PvdA: Operaties in buitenland betalen De knap voordelige dag Hoe lees ik een SMS'je? Bijl aan de wortels van het Bulderbos Binnenland Gemeente eist horecavergunning voor internetcafé Ruimte voor concurrentie in de lucht 'Oprotpremie gemeente ongelooflijk domme zet' DINSDAG 25 JULI 2000 'Hogere salarissen voor ministers' den haag Ministers en topambtenaren hebben recht op een hoger salaris. Dat stelt directeur B. Plesch van de Algemene Be stuursdienst vandaag in de Volkskrant. Zij is \erantwoordelijk voor de loopbaan van topambtenaren. Plesch denkt niet dat het verhogen van salarissen leidt tot betere politici. „Het is geen ar beidsmarktprobleem, en je wilt minister worden of niet, maar het salaris is ook een uitdrukking van respect." Verder leidt de vergrijzing ertoe dat de top van de rijksdienst de komende jaren moet worden vervangen. In het bedrijfsleven gelden echter fors hogere salarissen voor vergelijkbare functies. Een minister ver dient zo'n 220.000 gulden per jaar. Een topam btenaar zit op bij na 200.000 gulden. Jongen gedood bij vechtpartij damwoudeEen 16-jarige asielzoeker uit Damwoude is gister middag bij een vechtpartij in zijn huis doodgeslagen. De jon gen, afkomstig uit Sierra Leone, werd door de poütie levenloos in de keuken gevonden. Het slachtoffer is vermoedelijk met een deel van een trapleuning op zijn hoofd geslagen en ter plekke overleden. De politie was naar het huis gekomen na een mel ding van een vechtpartij. Een van de twee huisgenoten van het slachtoffer, een 17-jarige Angolees, was nog in het huis aanwe zig. De tweede huisgenoot, een 15-jarige jongen uit Togo, meld de zich in bebloede kleding op het politiebureau van Drachten. Beide jongens zijn door de politie aangehouden. Waar de ruzie over ging en wat de toedracht van het ongeval is, is nog niet be kend. Meisje steekt begeleidster in oog Een Duits meisje (15) is gistermiddag aange houden nadat ze een begeleidster met een mes, in het oog had gestoken. Het kind was met een jeugdgroep op vakantie en ver bleef op een camping in Retranchement. Volgens de politie zou het meisje onenigheid hebben gehad met de 42-jarige begeleid ster van de groep. Na eerst met een aardappelmesje naar de vrouw te hebben gegooid, sloeg ze een jongen uit de groep met een broodmes op de arm. Hierna wendde ze zich weer tot de vrouw en stak haar met het broodmes in het oog. De begeleid ster is per ambulance naar het ziekenhuis in het Belgische Knokke vervoerd. Ambtenaar Enschede als verdachte enschede Het politieteam dat de vuurwerkramp in Enschede onderzoekt, heeft een ambtenaar van die gemeente verhoord. Het gaat om een man die „een rol ven betekenis heeft bij het verlenen van de vergunningen aan S.E. Fireworks en de contro le daarop", aldus een woordvoerder van Justitie. De man was al eerder gehoord als getuige, maar kreeg tijdens het laatste ver hoor de zogeheten cautie. Dat betekent dat hij formeel als ver- I dachte wordt gezien en dat zijn verklaring gebruikt kan worden i eventuele vervolging. Volgens de justitiewoordvoerder „kanttekeningen te plaatsen bij het handelen van de I ambtenaar. Maar dat wil niet zeggen dat hij ook vervolgd I wordt", aldus de zegsman van het openbaar ministerie. De di- 1 recteuren van de ontplofte vuurwerkopslag S.E. Fireworks ver- schijnen op 8 augustus voor de eerste keer voor de rechtbank in I Almelo. Verdachten kinderporno uitgeleverd den haag Minister Korthals (justitie) heeft toestemming gege ven om twee Nederlanders uit te leveren aan Portugal. Het tweetal wordt daar vervolgd wegens betrokkenheid bij een on tucht- en kinderpornozaalc op het eiland Madeira. De zaak kwam in 1997 aan het rollen nadat de