Zwevend naar de luchtmacht Gesprek van de Dag Bij Jerry Springer van stalking beschuldigde ex vermoord M Ockels de lucht in Stoomcurci van twee weken DONDERDAG 27 JULI 2000 152 Sommentaar de helpende handen van hun kinderen hard nodig bij het oogsten en andere werkzaamheden in het land. In feite is de grote vakan tie alleen drage lijk, zo viel in het radioprogramma te be luisteren, als vaders werkzaam zijn in het onderwijs. Zo niet, dan zijn het doorgaans de moeders die de vakantievierende kinde ren onder hun hoede moeten nemen. Wel iswaar gaat vader mee met de gezinsva kantie maar daarna moet hij doorgaans weer - fulltime - aan het werk. Omdat de meeste vrouwen deeltijdwerksters zijn, moeten zij ook een oplossing zien te vin den voor de dagen dat ze niet thuis zijn. Oma en opa, het kinderkamp, een logeer partijtje bij een vriendje of vriendinnetje: het kan allemaal wel, maar het is een heel geregel en geplan. Maar ook moeders die 'gewoon thuis zijn', klagen steen en been over hun leven en huis dat op zijn kop worden gezet en de noodzaak iedere dag weer iets nieuws te verzinnen tegen de ver veling die voortdurend op de loer ligt. Ze ker wanneer het, zoals de afgelopen we ken, voortdurend regent. Het argument dat de grote vakantie niet korter kan, vanwege het fenomeen vakan tiespreiding, snijdt in de praktijk weinig hout. Nog steeds worden honderdduizen den mensen tegelijkertijd gedwongen huis en haard te verlaten. Spreiding blijkt ook in de praktijk nauwelijks een oplossing voor files en ongelukken op wegen, even min voor overvolle campings en kusten overal in Europa. Je hebt op vakantie nu eenmaal niet alleen met Nederlanders te maken, iedereen op het noordelijk half rond gaat met zomervakantie. Eenmaal terug van vakantie is het door de spreiding moeilijker geworden om in de vakantie weken daarna te gaan logeren bij neefjes of nichtjes of vriendjes of vriendinnetjes die elders wonen te logeren te krijgen. De ene regio heeft immers veel eerder vakan tie dan de andere. In onderwijskringen is weinig animo voor het inkorten van de grote vakantie en men heeft een ijzersterk argument: de nood zaak bij te moeten komen van een uiter mate stressvol vak. Daarnaast zou de voorbereiding van het nieuwe schooljaar de nodige tijd vergen. Hoeveel tijd dit daadwerkelijk kost en of iedereen die in het onderwijs werkt daar zo nauwgezet mee bezig is, is niet bekend. En ook andere Nederlanders werken in vermoeiende, veeleisende banen en zij hebben geen drie maanden vakantie per jaar, plus ATV-da- gen. Een ander argument dat bovendien tegen die grote vakantie pleit, is het feit dat kinderen bij hun terugkeer in de schoolbanken veel kennis en vaardigheden verloren zijn en het ongeveer twee weken kost om ze weer op het oude peil te bren gen. enselijk Internet meer dan Napster Een Amerikaanse rechter heeft het bedrijf Napster ver boden muziek te verspreiden via internet. Daarmee is geenszins het laatste woord gezegd over een netelige juridische kwestie met enorm grote economische be langen. In de eerste plaats is de juridische uitspraak voorlopig, hetgeen wil zeggen dat de rechter nog van gedachten kan veranderen. Maar, en dat is belangrij ker, een juridische beslissing kan de bestaande situatie, waarin iedere internetgebruiker zijn favoriete muziek van een andere internetter kan overnemen, niet meer terugdraaien. Veel muziekliefhebbers zetten hun favoriete muziek op de computer. Door al die bestanden aan elkaar te kop pelen biedt Napster internetters een overzicht van alle op het net beschikbare digitale muziekbestanden. Wie iets van zijn gading tegenkomt, kan het gewenste be stand vervolgens gemakkelijk kopiëren. Met zo'n 20 miljoen deelnemers heeft Napster een gigantische mu- ziekvoorraad in de aanbieding. De