Bar^a in rep en roer door 'verraad' Figo Een bizar tennisduel met olympische gevolgen )ekker en Pantani doen regen vergeten 9 1 'Vreemde' limietpoging Christian Tamminga mislukt Sport De Goede geniet na van nationale titel Oranje vreest opslag Granvorka SDAG 25 JULI 2000 iuntz niet naar Noordwijk ordwuk Golfer Rolf Muntz heeft zich teruggetrokken voor TNT Dutch Open, dat donderdag op de baan van de Noord- kse Golfclub begint en tot en met zondag duurt. Organisator 8 bbie van Erven Dorens tast nog in het duister over de be- 50 egredenen van Muntz. „Waarschijnlijk is hij geblesseerd. Ik geprobeerd hem te bereiken, maar dat is niet gelukt. Hij is rindbaar." De 31-jarige Muntz boekte dit seizoen enkele aan- »£t| ckende resultaten. Hij won de Qatar Masters en eindigde als de in het Ierse Open. Op de Europese ranglijst staat de Bra ider 42ste. ekker stijgt op UCI-ranglijst ;anne Erik Dekker is met stip gestegen op de wereldrang- van de Internationale Wielrenunie UCI. De Rabo-renner, in Tour goed voor drie ritzeges, klom van de 38ste naar de 21ste ats. De lijst wordt aangevoerd door Francesco Casagrande. Italiaan heeft een ruime voorsprong op de Duitser Jan Ull- I). Tourwinnaar Lance Armstrong staat zesde. Michael Boo- d bleef in de toptien. De coureur die op de voorlaatste dag Ronde van Frankrijk moest verlaten, bezet de negende nscèats. A. ol ankrijk wint EK-titel tot 18 jaar jrenberg Frankrijk heeft gisteren in Neurenberg de Europe- 39 litel voor voetbalteams met spelers tot 18 jaar gewonnen. In finale zegevierden de Fransen met 1-0 over Oekraïne. Negen luten voor tijd scoorde invaller Bugnet. Er kwamen circa 100 toeschouwers op de wedstrijd in het Frankenstadion af. twas de vierde keer dat de titel in deze categorie bij Frankrijk echt kwam. Dat gebeurde ook in 1983, 1996 en 1997. rbiter Puhl stopt .j dapest De Hongaarse toparbiter Sandor Puhl stopt. De 13 leidsrechter, die de WK-finale in 1994 tussen Brazilië en Italië 3t, heeft afscheid genomen van de voetbalsport. „Ik heb als eidsrechter alles bereikt", zei de 45-jarige Hongaar. „De WK- em lie is uiteindelijk mijn hoogtepunt geweest." Puhl floot 225 dstrijden in de Hongaarse competitie sinds 1984. Zijn eerste irnationale optreden was ook in 1984. Puhl floot verder on- meer op het EK in 1992 (Zweden) en één van de twee wed- jden in de finale van de UEFA Cup tussen Juventus en ussia Dortmund in 1993. i be ,',/oda JC is in trek krade Het nieuwe stadion van Roda JC is in trek. De eredi- eclub heeft inmiddels 11.500 seizoenskaarten verkocht. Het dion wordt op 15 augustus geopend met een wedstrijd tus- Roda JC en het Spaanse Real Zaragoza. De club uit Kerkrade de begroting op van 15,5 naar 18,5 miljoen gulden. De Lim- gse formatie veroverde afgelopen jaargang de Amstel Cup ïlajir NEC in de finale met 2-0 te verslaan. Daardoor komt Roda n de strijd om de UEFA Cup uit. uiter nadert top honderd wijk Raemon Sluiter is door zijn finaleplaats in het tennis- rnooi van Amsterdam de top honderd van de zogenoemde atsingslijst dicht genaderd. Hij steeg van de 142ste de positie. Sluiter verloor in de eindstrijd van de Open tch zondag van de Zweed Magnus Gustafsson. Daarmee is nu de vierde Nederlander na Richard Krajicek (24), Sjeng talken (53) en Peter Wessels (91). Edwin Kempes, halve fina- in Amsterdam, is 161ste. In de ATP Champions Race, waarin en de resultaten van dit kalenderjaar worden meegewogen, at Sluiter wel bij de top honderd: 