Leiden Regio Gorlaeuslab heeft langste tijd gehad 'Zo snel mogelijk' asielzoekers naar Leeuwenhoek Half jaar cel voor tuinman-oplichter Minder meldingen van ernstige overlast Oostkant De Bult onderzocht op vervuiling Kankerpreventie gevoelig voor kritiek Slaaphuis moet weer opslagruimte worden Zomeractiviteiten speeltuinen VOENSDAG 26 JULI 2000 Geen bier in beslag genomen leiden In de krant van donderdag 20 juli stond in het stuk met de kop 'Eigenaar theehuis overweegt claim' ten onrechte ver meld dat de politie 10.000 blikjes bier in beslag had genomen. Het theehuis moest op straffe van inbeslagname de verkoop van bier staken. Dat gebeurde vervolgens, waarna de blikjes bier gewoon in bezit bleven van het theehuis. De eigenaar van het theehuis overwoog een claim omdat hem de mogelijkheid tot het verkopen van het bier was ontnomen. Aanrander opgepakt leiden De politie heeft maandag een 28-jarige Leidenaar opge pakt op verdenking van aanranding. Eind juni had de man in dronken toestand een 18-jarige vrouw aangerand in een stu dentenhuis in Leiden. Hij heeft inmiddels bekend en moet bin nenkort voor de rechter verschijnen. Man dreigt met mes leiden In een horecagelegenheid aan de Steenstraat dreigde gisteravond een 46-jarige Leidenaar met een mes. De man werd agressief nadat hij in de zaak woorden had gekregen met een personeelslid, een 24-jarige Leidenaar. De politie heeft de be zoeker meegenomen. Automobilist in de fout leiden Een 30-jarige Leidenaar is gisteravond in de Lijsterstraat aangehouden na een serie verkeersovertredingen. De man reed kort daarvoor met zijn auto te hard op het Schuttersveld, gaf geen richting aan en raakte een trottoirband. Met een politieau to werd de achtervolging ingezet. De chauffeur bleek onder in vloed van alcohol. Rondleiding Heempark leiden In het heempark aan de Oegstgeesterweg begint zondag 30 juli om 14 uur een rondleiding door het park. Bezoekers kun nen dan informatie krijgen over de bloeiende planten in het park. Niet alleen de namen, maar ook het gebruik van de plan ten en folkloristische verhalen komen aan bod. Als het weer gunstig is, zijn er ook verschillende vlinders te zien. Kinderen kunnen deelnemen aan een natuurpad. De excursie duurt on geveer anderhalf uur. robbert minkhorst Het terrein in Leiden waarover het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en de universiteit onderhande len moet zo gauw als dat kan voor één jaar ruimte bieden aan 300 asielzoe kers. Dat zegt een woordvoerster van de overheidsinstantie. Aanvankelijk werd nog gesproken over huisvesting 'vooralsnog voor een jaar'. Het COA kan nog niet aangeven wanneer de onderhandelingen zijn af gerond. Op dit moment zijn ze in volle gang. Het orgaan en de universiteit be spreken welke plek tussen de Wasse- naarseweg en de Plesmanlaan het meest geschikt is. Ook de vergoeding voor de universiteit is een onderhan delingspunt. ,,De grond is immers van de universiteit", aldus de voorlichtster. Toen het nieuws over de komst van meer asielzoekers uitlekte, waren de besprekingen nog maar pas begonnen. Wijkverenigingen in de omgeving had den er lucht van gekregen en trokken aan de bel. De wijkcomités van de Vo gelwijk, het Houtkwartier en de Raads- herenbuurt vinden de opvang van 600 vluchtelingen in zusterflat Nieuwer- oord al genoeg. Door het tweede asiel zoekerscentrum verliest de buurt het draagvlak voor het eerste, waarschu wen de comités. Bewoners klagen over toegenomen overlast en criminaliteit. Zet het COA de vestiging van een tweede centrum door, dan onderne men de wijkcomités juridische stap pen. Het opvangorgaan laat zich niet af schrikken door zulke dreigementen en hoopt de besprekingen op korte ter mijn te kunnen afronden. Daarna vraagt het COA toestemming aan de gemeente. „Het gaat om een tijdelijk asielzoekerscentrum", zegt de woord voerster, „een woonpaviljoen voor een jaar, met 300 asielzoekers. Per wan neer? Zo snel mogelijk." Universiteit droomt van nieuwe bètafaculteit bij station Het Meldpunt Ernstige Over last, actief in Leiden, de Leidse regio en de Rijn- en Veenstreek, heeft het eerste kwartaal van dit aar relatief weinig meldingen e verwerken gekregen. In totaal 120 keer belden buren, hulp erleners, woningbouwvereni- [ingen en politie naar het