I Ex-president van Indonesië toch vervolgd Mislukken Camp David nog geen ramp 'Krstic moet geweten hebben van massaslachting' Buitenland Bosnische moslims belaagd lOENSDAG 26 JULI 2000 'réjustunnel gesloten na brand iambery De Fréjustunnel tussen Frankrijk en Italië is vanmor en gesloten, nadat een vrachtwagen in brand was geraakt. De irandweer had het vuur na ongeveer anderhalf uur onder con trole. Niemand raakte gewond. De vrachtwagen vatte vlam on- eveer op achthonderd meter van de uitgang van de tunnel in tankrijk. De tunnel is op dit moment de enige manier om met Ie auto door de Alpen van Frankrijk naar Italië te komen. Na de irand in de Mont Blanc-tunnel in maart 1999, waarbij 41 men en omkwamen, is deze weg voor alle autoverkeer gesloten. Ook "1 lie brand ontstond in een vrachtwagen. 'itbulls storten zich op negenjarige ■rijs Twee pitbulls hebben in de Parijse voorstad Trappes een Qfl legenjarige jongen aangevallen en zwaar verwond. Zes voorbij- angers poogden de honden van het kind af te houden door ze slaan en te trappen. De jongen moest urenlange operaties ndergaan, maar verkeert buiten levensgevaar. De eigenaar van e honden is gearresteerd. Sinds het begin van het jaar zijn rankrijk bijna 11.000 overtredingen van de wet op gevaarlijke -lllionden geregistreerd. In totaal liepen daarbij 368 mensen deels evaarlijke bijtwonden op, onder wie 47 politiemensen. Steeds meer Russen seropositief tosKQUHet aantal seropositieven in Rusland is de eerste helft n dit jaar explosief gestegen. Van de 53.000 geregistreerde ge- allen heeft bijna de helft zich in de eerste zes maanden van gemeld. Dat zei de leider van het Russische federale aids- 4.1 ireventieteam, Vadim Pokrovski, gisteren. Volgens Pokrovski ijn er in werkelijkheid veel meer seropositieve Russen. Ver- ïoedelijk zijn meer dan 300.000 mensen besmet. Dat aantal roeit snel, omdat de federale overheid niet voldoende geld a"eeft voor preventie en bestrijding. In de regio Moskou zou al 5 irocent van de jongeren seropositief zijn. Als er niet meer geld omt, zullen in 2015 circa 1,6 miljoen mensen met hiv in Rus- ind rondlopen, zei Pokrovski. art - )ok EU dreigt Fiji met sancties russel Als de autoriteiten op Fiji niet snel de democratie her tellen, kan dat ten koste gaan van de ontwikkelingshulp van de uropese Unie aan de eilandengroep. De vijftien EU-lidstaten litten gisteren in een verklaring hun bezorgdheid over de moei- jke positie van de grote groep etnische Indiërs op de eilanden- oep, waar het sinds 19 mei onrustig is. Op die dag bestormde en groep etnische Fijiërs het parlementsgebouw uit protest te en de invloed van de Indische minderheid in de politiek. De estorming was het begin van een gijzelingsactie die pas on- ings werd beëindigd. Het leger, dat de macht naar zich toe eeft getrokken, heeft aanzienlijke concessies gedaan aan de re- ellen, waarop internationaal veel kritiek is gekomen. lebellen Burundi doden 50 mensen ujumbura In het oosten van de Afrikaanse staat Burundi heb- en rebellen een bloedbad aangericht. Ze vermoorden in het (eekeinde zeker vijftig mensen, zo meldt het Burundese pers- ureau ABP. De moordpartij deed zich voor in de provincie uyigi, niet ver van de grens met Tanzania. De daders staken entallen huizen in brand, en sloegen aan het plunderen. Eer- er kwamen berichten over hevige gevechten in de buurt van e hoofdstad Bujumbura tussen regeringstroepen en rebellen. )e belangrijkste rebellenbeweging CNDD-FDD verwierp giste- ;n het jongste internationale vredesplan. De burgeroorlog in urundi heeft sinds 1993 meer dan 200.000 levens gekost. 