Gefascineerd door de tijd Noord-Ierse terroristen Pleister voor slanke lijn Auto stort van skiheuvel Gesprek van de Dag Gendarmes op tij gerj acht Verstoppertje via internet DINSDAG 25 JULI 2000 ^Sommentaar Uit de beruchte Maze-gevangenis in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast worden dezer dagen zo'n tachtig gevangenen vrijgela ten in het kader van het Goede-Vrijdagakkoord. Gisteren was het de beurt aan Michael Stone, een lid van de radicaal protes tantse Ulster Vrijheidsstrijders. De terrorist Stone pleegde een op televisie uitgezonden aanslag met handgranaten op een menigte rouwende katholieken op de Milltown-begraafplaats. Voor de nabestaanden van de slachtoffers van deze fanatieke lingen moet deze gang van zaken uitermate frustrerend zijn. Stone was tot levenslang veroordeeld voor de moord op drie katholieken, maar mag nu als uitvloeisel van het vredesak koord na elf jaar cel zijn leven weer oppakken. Het woord 'spijt' komt niet voor in het vocabulaire van Stone en zijn trawanten. Zij zien zichzelf als 'soldaten' in een ge rechtvaardigde strijd. Ronduit schokkend voor de nabestaan den moeten de beelden zijn geweest van de receptie die Stone ten deel viel. Als een held werd hij aan loyalistische kant bin nengehaald. long en oud gaven de verloren zoori een staande ovatie. Aan republikeinse kant gebeurt later deze week ver moedelijk hetzelfde als de IRA-bommenlegger Sean Kelly vrij komt. In Groot-Brittannië is nu het debat over de vrijlating van deze sectarische moordenaars verhevigd. Maar hoe onrechtvaardig deze amnestie-regeling ook moge overkomen, de voordelen van het broze vredesakkoord wegen toch zwaarder. De veroor deelden dienen een staakt-het-vuren tussen de onderteke naars van het akkoord te respecteren. Stone zelf beloofde zich niet langer te mengen in de gewapende strijd. Zijn oorlog is voorbij, zo zegt hij. De praktijk zal moeten uitwijzen of deze terroristen woord houden. Vrijlating van de gevangen was in 1998 nu eenmaal een harde eis van beide partijen. Het geweld is inmiddels geluwd. Hoe wel er nog een lange weg te gaan is voordat katholieken en protestanten in Noord-Ierland definitief de strijdbijl begraven, biedt het vredesakkoord voor vele gewone Noord-Ieren in elk geval het vooruitzicht op een 'normaal' leven. Dat is tot nu toe de winst van Goede Vrijdag. Britse diëtisten hebben een pleister ontwikkeld die een va- nille-achtig luchtje afgeeft. De pleister, geplakt op de rug van de hand, moet het verlangen naai' chocola en ander dikma kend lekkers doen afnemen. Wetenschappers van het Saint George's ziekenhuis in Londen noemen de pleister net zo ef fectief als sommige vermage ringsmiddelen, maar dan zon der bijwerkingen. Proefpersonen die de pleister enige tijd droegen, hadden vol gens de Britse omroep BBC weinig zin meer in zoetigheid. Zij aten nog maar half zoveel chocolade als voorheen. Ze ver loren gemiddeld twee kilo aan gewicht. De wetenschappers weten niet precies waarom de pleister werkt, maar ze vermoeden dat het geurtje iets doet in de her senen. Zij presenteren hun be vindingen morgen in Edin burgh op een internationaal diëtistencongres. De pleister, die dit najaar op de Britse markt komt, werkt overi gens niet op de lekkere trek in hartigheid of in alcohol. Er wordt nog gewerkt aan een pleister tegen chips, eentje te gen slapeloosheid en tegen het premenstrueel syndroom (PMS). Daniël Kiezebrink uit Beijum dacht gisteravond een mega- stunt uit te halen, door met zijn auto de dertig meter hoge ski heuvel bij Kardinge in Gronin gen op te rijden. Maar doordat hij bij een tussenstop vergat de handrem aan te trekken, ein digde de heldendaad in een jammerlijke afgang. De Opel Corsa gleed vijftig meter bergaf waarts om sissend in een sloot tot stilstand te komen. ,Je kunt hem de sukkel van de week noemen", oordeelde zijn vrien din, die hem de grijze auto kortgeleden als presentje ca deau had gedaan. Daniël verklaarde dat hij de ski