platenindustrie zegt daardoor op jaarbasis een miljard gulden aan inkom sten mis te lopen. Napster moet nu stoppen met muziekdistributie, om dat het bedrijf 'een website heeft die een inbreuk op het auteursrecht mogelijk maakt'. Los van de juridisch aanvechtbare beslissing - Napster maakt immers zelf geen inbreuk op het auteursrecht, maar wijst internet ters de weg naar muziekbestanden op het net - gaat deze rechterlijke uitspraak ook voorbij aan de impact van het internet, dat zijn populariteit juist dankt aan het op grote schaal uitwisselen van informatie en be standen. Het is zeker niet uit te sluiten, zoals eerder al werd aangegeven, dat de cd-verkoop juist toeneemt door websites als Napster. Internet heeft de wereld opengelegd voor iedereen met een computer. Het wezenlijke kenmerk van het net is het uitwisselen van informatie op een schier eindeloze schaal. Wie die uitwisseling aan banden legt, legt het internet aan banden. En dat is met de huidige techno logische verworvenheden onmogelijk. Is Napster er niet meer, dan biedt het net talloze andere mogelijkhe den om informatie en muziekbestanden door te slui zen. In die zin is de rechterlijke uitspraak achterhaald door de dagelijkse praktijk. Het lijkt beter en meer voor de hand liggend dat de muziekindustrie middels af spraken met bedrijven als Napster de auteursrechten probeert te regelen. De politie in de VS is op zoek naar een in The Jerry Springer Show verschenen echtpaar. Een vrouw die de twee in de show van stalking beschuldigde, blijkt te zijn vermoord. De ver moorde vrouw, de 52-jarige Nancy Campbell-Panitz is de ex van de 40 jaar oude Ralf Panitz. Die is inmiddels hertrouwd, met ene 42 jaar oude Eleanor. De show is maandag uitgezon den. Een paar uur daarna werd Panitz' ex dood gevonden in een huis, dat door alle drie wordt opgeëist en waarin de drie na de opnames in mei kor te tijd samen verbleven. De po litie ging naar het huis na een melding dat twee vrouwen daar ruzie aan het maken waren. Toen de opnames werden ge maakt, wist Nancy kennelijk niet dat Panitz was hertrouwd. Zij zei te denken voor de show te zijn uitgenodigd omdat hij mogelijk bij haar zou willen te rugkeren. Toen Springer in de show tegen haar zei ,,hij zegt je toch dat hij dat niet wil", stormde zij het toneel af. Panitz zei te hopen dat zij door de show „nu zo vernederd is dat zij erkent dat het definitief uit is". Voor de opnames had hij verklaard nog seks met haar te hebben bedreven om haar tot in de show „in de illusie" te laten dat hij naar haar terug zou willen. De politie wilde niet zeggen hoe de vrouw om het leven kwam. Zij verdenkt het echtpaar nog niet van moord, maar wil het wel verhoren. Een woordvoer ster van de show sprak van een „verschrikkelijke tragedie". De programmamakers helpen de politie bij haar onderzoek. In 1995 vond een moord plaats als gevolg van een talkshow in de VS met als thema Geheime Aanbidders. Daarin bekende de 32-jarige Amedure gek te zijn op de eveneens aanwezige, vol ledig verraste Jonathan Schmitz. Deze 24-jarige, vol gens eigen zeggen heteroseksu eel, schoot Amedure drie dagen na de opname van het pro gramma dood. Hij gaf zich vervolgens aanl de politie, waar hij zijn c' motiveerde met de publiekt vernedering in de show. De treffende aflevering is nooit gezonden. De van belasting fraude be- schuldige tenor LU CIANO PAVA- ROTTI heeft een akkoord gesloten met de Italiaanse belasting dienst. De zanger heeft de slepende zaak met de fiscus ge schikt voor een bedrag van om gerekend circa 28 miljoen gul den. Dat meldt de Italiaanse zender Rai Uno. De belastingin spectie stelde eerder vast dat Pa- varotti in de periode 1989-1991 zo'n 20 miljoen aan inkomsten voor de fiscus zou hebben ver zwegen. Hij gaf Monte Carlo op als zijn hoofdverblijf, terwijl