Smokkelaars 'helpen' merendeel asielzoekers Handhavers kunnen luchtvaart miljoenenboetes opleggen Binnenland Haarlemmermeer voorlopig tevreden Tumult bij behandeling ^moordzaak in Utrecht Deel boorplatform in de takels \ntilliaans parlement wijzigt machtigingswet HSL pressiemiddel Vlaamse regering Dronken student in Italië neergeschoten WOENSDAG 26 JULI 2000 Regilio Tuur langer vast rotterdam De raadkamer van de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren besloten oud-bokser Regilio Tuur (32) voorlopig dertig dagen langer vast te houden. Tuur wordt verdacht van een po- ware mishandeling, meermalen gepleegd. Het zou gaan om geweld tegen zijn vriendin, over een periode van twee jaar. De voormalige wereldkampioen werd vorig jaar al veroor deeld voor het mishandelen van zijn ex-vrouw. De rechtbank legde toen vier maanden celstraf op, waarvan twee voorwaarde lijk. Tuur kon de straf omzetten in dienstverlening. Nu hij op nieuw in de fout is gegaan, lijkt Tuur er minder makkelijk vanaf te komen. Hij is vorige week maandag aangehouden en zit sindsdien vast in Scheveningen. De Rotterdamse officier van justitie L. van der Wees zegt dat er ernstige bezwaren waren te gen de vrijlating op dit moment. Anti-pedofielensite heft zich op enschede De Stichting Registratie Opgespoorde Pedofielen (Strop) in Enschede heeft zichzelf opgeheven. De respons op de website viel volgens het stichtingsbestuur tegen. Ongeveer veer tig vermeende pedofielen werden aangemeld, maar bewijzen veroordeling waren er nooit. De site werd in februari in het leven geroepen. De stichting wilde mensen in staat stellen gaan of er in hun buurt een pedofiel woonde. Bezoekers van de site hoefden alleen hun postcode in te tikken. Informatie er de verdachte zou dan op het scherm verschijnen, hoewel nooit een adres, foto of naam zou worden gepubliceerd. Super scoutkamp in Dronten dronten Ruim 4.000 jongeren uit 23 landen en nog eens meer dan duizend medewerkers hebben gistermiddag de opening de eerste Nationale Jamboree bijgewoond. De scouts zijn dagen lang bijeen voor een 'superkamp' op het evenemen tenterrein van Six Flags in Dronten. Een jamboree is een groot scoutingkamp waar jongeren aan de meest uiteenlopende spor- land- en wateractiviteiten kunnen deelnemen. Het spel- thema is ontdekkingsreizen. Internationale verbroedering en interculturele ontmoetingen staan centraal op de Nationale Jamboree. Beloning voor tip verdronken hond bluham In de Westerwoldse Aa in het Groningse Blijham is een verdronken Friese stabij gevonden. Aan de riem van het naar schatting vijf jaar oude teefje zat een stoeptegel. Medewerkers de plaatselijke Dierenambulance zijn geschokt door de vondst die begin deze week werd gedaan. De afdeling Gronin gen heeft een beloning van vijfhonderd gulden uitgeloofd aan degene die met de gouden tip komt. De politie heeft inmiddels onderzoek ingesteld naar deze ernstige vorm van dieren mishandeling. Man door misdrijf omgekomen drachten Een 67-jarige man uit Drachten is gisteren dood in de schuur achter zijn huis aangetroffen. Zijn 37-jarige zoon is langehouden. De politie verdenkt de zoon ervan dat hij zijn va ler om het leven heeft gebracht, omdat de mannen kort voor de dood van de vader ruzie hadden. Een familielid waarschuwde de politie. Vandaag wordt sectie gepleegd op het lichaam. De politiewoordvoerder verwacht dat aan het eind van de dag meer bekend is over de resultaten daarvan. Grondsteward KLM bekent ontucht schiphol* Een 32-jarige grondsteward van de KLM heeft bekend dat hij begin deze maand ontucht heeft gepleegd met twee Zweedse jongens. Het gaat om 15- en 16-jarige jongens die op Schiphol een tussenstop maakten. De jongens deden direct aangifte van aanranding bij de marechaussee. Deze sluit niet uit dat de man zich vaker aan passagiers heeft vergrepen. De KLM heeft de man op staande voet ontslagen. De grondsteward was ongeveer een jaar bij de luchtvaartmaatschappij in dienst. Twee doden bij brand n den ijssel Bij een brand in een woning aan de Rei- i Capelle^an den Ijssel zijn vanmorgen vroeg twee Dm het leven gekomen. De politie houdt sterk rekening met brandstichting en heeft