"orse schade oor storing lektriciteit Minder Peppi- en Kokkipaarden in Voorschoten Onzekerheid over wijk Bospolder blijft geërfde liefde voor paarden Regio/Rijn Veenstreek Kiosk Koudenhoorn wil extra douche Vier huizen voor vluchtelingen UDERDAG 27 JULI 2000 rO maakt verkeersfilm Oegstgeest 5tceest De afdeling Oegstgeest van verkeersorganisatie i, voorheen Veilig Verkeer Nederland, maakt een film over ;evaarlijkste verkeerssituaties in het dorp. De film, die dit wordt gemaakt, wordt gebruikt in de verkeerslessen op de isscholen in Oegstgeest. Voorzitter H. Prins van 3VO heeft script voor de film geschreven. Nu al gebruiken de scholen verkeersquiz van zijn hand. -aa inyrijden in Nieuwe Wetering we wetering* Kinderen tussen de 6 en 14 jaar kunnen dins- 1 en woensdag 2 augustus ponyrijden bij manege Hoogen- in 4m Ruitersport. Tijdens dit evenement wordt aandacht be- ij r id aan de verzorging en het op- en afzadelen van de pony's. n j een uitleg over de beginselen van het rijden is het tijd voor ele ritjes op de rug van de kleine paardjes. De deelnemers iakteten hiervoor een lange broek en laarzen van thuis meene- i. Het ponyrijden is beide dagen tussen 10 en 12.30 uur. De .._a ie8e 's te vinden aan de Achterweg 33 in Nieuwe Wetering. eertjes a 5 gulden moeten tevoren worden gekocht bij H.P. der Poellaan 29 in Rijpwetering, Middenweg 5 in Roelof- ïdsveen of aan de Voorweg 155 in Nieuwe Wetering. voorschoten jan preenen Peppi en Kokkipaarden. Zo noemt Lesley Pegram de deelnemers aan kor- tebaandraverijen die bij voorbaat kansloos zijn. De Scheveningse won vorig jaar heel verrassend in Stomp- wijk. Als eerste vrouw. Met 'Ido Bald win' hoopte ze dit jaar haar titel te kunnen verdedigen, maar tot haar gro te teleurstelling werd ze uitgeloot. On der de 28 deelnemers bevonden zich maar liefst 19 debutanten. Paarden, die nog nooit een kortebaan hadden gezien. „Ik heb speciaal een week eer der de wedstrijd in Zandvoort laten lo pen, omdat ik per se goed voor de dag wilde komen in Stompwijk. Daar heb ik echt naar uitgekeken." Zoals ze vorig jaar ook uitkeek naar haar optreden in Voorschoten. „Om dat ik in Stompwijk had gewonnen, vroeg de organisatie in Voorschoten me om me ook daar in te schrijven. Maar wat gebeurde? Ik werd verdorie ook daar uitgeloot, terwijl al die Pep- pie- en Kokkipaarden wel mochten starten." Ook voor de organisatoren in Voor schoten werd de kortebaandraverij vo rig jaar een grote deceptie. Het Comité Paardesport bestond 75 jaar en was er in geslaagd om aan de wedstrijd het predikaat 'Nederlands kampioen schap' te koppelen. „We hadden echt hoge verwachtingen, maar uiteindelijk bleven de meeste cracks aan de kant", aldus de nieuwe voorzitter van het co mité, Leo van Vliet. Het leidde tot een scherp protest aan het adres van de NDR, de Neder landse Draf en Rensport. Secretaris Jan Waaijer: „De trainers steunden ons. Ook zij waren het niet eens met de gang van zaken. Het bestuur van de NDR kortebaan is daarna ook overstag gegaan, maar dan alleen wat het Ne derlands kampioenschap betreft. Daarvoor komen voortaan allereerst de paarden in aanmerking die tot dan toe het meeste prijzengeld hebben verdiend." Heemskerk profiteert van die nieu we aanpak tijdens het NK op 7 sep tember. Dankzij Voorschoten dus. Het Comité Paardesport verwacht echter om een andere reden dit jaar wel de gelijk ook een sterk deelnemersveld te hebben. Waaijer: „Paarden die aan het begin van de week in Stompwijk zijn uitgeloot, lopen niet het risico dat zij opnieuw uitloten. Die krijgen voor de volgende draverij, dus bij ons, een voorkeursbehandeling. Een voorwaarde is dat de eigenaren hun beste paarden in de loop van van daag dan wel inschrijven. Vorig jaar was hun