de belastingdienst stelde dat de te nor hoofdzakelijk in Italië woon de. Een Oostenrijkse man heeftd1 moord op zijn zoon zelf opgeloss De jongen was twee jaar gelede om het leven gekomen toen hi| van zijn brommer viel en werd N aangereden. De politie hield he steeds op een ongeval, maar moet nu toegeven dat ze fout ze p De politie ging over tot de arres tatie van vier mensen nadat de vader met overtuigend bewijsrr teriaal was gekomen. Tijdens h onderzoek van de vader bleek c zijn zoon lid was van een jeugd bende die hij wilde verlaten. D= bende hield zich bezig met in braken en drugshandel. Al vrij snel na het ongeval bleek date met de brommer was geknoeid Een van de banden was lekgest ken. Ook had iemand brandsttf over de brommer gegoten, waa' door deze onderweg vlam vatte Het onderzoek van een privé-dt tective die door de vader aan l> werk was gezet gaf de doorslag De detective infiltreerde in de j bende en legde een getuigenis van een van de leden op band vast. Daar kon de Oostenrijkse politie niet meer omheen. De grote vakantie Om mij heen laait de discussie over de lengte van de grote vakantie weer op. Bij de kassa van de supermarkt tussen moe ders met zeurende kinderen. In een tele foongesprek meteen vriendin die mij ver klaart er 'helemaalgek van te worden', te meer omdat zij vier dagen per week werkt en dus allerlei opvangvoorzieningen moet regelen, en in een radio programma dat ik toevallig aanzette. 'Je doet je huis net voor niets, ze blijven maar in en uit lopen, hongerig, dorstig, met steeds an dere plannen en nieu we ideeën', viel uit de monden van de deel nemende moeders te beluisteren, evenals de verzuchting: Waarom moet die grote vakantie zo lang zijn?'. Die lengte heeft een his torische verklaring. De grote vakantie is een te gemoetkoming geweest van de Nederlandse overheid aan de groten deels agrarische bevol king van dit land toen - de leerplicht werd inge voerd. Boeren hadden zomers Tegelijkertijd zijn er ook wel geluiden te horen die aandringen op een langere va kantie van minimaal twee maanden. Veel Turkse en Marokkaanse families benutten de grote vakantie om uitgebreid terug te gaan naar hun geboorteland en wensen daar bij voorkeur twee maanden te ver blijven. Ieder jaar komen tal van Turkse en Marokkaanse kinderen dan ook later in de schoolbanken terug dan Nederlandse kinderen. Met een grote vakantie van tivee maanden hoefje niet te spreiden, is de kans op een zonnige periode in eigen land groter en kunnen kinderen bij familie en vriendjes elders gaan logeren. Zelf had ik vooral de eerste weken moeite met de grote vakantie: de ontregeling, de chaos, het gebrek aan structuur. Daarna ging ik het gaandeweg ervaren als een ge zellige periode van onthaasting waar kin deren die de rest van het jaar zo geleefd worden, ook wel eens recht op hebben. Om gewoon weer eens helemaal kind te kun nen zijn, vrij te spelen, lekker in de tijd te kunnen hangen. Om dingen te leren die ze op school niet leren, over allerhande zaken die met het leven zelf te maken hebben. Maar ik vond het ook altijd weer heerlijk als de scholen weer begonnen. En ik weer baas over mijn dagindeling kon zijn. Kamp om jongeren warm te maken voor baan als straaljager- of helikopterpiloot Vrijwel geluidloos komt het ranke witte vliegtuig over het glooiende grasveld aanzweven. Net waar het kaalgeschoren gedeelte begint, zet de piloot de landing in. Dat gaat niet zachtzinnig: van een meter of twee laat de vlieger de 'kist' met een klap op het gras terechtkomen. „Die had nog wat te veel vaart", stelt chef-instructeur Goos Hageman droogjes vast. Honderdvijftig jonge ren uit het hele land nemen deze zomer weer deel aan de Jeugd Luchtvaart Opleiding, een zweef- vliegkamp dat betaald wordt door de Koninklijke