Leidsch Dagblad Irritatie over veiling frequenties Vredesmonument opnieuw doelwit vandalen Ouders Downkinderen boos over discriminatie Beslag op Russisch schip Sedov opgeheven Bush kiest Cheney als 'running mate' 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Surinaams parlement buigt voor Bouterse NSDAG 25 JULI 2000 terke groei an Schiphol aantal passagiers op hiphol is sterk gegroeid. In eerste zes maanden van dit verwerkte de luchthaven ,5 miljoen passagiers. Dat is procent meer dan in de- de periode vorig jaar. Vol- ns Schiphol is de goede eco- imische situatie in Neder- id en de rest van de wereld belangrijkste reden van de teer minder apotheken loof en Samenleving, sprek van de Dag OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42370 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 TNO-onderzoek: 'Vervuiling in Roomburg is niet uit te sluiten' 13 Lisse gaat slopen en bouwen in Oranjewijk Rockzanger Udo Lindenberg maakt kunst van alcohol 15 De jachthaven in Hoogmade en de lokroep van Vrouwtje Paling Telfort overweegt schadeclaim wegens 'prijsopdrijvingdoor Versatel zijn in de eerste helft van jaar opnieuw minder hypo- ?ken afgesloten. Het aantal aide met 22 procent tot .320. Vooral het aantal eede hypotheken daalde, vendien zijn er minder hui- verkocht. Toch bleef de izenprijs stijgen. Die lag in eerste helft van 2000 ge- ddeld op ruim 360.000 gul- gina 6 leen popcorn i muizenplaag verkoop van popcorn in bioscoop aan de Oude- acht in Utrecht is tijdelijk staakt om een einde te ma- aan de muizenoverlast. :ns de bedrijfsleider lie- n de muizen zelfs tijdens irstellingen door de zaal de op de vloer geknoeide pcorn op te peuzelen. Hier- kwamen de muizen niet >er toe aan de consumptie gifkorrels, die een defini- einde moeten maken aan muizenplaag. Irak jaar voor ehondencrèche ehondencrèche Pieterburen eft vorig jaar een recordaan- van 236 zieke zeehonden gevangen. Oorzaak was een itselinge toename in de- mber. Toen werden in korte I tientallen zeehonden met igworminfectie en longont- iking binnengebracht. We- plaatsgebrek lagen de ;ren zelfs in kantoorruim- iroot vertrouwen groei economie t vertrouwen van de consu lt in de economie blijft Dot. Om die reden boeze- in grote aankopen Neder- ïders geen angst in, zo blijkt cijfers van het Centraal Bu- iu voor de Statistiek (CBS). i het CBS is in juli het rdeel van de Nederlander er de economie even posi- als de maand ervoor. Het IS constateert daarbij een 'koopbereidheid'. In juli nd de Nederlander het een nstige tijd voor duurdere nkopen, zoals koelkasten en evisies. Ook het vertrouwen de toekomst blijft positief. )rdaniërs gedood vliegtuigcrash ertien Jordaanse soldaten n vanmorgen omgekomen :n hun Hercules C130- achtvliegtuig als gevolg van thnische problemen te piet- sloeg. Het ongeluk gebeur- bij een militaire basis in de id Mafraq, ten oosten van de ofdstad Amman. Er waren :1 meer soldaten aan boord or een oefening parachute ringen. Zestig militairen wa- reeds uit het vliegtuig ge- rongen op het moment dat mankementen aan het egtuig duidelijk werden. /ANDAAG 18 PAGINA'S inenland itenland Ituuren Kunst. )nomie Een meerderheid in de Tweede Kamer is zeer ontevre den over de veiling van UMTS-mobiele-telefoonlicen- ties. Er moet, vinden de Kamerleden, een onderzoek ko men naar de gang van zaken rond de verkoping die gis teren eindigde met veel wapengekletter en een tegenval lende opbrengst van 5,9 miljard gulden. den haag gpdfort overweegt een schadeclaim wegens 'prijsopdrijving' door Eén van de deelnemers, Versa- Versatel. Anderen bestuderen tel, heeft concurrent Telfort be- de mogelijkheid hun hoogste schuldigd van 'bedreiging', Tel- boden te annuleren. Het biedcircus dat in het Scheveningse Kurhaus gisteren zijn derde week was ingegaan, eindigde gistermiddag even na tweeën abrupt doordat Versatel opgaf. Door het wegvallen van de zesde bieder bleven vijf be drijven over voor evenveel li centies. Volgens de veilingre- gels moesten op dat moment alle vijf licenties tegen het dan geldende hoogste bod worden toegewezen. De vijf ondernemingen KPN, Libertel, Telfort, Dutchto- ne en Ben/Deutsche Telekom toonden zich allemaal heel te vreden. De prijzen - variërend van 1,6 miljard voor de grootste kavels aan Libertel en KPN tot 870 miljoen voor de kleinste van Ben - zijn maar een derde van de door minister Zalm ge schatte opbrengst van 20 mil jard. Staatssecretaris M. de Vries zei op een persconferentie in het Kurhaus 'tevreden' te zijn met verloop en resultaat van de veiling.