meldpunt om hun zorgen te ui len of zich te beklagen over mensen in hun omgeving. Ter 'ergelijking: over heel 1999 werd het meldpunt 624 keer in geschakeld. Het meldpunt zelf verklaart de daling gedeeltelijk uit het feit het begin dit jaar alleen ge opend was voor de gemeente Leiden, wegens financierings problemen in de regio. Dat bij-» voorbeeld de politie minder vaak aan de bel trok heeft - al dus het meldpunt - waarschijn- ijk daarmee te maken. Maar ook in Leiden zelf waren er re- atief weinig meldingen: 99 in de eerste drie maanden van dit van twaalf procent vorig jaar). lokale hulpverleningsinstellin gen en organisaties. De drie so ciaal-psychiatrische verpleeg kundigen die het medlpunt be stieren, coördineren de hulp verlening nadat een klacht is binnengekomen. Soms is een simpel telefoontje voldoende maar vaak worden ook huisbe zoeken afgelegd bij mensen die overlast veroorzaken. In het eerste kwartaal van dit jaar - zo trekt het meldpunt de conclusie - kwamen meer mel dingen binnen van mensen die zich zorgen maakten over ie mand uit hun omgeving. Ook het aantal meldingen over psy chische problemen groeide procentueel (38 procent van de meldingen in de eerste drie maanden van dit jaar ten op zichte van 31 procent vorig jaar). Het meldpunt heeft daar geen verklaring voor. Wel voor het procentsgewijs dalen van het aantal meldingen van bu renruzie (zes procent in het eerste kwartaal ten opzichte Het Gorlaeuslaboratorium komt over een jaar of tien leeg te staan. Ook het Huygenslab wordt overbodig. De Leidse universiteit denkt aan een nieuwe bètafaculteit dichter bij het station en het LUMC. Op korte termijn kan de universiteit dat niet betalen. Maar op de lange duur is nieuwbouw aantrekkelijker dan renovatie van de oude laboratoria. over een jaar of tien zijn we wel zover, denk ik." Vredevoogd is ervan over tuigd dat de interessantste ont wikkelingen in de wetenschap zich tegenwoordig afspelen op de snijvlakken van meerdere vakgebieden. „Dat zie je bij voorbeeld aan de samenwer king tussen de bètavakken en de medische kant in 'life scien ce'. Bij andere universiteiten zie je vaak dat de bètavakken zijn verdeeld over verschillende fa culteiten, maar wij hebben alles onder één dak, het mag alleen wel wat dichter bij het zieken huis en het station." Ook de nabijheid van het Bio Science Park is voordelig voor de Leidse universiteit. „Meer dan de helft van alle bio techno logische bedrijven in Nederland staat in Leiden", aldus Vrede voogd. „Dat weet bijna nie mand - onze fout, wij moeten dat beter uitdragen - maar dat is geen toeval. Er zitten hier ge woon goede onderzoekers en het beleid van de universiteit en de stad geeft ze de ruimte. Dat gaan we nog versterken met het incubatorproject, waarin we sa men jonge, beginnende onder nemers in de biotechnologie helpen hun bedrijfjes goed op de rails te zetten." onno havermans Het universiteitsbestuur ziet veel voordelen in een concen tratie van de vestigingen. „Eén locatie waar LUMC, sociale fa culteit en wis- en natuurkunde bij elkaar zitten is erg aantrek kelijk", aldus voorzitter L Vre devoogd. „Het zou het mooist zijn als dat kan dicht bij het sta tion." Het markante Gorlaeusge- bouw aan de Leidse Einstein- weg dateert van begin jaren ze ventig. Maar het pand met de schoolse gangen, halfronde col legezalen en oncomfortabele werkkamers voldoet niet echt meer aan de eisen van de 21ste eeuw. Datzelfde geldt voor het aanpalende Huygenslaboratori- um aan de Niels Bohrweg. Vooral de onderzoeksruimten zijn verouderd. Die krijgen nog wel een tussentijdse opknap beurt, voorspelt Vredevoogd. De nieuwbouwplannen bestaan voorlopig alleen nog maar in de hoofden van de bestuurders. „We moeten het wel kunnen fi nancieren. Maar we moeten nu ook al in die gebouwen investe ren en op een bepaald moment is dat de moeite niet meer. Ik maak dat niet meer mee, maar Het Gorlaeuslaboratorium aan de Einsteinweg. FOTO DICK HOGEWONING aar ten opzichte van 433 over iet hele vorige jaar. Het belangrijkste doel van het neldpunt is het bestrijden van overlast in samenwerking met „Burenoverlast lijkt ook meer een melding die 's zomers wordt gedaan., als ramen open staan en mensen buiten zit ten", aldus het meldpunt. leiden robbert minkhorst Onderzoek aan de