Kerken in Aktie tegen ingrijpen Molukken Geloof Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 26 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 142 jaar geleden, op 26 juli 1858, ZB werd een telg van de joodse familie Roth- juli schild toegelaten tot het Britse parlement. Een unieke gebeurtenis in die tijd, omdat joden overal allerlei beperkingen kregen opgelegd. Zij mochten bijvoorbeeld geen land bezitten of besturen. De Rothschilds vormen echter een be roemde familie die dankzij succes in zaken de toen malige wereldmachten financieel konden steunen bij het voeren van oorlogen. Dankzij de Rothschilds werd bijvoorbeeld de oorlog tegen Napoleon bij Waterloo gewonnen en het Suezkanaal gebouwd. Op 26 juli viert de katholieke kerk de feestdag van Sint Joachim, de vader van de heilige maagd Maria. In het zestiende eeuwse Duitsland werd zijn beeltenis ge bruikt op een munt, de zogeheten Joachimstaler of to- lar. Later verbasterde dit woord onder meer tot daal der en dollar. Jubileumbedevaart naar Kevelaer kevelaer Of het gisteren daadwerkelijk de 250ste keer was dat gelovigen uit Amersfoort en omstreken op pelgrimage waren naar het Duitse plaatsje Kevelaer, valt niet te bewijzen. Wel zijn er aanwijzingen dat in 1750 de devotie vanuit de provincie Utrecht tot Maria is begonnen. Een jubileumraam uit 1925 in de Kaarsenkapel in Kevelaer noemt 1750 als beginjaar van de Amersfoortse devotie. Dat het onbeduidende boerengehucht uitgroeide tot een befaamde heilige plaats, moet zijn begonnen in de middeleeuwen. Marskramer Henrick Busman uit Gelder, een stad ten zuiden van Kevelaer, hoorde op één van zijn vele tochten een stem die hem opdroeg in Kevelaer een 'heilig huys- ken' te bouwen. Als zijn vrouw Mechel een nachtelijke visioen krijgt van de kapel met daarin een afbeelding van Maria beslui ten ze de bouw te beginnen. Het 'heilig huysken' groeide uit tot een bedevaartplaats van formaat waar jaarlijks vele tienduizen den pelgrims naar toe komen. foto gpd marc van der kort Monument tien geboden mag niet Washington De federale rechter in de VS heeft de staat Ken tucky verboden om een tweeënhalve meter hoog monument voor de tien geboden te plaatsen voor het parlementsgebouw. Dit meldde gisteren de Amerikaanse omroep CNN. De rechts zaak tegen Kentucky was aangespannen door de bond voor burgerlijke vrijheid ACLU. De grondwet verbiedt het aanprijzen van religie door de overheid. De ACLU voert momenteel een of fensief tegen het wijdverbreide schenden van het betreffende grondwetsartikel. Enkele scholen en rechtbanken moesten eer der hun eerbetoon aan de geboden verwijderen. Initiatiefnemer Riner van de republikeinse partij is woedend over de uitspraak. „Dit is een systematische campagne om God te kleineren." Wijding Van Burgsteden 9 september haarlem Pater J. van Burgsteden wordt op 9 september tot rooms-katholiek hulpbisschop van Haarlem gewijd. Waarne mend bisschop Punt verricht de wijding in de kathedrale basi liek van Sint Bavo aan de Haarlemse Leidsevaart samen met bisschop Hurkmans van Den Bosch, de Mozambikaanse bis schop Mandlate en de overige aanwezige bisschoppen. Paus Jo hannes Paulus II verrastte hel bisdom in juni met de benoe ming van Van Burgsteden (64), directeur van het RK-binnen- stadspastoraat in Amsterdam. Critici zien die als een motie van wantrouwen voor Punt, die de leiding van het bisdom waar neemt sinds het overlijden van bisschop Bomers in 1998 maar nog steeds wacht op een definitieve benoeming. 'Inzetten interventiemacht koren op de molen van radicale moslims' De hulporganisatie Kerken in Aktie is tegen ingrijpen van buitenaf op de Molukken. Een internationale inter ventiemacht is 'koren op de molen' van de radicale mos limgroeperingen, delen van het leger en de kring rond oud-president Soeharto die verantwoordelijk zijn voor het geweld. utrecht anpMolukken opgeroepen om de regering-Wahid ten val te bren gen. „De gedachte aan ingrijpen van buitenaf (door bijvoorbeeld de VN) is uiterst gevaarlijk", schrijft Boer. „Het leger zal er een reden voor een staatsgreep in zien, de extreme moslim groepen zullen hun haatcam pagne tegen christenen 'die Dat schrijft ds. G. Boer van Ker ken in Aktie in een brief aan alle diaconieën en zendingscom missies van de Samen-op-Weg- kerken. Delen van het