Tuincentrum mag Katwijk is helemaal geen thuishaven voor iedereen vuurwerk opslaan w SfS Duin Bollenstreek Smalspoor is blij met groter meer Verdachte kerkroof opgepakt Agrariërs verzetten zich tegen uitbreiding Valkenburgse Meer Lm DONDERDAG 27 JULI 2000 Omwonenden De Uiver vrezen voor ramp n 7 r M Grote schoonmaak in Prins Henarikkanaal VALKENBURG IRENE NIEUWENHUUSE Door uitbreiding van het Valkenburgse Meer moeten de rails van het stoomtrein- tje dat rond het meer voert, worden verlegd. Dit betekent dat aan de Wassenaarse kant van het meer het spoor één a anderhalve kilometer langer moet worden. Van de exploitant van het treintje, de Stichting Natio naal Smalspoor, mogen de werkzaamheden hiervoor liever vandaag dan morgen beginnen. „Maar dan moet de provincie natuurlijk wel de kosten betalen", zegt P. van Ham, de voorzitter van de stichting. De stichting overlegt momenteel hierover met de provincie. Tuincentrum De Uiver aan de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn mag vuurwerk blijven opslaan. Gedurende het hele jaar is het het tuincentrum toegestaan om maxi maal zesduizend kilo consumentenvuurwerk in huis - in onder meer een bunker op het bedrijfsterrein - te heb ben. Dat heeft de raadscommissie voor ruimtelijke ont wikkeling en milieu gisteravond na een hoorzitting be paald. De buurt, die vreest voor een vuurwerkramp zoals in Enschede, zet alles op alles om de opslag van vuur werk in hun directe woonomgeving tegen te gaan. J. Vliegenthart van tuincentrum De Uiver noemt het besluit van de commissie 'positief nieuws'. ,,lk had eigenlijk ook niet an ders verwacht. Maar ja, je weet het tenslotte maar nooit. Nee, deze uitspraak is andermaal een bevestiging dat wij ons met onze verkoop en opslag van vuurwerk aan alle regels hou den. En die regels zijn, dat kunt u met een gerust hart van mij aannemen, bijzonder streng." Vliegenthart stelt dat de vei ligheid van de buurtbewoners 'absoluut niet' in het geding is. „De suggestie die een beetje wordt gewekt dat wij het niet zo nauw nemen met de veiligheid, stoort mij enorm. Het is ten slotte toch ook in ons eigen be lang dat wij ons aan alle veilig heidsvoorschriften houden? Wij zitten evenmin op een vuur werkramp te wachten en doen er werkelijk alles aan om dat te voorkomen. Daar kunnen alle buurtbewoners van op aan." De buurt is en blijft tegen de opslag van het vuurwerk gedu rende het hele jaar. De Rijn straat-bewoners j. van der Plas en H. van der Does lieten dat gisteravond tijdens de hoorzit ting andermaal weten. Van der Plas vindt het 'maar een angstig gevoel' dat het hele jaar in de buurt van zijn huis vuurwerk ligt opgeslagen. „Met de vuur werkverkoop heb ik geen enkel probleem, wel met de opslag ervan. Daar ben ik fel op tegen. Als dat bij slechts enkele weken per jaar blijft, dan zeg ik nog 'vooruit'. Maar om de buurt nu een heel jaar lang een stuk min der veilig te maken, vind ik vol komen onnodig en bovendien onverantwoord. Daarom ben en blijf ik tegen." Van der Does is daarnaast ook principieel tegen de vuur werkopslag. „Ik houd niet van vuurwerk, ik zie er echt het nut er niet van in. Het leidt onder meer tot vervuiling. En zo kan ik nog wel even doorgaan. Deze vuurwerkopslag bezorgt ons echt slapeloze nachten. Wij wil len hem hier niet hebben. We gaan er daarom alles aan doen om hem hier weg te krijgen. Dat is in het belang van onze veiligheid en die van anderen, want er wonen aan de Rijn straat en in de onmiddellijke omgeving daarvan