Luchtmacht. Een groot deel van hen vliegt op het Nationaal Zweefvliegcentrum Teriet, ten noorden van Arnhem. Doel van de cursus is de jonge ren warm te maken voor een baan bij de luchtmacht. „Jaar lijks meldt zich een groot aantal aan om opgeleid te worden tot piloot op een helikopter of een straaljager", aldus woordvoer ster Salentijn van de Koninklij ke Luchtmacht. „Dat wil echter niet zeggen dat we voldoende geschikte kandidaten binnen krijgen. De selectie is erg zwaar. Van de duizend aanmeldingen komen slechts enkelen daad werkelijk in een F 16 of een he likopter terecht. De Jeugd Luchtvaart Opleiding is voor ons een manier al in een vroeg stadium in contact te komen met jongeren die feeling heb ben met vliegen." Op de start- en landingsbaan van Teriet hangt een wat on werkelijke sfeer. De route er naartoe is bij de ingang gemar keerd met een bord 'Verboden Toegang' en 'Alleen voor le den'. Een zandweg voert tussen gras- en heidevelden door. Na enkele kilometers doemen, op de top van een glooiing, twee bestelbussen op. Eromheen lo pen en zitten mensen. Het zijn instructeurs en jongeren die de Jeugd Luchtvaart Opleiding vol gen, het zomerse zweefvlieg- kamp van de luchtmacht. De deelnemers willen bijna zonder uitzondering lucht machtvlieger worden. „Schrijf maar op: luchtmacht, ik kom er aan", zegt branieschopper Mustafa. De 19-jarige Amster dammer, geboren in Kazachs- tan maar al sinds zijn vierde in Nederland, zit samen met zijn even oude vriend Hicham op zijn beurt te wachten. Beiden hebben dit jaar havo-examen gedaan. „Ik word straaljagerpi loot. Het is moeilijk, maar ik ga het redden", zegt Mustafa. „Ik heb net mijn eerste landing ge maakt. Dat is echt kicken. De adrenaline schiet door je lijf." „Het is moeilijker dan ik ge dacht had", zegt Hicham. „In ieder gevaf moeilijker dan de computerspelletjes die we altijd doen." Op de keurig geschoren, glooi ende grasvlakte tegenover de twee bussen is het een komen en gaan van zweefvliegtuigen. De lier trekt om de vijf a tien minuten een toestel de lucht in. Dat gaat met een ongekende kracht: het vliegtuig zit in drie seconden aan de honderd kilo meter per uur. Dan gaat het steil omhoog tot drie- a vijfhon derd meter, waar afgekoppeld wordt. En dan is het een kwes tie van zo lang mogelijk boven blijven. Iets verder op het grasveld, net achter plek waar de vliegtuigen vertrekken, zetten de toestellen hun wiel weer aan de grond. Een goede piloot landt niet, die strijkt neer. Net voor de aarde bereikt wordt, gaat het toestel weer iets omhoog, om vervol gens het gras te aaien en een meter of vijftig verderop tot stil stand te komen. Ook Iwan; een 17-jarige havo-scholier uit Veenendaal, is overtuigd van een toekomst in een F 16, of minstens in een helikopter. Hij kent het traject al uit zijn hoofd. „Je gaat eerst naar de KMA voor een vooropleiding en dan ga je naai' Amerika. Daar leer je het echte vliegen. De selectie is zwaar, maar ik kom er wel door. Het mooie van vliegen vind ik dat je met je hoofd én met je handen werkt. En ik ben met al lebei wel goed." „Er is inderdaad veel belang stelling voor het beroep van jachtvlieger", zegt woordvoer ster Salentijn. „Maar dat bete kent niet dat we ook automa tisch genoeg geschikte kandida ten binnenkrijgen. Van de dui zend aanmeldingen zijn er maar een paar goed genoeg om daadwerkelijk in een F 16 te vliegen. De Jeugd Luchtvaart Opleiding is een manier om al in een vroeg stadium in contact te komen met jongeren die fee ling hebben voor het vliegen." Er zijn tijdens de cursus geen mensen van de Koninklijke Luchtmacht op Teriet aanwe zig. Toch kijkt Defensie op af stand mee. De instructeurs houden tijdens de twee weken een logboek bij waarin ze van iedere deelnemer niet alleen de vaardigheden in de lucht vast