leger, ex treme moslimgroepen en krin gen rond Soeharto hebben vol gens hem de conflicten tussen moslims en christenen op de door het Westen worden ge steund' opvoeren en meer steun krijgen voor de 'is- lamstaat', en de kringen rond Soeharto zien hun kansen groeien." Kerken in Aktie, dat via de In donesische organisatie CD Be- thesda 270.000 gulden ter be schikking heeft gesteld voor noodhulp aan Molukse vluch telingen, roept de plaatselijke kerken op tot voorbede voor de Molukken. Secretaris dr. B. Plaisier van de Samen-op-Wegkerken sprak zich zondag ook al uit tegen in ternationaal ingrijpen op de Molukken onder verantwoorde lijkheid van de Verenigde Na ties. „Interventie door de VN zal de situatie van de christe nen alleen maar slechter ma ken. De moslims hebben na melijk het idee dat er sprake is van een internationale samen zwering tegen hen", zei Plaisier, waarnemer bij de assemblee van de Gereformeerde Oecu menische Raad in Yogjakarta. Secretaris M. Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is het niet met Plaisier eens. Het IKV deed dinsdag sa men met vijf andere Neder landse vredes- en mensenrech tenorganisaties een oproep aan de Asean, de associatie van Zuidoost-Aziatische landen, om een vredesmacht naar de Mo lukken te sturen. „Als je de Molukse gemeen schap raadpleegt, hoor je dat er niets dringender nodig is dan een derde instantie die pro beert de rust op de Molukken te herstellen", aldus Faber. Aziati sche vredestroepen zullen vol gens hem eerder door de Indo nesische moslims worden geac cepteerd dan een door het Wes ten gedomineerde internatio nale vredesmacht. Ook de Gereformeerde Oecu menische Raad (GOR) heeft de Indonesische president Wahid opgeroepen het geweld op de Molukken en Sulawesi te stop pen. In een brief aan Wahii parlementsvoorzitter Tandjun en VN-secretaris-generaal Ai nan bekritiseert de GOR-assem blee, bijeen in Yogjakarta, Indonesische regering. Rege ring en leger zijn er niet in slaagd de Molukse burgers hun eigendommen te besche men. „Veel mensen die ondf de hoede van de Indonesisch regering zijn, worden gedood slaan op de vlucht", aldus brief van het verband van Geri formeerde Kerken in Nederlan en hun voormalige zending kerken. Prijs van flat buitensporig vanwege Jezus Hij weet het zeker. Ongeveer vier jaar geleden verscheen Je zus in de hal van zijn flat in Amsterdam Osdorp. Reden voor de Amsterdammer om nu zijn 'penthouse', dat eigenlijk rond de 250.000 gulden waard is, voor 10 miljoen gulden te koop aan te bieden in de krant. Van de opbrengst wil hij een kloosterhotel beginnen. Jarenlang was de man depres sief en wilde hij zelfmoord ple gen. Op het beslissende mo ment met een been op de ba lustrade van zijn balkon, werd hij door een wesp gestoken. Een teken Gods, meent de man. En toen kwam Jezus op bezoek. Volgens de man bestond de timmermanszoon uit Nazareth uit allerlei lichtdeeltjes en was hij gekleed in een habijt in bruin, paars, groen en geel en met een roze band met gouden knopen. Jezus had lang bruin golvend haar, geen baard of snor en was een zongebruinde blanke man. Veel kopers hebben zich nog niet gemeld bij de Osdorper. Hoewel... een vrouw bood on gezien 5 miljoen gulden, maar dit vond hij te weinig. De zus van de man zegt dat haar broer zwaar psychotisch is. Kerkelijke actie levert 40.000 handtekeningen op Open Doors heeft 38.148 hand tekeningen opgehaald in een actie voor vrijlating van ruim honderd gevangen christenen in Vietnam. De interkerkelijke organisatie wil volgende week dinsdag de handtekeningen aanbieden aan ambassadeur Dinh Hoang Thang. De actie, waartoe de Internationale Evangelische Alliantie WEF had opgeroepen, begon op 1 mei. Op die dag was de hereniging van Noord en Zuid Vietnam 25 jaar geleden. Voor de christe nen begon toen de vervolging, aldus Open Doors. Jezus werd geboren in een stal. Die stal was van een hotel. Hij was verbonden met doeken en hij lag in een houten kistje. De koe en de ezel hielden Hem warm in de nacht. Toen kwamen er koningen die Hem allebei iets van goud gaven. En toen werd Hij groot en kreeg Hij een vriendin en werd Hij van alles een beetje de leider. De slaven die niet van Jezus hielden, ver telden tegen de koning dat Jezus de leider was. Ze hingen Jezus aan het kruis en toen Hij dood was, hebben ze Hem