Plan voor bouw megadisco Alphen Streekpost Leiderdorp barst uit zijn voegen Regio/Rijn Veenstreek Run op eerste huizen in Voorschotense wijk Alphen heeft meevaller van ruim half miljoen Provincie vangt flink meer muskusratten Moeder Natuur gaat eigen weg in Randstad Alkemade en transportbedrijf weer in gesprek over verhuizing :ns WOENSDAG 26 JULI 2000 9?3 VOORSCHOTEN Meer dan drieduizend mensen hebben belangstelling voor de eerste woningen in de nieuwe wijk Starrenburg II in Voorscho ten. Het gaat om 73 huizen, waarvan de prijzen variëren van 550.000 tot 1,4 miljoen gulden. Half augustus bepaalt een nota ris van het kantoor Muller en Zwart in Leidschendam via loting wie voor de woningen in aanmerking komen. Degenen die in de Leidse regio een huis achterlaten met een huur tussen 601 en 1.107 gulden per maand krijgen in het kader van de doorstro ming voorrang. De beide Voorschotense makelaarskantoren Rijnland en Bax Spendel, verenigd in de Verkoopcombinatie Starrenburg Voorschoten, zijn verrast door de overweldigende belangstel ling. Bekend was dat er veel interesse bestond voor de nieuw bouw, maar niet in deze mate. In totaal komen er in Starrenburg II470 woningen. In het eer ste gedeelte, Kade-Noord, verrijzen achttien rijtjeshuizen met richtprijzen van 550.000 a 650.000 gulden, 54 twee-onder-een- kapwoningen van 750.000 tot 950.000 gulden en één vrijstaand huis van 1,4 miljoen gulden. Op korte termijn moeten de kandidaten die belangstelling hebben getoond, laten weten voor welke woningen zij precies in aanmerking willen komen. Die definitieve inschrijving moet uiterlijk 11 augustus bij de Verkoopcombinatie binnen zijn. In totaal worden driehonderd mensen ingeloot. Begin september wordt bekend wie uiteindelijk in Starrenburg terechtkunnen. Het is de bedoeling dat de bouw in oktober begint en dat de eerste bewoners hun woning een jaar later kunnen betrekken. Geld naar verzorgingshuis St. Joseph SASKIA BUITELAAR Alphen heeft een meevaller van ruim 5,5 ton, omdat de NUON- aandelen meer geld opbrengen. In plaats van de geraamde 850.000 gulden ontvangt de ge meente 1,4 miljoen dividend van de aandelen die het heeft in het energiebedrijf. De meevaller wordt grotendeels gebruikt om de Stichting Katholieke Bejaar dentehuizen Alphen aan den Rijn uit de brand te helpen. De stichting, waar het verzor gingshuis St. Joseph onder valt, zit in financiële problemen. Ze moet plotseling hoge leningen uit het verleden afbetalen. Sa men met andere partijen be dacht de gemeente vorige maand een oplossing. Woning corporatie Wonen Centraal neemt de wooncomplexen van de stichting over. Alphen, het ministerie van volkshuisvesting en het College van Zorgverzeke ringen leveren een bijdrage. Toen de gemeentéraad eind ju ni akkoord ging met deze op lossing, was nog niet gerekend op de meevaller die de NUON- aandelen opleverde. De gemeente vraagt zich ove rigens af of het verstandig is het aandeel in het energiebedrijf te handhaven. Alphen heeft iets meer dan 1 procent van NUON in handen. De waarde daarvan ligt tussen de 80 en 110 miljoen gulden. Het rendement dat het Alphen oplevert is met onge veer 2,5 procent laag vergeleken met wat het bij een bank of via beleggingen aan winst kan op leveren. Er zijn echter ook goede re denen Qpi de NUON-aandelen te houden. De verwachting is dat ze fors in waarde stijgen als over enkele jaren de energie markt volledig wordt geliberali seerd. Bovendien heeft