Leiden Regio 'Vervuiling in Roomburg niet uitsluiten' 'U kijkt toch wel als u gaat plassen?' I Verdachte bekent moord op vrouw TNO-onderzoek logenstraft eerdere conclusie gemeente Leiden Leidse corporaties beboet voor te hoge huursubsidies Verdere versterking voor Bio Science Park Pharming staat nu echt op eigen benen Jaarbeurs van het Westen GERECHT ilNSDAG 25 JULI 2000 leiden Het is een flinke klus die voorlopig nog niet is geklaard. De grond rond het benzinestation van Fina aan de Lammen- schansweg wordt op dit moment gesaneerd. Zo ongeveer 1500 ton verontreinigde grond wordt afgegraven, gereinigd en ver vangen door schone grond en zogenoemde vloeistofdichte ver hardingen, die het eventueel lekken van benzine in de grond moeten tegengaan. Automobilisten kunnen nog tanken bij een paar noodpompen. Het verkeer op de Lammenschansweg on dervindt geen hinder van de werkzaamheden, op de ventweg is slechts doorgaand verkeer mogelijk voor fietsers en bromfiet sers. Het bedrijventerrein is wel bereikbaar. Half september moet het werk gereed zijn. Dan draagt het pompstation ook niet meer de naam van Fina, maar van Total. foto mark lamers leiden onno havermans Diep bedroefd zijn Utrecht. Leiden lacht in zijn vuistje. Het veelbeloven de biotechnologische bedrijfje U-Bisys keert de Utrechtse uni versiteit de rug toe na de fusie met het Leidse Introgene. Sa men gaan ze verder door als Crusell, dat in Leiden antistof fen gaat produceren tegen kan ker. Crusell trekt eind augustus, begin september in het nieuwe gebouw aan de Archimedes- weg. Het fusiebedrijf ontwikkelt therapieën tegen kanker en hart- en vaatziekten. Dat laatste gebeurt in België, in samenwer king met de Universiteit van Leuven die geldt als het Euro pese centrum op dat terrein. Bij de bestrijding van kanker von den de Utrechtse hoogleraar Logtenberg en zijn Leidse even knie Valerio elkaar in de pro ductie vain antistoffen. ,,Als wij het samen niet kunnen, dan kan niemand het", aldus woordvoerder A. Hoekema van Crusell. Logtenberg ontwikkelde aan de Utrechtse universiteit een methode om in een reageerbuis eiwitten uit het menselijke af weersysteem na te maken. Het s Politie zoekt getuigen in 'Cronesteyn-zaak' team van Valerio ontwikkelde in het Sylviuslaboratorium in tussen een methode om een menselijk celsysteem na te ma ken, een ideale omstandigheid voor de productie van menselij ke eiwitten. Het nieuwe bedrijf verkoos Leiden boven Utrecht wegens het aantrekkelijke klimaat in het Bio Science Park. Om die reden kwam Introgene enkele jaren geleden al vanuit Rijswijk naar Leiden, waar het een con tract sloot met de universiteit. „Wij betalen voor het onder zoek in ruil voor de octrooien", aldus Hoekema. „Leiden heeft een enorme ambitie. Er zijn hier allerlei biotechnologiebe drijven van naam, daar wil je Introgene huist momenteel nog op enkele verdiepingen van het Sylviuslab aan de Wasse- naarseweg, maari intussen wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van nieuwe laboratoria aan de Archimedes- weg. „We groeien uit ons jasje", zegt Hoekema. „Er werken nu zo'n 110 mensen in Leiden, 30 in Utrecht en 20 in België. Bo vendien horen we natuurlijk niet echt meer bij de universi teit." leiden onno havermans Eigenlijk heeft Pharming te lang in het ABC-gebouw geze ten, erkent bouwcoördinator Erik Smaal. Het biotechnologi sche bedrijf was de kraamka mer van de universiteit al lang ontgroeid. Honderd mensen werken er inmiddels in de Leidse hoofdvestiging, die sinds gisteren aan de Archime- desweg staat. 