Voorhout wil huizen op ijsbaan MEENEEMPRIJS Een beetje wandelen en veel kamperen SUPER DE BOER ^Burgemeester Van Zon valt niets te verwijten )ubbelrol Andel en Qïommes binnen SDB Duin Bollenstreek Wildkampeerseizoen in volle gang sse peter blok gemeenten die samen Samenwerkingsorgaan n Bollenstreek (SDB) irmen hebben inmiddels hun burgemeester of een wethouder ngewezen als lid van de com- issie die volgende maand en september de toekomst van t SDB moet onderzoeken, it heeft het SDB bekendge- laakt. Burgemeester Van der Lee i Rijnsburg neemt onder :er de kwaliteit van het dage- s bestuur, waarin zijn cofie- s Van Wouwe (Katwijk), Van r Sluijs (Noordwijk), Van Zon isse), Buddenberg (Sassen- Andel (Noordwijker- Hommes (Valkenburg) tten, onder de loep. Andel en Hommes zijn zowel - vooral door Lisse, issenheim en Hillegom - be- ritiseerde dagelijks bestuur als de commissie die de «komst van het SDB onder- Regi ini in ff f' iing $Upf% Luxe bokkenpoten, Wellington's, Amerikaanse notenkoek, roomboter chocoladekoek, roomboter Lekker op een broodje, als tussendoortje sterrensprits of amandelkoek rbakken voor bij de maaltijd bakje 5 stuks 3^9 ■fs zoekt. Volgens loco-secretaris M. van Wolferen van het SDB is de dubbelrol van Andel en Hommes te wijten aan een ca paciteitsprobleem in Noordwij- kerhout en Valkenburg. „Veel bestuurders zijn in deze perio de op vakantie. Noordwijker- hout en Valkenburg hadden blijkbaar geen andere kandi daat-commissieleden voorhan den." Van Wolferen vindt het niet afkeurenswaardig dat leden van het dagelijks bestuur ook in de adviescommissie zitting ne men. „Het algemeen bestuur van het SDB heeft geen blokka de opgeworpen om leden van het dagelijks bestuur uit de ad viescommissie te weren. Het is dus gewoon toegestaan. En ik neem aan dat Andel en Hom mes belangenverstrengeling voorkomen. We laten het aan de wijsheid van de adviescom missie over of het gewenst en goed is als Andel en Hommes er een plekje in krijgen." ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Voorhout wil de huidige ijsbaan op het sportcomplex Elsgeest gebruiken voor woningbouw. Verder komen op dit terrein - van ongeveer 1 hectare groot - parkeergele genheid en een weg ter ontsluiting van het sportpark. Het terrein is in handen van de gemeente. De huizen bouw is bedoeld om de aanleg van de ontsluitingsweg te financieren. voorhout annette v noordwijk De politie controleert sinds begin juli dagelijks en bijna elke dag is het raak. In en rond Noordwijk worden voortdurend wiid- kampeerders in tenten, auto's, caravans en campers aangetroffen. In de duinen gaat het vaak om Polen in kleine tentjes, maar ook Neder landers en Fransen proberen, aldus een politiewoordvoerder, nog op hun ovemachtingskosten te besparen. Zo worden bijvoorbeeld vanaf de Noordwijkse Koningin Astridboulevard geregeld campers wegge stuurd. Aan de controle zitten wel wat moeilijke kanten. Zo heeft het geen zin om iemand midden in de nacht de weg op te sturen, vindt de politie. En iemand die om elf uur 's avonds slapend wordt betrapt, kan altijd beweren dat hij het plan had nog te vertrekken. Wie 's avonds een tent aan het opzetten is, krijgt onherroepelijk een boete van 180 gulden en wordt weggestuurd. Bij mensen uit niet-Schengen landen wordt bovendien het paspoort gecontroleerd. Van anderen worden de gegevens geregistreerd, zodat ze bij herhaling van de overtreding zwaarder bestraft kunnen worden. Op de foto staat ie mand van Staatsbosbeheer bij de tent van een illegaal in het duinge bied kamperende Pool. foto dick hogewoninc Vergroting van de capaciteit van het sportcomplex moet al lereerst komen uit intensiever gebruik van de huidige sport velden en tennisbanen. Bij voorbeeld door het plaatsen van meer verlichting, waardoor de velden en banen 's avonds langer gebruikt kunnen wor den. Op langere termijn zal voor verdere uitbreiding van de sportvelden (een deel) van het volkstuinencomplex moeten wijken. De gemeente wil in Voor hout-Noord, buiten de randweg en in de ecologische zone langs de Haarlemmertrekvaart (tus sen de Piet Gijzenbrug en de Noordwijkerhoek), een recrea tiegebied aanleggen. Daarin moet ook de nieuwe ijsbaan ko men, naast een nieuw buiten sportcomplex en eventueel