Portugese staatstelevisie (RTP) de hand had weten te leggen op een aantal videobanden. Daarop is te zien dat oudere buitenlandse mannen minderjari ge jongens misbruiken. De banden werden in 1992 door de Bel gische politie in beslag genomen. Het verdachte duo is al vorig jaar op verzoek van Portugal aangehouden en zit sindsdien vast in afwachting van zijn uitlevering. De Belgische vverkgroep Morkhoven, bekend van de Zandvoortse kinderpornozaak, zegt de Portugese justitie van bewijsmateriaal te hebben voorzien. Doodgeschoten man in sekswinkel De politie in Rotterdam heeft gisteravond in een sekswinkel het lichaam van een doodgeschoten man gevonden. De agenten waren afgekomen op een inbraakalarm. Toen de politie bij winkel aankwam zagen zij een man wegrennen. Hij werd aangehouden en bleek een vuurwapen bij zich te hebben. Korte tijd later vonden agenten in de sekswinkel aan de Hille- laan de doodgeschoten man. Of de verdachte die buiten werd aangehouden iets te maken heeft met de dode, kan een woord voerder van de politie niet zeggen. Grote brand in Wormerveer wormerveer Aan de Zaanweg in Wormerveer heeft vanmorgen brand gewoed. Volgens de politie ging het om enkele aanbouw- tjes, zoals schuren. De brand werd als 'zeer groot' bestempeld omdat de brandweer bang was dat het vuur zou overslaan naar enkele bedrijfspanden. Dankzij een gunstige wind gebeurde dat niet. Er werden ongeveer vijftien mensen uit de woningen bo ven de bedrijven geëvacueerd. Voor de brandweer was het erg moeilijk om bij de haard te komen. De panden lagen direct aan de Zaan. Er werden verschillende korpsen ingezet. Een daarvan zette een blusboot in. Justitie onderzoekt kinderporno Rotterdam De justitie in Rotterdam begint een 'oriënterend feitenonderzoek' naar de collectie van de Dr. Frits Bernardstich- ting. Over de inhoud van de naspeuringen worden geen mede delingen gedaan. Over zes weken wordt besloten of er voldoen de aanleiding is om een strafrechterlijk onderzoek te starten. De Rotterdamse stichting beweert wetenschappelijke studie te ma ken van kinderseksualiteit en heeft in de loop der jaren een col lectie kinderporno aangelegd. Het bezit van kinderporno is ech ter sinds 1994 strafbaar, tenzij de verzameling wetenschappelij ke doeleinden dient. Volgens onderzoek van het dagblad Trouw kan de stichting geen wetenschappelijke publicaties overleggen. De Dr. Frits Bernardstichting vertoont opmerkelijke parallellen met de Dr. Edward Brongersmastichting in Overveen. De Over- veense verzameling was het bezit van oud-PvdA-senator Bron- gersma, die in 1998 op hoge leeftijd overleed. Dr. Frits Bernard, die met hem was bevriend, is nog wel in leven. hu CPD Geassocieerde Pi Oudkerk vraagt afspraken over vergoedingen Ziekenfondspatiënten die in het buitenland een operatie of behandeling ondergaan waarvoor in Nederland lange wachtlijsten bestaan, moeten die vergoed krijgen. Vol gens PvdA-Kamerlid Oudkerk zou het kabinet, en met name minister Borst (VWS), meer haar best moeten doen om uitwisseling van medische zorg tussen Europese lid staten (financieel) te vergemakkelijken en intensiveren. Een woordvoerder van de mi nister zegt dat zij hier al mee bezig is. se Hof uit 1998 mogen zieken al medische hulp of een behande ling laten verrichten in het bui tenland. De koepelorganisatie Zorgverzekeraars Nederland (ZN) heeft naar aanleiding Particuliere verzekeraars ver goeden vaak wel behandelin gen die patiënten over de grens ondergaan, terwijl ziekenfond sen kosten lang niet altijd beta len. De PvdA'er vindt dat beide groepen patiënten toegang moeten houden tot dezelfde medische voorzieningen. Vol gens een arrest van het Europe- daarvan