'Het bedrijf van stier Herman' betrok afgelopen weekeinde de helft van een nieuw gebouw, dat helemaal aan de eigen wensen is aang- past. Nieuwe buurman wordt Introgene - sinds kort Crucell - dat eind volgende maand ver huist. De nieuwbouw biedt op de begane grond plaats aan de re- searchlaboratoria, waar Phar ming werkt aan methodes om nieuwe medicijnen te ontwik kelen door gebruik te maken van menselijke eiwitten. Het bedrijf maakte internationaal naam door de productie van menselijke eiwitten in dierlijke melk. Daarvoor wordt een menselijk gen ingebouwd. Dat gebeurde begin jaren negentig voor het eerst bij de stier Her man, die voor nageslacht zou moeten zorgen dat transgene melk zou kunnen produceren. Het bedrijf kreeg daarvoor ech- Bouwcoördinator Erik Smaal (links) ter geen toestemming en Her man geniet inmiddels op een geheime plek van zijn oude dag. In plaats van koeien koos Pharming later voor transgene konijnen. Het bedrijf verplaats te de productielaboratoria naar teel humaan alfa-Glucosidase wordt gemaakt, een medicijn faciliteitsmanager Gerjan Trommelen (rechts). tegen de Ziekte van Pompe, een erfelijke spierziekte. Klini sche studies met dat medicijn verlopen zo hoopvol, dat Phar ming verwacht volgend jaar het middel op de markt te kun nen brengen. Daarmee hoopt het bedrijf de verliesgevende aanloopjaren te kunnen afslui- Hoewel Pharming door de man wettelijke beperkingen destijds met een deel van de laborato ria naar België is uitgeweken, blijft het volgens Smaal een echt Leids bedrijf. „We zijn blij met het Bio Science Park en met dit nieuwe gebouw, waar in we veel hebben geïnves teerd. Dit is onze hoofdvesti ging en hier zullen we zeker blijven." 0j eiden 'eric-jan berendsen verdachte van de moord op i 41-jarige Leidse vrouw, die 'orige week woensdag is ge- 1 in park Cronesteyn, ïi heeft gisteren bij zijn voorgelei- 0' iing aan de rechter-commissa- ïn bekentenis afgelegd, ai Toch is de politie nog op zoek getuigen die de vrouw en 3, de 45-jarige man en waar- 2, schijnlijk twee kinderen woens- j' dag 19 juli in of rond het park lebben gezien. De politie ver- moedt dat het gezin die dag ge- jamenlijk in het park is ge- De politie doet de op- )m meer duidelijkheid te 4iknjgen over de omstandighe- 2. den waaronder de Leidse is 5' overleden. Het slachtoffer, een Neder- andse vrouw met lang blond is met haar (ex)-vriend en kinderen vermoedelijk lo pend naar het park gegaan. De man heeft een negroide uiterlijk en een normaal postuur. Getui gen die het slachoffer, (ex)- vriend en een of twee kinderen in of in de nabijheid van het park hebben gezien, worden verzocht contact op te nemen met de politie Hollands Mid den: 071 - 5459354. Het lichaam van de onderwij zeres van de Eerste Leidse Schoolvereniging (ELS) aan de P.C. Hooftlaan werd woensdag 19 juli rond het middaguur door een wandelaarster in een vijver bij de waterspeelplaats gevonden en vertoonde mes steken. Er kan echter niet wor den uitgesloten dat zij door wurging of verdrinking om het leven is gekomen. Politie en Justitie wilden over de doods oorzaak vanochtend nog geen mededelingen doen. iam mag dan wel veran derd jn, dat geldt zeker niet alle ingrediënten. Zo is van en met 12 september tij dens de Jaarbeurs van het Wes- de vroegere Leidato, op- v een plaats ingeruimd het bruidsplein. Een pro- Jmnente plek. Het plein, in de vorm van een vierkant met wit grind krijgt in de Gfoenoord- ïallen volgens de organisatoren 'parkachtige' uitstraling, met prieeltjes en beplanting als Het park wordt uitge- net spots die in het dak 55 van de hal worden opgehan- K1 ;n. De houten stands van de deelnemende bedrijven staan rondom het bruidsplein. Van die bedrijven wordt een actieve bijdrage verwacht. Zo maakt de bloemist ter plekke een bruids boeket, de bakker een trouwtaart en de fotograaf kiek jes voor het trouwalbum. Daar naast verzorgt Emmy's bruids boetiek met modelagency Ses- sibon uit België een bruids show. De Jaarbeurs van het Westen kent verder nog thema's als wo nen, tuinieren 'lifestyle', rei