„Het is nooit de bedoe ling geweest zoveel mogelijk geld binnen te halen." Een Kamermeerderheid van WD, D66 en CDA wil een on derzoek naar de veiling. De par tijen willen weten of de veiling- regels goed in elkaar staken en of de regels correct zijn nage leefd. Vooraf rees uit wetenschap pelijke hoek het bezwaar, dat het gebruikte veilingmodel /il -V V leiden Het is weer eens zover, het vredesmonument op de Garenmarkt in Leiden is zwaar beschadigd. Vorige week waren het er nog twee, inmiddels zijn er drie panelen van het kunstwerk van P. Stulemeijer stukgeslagen. In de zes jaar dat het beeld op die plek in de stad staat, richtten vandalen al voor vele tienduizenden guldens schade aan en dropen er vele liters urine langs de glimmende, glazen tegels. Pagina 14: Monument niet bestand tegen vandalisme. foto dick hogewoning den haag anp Met een zwartboek wil de Stich ting Down's Syndroom de hoge premies voor uitvaartverzeke ringen van mongooltjes aan pakken. Volgens de stichting wordt een meerderheid van de ouders geconfronteerd met premies die oplopen tot het drievoudige van een normale verzekering. Ook komt het voor dat een uitvaartverzekering wordt geweigerd. De stichting wil de klachten aan de orde stellen in overleg met het Breed Platform van Verzekeraars. De verzekeraars gaan ervan uit dat kinderen met het syndroom van Down kort zullen leven. Veel kinderen hebben een hartafwijking. „Maar met de huidige behan deling, inclusief hartcorrectie, kan een kind met het syndroom best volwassen worden". bijna tien procent van de totale vordering op Moskou. Maar de kantonrechter in Brest achtte niet wettig en over tuigend bewezen dat het Russi sche zeilschip de Sedov als be zit van de universiteit van Moermansk tevens tot het ei gendom van de Russische staat kan worden gerekend. brest gerard van putten De kantonrechter in het Franse Brest heeft gistermiddag beslo ten tot opheffing van het be slag, op 13 juli gelegd op het Russische zeilschip Sedov. Vrij wel onmiddellijk na de uit spraak voer 's werelds op één na grootste en 117 meter lange viermaster de haven uit om via Madeira koers te zetten naar Sail 2000 Amsterdam, dat van 24 tot 29 augustus wordt ge houden. Het beslag was gelegd na mens de Zwitserse handelson derneming Noga met het oog merk Rusland te dwingen tot betaling van 63 miljoen dollar, 14 6,8 .9,11,13 16,17 washington «john wanders correspondent De Amerikaanse Republi keinse presidentskandidaat George W. Bush heeft zijn partijgenoot Dick Cheney (59) aangewezen als zijn tweede man, zijn running mate. Bush zal naar ver wachting vandaag officieel bekendmaken dat Cheney de Republikeinse kandidaat is voor het ambt van vice-pre sident. Met Cheney heeft Bush een potentiële plaatsvervan ger die het noodzakelijke po litieke gewicht toevoegt aan de Republikeinse kandida tuur. Cheney brengt een schat aan ervaring mee, on der meer op het gebied van de buitenlandse politiek, een terrein waarop Bush aan toonbaar zwak is. Cheney verwierf in 1990 en 1991 internationale bekend heid als minister van defen sie onder president Bush sr., de vader van de huidige pre sidentskandidaat. Dat was tijdens de Golfoorlog. Che ney werd in de aanloop naar de bevrijding van Koeweit door een internationale coa litie alom geprezen voor zijn aanpak van Irak. Hij kent het Witte Huis op zijn duimpje. Na zijn studie politicologie begon hij als medewerker in de regering van president Nixon. Onder diens opvolger Ford werd Cheney hoogste ambtenaar van het Witte Huis. Cheney geldt voor Bush als een 'veilige keus'. Hij maakte in Washington naar verhouding weinig poli tieke vijanden. paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse ex-dictator Desi Bouterse is gisteren toegelaten tot het nieuwe parlement. De commissie die de geloofsbrie ven van de nieuwe leden moest onderzoeken, vond geen gron den om de voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) te weren. Sommige par lementariërs staken daarop hun teleurstelling niet onder stoelen of banken. „Dit is een zwarte bladzijde in de parlementaire geschiedenis van Suriname", zei Otmar Rodgers, fractievoor zitter van het Nieuw Front. Buiten het parlementsgebouw vierden NDP'ers feest alsof ze zojuist een verkiezingsoverwin ning hadden behaald. Bouterse