Jeugd laat Nederland links liggen c Gesprek van de Dag u Belofte maakt schuld Vragen over weekendhuis Zuid-Hollandse commissaris Duits echtpaar wil kinderen weggeven 'Elektrische stoel' populair speelgoed WOENSDAG 26 JULI 2000 152 Vuursteen enselijk familieschandaal waartoe men het zwijgen doet. Het hangt samen met onze calvinistische inborst, hoor je wel eens. Laat het vooral niet breed hangen ook al heeft men het als zodanig. Zoiets zou het zijn. Hoogstens put de rechtscha pen burger moed uit het feit dat de foeirijke me demens ook door ziekte en dood wordt achter volgd. Dat is niet de geringste kurk waarop rod delblad en familieroman plegen te drijven. Soms jaagt ineens weer volop de jaloezie door de rijen. De top van het bedrijfsleven blijkt zich vorig jaar 13 procent meer aan inkomen te heb ben toegedacht. En dat terwijl de meter voorde grote kudde loonslaven achter de brede rug van FNVs Lodewijk de Waal bij 3 procent meer bleef haperen. Dat steekt tot diep in de ziel. Dat teis tert hart en bloedvaten. Al die opties die als ijve rige kabouters zo maar gratis en voor niks het vermogen van het 'topmanagement' met x-aan- tal miljoenen aandikken. Ze komen in Wasse naar en Aerdenhout ook geen tijd tekort om het allemaal op te maken stel ik vast als ik weer eens langs fiets. Of dat allemaal nog niet erg genoeg was had een zekere Nina de Verschrikkelijke ook nog be dacht om die stinkerds voorrang te geven bij de aandelenemissie van haar zeepbel World Onli ne. En ja hoor, daar kwamen ze, de graaiers. Voorop Cees van der Hoeven hoofdkruidenier bij Ahold. Hij liet zich voor 250 duizend euro noteren en Karei Vuursteen van Heineken ach ter hem aan. Die tekende zelfs in ter waarde van 350 duizend van de pietermannen van Duisen- berg. 'Friends and Family' had Nina, de geld- wolvin van de zonnebank, geestig het clubje uit verkorenen gedoopt. Van je familie moet je het maar hebben en in de nood leert een mens haar vrienden kennen. Zo geviel het dat Nina ter stond ontplofte als de gillende keukenmeid die ze altijd was gebleven. Voorts bleek weer eens dat je een vuursteen bij voorkeur verre moet houden van explosief materiaal. Tenvijl WOL verschrompelde heb ik - eerlijk is eerlijk - Cees en Karei geen kick horen geven en dat is voor de kleine man nog eens extra vervelend, want die koestert geen groter vermaak dan leedvermaak. Een doodskleed bevat geen zakken. Je kunt het toch niet meenemen. Ik weet het. De stuitende graaizucht en inhaligheid van de grote jongens staan in de krant. Zij verdienen geen respect, maar wie verdient dat wel? De wormen maakt het niets uit of ze straks aan Cees of Karei kna gen of aan mij. FRITS BOM, ex-presentator van het RTL4-programma Vakan tieman, keert terug op de buis. Hij gaat per 1 september dage lijks het consumentenprogram ma De Televisieman presenteren voor TV Gelderland. De regionale omroep heeft dat gisteren laten weten. Bom spande vorig jaar een kort geding aan tegen zijn werkgever, de Holland Media Groep waarin hij eiste dat hij weer programma's mocht maken. Vanaf 1995 presenteerde de voormalig VARA-co- ryfee twee jaar Vakantieman. Het programma werd ge schrapt in het kader van een verjongingskuur bij RTL4. Boms contract liep echter door tot 2000. De rechter be paalde dat RTL4 hem geen programma hoefde te geven maar dat Bom wel moest worden doorbetaald tot het ein de van zijn contract, maart dit jaar. Een Thaise autoliefhebber wilde zo graa een Volkswagen Kever bemachtigen dat h of zij bij een internetveiling 5,44 miljoen baht (315.000 gulden), bijna vier maal dl gangbare prijs, bood voor een van 100 nie we Kevers die dit jaar in Thailand kunnen worden gekocht. De regels van de veiling! Thailand bepaalden dat de honderd hoogs - bieders hun auto's mogen kopen voor de laagste winnende prijs - in dit geval 1,55 miljoen baht (90.000 gulden). Alleen de hoogste bieder mocht een auto in een be paalde kleur kiezen. De Volkswagendealei Thailand had tot