zen, eten en drinken, vervoer, informatietechnologie, com municatie, trends, mode, actief en sportief, en persoonlijke ver zorging. Eind deze maand is in formatie over deze beurs ook op het internet ,te vinden: www- .jaarbeurswesten.nl. De verontreiniging in de vroegere vuilstort De Bult in Leiden vormt wel dege lijk een risico voor de nieu we woonwijk Roomburg. TNO constateert in een onderzoek dat op dit mo ment 'niet valt uit te slui ten' dat vervuiling onder de nog te bouwen huizen terecht komt. Daarmee lo genstraft het instituut een eerdere conclusie van de gemeente. leiden robbert minkhorst De oude stortplaats ten oosten van Leiden is niet gesaneerd: sanering komt voor rekening van de provincie Zuid-Holland en die heeft daar nu het geld niet voor. De verontreinigde grond is slechts ingepakt met een afdeklaag. Een ringsloot dient als 'buffer.'. Peilbuizen rondom geven de provincie de gelegenheid grondmonsters te nemen. Zo kan zij in de gaten houden of de vervuiling in De Bult zich verplaatst. Wat bodemvervuiling onder woningen voor gevolgen kan hebben, heeft de geschiedenis uitgewezen. In Lekkerkerk moest ooit grond in een woon wijk worden weg gehaald. Dat betekende een schadepost miljoenen guldens. De SP heeft inmiddels naar aanleiding van het TNO-onderzoek in Leiden schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders gesteld. TNO stelde in opdracht van de gemeente een rapport op. Uitspraken van oud-directeur Barendregt van gemeentewer- De voormalige vuilstortplaats de Bult bij Roomburg. ken, vorig jaar in deze krant, vormden de aanleiding voor het verzoek. Barendregt was als ambtenaar verantwoordelijk voor het storten van materialen waarin minerale oliën, lood, zink, koper en kankerverwek kende pak's zaten verwerkt. Hij omschreef De Bult als 'een tijd bom waar de gemeente nog le lijk haar vingers aan kan bran den'. In tegenstelling tot ande- archieffoto loek zuyderduin ren geloofde hij wel dat vervui- van meer dan tien eerdere on- ling mogelijk richting Room- derzoeken naast elkaar leggen, burg stroomt. De rapporten ontberen een uit- TNO moet Barendregt gelijk gebreide inventarisatie van een geven. Wat het onderzoeksin- belangrijke zijde van de Bult, stituut deed, was bevindingen juist die zijde die aan Room burg grenst. „De verspreiding en de snelheid daarvan blijft met name aan de noord-oost zijde van de stort onzeker", schrijft TNO in zijn eindoor deel. In de bodem ten oosten van de vuilstort komen zogeheten zandbanen voor. Zand laat makkelijk vervuild grondwater door. Hoe die zandbanen lo pen, en hoe diep, is niet be kend. De gemeentel heeft tot op heden steeds beweerd dat een tweede ringsloot voldoende ga- biedt tegen zich eventu eel verspreidend verontreinigd grondwater. TNO bestrijdt dat. „Een tweede ringsloot biedt ex tra bescherming tegen versprei ding. Het risico van versprei ding via de zandbanen kan ech ter niet worden uitgesloten." TNO vindt het bovendien verontrustend dat vervuild grondwater richting de rijksweg A4 sijpelt, ook al was dat voor het laatste onderzoek reeds be kend. „De herkomst van deze verontreinigingen is onduide lijk. Die onzekerheid is een punt van zorg." TNO raadt de gemeente aan om een vervolg studie te laten doen. Het instituut concludeert uit eindelijk dat bouwen in Room burg verantwoord is, mits Lei den aan twee voorwaarden vol doet. Ten eerste moet de ge meente een uitgekiend monito- ringsplan maken, dat in detail beschrijft hoe de zandbanen lo pen. Ten tweede moet Leiden een 'helder actieplan opstellen' waarin staat welke maatregelen de gemeente neemt als de ver vuiling van het grondwater on toelaatbaar wordt. Hoeveel geld dat kost, heeft TNO niet bere kend. m, 2, De scheldwoorden die een 33- N jarige bouwvakker uit Katwijk i op 5 februari dit jaar