de ge meente de komende jaren con tant geld nodig om de bouw van bijvoorbeeld het stadhuis en het theater-bioscoopcom plex te betalen. Een lening bij de bank tegen een hoog rente percentage zou dan heel on gunstig zijn. Burgemeester en wethouders laten de financiële afdeling nu alles op een rijtje zetten. Daarna beslissen ze wat er met het aandelenbezit moet gebeuren. Bijna 40.000 exemplaren gevangen REGIO MARIETA KROFT De provincie Zuid-Holland heeft vorig jaar vijftien procent meer muskusratten gevangen. In totaal vonden ze 38.205 die ren in de kooien, zo maakte de provincie gisteren bekend. De stijging is voor het eerst sinds 1991. Oorzaken zijn twee zach te winters waardoor er een la gere natuurlijke sterfte was en ze meer te eten hadden. De provincie Zuid-Holland constateerde de grootste stij gingen in de waterrijke rayons Rijnland-oost (de regio ten oos ten en ten zuiden van Alphen aan den Rijn), de Krimpeper- waard, de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. Hier werden respectievelijk 10.753, 5101 en 7681 muskusratten gevangen. Een forse afname van de vang sten werd geconstateerd in IJs- selmonde, Voorne-Putten en Rozenburg. De vangsten in de ze rayons daalden van 11.724 in 1998 naar 8065 in 1999. Behalve op muskusratten, heeft de provincie ook jacht ge maakt op beverratten. Deze dieren bevinden zich vooral in moerasachtige gebieden zoals in de Biesbosch. In totaal zijn er 219 gevangen. Hieruit blijkt dat er nog veel meer van die bees ten in Zuid-Holland aanwezig zijn, dan werd vermoed. De verwachting is dat er dit jaar ongeveer evenveel muskus ratten worden gevangen. Vanaf volgend jaar neemt dat aantal als gevolg van natuurlijke om standigheden weer af. De vang sten van het aantal beverratten nemen dit jaar flink toe, mini maal 400. De provincie is erop gebrand zoveel mogelijk muskus- en be verratten te vangen omdat ze holen graven in dijken waar door die kunnen doorbreken. Ook brengen ze schade toe aan gewassen op het land. Volgens een woordvoerder is er nog geen gevaar voor dijkdoorbra ken. Co-Tan Boemboe Kruidenmixen voor oosterse gerechten. Kies uit 10 verschillende smaken I j/fJj j{audjt oe öirft na strain, /eJcJejzvc tbr, KQBMar OEGSTGEEST/ZOETERWOUDE Midden in de Randstad gaat de natuur soms toch nog ongestoord haar ei gen weg. Zo heeft een boom in Oegstgeest (na bij het Groene Kerkje) zich in de loop der jaren in een stevige omhelzing verwikkeld met de railing van een brug. En heeft een klimop-plant al jaren inninge verkering met een lantaarnpaal langs de Zuidbuurtseweg in Zoe- terwoude-Dorp. Ondernemer wil uitgaanscentrum realiseren Erico van der Horst uit Roelofarendsveen wil in Alphen een enorm uitgaanscentrum bouwen. Aan de President Kennedylaan, naast de moskee in aanbouw, staat wat hem betreft eind volgend jaar een complex met een dis co, verschillende bars en eetgelegenheden, een jonge rencentrum en kantoren. Het centrum met de naam Castel Romano moet duizenden bezoekers uit de hele Randstad trekken. Wethouder Van der Veen Meerstadt is enthousiast over het initiatief. ALPHEN/ROELOFARENDSVEEN SASKIA BUITELAAR De verschillende bars en dans zalen met elk hun specifieke in terieur, maken het geheel tot een uniek complex voor Neder land. ,,Het is nergens mee te vergelijken", zegt Van der Horst, fotograaf van beroep, over zijn miljoenenproject. „Niet met The Challenge in Hoofddorp en niet met Time Out in Gemert." De enige ver gelijking