Leidsch Dagblad Herstel Concorde kort voor ramp 50%1 Modeketen Kreymborg sluit winkels Wethouder is vandalisme aan Vredesmonument zat Napster moet stoppen met distributie muziek DE KOLONIAAL Recordpartij xtc komt mogelijk uit Nederland AANBOD 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ONDERDAG 27 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Nieuwkoopse Plassen een eldorado voor de kanovaarder Drie Aziatische .- topcircussen 1 maand lang te zien in Carré 8 Grabbelton van uitstapjes naar evenementen in eigen land ijzelnemers Jolo iten Duitser gaan paratisten op het Filipijnse and Jolo hebben vanmorgen n correspondent van het ïitse weekblad Der Spiegel ijgelaten. Hij was één van de rijke gijzelaars van de isla- itische beweging Abu Sayyaf. renz berichtte over de zaak, der meer omdat er vier ïitsers gevangen worden ge ilden. Eén van hen is inmid- vrij. Lorenz werd op 2 juli de tweede keer in korte ontvoerd. Hij kwam eer- vrij na betaling van los- Id. lachtigingswet door op Antillen Antilliaanse Staten zijn nmorgen akkoord gegaan de invoering van de ichtigingswet. De regering- ïrier krijgt met deze nood- I tot 1 augustus 2001 bij- idere bevoegdheden om het genoemde urgentiepro- ïa met voorrang uit te u De noodwet geeft de tilliaanse regering ruime oegdheden om op korte mijn, zonder parlementaire edkeuring vooraf, maatre en te nemen om de econo- sche crisis aan te pakken. AVW 500 keer rekmachine t World Wide Web is 500 groter dan de huidige ekmachines als Altavista en kunnen laten zien. Dat jkt uit een studie dat het ïerikaanse bedrijf Bright- inet heeft uitgevoerd. Het ig om een onderzoek naar tabases zoals archieven die aditionele' zoekmachines ;t raadplegen. Uit het on- rzoek blijkt dat er meer dan 0.000 databases via internet n te doorzoeken. De infor- itie die daarin zit, bestaat 'n 550 miljard pagina's. vername Baan ngs sluipweg Britse Invensys heeft een ipweg gevonden om het odlijdende softwarehuis ver te nemen zonder de Draf geëiste 95 procent van aandelen te verwerven. Dat leurt met een constructie - t overnemen van activitei- i - die ook bij faillissemen- i wordt ingezet. De Vereni- ig Effecten Bezitters is ver- twaardigd. Ze spreekt van 'ordinaire truc'. jina7 ceanium breekt 3 jaar oud record t nieuwe Oceanium in de Ütterdamse Diergaarde Blij- rp heeft al een bezoekersre- d gevestigd. Volgende week dt de 250.000ste bezoeker een maand verwacht Het de record is van augustus lim 200.000. rote drukte op egen verwacht n miljoen Fransen vertrek- dit weekeinde naar hun (antieadres. Ook in Duits- d, Zwitserland en Oosten- staat het drukste weekein- ran het jaar voor de deur, ldt de ANWB. In Frankrijk tstaat komende 'zwarte' za- meer dan 100 kilome- naar het zuiden. Vooral Autoroute du Soleil, de weg rijs-Bordeaux en de routes hting Normandië en Bretag- ri dan verstopt. ANDAAG 18 PAGINA'S Gezagvoerder liet onderdeel in motor vervangen De dinsdagmiddag bij Parijs verongelukte Concorde had kort voor het opstijgen een probleem met een van de vier motoren, motor nummer 2. Dit heeft Air France gis teren laten weten. In die motor, die later in brand vloog, had een technicus op verzoek van de gezagvoerder een onderdeel vervangen. Dat onderdeel was uit een andere Concorde gehaald, omdat het niet in voorraad was. parus cees v correspondent Door de reparatie steeg de Con corde op met een vertraging Reeds bij het opstijgen meldde de ver keersleiding aan de piloot dat er een steekvlam uit zijn motor kwam, zo bleek gisteren bij het afluisteren van de cockpit voice recorder. De piloot antwoord de: 'Motor 2 is stuk'. Toen de verkeersleiding waarschuwde dat de vlam wel erg groot was, meldde de piloot dat hij niet meer kon stoppen. In plaats daarvan