heuvel 'voor de lol' wilde be dwingen. Over het voetpad scheurend baande hij zich een weg naar de hoogste berg van Groningen. Met ploegende wie len haalde de twintiger de top, maar in de afzink ging het mis. Een band slipte door. Toen Da niël uitstapte om te kijken wat er loos was, kwam de auto lang zaam in beweging en stortte naar beneden. De avontuurlijke Groninger had nog geluk dat de naar beneden denderende wagen niet over de kop sloeg, maar na de doop in het slootwater gaf de motor wel de geest. Toegesnelde agenten konden alleen maar lachen om de onbesuisde bergrit. Met be hulp van een Jeep van een vriend, werd de Opel op het droge getrokken. Het is nog de vraag of die weer aan de praat te krijgen is. Zijn vriendin baalt van zoveel ondankbaarheid, maar Daniël had gisteravond nog geen enke le spijt. „Het was een kick met de auto bovenop de heuvel te staan en over de stad uit te kij ken", liet de gemankeerde stuntman droogjes optekenen. Al vier dagen zitten 150 gendar mes achter twee tijgers aan in de moerassen bij Picquigny rond de rivier de Somme, vlak bij Amiens in Noord-Frankrijk. Tot dusverre zijn alle pogingen tevergeefs: de beesten laten zich niet zien aan mannen in uniform. Het eerste alarm kwam van een clochard, die vertelde dat hij twee tijgers had zien stoeien. Iedereen wees toen nog wat la chend op zijn overmatige ge bruik van rode wijn, maar daar na vertelden twee kinderen en ook wandelaars, die de man ab soluut niet kenden, hetzelfde verhaal. Zelfs een gendarme kwam oog in oog te staan met 'een viervoetig wezen met licht gekleurde, gevlekte vacht, amandelvormige ogen en de al lure van een roofdier.' Sindsdien is het serieus. In de bomen in de buurt zijn stukken vlees gehangen boven vallen om de dieren te lokken. Twee helikopters met infraroodcame- ra's doen geregeld hun rondes en mensen wordt aangeraden hun kinderen binnen te hou den. Er zijn ook sporen gevonden en haren. Die zijn voor onderzoek naar een laboratorium gebracht om vast te stellen of het gaat om tijgers of om andere bees ten zoals lynxen. De roofdieren, waarvan niemand de herkomst kent, hechten kennelijk zeer aan hun vrijheid en laten zich niet meer zien. Bij circussen en dierentuinen in de buurt wor den geen dieren vermist. „Mis schien heeft de eigenaar ze in middels weer te pakken. Maar we blijven op onze hoede," al dus een woordvoerder van de gendarmerie. Meer dan 9.000 kandidaten uit de hele wereld hebben zich volgens de orga. nisatoren aangemeld voor een 'reality'-spel waarbij een persoon zich 24 da gen lang onopgemerkt door Berlijn moet begeven om een beloning van 10.000 Amerikaanse dollar (13.500 gulden) in de wacht te slepen. De hele wereld kan 'live' of op internet op de 'reality-runner' jagen., aldus Michael Weiland, de persvoorlichter van de initiatiefnemers. De uitverkiezing van kandidaten vindt in vijf wereldsteden plaats. De realit) runner wordt uiteindelijk vanaf 1 augustus door de internetgemeenschap gekozen uit tien overgebleven kandidaten, zei Weiland. Het spel gaat op 14 augustus van start. De verstopper moet „bepaalde opgaven" vervullen waardoor hij of zij voor de jagers makkelijker op te sporen is. Als de reality-runner 24 dagen onontdekt blijft, mag deze de 10.000 dollar incasseren en volgend jaar augustus meedoen aan de Reality-Run in New York - de finale van de runs die na het spel in Berlijn op verschillende plaat sen in de wereld zullen worden gehouden. In New York is 100.000 dollar te verdienen. Loek Romeyn, deskundige in torenuurwerken Roep 'torenuurwerk' tegen de Nunspeetse ingenieur Loek Romeyn en hij brandt terstond los over de ge schiedenis ervan: over de handgesmede tandwielen, het slingermechaniek van Christiaan Huygens, de fi nesses van Oostenrijks gietijzer en andere details. In de statige Oenenburgerweg in Nunspeet is zijn pas sie zelfs te hóren. Zes meter hoog, aan de achtergevel, bracht hij eigenhandig een torenklok aan die tus sen negen uur 's morgens en