KLM optimistisch over fusie met BA Van Wijk rekent op verdere stijging winst loge werkdruk: kapper teeds vaker in de WAO Economie BRITISH AIRY Vijf provincies in top tien laagste werkloosheid EU Facelift voor olieconcern BP (OENSDAG 26 JULI 2000 °Nog vijf bestellingen voor A3XX •ARNBOROUGHAirbus Industrie heeft nog vijf orders gemeld voor de A3XX-super jumbo. Daarmee is het Europese consorti- im dichter in de buurt gekomen van de 50 toestellen die vol- jens analisten besteld moeten worden voordat met de bouw can worden begonnen. International Lease Finance Corp. [ILFC), de grootste klant van Airbus, bestelde vijf A3XX's als on derdeel van een bestelling van 87 toestellen voor 7,5 miljard oj dollar. De order werd geplaatst op de luchtvaartshow in het 2.i Britse Farnborough. De order, samen met die van Air France en 'j Emirates Airlines, geeft Airbus toezeggingen voor 22 toestellen, j De A3XX wordt het grootste passagierstoestel ter wereld en kan 555 passagiers vervoeren. De eerste vlucht is voor 2004 gepland ;n het toestel zou een jaar later in de reguliere dienstregeling o) kunnen worden opgenomen. Overname Fox loopt moeizaam imsterdam Oude televisieprogramma's als Vrienden voor het .even en Goudkust maken de onderhandelingen over de over- ïame van Fox door SBS moeizaam. Dat zei directeur F. van kVesterloo van SBS gisteren. Eerder deze maand heeft SBS de jrogrammavoorraad van de zender van de Britse mediamag- ïaat Rupert Murdoch doorgenomen. Volgens Van Westerjoo ïeeft Fox programmaverplichtingen waar SBS niet op zit te ivachten. Vrienden voor het leven is al vier keer op televisie uit gezonden en SBS is zelf al een keer met Goudkust gestopt. De Dvername van Fox, dat al een tijdje een koper zoekt, is echter ïog niet van de baan. Partijen zijn nog met elkaar in gesprek. Internetsite klaagt over Kadaster ireda De uitbater van internetsite www.huisveiling.nl heeft rich bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit beklaagd over je opstelling van het Kadaster. Het Kadaster houdt in Neder- and bij wie huizen koopt en verkoopt en tegen welke prijs. Al- een wil het Kadaster die informatie volgens de internetonder- ïemer niet verkopen. M. van Zeeland, de man achter de inter- letsite, vindt dat iedereen de prijzen van woningen moet kun- len opvragen. Daarom vroeg de ondernemer aan het Kadaster J if die informatie ook te koop was. In eerste instantie reageerde o! iet Kadaster positief, maar het trok een offerte later weer in. let Kadaster weerspreekt het verhaal van Van Zeeland en wijst h op dat per inzage moet worden betaald. iwembadwerkgevers voor rechter ioetermeerDe Abvakabo FNV wil via de rechter de zwembad- verkgevers dwingen zich aan de afspraken voor een nieuwe AO te houden. „Maanden geleden hebben we een onderhan- lelaarsakkoord gesloten en nu melden de werkgevers plots dat :e alsnog het hele akkoord verwerpen", zegt bestuurder J. Dek- ;er. Volgens hem zijn de onderhandelaars teruggefloten door ïun achterban. ,,Je tekent normaal gesproken alleen een derge- ijk akkoord als je weet dat het binnen je mandaat valt." De i, verkgevers hebben moeite met de afspraken over de invoering ,'an de 36-urige werkweek, de arbeidstijden en een regeling 'oor 55-plussers. „Ze zijn achteraf gezien geschrokken van de costen. Maar dat hadden ze tijdens de besprekingen ook kun- ïen uitrekenen." Licentiehouder verkoopt Burger Kings Rotterdam Transautex Food, licentiehouder voor Burger King n Nederland, wil zijn restaurants verkopen aan het moederbe- lrijf. Burger King heeft negentien vestigingen in Nederland, 6. 'ooral in de Randstad. Hieronder zijn negen restaurants op NS- itations, die in een joint-venture zijn ondergebracht met de ipoorwegen. De Burger King op Schiphol heeft de hoogste om- et ter wereld en 200.000 klanten per maand. Bij de restaurants verken in totaal 900 mensen. Hun banen lopen geen gevaar. 