94ste. ilUtey wellicht naar Sydney istonHet Jamaicaans Olympisch Comité heeft Ivferlene 3ndey genomineerd voó'r de 100 meter in Sydney. Afgelopen dag liep de atlete bij selectiewedstrijden rechtstreekse kwali- itie mis. Op de 100 meter eindigde de 40-jarige als vierde in 17 seconden. Alleen de eerste drie kwalificeerden zich auto- tisch. De nummer twee van de kwalificatierace, Beverley Donald, moet echter wijken voor haar beroemde landgeno- Ottey stond een jaar langs de kant wegens doping, maar de orsing werd onlangs opgeheven. De Jamaicaanse bond kon- aan Ottey naar Sydney te sturen vanwege haar grote ver- nsten voor de sport. Ottey deed vanaf 1980 aan alle Olympi- w e Spelen mee. Ze greep zeven medailles, maar nooit goud. telaviv'anp De Nederlandse kampioenen Patrick van Balkom en Alphenaar Christian Tamminga zijn er gisteren bij de open Israëlische kampioenschappen niet in geslaagd om zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Polsstokhoogspringer Tamminga, lid van Haag Atletiek, bleef met ge leende polsstokken steken op 5,40 me ter. Hij moest in Israël springen zon der zijn eigen materiaal, omdat de stokken bij een overstap op het vlieg veld in Rome waren achtergebleven. Verwoede pogingen om ze alsnog naar Israël te halen, bleken tevergeefs. Afgelopen winter overkwam de na tionale meerkampploeg hetzelfde bij een wedstrijd in het Spaanse Zaragoza. De meerkampers staakten de wed strijd, Tamminga haalde met 'vreemd' materiaal net zijn aanvangshoogte van 5,40, waarmee hij derde werd achter de Israëliërs Everbukh (5,85) en Krasnov (5,50). „Ik zal NOCNSF voorstellen om deze wedstrijd als poging te schrappen", al dus technisch directeur Bert Paauw van de atletiekunie. „Het materiaal luistert bij polsstokhoogspringen heel erg nauw, dus je kunt het nauwelijks als een serieuze poging beschguwen." Sprinter Van Balkom van het Utrechtse Hellas won in Tel Aviv zijn race over 200 meter in 20,85. Dat is 0,45 seconde boven de door NOCNSF en de atletiekunie vastgestelde limiet. Voor Van Balkom was het de derde poging om zich te kwalificeren. Op 24 maart liep de atleet uit Drunen 20,43 in het Zuid-Afrikaanse Pretoria. Een week later werd een resultaat van 20,4 in Kaapstad geschrapt als poging om dat de elektronische tijd was uitgeval len. Op 18 maart liep Van Balkom 20,36 in Pietersburg (eveneens Zuid- Afrika), maar die wedstrijd kon niet als limietwedstrijd worden aangevraagd. Nu rest hem nog maar één poging. Figo toont zijn rugnummer op het Madrileense shirt. Nog voordat de officiële presentatie van Luis Figo bij Real Madrid gistermiddag in de Trofee-zaal van het Ber- nabeu-stadion zijn beslag kreeg, was het huilconcert en het knarsen der tanden van de Barcelonese achterban al in alle toonaarden losgebarsten. Madrid, maakte zijn belofte waar en won het pokerspel met FC Barcelona om de diensten van de Portugese sterspeler. Dat kostte hem maar liefst ruim 130 miljoen gulden. Daarmee is Figo de duurste voetballer ter wereld geworden. De speler, die voor zes seizoenen tekende, gaat zelf 10 miljoen per jaar ver dienen. Hij krijgt in Madrid nummer tien op zijn shirt. Van minuut tot minuut wer den gisteren de ontwikkelingen rond Figo gevolgd. Om negen uur had hij op het trainingsveld van Camp Nou moeten aantre den voor de eerste bijeenkomst na de zomervakantie. Maar Lo renzo Serra Ferrer, de opvolger van Louis van Gaal, moest de sessie beginnen zonder de veel besproken