negen uur 's avonds trouw z'n uren slaat. Loek Romeyn (57) is sinds kort voor zitter van de Stichting tot behoud van het Torenuurwerk. Hij wordt in West-Europa alom als expert van to renuurwerken gezien. Laatst nog, in Mechelen, vroeg men hem naar de oorsprong van een uurwerk. Ro meyn dacht na en riep: 'Ik schat 'm tussen 1730 en 1760, maar meer naar 1760 toe'. Vervolgens werd er een stuk verf achter het uurwerk weggekrabd en daar stond: 1754. Zijn reputatie was daarmee ook meteen te België gevestigd. In Ne derland hoeft dat al niet meer; daar worden de aanbevelingen van Ro- meyns stichting inmiddels gekoes terd door de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg." De passie van Loek Romeyn liet thuis z'n sporen na. De laatste jaren zijn er vijftien torenmechanieken naar binnen getild. Wat doorgaans ergens hoog in een toren is wegge moffeld, staat bij Romeyn in de woonkamer te pronk. De uurwerken hakken er nu met trage slingerbewe gingen de tijd aan stukken. Er staan zeker nog bijna veertig andere klok ken. Romeyn is een gedreven deskundi ge. Regelmatig gaat de telefoon en dan stapt hij weer in de auto om er gens een uurwerk te schouwen. Vroeger wist niemand er raad mee. Kennis om ze te restaureren was er niet, gespecialiseerde bedrijven ver kochten veel liever een nieuw me chaniek en vaak ook speelde de leef tijd mee van kosters of vrijwilligers die het uurwerk onder hun hoede hadden: want je moest wel één- of tweemaal daags zo'n sleetse trap naar boven beklimmen om het me chaniek op te draaien. Daardoor zijn er onder de roep van de vooruitgang heel wat uurwerken kort en klein ge slagen of onherstelbaar beschadigd geraakt doordat er een elektromotor in werd geprutst. Hoe is die liefde voor de uurwerken ontstaan? „Tja - hoe begint zoiets? Achteraf is het wellicht aan meccano te wijten," zegt Romeyn. Net als zo veel andere jongens begon hij er al vroeg mee te sleutelen. Op z'n tien de bouwde hij een uurwerk dat echt liep - en daarmee was het vuur van de klokkenkunde ontstoken. Later, als student elektrotechniek in Delft, kreeg hij een vastgelopen Comptaise weer aan de praat, zo'n Franse klok die in de jaren '60 en '70 bij bosjes werd ingevoerd. Om wat bij te ver dienen repareerde hij daarna andere klokken, „maar toen ik een keer bij een antiquair in Voorburg een to renuurwerk op de kop tikte dat er gens uit een kerkje in de Ardennen was gesloopt, was er geen houwen meer aan." Romeyn, directeur in ruste van een De passie van Loek Romeyn laat thuis z'n sporen na, daar staan tal van uurwerken: „Tja, hoe begint zoiets. Achteraf gezien is het wellicht aan meccano te wijten.' FOTO Schokbeton-dochter uit Kampen, spreidt de 'overheadsheets' uit, waarmee hij lezingen geeft en vertelt over het kloeke boekwerk dat hij aan het schrijven is over de geschiedenis van torenuurwerken in Europa. Hij is gefascineerd door de pogingen van de mensheid om de eindeloze stroom van tijd in een meetbare or de onder te brengen. De obelisken van de Egyptenaren waren ervoor bedoeld, zo blijkt uit recent onder zoek. In het plaveisel eromheen wa ren uren aangegeven en merktekens waarmee je de seizoenen kon on derscheiden. En dat al 2500 jaar voor Christus. Hier kwam de zonne wijzer later in zwang, maar vanwege het gematigde zeeklimaat (veel wol ken, regen en wind en weinig zon) werd er ook geëxperimenteerd met waterklokken: water in een grote bak die dankzij een gaatje aan de onder kant als een soort zandloper fun geerde. „Proefondervinderlijk werd vastgesteld hoelang het duurde voor het water er was uitgestroomd: met strepen kon je dan tijdmeting aan brengen - ze probeerden het te syn chroniseren met de zonnewijzer." Hij is ervan overtuigd dat het uur werk in een klooster is uitgevonden - daar was ook de behoefte aan een tijdsindeling: 7 maal per dag moes ten ze er immers bidden. Een schrandere kloosterling moest rond 1250 op het idee zijn gekomen om in plaats van een dalende waterspie gel in