 48-jarige man in iet Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) aan de virus- riekte, die vooral in West-Afrika /oorkomt. De man werkte voor iet Internationale Rode Kruis rta' IRC) als chirurg in Sierra Leo- Lassakoorts komt in Europa relden voor. Volgens de WHO is 'v de ziekte dit jaar vier keer vast- jesteld en zijn alle vier de pati- inten aan de besmetting over- eden. Toch is behandeling tfoed mogelijk, wanneer de dia- gnose in een vroeg stadium is gesteld, aldus inspecteur infec tieziekten J. van Wijngaarden van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. s Omdat de symptomen erg lij- ken op die van malaria, is de ziekte echter moeilijk vast te stellen. De chirurg kwam op 11 eiden onno havermans juli voor een vakantie naar Lei den, waar zijn vrouw en doch ter wonen. Hij had toen al koorts en meldde zich bij het LUMC omdat hij dacht dat hij malaria had. Het duurde vijf dagen voordat het ziekenhuis de juiste diagnose had gesteld. Volgens IRC-woordvoerster J. Soerensen is dat niet zo gek. „Omdat de ziekte in Europa zelden voorkomt, zijn bloed en urine voor onderzoek naar Hamburg gestuurd. Alleen het laboratorium daar heeft vol doende kennis over lassa." Ook de inspectie vindt dat het LUMC kordaat heeft gehan deld. „Vijf dagen is nog snel", zegt een woordvoerder. „Die meneer dacht zelf ook dat hij malaria had. En hij was zeer er varen, omdat hij als chirurg in tal van landen heeft gewerkt." Volgens Soerensen is het voor hulpverleners moeilijk om zich volledig te beschermen. „Tegen malaria kun je jezelf enigzins beschermen door pillen te slik ken, maar bij lassa is dat niet mogelijk." den haag anp Particulier verzekerde ouderen zouden bij vestiging in het bui tenland, net als ziekenfondsver zekerden, voor ziektekosten verzekerd moeten kunnen blij ven. Nu loopt hun standaard pakketpolis automatisch af wanneer zij naar het buitenland verhuizen. De Ombudsman Zorgverzekeringen noemt dat =t d in haar jaarverslag over 1999 |os slecht verenigbaar met het ■de overheidsbeleid. Juist nu veel ouderen buiten Nederland willen gaan wonen, is dat niet meer van deze tijd, vindt ombudsman Gardeniers- Berendsen. Wie via het Zieken fonds is verzekerd kan zich in het land waar hij zich vestigt aanspraak maken op de voor zieningen die daar onder de so ciale verzekering vallen. De Ombudsman vraagt zich af of de politiek soms niet te snel met ingrijpende maatrege len komt. Zij noemt als voor beeld het opnemen van kleine zelfstandigen in het Zieken fonds. Achteraf moeten de re gels dan weer aangepast wor den. De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit Mir 240x170 van -A&XTr voor 995,- Naïn 254x162 van -4:830J- voor 2.995,- Mayouri 327 x 247 van 1&995;- voor 8.750,- Gabbeh 266x212 van -4*99!y- voor 3.250,- Nepal 244x174 van -3~t5Öj- voor 995,- N aha wand 304x172 van -&90Öj- voor 1.995,- Keshan 254 x 81 van A39& voor 995,- l Mooiste tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Heemstede, Binnenweg 211, 023-5292509 Voorschoten, Schoolstraat 32, 071-5613609 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'WSStWENMOeiENW6TOCH 05NS 0\)tpWe^6N IE.1S MIKWEÊ. VLlWlEN -rot TE STAAM eA WE- \JI0fPE gAAKl MAAR EVEN OrTsTCLLB^T Het klinkt heel geruststellend. Minister Nete lenbos (verkeer) heeft met de lagere overheden afgesproken dat er in het kader van het bereik baarheidsplan voor de Randstad maar een paar tolpoorten komen rond Den Haag en Amster dam. De werkelijkheid is echter anders. Om die paar tolpoorten effectief te maken zijn een hele rits aanvullende maatregelen nodig. En die lei den volgens de tegenstanders tot 'een woud' van betaalpunten. Het heeft daarom geen zin om de routeplanner een alternatief traject naar het werk in Amster dam of Den Haag te laten zoeken. De provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en de betrok ken gemeenten gebruiken de komende maanden om zelf alle sluiproutes in kaart te brengen. Daarna wordt besloten waar nieuwe hindernis sen komen om ongewenst sluipverkeer en het ontduiken van de betaalpunten