een nieuw tennispark. Dit tennis park zal, vanwege de exploita tie, uit minimaal zes tennisba nen moeten bestaan. In totaal wordt in Voorhout -Noord 15.000 vierkante meter gereser veerd voor sport- en recreatie voorzieningen, waarvan 10.000 vierkante meter aaneengeslo- Deze plannen staan in dc nieuwe (concept) voorzienin gennota, die kort geleden is ver schenen. Hoeveel huizen de ge meente denkt te bouwen op het terrein van de huidige ijsbaan, is niet duidelijk. Burgemeester De Ronde: „Het zijn nog maar prille gedachten. Als het zover komt, zijn we zo'n vijf tot zes jaar verder. Niets is zeker." Veel hangt af, zo vervolgt De Ronde, van de beslissing van de provincie Zuid-Holland over hoe de randweg precies mag gaan lopen. De provincie wil zo min mogelijk van het gebied tussen de Haarlemmertrekvaart en de huidige bebouwing opof feren voor huizenbouw en de aanleg van een weg. De ge meente daarentegen wil genoeg huizen kunnen bouwen om de kosten van de aanleg van de randweg (zo'n 20 miljoen gul den) te dekken. „We zijn nu met de provincie aan het pra ten. We hopen er over een half jaar uit te zijn." Het bestuur van de ijsclub is nog niet op de hoogte van de plannen van de gemeente om op de ijsbaan huizen neer te zetten, maar kijkt er niet echt van op. „Dat idee bestaat al 25 jaar. Daar maken we ons niet zo druk over. Er zijn al plannen geweest om er bungalows neer te zetten, en een sporthal. Maar het is nog nooit zo ver geko men", aldus voorzitter Dirk van Leeuwen. Hij wijst daarbij op mogelijke weerstand van bewo ners van Park Overbosch. xdrdwdk job de kruiff let lopen is maar een hinder- ke onderbreking van het kam- ren", vindt Theo van Roon. was die onderbreking lukkig maar kort. Van Duin- het strand in Wasse- dan naar Noordwijk, nooit is zelfs met wind tegen in gi-al n paar uur te doen. Van Roon 2oo eek dan ook al vroeg in de ljsjf iddag neer op het terrein van j( I Bollenbad in Noordwijk, sa- qsje en met nog zes Wijk aan Zee- n f, s en 993 andere Strandzes- litas agselopers. Van Roon behoort tot een ze- ntal dat familie, vrienden en sc asseurs van elkaar is. Ze ne- 5) n en elk jaar samen een nieuw- h irsduik in Wijk aan Zee en lo- n elke vierde week van juli hol men de Strandzesdaagse. Dat ;t U men lopen gebeurt trouwens et letterlijk. „Je moet je eigen jj npo aanhouden, anders loop jezelf stuk", aldus Van Roon. starten samen, en na hon- rd meter is het ieder voor beweert Peter Mulder Mulder vierde gisteren zijn ste verjaardag en ook daarom de meligheid al vroeg een De vier tenten van de groep i in een kring met de ope ngen naar elkaar. „Gelukkig aar", zegt een al even jolige lurvrouw. Want op het aldus creëerde binnenterrein viert gezelschap de verjaardag Mulder. Er zijn ook vier gasten die niet meelopen, maar die' worden onmiddellijk tot toekomstige lopers gebombar deerd. Mulders partijtje valt bijna al tijd in de week van de Strand zesdaagse. Volgend jaar is het misschien wel extra feestelijk. Want de woensdag vinden ze eigenlijk de grootste feestavond van de week. Wie IJmuiden haalt, is immers halverwege. En dan haal je ook Den Helder wel, wil een oude zesdaagsewijs heid. Het groepje uit Wijk aan Zee twijfelt daar trouwens nu al niet aan. „Een beetje je schoenen inlopen is voldoende training", vindt er één. „Trainen is hele maal niet nodig", zegt de vol gende. En dan zijn er ook nog figuren zoals de jarige, die schoenen maar overbodig vin den. Je loopt immers op het strand. Onderweg houden ze zich bezig met schelpen zoeken. Mooie exemplaren zijn punten waard en hele mooie mag je om De tweede dag van de Strandzes daagse voerde de lopers gisteren naar het Bollen bad in Noord wijk. Daar vier den ze de verjaar dag van Peter Mulder (midden). Rechts zit Theo van Roon. foto dick hogewoning je nek hangen, dat zijn onge veer de regels. Het gezelschap heeft ook nog iets serieuzere bagage. De vlag met het logo en de leus van de actiegroep 'Laat de Kust met rust', die zich ver zet tegen de plannen voor een vliegveld in zee, loopt al jaren Verderop wordt op de cam ping ook politiek bedreven. Als de Voorburgse Nel van Lochem ontdekt dat ze Haagse buren heeft, haalt ze snel haar pet met 'Landjepik, nooit' tevoorschijn. En ze roept iets, over