een bak een gewicht aan een touw het werk te laten doen in een spel met de zwaartekracht. Dat had veel voeten in aarde, want het ge heim van de smid is dat je het ge wicht weer moet afremmen met een mechaniekje - een soort contraba lans. En hoe nauwkeuriger de tand wielen in dat mechaniek - hoe nauwkeuriger je de tijd kon aange ven. Het bleef trouwens nog generaties lang tijdmeten met de natte vinger: een afwijking van een kwartier per etmaal was geen uitzondering. Ro meyn: „Daarom hadden kerktorens, die in de steden de functie hadden gekregen van openbare tijdsaandui ding, allemaal een zonnewijzer naast de wijzerplaat - dan konden ze de klok bij zonneschijn weer gelijk zetten. De wijzerplaten hadden bo vendien nog maar één wijzer. De nauwkeurigheid om de tijd per mi nuut aan te wijzen kwam pas toen Christiaan Huygens het halansme- chanisme door een slinger verving en er ook de wiskunde bij leverde om het nauwkeurig te laten werken. Het duurde trouwens vier eeuwen voordat die innovatie er kwam: pas in 1656." Romeyn bestudeert de vroege Mid deleeuwen nu al jaren. In een stan daardwerk wil hij de geschiedenis van het tijdmeten nauwkeurig opte kenen. Een paar primeurtjes zitten er allicht in. Romeyn zal betogen dat Europa's oudste nog werkende klok niet in het Engelse Salisbury te vin den is, maar in Winkel, een plaat in Noord-Holland. En hij heeft bf wijzen dat de Engelsen het uurwi beslist niet hebben ontwikkeld (z als ze zelf beweren) maar dat de kennis is ingevoerd door drie klol kenmakers uit Delft die op uitnoi ging van de Engelse koning de Noordzee overstaken. Voorlopig heeft hij energie genoe om zich langdurig in de geschied nis vast te bijten: „Het is nog one gonnen gebied, nauwelijks in kaa gebracht. Prachtig en uitdagend tuurlijk om er wat mee te doen. 'Tuurlijk, het is ijdelheid, allemai delheid, ik ben de eerste om datt te geven. Ze zien me inmiddels al deskundige - en dat is geen onpn tig gevoel. Alles watje zegt, word! onmiddellijk geloofd. Maar dat vf plicht tegelijkertijd ook: je kunt h je niet permitteren onzin te verte len." JELLE BOONSTRA Mina uit Minas M, Ik zelf denk dat de naam Montevideo ooit iro nisch bedoeld is geweest, als kosmopolitisch protest tegen de verlammende rust van een plat teland met koeien en katholieken, met gaucho's in de regen, struisvogels op nevelig grasland, weilanden met bosjes eucalyptusbomen die keurig op een rij wachten tot ze verzaagd wor den tot de hekken die vanaf de weg loodrecht vertrekken naar de horizon, en zorgen dat al leen al met het prikkeldraad uit Uruguay de wereld zeventien keer omspannen kan worden. En aardige mensen, die hebben ze ook. Rustige, beleefde mensen. Volgens de geldende normen is Uruguay een on- derbevolkt land. En als mensen inderdaad op ratten lijken, wat weer een andere theorie is, klopt het volkomen dat de Uruguayanenvan hun ruimte rustig worden. Het verkeer, zowel intermenselijk als gemotoriseerd, getuigt van een beschaving, superieur aan de onze. We hebben ze ook weieens uitgemaakt voor mislukte Duitsers, toegegeven. Dat lag aan één bepaalde mevrouw in Minas, van die mijnen. Zij was baas van een hotel waarvan het drietal- lige personeel uit te vaak geslagen vrouwen be stond. Geslagen door haar. De vrouwen keken naar de grond en gingen de bazin roepen als ie mand om een kurketrekker vroeg, zelfs als die duidelijk achter de balie lag. Niemand durfde te spreken als de bazin praatte. Wij wel, maar dat hielp niet. Midden in de nacht besloot Super- Heidi dat de kinderen niet op de grond mochten liggen, en beukte persoonlijk de extra bedden de kamer binnen. Ze was wel bereid het uit te leg gen. In het Spaansklinkt het net iets beter, maar 'Hay orden que mantener' betekent wel degelijk dat er Orde Moet Zijn. Gelukkig was er ook een andere mevrouw in Minas. Ik kwam haar tegen in een gebouw dat niet klopte. De voorgevel was van metselwerk, maar zó kon het ohtwerp bijna niet bedoeld zijn. Daar had vroeger iets opgezeten. Een klei ne vrouw van dik vijftig sprak ons aan. 