te voorkomen. De regio Haaglanden denkt al aan vijftien tol poorten, rond Amsterdam moet het plussen en minnen nog beginnen. Zeker is dat er op 1 janua ri 2003 veel meer tolpoorten staan dan de nu aangekondigde twee of drie voor Amsterdam en drie voor Den Haag. „Maar om te spreken van een woud aan tolpoorten, dat is toch niet het beeld dat ik voor me zie", zegt de Zuid-Hollandse verkeersgedeputeerde Norder sussend. In Den Haag werkt een speciaal team in sa menwerking met de regio's Haaglanden en Rot terdam - waar net als rond Utrecht ook tolpoor ten komen - aan het opstellen van een totale Zuid-Hollandse tolpoortenkaart. Die moet uiter lijk eind augustus klaar zijn, want minister Nete lenbos wil voor 1 oktober van de vier grote ste den en de betrokken provincies weten of die in stemmen met haar 'bereikbaarheidsoffensief. Dat is het pakket aan anti-filemaatregelen waarin ook de proef met rekeningrijden - inmiddels om gedoopt tot spitstarief - is opgenomen. In de tus senliggende maand moet het plan door de ge meenteraden en Provinciale Staten worden goedgekeurd. De Amsterdamse regio kan daar na het sluiten van een principe-akkoord afgelopen dinsdag ook aan beginnen. „Het is hard werken om het allemaal op tijd rond te krijgen", erkent Norder (PvdA). „Tol poorten zijn iets nieuws. Als we eraan beginnen, dan moeten we het meteen ook goed doen. An ders kun je het beter laten." De moeilijkste opga ve is zicht te krijgen op het sluipverkeer dat na het invoeren van tolpoorten ongetwijfeld ont staat op provinciale wegen en de grotere ge meentelijke wegen. „Daar moeten we natuurlijk wat tegen doen. Dan kom je ook tot een groter aantal tolpoorten. En bijkomende maatregelen als drempels en afsluitingen. Ik vind zo'n aanpak terecht", zegt Norder in de Haagsche Courant. Ook zijn Noord-Hollandse collega De Boer heeft deze week aangekondigd dat er met de ge meenten wordt gekeken naar de noodzakelijke aanvullende maatregelen. Hij is daar niet kinder achtig in. „Ik denk daarbij aan doseerlichten, wegversmallingen, tolpoorten en in het uiterste geval slagbomen", aldus De Boer. Op die manier wordt bijvoorbeeld voorkomen dat forensen op weg naar Amsterdam de tolpoort bij Badhoeve dorp mijden door bij Hoofddorp van de A4 af te gaan en binnendoor via Aalsmeer en Amstelveen naar het werk te rijden. Een route die bij veel au tomobilisten nu al populair is om de files voor Amsterdam en Schiphol te omzeilen. De gevol gen van die maatregelen zullen zeker te merken zijn in de gemeente Haarlemmermeer, die met steun van de provincie Noord-Holland strijdt te gen de komst van een derde tolpunt, vóór Schip hol. Netelenbos is daar voorstander van om in de ochtendspits de verkeersdrukte rond de luchtha ven terug te dringen. Norder, in tegenstelling tot WD-collega De Boer voorstander van de plannen, schetst een paar van de bijeffecten, zoals die zich zowel rond Den Haag, Leiden als Haarlemmermeer kunnen voordoen. „Denk aan ouders die 's ochtends al leen hun kinderen naar school willen brengen en helemaal niet op de rijksweg willen. Die kunnen op binnenwegen toch op tol stuiten. Voor derge lijke gevallen moeten we voor het einde van de zomer een oplossing zien te vinden." Maatregelen om de instroom van asielzoekers te beper ken hebben een steeds omvangrijkere mensensmokkel tot gevolg. Dat zeggen de organisaties die zich bezig houden met vluchtelingenhulp. In een deze week gepre senteerd rapport van het ministerie van justitie staat dat driekwart van alle asielzoekers die naar Nederland ko men hulp krijgt van mensensmokkelaars. „Naarmate men van Europa meer een fort maakt, wordt de mensensmokkel steeds profes sioneler", zegt T. Wijn van Vluchtelingenwerk Nederland, dat de belangen behartigt van vluchtelingen in Nederland. Volgens Wijn is het voor men sen die als gevolg van oorlog of vervolging hun land willen ont vluchten steeds moeilijker Eu ropa te bereiken. „De visumbe palingen zijn aangescherpt, langs de Oost-Europese grens is de bewaking opgevoerd, bij de Spaanse enclaves in Marokko zijn hekken