'Het valt allemaal wel mee met de jeugd' Straks is niemand meer voor of tegen internet Meningen Steeds meer lezers schrijven de krant Klankbord Opinie van Van Dijk ademt 'vroeger was het beter'-sfeer Computers: doe je voordeel ermee en niet meer dan dat WOENSDAG 26 JULI 2000 '945 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Op een gemiddelde dag lees ik zes kranten. Natuurlijk niet van haver tot gort, maar in de loop van de jaren weet je als lezer wat je waar moet zoeken. Er is een rubriek die ik zo min mogelijk in al die kranten pro beer over te slaan: de brieven van lezers. Dat zijn er in de loop van de jaren veel meer geworden dan vroeger. Grote, landelijke kranten met hon derdduizenden lezers krijgen vele honderden brieven per week en kunnen die onmoge lijk allemaal plaatsen. Inte gendeel zelfs, het is een terug kerende klacht van lezers dat ze hun brieven meestel niet geplaatst zien of in een sterk bekorte vorm. Ook een kleine regionale krant als de onze krijgt tegen woordig veel meer schriftelijke reacties binnen dan vroeger. Wij behouden ons het recht voor brieven te weigeren of te bekorten, maar in de praktijk doen wij dat zo min mogelijk. Anoniem ingestuurde brieven plaatsen we nooit, brieven van mensen die anoniem willen blijven, plaatsen we alleen als daar omwille van de privacy reden toe is. Scheldbrieven of brieven met een smadelijk ka rakter plaatsen we niet. Én we stellen ook in de regel de eis dat brieven ingaan op publi caties in de krant. Is er een discussie gaande in de brievenrubriek en stellen we vast dat schrijvers niet meer met nieuwe argumenten komen, dan staken we de dis cussie. We hebben een lezers redacteur die de brieven be oordeelt en voor advies kan terugvallen op de hoofdredac tie. Uitgangspunt is dat ieder een die de moeite neemt ons te schrijven, van ons ook een reactie krijgt. Toch stemt dat niet alle le zers tevreden. We hebben een trouwe groep schrijvers van wie sommigen wel elke week een brief insturen. Die roepen we van tijd tot tijd op om zich te bepreken. Dat begrijpen de meeste brievenschrijvers wel, maar leuk vinden ze het na tuurlijk niet. Soms wil een lezer via een brief nogmaals de aandacht vestigen op een brandende kwestie die de krant al uitvoe rig heeft gehaald. Ook in dat geval wijzen we de brief af. Nieuwe informatie staat voor op, ook in de rubriek Schrij vende Lezers. Zo greep onlangs een fan van De Appel een in haar ogen verkeerde kop aan, om nogmaals een lans te breken voor deze bedreigde toneel groep. Die brief plaatsten we niet, omdat deze naar ons ge voel te weinig nieuwe infor matie bevatte en we de argu menten pro en contra al ruim schoots hadden gepubliceerd. Koppen blijken keer op keer discussie op te roepen. Een krant kan niet zonder, maar het blijft lastig in een paar pakkende woorden de essen tie van een stuk over te bren gen of om in een pakkende kop aandacht voor een stuk te vragen. Negen van de tien brieven halen echter onverkort de krant en dat is een score waar mee wij en onze schrijvende lezers zonder meer goed voor de dag komen. HOOFDREDACTIE Een internet-journalist van de Volks krant constateerde onlangs dat inter net was blijven hangen op het niveau van een mondiale dorpspomp. Er worden miljarden geïnvesteerd, maar geld wordt er nau welijks verdiend, omdat de consu ment er inmiddels aan gewend is dat vrijwel alles op gratis is, in clusief de toegang tot het wereldom vattende computernetwerk. Daar staat tegenover dat miljarden mensen op internet met elkaar discussiëren over de meest belangwekkende en meest stompzinnige onderwerpen. Het praatje bij de dorpspomp van bij voorbeeld Warmond is dus uitge groeid tot dorpsroddel over de hele wereld, in nieuwsgroepen en chat- boxen en hoe al die zaken ook heten. Maurice de Hond, een internet-goe- roe die met