begraven. Maar Jezus werd weer levend. Er kwamen twee mevrouwen bij Zijn graf en zij zagen dat Hij weg was. En toen bestond Hij weer. Daarna kwamen er twee die tegen Jezus vertelden dat Hij aan tafel mocht komen brood te eten. Jezus brak het brood en Hij pakte de wijn Dit brood is Mijn lichaam en deze wijn is Mijn bloed. Ikv lope s hier in de stal had naar koeien. Ik had wel iets gedaan om Jezus te helpen. Ik had tegen de koning gezegd dat de slaven liegden, omdat ze niet van Jezus hielden. Want de koning hield eigenlijk wel van Jezus. Voor Maria had ik een paar kleertjes ge pakt, om Jezus aan te kleden. Als ik het aan papa en mama had gevraagd, hadden Jozef en Maria en Jezus ook binnen mo gen komen. Dat zou best leuk zijn ge weest, lekker gezellig. Ik wilde dit verhaal over Jezus vertellen omdat ik het leuk vind en omdat ik met mijn communie een boekje heb gekregen over Je zus. En ik heb een kruiskettinkje gekregen en een armbandje en oorbellen. Ik heb ook een tandenborstel en tandpasta gekregen en bestek van mijn opa en oma. Van mijn andere opa en oma heb ik geld gekregen en shampoo. Communie betekent dat je bij de Jezus-club hoort en dat je heel boerderij. Maar ik zou het niet leuk vinden als Je- erg in God gelooft. Dan moet je elke dag naar de kerk, behalve in de vakantie, want dan is er geeneens kerk. ■FOTO: JAN SCHEERDER TEKST' RENÉE VEGT want het is er koud en het stinkt Theoloog dr. Zuidema overleden hilversum anp De gereformeerde theoloog kenner van het jodendom W. Zuidema is zaterdag op i jarige leeftijd in zijn woonplaai Hilversum overleden. Hij hee diverse publicaties over de reis tie tussen jodendom ei tendom op zijn naam st< Zuidema was onder n cretaris-generaal van het Bni selse centrum voor de studi van het jodendom Institutm Iudaicum en predikant mene dienst voor Kerk el. Verder heeft hij deel uitgi maakt van de raad van advii van de Stichting Bestrijding Ai tisemitisme (Stiba). In boeken als 'Gods partner ontmoeting met het jodendon (1977) verwoordde hij groeiende inzicht onder chri tenen dat de kerk naar hetjt dendom moet leren luisterea Inzake het Midden-1 koos Zuidema voor ondubbf zinnige trouw aan Israël. De geheten dubbele solidariti met Israël én de Palestijnen ko niet op zijn instemming reki" nen. „Het sparen van de kor en de geit is altijd ten koste de joden gegaan", aldus brief. Gratis bijbels van NBG voor Amsterdam 20()(f' Het Nederlands Bijbelgenoo11 schap (NBG) levert 2.375 gralIn bijbels aan Amsterdam 20Cre het congres van evangelist!1C dat gehouden wordt van 29 ji11 tot 6 augustus in de Amstee; damse RAI. De bijbels zijn b [S stemd voor minder kapitaal krachtige congresdeelnemers, Het NBG levert negenhoJn derd bijbels in het Russisc31 driehonderd in het Engels, n ei zoveel in het Portugees en h31 Nederlands, 150 in het Indon :n sisch, 125 in het Singalees, hoi derd in het Koreaans en het Uf1* du, dat in Pakistan wordt sproken. De Nederlandse b m bels zijn voor deelnemers Curasao en de Antillen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vanuit het noorden droger en meer zon. In het zuiden nog meest bewolkt en een enkele re gen- of onweersbui. Middagtem- peratuur veelal tussen de 18 en 23 graden. Zweden: In het noorden droog met gere geld zon. Naar het zuiden toe meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe- ratuur tussen de 17 en 22 gra den. Finland: Vooral woensdag in het zuiden nog veel bewolking en pittige re gen- of onweersbuien met plaat selijk veel regen. In het noorden droog en perioden met zon. Maxi ma tussen de 20 en 24 graden. Denemarken: Wolkenvelden, niet veel zon en enkele pittige (onweers)buien. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden en soms een spat regen, maar dan weer wat zon. Donderdag vanuit het zuiden kans op onweersbuien. Middag- temperatuur van 17 graden in het uiterste noorden tot 22 in het zui den. België en Luxemburg: Wolkenvelden en ook wat zon, vooral donderdag meer bewolking en enkele pittige regen- of on: weersbuien. Maxima ongeveer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en hier en daar stevige onweersbuien, met lokaal veel neerslag. Maxima van 18 graden langs Het Kanaal tot 25 graden in het oosten. