In Gonesse slaat ongerustheid toe Vreedzaam boerendorp is nu een Frans Lockerbie Imago veilige Concorde in één klap verwoest Ramp Concorde ïïffl1 A/OENSDAG 26 JULI 2000 Nederlandse vluchten naar Parijs vertraagd SCHIPHOL ANP Reizigers die gisteravond vanaf Schiphol naar Parijs vlogen, hadden te kam pen met ernstige vertra gingen. Als gevolg van het neerstorten van de Con corde vlakbij het vliegveld Charles de Gaulle was het vliegveld bij de Franse hoofdstad tijdelijk geslo ten. Laat op de avond werd de luchthaven weer beperkt opengesteld. Een KLM-toestel stond op het moment van de vliegramp in Parijs klaar om naar Amsterdam te vliegen. De vlucht liep en kele uren vertraging op, maar kon aan het begin van de avond vertrekken vanaf Charles de Gaulle, aldus een KLM-woord- voerster. Een andere KLM-vlucht kwam aan het begin van de avond aan in Parijs. De vluchten van Air France vanaf Schiphol naar Parijs wer den geannuleerd. Omwonenden maken zich zorgen over risico 's vliegverkeer De ramp met de Concorde die 113 mensen het leven heeft gekost, heeft de ongerust heid onder de bevolking van Gonesse aangewakkerd. Het stadje ligt dichtbij een van de start- en de landingsbanen van het vliegveld Charles de Gaulle. De afgelopen zes jaar is het vliegverkeer daar verdubbeld. Elk jaar vliegen 43 miljoen passagiers over Gonesse. De herrie is er buiten elke norm. Een ander dorp, Gous- sainville, is in afwachting van verdere uitbreiding van het vliegveld vrijwel helemaal opge kocht door de maatschappij die het vliegveld beheert. Het is nu bijna verlaten. Er wonen alleen nog krakers en ouderen die weigeren te vertrekken uit hun huis, waarin elk gesprek onmo gelijk is wegens het vliegtuigla waai. Naast de geluidsoverlast maakt de bevolking van de om liggende gemeenten van het vliegveld zich ook al geruime tijd zorgen over de risico's van het intensieve vliegverkeer bo ven hun hoofd. „Zelfs een Con corde kan dus naar beneden komen. Morgen is het een an der, minder goed onderhouden toestel", was één van de eerste reacties van de verontruste bur gemeester van Gonesse, Jean- Pierre Blazy. „Wij zijn niet tegen vliegtui gen, maar we wonen en werken in een steeds gevaarlijker ge bied, dat met het toenemend vliegverkeer ook steeds groter wordt. Niemand heeft daar echt oog voor." Zijn verontwaardi ging is des te groter, omdat het gisteren om een gecharterde Concorde ging. Die vluchten zijn volgens hem niet echt no dig, en veroorzaken slechts on nodige overlast. Parijs telt drie grote burger vliegvelden: Charles de Gaulle bij Roissy, het oude Le Bourget dat vooral in gebruik is voor privé- en zakenvliegtuigen en Orly in het zuidoosten. Dan is er ook nog het militaire vlieg veld Villacoublay in het zuid westen, de basis voor bijvoor beeld regeringsvliegtuigen. Daarbij komt het toenemend charterverkeer vanaf het vlieg veld van Beauvais, hemelsbreed zeventig kilometer ten noord westen van Parijs. Vrijwel nie mand in de Parijse regio woont zuiden bij Chartres, in een vliegvelden is voor het nieuwe buiten een vliegroute. streek waar nu nog graan wordt vliegveld, maar de inwoners Over tien jaar komt er nog verbouwd. Dat moet vooral van Chartres voelen er niets een nieuw, groot burgervlieg- Charles de Gaulle en Orly ont- voor. veld bij, iets verder naar het lasten. De bevolking rond die 'ARIJS CEES VAN ZWEEDEN iORRESPONDENT lonesse is een klein dorp ivaarvan de boerderijen nog al tijd herinneren aan een glori- :us verleden als graancentrum. Tot ver in de zeventiende eeuw ■enoot het dorp een reputatie ils producent van wittebrood. Vlaar na gisteren is het dorpje ;edoemd de geschiedenis in te ■aan als het Franse Lockerbie. )m kwart