opgetrokken en luchtvaartmaatschappijen krij gen hoge boetes als de docu menten van hun passagiers niet in orde blijken." Vluchtelingenwerk vindt dat de balans in de maatregelen van Nederland en andere Wes terse landen zoek is. „Europa moet bereikbaar blijven voor vluchtelingen. Mensen hebben nu eenmaal het recht elders een veilig bestaan te zoeken." Aanscherping van de regels leidt de laatste jaren tot steeds meer smokkelpraktijken. „Zo lang er vluchtelingen zijn, is er al mensensmokkel. Zonder hulp van derden kun je vaak je land niet ontvluchten. Nu het steeds lastiger wordt om hier binnen te komen is dus ook steeds professionelere hulp no- dig." Wijn neemt afstand van prak tijken zoals de recente smokkel van Chinezen via Rotterdam naar Dover. „Natuurlijk moeten we uitwassen bestrijden. Maar tegelijk moet je oppassen niet de totale vluchtelingenproble matiek te criminaliseren. Zo lang de situatie in de landen van herkomst niet verbetert, blijven er mensen die noodge dwongen elders hun heil zoe ken." Vluchtelingenwerk heeft er begrip voor dat asielzoekers gebruik maken van mensen smokkelaars (hulp bij illegale grensoverschrijding), niet voor mensenhandel. „Er is een dui delijk onderscheid. Bij mensen handel worden mensen onder bedreiging of onder valse voor wendselen naar een ander land gebracht. Zij zijn daarna vaak ook nog afhankelijk van de mensenhandelaar", zegt Wijn. „Mensensmokkel is niet de oorzaak van de asielproblema tiek, maar het gevolg van het feit dat mensen nu eenmaal hun land ontvluchten", zegt di recteur özgümüs van Vluchte lingen Organisaties Nederland (VON). „Het is ontzettend sim pel om te stellen dat smokkel een oorzaak is van de komst van asielzoekers. Misleidend voor de samenleving en voor de Tweede Kamer." Maatregelen beperken instroom asielzoekers geesteren Een kudde jonge hengsten van een paardenfokbedrijf van de maatschap Nijhof in het Gelderse Geesteren zit een verzorger op de hielen. De man moet de paarden de weg wijzen naar een andere wei, maar moet wel oppassen niet te struikelen. foto anp jacob melissen Vader van in Riinini neergeschoten Nederlandse student: rimini «hans geleunse correspondent „Mijn jongen zou zoiets nooit doen", zegt Marianne Hen driks. Haar stem is zwaar van emotie. Haar zoon, Robert Bou- dewijn Vakkers, derdejaars stu dent aan de TU Delft, is met zijn 21 jaar een sportieve jon gen. Nu dreigt hij voor de rest van zijn leven tot aan zijn mid del verlamd te blijven. Robert werd maandagnacht bij een avondje stappen in de Italiaan se badplaats Rimini in de buik geschoten door een 30-jarige politieagent. De kogel raakte zijn lever en een ruggenwervel. Marianne zat gisteren bij Ro bert op de intensive care van het Maggiore ziekenhuis in Bo logna. Daar kwam hij na twee dagen een beetje bij zijn posi tieven na een zware operatie. En wat Robert zijn moeder ver telde, stond haate op de versie die de commandant van de ca rabinieri in Rimini aan deze krant en Italiaanse journalisten vertelde. Volgens die lezing was Robert in dronken toestand naar het balkon van een flat bo ven de discotheek Blow Up aan de Via Regina Elena geklom men. Het was bijna twee uur 's nachts en hij zou geprobeerd hebben een rolluik voor een van de ramen op te tillen. Toe valligerwijs woonde daar de po litieagent, een onderofficier van de carabinieri. Hij zat tv te kij ken, hoorde het gemorrel aan de luiken en trok die open. In het donker zag hij een man voor zich staan met een wapen in de hand. Sommaties om weg te gaan hielpen niet, de man kwam op hem af en de caribi- niere trok zijn dienstpistool en schoot. „Dit is gewoon in scène gezet", verzekert Marianne's echtge noot Frans Knops. Robert ver telde dat hij tegen een uur of een in de discotheek naar het toilet zocht. Dat kon hij niet vinden en ging naar buiten, te gelijk met een Nederlands meisje dat later weer terugkeer de in Blow Up. Robert vroeg de portier nog om een stempel op de arm, zodat hij weer kon te rugkeren. In de straat achter de discotheek deed hij zijn plas en werd vervolgens