de internetveiling beslot om te voorkomen dat dealers de prijzen zo den manipuleren en om echte liefhebbers p een kans te geven. Een Britse tweeling gaat met een Britse tweeling trouwen die op dezelfde dag in het zelfde ziekenhuis is geboren. MAXINE en HELEN CHAMBERS stappen in het huwe lijksbootje met respectievelijk SEAN en DARREN DUFFY. Alle vier komen uit dezelf de streek rond Manchester en zijn op 26 ja nuari 1976 geboren. Beide vrouwen zijn zwanger en verwachten in januari een baby. De tweelingzussen leerden de tweelingbroers vier jaar geleden kennen. De Britse prins PHILIP, echtgenoot van koningin Eli beth II, vindt schoolvakanties een beproeving. Ze mak P het leven voor de ouders moeilijk, vindt hij. Vakanties zijn eigenlijk merkwaardig, stelde de vader van vier kir deren bij de opening van een joodse basisschool. Je stuurt kinderen naar school om van ze af te zijn. Dan men ze terug voor de vakantie en maken de ouders hel leven zuür. Volgens de hertog van Edinburgh (79) dur vakanties precies zo lang dat de ouders het nog net ku nen uithouden. Philip stuurde zijn zoon Charles naari terst strenge internaten. Charles heeft daar regelmatij zijn beklag over gedaan. V onimi-iil;i:ir Luis Figo verhuist voor 130 miljoen gulden van Barce lona naar Real Madrid. Het maakt de Portugese inter national tot de duurste voetballer ter wereld. Al is die status, gezien de volledig op drift geraakte mondiale spelersmarkt, meestal van korte duur. Wanstaltiger nog dan de hoogte van het transferbedrag is dat er over de rug van de voetballer campagne is ge voerd door kandidaat-voorzitters van beide Spaanse topclubs. Florentino Perez, die vorige week tot nieuwe president van Real Madrid werd gekozen, beloofde bij een verkiezingsoverwinning alle seizoenkaarten gratis te verstrekken als hij er niet in zou slagen om Figo bij aartsrivaal Barcelona los te weken. Joan Gaspart, de opvolger van voorzitter Luis Nuhez bij Barcelona, zei juist alles in net werk te stellen om de publiekslieveling voor zijn club te behouden. Nu de voorzitters zachtjes neer vleien op hun pluche, weet Luis Figo de ogen minstens een jaar lang op zich gericht. Het prijskaartje hangt als een loden last om zijn nek. Figo heeft veel te verliezen bij de club die twee maanden geleden nog de Champions League won. Alleen al vanwege de ethiek is het goed dat de Europe se Commissie de wereldvoetbalbond FIFA heeft opge dragen het transfersysteem binnen afzienbare tijd te li miteren. Al zal dat vooral clubs uit de kleinere voetbal landen zoals Nederland, die veelal teren op de export van voetballers, hard raken. Om die reden heeft de KNVB het Nederlands lid in de Europese Commissie, Frits Bolkestein, verzocht zich sterk te maken voor de positie van de Nedeilandse clubs in het internationale voetbal. De beleidsbepalers van Ajax, Feyenoord en PSV zou den bovendien bij de FIFA willen pleiten voor de in voering van een licentiesysteem, dat alle deelnemende clubs aan internationale bekertoernooien verplicht een sluitende begroting in te dienen. In tegenstelling tot veel andere landen hanteert de KNVB zo'n licentiesys teem namelijk wel voor de 36 Nederlandse betaald voetbalorganisaties. De consequentie is dat het voort bestaan van FC Den Bosch, dat tot op heden geen slui tende begroting kon overleggen, ernstig wordt be dreigd. De schuldenlast van FC Den Bosch verhoudt zich ech ter op geen enkele manier tot die van Real Madrid. De Spaanse club staat al jaren voor vele honderden mil joenen guldens in het krijt. Maar dat verhindert de kersverse voorzitter van Real niet om uit naam van zijn club - maar vooral ter meerdere eer en glorie van zich zelf - 130 miljoen te investeren in de komst van een nieuwe speler. Belofte maakt immers schuld. Een Duits echtpaar overweegt uit geldgebrek twee van zijn zeven kinderen weg te doen. Petra en Thomas Stross uit Lonsee hopen op die manier ook een grotere kans te maken op een passende huurwoning. Het gezin