4 Jurger King wil het aantal vestigingen zelfs uitbreiden. De om- c :et bedroeg in 1999 80 miljoen gulden. Top Telefonica moet weg' onden Een aantal topfunctionarissen van het Spaanse tele- ombedrijf Telefonica, onder wie bestuursvoorzitter Juan Villa- onga, moet het veld ruimen. Dat meldt de zakenkrant Finan- :ial Times. Volgens de krant wordt Villalonga opgevolgd door Asar Alierta, die al president is van het tabaksbedrijf Altadis. dierta bekleedt ook al een topfunctie bij Telefonica, dat on- angs Endemol overnam. Er bestaat al enige tijd onzekerheid iver de positie van Villalonga. De voormalige schoolkameraad ran de Spaanse premier Aznar wordt verdacht van aandelen- Jq ïandel met voorkennis. Aznar leeft in onmin met Villalonga, en ïoi ou om die reden de fusie van Telefonica met KPN hebben te- jengehouden. tir France stelt boekingssysteem open irussel Air France heeft de Europese Commissie laten weten lat zij voortaan ook luchtvaartmaatschappijen die niet deelne men aan het eigen boekingssysteem Amadeus informatie zal 'even over vluchten en reserveringen. De maatschappij komt laarmee tegemoet aan een bezwaar van Brussel en de Ameri-' aanse autoriteiten. Onderzoek van Europese Commissie en het ïoUmerikaanse ministerie van justitie hadden uitgewezen dat Air rance alleen de branchegenoten Lufthansa, Iberia, SAS, Conti- lental en United informatie gaf over boekingen en vluchttijden. iö )eze vijf branchegenoten gebruiken samen met Air France het eserveringssysteem via de computer Amadeus. Het onderzoek ond plaats na een klacht van American Airlines, drijvende 9 racht achter het concurrerende computersysteem SABRE. Wereldbank wil Noord-Korea helpen eoul De Wereldbank is bereid Noord-Korea te helpen bij het lerstel van de economie wanneer de Noord-Koreaanse regering oestemt in samenwerking met de bank. Medewerkers van de .uid-Koreaanse president Kim Dae-jung hebben dat gisteren jezegd. President James Wolfensohn van de Wereldbank chreef op 6 juli in een brief aan de Zuid-Koreaanse president lat de Wereldbank bereid is 'de inter-Koreaanse economische amenwerking' te ondersteunen.De bankpresident schrijft de ïistorische topontmoeting van de presidenten van Noord-en !uid-Korea in juni 'met verbazing en genoegen' te hebben ge- haag carlo nijveen ppers komen steeds vaker in WAO terecht. De belangrijk- °n°f oorzaak daarvan is het toe- mende aantal chronische en spieraandoeningen. ppers staan te lang in dezelf- houding en belasten bij het ippen sommige spieren te nzijdig. ^jjHet aantal kappers dat in de KO belandt, is de afgelopen ee jaar flink gestegen: van 15 in 1998 naar 2054 vorig Van de 139 nieuwe fVO'ers werden er 129 afge- urd wegens aandoeningen spieren en botten, waar- or deze groep is gegroeid van naar 639. Dat blijkt uit cij- "s van het Amsterdamse ad- sbureau voor arbeid en soci- zekerheid Orbis. Volgens voorzitter M. Patijn 2 n de Kappersbond FNV komt vooral door het tekort aan t )eidskrachten. „Met name in Topman Van Wijk geeft mondjesmaat toelichting Ondanks allerlei hindemissen blijft topman L. van Wijk van de KLM optimistisch over de kansen op een fusie met British Airways. „Het is niet eenvoudig, maar wel mogelijk." British Airways deelt volgens hem die opvat ting. Amsterdam richard mooyman Het Amerikaanse dreigement Na een lange 'radiostilte' gaf Van Wijk gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering en een persconferentie voor het eerst publiekelijk een toelich ting op de fusiegesprekken. De opstelling van Washington lijkt komt volgens Van Wijk niet als een verrassing. „Het is van groot belang dat er een open sfc/es-akkoord wordt gesloten. Alleen zo kunnen we onze ster ke positie met orize partner Northwest waarborgen en uit bouwen." Hij heeft van British een van de grootste problemen Airways te horen gekregen dat te worden. Het Witte Huis dreigde onlangs de landings rechten van de KLM in de VS in te trekken als de Britten niet meer Amerikaanse vliegtuigen toelaten op het Londense vlieg veld Heathrow. Beide landen onderhandelen al enige tijd vruchteloos over een open skies -akkoord dat de beperkingen moet wegnemen. deze lastige kwestie wel kan worden opgelost. Dat de KLM na de mislukte verbintenis met Alitalia moet fuseren, staat volgens Van Wijk