voetbalster. Perez deponeerde in de loop van de ochtend de transfersom MADRID GPD 'Wat vind je van het 'geval' Fi go', vroeg een sportkrant op In ternet. Binnen een paar uur hadden de woedende Bar^a-so- cios uit letterlijk alle hoeken van de aardbol hun woede en afschuw geventileerd over deze 'laffe daad'. „Puur verraad, dat God nooit door de vingers zal zien." „Figo is een Judas die voor geld zijn club verloo chent", en „Figo is niet waard dat hij ooit voor Bar<;a heeft mogen spelen." Zo gaat het ruim honderd pagina's door. En dan hebben we het nog niet over de woedende reacties van aanhangers die via de reguliere media de kans kregen hun 'me ning' te geven over 'het geval'. De druiven zijn zuur in Bar celona. Florentino Perez, de kersverse voorzitter van Real van ruim 130 miljoen geleende guldens bij de notaris van de Spaanse bond. Real Madrid heeft zelf geen geld. Op de be groting van dit seizoen prijkt een tekort van enkele honder den miljoenen. Een duidelijk aangeslagen Bari^a-preses Gaspart zei giste ren dat hij dit nooit zal verge ten. „Wie me zoiets flikt zal er ooit voor moeten betalen." In de kleedkamers van Barcelona werd met spijt, maar ook met begrip gereageerd op het ver trek van Figo. Aanvoerder en vriend, Pep Guardiola: „Een unieke speler gaat weg, maar voor hem en voor zijn gezin zal het een goede keuze zijn." Ser- gi: „Het zal raar zijn om Figo niet meer in de kleedkamer te Figo was, net als altijd, onver stoorbaar toen hij, na een voor spoedige medische keuring, gisteravond om zes uur de zaal betrad waar de presentatie voor de pers werd gehouden. „Ik hoop dat ik het bij Real Madrid net zo naar mijn zin zal hebben als bij Barcelona." AMSTERDAM GPD Het oogt wat stiekem, alsof de tennis- bond zich schaamt voor de oplossing. En het hek blijft dicht. Supporters kij ken op afstand naar een tennisduel met olympische gevolgen op een ach- terafbaantje in Amsterdam. Miriam Oremans en Kristie Boogert tegen Ma- non Bollegraf en Caroline Vis. Best-of- three voor één startbewijs in Sydney. Veroordeeld tot elkaar door een bondscoach die zelf naar Italië is ver trokken. „Hans Felius had gewoon een dub bel voor de Spelen moeten aanwij zen", stelt Oremans, „daar is hij bondscoach voor. Hij heeft het zich zelf heel makkelijk gemaakt." De Berli- cumse spreekt namens alle vier de on vrede uit. Eigenlijk, vinden ze, hadden ze helemaal niet in Amsterdam moe ten staan. Bij het sportcentrum van de Univer siteit van Amsterdam, via de kantine, door een lange gang komt ze op de plek waar het allemaal moet gebeuren. Acht hardcourt banen, geen tribunes, het waait en het is stil. Het uitzicht: een hoogwerker en kantoorgebouwen. Boogert en Oremans slaan zich warm, strak is hun blik. Zo gaat het al een week op de plek die hooguit 400 meter is verwijderd van het Olympisch Stadion. Vier Nederlandse tennissters, normaliter beste maatjes, staan op ge spannen voet. „Het is even anders dan op de toernooien," voelt Oremans. „Er heerst spanning, maar toch willen we proberen de onderlinge verstandhou ding te bewaken. We moeten elkaar over twee weken toch weer recht in de ogen kunnen aankijken." De Berlicumse heeft zich over de ir ritatie heen gezet, net als Boogert. Ge tuige ook het vlekkeloze optreden (6-2, 6-1 winst) in het eerste van drie duels. Bollegraf en Vis kampen nog immer met onverwerkte onvrede. „Sorry, we hebben afgesproken deze week geen commentaar te leveren," zegt de 36-ja- rige