voor vijf in de mid- iag stortte op het dorpje een liegtuig neer, dat in het verle- Jen 'Zilveren Vogel' was ge doopt. Gonesse had nog geluk, leen van zijn huizen of boer derijen werd getroffen. Maar de lewoners waren niettemin ge schokt. Daar waar ooit een ho- lel had gestaan, steeg nu zwar- le rook op. ,Ik hoorde een knal, en even ater voelde ik de lucht warm vorden", zei een jonge dorpe- ing. „Het was of er een bom was ontploft." Hij rende naar de plek waar de zilveren vogel was neergekomen. „Een man ;n een vrouw keken naar de juinhopen. Ze huilden onop- ioudelijk. Hun zoon werkte in het hotel. Ik probeerde hen te (roosten. Maar of hun zoon nog in leven was, wist ik niet." Ms in een wonder waren vijf mensen als feniksen uit de as het hotel opgerezen. Ze ivaren gewond, maar 'hun me dische situatie is bevredigend'. Het was de premier, Lionel ospin, die de woorden sprak, ospin was direct naar Gonesse tfgereisd, met in zijn kielzog de ninisters van transport en bin nenlandse zaken. Tegen een decor van dood en verderf sprak hij: „Dit is een schouw spel dat je aangrijpt. Mijn ge dachten gaan uit naar alle >lachtoffers, naar de leden van le bemanning en naar onze )uitse vrienden." lospin was niet de enige die iprak. In Duitsland was bonds- ;anselier Schroder geschokt, en ranuit Amerika bracht presi dent Clinton 'de condoleances ran het Amerikaanse volk' er. Het nieuws over de neer- |estorte Concorde schokte Mnerika, omdat elke week eertien van deze toestellen in tew York landen. Televisiepro- jramma's werden onderbroken en Clinton bekortte zijn pers conferentie over het Midden- Oosten. De slachtoffers hadden ook zijn burgers kunnen zijn; de helft van de supersonische passagiers is Amerikaans. Maar de grootste schokgolf ging door Frankrijk. Automobi listen draaiden het geluid van de radio hoger, huisvrouwen brachten boodschappenwa- gentjes tot stilstand om te kun nen luisteren naar de grafstem uit de luidsprekers. Een radio zender, France Info, kondigde aan alle reclameboodschappen voor de dag te zullen schrap pen. De vraag was: hoe en wat? Oog getuigen gaven de eerste ant woorden, soms tegenstrijdig. Een medewerkster van Air France had gezien dat de Con corde op zijn rug was neerko men, anderen spraken van een buiklanding. Maar de verhalen hadden één grootste gemene deler: het toestel brandde al toen het opsteeg en het had grote moeite omhoog te ko men. Daarna: waarom? Deskundigen spraken zalvend over het 'vei ligste vliegtuig ter wereld'. Maar, zoals de piloot Francois Grangier erkende, het had in het verleden ook vele proble men gekend. Het was een vliegtuig dat op grote hoogte een enorm vermogen ontwik kelde, maar dat soms moeite had met opstijgen. Het debat was voor de nabestaanden van de slachtoffers, voornamelijk Duitsers, vooralsnog acade misch. Op hun ambassade in Parijs hing de vlag halfstok. HAARLEM PIETER VAN HOVE De zorgvuldig opgebouwde re putatie van 'veilig droompaleis in de lucht' die de Concorde had, is in luttele dagen teniet gedaan. Twee achtereenvolgen- Ie incidenten droegen ertoe bij dat Concorde niet langer staat ioor luxueus, snel en betrouw baar vliegen. Moest British Air ways begin deze week één van zijn Concordes aan de grond Houden nadat in alle zeven toe stellen haarscheurtjes waren ontdekt, gistermiddag werd het blazoen van het supersonische vliegtuig nog verder besmeurd door de ramp bij Parijs. Een onderzoek moet uitwijzen of er verband bestaat tussen )eide voorvallen, al zei woord eerder Benno Baksteen van de •ereniging van Nederlandse Verkeersvliegers gisteravond in iet programma 2Vandaag dat fen motorstoring meer waar schijnlijk is. Ook ontkende Air rance dat dit