RTL5 woont op televisieboot Passanten Zomer 2000 Schip ahoy Een legendarische notendop op de Does erken of vieren vakantie c water. In de rubriek Passanten aandacl personen die een bijzondere band hebben met Naam: Keetie Guyt Woonplaats: Katwijk Beroep: scholier LTS-administratie Gezien: Oegstgeesterkanaal Waar vaar jij nou weer mee? Dit is een waterscooter, zeg maar een scooter met een buitenboordmotor." Hoe hard gaat die? ,,Ik mag twintig. Maar hij gaat dertig, vijfender tig" Doe je ook mee aan wedstrijden? „Nee, daar ben ik nog te jong voor. Ik ben nu met mijn ouders op weg naar de Kaag. Een beetje roei bootjes pesten en golven opzoeken zodat je kunt springen. Krijg je dan geen ruzie met andere waterspor ters? „Nee. maar ik trek wel veel bekijks. Heb je nooit een ongeluk gehad? „Ja, één keer. Toen werd ik gesleept door mijn va der en sloeg ik om. Toen kwam ik onder de waters cooter terecht. Ik zie dat je waterscooter te koop staat. Waarom wil je hem kwijt? „Ik ga een nieuwe kopen. Eén met een inboordmo- tor, die gaan sneller. Mijn nieuwe moet ongeveer 75 kilometer halen. En met deze heb ik nou vier jaar gevaren, sinds ik elf, twaalf was. Het wordt weer eens tijd voor iets nieuws, toch?" TEKST RUUD SEP WOENSDAG 26 JULI 2000 Het kan snel gaan. Vorige week was dit bootje nog vergaan, nu lijkt het zo weg te kunnen varen. 'Er is een schip vergaan', zo kop ten we vorige week en de toonzet ting van dat bericht was aan de trieste kant. Het betrof een zeilscheepje dat in een kromming van de Zijl lag, half onder het wa teroppervlak en half daarboven. Zo op het eerste gezicht verkeerde de boot nog in goede staat, dus het was een beetje sneu dat die er daar zo zielig bij lag. Daarnaast is het zo dat de ge- meente Leiden bij de wet niet toe staat dat een eigenaar zijn boot op die manier parkeert, om het zo maar eens uit te drukken. Voor de zomer al had de dienst milieu de bezitters van half vergane bootjes daarop gewezen, met als sanctie dat eventuele wrakken opgeruimd zouden worden. Op kosten van de eigenaar. Ook deze bezitter was al eerder gewaarschuwd zijn boot te lich ten. Daar was het vanwege lastige omstandigheden - de zeilboot was verkocht en toen weer niet - nog niet van gekomen. Maar wat schetst onze verbazing dat nog geen drie dagen na het bericht daar plotseling het scheepje weer in al zijn glorie lag afgemeerd: droog en wel. Het vermoeden was trouwens juist gebleken. Het ziet er ondanks zijn verblijf onder water, best nog heel redelijk uit. Varen maar... '5 In het land' maakt twee dagen reportages vanuit haven in Katwijk 'Vijf op het water'. Geen kinderboek, maar het zomeridee van RTL5. Deze zo mer vaart de crew van '5 in het land' door de nationale binnenwateren, op zoek naar leuke onderwerpen voor het actuali teitenprogramma. Een soort Waterkrant dus, maar dan voor de tv. Twee dagen lang ligt de televisieboot in Katwijk, van middag vertrekt de schuit naar IJmuiden. „In de zomer gebeurt verder niet zoveel", zegt producer Rinus van Hese. „Dus dan moet je wat anders verzinnen om het pro gramma vol te maken." De afgelopen drie jaar ging de redactie van '5 in het land' een weekje op een camping staan. „Dat hadden we wel ge had, daar kwam niets nieuws meer uit", zegt Van Hese. De camper werd ingeruild voor een boot. Acht weken lang vaart de Noorderlicht door Nederland. Drie redactieleden wo nen een week lang op de boot, aan wal reizen twee man achter ze aan. „Echt wo nen op de boot is het niet", vertelt came ravrouw Suzan Herijgens terwijl ze haar apparatuur naar binnen zeult. „We wer ken zestien uur per dag, we zien de bin nenkant alleen maar als we gaan monte ren of slapen." „Het is hard werken, maar wel in een soort vakantiesfeer", valt ver slaggever Robert Schouten haar bij. „Een soort werkvakantie, ja. Maar het is wel weer wat anders dan de narigheid waar we normaal gesproken mee te maken krij gen." Als een reportage klaar is, gaat de band per koerier naar Hilversum. Alleen vanaf de Wadden, volgende week, krijgt de crew de beschikking over een satellietverbin ding. Het oversteekje naar Texel is ook de enige keer dat de Noorderlicht buiten gaats komt. „Daar hebben we het wel over gehad", zegt Van Hese, „maar dat werd toch te veel risico. Bij slecht weer ben je zó afgesneden van de wal, dan kunnen de banden niet meer op tijd in de studio zijn." Over de veiligheid van de manschappen heeft hij geen bedenkin gen. „We hebben een heel goede schip per. Die heeft wel meer meegemaakt. En hij kan perfect haring schoonmaken." Die schipper is Herman Brandsma uit Eerlijk is eerlijk, het bootje op de Does lijkt wel een beetje op zijn legendarische naamgenoot. Wat vorm betreft tenminste. Maar er zijn ook twee belangrijke ver schillen. 