dat haar dorp niet gaat meebetalen aan lekke tramtunnels. Het speelse geruzie past helemaal bij de kampsfeer. Want wandelaars zijn eigenlijk een heel vriende lijke soort. Zeker deze duizend, die vooral ook enthousiaste kampeerders moeten zijn. Ze komen elkaar bovendien elk jaar weer tegen. Van Lochem zag haar vierde deelname al leen even door een virusje in gevaar komen, maar zonder te eten doorstond ze de eerste dag en nu voelt ze zich alweer veel beter. Haar Haagse buurman loopt ook voor de vierde keer mee en kan ook alleen maar tevreden zijn. „De wind zou iets minder mogen zijn, maar de tempera tuur is goed dit jaar. En alles is goed geregeld. Eten, thee, koffie en lunchpakketjes. Je hoeft ei genlijk alleen maar te lopen." Het moeilijkste en het span nendste aan de Strandzesdaag se is om erbij te zijn. Precies duizend mensen kunnen er meedoen, en dus is de inschrij ving, die in november begint, altijd binnen enkele dagen ge sloten. Maar ook daar zijn oplossin gen voor. Van Roon had vorige week woensdag nog geen kaart. Een oproep bij radio Noord- Holland deed echter wonderen. Hij loopt nu in de plaats van een afgehaakte Enschedese. En kan zo toch bij de vei van zijn vriend zijn. ACHTERGROND LISSE PETER BLOK fgemeester Van Zon is in Lisse de ge- len hond. Zij heeft besloten om linstream BV vergunning te verlenen or de exploitatie van een horecabe- ^faan de Heereweg 151/153 waarin k, of eigenlijk vooral, softdrugs wor- n verkocht. En dat zet kwaad bloed, et alleen bij direct omwonenden aan Heereweg, maar ook bij bewoners n het naburige Clausplein, de Nassau- aat, de Wagenstraat en de Wa- ndwarsstraat. En bij winkeliers- en dernemersvereniging Alverha, Trias aondiensten, het CDA - de grootste litieke partij - en bij de fractie van "r/GPV/RPF. mand lijkt gelukkig met de terugkeer i coffeeshop Happy Days in het dorp, halve dan de coffeeshopeigenaar en klanten uit de hele Bollenstreek, die a een maand lang naar Leiden of larlem moesten om aan hun verdo- nde middelen te komen. De coffee- opeigenaar liet zelfs een busje naar iden rijden om zijn vaste klanten te voorraden. Dat softdrugstoerisme is Tot ongenoegen van vele Lissenaren heeft burgemeester Van Zon een vergunning verleend voor een coffeeshop in het dorp. Maar haar valt niets te verwijten. De burgemeester handelde volgens de wet - en onder druk van de politie. niet meer nodig. Coffeeshop Happy Days zit minimaal tot 1 augustus 2001 aan de Heereweg in Lisse. Die 'garantie' heeft de eigenaar van Happy Days vori ge week gekregen. Inderdaad, van bur gemeester Van Zon. Maar het is niet haar schuld dat Lisse een coffeeshop heeft. Van Zon heeft zich, net als elke Nederlander, te hou den aan de wet en aan gemeentelijke re gels. Zij heeft een exploitatievergunning verleend voor een horecabedrijf waar van ze weet dat er softdrugs worden ver kocht. Er is geen vergunning verleend voor de handel in softdrugs. Voor de handel in softdrugs kan en mag ook geen vergunning worden verleend, om dat die in strijd is met de Opiumwet. Dat doet Van Zon daarom ook niet. In Nederland wordt de verkoop van wiet in coffeeshops gedoogd, mits de kopers achttien jaar of ouder zijn. Lisse zelf voert sinds februari 1998 een gedoogbe leid, vooral om de handel in softdrugs op straat en in huizen tegen te gaan. Het gemeentebestuur heeft daarvoor wel een stevig zetje in de rug gekregen van zowel de burgemeesters van de plaatsen uit het politiedistrict Duin- en Bollen streek Noord als het openbaar ministe rie (OM) die Lisse als centrumgemeente min of meer opdroegen om een coffee shop in het dorp toe te staan. Politie en justitie dreigden zelfs, als er geen legaal verkooppunt voor softdrugs in Lisse zou zijn, niet meer achter illegale thuishan- delaren en straatverkopers aan te jagen. Mede daarom wordt sindsdien één cof feeshop in het dorp gedoogd, zolang hij minstens op tweehonderd meter van een school of jongerencentrum en hon derd meter van een café is gevestigd. En dat gedoogbeleid dat door een politieke meerderheid - tien tegen acht stemmen - is vastgesteld, kun je als burgemeester niet op eigen houtje aan de kant schui ven. Lisse kon een vergunning aan Hap py Days gewoon niet weigeren. En dat doet Van Zon dus ook