zijn bedrijf Newconomy de virtuele wereld hoopt te veroveren, kan niet gelukkig zijn met dergelijke beschouwingen. De bekendste voor vechter van internet in Nederland stelt in zijn lezingen dat wij straks met onze ogen en oren met lichtsnelheid over de wereld reizen. Inderdaad, De internetrevolutie zou de we reld ingrijpend veranderen. De koppeling van computers zou minstens zo'n grote invloed heb ben op ons leven als de uitvinding van elektriciteit. Het aantal 'Inter netters' stijgt, dat is duidelijk. Maar maakt het medium zijn be lofte waar, of wordt het nut ervan schromelijk overschat? Het Leidsch Dagblad voert in de zo mer een discussie over nut en noodzaak van het Internet. Lezers worden van harte uitgenodigd om mee te doen. Zij kunnen hun bij dragen sturen naar het adres dat bovenaan deze pagina staat. Deel twee van de opinieserie is ge schreven door Frank Buurman. Hij is internet-redacteur van deze krant. Het product van zijn in spanningen is dagelijks te bewon deren op www.leidschdagblad.nl dankzij internet. Wij kunnen straks in een fractie van een seconde overal vir tueel aanwezig zijn. We kunnen zien en horen en op de duur misschien maar ook wel voelen en ruiken. De digitale revolutie zal de maatschappij in OPINIE deze nieuwe eeuw drastisch gaan veran deren, veel meer nog dan de telefoon of de computer al hebben gedaan. Maar voor het zover is moet internet eerst echt volwassen worden. Het mag geen onderdeel meer zijn van onbetrouwbare compu ters waar de gemiddelde gebruiker confuus van wordt, en het moet echt op snelheid zien te komen. Er moeten dus apparaten op de markt worden gebracht die net zo makkelijk zijn te bedienen als de telefoon ('als mijn moeder er niet mee kan omgaan, zal het nooit een echt succes worden, zei een andere internet-goeroe ooit) en het moet allemaal zo snel gaan dat er bij wijze van spreken een rechtstreek se televisie-uitzending van zeer hoge kwaliteit via internet kan worden ver zonden. Dan pas kan de echte groei van dit medium beginnen. Dat technici in staat zullen zijn om dit voor elkaar te krijgen, lijdt geen twijfel. De telefoonlijnen zijn nog te langzaam, kabelbedrijven stellen te leur met hun breedbandverbindin gen, maar de doorbraak zit er aan te komen. Draadloos internet op een platte en ultralichte (en door massa productie goedkope) zakcomputer met een fantastisch kleurenscherm zal ooit een feit worden. Misschien maakt een dergelijk ap paraat kranten en boeken wel overbo dig. Het actuele nieuws, de informatie of de roman worden gewoon uit de lucht geplukt, en de berg papier en de bibliotheek thuis zullen eindelijk ver dwijnen, net zoals de bezorgproble- men van de krantenbedrijven. De klant zal straks wel degelijk een reke ning moeten betalen voor internet van hoge kwaliteit. Maar hij zal het er voor over hebben, omdat het voor hem een praktische voorziening is ge worden. Tegenstanders van internet blijven melden dat ze op dit moment niets te zoeken hebben op het wereldwijde netwerk der computernetwerken. En misschien is dat voor veel mensen ook wel zo. Zij hoeven geen cd's te be stellen op internet, ze gaan liever naar Internetshop 'Easy Everything' in Amsterdam. Voor 2,50 gulden per u computers. de winkel, ze zoeken een adres ge woon op in een dik telefoonboek en ze lezen gezellig hun krantje in de luie stoel thuis. Voor bedrijven wordt het al moeilij ker om internet te negeren. Het is het middel bij uitstek om heel direct con tact te hebben met je klanten en door e-mail ben je permanent en snel be reikbaar. Via de eigen website kun je je producten over de hele wereld ver kopen. Maar dat is voor de plaatselijke groenteboer natuurlijk minder inte ressant dan yoor de fabrikant van bij voorbeeld gespecialiseerd optiek. Voor de energieke computergebrui ker is internet inmiddels