had geroe- z pen naar een hoofdagent, zijn hier niet voor herhaling vat- 37] baar. Maar ze hadden te maken ziektes, een trouwe viervoeter en iemand die lijdt '8 aan het syndroom van Down. i; Gisteren ontkende de bouwvak- her tegenover de politierechter 2 dat hij had gescholden. „Ik heb zelf familieleden die aan die 1'; ziekte zijn overleden. Dan ga ik .001 dat toch niet zeggen?!" Politierechter K. Brunner verdiept in het dossier: „U bij de voetbalwedstrijd Quick ys - Katwijk toen u opeens dig moest plassen. Klopt dat? Ja." „Dan had u naar de wc kunnen gaan..." „Ja, was zo'n end lopen", zei de boomlange Katwijker. „En de tribune was vol?" „Ja." ,,U beneden en gaat door een hek staan plassen. Doet u dat wel vaker?" „Nee' de Katwijker onverschillig een stukje kauwgum kau wend. iiToen kwamen er twee agenten u af..." „Ja, die zeiden dat ik •r niet mag plassen, weetje- wel. Ze hadden me een bekeu ring moeten geven." „Dus u bent boos dat ze u geen bekeu- 30-4: ring hebben gegeven?", vroeg de politierechter. Nee, dat nou ook weer niet. „Ik wist dat ik daar niet mocht plassen en nu zeggen ze dat ik zoiets heb ge zegd", antwoordde de bouw vakker doelend op zijn ver meende scheldwoorden waarin een ernstig zieke viervoeter was verwerkt. De politierechter hield de man vervolgens voor wat de agenten hadden verklaard. „Hij ging naar beneden, naai- het hek. Daar stond een journalist die zijn aantekeningen af en toe op de grond legde. Hij keek naai de journalist, hij keek naar de papieren en plaste er overheen. Klopt dat?" „Ja, maai- ik wist niet dat het een verslaggever was", antwoordde de man. „U kijkt toch wel als u gaat plas sen? U zei: 'Sorry, maar ik kon het niet meer ophouden', en trok daarbij een grote grijns. Die trekt u nu nog." De Katwij ker vond het wel vermakelijk: „Ik kon het echt niet meer op houden." De rechter ging stoïcijns verder: „U trok zich niks aan van de verbijstering van de journalist." De Katwijker herhaalde geïrri teerd dat hij niet wist dat de man een journalist was en dat hij, toen de agenten op hem af- kwamen, niets had gezegd. „De agent zei dat u een proces-ver baal kon verwachten, waarop u kwaad werd. De mensen op de tribune draaiden zich om om te horen wat u Schreeuwde. Wat heeft u gezegd?" „Ik heb niks gezegd!" „Volgens de agenten zei u: 't Is dat je achter het hek staat, anders zou ik je in elkaar De Katwijker bleef ontkennen. De 600 gulden boete die hij had gekregen voor belediging van de hoofdagent vond hij over dreven en weigerde hij te beta len. Wel gaf hij toe dat hij vier biertjes had gedronken. Officier van justitie M. van der Plas eiste 750 gulden boete. Zij vond de reactie van de man te genover de agenten overtrok ken en legde uit dat de richtlij nen voor straffen in dit soort gevallen inmiddels zijn aange past. „Het is te normaal gewor den om politieagenten te zien als uniformen die je kunt bele digen." De politierechter was het daarmee eens, maar hield het op de oorspronkelijke 600 gulden, omdat de man was langsgekomen om zijn verhaal te doen. Oplawaai Ook in een ander geval was de politierechter milder dan de of ficier. Zo legde hij een 57-jarige Rijnsburger slechts 500 gulden boete op, waar de officier 750 eiste. De Rijnsburger Jiad na melijk 'zijn verleden tegen zich'. De man reed op 10 maart dit jaar rond een uur of half elf 's avonds door Rijnsburg toen er opeens een jongen van een jaar of vijftien voor zijn auto opdook. De automobilist schrok en moest hard remmen. „Die jongen bleef daar maar staan en keek me aan", vertelde de Rijnsburger. „Ik ben toen uitgestapt en zei: 'Weet je wel wat je doet?' Toen zei die jon gen: 'Ouwe zak, hou je bek!'