genoeg mensen. Nee, wij willen hier geen vuurwerkramp zoals in Enschede. Daarom moet die vuurwerkopslag hier zo snel mogelijk weg. Tuincentrum De Uiver wil niet over één kam worden ge schoren met de vuurwerkfa briek S.E. Fireworks in Ensche de, stelt Vliegenthart. „Die ver gelijking gaat op alle punten volledig mank. Wij verkopen al leen gedurende de laatste paar dagen van december consu mentenvuurwerk. Niets meer en niets minder. Alleen die paar dagen hebben wij veel kilo vuurwerk in huis, maximaal zesduizend kilo. En wat we daarvan overhouden, kunnen we terugsturen naar onze leve rancier. Dus tussen half januari en half december hebben we zelf weinig tot niets in voor raad. En hetgeen we dan nog wel hebben, ligt veilig opgebor gen in een dubbele kluis." De commissie zag gister avond 'geen planologische be zwaren' tegen de vuurwerkop slag. Daarom mag De Uiver in ieder geval voorlopig vuurwerk blijven opslaan. De buurtbewo ners vestigen hun hoop nu op de bestuursrechter. DE ZILK ROZA VAN DER VEER en SALOME TOET Een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisteren aangehouden op verdenking van de inbraak in onder meer de Heilig Hartkerk in De Zilk. De man reed in een Daihatsu die eer der was gestolen bij een inbraak in de Sint Engel- munduskerk in Driehuis. De man, die verslaafd is aan drugs, heeft inmiddels onder meer drie in braken in kerken bekend. De verbijstering over de inbraak in de nacht van maandag op dinsdag is ondertussen groot in De Zilk. De inbreker klom op het gebouwtje ach ter de kerk waarin de verwarmingsketel staat. Zo kon hij bij een glas-in-loodraam. Door het te ver nielen kwam hij de kerk binnen waar hij de offer blokken leegde. Door nog een glas-in-loodraam te vernielen, kwam hij in de sacristie waar een potje met snoep voor de misdienaars werd weg genomen. Vervolgens probeerde de dief in het woonhuis van de pastoor in te breken. Toen dat niet lukte moest een toegangsdeur naar het paro chiesecretariaat het ontgelden. Daar werd de he le boel overhoop gehaald. Met een koevoet werd een kluis opengebroken waar zo'n negenhon derd gulden inzat. „De inbreker had het echt op geld voorzien", vertelt E. van Rooden, secretaresse van het paro chiebestuur. „Vorig jaar zijn er wel eens grote miskaarsen gestolen. We hebben toen een tijdje gepost en de daders gepakt. Ook is er weieens een microfoon gestolen. Maar verder hebben we nog nooit ergens last mee gehad." Ze wijst erop dat de dief goed op de hoogte moeten zijn geweest. „Maar de kerk is ook elke dag voor iedereen vanaf negen uur 's morgens open." Inmiddels wordt nagedacht over een be tere beveiliging van de kerk. „Met name de glas- in-loodramen schijnen vrij kwetsbaar te zijn. Maar je kunt er toch geen tralies voor zetten zo dat het hier een soort gevangenis wordt. Mis schien dat plexiglas een oplossing is." Hoe groot de schade is die de inbreker heeft aangericht, weet Van Rooden nog niet. „Het is een ontzettende troep. En we worden op onkos ten gejaagd en daar zitten we natuurlijk ook niet op te wachten. Maar het ergste is natuurlijk wel dat er iemand in onze spullen heeft zitten rom melen. Of zoals onze penningmeester Piet de Groot al gelijk zei 'het is net alsof het in mijn ei gen huis is gebeurd' Niet alleen de Zilker kerk werd het slachtoffer van de drugsverslaafde man. In de Onze Lieve Vrouwenkerk in Heemstede werd een nacht later ingebroken. In Driehuis, waar vorige week woensdagnacht in de Sint Engelmunduskerk is ingebroken, was de