onontbeerlijk geworden. Hij of zij leest en verstuurt er de elektronische post, haalt verbe teringen of uitbreidingen voor pro gramma's op of speelt een spelletje op internet tegen mensen die aan de an dere kant van de wereld wonen. Internet biedt verder massa's infor matie over de meest uiteenlopende onderwerpen, maar nog steeds vol gens het principe van de ongevallen boekenkast: de juiste informatie is soms lastig te vinden. Maar de zoek machines worden steeds beter en op den duur zal internet veel meer struc tuur krijgen, waardoor dit een stuk makkelijker wordt. Internet zal straks geen voor- of te genstanders meer kennen. Het wordt, net. zoals de telefoon, iets dat je ge bruikt of niet. Bijna iedereen zal over tien jaar de beschikking hebben over een eenvoudig te bedienen internet- apparaat, en de mensen die dat appa raat niet zullen gebruiken, hebben waarschijnlijk ook geen televisietoe stel. Het is maar waarvoor je kiest. In een opinie op de pagina Me ningen van 19 juli uit Leidsch Dagblad-redacteur Janet van Dijk haar ongenoegen over het onpersoonlijke karakter van e- mail en internetgebruik. Zij vindt het ronduit onacceptabel dat mensen zonder e-mailadres niet meer voor vol worden aan gezien. Ik ben het oneens met haar stellingname, omdat die getuigt van weinig realiteitszin. In de moderne samenleving is infor matietechnologie niet meer weg te denken uit menige orga nisatie. Mensen realiseren zich onvoldoende dat de samenle ving en bedrijven hun bestaan danken aan informatietechno logie. Net zoals het Leidsch Dag blad. Via IT is er veel werkgele genheid ontstaan en is er veel saai werk verdwenen van de be drijfsvloer. Het is daarom es- r sentieel dat al op jonge leeftijd >en kinderen leren omgaan met de 5 computer, omdat ze deze later ,T op hun werk ook zeker moeten 5 kunnen bedienen. Spelender- j wijs via computerspelletjes en via e-mail. Wie gaat er nu nog k ouderwets en inefficiënt faxen als je kan e-mailen? Het artikel van Janet van Dijk ademt een sfeer van 'vroeger ^IS was het beter' zonder compu- ee ter. Gezellig rond de kachel, in plaats van de computer. Het feit dat het Leidsch Dag- blad iedere week een hele pagi- na aan internet en de pc-omge- ving besteedt, geeft aan dat ze in haar mening gelukkig alleen 1 staat. Loek van Ruiten, Rotterdam. Naar aanleiding van de vorige week op deze pagina versche nen opinie inzake internet - wellicht beter gezegd inter- NUT - graag het volgende: Uiteraard heeft het internet zijn zegeningen. Ik denk hier bij aan het internet als een re latief goedkope encyclopedie - niet meer dan dat - waarin je slechts dat opzoekt wat je weten wilt en daarbij ver schoond blijft van de in mijn ogen vreselijke 'jaren-70-look': de rij dikke boeken in de al even jaren-70- look boeken kast. De resterende mogelijkhe den blijven een aardige, maar ook niet meer dan dat, spin off met als meest bruikbare het e-mailen. Het komt mij voor dat de home- pc meestal slechts wordt gebruikt als veredelde tekstverwerker en/of game- station. Zelf gebruik ik de pc, naast voornoemde mogelijk heden, voor telewerken, zowel tijdens als buiten kantoor- Dat de computer inmiddels de spil is van moderne be drijfsvoering, op wat voor ge bied dan ook, valt niet meer te ontkennen. Een beetje bedrijf heeft, hoewel dit minder lijkt voor te komen, wel een crash meegemaakt en kan er over meepraten dat doorwerken dan nagenoeg onmogelijk is. Enige kennis en ervaring met de werking van de pc is dus onontbeerlijk, al is het maar om de concurrentie aan te kunnen in een tijdperk waarin automatisering (noodge dwongen) menskracht moet vervangen. Mijn zoontje van dertien maanden oud heeft de pc - en dan met name het toetsen bord - reeds ontdekt en doet daar zijn eerste ervaring mee op. Dit lijkt me gezien het vo renstaande een goede zaak. Als