." Waarna de automobilist de jon gen in zijn gezicht sloeg. De man weigerde hiervoor een boete van 750 gulden te beta len, omdat hij wilde vertellen waarom het zo ver was geko men. Vijf jaar geleden was hij betrokken geweest bij een aan rijding met dodelijke afloop. „Het is verschrikkelijk als je ie mand doodrijdt. Ik sjouw het al vijf jaar met me mee. Het gaat mij om het recht. Je kan ie mand zodanig pesten dat hij iets doet wat hij normaal niet doet. En dat is mij gebeurd." Hij had de jongen door deze 'oplawaai' alleen maar willen 'opvoeden'. De officier en de rechter geloof den het verhaal wel en begre pen dat de man zo reageerde, maar hielden hem voor dat slaan te ver gaat. „U hebt uw verleden tegen u, maar dat gaat die jongen niet aan. Die staat daar buiten." De man was het daar wel mee eens en ging uit eindelijk akkoord met de 500 gulden boete. leiden robbert minkhorst Leidse woningcorporaties zijn beboet door het ministerie van volkshuisvesting. In Leiden is het afgelopen jaar teveel huursubsidie verstrekt. Die schadepost voor het ministerie wil staatssecreta ris Remkes voor een deel vergoed hebben. Rem- kes houdt de woninbouwverenigingen verant woordelijk. Portaal Leiden, de grootste corporatie in de stad met zo'n 9.000 woningen in bezit, krijgt waarschijnlijk de hoogste aanslag. De woning stichting heeft eerder dit jaar zelf een berekening gemaakt en kwam tot een bedrag van 150.000 gulden. Voorlichtster S. van der Vorst gaat ervan uit dat dat bedrag nog lager uit valt. Remkes vor dert niet alles terug. Niettemin vindt Portaal de boete onterecht. De drie andere corporaties in de gemeente, De Sleu tels, Zijl en Vliet en Ons Doel, delen dat stand punt. „Corporaties hebben toekenning van huur subsidies onvoldoende in de hand", zegt mana ger financiën en faciliteiten R. de Ruiter van Ons Doel. „We zijn in Leiden onder meer afhankelijk van de regels voor woningtoewijzing." Als de cor poraties bijvoorbeeld afspreken dat huishoudens met lagere inkomens vaker voor bepaalde wo ningen in aanmerking komen, dan stijgt ook het bedrag voor huursubsidies. Ons Doel krijgt overigens geen boete. Van wo ningcorporatie Zijl en Vliet is niet bekend of zij is beboet. Woningbouwvereniging De Sleutels (4.100 huizen) heeft een voorlopige aanslag ge kregen van 17.000 gulden. „We moeten een boe te betalen", zegt manager financiën P. Ouwe hand, „maar of we hem gaan betalen is c der verhaal. We tekenen zeker bezwaar aan." Volgens Ouwehand deugt de rekensom van Remkes niet, en houdt hij ook ten onrechte ver huurders verantwoordelijk voor de kostenstij ging. Voor 1998-1999 mocht de huursubsidie lan delijk met 3,3 procent omhoog gaan. In pla daarvan verstrekte het joen gulden de t 3,7 procent. Daardoor die periode 34 mil- huursubsidies. Ouwehand legt uit dat corporaties die 'niet zo goed in de slappe was zitten' worden opgejaagd door de bewindsman om meer inkomsten bin nen te halen. Dat geldt ook voor De Sleutels. Als een verhuurder dat doet, waarna het aantal vér strekte huursubsidies toeneemt, wordt een cor poratie vervolgens ervoor 'gestraft'. „Aan de ene kant probeert Remkes ons meer inkomsten te la ten genereren en vervolgens komt hij daarna een boete innen. Dat is paradoxaal." Ogenschijnlijk wordt een toename van huur subsidies vooral veroorzaakt door een stijging van de huurprijzen. Zo ligt het niet, stelt de woordvoerster van Portaal. „Natuurlijk is het be langrijk dat de huursubsidies onder controle blij ven, maar daar kunnen corporaties zo weinig aan doen. Het enige middel is de huurverhoging. Die ligt in Leiden lager dan het landelijk gemiddelde. Je kunt bijvoorbeeld niet beïnvloeden of inko mens van huurders achteruit gaan." Portaal weet nog niet of het in beroep gaat te gen de boete. Van der Vorst laat weten dat in elk geval Aedes, de koepel van woningcorporaties een bezwaarschrift zal schrijven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9