ontsteltenis gisteren nog steeds groot. Koster L. Dudink: „Het is echt heel vervelend. Er is een heel groot glas-in-loodraam ingegooid. Vervolgens is geprobeerd de offer blokken open te breken. Het is niet gelukt, alleen de inhoud van een houten offerblokje is meege nomen." De dief kwam zaterdagnacht terug in Driehuis. Ook toen lukte het niet om de offer blokken open te breken. De inbreker ging echter niet met lege handen naar huis. Hij nam de auto van de pastoor mee. Daarmee liep hij uiteindelijk tegen de lamp. Toen hij de wagen gisteren par keerde bij de Kennemerduinen in Overveen, werd hij in de kraag gevat door agenten. De man zat overigens al gevangen voor ver schillende inbraken. Hij was met proefverlof ge stuurd maar niet teruggekeerd naar de gevange- 'Van Herwaarden is net zo'n particulier als ik' Met pijn in het hart hebben An- net Bruinings en Martin Vis, de eigenaren van de klipperaak Vagebond, gistermorgen af scheid genomen van het Prins Hendrikkanaal in hun woon plaats Katwijk. Zij moet daar van de gemeente weg in ver band met de bouw van de nieuwbouwwijken Princehaven en Aqua Nova. Bruinings is niet alleen boos maar ook teleurgesteld. Gedes illusioneerd. „De lijfspreuk van de gemeente 'Katwijk, een thuishaven voor iedereen', zo als bij het bezoek van koningin Beatrix nog landelijk is verkon digd, blijkt helemaal niet waar", constateert Bruinings die al ruim zeven jaar met haar schip in Katwijk ligt. „Katwijk is geen thuishaven voor de Vagebond en geen thuishaven voor varen de monumenten. De Vagebond heeft Katwijk moeten verlaten en dat is jammer omdat hij his torische banden met Katwijk heeft." De Eben Haëzer, zoals de Va gebond vroeger heette, vervoer de net na de Tweede Wereld oorlog bijvoorbeeld de inboe dels van de Katwijkse huizen aan de Boulevard die gesloopt zijn door de Duitsers van Har derwijk naar Katwijk. Daarnaast voer het zeilschip uit 1907 re gelmatig met schelpen naar Katwijk, waar langs de Oude Rijn de grootste schelpenbran derij van West-Nederland te vinden was. De schelpen kwa men uit de Waddenzee en uit Zeeland. Nadat veranderingen in de industrie de schelpen branderij overbodig hadden ge maakt, kwam de Eben Haëzer minder frequent naar Katwijk. Tot 1993, toen Annet Brui nings met haar schip, dat in middels was omgedoopt tot Va gebond, in het Prins Hendrik kanaal kwam liggen. Maar het doek is nu gevallen: de Vage bond moet verkassen. „Ik blijf JjLajnJe/c -v~oo>c tm ilcolico der alcohol. 0 'leJ<J<£yc jlauxLt oc océc /lo KQUMar VALKENBURG/WASENAAR IRENE NIEUWENHUUSE Henk Nell wijst in de verte, voorbij het hek. Naar de plaats waar volgens de provincie de uitbreiding van het Valkenburg se Meer moet komen. Zwart- bontvee graast er in groen gras land omzoomd door bosscha ges. Kieviten en zwaluwen al om. Nell bestiert samen met dochter Annemarie in de Om- medijksepolder in Wassenaar een veeteeltbedrijf. Een ideale situatie, vindt hij, want natuur, milieu en bedrijf zijn met elkaar in balans. Om zijn twintig jaar oude boerderij heeft hij 37 hec tare land in vaste pacht en in eigendom. Daarnaast gebruikt hij nog eens twee hectare 'los' land. Hiervoor moet hij ieder jaar opnieuw een contract af sluiten. Al deze grond heeft hij nodig om zijn 70 melkkoeien, 40 stuks jongvee en 50 fokscha pen te laten grazen. Volgens de wettelijke norm is deze verhou ding tussen vee en hoeveelheid land ideaal om op een milieu verantwoorde en diervriendelij ke manier te boeren. Maar dat gaat veranderen. Tenminste, als