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral woens dag nog enkele flinke regen- en onweersbuien, met in de Alpen veel neerslag. Naar het zuidoos ten toe en donderdag ook elders droger en meer zon. Middagtem- peratuur tussen 22 en 32 graden. Spanje: Alleen in het noorden en noord westen eerst nog bewolkt en een enkele (onweers)bui. Verder veel zon, droog en heet met maxima veelal tussen de 32 en 40 gra den, langs de Golf van Biskaje ongeveer 23 graden. Portugal: Flinke perioden met zon, alleen woensdag in het noorden nog wat meer bewolking en een kleine kans op een bui. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 22 graden in het noordwesten tot dichtbij de 40 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en droog. Maxima rond 33 graden. Marokko: Flinke perioden met zon, droog en aan de westkust een stevige noordoostenwind. Warmer met maxima tussen 25 graden langs de zuidwestkust en boven de 30 langs de noordoostkust. Landin waarts nog veel heter. Tunesië: Veel zon, droog en erg heet. Maxi ma aan zee dichtbij de 40 gra den, landinwaarts boven de 40 graden. Madeira: Perioden met zon en een kleine kans op een bui. Maxima onge veer 25 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, aan de noord kant van de eilanden ook wolken velden, maar meest droog. Mid- dagtemperatuur dicht bij de 30 graden bij een stevige noordoos tenwind. Duitsland: Wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. Maxima tussen 22 en 26 graden. Oostenrijk: Vooral woensdag nog flinke on weersbuien. Geleidelijk meer zon en droog weer. Middagtempera- tuur tussen de 25 en 30 graden. Zwitserland: Vooral woensdag nog pittige bui en met lokaal veel neerslag. Don derdag droger en vanuit het zui den meer zon. Benauwd met maxima uitlopend van 25 graden in het noorden tot 30 graden in het zuiden. Polen: Wolkenvelden en een enkele re gen- of onweersbui. Vooral in het oosten valt eerst nog veel neer slag. Verder naar het zuiden toe meer zon. Middagtemperatuur rond 23 graden. Italië: Alleen in het noorden eerst nog veel bewolking en kans op een bui met onweer. Verder droog en veel zon. Maxima tussen de 30 en lokaal 40 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Warm met een middag- temperatuur tussen 30 en 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima aan zee oplopend tot net boven de 30 graden, landinwaarts tot 40 gra den. Malta: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur rond 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Opnieuw erg warm met maxima aan de stran den meest tussen 30 en 35 gra den. DONDERDAG 27 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.55 Zon onder 21.37 Maan op 02.08 Maan onder 18.09 IJmuiden Katwijk Hoog 00.28 13.00 00.01 12.33 Laag 08.26 20.40 08.07 20.21 Weerrapporten 260708 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront regen koufront opklaringen <|§fejfe> hagel 1 lagedruk mist windrichting H hogedruk KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/mvr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE a Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kc betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag van 0,8 te aan portokosten per verschijndag. jjj LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogi '1' hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is een samenvatting n van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar ƒ38?! rekken! I zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal Malta licht bew tm 3 30 22 0.0 half bew. w3 33 26 6.2 Moskou zwaar bew. zol 24 16 5.0 Buenos Aires onbewolkt w.s.O 15 5 0.0 München regen z3 24 16 06 Casablanca zwaar bew o2 26 21 0.0 Nice half bew. nw3 25 20 0.0 Johannesburg onbewolkt tm 2 17 7 0.0 Oslo regen n 3 22 13 0.0 Los Angeles onbewolkt zw2 23 18 0.0 Parijs zwaar bew. w2 19 16 14 New Orleans onbewolkt zw2 32 23 0.0 Praag regen ver 2 24 13 1.0 New York zwaar bew. o3 22 19 06 Rome licht bew w.s.O 28 20 0.0 Tel Aviv onbewolkt tm 2 32 24 0 0 Split onbewolkt ol 31 21 00 Tokyo regenbui tm 2 30 23 26.0 Stockholm zwaar bew. n3 15 14 0.0 Toronto licht bew no 2 27 14 0.0 Warschau licht bew w2 18 14 30.0 Tunis onbewolkt zwl 36 25 0.0 Wenen zwaar bew. ver. 1 28 15 0.0 Vancouver zwaar bew. zo 3 22 16 0.0 Zürich zwaar bew. zw3 25 16 2.4 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: te|. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14