afspraken gemaakt over vergoedingen. Volgens Oudkerk worden nu echter al leen kleine zaken „mondjes maat, op kleine schaal en haps nap" vergoed. Ook in grensgebieden is al sa menwerking tussen bijvoor beeld ziekenhuizen. „Daar kun nen we veel van leren, maar de uitwisseling zou op veel grotere schaal moeten plaatsvinden. En daarvoor zijn Europese afspra ken over prijzen, kwaliteit en De luchthaven Schiphol zette gisteren voor de Haarlemse rechtbank de bijl aan de wortels van het Bulderbos met de lang verwachte onteigeningsproce dure. De 357 eigenaren van het stukje grond aan de Vijfhuizer- weg, fel door Schiphol begeerd vanwege de aanleg van de vijf de baan, lieten zich vertegen woordigen door de vereniging Milieudefensie. Een drastisch groter Schip hol, dat meer vliegtuigen aan trekt, die meer herrie veroorza ken, meer stankoverlast, meer C02-uitstoot, meer zwarte rook en bovendien een onveiliger si tuatie scheppen voor de omwo nenden. Dat zijn volgens Mi lieudefensie de gevolgen van de aanleg van de vijfde baan. „De leus 'milieubaan', waar mee de aanleg van de vijfde baan destijds is verdedigd en goedgekeurd, wordt niet meer gehoord. Omwonenden en mi lieugroepen hebben altijd al ge zegd dat de vijfde baan bedoeld is om uitbreiding van het vlieg verkeer mogelijk te maken", be toogde advocaat A. van der Bie- sen van Millieudefensie. In de woorden van advocaat J. Kaal van Schiphol is het Bul derbos niet meer dan 'een stuk grasland met een verzameling jonge boompjes'. Volgens de luchthaven is de procedure te vergelijken met onteigeningen voor de aanleg van de Betuwe lijn, die inmiddels hebben plaatsgevonden. Door niet in te gaan op het bod van 40.000 gul den van Schiphol 'misbruiken de 357 eigenaren van het Bul derbos hun eigendomsrecht'. De raadsman stelde dat de rechtbank in de onteigenings procedure overigens slechts in beperkte mate over de groei van het vliegverkeer mag oor delen. De uitbreiding van Schiphol is in planologische procedures al goedgekeurd. Milieudefensie voerde als ar gument aan om het Bulderbos niet af te staan, dat Nederland zich internationaal heeft ver bonden de totale C02-uitstoot terug te dringen. Door het gro- Eigenaren van het Bulderbos, vertegenwoordigd door de vereniging Milieudefensie, hielden vlak voor de zitting een demonstratie bij de recht bank in Haarlem. De krappe rechtszaal liep even later bomvol, het werd zelfs toegestaan dat men in de gangpaden ging zitten. FOTO ANP KOEN SUYK EasyEverything daagt Rotterdam voor de rechter cavergunning heeft easyEverything toe stemming gekregen om open te gaan. Nu blijkt dat jongeren in het café af en toe voor problemen zorgen, wil de ge meente dat het bedrijf eerst met een door timmerd veiligheidsplan komt. Dat maakt volgens de woordvoerder onderdeel uit van de horecavergunning. Zodra dat in orde is en de vergunning is verleend, mag het in ternetcafé weer open. Volgens de woord voerder is Rotterdam namelijk wel blij met zo'n café in de stad. EasyEverything neemt daar geen genoegen mee. Een woordvoer der laat weten dat het bedrijf inmiddels een kort geding heeft aangevraagd bij de recht bank in Rotterdam. De verwachting is dat nog deze week de rechter zich over het pro bleem zal buigen. Internetcaféketen easyEverything daagt de gemeente Rotterdam nog deze week voor de rechter. Beide partijen hebben een ge schil over de vergunning. De gemeente ziet het internetcafé als een horecagelegenheid en verlangt uit veiligheidsoverwegingen een bijbehorende vergunning. Volgens easyEverything is dat onzin en zijn zij niet meer dan bijvoorbeeld een kopieerwinkel. Eind vorige week sloot easyEverything op last van de gemeente de deuren