toestel met scheurvorming te kampen had. Het was zelfs net uit een maan den durende revisie gekomen. Hoewel vliegen per Concorde veilig heet te zijn, komen er ge regeld voorvallen met het 'Vliegtuig der Vliegtuigen' voor. Zo brak er in oktober tijdens een vlucht van een Concorde een stuk roer af, en nauwelijks een jaar later viel er wederom een technische onvolkomen heid te melden tijdens een vlucht naar New York. In de pe riode tussen augustus 1998 en juli van het afgelopen jaar zijn er in totaal 130 incidenten ge weest aan boord van één van de 13 toestellen, die in het bezit zijn van British Airways en Air France. De Franse maatschappij be weerde echter amper een jaar geleden stellig dat de bestaande vloot van - nu nog - vijf vliegtui gen nog wel zo n acht jaar mee zou kunnen. Na een complete revisie van een jaar zal elk toe stel nog tot 2015 meekunnen, en na een volgende opknap beurt wellicht tot 2030. Dat liet Frank Debouck van Air France vorig jaar bij het 30-jarig be staan van de Concorde opteke nen in NRC Handelsblad. In de jaren zestig begonnen de vliegtuigbouwers British Aero space en het Franse Aerospatia le met het maken van schetsen van een vliegtuig dat zijn gelijke in de historie van de luchtvaart niet zou kennen. Het eerste prototype, de Concorde 001 werd in 1969 gebouwd in Frankrijk, en nauwelijks een maand later zag de Britse ver sie, de Concorde 002, het dag licht. Na een reeks tests kon de Concorde op 1 september 1975 worden ingezet op transatlanti- sche vluchten. Hoewel zesden andere maatschappijen de Concorde aan hun vloot wilden toevoegen, zagen zij daar uit eindelijk vanaf. De Concorde was bedoeld als een prototype voor supersoni sche toestellen, maar het vlieg tuig sloeg niet aan. Luchtvaart deskundigen en accountants maakten duidelijk dat het geen toekomst had. Het was echter een Frans prestigeproject ge worden. De achtereenvolgende presidenten Valéry Giscard d'Estaing, Francois Mitterand en Jacques Chirac wilden dan ook niets van de waarschuwin gen horen. De Concorde was net als de peperdure en onder houdsgevoelige hydro-pneu- matische vering van de Citroen DS, die maar blijft bestaan. De rest van de wereld begrijpt er niets van, maar de Fransen vin den het prachtig. Veel vliegvelden stelden een landingsverbod in voor de la waaiige en vervuilende Concor de. Schiphol liet bijvoorbeeld vijf jaar geleden aan British Air ways en Air France weten dat het toestel, dat in 1990 en 1995 de nationale luchthaven aan deed, om die reden voortaan niet meer welkom was. Ook is het hoge kerosineverbruik van een Concorde - 4,5 liter kerosi ne per stoel voor honderd kilo meter - voor de luchtvaart maatschappijen een struikel blok gebleken. De Concorde-passagiers mer ken tijdens de vlucht niets van deze ongemakken. Voorzien van champagne, uitstekend eten en alle mogelijk denkbare comfort snellen zij met meer dan 2.000 kilometer door de lucht. Een transatlantische oversteek duurt op die manier maar zo'n 3,5 uur, minder dan de helft van de normale reistijd. Daar staat echter wel tegenover dat een retourtje Parijs-New York ongeveer 18.000 gulden kost. Niet voor niets is de bezet tingsgraad van de Concorde met zijn 100 zitplaatsen lager dan 50 procent. Ook in dat ge val zijn de vluchten echter nog steeds winstgevend. Maar of de superrijken der aarde na deze week nog zo enthousiast aan boord stappen? Cruisegangers leven nog door overboeking NEW VORK DPA-AFP-Rtr Op het nippertje zijn 33 Duitse toeristen, die met rampvlucht AF 4590 naar New York zouden gaan, aan de dood ontsnapt. Door een fout van hun reisbu reau werden de cruisegangers gedwongen een eerdere vlucht te nemen dan het toestel