'inochet lijdt nederlaag bij hof iNTiAGODe Chileense oud-dictator Pinochet heeft in het pro- da es over opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid en zware nederlaag geleden. Het hooggerechtshof in Santiago epaalde gisteren dat er geen advies over de gezondheid van de -jarige Pinochet zal worden ingewonnen. De advocaten van e oud-dictator hadden zo'n advies gevraagd, omdat hun cliënt hun ogen te oud is om berecht te worden in de zaken wegens ;hending van de mensenrechten die tegen hem zijn aange- pannen. Het definitieve besluit van het hooggerechtshof wordt as medio volgende maand verwacht. Pinochets onschend- aarheid is door een lager gerechtshof al opgeheven, maar de ud-dictator is hiertegen in beroep gegaan. r lervië pakt gebruik internet aan elgrado De Servische regering legt het internetgebruik aan 3 anden. Door toepassing van een speciale wet brengen de be- tuurders van deze Joegoslavische deelrepubliek alle internetge- ruikers in kaart, en kunnen ze hun e-mailverkeer controleren, lat meldde de verboden radiozender B2-92 gisteren. De toe- ang tot het wereldomspannende computernetwerk wordt door risverhogingen nog duurder gemaakt. De betrokken wet zou ïedio juli al van kracht zijn geworden. De Servische regering rad al eerder hard op tegen andere media. Het regime wil met jongste maatregel 'de enige deur naar de wereld' sluiten, al- us een provider in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. )el Ponte onderzoekt geld Milosevic icosiA-den haag Carla Del Ponte, de hoofdaanklaagster van het legoslavië-tribunaal in Den Haag, gaat later dit jaar naar Cy rus voor een onderzoek doen naar de financiën van de Joego- avische president Milosevic. Dat zei de Cypriotische minister an financiën Clerides gisteren. Del Ponte zou de Cypriotische (gering per brief hebben ingelicht over de 'vertrouwelijke mis- Milosevic en vier leden van zijn kabinet hebben een groot irtuin dat naar verschillende oorden gebracht kan zijn, waar- nder Cyprus", aldus tribunaal-woordvoerder Risley. De VS ebben Joegoslavische banken op Cyprus er eerder van be- inde ehuldigd geld wit te wassen voor Milosevic. lebellen Colombia laten gijzelaar gaan ineve De Colombiaanse rebellenbeweging ELN heeft gisteren s gebaar van goede wil een gijzelaar laten gaan die zestien laanden heeft vastgezeten. De stap volgde op vredesbespre- iteui hgen in Genève, die zonder concrete afspraken werden beëin- De bevrijde gijzelaar behoorde tot de laatste vijf van een roep van 41 ontvoerden. Zij werden in april vorig jaar het achtoffer van een vliegtuigkaping door de ELN. Het Rode ruis heeft de vrijlating bevestigd. Zoals verwacht leverde de sorsveedaagse top tussen ELN en de regering geen resultaten op. eide partijen benadrukten wel hun toewijding aan de vrede, laar een datum voor nieuwe gesprekken is niet vastgelegd. °tvezda gekoppeld aan ruimtestation 'Rolev Het woonverblijf Zvezda is afgelopen met succes ge- jppeld aan het internationale ruimtestation ISS. Dit heeft het ussische controlecentrum in Korolev meegedeeld. ISS is hier- :htfi lee klaar voor zijn eerste bemanning, die op 30 oktober moet id; riveren. Het station bestond tot nu alleen uit de Russische Za- fa-module en de Amerikaanse verbindingsmodule Unity, aardoor bemanningen zich van de ene naar de andere module illen kunnen verplaatsen. Het woonverblijf Zvezda (Ster) bevat eerste Europese bijdrage (ESA) aan het station: het compu- >rbrein. Dat zorgt er voor dat het station in de ruimte blijft. vezda werd twee weken geleden gelanceerd in Kazachstan. N-leger nog niet naar Zuid-Libanon w york De stationering van troepen van de VN-vredesmacht nifil in het zuiden van Libanon is voor onbepaalde tijd uitge- eld wegens Israëlische grensschendingen. Het was de bedoe- igdat de VN-troepen vanaf vandaag de Libanese grens met Is- lël zouden bewaken. Unifil heeft de Libanese berichten over Israëlische grensschending bevestigd. De speciale gezant van N-secretaris-generaal Anpan betreurt het 'onnodige, contra- roductieve en onacceptabele gedrag van de Israëli's', zo liet :t VN-informatiecentrum in Beiroet weten. Israël trok zich in lei terug uit Zuid-Libanon, dat het 22 jaar bezet had gehou- en. Voor Libanon is rust aan de grens een voorwaarde vooraf ior het toelaten van VN-troepen in het gebied. den haag gpd De massaslachtingen bij Srebrenica in juli 1995 kunnen niet zijn uitge voerd zonder medeweten van de Bos- nisch-Servische generaal Krstic. Dat zei de Britse generaal Dannett giste- reri voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag, waar Krstic terecht staat op beschuldiging van volkenmoord. Krstic kon zich volgens Dannett niet afzijdig hebben gehouden bij de 'duistere operatie', waarbij meer dan 7.000 mannen uit de moslimenclave werden vermoord. Krstic was stafchef