Bollegraf. „Pas wanneer we als winnaar uit de strijd komen, willen we een boekje open doen. Anders zeggen we helemaal niets." Alle kwade vingers wijzen één kant op, richting Felius. Maar die is er niet op het universitaire sportcentrum. De bondscoach steunt de jeugd onder 14 jaar op het Europees kampioenschap in Italië. Ook de verantwoordelijken van de tennisbond (KNLTB) voelen er aanvankelijk weinig voor om hun ge zicht te laten zien. Uiteindelijk meldt Evert-Jan Hulshof, bondsdirecteur, zich in Amsterdam. Het geeft het olympische duel een bizar tintje. Vier vrouwen staan te knokken voor een ticket naar Sydney, voor een sportief hoogtepunt. Vergelijk het met de trials van de Amerikaanse atleten. Een sportief feest met tiendui zenden toeschouwers. Voor twee Ne derlandse tennisdubbels voelt het compleet anders. Stuk voor stuk heb ben de kandidaten het gevoel dat zij in Sydney thuishoren. De beslissings wedstrijden, belachelijk! De klungelige wijze waarop de KNLTB met het duel omgaat, bewijst dat de tennisbond ook verlegen zit met de situatie. Waarom geen kleine tribune, waarom geen faciliteiten voor de pers, waarom die achteraf baan? Nu moeten ballenkinderen zich op de valreep nog verkleden, loopt een ca meraman na vier games in de tweede set doodleuk over de baan heen. En de fans moeten door een hek heen kijken. Oremans moest zelfs in allerijl haar vakantie in Zuid-Frankrijk afbreken. „Eigenlijk had ik Wee gas willen terug nemen, me willen opladen voor de US Open. Nu komt dit er opeens tussen door. Maar ja, we hebben ons erbij neergelegd, hebben de schouders er onder gezet en proberen er maar het beste van te maken. Want het gaat na tuurlijk wél ergens om." Op de baan vechten de vier het sportief uit. Bollegraf roept eerlijk dal een uitgegeven bal toch echt dik in is, van wanklanken is geen sprake. „Toch", zegt Oremans, „blijft er straks een dubbel teleurgesteld achter. Wat voor gevolgen dat heeft voor de onder linge verstandhouding, dat is afwach ten. We moeten straks in de Fed Cup inderdaad met elkaar verder. Maar dat is vooral het probleem van Felius." eles ieterwoude Hqj de Goede mag zich n jaar lang Nederlands beste euweling-vrouw op de baan fpemeri. De renster van de :idse wielervereniging Swift ielerstadion Alkmaar de na- inale titel. Op indrukwek- nde wijze: de eerste plaats alle onderdelen van het Of- Ho :ieel Omnium Kampioen- hap. Nu die meerdaagse achttoer stilaan tot haar is lorgedrongen, is de vraag of Zoeterwoudse al aan speci- seren denkt. „Voolopig blijf ik ook nog op de weg rijden én crossen", zegt het 16-jarige ta lent. De Goede, die traint op schema's van inspanningsfy sioloog Adrie van Diemen, leg de de basis voor haar succes vorige week dinsdag. Op de openingsdag was ze veruit de snelste in de klassementswed strijd. Daarbij moesten in to taal zestig ronden worden af gelegd en sprintten de deel neemsters na elke tien rondin gen om punten. De Swift-ren- ster was vijf keer de rapste. Daags later dolven haar groot ste concurrentes opnieuw het onderspit. Miranda Vierling (Den Haag) en Sandra Duin (Alkmaar) werden respectieve lijk tijdens de halve eindstrijd en de finale van het onderdeel achtervolging (over twee kilo meter) verslagen. Afgelopen vrijdag zegevierde De Goede op de sprint. Met vliegende start raffelde de Zoeteiwoudse de 200 meter af in 13,79 secon den, een nieuw baahrecord. Op de slotdag stond de tijd rit over 500 meter (stilstaande start) op het