belangstelling voor Voorscho ten groot. Dat had alles te maken met het jubileum. In het kader daarvan werd het prijzengeld voor één keer fors opgeschroefd tot 13.500 gulden met een hoofdprijs van 7.500 gulden, een volledig paardentuig, een gouden zweep en een kunstvoorwerp: een sul ky met pikeur en paard. Iedere deelne mer kreeg bovendien een startpremie van honderd gulden en een wollen sierdeken. Vandaar dat zich veel meer kandidaten inschreven dan 28, het maximaal toegestane aantal. Daarom was loten ook onvermijdelijk. Tijdens de wedstrijd van morgen middag (start om twee uur op de Prins Bernhardlaan) valt heel wat minder te verdienen. De winnaar ontvangt vijf duizend gulden en een plastiek, 'de Kampioendraver van Voorschoten'. Het totale prijzengeld is iets meer dan tienduizend gulden. Voorzitter Van Vliet: „Toch rekenen we op een flink aantal toppers. Dat is ook prettig voor het publiek. Niet alleen, omdat er dan meer bekende namen zijn dan vorig jaar, maar ook omdat het programma vlotter verloopt. Met paarden die ge wend zijn aan kortebaandraverijen krijg je veel minder diskwalificaties en ook minder kampritten, die nodig zijn als twee paarden allebei een keer heb ben gewonnen. Dan hoeft het ook niet zo laat te worden als toen." In 1999 mocht Huib van den Heuvel met 'Third Man' zich pas om half acht 's avonds winnaar noemen. lupeerden vooral in dorpen rond Alphen stroomstoring heeft gisteren vooral Nieuwkoop, liwveen, Zevenhoven en Noorden lamgelegd. Van- ;1 v it om drie uur hadden de laatste huishoudens en be- 8d'en pas weer stroom. In Alphen en een deel van de se regio bleef de storing, die elf uur begon, tot een beperkt. Volgens een woordvoerder van het energie- lodijf kan de schade in de miljoenen guldens lopen, n stelt de aannemer die twee 50.000 voltkabels bij fwerkzaamheden kapottrok, aansprakelijk. houdens kunnen hun de claimen bij het energie- ijf. Nuon onderzoekt dan voor een vergoeding in ierking komen. Bedrijven len niet bij Nuon terecht, moeten zelf in zo'n geval :orgsmaatregelen treffen." irzocht wordt nog in hoe- ondememers de aanne- ook aansprakelijk kunnen was gisterochtend tussen t d en en Nieuwkoop bezig h( het aanleggen van kabels. I ge bij raakte hij de twee uit )0 voltkabels die de dorpen noordoosten van Alphen stroom voorzien. De be de diging was zo fors dat er explosie ontstond in een iformatorhuisje in de Al be wijk Kerk en Zanen. ed n de storing zo snel moge- verhelpen heeft het ener- ect;drijf zo'n tien medewer- van vakantie teruggeroe- De Nuon-woordvoerder: aan den run/regio* „Via familie of buren konden we de vakantieadressen achter halen." Zo'n 2000 tot 3000 huishou dens en bedrijven in Nieuw koop, Nieuwveen, Zevenhoven en Noorden komen vanmiddag nog een keer zonder stroom te zitten. Dat is wanneer het ener giebedrijf de stroomvoorzie ning via noodaggregaten uit schakelt en de dorpen weer op het gewone net aansluit. Een geluidswagen brengt de inwo ners hiervan op de hoogte. De verwachting is dat er een uur geen stroom is. Als gevolg van de stroomsto ring gingen gisteren veel win kels voor enige tijd dicht. Het treinverkeer tussen Alphen en Bodegraven liep een uur vertra ging op. De NS zette bussen in. Veel boeren in de regio Nieuw koop konden hun koeien niet op tijd melken. Volgens een WLTO-bestuurslid heeft lang niet iedereen een noodaggre- gaat. De melk in de tank kon daardoor niet worden gekoeld. Inbreker komt voor tweede keer terug in Alphen alphen aan den run De Boskade-Noord in Hoogmade, waar over enkele jaren de hogesnelheidslijn voorbijdendert. foto henk bouwman hoogmade janneke de jonge Het duurt nog zeker vier maan den voor er duidelijkheid is over het toekomstige woon- wijkje in de Bospolder in