Morning Glory bloeit slechts één ochten w Cultuur Kunst Poppentheater voor asielzoekers Leiden Koeienkunst verboden in VS Rel over inrichting joods museui Sumo: Japanse Michelinmannetjes 'Een van de topacteurs van zijn generatii WOENSDAG 26 JULI 2000 Gala-concert Van Zweden den haag Jaap van Zweden treedt op 1 september officieel aan als chef-dirigent van het Residentie Orkest in Den Haag. Hij leidt die avond een speciaal gala-concert, dat zal worden bijge woond door koningin Beatrix en prins Claus. Het Residentie or kest zal Gran Partita van Mozart en de Symfonie nr. 5 van Pro- kofjev ten gehore brengen. Music Expo in Rotterdam Rotterdam De Rotterdamse Ahoy' is van 15 tot en met 18 sep tember het toneel van Music Expo. Op de beurs is er aandacht voor de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van onder meer muziekinstrumenten, licht- en geluidsapparatuur. Er zijn bo vendien optredens van Steely Dan en Status Quo. Kunstmarkten en straatartiesten gouda In een aantal historische stadjes en dorpen in Rivieren land Holland worden op zaterdag 9 september onder de noe mer 'Waterpalet '20' gelijktijdig culturele, creatieve en feestelij ke activiteiten gehouden. Zo kunnen bezoekers rondstruinen op kunstmarktjes waar straatartiesten hun kunsten vertonen en waar zanggroepen en muzikanten voor een vrolijke noot zor gen. Directeur kunstenaarsvereniging den haag Ben Holvast (53) wordt per 1 september directeur van de Federatie van Kunstenaars- en Ontwerpersverenigingen. Hij volgt Jack Verduyn Lunel op, die directeur van de Koninklij ke Academie in Den Haag is geworden. Holvast is momenteel directeur van het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) voorZorg, Wonen en Vervoer in Amsterdam en Diemen. Eerder was Jiij voor GroenLinks lid van de Amsterdamse gemeenteraad en ook voorzitter van de hoofdstedelijke raadscommissie voor Kunst en Media. Expositie over waarneming tilburg Het Noordbrabants Natuurmuseum brengt vanaf 30 september de tentoonstelling 'Je weet niet wat je ziet'. De expo sitie gaat over kijken, gezichtsbedrog, reclame en kunst. Er is aandacht voor waarnemingsinstrumenten, psychologie en visu ele verleiding. De tentoonstelling is bedoeld voor bezoekers van 9 tot 15 jaar oud, maar ook voor jongere en oudere mensen is de expositie interessant, aldus het natuurmuseum. Expositie Europese primeur voor Leidse Hortus Met een gratis poppenvoorstel- ling voor kinderen uit alle windstreken, wil de Stichting Wolkentheater iets doen voor de allerkleinsten in opvang- en asielzoekerscentra. Donderdag komt het Wolkentheater met zijn nieuwste voorstelling 'Su per Jan' naar het Opvangcen trum in Leiden en het Asielzoe kerscentrum in Alphen aan den Rijn. ,,We willen deze kinderen, een kwetsbare groep, een steuntje in de rug geven. Bo vendien willen we met onze voorstelingen een positiever beeld van vluchtelingen ge ven", aldus poppenspeler Adrijan Rakic. De Stichting Wolkentheater is op Valentijnsdag 1993 opge richt door een aantal kunste naars uit Nederland en het voormalige Joegoslavië Rakic is een van hen. „Ik ben zelf vluchteling uit het voormalige Joegoslavië en kwam acht jaar geleden naar Nederland. Om emotionele redenen heb ik het Wolkentheater opgericht. Ik wilde absoluut iets voor deze kinderen doen. Juist zij hebben het moeilijk." Het Wolkentheater bestaat uit zeven mensen onder wie eèn poppenmaakster en een poppenspeler. Rakic maakt voorstellingen 'zonder woor den'. ,,We hebben met vele na tionaliteiten te maken. Ik speel mijn voorstellingen dus 'mi misch' zodat iedereen het kan begrijpen. 