van het Bos- nisch-Servische Drinacorps, dat Sre brenica op 11 juli 1995 innam. Twee dagen later werd hij tot commandant gepromoveerd. Tijdens de massaexe cuties, die tot zeker 17 juli voortduur den, was Krstic al bezig met de ver overing van een andere moslimencla ve, Zepa. De advocaten van de generaal voe ren zijn afwezigheid op als verweer. Maar volgens Dannett moesten alle beslissingen met Krstic worden kort gesloten. Dus ook de slachtingen, waarvoor de 'machinerie van facilitei ten' van het Drina-corps nodig was. „Een commandant heeft totale ver antwoordelijkheid, Het is voor mij onvoorstelbaar dat hij zich alleen op de strijd zou richten en zijn ogen zou sluiten voor de rest." Dannett is opgeroepen als militair expert, omdat hij in Bosnië en Kosovo het commando heeft gevoerd over NAVO-troepen. Hij heeft bovendien een standaardwerk over commando structuren op zijn naam staan. Ook is zijn militaire carrière in grote lijnen hetzelfde verlopen als die van Krstic. „De overeenkomsten stellen me in staat mijn opinie te geven", aldus Dannett. De Brit heeft in Den Haag alle orders en afgeluisterde telefoon- en radioboodschappen over de inna me van Srebrenica bestudeerd. Dannett wilde gisteren niet specu leren over de vraag of de Bosnisch- Servische leiders al op voorhand had den besloten de moslimmannen van Srebrenica te vermoorden. „Dat weet ik niet. In elk geval was het de bedoe ling om van Srebrenica een zuiver Servische stad te maken." Volgens Dannett moet het voor Kr stic 'geen probleem' zijn geweest om meerdere acties tegelijk te leiden. De communicatielijnen naar en van Zepa waren op 14 juli al in orde. Krstic had toen drie goed georganiseerde opera ties in handen: de inname van Zepa, het onderscheppen van een groep moslimstrijders die de bossen in was gevlucht en de verplaatsing van de burgers uit Srebrenica. De moord op de moslimmannen was een 'vierde activiteit'. „De trieste conclusie die ik moet trekken, is dat dit ook een goed georganiseerde operatie was." janja Velid Nurkic, een moslim uit het Noord-Bosnische stadje Janja, en zijn dochter zitten teneergeslagen in hun huis dat even daarvoor was aangevallen door woedende Serviërs. Velid kreeg daarbij een steen tegen zijn voorhoofd. De onlusten in Janja braken uit nadat een mos limgezin had geprobeerd terug te keren naar de woning die het vóór de oorlog had bewoond. Het betreffende huis werd echter illegaal be woond door Serviërs. Een groep protesterende medestanders verhinderde dat het werd ontruimd. Op grond van het Bosnische vredesakkoord moet iedereen naar zijn oude woning kunnen terugkeren. In de praktijk komt daar niets van. In Srebrenica is vorige week een huis van mos lims in brand gestoken, duidelijk met de bedoeling de rechtmatige bewoners af te schrikken. foto reuters Soeharto verdacht van corruptie Oud-president Soeharto van Indonesië moet zich voor de rechter verantwoorden voor vermeende corruptie ge durende zijn bewind. Dat heeft procureur-generaal Mar- zuki Darusman vandaag besloten. De familie van de pre sident en leden van zijn vr iendenkring zouden onder be scherming van de voormalige sterke man enorme fortui nen hebben opgebouwd. jakarta theo haerkens correspondent De beslissing om de ex-presi- dent te vervolgen, heeft heel wat voeten in aarde gehad. Een team van duurbetaalde advoca ten heeft er de afgelopen twee jaar alles aan gedaan om te voorkomen dat 'Pak Harto' zich voor zijn daden zou moeten verantwoorden. De oude baas, die binnenkort tachtig wordt, heeft vorig jaar bovendien tot twee keer toe in het ziekenhuis gelegen wegens een hersen bloeding en bloedingen aan de ingewanden. De advocaten van de familie schermen daarom met het on vermogen van Soeharto om spanningen te verdragen. Ook regelrechte hersenbeschadiging zou een rechtszaak in de weg zou staan. Soeharto lijdt aan geheugenverlies en heeft zelfs moeite zich zijn naam te herin neren, zeggen de raadslieden. Medewerkers van het openbaar ministerie verhoorden hem di verse malen thuis, omdat hij de deur niet uit zou kunnen. Hoe wel hij eind 1998 op provoce rende wijze verklaarde 'geen tel aviv ad bloemendaal correspondent De topconferentie van Camp David is gisteren afgelopen