inmiddels een 30-jarige Capelle- naar aangehouden. Dat maakte een politiewoordvoerder van morgen bekend. De brand brak rond half drie uit. De brand weer had het vuur snel onder controle, maar toen was de wo ning al verwoest. Op de tweede verdieping werden de stoffelijke overschotten gevonden. De doden zijn nog niet geïdentificeerd. Molukkers: geld voor wapens oosterwolde De Molukse gemeenschap in Oosterwolde za melt geld in om wapens te kopen voor hun volksgenoten op de Molukken. Dat zegt Joseph Matita, spreekbuis van de christelij ke Molukse gemeenschap in de Friese Zuidoosthoek. „Wat anders", aldus Matita. „Als er geen buitenlandse in terventie komt op de Molukken, eindigt het drama in genocide het christelijk volksdeel." )e Antilliaanse Staten (parie nent) hebben verschillende vijzigingen aangebracht in de loor het kabinet-Pourier voor stelde machtigingswet. Deze ïoodwet moet de Antilliaanse egering ruime bevoegdheden om op korte termijn, tonder parlementaire goedkeu- ing vooraf, drastische maatre- (elen te nemen om de huidige ïconomische crisis aan te pak- De Landsverordening Bijzon- lere Bevoegdheden Regering, raaj!oals de machtigingswet offici al heet, is op een aantal cruci- ile punten aangepast. Zo wordt Y'| ie noodwet van kracht voor de nje periode van één jaar, tot 1 au- fristus 2001. Dat is een half jaar Organisaties kiezen volgens justitie doelbewust voor Nederland haarlem theo v Driekwart van de asielzoekers die naar Nederland ko men, wordt door anderen, vooral mensensmokkelaars, geholpen hierheen te reizen. Die smokkelaars kiezen om een scala van redenen doelbewust voor Nederland. Eén smokkelorganisatie brengt zelfs honderd asielzoekers per maand naar Nederland. Vooral de Chinese 'reisorga nisaties' zijn zeer goed georganiseerd, de Afghaanse en Somalische veel minder. den haag jaco v Dat staat in het rapport 'Motie ven van asielzoekers om naar Nederland te komen' van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie. Volgens het jaarverslag 1999 van de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) wordt driekwart van de asielzoekers door derden 'geholpen'. De IND houdt dit jaar rekening met een toeloop van 60.000 asielzoekers. Asielzoekers die op eigen houtje naar Nederland komen - een kwart van het to taal - willen vooral weg uit hun eigen land. Pas in tweede in stantie kijken ze waar ze naar toe kunnen. Belangrijk is of el ders al familieleden of vrienden wonen. De motieven om speci aal voor Nederland te kiezen, zijn nogal vaag: ze zien Neder land als rijk, democratisch en tolerant. Bovendien zijn de voorzieningen voor asielzoe kers goed en is de kans hoog dat het asielverzoek slaagt. Zo kreeg in 1998 nog 31,5 procent van de mensen die asiel vroe gen te horen dat zij in ieder ge val voorlopig mochten blijven. In 1999 was dat 19,1 procent (13.500 mensen). Wie via 'reisorganisaties' reist, is overgeleverd aan de mensensmokkelaar. „Vaak weet de gesmokkelde asielzoeker niet eens naar welk land hij ge transporteerd wordt", schrijft het WODC. De organisaties ma ken wel heel weloverwogen hun keuze. De smokkelaars komen vaak uit hetzelfde land als hun 'smokkelwaar' en hebben een goed netwerk in het land van bestemming. Nederland is po pulair. Het is een transportland met een goed wegennet en druk verkeer met de buurlan den. Ook de ambtsberichten, waarin het ministerie van bui tenlandse zaken aangeeft hoe de situatie in een bepaald land precies is, worden gretig ge bruikt om na te gaan van welke uitzonderingsgronden asielzoe kers bij hun verzoek gebruik kunnen maken. De lange asielprocedure is ook aantrekkelijk. „Het zou im mers zeer slechte 'reclame zijn voor een smokkelorganisatie als de gesmokkelden binnen enke le weken ettelijke duizenden dollars lichter weer op de stoep van hun familie stonden", stelt het WODC. Met mensensmok kel is goed geld te verdienen. Sommige experts suggereren dat in de wereldwijde mensen handel meer geld omgaat dan in de internationale drugshan del. Om de organisaties de wind uit de zeilen te nemen zou de procedure verkort moeten worden, stelt het WODC. Vol gend jaar wordt de nieuwe vreemdelingenwet van kracht, waardoor dat