leeft van het salaris van de werkende moe der, de arbeidsongeschikte vader doet het huishouden. Na aftrek van de vaste lasten moeten de negen perso nen van zo'n 1700 gulden in de maand rondkomen. De angst voor schulden is groot, de familie zoekt dringend een goedkopere woning. Maar eigenaars voelen er niets voor een huis aan het negenkoppige gezin te ver huren. We weten niet hoe het verder moet, slaakt vader Stross als noodkreet in het Duitse blad Bild. Hij hoopt op hulp. „Anders moeten we twee kinderen weggeven. Al leen op die manier kunnen de andere vijf overleven." ANP» In de Verenigde Staten is een miniatuur elektrische stoel te koop. Met het speelgoed kunnen kinderen een executie naspelen. Slachtoffer is de bekende stripfiguur Marv. De pop is zestien centimeter groot en beweeg lijk. Tijdens de terechtstelling schudt het lichaam heen en weer, zoemt de stroom door armen en benen en gloeien de ogen rood. De laatste woorden: „Is dat alles wat jullie kunnen, stelletje lafbekken." De set van fabrikant McFarlane werkt op batterijen, kost ruim vijftig gulden en is niet alleen bij kinderen maar ook bij volwassenen populair. Bij de grootste speelgoedwinkel in Seattle gingen in enkele dagen ruim zevenhonderd exemplaren over de toonbank. Ondanks wereldwijde protesten tegen de doodstraf in de Verenigde Staten, vinden veel kopers het speelgoed fantastisch. „De elektrische stoel staat in ons land voor recht en orde tot het uiterste", stelt een tevreden klant. ANP» Terschelling, Renesse en Valkenburg zijn uit de gratie bij jonge vakantiegasten. De vroeger razend populaire vaderlandse be stemmingen verliezen steeds meer terrein. Jongeren willen op steeds jeugdiger leeftijd naar het buitenland. Spanje is op dit moment het meest geliefd. Bijna een kwart van alle Nederland se jongeren reist dit jaar naar het warme zuiden voor zon, strand en muziek. De trek naar andere landen heeft te maken met de sterk toegenomen zelfstandigheid, vrijheid, mobiliteit en ruimere bestedings mogelijkheden onder jongeren. Ook het wisselvallige weer in ons land speelt een rol. „De concurrentie met het buitenland is moordend", zegt Evert van Dieren, exploi tant van De Appelhof in Formerum, van oudsher een typische jeugdcamping op Terschelling. De daling van het aantal jon ge kampeerders is volgens Van Dieren voel baar in de portemonnee. „Ik moet over schakelen op een andere bedrijfsvorm: meer caravans, minder tenten." VW-direc- teur Paul Winter: „Voor 198 gulden heb je al een reis met verblijf naar LJoret de Mar. Een vakantie is daar succes- en zonverze- kerd. Het zijn de dertien- en veertienjarigen die nog naar Terschelling komen." Niet alleen de Waddeneilanden maar ook Zeeland, de Veluwe en Zuid-Limburg zien de Nederlandse jeugd wegtrekken. Niet alle ondernemers zijn daar treurig om. Als ge volg van overlast (nachtelijk lawaai, drank misbruik, vechtpartijen en vernielingen) zijn tal van campings afgelopen jaren over geschakeld van jeugd- naar gezinsrecreatie. Jongeren met een tentje zijn op veel plek ken niet langer welkom. Van de ongeveer vijftig campings in het Zeeuwse Renesse zijn er op dit moment nog maar twee een echte jeugdcamping. Vijf andere laten jon geren slechts in beperkte mate toe. In en rond Valkenburg voltrok zich eenzelfde verandering: minder discotheken en meer hoogwaardige voorzieningen, zoals een kuuroord, voor een ouder publiek. „Jongeren gaan méér naar het buitenland dan de gemiddelde vakantieganger", zegt onderzoeker Coen Janssen van het NIPO. Dit bureau becijfert dat van de ruim 1,3 miljoen jongeren (18-24 jaar) bijna een kwart naar de Spaanse kusten trekt. De re latief goedkope buspendels zijn bij jonge ren (17 procent marktaandeel) veel popu lairder dan bij ouderen (9 procent). Jans sen: „Het aantal jongeren dat het buiten land verkiest boven Nederland neemt van jaar tot jaar toe." Scholieren én schoolver laters hebben steeds meer te besteden. Zakgeld, bijbaantjes en een door de