die de Veense onder nemer maakt is die met disco theek In Casa in Leiden. „Die past er tien keer in." Van der Horst liet zijn plan nen tien jaar geleden al eens aan de gemeente zien, toen hij in Alphen ook discotheek Mari- baya exploiteerde. Maar het college voelde er op dat mo ment niets voor. Op verzoek van de gemeente haalde hij de schetsen twee jaar geleden toch weer uit de kast. Vorige week diende hij zijn laatste ontwerp in. De gemeente bekijkt of dat aansluit bij de wensen die Al phen heeft over uitgaansgele genheid en of het past bij de herinrichting van de Kennedy laan. Eind volgende maand praten de partijen verder. Wethouder Van der Veen Meerstadt zegt dat een multi functioneel uitgaanscentrum een grote wens van het college is. „Het zou een goede zaak zijn als er iets komt voor de vele jongeren die Alphen telt. Maar het moet geschikt zijn voor mensen van 13 tot 86 jaar. Dus niet alleen dansen in het week einde, ook ruimte voor bingo en een jongerensoos." De loca tie, tegenover tennishal Nieuwe Sloot, is volgens hem ideaal. „Precies op de grens tussen Ridderveld en het centrum, waar omwonenden geen over last hebben." Wel tempert de wethouder de voortvarendheid van Van der Horst. Hij benadrukt dat er wel iswaar ambtelijk contact is, maar dat het gemeentebestuur en de gemeenteraad nog geen toestemming hebben gegeven. Het voorliggende plan onder gaat nu een eerste globale toet sing. Het echte bouwplan kan daarna pas worden ingediend, waarna een vergunnings- en bezwaarprocedure van zes maanden volgt. Ook over de ex ploitatie is nog niet gesproken. „Meneer Van der Horst is altijd erg enthousiast." Eerder diende hij een voor stel in waarin een zeventig me ter hoog kantoorgebouw was ingetekend. Dat stuurde de ge meente direct terug. In het plan is die toren nog maar 25 meter hoog, met in de top een restaurant. Richting de moskee loopt het gebouw af naar een parkeergarage van tien meter hoog en daar aan vast het uitgaansgedeelte. Het complex gaat zes meter de grond in. Daar bevinden zich de disco, een popzaal met een groot podium en een tropi sche bar. De bewegende dans vloer in het midden is vanuit het hele horecacomplex te zien. Rondom de balustrade op de begane grond zijn verschillende bars gesitueerd, zoals een Ierse pub, een tapasbar, een piano bar en een Frans café. De bo venverdieping is bedoeld voor feesten, partijen en thema avonden. Daar komt ook een zaal met moderne speelauto maten. De entree van Castel Romano moet eruit zien als een Romeinse ruïne. Voor de bouw van het com plex heeft Van der Horst Bouw bedrijf Jos Jansen uit Rijpwete- ring ingeschakeld. Bierbrouwer Heineken verzorgt het interieur van de verschillende zalen. De verhuur van kantoorruimte moet geld in het laatje brengen. Verder denkt Van der Horst te kunnen draaien op de drank en het eten. „Met speciale munten of creditcards kunnen bezoe kers zelf een biertje tappen. Daarvoor is dus minder perso neel nodig. Een entreekaartje is er niet hoger dan bij andere disco's, zo'n vijftien gulden." Eind volgend jaar hoopt Van der Horst het horecagedeelte te openen. „Ik ben al twee jaar met een architect bezig. Zo on dertussen wil ik wel eens wat gaan verdienen." ALKEMADE JANNEKE DE JONGE De gemeente Alkemade voert voor de laatste keer gesprekken met de familie Hogeboom- Borst van het gelijknamige transportbedrijf in Rijpwetering over een nieuwe plek om zich te vestigen. Binnen een halfjaar moet