ook gaat gebeu- vervolg voorpagina Provinciale staten en zestien gemeentebesturen moeten voor 1 oktober beslissen over het be reikbaarheidsplan dat gisteren is afgesproken met minister Netelenbos (verkeer). Haarlem mermeer heeft de komst van een tolpoort ter hoogte van Schiphol nog weten te voorko men, maar in het akkoord wordt de komst van een derde tolpoort (naast Badhoevedorp en Abcoude) op de wegen naar Amsterdam wel aangekondigd. De Haarlemmermeerse wet houder Blankers is voorlopig echter tevreden. „Ik heb gepro beerd de nadelige effecten voor de Haarlemmermeer zoveel mogelijk te beperken. Het is ge lukt om de gemeente niet door de tolpoorten in tweeën te laten splitsen. De voorstellen bevat ten verder aantrekkelijke inves teringen door het rijk voor ons gebied." Zo is minister Netelenbos be reid mee te betalen aan de om- i de A9 bij Badhoeve- korter dan de regering wilde. Verder is op aandringen van het parlement een aantal beleids- tërreinen geschrapt. Zo geldt de machtigingswet niet voor het vaststellen van algemene regels voor privatisering van over heidsdiensten en -bedrijven en ook niet voor het gevangenis wezen, onderwijs, telecommu nicatie en de tewerkstelling van vreemdelingen. Een andere belangrijke wijzi ging is de ingestelde voorhang procedure. Dit betekent dat een ministeriële beschikking niet direct in werking treedt, maar eerst aan de Staten moet wor den voorgelegd. Zij hebben ver volgens tien dagen de tijd om een parlementaire discussie te stallen of vragen te stellen aan de betrokken minister. den haag» hans)i vervolg voorpagina De Belgische spoorwegen heb ben lang op toestemming moe ten wachten om met de aanleg van de hogesnelheidslijn tussen Antwerpen en de Nederlandse grens te beginnen. Vlaamse en Belgische politici gebruikten de HSL als drukmiddel bij ge sprekken met Nederland over heropening van de zogenaam de IJzeren Rijn, de spoorverbin ding tussen de Antwerpse ha ven en Duitsland, en bij wen sen ten aanzien van de Wester- schelde. De vergunningen hadden vo rig jaar februari al moeten zijn getekend en de NMBS heeft nog steeds geen volledige bouwvergunning gekregen. Vlaanderen wil nog met Den Haag onderhandelen over de toegankelijkheid van de trans portzone bij de grens, bij Meer. De Vlamingen vinden dat de Nederlanders er hier bij het even verderop gelegen Hazel- donk beter vanaf komen. Ook elders langs het traject, dat na Antwerpen over veertig kilome ter bijna geheel langs de snel weg E19 naar Nederland loopt, zijn nog pijnpunten. De verwachting is dat bouw bedrijven die ook aan het Ne derlandse deel van de HSL wer ken, over de grens willen mee bouwen. Dat levert een aan zienlijke kostenbesparing op omdat er dan 'gewoon kan worden doorgewerkt'. NMBS- bestuurder E. Schouppe weet nog niet of de bouw van een 1.300 meter lange tunnel onder station Antwerpen Centraal op tijd klaar zal zijn. „Maar dat is niet zo erg. De treinen kunnen worden omgeleid via Antwer- pen-Oost", aldus de NMBS-be- stuurder. Nederland heeft de meeste contracten inmiddels 'al wel ge tekend. De Tweede Kamer wil na het zomerreces rnjhister Ne telenbos (verkeer) Ondervragen over de gunning aah een aantal dubieuze bouwbedrijven en over de kruising van het spoor bij Hoogmade. Rotterdam De drijvende bok Thialf van Heerema, dat zijn hoofdkantoor in Leiden heeft, houdt een 2660 ton wegend onderdeel van een boorplatform in de takels. De module is in Lowestoft gebouwd, in opdracht van Shell en wordt door Heerema morgen op het Clipperveld in de Noordzee geplaatst. FOTO ANP WIEBE KIESTRA rome» hans geleunse correspondent „We vinden het een heel verve lende zaak, maar deze jongen had het toch echt aan zichzelf te wijten." Dat zei gisteren een woordvoerder van de 'carabini eri', de Italiaanse staatspolitie, in Rimini over het neerschieten van een 21-jarige student uit Zevenhuizen. Deze probeerde in de nacht van maandag op dinsdag in te breken in de woning van een 'carabiniere' en was in het bezit van een alarmpistool. De in zijn slaap gestoorde politieman zag een gewapende man voor zich en schoot de Zevenhuizer in de buik. Hij is met zware verwon dingen opgenomen in een zie kenhuis in