zo als kon worden verwacht: zon der een beslissende doorbraak. De hele onderneming was een gok van president Bill Clinton. Hij heeft daar geen geheim van gemaakt. En een gok houdt per definitie het risico van een mis lukking in. Deze aanpak was noodzakelijk geworden omdat er geen ande re manieren meer waren om het Israëlisch-arabische vredes proces verder te helpen. Bijge volg is de mislukking, hoe voor spelbaar ook, een zeer ernstige tegenslag. Clinton zei op zijn persconferentie te hopen dat de partijen na thuiskomst goed zullen nadenken en daarna ver der zullen gaan met het zoeken naar een oplossing. Hij maakte in aanvankelijk be dekte, maar later ondubbelzin nige, termen duidelijk dat hij vooral de Palestijnse president Yasser Arafat verantwoordelijk houdt voor de mislukking. De Israëlische premier Ehud Barak omschreef hij als 'buitenge woon moedig' en 'als een man op wie het Israëlische volk trots moet zijn'. Die lof heeft waar schijnlijk niet alleen te maken met het vredesproces, maar ook met de op handen zijnde ver kiezingscampagnes in de VS en het belang van de joodse stem men. Barak zelf zei dat hij tot het ui terste is gegaan, maar dat de koppigheid van zijn Palestijnse gesprekspartner een overeen komst in de weg stond. Wat er precies is besproken in Camp David en waar de zaak is misge lopen? Clinton hield het zo vaag mogelijk, om de partijen niet voor de voeten te lopen bij eventueel verder overleg. Jeru zalem was het moeilijkste punt, zoveel was wel duidelijk. Barak was minder omzichtig. Hij herhaalde een formulering die de afgelopen dagen ook herhaaldelijk is gebruikt door een paar van zijn ministers, na melijk dat het zijn bedoeling was Jeruzalem 'verder te ver sterken'. Dat zou gebeuren op twee manieren. In de eerste plaats zou een overeenkomst met de Palestijnen betekenen dat de internationale gemeen schap eindelijk Jeruzalem zou beschouwen als soeverein Isra ëlisch grondgebied, en dus ook als Israëls hoofdstad. Het akkoord met de Palestijnen over de stad zou verder inhou den dat een aantal Arabische dorpen en wijken onder Pales tijnse soevereiniteit - dus bin nen de toekomstige Palestijnse staat - zouden vallen, in ruil voor het bij Israëlisch Jeruza lem trekken van een aantal gro te nederzettingen op de Weste lijke Jordaanoever. Barak vertelde het langs zijn neus weg, maai- deze oplossing betekent weinig minder dan een revolutie in het Israëlische denken. Palestijnse soevereini teit over delen van Jeruzalem was tot voor kort onbespreek baar. Vooral daarop doelde Clinton toen hij Baraks moed prees. Het staat al vast dat de premier bij zijn terugkeer de hele rechtse oppositie over zich heen zal krijgen. Nu Camp Da vid is mislukt, beschouwt Israël het aanbod van de ruil als nooit gedaan, maar dat neemt niet weg dat er een levensgroot pre cedent is geschapen. Vooral dat ergert de oppositie. Het Israëlische aanbod bete kent dat Arafat een Palestijnse staat had kunnen stichten met Oost-Jeruzalem als hoofdstad. Barak was bereid daarmee in te stemmen. Maar Arafat wilde naar verluidt veel meer, name lijk volledige Palestijnse soeve reiniteit over Jeruzalems oude stad, met de islamitische heilig dommen. „De arabische leider die Jeruzalem opgeeft moet nog geboren worden", vertelde hij in de loop van de top aan Ba rak. Met een compromis wilde hij geen genoegen nemen. Hij wilde eenvoudig niet de enige arabische leider worden die in een vredesverdrag van Israël minder grondgebied heeft los gekregen dan hij had verlangd. Clinton en Barak gaven gisteren allebei een duidelijke aanwij zing over de richting waarin ze De Palestijnse vluchteling Marzouq Salman (65) luistert in Jordanië naar het nieuws over mislukken van Camp David. Hij is een van de vele Palestijnen die in 1948 door Israël van hun geboortegrond werden ver dreven. Alleen al in Jordanië wonen 1,5 miljoen Palestijnse vluchtelingen in 13 kampen. FOTO AP YOUSEF ALLAN een oplossing zoeken. De Israë lische premier wees naar arabi sche leiders die al een vredes akkoord met Israël hebben ge sloten. Arafat wil geen compro mis sluiten over Jeruzalem, om dat hij dan andere leiders niet meer onder ogen durft te ko men. Met andere woorden: als de Jordaanse