'Super Jan' is geba seerd op de oer-Hollandse Jan Klaassentraditie, maar dan in een modern jasje gestoken." „We spelen voornamelijk in de zomervakantie, omdat deze groep kinderen zich dan nogal verveelt. Jaarlijks doen we on geveer 50 optredens in asielzoe kers- en opvangcentra. Meestal speel ik voor groepen van 30 tot 80 kinderen in de leeftijd van 4 tot 10 jaar." De voorstelling 'Super Jan' in het Opvangcentrum in Leiden begint donderdag om 12.00 uur en die in Alphen om 16.00 uur. Morning Glory. Een schil derachtige naam voor een schilderachtige plant. En bovendien een naam die de lading dekt. Want glori eus is het moment waarop het vroege ochtendlicht de bloem van deze Japanse winde uit zijn sluimering wekt. De knop ontvouwt zich en bloemblaadjes worden zichtbaar in al hun kleurenpracht. Kobalt blauw, helderwit of robijn rood, rond of gepunt als een zeester. Eén ochtend lang laat de bloem van de Morning Glory zich in al zijn pracht zien. Een pri meur voor de Leidse Hor tus Botanicus. leiden rodyv Gelukkig telt elke plant meerde re knoppen. Van deze planten staan er een paar dozijn in de wintertuin van de Leidse Hor tus, zodat er vanaf vrijdag 28 ju li een maand lang elke dag wel een paar van deze prachtige bloemen in bloei staan. Niet eerder waren deze bloe men in Europa te bezichtigen. Het kweken van de Morning Glory vereist dan ook een grote mate van vakkundigheid en kennis, die slechts een paar Ja panse specialisten in huis heb ben. Om de zaadjes, die door de Japanse Universitèit van Kyushu aan de Hortus Botani cus zijn geschonken, tot vol waardige plantjes te laten uit groeien, kwam Tatsuo Yamana ka speciaal uit Japan overvlie gen om de de planten met zijn zorgen te omringen. Want het opkweken vereist veel geduld en aandacht. Niet alleen moet de temperatuur goed zijn, ook moet de hoeveel- ■1' 3É n> Pi Met veel toewijding verzorgt Japanner Tatsuo Yamanaka zijn Moming Glories in de Leidse Hortus. heid licht gereguleerd worden om de plant tot bloei te bren gen. „Want waar deze plant groeit", vertelt Yamanaka, „zijn de dagen veel korter dan hier in Nederland tijdens de zomer." Om die korte dagen te simu leren, bouwde Yamanaka met zwart landbouwplastic een soort tent, het Morning Glory Hotel, waarin de planten aan hun nachtrust konden komen. Want juist gedurende lange, donkere nachten krijgt deze subtropische plant een extra stimulans om bloemen te ma ken, legt hij uit. En dat is waar het de gedreven kweker uitein delijk om gaat. Al eeuwen lang trouwens, want het kweken van deze plant kent een rijke traditie in het Land van de Rijzende Zon. „Al rond 1100 werd de plant uit China geïmporteerd", vertelt Stans van der Veen van de Hor tus. „In eerste instantie vanwe ge de medicinale werking. Maar de kwekers ontdekten al snel dat er allerlei varianten in kleur en bladvorm ontstonden." En dat gaf de aanzet tot een grote Morning Glory-rage, die FOTO HENK BOUWMAN rond 1600 zijn hoogtepunt be leefde. De blauwe ochtend- bloem inspireerde dichters tot poëtische hoogstandjes en kwam als motief in kleding in ornamenten terug. In kringen van de adel en het hof werden wedstrijden georganiseerd, waarbij kwekers sier probeer den te maken met zo groot mo gelijke varianten van deze Ja panse