de provincie haar zin krijgt en het zandwin- ningsbedrijf Van Herwaarden het Valkenburgse Meer mag uitbreiden met bijna twintig hectare. De helft daarvan is grond van Nell, die zijn bedrijf met een kwart ziet slinken. De resterende grond komt van buurman Den Hollander. De twee boeren worden in hun strijd tegen de provincie (die hiervoor dus de vergunning heeft toch ook verplichtingen tegenover de veehouders?" Want heeft Nell destijds geen grote investeringen gedaan in de. gebouwen, de grond, de stallen en het vee? Toen was er nog geen sprake van uitbrei ding van het meer. En ook het leveringsrecht voor melk, het zogeheten melkquotum, is een enorme investering geweest. tdeLeidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 27 Juli BUITENLAND - De Oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Als van Engelsche zijde gemeld wordt, dat er van den een of anderen legeraanvoerder 'no news' is, kan men er stellig op aan, dat er wel wat nieuws is, maar nieuws, dat men liever tracht te verbergen. Zoo is het ook weer dezer dagen gegaan. Er is geen nieuws van generaal Hunter, seinde lord Roberts en nu blijkt uit een telegram, dat er wel degelijk nieuws was, maar nieuws van bovengenoemde soort. Gene raal Hunter heeft namelijk ten zuiden van Bethle hem zoo iets als een nederlaag geleden. De lichte Hooglanders werden gedwongen terug te trekkel Britsche verliezen bedroegen 'ongeveer' 50 mar Het mag verwondering wekken, dat de Boerenve zen niet 'zwaar' waren. Men begrijpt te Londen in het geheel niet, hoi Boeren er bijna altijd in slagen zeer besliste voo I deelen te behalen, zooals het verbreken van de I municaties, het nemen van treinen, van bataljoi van regimenten, terwijl de Engelsche generale s iederen dag vage overwinningen seint, welke evi wel zonder eenig gevolg blijven. De Boeren bem en zich niet met krijgskunst en zij hebben succi ANNO 1975 verleent aan Van Herwaarden) gesteund door de gemeente Wassenaar en de milieuclub Vrienden van Wassenaar. „Dit plan is alleen bespreek baar als de provincie voor ver vangende grond zorgt", vertelt Nell aan de keukentafel over het voornemen het meer in omvang te laten toenemen. Hij zal, waarschuwt hij, zich zelfs met hand en tand tegen deze 'ongein' verzetten. Hij heeft in middels bij de Raad van State protest aangetekend. „Het gaat ons absoluut niet om het geld en we willen ook niet dwarslig gen. Het gaat ons om het land. Want juist deze hoeveelheid land maakt dat we goed kun nen boeren. Wordt dat minder dan moeten er bijvoorbeeld koeien op stal en krijgen we problemen met de mest. Het wordt dan een knoeiboel." Nell gaat gedreven door. Al les - de natuur, het milieu en de bedrijfsvoering - is hier nu met elkaar in evenwicht. Wij zorgen zo voor een goed landschaps- onderhoud. We leveren na tuur." Van Herwaarden moet maar elders zand gaan winnen, stelt hij voor. „Van Herwaarden is toch al op tien andere plaat sen in Nederland actief! En waarom geen winning in de Noordzee?" Dat de zandwinning in het al gemeen belang zou zijn, wijst Nell fanatiek af. „Niks geen al gemeen belang, Van Herwaar den is net zo'n particulier als ik. De provincie heeft daarnaast nog als argument dat Van Her waarden recht op de uitbrei ding heeft op basis van een ou de afsrpaak. Maar de provincie LEIDERDORP - De vakantiebezigheden zijn volop aan de gang. Ook gisteren was het enthousiasme Sjelter weer groot. De kinderen maakten een stripverhaal (met Flipje uit Tiel als hoofdpersoon), hielc