koning Abdallah of - belangrijker nog - president Mubarak van Egypte de Pales tijnse president zou vertellen dat hij zich geen zorgen hoeft té maken, dan is het Israëlisch-Pa- lestijnse conflict een stuk dich ter bij een oplossing. De afgelo pen dagen hebben Clinton, Arafat en Barak een paar keer contact gehad met de leiders van Egypte en Jordanië, maar kennelijk zonder direct resul taat. Barak reist vandaag terug naar Israël. Nu hij Clinton aan zijn kant weet, wil hij ook Europa ervan overtuigen dat hij er alles aan heeft gedaan om van Camp David een succes te maken, maai' dat Arafat geen duim breed wilde wijken. De interna tionale gemeenschap moet naar zijn mening helpen bij het beïnvloeden van Arabische lei ders als koning Abdallah en president Mubarak. En meer specifiek wil hij dat de EU het Palestijnse bestuur duidelijk maakt dat Europese erkenning van een Palestijnse staat zal uit blijven zolang Arafat niet meer soepelheid toont. Met zijn oproep aan de partijen eenzijdige stappen achterwege te laten, heeft Clinton al aange geven hoe hij denkt over Arafats plan op 13 september een eigen staat uit te roepen. In het Mid den-Oosten ligt geweld altijd om de hoek, en niemand weet precies wanneer het tevoor schijn zal komen. Frustratie over het uitblijven van overeen stemming kan leiden tot hevige onlusten in de Palestijnse ge bieden. Maar het bereiken van een akkoord kan hetzelfde ge volg hebben. Extremisten zijn immers nooit tevreden te stel len. cent' te bezitten, wordt Soehar to er van verdacht via liefdadig heidsinstellingen enorme kapi talen te hebben vergaard. Het geld staat mogelijk niet op zijn naam, maar duidelijk is dat zijn kinderen en zakenvrienden, on der wie de in voorarrest zitten de Bob Hasan, er geweldig van hebben geprofiteerd. Het vermogen dat de Soehar- to-clan bij elkaar wist te schra pen, zou 30 miljard gulden be dragen, al wordt daarbij aange tekend dat de zes kinderen als gevolg van de economische cri sis ook enorme verliezen heb ben geleden. De Soeharto's gel den niet echt als serieuze en ge wiekste zakenlui. De Indonesische president Wahid meent dat het vermogen van de familie nog heel wat gro ter is, en noemde onlangs een bedrag van 100 miljard. Hij hoopt in elk geval een deel van het geld terug te krijgen, en heeft al aan het begin van zijn ambtstermijn aangekondigd de ex-dictator niet in de gevange nis te willen zien. Wahid wil hem in ruil voor terugbetaling gratie verlenen als hij daadwer kelijk wordt veroordeeld. Smartengeld voor maffiabaas genfeve bob kroon correspondent In zijn strijd tegen de georgani seerde misdaad heeft de Zwit serse proceur Bernard Bertossa een gevoelige nederlaag moe ten incasseren. De 42-jarige Russische 'zakenman' Sergej Mikhailov, de vermeende op richter van een van Moskous beruchtste misdaadsyndicaten, krijgt van Zwitserland 1,2 mil joen gulden smartengeld voor zijn 'onrechtmatig voorarrest' van bijna twee jaar. De schatrij ke Mikhailov had in Genève maar liefst vijf strafpleiters in gehuurd, en werd tenslotte na een geruchtmakend proces in december 1998 wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van 'lidmaatschap van een crimine le organisatie'. Mikhailov keerde in triomf naar Moskou terug, maar liet het er niet bij zitten. Hij be weerde dat Zwitserland zijn 'mensenrechten en zakelijke belangen' had geschonden en eiste een schadevergoeding van 2,4 miljoen gulden. Spanje verwacht extra illegalen barcelona henk van den boom correspondent De afgelopen dagenheeft de politie in Zuid-Spanje vier li chamen geborgen van verdron ken illegale immigranten uit Afrika. De vrees bestaat dat er nog meer slachtoffers zijn, om dat de lijken hoogstwaarschijn lijk afkomstig zijn van een sloep met vluchtelingen die schip breuk heeft geleden tijdens de oversteek van de Straat van Gi braltar. Sinds zaterdag heeft de Spaanse kustwacht ruim vier honderd illegalen onderschept die probeerden in kleine boot jes het Europese vasteland te bereiken. Onder hen zijn zwan gere vrouwen en kleine kinde ren. Elke zomer proberen dui zenden Afrikanen hun landen te ontvluchten, maar dit jaar is de toevloed groter dan ooit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5