het bedrijf, dat zetelt aan de Zuidweg, vertrekken in ver band met de komst van de ho gesnelheidslijn. Gemeentese cretaris Kerkhof verwacht dat er over twee weken duidelijkheid is over de toekomstige plek. De familie vecht er al jaren voor om met het bedrijf en de dienstwoning te verhuizen naar de hoek van de Korte Dwars weg en de Ripselaan in Rijpwe tering. Daar bezit het transport bedrijf een stuk grond. Provin cie en gemeente staan dat ech ter niet toe omdat de plek deel uitmaakt van het Groene Hart. Bovendien ligt de Korte Dwars weg buiten de bebouwingscon touren van de gemeente Al kemade, wat betekent dat daar niet gebouwd mag worden. Ho- geboom mag van de gemeente en de provincie een nieuw be drijfspand met woning vestigen op het toekomstige bedrijven terrein Veenderveld in Roelof arendsveen, maar daar is de fa milie fel op tegen. De afgelopen jaren verschenen de partijen enkele malen voor de rechter, die de familie telkens in het on gelijk stelde. Nood hoog Omdat de nood hoog is, pro beert Alkemade toch nog een keer met de familie rond de ta fel te gaan zitten. Volgens Kerk hof onderzoekt de gemeente een laatste keer de mogelijk heid van de Korte Dwarsweg, maar hij laat direct al weten dat de gemeente dat waarschijnlijk niet zal toestaan. „We zijn in overleg met hen of dat nu wel de juiste plek is. Dat overleg verloopt stroef, maar ik ver wacht over twee weken duide lijkheid." Volgens Kerkhof is in elk ge val één argument van de Hoge- bomen tegen hel Veenderveld niet meer steekhoudend. Het bedrijventerrein langs de A4 was volgens hen onder meer niet geschikt omdat het pas in 2001 of 2002 ontsloten zou wor den. Het ziet er nu echter naar uit dat dat al aan het einde van dit jaar gebeurt. Tijdens de di verse rechtzaken voerde de fa milie echter ook andere argu menten tegen het bedrijventer rein aan: het ligt niet in Rijpwe tering en de locatie ligt inge klemd tussen allerlei wegen, waardoor ze het woongenot niet gelijkwaardig vinden. De familie Hogeboom wil niet rea geren op de gesprekken met de gemeente. Hans van der Voort begin t bedrijf in woonhuis Drie jaar terug schreef Leider dorper Hans van der Voort (48) zich in bij de Kamer van Koop handel, stuurde een mailtje rond, schoof een paar planten van tafel en stempelde zich ver volgens bijna een RSI-arm. In middels neemt Streekpost Lei derdorp de hele benedenver dieping van het rijtjeshuis aan de Buitentocht in beslag. Slechts de televisie, een sierlijke klok en een naar water snak kend plantje doen nog aan hui selijke gezelligheid denken. Voor de rest bestaat de inventa ris van deze woonkamer uit sorteerkasten, frankeermachi nes en stapels post. Ook de vo lière in de achtertuin heeft haar langste tijd gehad. Want als Streekpost Leiderdorp niet heel snel meer ruimte krijgt, barst het bedrijfje uit zijn voegen. Het gaat goed met Streekpost Leiderdorp. Na zes maanden is het aantal verwerkte poststuk ken nu al groter dan vorig jaar en de groei is er nog lang niet uit. Ziekenhuizen, woning bouwverenigingen en nu zelfs de gemeente Leiden: nieuwe klanten melden zich bij bosjes tegelijk aan. „Ik ben dus maar gestopt met nieuwe adressen aanschrijven", aldus algemeen directeur Van der Voort. „Eerst maar eens kijken of ik het hui dige aanbod kan verwerken." Streekpost Leiderdorp wordt gerund door de directeur en twee andere vaste krachten en bezorgt brieven en pakketjes in het postcodegebied 2300 tot 2399: van Oude