je dan toch een pc-bezit- ter bent, is het wijs de moge lijkheden gecombineerd te ge bruiken: doelgericht en ade quaat. Zo is het gebruik van de computer als teksttelefoon - chatten - in mijn ogen al even triest en onnodig als het ge bruik van mobiele telefoons voor het verzenden van sms- berichten of erger nog, het bellen met schoolvriendjes om te informeren of zij hun huiswerk al afhebben. Mijn conclusie luidt: doe er je voordeel mee en niet meer dan dat. Tenslotte heeft ieder voor deel zijn nadeel. Of was het nou andersom? De Nederlandse jeugd misdraagt zich op vakantie. Drinken, slikken en slopen, lijkt het motto deze zomer. In Salou veroorzaakten drie Nederlandse jongens een hotelbrand. Het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) begon vrijdag met de campagne 'Ben jij sterker dan drank?' Maar alle drank- en drugsvoorlichting lijkt jongeren niet te beïnvloeden. Is het echt zo erg met de jeugd deze zomer? Wat is de oorzaak van het asociale gedrag? Maar vooral: wat doen we eraan? R. Gars man, eigenaar van jon- gerencafé The Saloon in Roe- lofarendsveen: ,,Ik heb juist géén last van vervelende klan ten. Ik denk niet dat het zo ern stig is gesteld met de jeugd te genwoordig. Wij hebben niet eens uitsmijters, toch vrij uniek voor Nederlandse begrippen, zou ik zeggen. Juist door het ontbreken van uitsmijters is de sfeer hier zo goed. Iedereen kan vrij in- en uitlopen zonder te worden gehinderd, wat agressie kan oproepen. Bij ons in het ca fé is er een grote sociale contro le, iedereen kent elkaar wel via via. Dus mocht er iemand lastig doen. dan wordt dat onderling geregeld. Gebeurt het een keer dat dat niet wordt gedaan, dan grijp ik zelf in. En dan is het snel klaar. Als de jeugd met wat beter weer naar het strand trekt, wie weet. Misschien ma ken ze dan wel rotzooi. Maar hier weten ze dat ze niet verve lend moeten doen, dus gebeurt dat ook niet." D. Swart, beheerder van jeugdherberg De Duinark in Noordwijk: ,,Wij hebben bijna nooit overlast van klanten. De meesten komen in groepjes met een begeleider en houden zich rustig. Daar komt bij dat we minder dicht bij de uit gaansgelegenheden zitten, wat Kampeerders met 'vloeibare vakantie' op jongerencamping Dijk en Burg in Noordwijkerhout. voor onruststokers en drinkers juist zo aantrekkelijk is. Toch heb ik ook wel eens wat naars meegemaakt. Een keer kwam hier een voetbalploeg, die lui waren echt heel erg vervelend. Dingen vernielen, veel drinken en schreeuwen tegen andere gasten. Ze intimideerden mij ook. Dan probeer je toch op zo'n moment in te spelen op hun verantwoordelijkheidsge voel. Of aan hun wat minder dronken vrienden te vragen of ze hun maatjes kunnen laten ophouden. Ik heb nog nooit ie mand eruit moeten zetten. Van dreigen worden die lui alleen maar agressiever. Daarbij heb ben ze voor hun kamer betaald en dan kun je ze moeilijk zo maar op straat gooien. Als ik me kwaad zou maken, word ik straks voor mishandeling aan geklaagd. Dus zelf zal ik nooit geweld gebruiken." S. van Andel, voorlichter bij de politie in Hollands Midden: „Wij hebben geen speciaal be leid voor de zomer. In deze streek valt het wel mee met de overlast. Alleen wat meer wild- kampeerders hier en daar. De campings en horecagelegenhe den aan het kustgebied hebben zelf goed in de gaten wat ze moeten doen bij eventuele ver velende situaties. Ook het pro ject 'Veilig Stappen' levert z'n resultaten op. Door extra sur veillance van onze kant en me dewerkers onder het publiek wordt eerder een probleem ge signaleerd. Dus de politie kan ingrijpen als het nog niet volle dig is geëscaleerd. Maar om nou te zeggen dat we op scherp staan tijdens de zomer..." K. Willems, woordvoerder van Heineken in Zoeterwoude: „Heineken mag geen reclame richten op jongeren. Als dron ken mensen zich misdragen, is dat niet alleen vervelend voor ons, maar voor de hele alcohol branche. We moeten dit ook te gengaan. We stimuleren hore cagelegenheden en slijters om bewust te schenken of te verko pen. Zo kun je veel ellende voorkomen. Heineken was één van de initiatiefnemers om pos ters en stickers voor jongeren op te hangen. Op die posters stond dat je verstandig om moet gaan met drank. 