programma. Op nieuw kon een nieuw baanre cord op naam van De Goede worden bijgeschreven. „Met mijn tijd - 39,64 - zou ik bij de dames achter Debby Mansveld als tweede zijn geëindigd." In Alkmaar werd duidelijk dat de baanclinics, die de kersverse Nederlands kampioene bij Pe ter Pieters en Jan de Graaf volgde, vruchten afwerpen. „Als voorbereiding op de NK Baan heb ik bij hen op alle wedstrijdonderdelen kunnen trainen. Alle sterke meiden wa ren trouwens aanwezig." De Goede zou bij de junior-da mes, waarvoor geen totaalklas sement werd opgemaakt, de 500 meter tijdrit zelfs hebben gewonnen. Volgt voor de beste rensters uit die leeftijdscatego rie het Europees Kampioen schap, bij de nieuweling-da mes bestaat dat toernooi (nog) niet. Dispensatie, zoals in sommige andere takken van sport bij talenten mogelijk is, werd niet gehanteerd. „De EK- gangers zijn al aangewezen." castelnau-le-lez gpd ieer anp Dekker als nationale trots. drie weken geleden zou liet in het hoofd van de zijn opgekomen. Met Tourritten op zak was hij ren op 'the day after' met taliaan Marco Pantani de publiekslieveling in een oxmeer. Brabantse gemeente heeft tioneel het eerste criterium le Ronde van Frankrijk, nk heen streken er namen als I a'h en Armstrong neer. De ikaanse Tourwinnaar lok- irig jaar met z'n gele trui 35.000 man naar het dorp. anl trong en ook Ullrich wa- er niet bij. Desondanks h; nen er toch zo'n 25.000 op het spektakel af. ekker heeft het Nederland- Viielervuurtje aardig opge- ct. Met zulk weer nog zo- duizenden mensen op de dat is geweldig", consta- le Ad Rijnen van het orga- iecomité. Boxmeer werkt een begroting van 320.000 ;n en spendeert daarvan twee ton aan coureurs. Dat drie bedrag is dit jaar sterk in door de nieuwe be- ,0'giegel, die de organisaties licht de lasten van de ren- voor hun rekening te ne- Erik Dekker deelt handtekeningen uit en praat met de plaatselijke radio. aan Marco Pantani op. De win- Het kan allemaal in een criteri- naar van twee bergritten in de um. Tour incasseerde voor zijn start Boxmeer verkocht in de voor- 67.500 gulden. Hij arriveerde verkoop de afgelopen dagen overigens na een staking op de meer kaarten dan in de jaren Italiaanse vliegvelden maar net dat Tourwinnaars als Ullrich en op tijd. In rennerskleren uit de Armstrong naar het dorp kwa- auto en bijna direct op de fiets, men om de massa voor veel FOTO OPD/VINCENT JANNINK geld enkele uren te plezieren. De goede prestaties van Dekker en Van Bon in de Tour zorgden toch voor een prima sfeertje in de natte straten. Tegenvallers waren er wel op het laatste moment. „De val partij van Boogerd is niet in te calculeren. Die moest afzeggen. Evenals Leon van Bon, die keu rig zondagavond belde dat zijn arts hem had geadviseerd het nog enkele dagen rustig aan te doen", aldus Rijnen. Boxmeer lukte het nog vervangers te strikken: de Australiër Rob McEwen en de Nederlandse sprinter Max van Heeswijk. Tijdens het voorprogramma van het 26ste wielerspektakel in Boxmeer hebben Gerben en Peter van de Reep een toptien klassering behaald. De Hille- gomse broers, rijdend in het shirt van de Van Vliet/Weba/Gazelle-formatie, kwamen respectievelijk als ze vende en negende over de meet. Ze namen deel aan de 80 kilometer lange wedstrijd voor elite-renners en neo-amateurs. Een contract is er nog niet, maar Peter van Petegem heeft voor zichzelf uitgemaakt dat hij volgend seizoen Farm Frites ruilt voor de nieuwe formatie van zijn