oostkant van De Bult moet duidelijk maken of de voormalige vuilstort in Leiden een gevaar is voor de nieuwbouwwijk Roomburg. Dat onder zoek wordt gedaan door bureau DHV en de gemeente verwacht nog deze maand een rapportage, meldt hoofd G. in 't Veld van de sector milieu. Een studie van TNO heeft uitgewezen dat vervuild grondwater richting Room burg kan stromen en in dat geval onder de nog te bouwen huizen terechtkomt. Oud directeur Barendregt van gemeentewerken verklaarde vorig jaar dat dat ook zou gaan gebeuren. Zijn waarschuwing was mede aanleiding voor de gemeente TNO te vra gen alle eerdere studies over de vervuiling in De Bult naast elkaar te leggen. DHV is overigens al enkele maanden bezig met het onderzoek. Het instituut vindt dat de gemeente on der twee voorwaarden in Roomburg wo ningen mag bouwen. Aan een daarvan heeft Leiden gehoor gegeven: het laat in kaart brengen hoe de zandbanen in de bo dem aan de oostzijde van De Bult lopen en of die vervuild grondwater door kun nen laten. „Het TNO-onderzoek geeft geen een duidig antwoord", meent In 't Veld. „DHV heeft de opdracht gekregen uit te zoeken wat de invloed van de zandbanen is. TNO zegt dat het niet is uit te sluiten dat de ver ontreiniging zich in die richting verspreid. Pas als die hypothese juist is, kunnen we maatregelen bedenken." Om die reden onderneemt Leiden op dit moment nog niets. De gemeente laat haar eventuele verdere stappen afhangen van de conclu sies die DHV trekt. leiden/haarlem leiden robbert minkhorst De leiding van het bevolkings onderzoek in Leiden naar borstkanker toont zich gevoelig voor de kritiek van gehandicap tenorganisatie OGL. Enkele on- derzoekscabines zijn niet toe gankelijk voor rolstoelen, tot woede van het Overleg Gehan dicaptenbeleid Leiden. Met de adviesgroep wil de Stichting Kankerpreventie West-Neder land nu een oplossing verzin nen. In Leiden heeft jarenlang een cabine gestaan waar ook invali den terecht kunnen. Dit jaar is dat voor het eerst niet het geval, zegt W. Vernes, hoofd operatio neel proces van het bevolkings onderzoek borstkanker. Het bureau werkt met meer cabines die niet toegankelijk zijn voor gehandicapten en het gebruik daarvan is soms onver mijdelijk. Zo'n unit is altijd er gens te plaatsen, in tegenstel ling tot cabines die wel geschikt zijn voor rolstoelgebruikers. Om die neer te zetten zijn een vrachtwagen met dieplader en een hijskraan nodig, verduide lijkt Vernes, „en soms is dat fy siek onmogelijk." Het bureau adviseert gehan dicapten in die gevallen elders onderzoek te laten doen, bij voorbeeld in Den Haag, of in een ziekenhuis. Het OGL noemt dat 'volstrekt verwerpelijk', om dat hun dat geld kost. Voor an deren is het tweejaarlijkse on derzoek wel gratis. Vernes wil dat beeld nuanceren. Een ou dere vrouw uit de Merenwijk moet ook een taxi nemen om bij de GGD (waar de cabine staat) te komen, zegt hij. Vernes betreurt het dat het OGL de publiciteit heeft ge zocht. „Ik vind het heel erg jammer dat het zo moet lopen. We zijn bezig met het pro bleem. Ik wil bijvoorbeeld best kijken naar een tegemoetko ming in de kosten." Hij vindt de onderzoekscabi- nes sowieso onhandig voor in validen. „Onze kleine units zijn niet gebouwd op het helpen van gehandicapten. Je kunt je er slecht in manoeuvreren, er is maar een kleine kleedruimte. En natuurlijk zouden we ieder een alle mogelijkheden willen bieden om ze op de locatie van dienst te zijn." Een mogelijke oplossing is onderzoek in een ziekenhuis. „We denken erover na daar een ruimte af te huren. Niet omdat deze mensen ziek zijn, maar vanwege de gemak ken van een ziekenhuis. Daar is meer ruimte." pauline van der mue Een 31-jarige tuinman die klan ten oplichtte, is gisteren veroor deeld tot twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De rechtbank acht bewezen dat hij zeker tien mensen heeft bena deeld door geld te vragen voor werk dat hij niet, of niet volle dig uitvoerde. De tuinman sloeg toe in de omgeving van Haarlem, Leiden en Amsterdam. Hij is eerder dit jaar in Bloemendaal aangehou den. Hij maakte afspraken met klanten over het werk dat hij in de tuin zou verrichten en vroeg om een voorschot. Meestal voerde hij een deel van het werk uit, maar vervolgens za gen de klanten hem niet meer terug. Naar hun geld konden