'Geniet, maar drink met mate', iedereen kent het wel. Bier is een pro duct met een gebruiksaanwij zing. Daarom .hebben we afge lopen jaar een voorlichtingsdag voor studenten georganiseerd, om hen te wijzen op alcohol misbruik. Verder dan dat kun nen wij niet gaan, de verant woordelijkheid ligt uiteindelijk bij de gebruiker van alcohol zelf." T. van Kesteren, woont om de hoek bij het uitgaansgebied De Grent in Noordwijk: ,,De laatste tijd vind ik het erg mee vallen met die overlast. Ik denk dat het slechte weer de jongelui ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN weghoudt van de kust. Ook de pas ingestelde susploegen wer ken hier goed. Toch blijft het rumoerig wonen naast De Grent, maar ik wen eraan. Het vervelendste wat ik heb meege maakt was dat ze m'n muurtje hadden omgetrapt. Toen heb ik de politie gebeld natuurlijk. Ach ja, ik ben ook jong geweest. Maar dat is echt een tijd gele den hoor. Toen dronken we ook wel eens een biertje. Maar nu zijn ze jonger, ze gaan later uit en de muziek is harder. Maar goed, de laatse tijd heb ik er minder last van. Misschien ben ik doof aan het worden." Dr. A.R. Hauber, criminoloog aan de Universiteit Leiden: „Het valt allemaal wel mee. Er zijn altijd groepjes geweest die bonje maakten. Na één inci dent in Spanje kun je niet gaan generaliseren en zeggen dat alle jongeren vandalen zijn. Er is wel een uitleg voor te geven. Vaak worden jongens, want ge welddadige neigingen zijn voor 90 procent van het mannelijk geslacht afkomstig, in een be paald patroon opgevoed. Heel kort gehouden, of juist extreem losgelaten. En agressie wordt vaak onbewust gestimuleerd. Als een kind z'n buurjongetje in elkaar slaat, wordt vaak gezegd: „Goh, toch een echte man, hè?" Dat machogedrag wordt dan Ia- ter weer vertoond als het bij voorbeeld op school niet zo goed gaat. Of in groepsverband, om te kijken wie de stoerste is. Toch denk ik dat het geleidelijk gaat veranderen, mannen wor den zachter en vrouwen stoer der." B. van Kesteren, barman bij café Malle Babbe in Leiden: „In het weekend staat het hier bomvol. En dan gebeurt er wel eens wat. Maar om nou te zeg gen dat het allemaal zo erg is... Ik vind juist dat het meevalt, de agressie. Maar we hebben hier een uitsmijter staan, die zorgt voor de lastige klanten. We let ten heus wel op, als het esca leert springen we er zelf tussen. Wat moet je anders? Daarbij staat de politie hier binnen no time op de stoep. Malle Babbe, het knokcafé? Welnee, dat komt overal voor." C.J. van Leeuwen, eigenaar van de Drinkland BV groep in Noordwijk: „Ik denk niet dat de hedendaagse jeugd zo losgesla gen is. Vroeger wilden jongeren ook feesten. Maar wij houden wel strenge regels aan in de winkel. Zestien jaar en ouder mag bier en wijn kopen, acht tien jaar en ouder gedestilleerd. Bij twijfel vragen we altijd om legitimatie. Hebben de jongens het niet? Jammer dan. In de zo mer komen ze vaak een kratje bier halen. Maar goed, daar kan je ook dronken van worden. En dat is vervelend voor onze branche. Terwijl we toch goed opletten wie wat koopt. Maar ja, ik ben ook jong geweest, dertig jaar geleden zat ik ook met m'n vrienden op de Costa Brava. Ook stoer doen en drin ken. Geloof me, er is overal een mouw aan te passen om aan drank te komen. Maar nu is de controle van de ouders wel minder dan vroeger. Tegen woordig mag en kan bijna al les." SALOMÉ TOET

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16