als een paal boven water. „We kunnen niet op eigen kracht verder." Hij herhaalde dat de naam KLM behouden zal moe ten blijven, evenals de Neder landse nationaliteit van de on derneming. Inhoudelijk wilde Van Wijk verder weinig kwijt. De onderhandelingen concen treren zich behalve op voor noemde luchtvaart-politieke aspecten op twee andere the ma's: afspraken tussen de maatschappijen onderling en de mededingingsaspecten in Europa. Op geen van deze cru ciale onderdelen is nog een ak koord bereikt. „Dat gaat nog enige tijd duren." Van Wijk sprak tegen dat er vertraging zou zijn. Hij verwacht niet dat er begin augustus officieel een fusieplan aan de Europese Commissie zal worden voorgelegd. Dan zijn de twee maanden voorbij. De con tacten met Brussel blijven voor lopig informeel. „We hebben de indruk dat de mededingings problemen oplosbaar zijn." Van Wijk weigerde een in schatting te doen over het aan tal banen dat door een fusie zal President-directeur L. van Wijk op de aandeelhoudersvergadering van de KLM met rechts van hem de schei dende president-commissaris C. Oort. Achter hen de opvolger van Oort, F. Maljers. foto capital photos verdwijnen. In een rapport van de besprekingen met British de Duitse Commerzbank werd Airways hoeft volgens Van Wijk zelfs een verlies van 16.000 ar- geen ramp te betekenen voor beidsplaatsen becijferd. „Er zal de KLM. „Dit is niet de laatste verlies aan arbeidsplaatsen zijn. optie voor de KLM. En ook niet Dat is reëel. Maar over de orde de laatste optie voor British Air van grootte speculeer ik niet.ways. Het eventueel mislukken van de Randstad en in Limburg kunnen kapperszaken momen teel heel moeilijk nieuw perso neel krijgen. De kappers wor stelen dan ook met een enorm hoge werkdruk. Ze moeten veel overwerken en kunnen vaak geen pauzes nemen. Kanten die op afspraak willen worden geknipt, moeten soms een week wachten." Voorzitter P. Kalle van de kappersorganisatie ANKO is verontrust over deze ontwikke ling. Met het ministerie van so ciale zaken en TNO is de ANKO bezig met een onderzoek naai" de oorzaken van de toenemen de pijn in enkels, knieën, pol sen, ellebogen en schouders. Ook wordt - opnieuw - onder zocht waardoor huidaandoe ningen zoals kapperseczeem worden veroorzaakt. De resul taten van het onderzoek wor den eind dit jaar bekend. Ne derland telt ruim 23.000 kap pers. amsterdam richard mooyman De KLM verwacht dit jaar een aanzienlijke stijging van de winst. Met deze boodschap stelde president-directeur L. van Wijk gistermiddag de aandeelhouders gerust. Na een moeilijk jaar lonkt ondanks de hoge kerosineprijzen weer forse winst. Over het eerste kwartaal van het huidige boekjaar (dat loopt van april tot en met maart) behaalde de KLM een bedrijfsresultaat van ruim 220 miljoen gulden. Dat is een derde meer dan in dezelfde periode van 1999. Het kwar taalresultaat overtrof ook de 209 miljoen gulden die over het hele voorgaande jaar met vliegen en onderhoud werd verdiend. Inmiddels lijkt het de KLM weer voor de wind te gaan. De toestellen zitten voller dan ooit, zo meldde een goed geluimde Van Wijk. Dat is niet alleen te danken aan de grote vraag naar vliegreizen. De KLM profiteert er nu van dat ook andere luchtvaartmaatschappijen de overcapaci teit op de Noord-Atlantische routes hebben teruggedron gen. De prijzenslag op deze voor de KLM cruciale verbin dingen lijkt wat te zijn geluwd. De opbrengsten stijgen, terwijl de kosten minder snel groeien. De ingrijpende kostenbesparingsoperatie Baseline begint volgens Van Wijk vruchten af te werpen. Daarbij zijn verlieslijdende vluchten geschrapt en vierhonderd vaste arbeidsplaatsen verdwenen. Van Wijk bestreed de kritiek dat eerdere kos tenbesparingen kennelijk niet voldoende hebben opgele verd. „Het is als een hoogspringer die de lat steeds hoger legt. We zijn nu bezig met polsstokspringen. We moeten continu bezig zijn om het efficiënter en beter te doen." Samen met de kerosinetoeslag waren alle maatregelen het afgelopen kwartaal ruimschoots voldoende om de verdubbeling van de brandstofprijzen te compenseren. De