Hoog made. De provincie Zuid-Hol land beslist op z'n vroegst in oktober of november of het wijkje er mag komen, dat be doeld is voor de huidige bewo ners van de Boskade-Noord. Zij moeten hun huizen verlaten vanwege de komst van de hoge snelheidslijn en blijven tot die tijd dan ook in onzekerheid over hun toekomstige woon adres. Wethouder Haasbroek maakt zich geen zorgen. „Ik heb het idee dat de gedeputeer de akkoord gaat." Haasbroek heeft de afgelopen tijd diverse keren met het pro vinciebestuur gesproken over het parkwijkje, maar kreeg niet zwart op wit dat de goedkeu ring er komt. Daarom brengt Jacobswoude het gewijzigde bestemmingsplan nu gewoon in september in de inspraak. Bezwaren uit de omgeving te gen de zes zeven huizen wor den niet verwacht. Na septem ber gaat het plan naar gedepu teerde staten. GS bespreken het na ongeveer een maand. Een woordvoerder van de provincie kan nog niets zeggen over het standpunt van het pro vinciebestuur. „Als ik het zo hoor, lijkt het me moeilijk om daar te bouwen, omdat het middenin het buitengebied ligt. Maar als het goed wordt inge past, kan het misschien wel." Een tweede obstakel kan de molen aan de Doespolderkade vormen. Volgens de provincie mag er in een straal van 400 meter niet worden gebouwd, maar Jacobswoude houdt een straal van 200 meter aan. Als de provincie het plan afkeurt, moeten de bewoners van de Boskade in allerijl op zoek naar een nieuwe woonbestemming. Een klein voordeel voor hen is dat zij langer in hun huizen mogen blijven wonen. Aanvan kelijk zouden ze er in septem ber uit moeten, maar die datum is inmiddels achterhaald. Wet houder Haasbroek heeft het idee dat het wel eens volgend jaar zomer zou kunnen worden. F. Schuurman, de betreffende omgevingsmanager van het HSL-projectbureau, speculeert niet over die datum. „Op 16 juli hebben we het contract met de bouwbedrijven getekend, maar we wachten nog op de details. Pas als we die kennen, kunnen we een termijn noemen." Een inbreker heeft deze week twee keer zijn slag geslagen in een huis aan de Batenstein in Alphen aan den Rijn. Maandag was er ingebroken en gister avond kwam de dief terug, toen de bewoonster naar haar werk was. De politie vermoedt dat de inbreker een bekende is van het slachtoffer, omdat hij de auto van de vrouw heeft gebruikt. Waarschijnlijk heeft de dader daarmee zijn buit, de stereoset, tv en videorecorder, vervoerd. De vrouw ontdekte bij thuis komst dat haar huis weer over hoop was gehaald en dat haar auto op een andere plek stond geparkeerd. Kermis, golfen en kinderspelen in Wassenaar Kermis, een golftoernooi en kinderspelen maken onder meer deel uit van de zomer- feestweek die woensdag 9 au gustus begint in Wassenaar. In deze week is er kermis op een terrein aan de Dr. Mansveltka- de, waar ook diverse kinderacti viteiten worden gehouden. Op het programma staan onder meer kuipjesteken, krattensta- pelen, darten en penaltyschie- ten. Vrijdag 11 augustus wordt voor de eerste keer het open Wassenaars kampioenschap parkgolf gehouden op een course door het hele dorp. Za terdag 12 augustus is er onder meer een viswedstrijd en een ringsteken in de Berkheistraat. Warmondse Saskia van der Geest De rubriek De Boer Op belicht opvallende 'nmerken van het leven op het platteland. In deze evering vertelt Saskia van der Geest uit Warmond over haar werk tussen de paarden. is de droom van veel iden in de tienerleeftijd: rken tussen de paarden, kia van der Geest ziet die ot 1 om uitkomen. De 18-jarige rmondse, net het havo- loma op zak, werkt sinds volledig mee op het bedrijf haar ouders. Ze voert de rden die particulieren er aben gehuisvest. Ze mest ze en ze geeft paardrijlessen kinderen die vooral uit ersü derdorp en Leiden