ouders toegestopte som vakantiegeld maken de sprong naar het buitenland mogelijk „Vliegreizen naar verre bestemmingen zijn zelfs heel gewoon geworden." „De leeftijd van onze klanten daalt. Het be gint tegenwoordig al bij vijftien jaar", be vestigt Helle van Doorn, woordvoerder jon gerenreizen van Funtime Free Travel, My Way en Kras Reizen. „Jongeren mogen sneller alleen op vakantie. Om het thuis front gerust te stellen gebeurt dat in groepsverband via een georganiseerde reis, bijvoorbeeld een buspendel naar Salou." Kinderen van 13 of 14 jaar die zelfstandig een reisje willen boeken zijn al geen uitzon dering meer. Van Doorn: „Reisorganisaties hikken aan tegen die verlaging van leeftij den. Bij personen onder de 18 jaar eisen wij een akkoordverklaring van de ouders. Vijf- Steeds minder jongeren wachten op de veerboot naar een van de Waddeneilanden om daar hu slaan. Ze gaan op steeds jeugdiger leeftijd op vakantie naar het buitenland. tien jaar is voor ons de minimumleeftijd." Frankrijk, Spanje, Turkije en Italië zijn het meest in trek. De touroperator heeft één dichtbij gelegen bestemming: een camping in Blankenberge aan de Belgische kust. „Veel jongens en meisjes die voor het eerst op pad mogen brengen daar hun vakantie door. Dan hebben ouders het idee dat ze hun kinderen nog onder handbereik heb ben." Kampeervakantie verliest strijd met strandvertier in Spanje Woont de Zuid-Hollandse com missaris van de koningin Jan Franssen in het weekeinde in Zwolle of logeert de voormalige burgemeester van de Overijs selse hoofdstad, daar alleen maar? Op het eerste gezicht een zaak die buitenstaanders niets aangaat. Maar in Zwolle ligt dat anders. Huize Soeslo, waar het om gaat, ligt op een fraai land goed en telt talrijke bijgebou wen, die onder meer dienen als gastenverblijf. 'Dubbele bewo ning' is echter niet toegestaan, zo is in het verleden bij de ver koop van het landgoed be paald. En behalve Franssen woont' er al iemand in het landhuis. Indien dus sprake is van bewo ning, dan is Franssen in over treding. Wanneer hij er echter slechts logeert, is er niets aan de hand. Hoogstens is er in dat geval sprake van afgunst van de nestor van de Zwolse gemeen teraad, Groen Linkser Adri We ver. Die heeft zelf al eens ver geefs geprobeerd op het land goed te gaan wonen. Het colle ge van B en W van Zwolle heeft op vragen van Wever geant woord dat Franssen af en toe 'te gast' is op Soeslo. Hij betaalt geen huur, hij woont er niet en er is dus geen probleem. „Van mogelijk illegaal gebruik is geen sprake," aldus het Zwolse colle ge- De jaloerse Wever gelooft dat niet en houdt de situatie de ko mende tijd in de gaten. „Hij is daar formeel te gast, maar dan moet hij geen eigen telefoon aansluiting of een brievenbus hebben. Een gast brengt ook niet zijn eigen meubeltjes me Ik weet niet of dat het geval is aldus het raadslid, die zegt er veel telefoontjes over te krijgi 'uit de buurt'. „Het gaat erom dat iedereen onder gelijke on standigheden gelijk wordt be handeld. Er moet niet met t\v maten worden gemeten." Franssen werd dit voorjaar commissaris van de koningin Zuid-Holland. Bij zijn aantre den liet hij weten een stek in Zwolle te willen houden, zoal hij zes jaar eerder bij zijn aan stelling in de IJsselstad ook ei flatje aanhield in Den Haag. HANS JACOBS» FOTO FRANS PAALMAN Lr le Laten we het eens over het laatste taboe hebben in dit land. Dat is niet de euthanasie, de pedofilie of een ander ongemakkelijk woord dat op 'ie' eindigt. Het aller laatste i&ar een mens in dit land hardop over praat is zijn inkomen. Wat hij verdient wordt beter afgeschermd dan zijn bedgehei men. Het is ongepast om ernaar te informe ren. Zelfs zijn avontu ren op de beurs halen meestal niet de 'small talk'. Hoogstens een sa menzweerderige knip oog als de AEX zich eens te buiten gaat. voor de rest schermt de Nederlander zijn financië le positie af als gold het een oud

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2