topman gaf toe dat de KLM de brandstofkosten in de hand had kunnen houden door betere termijncontracten te sluiten. „Als we vorig jaar een andere inschatting had den gemaakt, dan waren we beter uit geweest." De topman zei tot gisteren ook geen zicht te hebben gehad op het fors toegenomen belang van de Franse ver zekeringsgigant AXA in de KLM. „Die informatie is niet aan ons doorgegeven." AXA heeft volgens de KLM nu 11,6 miljoen aandelen, wat neerkomt op circa 18,5 pro cent. Volgens Van Wijk moet niets worden gezocht achter de aankopen van AXA, die door verschillende beleggings maatschappijen zijn gedaan. Het zou de Fransen uitslui tend gaan om een aantrekkelijke belegging. „Er gaan ver halen dat Air France erachter zou zitten, maar dat is niet waar." Toestellen van British Airways en KLM naast elkaar aan de D- pier op Schiphol. KLM-president Van Wijk is optimistisch over een fusie van de twee maatschappijen. foto anp paul vreeker DNB klaar voor 'Operatie Euro' amsterdam anp De Nederlandsche Bank (DNB) is op hoofdlijnen klaar voor de omvangrijke omwisselingsope ratie die de invoering van de euro met zich meebrengt. TNT Post Groep (TPG) gaat voor ver voer van guldens en euromun ten van en naar de midden stand zorgen. Bestellingen kun nen bedrijven opgeven via Het Callcenter Netwerk (HCN). De centrale bank levert de detailhandel zonder kosten eu ro's op bestelling, omdat de winkels op 1 januari 2002 moe ten beschikken over een vol doende startvoorraad eurowis selgeld. Normaal moeten be drijven voor wisselgeld hun eigen bank, wat hen geld kost. Vanaf 27 december 2001 kunnen de 230.000 winkels en horecabedrijven in ons land gratis gebruik maken van een breng- en ophaaldienst. Deze blijft tot half februari actief. De kosten'van de koeriers dienst vallen volgens een DNB- woordvoerder in het budget dat het ministerie van financiën heeft vrijgemaakt voor de om schakelingsoperatie, die in de zelfde tijd ook in tien andere Europese landen plaatsheeft. Den Haag heeft op de begroting van Financiën een bedrag van 180 miljoen gulden gereser veerd voor alle kosten van de omwisseling. brussel* anp De provincies Utrecht, Noord- Brabant, Gelderland, Overijssel en Flevoland horen bij de tien EU-regio's met de laagste werk loosheid. De Finse regio Aland is koploper met een officiële werkloosheid van slechts 2,1 procent. Het hoogste aantal ge registreerde haanlozen woont in de Italiaanse regio Calabria, waar 28,7 procent van de bevol king geen werk heeft. Utrecht staat op een derde plaats in een gisteren gepubli ceerde top tien. Uit cijfers van Eurostat, het EU-bureau voor de statistiek, blijkt dat in de kleinste Nederlandse provincie in het laatste kwartaal van vorig jaar slechts 2,3 procent van de beroepsbevolking geen baan had. De Britse regio Berkshire, Buckinghamshire en Oxfords hire bezet met een cijfer van 2,2 procent de tweede positie. Noord-Brabant staat op een ze vende plaats (2,8 procent). Gel derland (3 procent), Overijssel (3,1 procent) en Flevoland (3,1 procent) bezetten de plaatsen acht, negen en tien. In Gronin gen is het aantal officiële werk lozen met 6 procent nog altijd het hoogst van Nederland. De werkloosheid ligt daar echter lager dan in de Franse regio El- zas, waar met een cijfer van 6,6 londen anp Oliemaatschappij BP Amoco neemt weer zijn vorige naam BP aan en introduceert een nieuw logo. De 28.000 benzinestations die het con cern over de wereld heeft, zullen tegelijk met de aanpassing van het uiterlijk een grondige modernisering ondergaan, waaronder intro ductie van internettoegang voor de automobi list. BP (British Petroleum) doopte zich om tot BP Amoco na de overname van de Amerikaan se oliemaatschappij Amoco in 1998. Later kocht het concern het eveneens Amerikaanse Atlantic Richfield (Arco) en de Britse producent van smeerolie Burmah Castrol. Voortaan zal BP het enige wereldmerk zijn. Wel blijft de naam Castrol voor smeerolie bestaan en hand haaft het concern voor het oosten van de Ver enigde Staten het merk Amoco en voor het westen Arco. Het logo werd twaalf jaar geleden voor