werd op de schouders geno men en nam tevreden de felici taties in ontvangst. Vooraf was al duidelijk dat hem wettelijk gezien geen strobreed in de weg kon worden gelegd om te wor den beëdigd tot volksvertegen woordiger. Binnen was de stemming ech ter bitter. „Bouterse is lid ge worden van een orgaan dat hij in het verleden heeft verdre ven", verzuchtte Rodgers. Hij doelde daarmee op de staats- Desi Bouterse werd gisteren officieel beëdigd als parlementslid. grepen van 1980 en 1990. Tien jaar later heeft Bouterse zijn pijlen wederom gericht op het parlement. Maar nu als lid van dit college, een positie die hij bij de algemene verkiezingen van 25 mei verwierf. Een deel van het parlement had liever gezien dat Bouterse de toegang tot het parlerrjent zou worden ontzegd, mede vanwege diens veroordeling in Nederland we gens drugshandel. Een deel van het Nieuw Front, dat met 33 van de 51 zetels in het parlement over een meer- HET WOORD IS AAN Gaby van den Berghe De ellende is dat iedereen het beter weet, maar nie mand goed. geen optimale opbrengst zou geven. Doordat vier deelnemers voor de veiling afhaakten, ble ven er slechts zes bieders over voor vijf licenties. Het kleine Versatel - zonder mobiele acti viteiten - werd van meet af aan als Judas afgeschilderd, doordat het de vijf zittende mobiele operators van een gratis ver gunning zou afhouden. Pagina 6: Veiling met de geur van een zeperd Elmi in Leiden wacht overname en reoganisatie driebergen/leiden anp De luxe Modegroep McGregor wil alle aandelen van Elmi over nemen en vervolgens een fikse reorganisatie bij het Leidse be drijf doorvoeren. Elmi, dat is gevestigd aan de Roosevelt- straat, ontwerpt en verkoopt shirts en blouses onder de merknaam El Mior, Royal Cot ton en La Kerko. Het modehuis is te klein om zelfstandig suc cesvol te zijn, verklaart McGre gor. Elmi is nu nog onvoldoende winstgevend, zo heeft de poten tiële koper vandaag laten we ten. McGregor hoopt met het doorvoeren van een ingrijpen de reorganisatie dat het Leidse bedrijf een sterker resultaat zal krijgen. Elmi kon vanochtend geen reactie geven. Japan begraaft keizerin Nagako Japan heeft vandaag afscheid genomen van keizerin-douai rière Nagako, die vorige maand op 97-jarige leeftijd overleed. Vanmorgen werd op de keizer lijke begraafplaats in Tokyo een plechtigheid gehouden. De we duwe van keizer Hirohito is la ter op de dag naar het keizerlij ke mausoleum gebracht, waar ook haar in 1989 overleden man ligt. Olievlek bedreigt dolfijnenreservaat HTSSIE "720° «720° "721 30% 30% 30% SSftiS 30% 30% 40% Tentoonstelling Sneller, hoger, sterker over sport en wetenschap Workshop Vlinders in de kast woensdag 26/7,14 tot 16 uur voor kinderen Museum Boerhaave, Leiden Een olievlek bedreigt een dolfij nenreservaat bij het Italiaanse eiland Elba in de Middellandse Zee. De olie is hoogstwaar schijnlijk geloosd door een su pertanker tijdens het reinigen van de opslagruimtes. Milieu activisten vrezen dat de olievlek van bijna vier kilometer lengte forse schade aan flora en fauna kan aanrichten. Gouden Luipaard Paul Verhoeven LOCARNO GPD De Nederlandse cineast Paul Verhoeven is tijdens het Film festival van Locarno uitgeroe pen tot 'regisseur van het jaar' en wordt onderscheiden met de oeuvreprijs, het Gouden Lui paard. Dat is een speciale on derscheiding die eerder werd toegekend aan fameuze film makers als Jean-Luc Godard, Sam Fuller, Bernardo Bertoluc- ci en Werner Schroeter. Paul Verhoeven zal het Gou den Luipaard op 11 augustus in de Zwitserse festivalstad in ont vangst nemen. Tevens wordt bij die gelegenheid zijn nieuwste film, The Hollow Man, in we reldpremière gebracht. Het fes tival, dat van 2 tot en met 12 augustus voor de 53-ste keer wordt gehouden, kan zich min of meer beschouwen als de 'ontdekker' van de Nederlandse cineast. In 1964 werd Paul Ver hoeven in Locarno onderschei den voor zijn korte film Feest. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. foto anp edward troon derheid beschikt, verliet de ver gaderzaal op het moment dat Bouterse werd toegelaten. De Millennium Combinatie (MC), waarbinnen de NDP de groot ste partij is, vormt met tien ze tels de grootste oppositie, met Bouterse als voorzitter. Naam: I Voorletters: m/v I Adres: Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorgingI Na de eerste twee weken betaal Ik j mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1