van haar vorige maand in Rotterdam geopende in ternetcafé. Het pand aan het Stadhuisplein werd na de opening op 13 juni druk be zocht. Vooral veel jongeren kwamen af op het café met computers waar tegen een laag uurtarief op internet kan worden ge surft. Al snel bleek dat de jongeren niet al leen kwamen om te internetten. In het pand en buiten voor de deur, raakten op gezette tijden rivaliserende groepen jonge ren slaags met elkaar. Ook werd volgens de gemeente in het pand via internet door de bezoekers gegokt om geld. Verschillende keren moest de politie optreden om de or de te handhaven. Deze incidenten waren volgens een ge meentewoordvoerder de directe aanleiding voor de burgemeester om het pand te slui ten. De gemeente vindt dat een internetca fé moet worden gezien als een horecagele genheid en daarom moet beschikken over een bijbehorende horecavergunning. In af wachting van het verstrekken van die hore- EU wil dat grote maatschappijen deel rechten afstaan 1. Fructis shampoo of crèmespoeling duopak van .1.L9JT voor 1U.4Ö 2. Elnett haarspray bus 300 ml van JSrtT 4. Sanex douchegel voordeelformaat flacon 1500 ml van _2M*r voor y.yy r8.99 3. Colgate tandpasta fresh confidence, total, fresh stripe of sensation whitening tube 75 ml van 5. 3 halen, 2 betalen: Kotex Brevia inlegkruisjes 3 pakken van J^4T 8.98 3.99 De grote Europese luchtvaart maatschappijen dreigen een deel van hun start- en landings rechten op de belangrijkste luchthavens in de EU kwijt te raken. Binnen de Europese Commissie zijn voorstellen in de maak om de 'groten', zoals KLM, Lufthansa, Air France en British Airways, te verplichten jaarlijks vijf procent van .hun rechten af te staan. Die zogenoemde 'slots' wor den dan in een potje gestopt, waaruit in de eerste plaats nieuwe maatschappijen kun nen putten om in te breken op vliegvelden als Heathrow of Schiphol. Nu is dat vaak onmo gelijk omdat op de drukke luchthavens door de vaste rech ten die de grand fathers' heb ben verworven, geen ruimte is voor nieuwkomers. Het gaat daarbij vooral om de beste ver trek- en aankomsttijden, die vervolgvluchten en aansluitin gen mogelijk maken. Brussel wil de concurrentie tussen de Europese maatschap pijen en op de Europese vlieg velden vergroten. De overheer sende positie van de grote car riers moet daarvoor worden doorbroken. Commissaris Monti, die over de concurrentie gaat, heeft daarom het plan op tafel gelegd de luchtvaartmaat schappijen te dwingen jaarlijks ruimte in te leveren. Oorspron kelijk wilde hij nog verder gaan en jaarlijks tien procent 'a^pak- wachttijden noodzakelijk, want je kunt een patiënt niet ineens driemaal zoveel laten betalen dan gebruikelijk wanneer hij zijn blindedarm er in München uit laat halen. Oudkerk denkt dat de Neder landse wachtlijsten voor opera ties binnen een paar maanden kunnen verdwijnen. „Het is lachwekkend dat wij in Neder land de mond vol hebben van Europese samenwerking, ter wijl die ontwikkelingen op het gebied i nog in staan." Het ministerie van VWS laat in een reactie weten dat minis ter Borst al enige tijd actief is om uitwisseling van zorg in Eu ropa mogelijk te maken. Ook wordt bij de voorbereidingen voor een nieuwe basiszorgver- zekeringstelsel rekening gehou den met Europese ontwikkelin gen, aldus de woordvoerder. Onteigeningsprocedure tegen 357 eigenaren van start tere aantal vliegtuigen dat straks op Schiphol kan landen, zullen er juist veel meer van de ze verbrandingsgassen de lucht in gaan. Bovendien kan de grond niet worden onteigend, omdat de wettelijke aanwijzing voor het gebied van de vijfde baan niet definitief is. De afde ling rechtspraak van de Raad van State oordeelde in 1998 