wilde hij pro beren op de nabijgelegen lucht haven Le Bourget te landen. Twee minuten later stortte het toestel neer op een hotel bij Gonesse, nadat het eerst een bocht naar links had gemaakt. Alle 109 passagiers en be manningsleden kwamen om, evenals drie aanwezigen in het hotel. Een vierde doodverklaar de, een Britse hotelgaste, bleek gisteren nog in leven. Ze was tijdig uit een raam gesprongen. Twaalf mensen in het hotel raakten gewond, van wie nie mand nog in levensgevaar ver keert. Burgemeester Blazy van Go- nesse bracht gisteren een ode aan de piloot, die volgens hem had gepoogd het centrum van zijn stadje te sparen. Hij eiste een opschorting van alle vluch ten met de Concorde, totdat de oorzaak van het ongeluk is ach terhaald. Minister van transport Gays- sot zegde toe dat het supersoni sche vliegtuig in Frankrijk voor lopig aan de grond blijft. Maar British Airways hervatte giste ren zijn transatlantische vluch ten met het toestel. De Franse president Chirac was dinsdag overigens getuige van het drama. Hij was net op de luchthaven geland met een lijnvlucht uit Tokyo, toen de pi loot aan zijn passagiers meldde dat zij rechts het spektakel van een opstijgende Concorde kon den zien. De verbijsterde president zag daarop het brandende toestel weggaan. LEIDEN/ALPHEN A Op verschillende plaatsen rond de plek waar de Concorde neerstortte, zijn bloemen gelegd. Op de achtergrond het hotel waarop het toestel terechtkwam. Operaliefhebbers eisen garantie van KLM dat ze niet in hun hemd staan schiphol» anp De Utrechtse organisator van operareizen, Operaselect, sleept de KLM voor de rechter om de aankomst van de koffers van operaliefhebbers te garanderen. Operaselect organiseert reizen naar onder meer Verona, Salz burg en Wenen. Mensen die dergelijke reizen boeken, ne men hun beste uitgaanskleding mee om de opera's - in de are na van Verona of bij de Salzbur- ger Festspiele - in stijl bij te wo- Operaselect heeft nu echter naar zijn zin al te vaak moeten meemaken dat er koffers met die onmisbare kledij te laat aankwamen. Gasten, ontsteld doordat zij in hun reiskleren en dus opgelaten naar de opera stelden de organisa tor aansprakelijk. Operaselect eist nu van de KLM de garantie dat de koffers van zijn klanten allemaal aankomen. De toezeg gingen van de KLM dat er extra mensen en extra bagagesorteer- banden worden ingezet, is voor de organisator niet genoeg. De maatschappij kan nooit zo'n volle garantie geven. Op tickets staat ook standaard dat de maatschappij 'naar beste vermogen passagiers en bagage met redelijke spoed' belooft te vervoeren, maar de aansprake lijkheid is (wettelijk) beperkt. ,Als er een storing is in het sys teem op Schiphol, waar nie mand iets aan kan doen, dan hebben wij dat ook niet in han den," aldus een woordvoerder van KLM. Het kort geding dient 1 au gustus in Haarlem. caroline van overbeeke Het lijkt erop dat het Vredesmonument op de Leidse Garenmarkt op deze plek zijn langste tijd heeft gehad. „Ik voel er niet veel voor om het monument daar te handha ven", zegt wethouder A. Pechtold (cultuur) in reactie op de zoveelste beschadiging. „Zoals het kunstwerk er nu bijstaat, is het geen reclame voor Leiden. Het ziet er deso laat uit. Als het zo doorgaat, is verwijdering onze enige keus." Pechtold wil het defini tieve besluit over het veelgeplaagde blauwe kunstwerk pas volgend jaar nemen. „Ik wil eerst de termijn van twee jaar afmaken die we vorig jaar met de gemeenteraad hebben afgesproken. Volgend voorjaar evalueren we hoe vaak het Vredesmonument is ver» nield, wat het de gemeente heeft gekost en wat de alternatieven zijn." De moeilijkheid voor de gemeente is dat kunstenaar P. Stulemeijer niets voelt voor verplaatsing van het Vredesmonument. Ook