aangesproken door een man. „Hij dacht dat het een perso neelslid van Blow Up was en liet het stempeltje op zijn arm zien om aan te geven dat hij be taald had en weer terug wilde keren. De man trok zijn pistool en schoot hem in de buik", ver telt stiefvader Knops. Al te veel details wil hij op aanraden van de met hulp van de Nederland se ambassade in de arm geno men advocaat niet kwijt. On derzoeksrechter Paola Bonetti heeft gistermiddag een kwartier lang met Robert gesproken. „Hij herinnerde zich niet op een balkon te zijn geklommen en wist ook niets van een wa pen", vertelde Bonetti later aan de lokale krant La Voce (De Stem). Het onderzoek moet uit wijzen of Robert strafrechtelijk vervolgd moet worden en of de politieagent, zoals hij beweert, uit zelfverdediging heeft ge schoten. De eigenaar van Blow Up, Ste- fano Lucciola, acht het onmo gelijk dat de Nederlandse stu dent 'toevallig' op het balkon van zijn bovenbuurman terecht is gekomen. „Hij had dan eerst over een hek moeten klimmen en dan nog een stuk omhoog. Wil je dat lukken, dan moet je niet dronken zijn, maar goed je evenwicht kunnen bewaren", zegt hij. Knops denkt er het zijne van. „Ik vermoed dat deze man ge woon geschoten heeft en daar na Robert naar zijn balkon heeft gedragen", zegt hij. Het wapen bleek uiteindelijk een namaakpistool. Het onderzoek op vingerafdrukken zal niet veel opleveren. La Voce meldt van daag dat het door zoveel han den is gegaan dat onderzoek vrijwel onmogelijk is. „Mijn zoon doet geen vlieg kwaad, hij houdt niet van vechten en heeft nooit een wapen gehad", zegt zijn moeder. Knops: „Hij wordt al bang als hij ernaar kijkt. Het eerste wat hij zei toen hij bij kwam uit de narcose was: ik ben neergeschoten achter de discotheek moeder. Zoiets kan je in zo'n toestand niet verzin nen." Werkstraf van honderd uur voor bedreiger minister De taxichauffeur die enkele maanden geleden minister Ne telenbos (verkeer) telefonisch bedreigde, moet als straf hon derd uur werken. Dat heeft de politierechter in Rotterdam gis teren bepaald. De man ver klaarde tegen het rekeningrij den te zijn. Wegens bedreiging met de dood bewaakte de poli tie een tijd lang het woonhuis van de bewindsvrouw in Hoofddorp. „Ik geef alleen door: morgen ochtend tien over zeven, een aanslag op Netelenbos." Boos en gefrustreerd belde de 35-ja- rige taxichauffeur op naar het ministerie van binnenlandse zaken. Het was hem niet zozeer te doen om de nieuwe taxiwet. „Ik dacht taxiwet oké, maar ook nog tolpoorten plaatsen. Daar van raakte ik over de rooie." En dus besloot hij op 21 april de minister eens te laten schrik ken. De taxichauffeur hield het echter niet bij één gesprek. Meerdere keren op verschillen de dagen belde hij met het mi nisterie. Medewerkers van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) wisten zes bedreigingen op band vast te leggen. Na het eerste telefoontje na men de autoriteiten direct maatregelen en lieten agenten haar woonhuis bewaken. De bewindsvrouw lag op dat mo ment nogal onder vuur wegens uiteenlopende zaken. Taxiwet, onlusten tussen chauffeurs in Amsterdam, aanleg van een aantal omstreden spoorlijnen en het rekeningrijden. Onder tussen had de BVD het num mer achterhaald van de mobie le telefoon waarmee werd ge beld. Een agent die bij de poli tie in Rotterdam is belast met taxizaken herkende de stem op het bandje. Bedremmeld verscheen hij gisteren, zonder advocaat, voor de politierechter. Op de vraag van de magistraat wat hij nou vond van zijn daden antwoord de de taxichauffeur. „Op zijn Rotterdams zou ik willen zeg gen: ik haat mezelf er voor. Ik voel me een ontzettende grote kankerklootzak." De politie rechter veroordeelde de man uiteindelijk voor één bedrei ging. Van de andere, die hij wel had bekend, was volgens de rechter niet duidelijk of die wel bij de minister waren terechtge komen. STEVENHAGEN ACTI6Ê|?0tpÊM, NllMlSTERS, f/lKLQVl&MT5lE.p6lT, \J^£Ü2spRö6LEMeM,TOLfDOpTEW,6ül[iei?goSSeii EM KOCHTEN VAM OMWOMEMI/EN MAAV Hief LOTTE--

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3