1. Dit scheepje vaart nog, terwijl die ander inmiddels al 88 jaar op de bodem van de Atlantische oceaan ligt, en 2. het bootje is ongeveer 200 keer kleiner dan zijn voorganger. De Leidse eigenaren Thom Ger- aetts en Elisabeth Berg zijn er hoe dan ook reuze mee in hun nopjes terwijl ze het minuscule notendopje over het water roei en. „Het is een prachtig bootje. Heerlijk licht en je komt er over al mee. Je tilt hem zo over een dijk heen. Geen punt. Al denk ik er wel over om er nog een paar wieltjes onder te monteren. Dan gaat het allemaal nog makkelij ker", zegt Geraetts. „Hij is trouwens ook heel mak kelijk als trekschuit te gebrui ken", vervolgt hij. „Dat hebben we een keer gedaan: Elisabeth met een touw langs de dijk, ter wijl ik haar met een roeispaan opjutte. Dat trok wel de aan dacht, ja. Hahaha". De naam van het bootje is pure ironie, maakt Geraetts nog eens duidelijk. „Het heeft niets met die filmhype te maken. We heb ben hem zeven jaar geleden zo genoemd en toen was er van die film nog lang geen sprake." Geraetts heeft het scheepje zelf gebouwd, naar eigen ontwerp. „Ik heb eerst een papieren mo delletje gemaakt en dat vervol gens aan een botenman laten zien. 'Zou dit kunnen varen?', vroeg ik hem. 'Jawel hoor', was het antwoord. Daarna heb ik hem zelf gebouwd. De midden- bank was eigenlijk het uitgangs punt. De rest is er omheen ont worpen. En hij vaart inderdaad prima. Je kunt er gerust langere tochten mee maken. Zoals we nu ook hebben gedaan. We ko men net van de Langeraarse plassen vandaan. Dat is toch een leuk tochtje?" Het bootje - dat aan bakboord 'Titanic' heet en aan stuurboord 'Titanic II', dit om het ingewik keld te maken - trekt behoorlijk York, je kunt het zo gek niet bedenken." Nu laat hij zich alleen inhuren voor leuke, aparte klussen. Zoals '5 op het water'.In overleg met Brandsma heeft de redactie van RTL5 de hele route uitgestippeld. Een van de evenementen die een rode draad zouden gaan vormen, was de strandzes- daagse, vandaar dat de Noorderlicht de kust van Zuid-Holland naar het noorden volgt. „En onderweg kom je altijd wel iets tegen, ook al hebben we natuurlijk altijd van tevoren al dingen verzonnen en voor bereid", zegt Van Hese. Iedere avond, tussen kwart over zeven en half acht, komt een regionaal item van een kleine tien minuten op het scherm. Deze keer zijn opnamen gemaakt van ha- Thom Geraetts en Elisabeth Berg ontwijken handig de ijsbergen op de Does. foto wim dijkman de aandacht. Mede om zijn naam natuurlijk.Als we ermee langs een terras varen zijn de grappen niet van de lucht", zelf Elisabeth Berg. Maar ook het bootje zelf springt in het oog. „Toen ik de eerste dag ermee voer, deed iemand er onmiddel lijk een bod op. Maar verkopen doen we hem niet. Ik heb hem trouwens voor mijn zoontje ge maakt. De boot is eigenlijk van hem, dus ik kan hem niet eens verkopen." En meer exemplaren komen er niet. De Titanic (II) blijft daarom een unieke schuit. WIM WEGMAN Rinus van Hese aan boord van de Noorderlicht, op zoek naar onderwerpen voor '5 op het water', een onder deel van '5 in het land'. ringhappen in Katwijk en de duinsafari in Noordwijk. „Dat moet een minuut of vier worden", zegt Herijgens, terwijl ze plaats neemt achter de meeneem-montagetafel. „En het moet binnen twee uur klaar zijn." Het vechten tegen de deadline begint. Brandsma steekt aan de bar van het eet café in de Katwijkse jachthaven maar weer een sigaretje op en bestelt nog een biertje. Hij heeft de tijd. Voor de huidige bemanning duurt de trip nog drie dagen, voor de schipper nog vier weken. En daarna? „Dan komt er vast wel weer een of andere gek met een of ander idee..." Keetie Guyt :„lk ga een nieuwe kopen. Eén met een inboordmotor, die gaan sneller. Mijn nieuwe moet ongeveer 75 kilometer halen." Harlingen. Hij is allang binnen, vertelt hij, maar hij doet dit voor de lol. „Ik had een charterbedrijfje en dat heb ik vier jaar ge- jeden verkocht", zegt Brandsma. „Ik kreeg het ook wat drukker met overal over de wereld haringen schoonmaken." Grin nikend steekt hij een sigaretje op. „In een restaurant van een vriend van me kwam een stel Japanners. We hadden wat voor bereid, we deden net alsof het eigenlijk gesloten was en daarom moesten ze zelf in de keuken helpen. Hop, schorten voor en aan de vis. Dat werd een groot feest." Toen hij dat verhaal een keer aan een bar vertelde, werd Brandsma meteen ge vraagd om zoiets ook in Spanje te komen doen. „En daarna in Singapore, New TITANIC II Nieuwkoop Verderop dobberen een geit en een kool In zo'n zelfde bootje Kunst in een slootje Volgens de Nieuwkoopse school Een permanente expositie Van een kunstenaar die denkt: 'Het is de muze die mij wenkt Als ik lelies tussen 't riet zie' AD VAN KAAM-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19