is hij tegen het vervangen van de glas- san francisco nenland tenland loof en Samenleving iprek van de Dag GROOTSTE KOLONIAAL-SPECIALIST IN DE REGIO EEN KORTING TOT MAAR LIEFST HOG E RIJNDIJK 88 LEIDEN OREN OR DO. VRIJ. ZAT. Het bedrijf Napster moet stop pen met het verspreiden van muziek op internet. Een Ameri kaanse rechter gisteren dat Napster, dat een zeer hoge po pulariteit kent onder internet ters, vanaf zaterdag geen mu ziek meer mag distribueren waar auteursrechten op rusten. Ook mag Napster niet verwij zen naar websites waar muziek bestanden zijn te vinden. De Amerikaanse muziekindu strie, verenigd in de invloedrij ke Recording Association of America (RIAA), vindt dat Nap ster aanmoedigt tot onbeperkt illegaal downloaden van mu ziek Ze ziet de strijd met het in- temet-bedrijf als een gevecht op leven en dood. Eerder bon den ook muzikanten - met als bekendste de heavy metalband Metallica- en platenmaatschap pij A&M de strijd al aan met Napster. Rechter Hall Patel ver bood Napster onder meer „het veroorzaken, het eraan mee werken en gelegenheid geven tot het verspreiden van mu ziek". Ze merkte op dat ver wacht wordt dat Napster aan het einde van het jaar 70 mil joen gebruikers heeft. Napster wees er tijdens de zitting van 3,5 uur op dat het kopiëren van muziek voor per soonlijk gebruik toegestaan is. Bovendien zegt het niet op de hoogte te zijn van de piraten- praktijken. Hall Patel maakte daar korte metten mee. „Wan neer je een website maakt die er op is gericht inbreuk van het auteursrecht mogelijk te ma ken, kun je niet zeggen dat je niet weet wat er plaatsvindt." Napster zegt op het moment 20 miljoen gebruikers te heb ben, die gezamenlijk honder den miljoen nummers naar hun computer halen. RIAA meent dat dat de muziekindu strie tot nu toe ruim een miljard gulden aan inkomsten heeft ge scheeld. Napster biedt de mu ziek niet zelf aan, maar wijst de internetters de weg naar plaat sen waar een nummer op een computer staat. Overigens zijn er ook onderzoeken waaruit blijkt dat door Napster de koop van cd's juist wordt gesti muleerd. Wanneer Napster daadwer kelijk stopt, betekent dat niet dat het downloaden van ziek tot het verleden behoort. Er bestaat al andere software i hetzelfde kan worden n, Napster is slechts de bekendste. Pagina 2: Commentaar Een medewerker van een was serij heeft gisteren een lugubere vondst gedaan. Tijdens het sor teren van wasgoed trof hij 'op de lopende band een onvoldra gen vrucht aan van ongeveer 22 weken. Uit politieonderzoek is gebleken dat een 38-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn de vrucht zondag heeft verloren op een toilet van een tanksta tion langs de snelweg bij Tiel. De moeder werd overgebracht LOS ANGELES Rtr-A Een partij van meer dan twee miljoen xtc-pillen die zaterdag op het vliegveld van Los Angeles in beslag is genomen, komt vermoedelijk uit Nederland. Dat zeiden de Amerikaanse auto riteiten gisteren op een persconferentie. De pillen hebben een straatwaarde van in totaal ruim 93 miljoen gulden. Het is de grootste partij xtc die ooit in de VS in beslag is genomen. De pillen zaten in een vliegtuig uit Parijs, in kisten die vol gens de etiketten pennen zouden bevatten. In verband met de zaak zijn in de VS drie personen aangehouden. De politie zoekt nog naar een 26-jarige man uit Los Angeles. Ze verdenkt hem ervan de leider te zijn van een internationale bende, die grote hoeveelheden xtc de VS en enkele Europese landen bin nensmokkelde. De Amerikaanse douane zegt de laatste tien maanden bijna acht miljoen tabletten te hebben gevonden, tegen 3,5 miljoen in heel 1999. HET WOORD IS AAN Mark Lee Ambitie zonder kennis is als een schip op het droge. weersverwachting voor vrijdag De