niet. Lisse heeft de coffeeshop niet aan Van Zon, maar aan de JVdA, de WD, D66 en H. Bosman van het CDA te danken die in februari 2000 voor het toelaten van een coffeeshop stemden. Van Zon heeft zich slechts aan de regels gehouden. Het is aan de coffeeshopeigenaar en zijn klanten om dat nu ook te doen. Voor de eigenaar betekent dat dat hij geen recla me mag maken, niet mag handelen in harddrugs, dat hij geen ldanten jonger dan achttien jaar in zijn zaak mag toela ten, niet meer dan vijf gram wiet per klant mag verkopen én dat zijn klanten geen overlast mogen veroorzaken voor de buurt. Pas als hij zich niet aan de re gels houdt, kan en moet Van Zon ingrij pen. En als ze dat niet doet, valt haar werkelijk iets te verwijten. i Leidsch Dagblad AIICIIIIÜYIÜIV ANNO 1900 Donderdag 26 Juli VALKENBURG - Voor de eerste maal na de oprich ting der openbare bibliotheek hield het bestuur de zer instelling zijn jaarvergadering, die door alle le den werd bijgewoond. Uit den mededeelingen van den bibliothecaris bleek, dat er 24 zittingen tot uitreiking en ontvangst hadden plaatsgehad. In dien tijd zijn 1289 boek- deelen ter lezing uitgegeven, gemiddeld 54 per zit ting; het hoogste aantal in één zitting was 80, het laagste 20. Van de 337 nummers, waaruit de verza meling bestaat, waren slechts 43 niet gevraagd. Het minst waren verlangd werken, bestaande uit meer dan één deel. Het meest vroegen de lezers naar reis beschrijvingen, verhalen van schipbreuken, naar werken als 'De Aarde en hare Volken', reizen van Li vingstone, de Negerhut, de Leeuw van Vlaanderen. Tot de meest geliefde schrijvers bleken te behoorem Andriessen, Conscience, Cremer, Ebers, Gerdes, Keller, Van Lennep en Van Lummel. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat deze sloot met een nadeelig saldo van een niet noemenswaardig bedrag. ANNO 1975 LEIDERDORP - Ondanks de bouwvakantie gaan De Zeven Dwergen gestaag door met de bouw van hun eigen woningen in Voorhof. De woningen, de eerste in het bestemmingsplan Voorhof, liggen in de scha duw van het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Persant Snoepweg. Gisteren werden ze 'gepanneid' oftewel: voorzien van dakpannen. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 26 juli LEIDEN - Na twee weken 'op de plaats rust' zal maandag het werk hervat worden op de grootste bouwplaats van Zuid-Holland: de Leidse Merenwijk. De vele honderden bouwvakkers, die op vele plaat sen in de nieuwe wijk aan het werk zijn, zullen er voor zorgen dat dit jaar zo rond de 1300 woningen worden opgeleverd. Vooral in de laatste maanden van het jaar zal het hard gaan. Tot dusver zijn er dit jaar ruim 400 voor bewoning gereedgekomen. De oplevering zal Leiden weer een aardig eindje in de buurt van de fel begeerde 100.000 inwoners bren gen. Wat die woningbouw in de Merenwijk betreft, de volgende cijfers: in totaal zullen er ruim 5300 wo ningen gebouwd worden. Daarvan zijn er bijna 1700 die in de woningwetsector vallen, ruim 2000 in de premie- en ruim 1500 in de vrije sector. De vergelij king tussen koop- en huurwoningen verhoudt zich als 2 staat tot 3. Als de wijk is afgerond zullen er naar verwachting zo'n 17.500 20.000 mensen wonen. En voor die mensen zullen ook voorzieningen aan wezig moeten zijn. Tot dusver is de Merenwijk op dat punt nog maar magertjes bedeeld. Er is bijvoorbeeld een groot gebrek aan geschikte vergaderruimte. Buurtcentra zijn er nog niet en door de plannen om de Beloftekerk in de Merenwijk neer te zetten is in middels ook een streep gezet. De enige ruimte is in feite de aula van de school aan het Valkenpad. Het gevolg is dat wijk-, buurt- en bewonersgroepen, wan neer men bijeen wil komen, naar de binnenstad moet. Een andere voorziening waaraan wel hard gewerkt wordt, is het nieuwe winkelcentrum, dat inmiddels met de naam 'De Kopermolen' gesierd is. Verwacht wordt dat nog dit najaar de eerste klanten uit de Me renwijk in dit centrum terecht kunnen. Het centrum heeft een totale winkeloppervlakte van zo'n 7.000 vierkante meter. Over de verdeling van de branches is de afgelopen maanden nogal het een en ander te doen geweest. Vooral de belangstelling van de ban ken was enorm groot.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17