winde. Bloemen me diameter kleiner dan tien meter waren het aanzien waard. Behalve afwijkende kle en grootten ontstonden bijzondere vormen. Hoe ger hoe beter, vonden veel kers, die dan ook uitgel gingen experimenteren, resultaat van het eeuw< kruisen was dat er plantei stonden met 'verstopte' sche afwijkingen", vertelt der Veen. „Uit de zaden één zo'n plant kunnen verschillende bloemvormi voorschijn komen. Dat wo 'Demono-planten' gern monstervormen van de spronkelijke Japanse wind( Vooral in het begin va negentiende eeuw gingen panse kwekers opzoek na* zarre vormen. Veruit waren de dubbele, doi kleurde bloemen, bloem houdt zich letterlijl een tweede bloem schi geraffineerde variëteiten opdoken, kregen namen als de 'sneeuwgroep', 'maangroep', de 'bloemg en de 'leeuwgroep'. Vandaag de dag zijn er pan nog een slechts een I jevol liefhebbers die zich I houden met de kweek vi Morning Glory. „Tatsuo manaka is zogezegd één laatste mohikanen", vertel der Veen. „Onze tuinma hebben vol bewondering hem zitten kijken als hij vol wijding bezig was met planten. Hele dagen, achtereen." En dat alles, die ene mooie bloem morgen. De expositie 'Morning het gezicht van de moi van vanaf vrijdag 28 juli met zondag 27 augusl zien in de wintertuin Hortus Botanicus (Ra[ 73 in Leiden). De tuin is lijks geopend van 10.00 met 18.00 uur. Een New Yorkse rechter heeft dinsdag de ten toonstelling van een fiberglas koe verboden, die het eten van vlees aan de kaak moest stellen. De dierenrechtenorganisatie Peta wilde het beest laten optreden in de koeienparade, een kunstmanifestatie die deze zomer in New York wordt gehouden. De gemeente had de Peta-koe, beschreven met teksten tegen dierenmishandeling en vleeseten, eerder al verboden. De organisatie nam dit ech ter niet en stapte naar de rechter, met een appèl aan de wijheid van meningsuiting. Rechter Marrero wees de klacht van Peta ech ter van de. hand. Volgenjs hem is de koeienparade geen openbaar forum en gelden voor het evene ment niet dezelfde vrijheden als op straat. Peta moet het doen met een ander project dat wel door de keuring kwam: een koe gehuld in nepleer in de alternatieve wijk Greenwich Village. New York is sinds 15 juni vergeven van de nep- koeien, waarvan er circa vijfhonderd zijn ge plaatst. Initiatiefnemers kunnen in overleg met de ge meente een koe plaatsen. In totaal keurde de overheid vier projecten af, waaronder ook Monikoe Lewinsky, een karika tuur van de stagiaire die een seksuele relatie had met president Clinton. Bonsai, aikido, origami. In het kader van vier eeuwen betrekkingen is 2000 uitgeroepen tot Japan-jaar. Een uitgelezen moment om een aantal typisch Japanse cultuuruitingen eens kort onder de loep te nemen. In aflevering 16: sumo Wat voor ons voetbal is, is sumo voor Japan ners. Deze grote, zwaarlijvige worstelaars weten in Japan hele volksmassa's in hysterische opwinding te brengen. Meestal tot groot onbe grip van buitenstaanders. Die kunnen hun la chen vaak maar met moeite bedwingen bij het zien van deze dreigend kijkende Japanners, slechts gehuld in wat lijkt op een bovenmaatse luier. Om deze eeuwenoude en met veel rituelen omgeven sport iets beter te begrijpen, volgt hieronder een stoomcursus sumo voor begin ners. Om te beginnen: de regels. Die zijn erg eenvou dig. Een sumowedstijd wordt uitgevochten in de clohyo, een cirkel met een doorsnede van iets meer dan viereneenhalve meter. De