modeketen Kreymborg is ter ziele. Moederconcern Vendex KBB doekt de 61 winkels op, waaronder die in Leiden en Al phen aan den Rijn. De formule is volgens het concern onren dabel. Bij de modezaken, 49 in Nederland en 12 in België, wer ken bijna 800 mensen. Zij zul len hun baan niet verliezen, al dus Vendex gisteravond. De bedrijfsleider van de Al- phense vestiging, P. van Nikke ien Kuijper, heeft het slechte nieuws gisteren te horen gekre gen en zit nu met zijn mede werkers 'diep triest' rond de ta fel. „Wij zitten net te bekomen van de schrik. Dit kwam onver wacht. We hadden wel gedacht dat er een aantal winkels zou sluiten, maar zo rigoureus niet. Er is wel een daling in de omzet geweest, maar alles in de mo debranche heeft een moeilijke tijd." Bij de Leidse vestiging wil niemand reageren op het Kreymborg is al lange tijd het zorgenkindje van Vendex KBB. Sinds 1994 heeft het bedrijf één jaar winst gedraaid. Pogingen om het tij te keren, hebben niet het gewenste effect gehad. Vendex KBB wijt dit onder meer aan de zeer uiteenlopende om vang van de vestigingen. Hier door was het moeilijk een een duidige formule te exploiteren. Kreymborg richt zich op man nen en vrouwen van 30 jaar en ouder. Dit najaar sluit de eerste winkel. Over een jaar moet de operatie helemaal zijn afge rond. De parfumerieketen Dou glas, de Kruidvat Holding en de Franse modeketen Etam ne men samen 45 vestigingen over. Vendex krijgt door de overeenkomst de mogelijkheid een aantal kleinere winkelpan den over te nemen. Het con cern wil deze zaken en de vijf tien niet verkochte Kreymborg- vestigingen gebruiken voor uit breiding van dochters als Dix- tone, Siebel en Hunkemöller. Wat er met de vestigingen in Leiden en Alphen gaat gebeu ren, is nog niet bekend. buiig r eertype '20 "721° 10720° ÏSSi 40% 40% 30% SSSSS# 20% 30% 30% Bemanning boot vindt lijk in singel In het water van de Zijlsingel is gistermiddag rond vier uur het levenloze lichaam van een man gevonden. De bemanning van een boot die bij het Ankerpark achter de voormalige Meelfa briek wilde aanleggen, zag het lijk drijven en waarschuwde de politie. Het slachtoffer is een 33-jarige Leidenaar. Juist gister middag meldde een vriend tele fonisch zijn vermissing bij de politie. Onderzoek heeft uitgewezen dat de man door verdrinking om het leven is gekomen. Het slachtoffer kon niet zwemmen en is vermoedelijk al zondag ochtend vroeg na een avondje stappen onbedoeld in het water gevallen. Daarbij was de man waarschijnlijk onder invloed van alcohol. platen door meer vandalismebestendige materialen. „Het is kwaad kersen eten met Stulemeijer", zegt Pechtold daarover. „Hij wil helemaal niks." Volgens Pechtold is het kunstwerk zomaar verplaatsen, of aanpas sen zonder de toestemming van de kunste naar niet mogelijk. Volgens juristen mag het verwijderen en opslaan van het monu ment wel. Pagina 15: 'Dit monument staat blijkbaar op de verkeerde plek' Onvoldragen vrucht tussen wasgoed tiel/alphen aan den run anp naar een ziekenhuis in die stad. Een verpleegkundige heeft de vrucht naar het mortuarium van het ziekenhuis gebracht. Gistermorgen bleek het lijkje en de wieg waarin het lag, verdwe- De wasserij nam na de vondst van het lijkje contact op met het ziekenhuis. Een mede werker van het mortuarium bleek het wiegje met inhoud per vergissing te hebben mee gegeven met het wasgoed van het ziekenhuis. ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletter Adres: Plaats: Telefoonnur h (ƒ34,80) il automatisch (ƒ99,90) il acceptgiro (ƒ100,90) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DC WERELD OM JE HEEN. zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bollen ka 712141 400114 I maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1