Bologna, maar ver keert volgens de politie buiten levensgevaar. Volgens de politie in de ru moerige badplaats Rimini had de student met enkele vrienden een discotheek onder de wo ning van de politieagent be zocht. De in Voorburg geboren student besloot daarha tot een klimpartij naar het balkon bo ven de discotheek, waar hij pro beerde de rolluiken voor de ra men van de woning te openen. De gealarmeerde politieman trok die vervolgens open en sommeerde hem weg te gaan. De man zag dat de student een wapen in de hand had, maar kon in het donker niet onder scheiden wat precies. De vol gens de politie behoorlijk aan geschoten Nederlander kwam ondanks de waarschuwingen van de politieman toch dichter bij. Daarop werd hij neerge schoten. dorp, aan de omlegging van de N201 (Hoofddorp-Aalsmeer- Uithoorn) en een aftak van de vrije busbaan Zuidtangent naar Nieuw-Vennep. Bovendien wil de minister maatregelen nemen om Schiphol bereikbaar te hou den en extra bussen en treinen in de spits tussen Hoofddorp en Amsterdam te laten rijden. Naast de tolpoorten komen er proeven met betaalstrokenop A5, die nu wordt in de Haarlemmer- de Al vanuit 't Góoi richting Amsterdam. Het bedrijfsleven kan zijn bij drage voor de aanleg van de Tweede Coentunnel en de Westrandweg in de zak houden. De 1,85 miljard gulden die het Rijk heeft uitgetrokken voor de tweede Coentunnel en de West randweg blijft namelijk ook be schikbaar als er geen publiek- private samenwerkingscon- structie komt. Dat heeft een vertegenwoordiger van Rijks waterstaat gisteren meege deeld. Zo blijft er ook zonder bijdrage van bedrijven uitzicht op de aanleg. Tweedehands onderdelen voor rijksauto's Als een van de negenduizend rijksauto's schade aan de car rosserie oploopt, dienen zij voortaan opgelapt te worden met tweedehands onderdelen. Alleen als die niet te krijgen zijn, of als de reparatie daar-, door langer duurt, mag de gara ge naar een nieuw onderdeel grijpen. Het gaat om auto's van onder meer het Korps Landelij ke Politiediensten, de douane en Rijkswaterstaat. Minister Pronk (milieu) wil met de maatregel het herge bruik van auto-onderdelen be vorderen. Dat belast het milieu minder en ook is het rijk er goedkoper door uit. Het minis terie van VROM heeft lang ge hamerd op sanering van slo persbedrijven. „Nu zij dat ge daan hebben, moet je ze ook belonen door klant te worden", zegt W. Sprong van VROM. Vol gende maand besluiten de an dere ministeries over het voor stel. Pronk heeft het idee overge nomen van een particuliere verzekeraar die sinds vorig jaar een 'groene polis' kent. De as suradeur beloont zijn cliënten met een lagere verzekeringspre mie, als zij akkoord gaan met het gebruik van goede, tweede hands onderdelen bij schade. „Rijksauto's zijn niet verze kerd. Wij hebben zo veel voer tuigen rijden, het is goedkoper om zelf de schade te betalen", zegt Sprong. Het Rijk kent een omslagstelsel, een soort interne verzekering. Daarin kan een zelfde constructie worden ge volgd als bij de particuliere ver zekeraar. Voorwaarde is dat de ge bruikte onderdelen niet ouder zijn dan de auto zelf. Om snel een gebruikt onder deel op te sporen, zal worden samengewerkt met de branche organisaties Stiba (demontage- bedrijven), Bovag (garages) en Focwa (schadeherstelbedrijven) „Zij garanderen de kwaliteit van de reparatie en dat het on derdeel niet van een gestolen auto komt." In eerste instantie gaat het alleen onderdelen. doodgeschoten in een werfkel- der aan de Oude Gracht. De Utrechtse parketpolitie kon na het incident slechts met moeite voorkomen dat nabestaanden van de twee slachtoffers de ver dachte te lijf gingen. De recht bank had op dat moment al be sloten de rechtszaak aan te houden om onder meer de va der van de verdachte als getuige op de zitting te kunnen horen. De vader wordt door justitie als medeverdachte gezien. De rechtszaak wordt op 28 augustus voortgezet. schiphol richard mooyman De boeman voor de lucht vaartsector wil hij zichzelf niet noemen. Maar directeur Frank Vogelpoel van de nieuwe Handhavingsdienst Lucht vaart wil overtredingen van geluidszones en veiligheids voorschriften wel degelijk hard aanpakken. „We zijn nu nog