dat het vereiste besluit van Verkeer en Waterstaat op meerdere punten niet deugde. Overigens wil Milieudefensie, als de rechtbank straks wellicht de onteigening toestaat mini maal 100.000 gulden voor de 1.145 vierkante meter 'tuin grond' in de Haarlemmermeer. Uitspraak op 5 september. Vertegenwoordigers zigeuners: driebergen gpd De 'oprotpremie' van zes ton voor vijf zigeunergezinnen in Driebergen schokt de Roma- kenners en vertegenwoordi gers van de Sinti in Nederland. „Dit is een ongelooflijk stom me zet van de gemeente." Het is alweer zo'n twintig jaar geleden dat complete zigeuner families in Nederland op wille keurige plaatsen neerstreken. Vrijwel altijd volgden paniekeri ge reacties van gemeentebestu ren, die met uitzetting en ont ruiming dreigden. Vaak werden die kwesties 'opgelost' met het betalen van flinke sommen geld. Sinti-woordvoerster Lalla Weiss reageert geschokt als ze hoort van het enorme bedrag waarmee families uit Drieber gen zijn weggekocht. „Ik kan me goed voorstellen dat die fa milies de kans hebben aange grepen. Maar het lost niets op. Dat dit kan in Nederland. Het klopt van geen kant." Sinti en Roma zijn twee ver schillende zigeunerstammen. Sinti zijn vaak meer geïnte greerd in Nederland. Hoewel Weiss niet wil of kan spreken voor de Roma in Nederland, zegt ze wel een verklaring te kunnen geven voor de oorza ken van dit probleem. „Sinds de Woonwagenwet is afge schaft, zijn gemeenten niet meer zo happig om standplaat sen aan te leggen." Het gevolg daarvan is dat met name de kinderrijke families uit elkaar dreigen te vallen. Ze kunnen niet meer bij elkaar wonen op de overvolle kampjes. Ook Roma-kenner Jetske Mijs noemt de oprotpremie 'een on gelooflijk domme en laakbare zet' van de gemeente Drieber gen. Het probleem wordt op deze manier alleen maar ver schoven naar een andere ge meente. En de vooroordelen over zigeuners worden beves tigd. Voorheen was Mijs werk zaam bij Lau Mazirel, een be langenvereniging voor zowel de Roma als de Sinti. Maar door een subsidiestop is deze club, op een documentatiecentrum na, opgeheven. Volgens haar is er groot verschil tussen de Sinti en Roma. De Sinti zijn over het alge meen al zo'n drie- tot vierhon derd jaar in West-Europa aan wezig. „Zij zijn dan ook al aar dig vernederlandst. De meer in Oost-Europa en de Balkan le vende Roma, kwamen daaren tegen pas zo'n zeventig jaar ge leden naar Nederland, toen een aantal zigeunerfamilies werd 'uitgekotst' in veel landen." Een deel van hen vroeg hier asiel en kreeg dat. Ook politiek is de zaak slecht gevallen. De Tweede-Kamer fracties van WD en CDA zijn verontwaardigd over de ver huispremie die Driebergen heeft betaald. ken'. De plannen dienen niet alleen om nieuwkomers - zoals bijvoorbeeld easyjet dat wel meer vluchten wil uitvoeren vanaf Schiphol, maar dat door de slotrestricties niet kan - een handje te helpen. Monti wil ook de markt openbreken voor be staande maatschappijen, zodat bijvoorbeeld Alitalia of Air France desgewenst vaker kan vliegen naar en van Schiphol. De Commissie bespreekt ook de mogelijkheid om slots te vei len en het verhandelen van de start- en landingsrechten mo gelijk te maken. Maatschappij en moet het tevens onmogelijk worden gemaakt op hun rech ten 'te zitten', door deze niet te gebruiken voor vluchten. Een SMS'je leest u zo: er verschijnt een envelopje in de display van uw mobiele telefoon en/of u hoort een piepje; open het bericht direct door op 'lezen' te drukken of ga naar de 'ontvangen berichten'*; via 'opties' kunt u het bericht daarna opslaan, wis sen of beantwoorden. rre naam hebbon. Raadpleeg even de ge

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3