winnende rikishi, letterlijk 'sterke man', is degene die zijn tegenstander als eerste buiten de cirkel werkt of - de tweede mogelijkheid - binnen de lijnen vloert. Daarbij is één teen over de lijn of slechts een knie op de grond al voldoende om te verlie zen. Duwen, werpen en beentje- lichten zijn toegestaan. Slaan met de vuisten en mikken op de ogen zijn daarentegen uit den boze. Net zoals de knot op het hoofd, waaraan de rang van de rikishi te herkennen valt, abso luut niet aangeraakt mag wor den. Maar voordat de daadwerkelijke schermutselingen beginnen, wordt eerst een soort 'koude oorlog' gevoerd. De twee wor stelaars staren elkaar woest en dreigend aan en lopen soms de ring uit om een hand zand te pakken en uit te strooien. Hier mee wordt de dohyo op symbo lische wijze gereinigd. De twee rikishi's laden zich op voor de confrontatie en het publiek raakt ondertussen door het dolle heen, het uitzinnige kabaal barst bijna het stadion uit. Na maxi maal vier minuten - voordat de ze tijdslimiet werd ingevoerd in 1927 kon dit zelfs onbeperkt duren - raken beide worstelaars met hun handen de dohyo aan en gaan elkaar te lijf. Luttele seconden later is de wedstrijd meestal al beslist. Zes maal per jaar, in elke oneven maand, wor den de grote Japanse sumotoernooien gehou den. Deze evenementen duren telkens vijftien dagen, waarbij iedere worstelaar dagelijks een Sumo kent geen gewichtsklassement. FOTO REUTERS/MEGAN LEWIS wedstijd uitvecht. Naar aanleiding van de gele verde prestaties wordt het nieuwe klassement, de bcinzuke, gepubliceerd. Daarop staan de on geveer achthonderd namen van Japanners die zich met het professionele sumo bezighouden, van leerlingen tot grootmeesters, de zogenaam de yokozuna. Met deze laatste titel zijn in driehonderd jaar tijd slechts 62 worstelaars geëerd. De eerste niet-Japanse yokozuna is de Hawaiaan Akebo- no. Deze twee meter lange en ruim tweehon derd kilo wegende reus is vooral gevreesd van wege zijn krachtige duw. Als Akebono eenmaal in beweging komt. kan niets of niemand hem nog tegenhouden. Worstelaars met een flinke omvang en een aan zienlijk gewicht zijn zonder meer in het voor deel. Sumo kent namelijk geen gewichtsklasse ment. Hun vetvoorraad bouwen de rikishi voor al op door onmiddellijk na hun zware middag maal een dutje te doen. De binnengekregen ca lorieën worden daardoor vooral in vet omgezet. En aan vet geen gebrek bij deze Japanse 'Miche- lin-mannetjes'. Het is moeilijk voor te stellen dat deze worstelaars hun carrière meestal be ginnen als magere scharminkels. rody van der pols» Over het nieuwe joods muse um in Berlijn is een rel uitge broken. Deskundigen vrezen een soort Disneyland, waarbij het niveau van de expositie ook nog de laatste voetbalfan moet aanspreken. Het lege ge bouw met zijn spraakmakende zigzagarchitectuur is al ander- hif jaar klaar en trok hon derdduizenden bezoekers. Maar de manier waarop de lege ruimtes moeten worden ingevuld met een permanente tentoonstelling over de Duitse joden, is omstreden. De controverse ontstond met de benoeming van een Nieuw-Zeelander als project manager. De archeoloog en antropoloog Gorbey richtte in zijn vaderland een expositie in over de Maori's, (Je oorspron kelijke bevolking. Zijn aanpak was een groot succes: vier mil joen bezoekers en tevreden ge zichten bij zowel de Maori's als de blanke inwoners van Nieuw-Zeeland. Duitse critici vrezen nu dat