'Ja, het is wat armoedig, maar alles gaat goed komen Dit was de schouwburg, en inderdaad was die gestript. Door militairen tijdens de dictatuur van Pacheco, rond 1973. Alles wat marmer was, vergidd, kristal, draagbaar of verkoopbaar was in naam van de strijd tegen het communisme in con tan tenomgezet. Maar nu zou alles goed gaan komen, verklaarde ze stralend. Iedereen was aan het sparen. Met drie dikke kussen nam ze na een half uur mo noloog afscheid van de cultureel ambassadeur van Nederland in Minas. De borsten op het the ateraffiche in de hal waren afgeplakt. De zangeres van popband All Saints, NICOLE APPLETON, heeft een ,,heel speciale relatie" met Oasis- zanger Liam Gal lagher. In het rod delblad the Sun biechtte zij op ge vallen te zijn voor de onlangs ge scheiden Gal lagher. Vrienden van de zangeres beweren dat zij opgelucht is dat de relatie nu openbaar is. „Zij denkt dat er een echte toekomst is voor hen", zegt het showbizzpersbureau WENN over de onwaar schijnlijke combinatie tussen de hypercor recte Appleton en rocker Gallagher, die alom als botte herrieschopper bekend staat. Parlementariërs in de eilandengroep BER MUDA mogen voortaan in de naar hun land genoemde korte broek verschijnen. De frac ties zijn het hierover binnenskamers eens ge worden, aldus het Caribische persbureau CA- NA. De Bermuda is volgens een lid van de oppositie, dat ijvert voor het wetsvoorstel, „altijd een geaccepteerde nationale kleder dracht geweest." De volksvergadering moet nog deze week over het plan stemmen. enselijk Een Deense boer is naar het hoogge rechtshof gestapt. Hij vindt dat hij de k ten van het voer voor zijn plusminus 20 katten van de belasting moet kunnen af' trekken. De beesten dienen namelijk he zelfde doel als het wel aftrekbare ratten en zijn nog milieuvriendelijker ook, zo de boer, KARL ANKER SVENDSEN. De lastingdienst heeft al in 1991 gerechteli vervolging ingesteld tegen Svendsen oil hij weigerde belasting te betalen over d( 3.500 kroon (ruim 1.000 gulden) die hij steed had aan kattenvoer. Verschillende rechters hebben Svendsen inmiddels in ongelijk gesteld, maar hij weigert zich b hun oordeel neer te leggen. De Vogeltjesdans, ooit in Nederland eel hit van de ELEKTRONICA'S, is door de ten officieel gekozen tot het vervelendste lied aller tijden. Het was nog dringen om titel: de Teletubbies ('Teletubbies Say El Oh') belanden na een spannende strijd eindelijk op de tweede en 'Barbie Girl" Aqua op de derde plaats. Neêrlands com merciële trots, de Venga Boys, veroverdel met 'We're Going to Ibiza" de zesde plek I de Hali of Shame, zo meldt de Britse omf I BBC. De Vogeltjesdans is een composite I van de in 1998 overleden Belgische corm mst Hector Delfosse. Rond 1980 zijn er meer dan 15 miljoen platen van verkocht Urugiiay is niet een land waar de verbeelding aan de macht is. Een plaatsje waar mijnen zijn heet in Uruguay Minas. Een plaatsje dat 33 ki lometer vaneen andere plaats ligt, heet Treintay Tres. je hoort de mensen in dat andere plaatsje, op 33 kilometer van Treinta y Tres, tanden knarsen. Nu moesten zij zelf iets verzin nen. De zuidkust, een wijdse bocht, be staat uit betonnen badplaatsen waar rijke Argentijnen komen genieten van het strand aan hun eigen overkant en van de zwakke munt van de bu- Ook historisch gezien is Uruguay weinig meer dan de overkant van Argentinië, uitsluitend ge doogd omdat het zo handig in de weg lag voor de roofzuchtige Bra zilianen. Bij de Argentijnse voor- waarden voor het voortbestaan van Uruguay hoorde - zegt men - ook het verbod om wereldkampioen voet bal worden. Tenzij ook Brazilië in die finale zou staan, dan moest het. Al leen de naam van de hoofdstad, Mon tevideo, duidt op een zekere rebels heid. Er zou daar gezien de naam een tbare berg moeten zijn, maar die is ons bij het doorkruisen van de stad nergens opgevallen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2