dat in Parijs neerstortte. Dat berichtte vliegmaatschappij Air France vanmorgen. De 33 gelukkigen stonden oorspronkelijk ook op de lijst om mee te gaan met de veron gelukte charter, waarin echter slechts voor honderd passagiers plaats was. Zij zijn vervolgens door het reisbureau op een re guliere Concorde-vlucht gezet, waarmee ze vijf uur eerder naar New York gingen. De gehele groep Duitsers zou zich daar inschepen op het va rend hotel 'MS Deutschland' voor een tweeweekse tocht door de Caraïbische Zee. De ka pitein van het cruiseschip zei dat de reis gewoon zal door gaan. Het schip zal een 16- daagse trip langs de Cariben en door het Panamakanaal naar Ecuador maken. Behalve de honderd bij de ramp omgeko men toeristen hadden zich vier honderd anderen voor de reis gemeld. Burgemeester Rudolph Giuli ani van New York heeft zijn condoleances aangeboden aan de nabestaanden van de slacht offers. Giuliani's stad is de gangbare bestemming van ie dere Concorde die uit Parijs of Londen opstijgt. Kroonprins vliegt geregeld met Concorde DEN HAAO CPD Kroonprins Willem-Alexander is één van de weinige Nederlan ders die geregeld gebruik maakt van een Concorde. Hij benut het supersonische toestel voor vluchten naar New York. Door gaans is dat voor privé-bezoe- ken. De vriendin van de kroon prins, de Argentijnse Maxima Zorreguieta, werkte en woonde geruime tijd in New York. Meestal vliegt Willem-Alexan der via de Londense luchthaven Heathrow per Concorde naar de Verenigde Staten. Dat ge beurt doorgaans onder een an dere naam. Op de Britse lucht haven is de prins al eens opge roepen onder de schuilnaam 'mister David Alexander'. Vluchten met de Concorde zijn door de peperdure tickets (zo'n 15.000 gulden per retour) slechts voor weinigen wegge legd. Het zijn vooral zakenlie den en mensen uit de jetset die zich op deze wijze verplaatsen. Bondskanselier Schroder zegt verplichtingen af BERLUN PETER VAN NUUSENBURC CORRESPONDENT De Duitse bondskanselier Ger hard Schrödef heeft gister avond naar aanleiding van de vliegramp bij Parijs zijn officiële verplichtingen afgezegd. Hij zou in Hannover hebben mee gewerkt aan een campagne om de met verlies draaiende we reldtentoonstelling Expo 2000 nieuwe impulsen te geven. Vrij wel alle inzittenden van de ramp-Concorde kwamen uit Duitsland. De kanselier gaat zelf van daag op vakantie naar Mallorca, maar stuurde zijn minister van verkeer Klimmt naar Parijs om zich persoonlijk van de omvang van de ramp op de hoogte te stellen. Schroder zou wel de oe cumenische dienst voor de slachtoffers bijwonen, die werd gehouden in de kapel op het terrein van Expo 2000. Daar werd het laatste kabinetsberaad voor het reces gehouden. Gisteravond klaagde de eige naar van het Duitse reisbureau dat de Concorde had gechar terd zich over de gebrekkige in formatie van Air France. Hij had uren na het neerstorten van het toestel alleen een fax ontvangen met deze feitelijke mededeling, aldus Peter Deil- mann tegenover de tv-zender ZDF. Hij was voor zijn informa tie aangewezen op de media, zei Deilmann. Met gebroken stem betuigde hij de nabe staanden zijn medeleven. De slachtoffers hadden bij hem geboekt voor een cruise in het Caribisch gebied en Stille Oceaan. Ze hadden 22.000 mark (bijna 25.000 gulden) per persoon betaald voor wat de 'vakantie van hun leven' had moeten worden. Reddingswerkers overleggen naast de restanten van de gecrashte Concorde. foto ap laurentrebojrs Het toestel kwam op een paar honderd meter van een woonwijk neer op een bijgebouw van hotel 'Hotellissimo' bij het dorpje Gonesse, even ten noorden van Parijs. FOTO AP JOACHIM BERTRAND

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7