Wetering tot Zoeterwoude en van Oegstgeest tot Koudekerk. Het geheim van het succes, is de prijs van de dienstverlening. Van der Voort: „Brieven tot 20 gram breng ik rond voor de helft van de PTT- prijs. Er zijn klanten die daar door 75 tot 100.000 gulden op jaarbasis besparen." Dat kan zo goedkoop omdat Van der Voort weinig kosten maakt. „Boven dien heeft de PTT jarenlang een monopoliepositie gehad en kon dus vragen wat ze wilde." Een ander sterk punt van Streekpost Leiderdorp is de snelheid van de bezorgdienst: „Als het artsenlaboratorium om half zes in de namiddag een stapel uitslagen komt afleveren, dan hebben huisartsen die de zelfde avond nog in huis." Dat doen veertig postbestellers, vol gens Van der Voort 'de peilers' van zijn bedrijf: „Ik maak ge bruik van vuttende PTT'ers. Die kennen de kneepjes van het vak. Je ziet het al als ze hier 's morgens binnenkomen: dan beginnen ze meteen in hun postvak te rommelen. En zo gauw ze brieven zien, gaan hun ogen glimmen." Anderhalf jaar geleden, liep Van der Voort zelf nog met post over straat: „Ik deed alles in m'n eentje. Stempelen, sorte ren, bezorgen, facturen maken. Een sociaal leven had ik niet meer. De deur stond hier zeven dagen per week open. Zat ik net Hans van der Voort (I): „Ik maak gebruik van vuttende PTT'ers. Die kennen de kneepjes van het vak." voetbal te kijken, ging de tele foon weer. Dan stapte ik weer in mijn auto om nog even snel een paar brieven rond te bren gen." Het idee om zijn geregelde le ventje 'in de aannemerij' na 22 jaar in te ruilen voor de hectiek van het vrije ondernemerschap, kwam min of meer toevallig in hem op. Van der Voort: „Mijn zoon werkte als postbesteller voor een particulier bedrijf en af en toe sprong ik bij. Maar al snel dacht ik: dat kan ik ook. Sterker nog: dat kan ik beter. FOTO HIELCO KUIPERS Want vroeger waren stadspost diensten er vaak uitsluitend op uit om snel hun zakken te vul len. Dan vond je als klant je post terug in een container, of duurde het weken voordat een brief op het juiste adres werd afgeleverd. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Ie moet een doorzetter zijn en veel investe ren. Zo heb ik er bewust voor gekozen om mijn post zelf te stempelen. Dat is dan meteen de beste vorm van reclame: er staat op dat ik de brief bezorgd heb, en wanneer." Inmiddels is de benedenver dieping van zijn woning te klein voor de bedrijfsactiviteiten. Streekpost Leiderdorp moet uitbreiden. Er zijn meer bestel lers nodig, maar ook extra ruimte. De algemeen directeur: „Het is kiezen tussen een uit bouw op de plek van de volière, of een extra verdieping op mijn huis. Maar ik sluit ook niet uit dat ik op termijn naar De Baan- derij moet verhuizen." Tot die tijd runt hij zijn post bedrijf gewoon middenin de Buitenhof. Buurtbewoners heb ben daar geen moeite mee. „We halen de post zoveel mo gelijk bij onze opdrachtgevers af, dus drukker is het niet in de straat. En in die twee jaar tijd heb ik nog geen klacht gehad." Ook de gemeente Leiderdorp heeft geen moeite met het be drijfje. Maar de stap om - net als grote broer Leiden - de ge meentelijke post voortaan via het bedrijfje van Van der Voort te laten lopen, is kennelijk nog te groot. Van der Voort, berus tend: „Dat heb je nu eenmaal met ambtenaren. Die werken niet zo snel. En ze hoeven het verschil in kosten niet zelf te betalen. Dat doet de gemeen schap wel."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15