vroegere ploegleider Cees Priem. „We staan erg dicht bij elkaar", meldde de Belgische wielrenner vanuit Spanje, waar hij deze week een drietal wedstrijden rijdt. „Priem verschijnt in 2001 opnieuw in het peloton en daar wil ik bij zijn. Samen met mij zetten ook Geert Van Bondt, Andreas Klier en Wim Vansevenant de stap." Van Petegem moet wel nog on der zijn contract met Farm Frites zien uit te komen. Op de Franse waarschuwing tij dens het EK in 1997 werd nau welijks acht geslagen. Terwijl bondscoach Toon Gerbrands en zijn 'kampioenvolleyballers' hun voorlopig laatste succes vierden, sloop de toen 21-jarige Fransman Frantz Granvorka met de titel 'beste serveerder' in Eindhoven de feestende hal uit. Bijna drie jaar later is hij de ver persoonlijking van de Franse ploeg, die de essentie van het hedendaagse volleybal beter onder de knie heeft dan de nog altijd regerend olympisch kam pioen. In het hqidige volleybal met rallypoint-systeem neigen de kenners hun geld te zetten op teams met groot opslaggeweld. Frankrijk is er daar één van. Niet alleen Granvorka beschikt over een dodelijke opslag, ook Renaud Herpe, Laurent Capet, Hubert Henno en Jacques Yoko lopen met dat wapen te koop. Volleyballen begint met serve ren en wie op dat onderdeel de eerste klap uitdeelt is al een heel eind. Bij Nederland moeten de door Gerbrands betitelde 'bom men en granaten' worden afge worpen door Reinder Nummer dor, Guido Görtzen, Martijn Di- eleman en een fitte Schuil. Maar het moet gezegd dat bo vengenoemd viertal in de voor bije anderhalf jaar het slechts sporadisch op de heupen kreeg waar het de sprongservice be treft. „Het echte grote geweld hebben wij niet in huis", geeft Nummerdor toe. Het geschut van Granvorka hapert zelden. Frankrijk smult van zijn specialiteit: een wed strijd beslissen met een ace. Het is Frantz' handelsmerk ge worden. In Frankrijk praten ze nu nog over de knal van Gran vorka die de World League wedstrijd tegen de Russen in Frans voordeel beslechtte. Par ma is ook niet slechter gewor den van zijn Franse werknemer. In de Italiaanse volleybalcom petitie was hij de op één na beste serveerder. JMI In het Nederlands team moet Nummerdor als passer de 'ka nonskogels' onschadelijk ma ken. „De power aan service is zo veel toegenomen dat je al blij bent als je die opslagen hoog op het midden krijgt." Of anders gezegd: de spelverdeler, de 35-jarige Peter Blangé, moet dan maar achter de bal aan rennen en het zien op te lossen. Op de trainingen wordt Nummerdor regelmatig door zijn ploeggenoten onder vuur genomen. In de Italiaanse com petitie kwam hij er dit seizoen volgens eigen zeggen nog gena dig van af. „Ik werd daar ook vaak ontweken. Dat is eigenlijk een compliment, want dat wil zeggen dat de tegenstander vindt dat je te goed passt." Nummerdor afficheert zich zelf niet als een 'powerhitter'. „Ik ben meer handig met de sprongopslag dan dat ik vei - schrikkelijk hard sla." Nooit slaat hij de eerste service voluit. Pas als er direct een tweede beurt volgt legt Nummerdor meer risico in zijn opslag. „In een wedstrijd voel je wel gelijk of -ie loopt. Is dat niet het geval, dan sla ik 'm hooguit op zeven tig procent. Ik kan, als ik 'm hard sla, nog wel vrij goed op één man richten. Ik houd altijd wel controle over de bal. Maar eigenlijk sla je nooit maximaal. Maar wat is maximaal als bij het slaan je schouder bijna uit de kom vliegt?"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17