ze fluiten. De rechtbank verwijt de tuin man vooral dat hij zich richtte op kwetsbare mensen, zoals ouderen. Inmiddels heeft hij grote spijt van zijn daden. Zijn verslaving aan drank en drugs dreef hem ertoe. Inmiddels is hij grotendeels afgekickt. De criminele tuinman moet verder nog een oude straf van twee maauden uitzitten en 35.000 gulden schadevergoe ding betalen. Bezetting door daklozen dreigt leiden Straten en stoepen liggen tijdelijk open, grote machines beheersen het straatbeeld en zelfs op het water bij de Boommarkt zijn de zwarte mantelbuizen te zien. Die buizen verdwijnen tot op de bodem van het water en daar doorheen worden de glasvezelkabels getrokken waardoor wij kunnen bellen en internetten. De KPN is druk doende de capaciteit van het huidige telefoonnet in Leiden uit te breiden en het internetverkeer te scheiden van het telefoonverkeer. Dat gebeurt omdat een inter- netsessie drie tot tien keer zo lang duurt als een gemiddeld telefoongesprek en er sprake is van een overspannen telefoonnet Sinds de tweede helft van 1997 is de groei van telefoon- en internetver keer explosief toegenomen. Jaarlijks is er sprake van meer dan een verdubbeling. Alleen vorig jaar al heeft de KPN 700 miljoen gulden vrijgemaakt om de capaciteit van het telefoonnet aan te passen aan de toenemende vraag. FOTO HENK BOUWMAN Verschillende Leidse speeltui nen houden in de week van 14 tot 19 augustus zomeractivitei- In speeltuin De Doorbraak in het Katoenpark kunnen kinde ren op 14 augustus een eigen circusvoorstelling maken met clowns, acrobaten, koorddan- ders en alles wat verder nog in een circus thuishoort. De mid dag, die om 14.00 uur begint en tot 16.00 uur duurt, is vooral bedoeld voor kinderen van vier tot elf jaar. De circusmiddag is woensdag 16 augustus ook in speeltuin Rondom de Maredijk en vrijdag 18 augustus in speel tuin Óns Eiland aan de Korte- naerstraat. Daar duren de acti viteiten eveneens van 14.00 tot 16.00 uur. In speeltuin de Doorbraak kunnen kinderen op 15 augus tus aan de slag met scharen, verf en dozen om een 'dozen- dorp' te maken. Het geknutsel begint om 14.00 uur en duurt tot 15.30 uur. In dezelfde speel tuin is op donderdag 17 augus tus een rollerskate-disco. Kin deren van zes tot elf jaar kun nen er terecht van 16.00 tot 18.00 uur, kinderen van 12 tot 16 jaar van 18.30 tot 21.00 uur. De deelnemers moeten hun ei gen rollerskates en bescher ming meenemen. leiden connie van uffelen De Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS), eigenaar van het Slaaphuis aan de Nieuw- steeg, weet nog niet wat zij doet als dak- en thuislozen het pand per 1 augustus bezetten. Wel is het de bedoeling dat het pand na die datum weer opslagruim te wordt van de SLS, zoals dat voorheen het geval was. Mocht de gemeente echter met een ander pand voor nachtopvang komen en De Binnenvest het huidige Slaaphuis nog een maandje nodig hebben, dan doet de SLS 'daar niet moeilijk over', zo laat A. Bezoen, hoofd financiën van de SLS, weten. Stichting De Binnenvest wil de slaapruimte voor dak- en thuislozen per 1 augustus slui ten omdat die niet geschikt is voor permanente opvang. De bezoekers die er nu tussen acht uur 's avonds en negen uur 's ochtends gebruik van maken, zijn echter niet van plan het pand op die dag te verlaten. Volgens Bezoen echter heeft De Binnenvest het huurcontract met ingang van 1 augustus op gezegd en is het de bedoeling dat zij het pand leeg oplevert. „De Binnenvest heeft ons ge vraagd of wij het hij de ontrui ming zodanig vrij willen maken dat er niet meer kan worden ge woond. Het pand wordt in eer ste instantie in zijn oorspronke lijke staat teruggebracht. Het wordt, net als vroeger, weer een pakhuis." Bezoen zegt dat de SI.S er wel op is voorbereid de ruimte zo danig klaar te maken dat het niet kan worden gekraakt, maar dat er nog niet is nagedacht over een eventuele bezetting. „De vraag is of er een bezetting komt", zegt Bezoen. „Het is de bedoeling dat het onderkomen niet meer als Slaaphuis wordt gebruikt. De opzet was dat het alleen voor winteropvang werd gebruikt. Het is geen woon ruimte." De gemeente en Stichting De Binnenvest overleggen om een oplossing te vinden voor de pe rikelen rondom het Slaaphuis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13