komen. liefde voor paarden erfde kia van haar moeder Joke der Geest-Verhoog. Als int d haalde ze in haar gvaioortedorp Hazerswoude- tdijk de koeien voor haar er op met de pony. „Nee, iied ;ssen heb ik nooit gehad", telt ze. „Dat was er niet bij eger. Paardrijden was toen 1P' vooral een elitesport. ukkig is dat nu anders." ir, G r van Joke's vijf dochters wat ze zelf noemen irdenfreaks. De bedoeling is Saskia, waarschijnlijk len met haar nog 12-jarige je Marieke, het bedrijf irtzet. In verband met de lrijfsovername gaat Saskia E nenkort in maatschap met ir vader. trots geeft Saskia deze Idag een rondleiding over bedrijf aan de Zijldijk. In de itenbak rijdt een meisje op paard. De stallen zijn leeg. De tientallen paarden lopen buiten, in het weiland. Aan elk hok hangt een naambordje. Targa en Quido, de paarden van Saskia zelf, delen een hok. De 25-jarige ruin en de 2-jarige merrie zijn onafscheidelijk. Begin dit jaar richtte de familie Van der Geest LRV Zijleinde op. Leden kunnen tegen betaling van 400 gulden per jaar elke zaterdag les krijgen op hun eigen paard. Deze landelijke ruitervereniging telt 37 leden. Kinderen die doordeweeks les krijgen van Saskia hoeven geen lid te zijn. „Die hoeven ook geen paard te hebben. We kunnen dan gebruik maken van de dieren die hier lopen." De paardenbusiness op 'Zijleinde' is vooral het afgelopen jaar flink gegroeid. Vader Ab besloot vorig jaar te stoppen met het melken van de koeien. Hij zag geen toekomst meer in de melkveehouderij, omdat van zijn dochters geen plannen hadden daarin later door te gaan. Bovendien kon hij timmerman worden bij een aannemersbedrijf in de buurt. De stal kreeg snel een nieuwe bestemming. De ligboxen voor koeien maakten plaats voor paardenboxen. Met veertig plekken voor paarden zit het bedrijf aan het maximum, aldus Saskia. Het Saskia van der Geest werkt tussen de paarden op het bedrijf van haar ouders in het Lage Land van War mond. Op de foto staat ze tussen haar eigen dieren: Quido en Targa. foto henk bouwman enige dat nog ontbreekt is een binnenbak. Het liefst willen de Van der Geesten zo'n bak nog voor de winter bouwen. De aanvraag daarvoor ligt al bij de gemeente Warmond. „Nu kunnen we bij slecht weer niet rijden. Het is niet leuk om mensen af te bellen omdat het regent. Voor ons betekent dat dan ook geen inkomsten", legt ze uit. „In een binnenbak kunnen we altijd rijden." De eerste tegenslag is er al. Begin deze week hoorden ze dat er een bezwaar tegen de bak is ingediend. Een buurman vreest voor overlast als er een kantine in zou komen. „Maar die komt er helemaal niet in", zegt Saskia. „De gemeente zei ons ook al dat een kantine beslist niet mag. Voor ons hoeft dat ook helemaal niet." Haar moeder voegt peinzend toe: „Tja, zo'n bezwaar moet eerst weer afgehandeld worden. Daar zal ook wel weer veel tijd mee zijn gemoeid." Familie Van der Geest rest even niets anders dan te wachten tot de vergunning binnen is. Intussen denkt ze al weer verder. „Weet je wat zij graag zou willen?", wijst Joke naar haar dochter. „Ze wil gehandicapten paardrijlessen gaan geven." Saskia glimlacht: „Kinderen en gehandicapten, het trekt me meer dan volwassenen lesgeven. Tja waarom. Ik denk door hun spontaniteit en dankbaarheid." marieta kroft warmond erna straatsma De pachter van de kiosk op Koudenhoorn wil graag een koude buitendouche en terras hebben. De gemeente is terughoudend geeft voorlopig nog geen goedkeuring voor de voorzieningen. Gezien de plannen voor renovatie van het recrea tie-eiland is het aanleggen van voorzieningen misschien weggegooid geld. R. van der Drift heeft de gemeente Warmond onder meer gevraagd om een buitendouche bij zijn verkooppunt op het Warmondse recreatie eiland, maar krijgt