aan het proefdraaien", zo waarschuwt Vogelpoel. „Maar straks kunnen de boetes in de miljoenen lopen." De handhavingsdienst komt voort uit een ingrijpende reor ganisatie bij de Rijksluchtvaart dienst (RLD). Dit onderdeel van het ministerie van verkeer en waterstaat stond mede naar aanleiding van de parlementai re enquête vliegramp Bijlmer meer bloot aan kritiek. De RLD kreeg het verwijt een gesloten bastion te zijn met ambtenaren die vooral oog hebben voor de luchtvaartbelangen. Intern wa ren de taken niet goed geschei den. Minister Netelenbos (ver keer) splitste de dienst onlangs op in zelfstandige afdelingen voor beleid, uitvoering en handhaving. De oud-militair en F16-vlieger Vogelpoel moet de handha vingsdienst verder op poten zetten. Met een dertigtal RLD- medewerkers is hij neergestre ken op de zevende etage van een kantoorgebouw op Schip- hol-centrum. Vanuit zijn werk kamer is te zien hoe een onaf gebroken stroom vliegtuigen vanaf de Zwanenburgbaan het luchtruim kiest. De dienst houdt ook toezicht op de regionale vliegvelden, maar Schiphol is verreweg de belangrijkste kluif. Behalve de handhaving van de gecompli ceerde geluidszones en veilig heidsvoorschriften heeft Vogel poel een andere belangrijke op dracht: herstellen.van het ver trouwen bij omwonenden. Kri tische buren vinden vaak dat de overheid Schiphol de hand bo ven het hoofd houdt. „De minister wil geen overtre dingen meer gedogen", aldus Vogelpoel. „We kunnen straks een lik-op-stukbeleid voeren en direct een hoge boete opleggen aan luchtvaartmaatschappijen, Schiphol of Luchtverkeerslei ding Nederland. Ja, daar wordt men hier op de luchthaven wel wat nerveus van. Wij zullen ons ook kritisch opstellen ten op zichte van het ministerie. De dienst moet een luis in de pels gaan vormen." Luchtvaartmaatschappijen die zonder geldige reden afwijken van een verplichte vliegroute, kunnen volgens Vogelpoel di rect rekenen op forse boetes. „Het gaat dan echt niet om een paar duizend gulden. Bij lucht vaartmaatschappijen lachen ze om dat soort bedragen." Het boetesysteem komt in de plaats van de huidige moeizame straf rechtelijke aanpak. Uit eerder onderzoek van de RLD blijkt dat buitenlandse vrachtcharters vaak niet vol doen aan de veiligheidsvoor schriften. De meeste proble men zitten bij Oost-Europese maatschappijen. Een controle team stuitte vorig jaar bij 162 inspecties dertig keer op tekort komingen, zoals het ontbreken van een vliegbrevet, schades en onjuist geladen vracht. Maar volgens Voaplpoel bete kent dit niet dat de Nederland se luchthavens onveilig zijn. „Het gaat bij vrachtcharters maar om één procent van de vluchten. Wij letten speciaal op deze 'risky carriers'. Als we on veilige zaken aantreffen, mogen ze niet vertrekken voordat die in orde zijn gemaakt. Dat kan een paar uur duren, maar soms ook een paar dagen zoals toen we een lekkende kerosinetank ontdekten." Het toezicht is volgens de direc teur effectief. „Landen die met rommelige spullen vliegen, we ten dat ze hier worden doorge licht en blijven dus weg." De inspecteurs hebben de be voegdheid om Nederlandse toestellen te controleren, maar in de praktijk gebeurt dat vol gens Vogelpoel niet. De Neder landse maatschappijen hebben hun zaakjes goed op orde en de controlecapaciteit is beperkt, zo stelt hij. Als Schiphol vanaf 2003 als een 'normaal bedrijF met een mi lieuvergunning gaat opereren, moet de handhavingsdienst er op toezien dat alle voorschrif ten worden nageleefd. De nieu we milieunormen, waaraan nu nog wordt gewerkt, moeten worden gehandhaafd. Het bete kent een forse uitbreiding van het takenpakket. Verder zal volgens Vogelpoel worden gecontroleerd of het kabinet zich houdt aan de be lofte dat ook de luchtvaart een bijdrage moet leveren aan de verbetering van de luchtkwali teit. „Nee, ik weet nog niet hoe we dat toezicht gaan doen. Ik ben bezig daarvoor een jurist met veel milieukennis aan te trekken." Een kijkje nemen bij luchthavens in het buitenland levert volgens Vogelpoel weinig op. „Nederland loopt met dit soorten zaken absoluut voorop. Maar dat is ook een leuke kant van dit werk."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3