het laatst aangepast, maai" het bleef een schild met daarop de letters BP in de kleuren groen en geel. Nu wordt het een zon met een witte kern en daaromheen geel en groen. BP spreekt van het Helios-merk, genoemd naar de zonnegod van de oude Grieken. Het nieuwe logo is mede bedoeld als symbool voor het milieubewustzijn van het concern, dat zich bijvoorbeeld uit in flinke investeringen in zonne-energie. Het zoeken naar een nieuw logo heeft 16 miljoen gulden gekost. Om het vertrouwd te maken bij de consument zal BP de komende periode 59 miljoen gulden per kwartaal beste den aan publiciteit. Het logo wordt al snel ingevoerd op de kan toren en in de fabrieken en correspondentie van BP. Voor de aanpassing van alle benzine stations is vier jaar uitgetrokken. Een woord voerster van BP Nederland verwacht dat mid den volgend jaar de eerste van de 750 pompen in ons land het nieuwe uiterlijk zullen hebben. De topman van de Duitse vesti ging van BP met het oude en nieuwe logo van het oliecon cern. foto ap jens meyer 'Minister ook schuldig aan kofferprobleem amsterdam De problemen met de af handeling van de bagage op Schiphol zijn volgens KLM-directeur P. Hartman mede de schuld van minis ter Netelenbos (verkeer). De KLM heeft de laatste tijd grote moeite om de koffers op tijd in- en uit te laden. Behalve de snelle groei van het aantal passagiers spe len volgens Hartman ook de lawaairegels Schiphol en de KLM parten. De minister staat volgens hem niet meer toe dat in tercontinentale vluchten voor zes uur 's ochtends op Schiphol landen. „Die vliegtuigen komen daarom allemaal tegelijk om zes uur 's ochtends naar beneden", aldus Hartman. „Gemid deld zitten er in een Boeing 747 duizend tot vijftien honderd koffers. Als je er een paar tegelijk hebt, zijn dat er dus heel erg veel." procent het geringste aantal haanlozen in Franrkijk is gere gistreerd. Ondanks de voor Ne derland zeer positieve cijfers kreeg Den Haag vorig jaar toch 500 miljoen euro (1,1 miljard gulden) uit de Europese pot voor een speciaal werkgelegen - heidsfonds. Dit fonds is vooral gezien als een technische op lossing voor Nederlandse be zwaren tegen de hoge contribu tie aan de EU tot en met 2006. KLM-directeur: Geen druk op vliegtuigtechnici amsterdam De KLM oefent in veilig heidskwesties geen druk uit op vliegtuigtechnici om toestellen goed te keuren. Dat is volgens KLM-direc teur Hartman gebleken uit de eerste resultaten van een intern onderzoek naar de gang van zaken bij de Technische Dienst. Enkele grondwerktuig- kundigen van de KLM trok ken onlangs aan de bel om dat zij vinden dat de veilig heidsmarges steeds kleiner worden, terwijl de druk om vliegtuigen goed te keuren zou toenemen. Maar daar van is geen sprake, vertelde Hartman gisteren na vra gen van aandeelhouders. „Ik kan u verzekeren dat de veiligheid op geen enkele manier in gevaar is geweest of zal komen", aldus Hart man. „Het onderzoek is nog in volle gang, maar vol gens de dertig mensen waarmee al is gesproken is er geen sprake van druk bij veiligheidszaken." Minister Netelenbos kwam al eerder tot een soortgelijke conclu sie. Wel heeft Hartman ge merkt dat er 'enige onvre de' leeft bij personeel van de Technische Dienst. De publiciteit rondom de klachten over het onder houd heeft de reputatie van de KLM volgens Hartman geschaad. „Maar wat veilig heid betreft is er niets aan de hand." Dutchtone en Ben overwegen claim den haag anp Dutchtone en Ben overwegen een schadeclaim in te dienen tegen de overheid. Het duo vindt de felbegeerde frequen ties voor UMTS te duur. De te- lecombedrijven willen dat de overheid de biedingen die maandag zijn gedaan terug draait. Toen eindigde de veiling van UMTS-frequenties, waar mee snelle internetverbindin gen via de mobiele telefoon mogelijk zijn. Versatel stapte uit de veiling, omdat het bedrijf zich bedreigd voelde na een brief van concurrent Telfort. Dutchtone en Ben vinden dat zij eerder op de hoogte hadden moeten zijn van de gang van zaken, want dan zouden ze minder hebben geboden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9