cl zich verder bezig met het verven van glazen potten en waagden zich zelfs aan een songfestival. Op c r< to is te zien hoe de jongens en meisje zich amuseren. foto archief leidsch daJoi BINNENLAND - Terwijl wij Nederlanders over het algemeen al of niet bruin gebakken na een grandio ze of mislukte zomervakantie weer naar de school banken, de fabriek of kantoren teruggaan, komt het reisseizoen door ons planetenstelsel op volle toeren. Er zijn al onbemande ruimtevaartuigen op weg naar Saturnus (na een vluchtig bezoek aan Jupiter) en naar de gesluierde planeet Venus, de Koningin van de Nacht. Wanneer het Amerikaanse kosmische reisbureau NASA het niet laat afweten, gaan op 11 en 21 augustus twee bijzonder interessante sondes op weg naar de rode planeet Mars. Over het alge meen wordt verwacht, dat ook de Russen binnenkort enige ruimtevoertuigen naar deze planeet zullen zenden. Het bijzondere van de Amerikaanse sondes is, dat zij als voornaamste opdracht hebben, een landing op Mars uit te voeren en voor het eerst in de geschie denis te zoeken naar sporen van buitenaards leven. Het project is Viking-project genoemd omdat er thans vrij algemeen van is overtuigd, dat niet u lumbus de 'nieuwe wereld' heeft ontdekt aan h einde van de vijftiende eeuw, maar Noorse Vikij die honderden jaren eerder dit continent bereik vanuit de 'oude wereld', Europa en Azië. De Lai van de eerste Viking op Mars moet plaatsvinder e: de dag, dat de Verenigde Staten het tweede eeife feest van hun onafhankelijkheid vieren. De Viking-missie is ongetwijfeld de meest g pliceerde en ambitieuze onbemande ruimtevaa 3i operatie tot dusver. Slechts in de verte zijn zij v i lijkbaar met de Amerikaanse Surveyorlandingei de maan en de operaties van het Russische ma wagentje Loenochod. De Viking is een combina c van een 'orbiter', die om de planeet Mars moet ven cirkelen, en een 'lander' die met een instru fr tarium aan boord een zachte landing op de plar ie moet uitvoeren. „Wij zorgen duizendmaal beter voor de natuur dan de pro- foto dick hogewoning het zonde vinden dat Katwijk geen oog heeft voor historische schepen, want het is echt een verrijking voor een gemeente. Het is jammer. Er is bij de ge meente door ons een plan inge diend om een museumhaven op te richten, maar met dat plan is tot op heden niets ge daan. Het plan sterft een zachte dood, nu alle initiatiefnemers met hun historische schepen gedwongen worden om Katwijk te verlaten." Bruinings, die in Katwijk als assistent revalidatie-arts bij het Rijnlands Zeehospitium werkt, komt door de noodgedwongen verhuizing (naar Rotterdam) verder van haar werk af te zit ten. „Nu is mijn reistijd vijf mi nuten, maar dat wordt straks anderhalf uur heen en ander half uur terug. Ik ga er enorm op achteruit." De Vagebond komt over en kele weken aan in zijn nieuwe woonplaats Rotterdam. Daar komt hij te liggen in de Oude Haven, in goed gezelschap van andere historische schepen. In Rotterdam gaat Bruinings vro lijk Verder met de jarenlange en kostbare restauratie van haar klipperaak. Die Werkzaamhe den duren tot 2007. Daar is ze Henk en Annemarie Nell bij een van hun koeien, vincie." twintig uur in de week mee, net als met reizen v naar haar werk. Bruinings is niet de eni uit het Prins Hendrikl weg moet. De vaartuigen water en Pelikaan moeter september eveneens wej De Vrouwe Geertruida Argus krijgen nog even r Zij moeten binnen een ja Prins Hendrikkanaal veria

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12