leggen, maar ook zaken als het functioneren in de groep. Altijd makkelijk voor wanneer zo'n jongen (in de groep van 150 deelnemers zijn maar enkelf meisjes) later inderdaad bij luchtmacht solliciteert. De ji geren krijgen deze rapportaj j zelf ook te zien. Hoeveel jongeren voor het derland gaan vliegen, oftew wat het rendement van de c sus is. kan de luchtmacht ov gens niet zeggen. Instructrice Roelie de Boer, het dagelijks leven medisch analist in het Radboud huis in Nijmegen, vindt het weldig om de jonge knapen leren zweefvliegen. „Ze zijn thousiast en betrokken, ze men een echte groep. En ze ren enorm snel." Heeft ze ei geen moeite mee op een vei kapte manier reclame te me s) voor de luchtmacht? „Dit is alleen een voorportaal voor luchtmacht. Er doet ook jongen mee die mavo heel dat is niet genoeg om piloot worden. Als het er alleen om ging personeel voor de luchtmacht te winnen, zoul niet uitgenodigd zijn." ;et 1 ft J >o m; i de Het duurde even, maar uiteindelijk was het giste ren rond het middaguur dan toch zover; de lance ring met de Sling Shot in Scheveningen met Wub- bo Ockels, Nederlands eerste man in de ruimte, aan boord. De ervaring beviel zo goed dat de gewezen as tronaut nog zeven keer de lucht in ging. Telkens met een van de leerling-ruim tevaarders die ook voor de gelegenheid waren uit genodigd. In zijn enthou siasme ging Ockels daar na over tot de bediening van de gigantische kata pult, de nieuwste attractie op de Scheveningse Pier. Hij trok de pin los waar door passagiers met een acceleratie van 0 tot 200 kilometer per uur in an derhalve secon de de lucht in- gingen Het enthousiast aftellen van het publiek voor Ockels was gis teravond tel kens tevergeefs. Een technisch mankement maakte een vlucht toen on mogelijk. De ploeg van de 'katapult' belde driftig met de uitvinder van de attractie in Duitsland, maar deze kon op af stand ook het antwoord niet De organisatie kampte eerder al met de nodige tegenslagen. Vrijdag had de Sling Shot opgebouwd moeten worden. Zwaar weer verhinderde die dag de overtocht uit Rotter dam. En op maandag maakte de harde wind de opbouw onmogelijk. Steef Versprille, exploiteur-di- recteur van Bungy Jump Holland, verwacht deson danks veel van de Sling Shot. „Ik denk dat het een sensatie wordt. Hopelijk wordt het een vaste at tractie op de Pier. Extre me sporten of andere ex treme bezigheden zijn helemaal van deze tijd. Mensen zoeken kicks, ze willen voelen dat ze le ven." GPD Jongeren bekijken de cockpit van het zweefvliegtuigje waarmee ze hun eerste vlucht zullen maken. foto gpd tom van dijke Begin jaren vijftig hield del ninklijke Luchtmacht voorl eerst een zweefvliegkamp jongeren op zweefvliegcent Teriet, tussen Arnhem en A; doorn. De traditie hield in 1 op te bestaan, maar met he oog op het personeelstekoi Defensie worden de kampe sinds een paar jaar weer gel den. Scholieren verblijven t weken op een vliegveld - tej woordig doen naast Teriet c andere vliegvelden mee - ei krijgen in die tijd een s'toon cursus zweefvliegen, „een g de voorbereiding voor het gen bij de luchtmacht of bij KLM." De jongeren worden gewoi via de middelbare scholen, eindelijk worden er 150 toej ten. Bij de selectie wordt on meer gekeken of iemand lat inderdaad bij de luchtmach werken. De luchtmacht betaalt voor dere deelnemer duizend gu den. De jongeren zelf betalt 250 gulden, plus tachtig gul voor een luchtvaartkeuring, L De opleiding duurt twee we en de cursisten gaan alleen het weekend ze naar huis. A vluchten worden met instni teur gemaakt. De deelnema f krijgen aan het eind van dei sus geen brevet. Daarvoor n een zweefvlieger een flink a - tal solovluchten gemaakt hi ben. Ze worden echter wel acht zelfstandig een vlucht i kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2