daarvoor nog geen toestem ming. B en W keuren alleen de aanleg van een klein terras goed. De terughoudendheid van de gemeente hangt samen met de plannen die B en W hebben met Koudenhoorn. Het college studeert op mogelijk heden om het recreatie-eiland verder te ontwik kelen. De eerste voorzichtige plannen daarvoor zijn enige tijd geleden gepresenteerd. Na de zo mer praat de politiek hier verder over. „Voor eind augustus moeten alle fracties hun reacties op die plannen inleveren", aldus de gemeentewoord voerder. „In september gaat het college daarmee aan de slag. En in oktober komen B en W daarop dan met een reactie." Van der Drift betreurt het uitstellen van de plannen. „Ik heb vorig jaar al gevraagd om een terras. Maar het gaat allemaal heel moeilijk. Ter wijl ik denk dat het allemaal heel simpel kan. Als ik nu ineens toestemming krijg voor een terras is het eigenlijk al weer te laat, want we zitten nu middenin het seizoen. Dan kan je niet ineens straatklinkers gaan leggen. Bovendien is de bouwvak al begonnen. Dus als het nu toch mag denk ik dat we dan maar gewoon wat tafels en stoelen op het gras moeten zetten." De buitendouche die Van der Drift wil zou vol gens hem een grote aanwinst zijn voor de bezoe kers van het strandje op Koudenhoorn. „Nu is er maar één binnendouche, waar je per keer een gulden voor moet betalen. Als er een buitendou che is met koud water kunnen kinderen op het strandje spelen en zich daarna even afspoelen. Zeker handig als er veel algen in het water zijn." janneke de jonge Woningbouwvereniging Al kemade (WBA) stelt vier eenge zinswoningen beschikbaar voor de huisvesting van vluchtelin gen. Daarmee loopt de ge meente een deel in van de ach terstand die ze heeft op het ge bied van onderbrengen van vluchtelingen. Alkemade heeft een achter stand van ruim veertig zogehe ten 'statushouders'. Een werk groep, waarin vertegenwoordi gers zaten van de gemeente, WBA en Vluchtelingenwerk, was sinds april op zoek naar een oplossing om die achter stand weg te werken. Wethouder Nagtegaal is te vreden over het aanbod van de woningbouwvereniging. „Als de WBA die woningen beschikbaar 'stelt, is het probleem opgelost", zegt hij. „In de huizen kunnen gezinnen van vijf k zes mensen wonen. De achterstand is niet helemaal in te lopen, maar we komen een heel eind." Het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) is ook blij. „Als ze met woningen komen is dat een goede zaak", aldus een woordvoerder. Wel benadrukt hij dat het uitsluitend aanbie den van eengezinswoningen niet afdoende is. ,',We moeten ook alleenstaanden huisvesten. Nederlandse alleenstaanden gaan ook niet met z'n allen in een rijtjeshuis wonen. Mensen hébben recht op hun privacy." Een van de vier woningen is inmiddels al in gebruik bij een vluchtelingengezin. Het gaat om een eengezinswoning in Rijpwetering. Wanneer de an dere drie huizen beschikbaar komen en in welke kernen die staan, weet wethouder Nagte gaal niet. Directeur Hensen van WBA kan daar in verband met zijn vakantie geen duidelijkheid over verschaffen. Het afwezige Vluchtelingenwerk Alkemade is volgens de wethouder eveneens akkoord met het plan. De gemeente heeft de achter stand opgelopen doordat er lange tijd geen huizen werden aangeboden aan asielzoekers. Alkemade wijt dat aan het te kort aan woonruimte voor de eigen inwoners. Zoektochten naar andere plekken, zoals de voormalige Jozefschool of het Hertogspark, liepen op niets uit. Het gemeentebestuur is zuinig op het aantal huizen omdat Alkemade als Groene- Hartgemeente maar beperkt mag bouwen. Voor elk huis waarin statushouders worden gehuisvest, mag AJkemade ech ter een nieuwe woning neerzet ten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11