het met Gorbey in Berlijn de zelfde kant opgaat: een makke lijk toegankelijke, 'bezoekers- vriendelijke' tentoonstelling die tegemoet komt aan ieder een. Gorbey is aangetrokken door museumdirecteur Blumenthal, een Amerikaanse emigrant van Duits-joodse komaf. Blument hal was hoogleraar economie, manager in de industrie en mi nister van Financiën onder president Carter. Hij leidt zijn museum met 'bijna honderd medewerkers als een ondi mer en bestempelt toekoi ge bezoekers als klanten. In Berlijn durft geen stuurslid de ex-minister strobreed in de weg te meldt de krant Süddeuï Zeitung. Zonder morren de overheid jaarlijks 27 joen gulden exploitatiekoi betalen. Alleen een culti specialiste van de Groe sputtert tegen. Zij vindt schandalig dat Blumen over zijn concept nauwe iets meer wil loslaten dan men hem gewoon moet trouwen'. Over ruim een jaar is opening van de expositie pland. Tot die tijd blijft grootste deel van het muse ook voor architectuurlieft bers gesloten. Eric van Ingen, acteur (1921 - 2000) den haag Acteur Eric van Ingen is vorige week donderdag op 78-jarige leeftijd overleden. Hij was al een jaar ziek, aldus een collega. Van In gen is maandag in zijn woonplaats Den Haag begraven. Tweevoudig Arlecchino- winnaar Van Ingen speelde langdurig bij de Haagse Co medie en werd in de jaren negentig bij het grote tv- publiek bekend door zijn rol als dr. Paul van der Voort in Medisch Centrum West. De bescheiden en in getogen acteur, die voor Shakespeare zijn hand niet om leek te draaien, was in genomen met die laatste opvallende tv-rol. Jonkheer Inayat Eduard van Ingen, afstammeling van de graven van Buren, werd in 1921 in Arnhem ge boren. Twintig jaar later haalde hij zijn diploma aan de Amsterdamse toneel school. Hij kreeg zijn eerste baan bij het Residentie To neel. Na de oorlog, die hem op onderduikadressen en zelfs in het Canadese leger bracht, kwam hij bij on der meer toneelgezelschap Puck, waarvan hij drie jaar lang een van de artistieke leiders was. In 1961 belandde hij bij de Haagsche Come- die, waar hij - met een kleine onderbreking ten gunste van het Nieuw Rotterdams Toneel - zou blijven tot aan zijn pensioen, in de eerste plaats als acteur, soms ook als regisseur en als verta ler. Hij speelde talloze klassieke rollen, zoals De Vrek van Molière, Oberon in Shakespeares Mid- zomernachtsdroom, Cassius in Julius Ceasar van Shakespeare en Aegus in Medea van Eui des. Hij was verder te zien in stukken van Rac Goldoni, Pinter, Pirandello, Anouihl, Brechl Tsjechow. Hij nam in 1986 scheid van de Ha« Comedie als Prosper De Storm, wederom Shakespeare. Bij die legenheid kreeg hij Vriendenprijs van Vereniging Vrienden de Haagsche Comedi Hij kreeg ook een tret in brons voor in Koninklijke Scho burg. Eddy Habbr noemde hem 'een de onzekerste men die ik ken, maar ook van de topacteurs zijn generatie'. Guido de Moor no de het 'belachelijk' zo'n vitale man is Ingen met pensi moest. Hij roemde Ingens allure, die gens hem paste bij mooiste van Den Hai Van Ingen was bij de Haagse Comedie tweemaal onderscheiden met de Arlecchinc 1975 voor zijn bijdrage aan De Venetiai Tweeling en in 1984 voor zijn rol in Phèdre. Na zijn vertrek bij de Haagsche Comedie Van Ingen nog korte tijd verbonden aan ton groep de Appel en aan de Stichting Hollac Comedie, waar hij speelde in stukken van oi anderen Agatha Christie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18