Amateurvoetballers voor sport en studie naar VS Het gaat er niet om dat je beter bent' Jessica wandelt al naar het postkantoor; Sport SCORE do ra DINSDAG 25 JULI 2000 „Ze moeten er nog wel iets kunnen leren" Het lijkt steeds vaker voor te komen: Nederlandse ama teurvoetballers die naar de Verenigde Staten vertrekken om daar met een beurs te gaan studeren en voetballen bij een college. Hoe gaat het in zijn werk, wat is er zo aantrekkelijk aan die constructie en wie betaalt het? Een overzicht. LEIDEN MAARTEN DEKKER T.J. Kostecky is trainer/coach van het mannenvoetbalteam bij de University of Long Island in New York. Met bijna dertigdui zend studenten is het een van de grootste universiteiten in de Verenigde Staten. Jaarlijks krijgt Kostecky een aantal Europese voetballers bij zijn selectie. „Die jongens komen hier in eerste instantie als student. Hun hoofddoel is het halen van een diploma. Feitelijk is pas daarna aan de orde of ze ook in onze soccer squad terecht kunnen. En dat gebeurt alleen als ze het niveau van het team opkrik ken." Elk seizoen mag Kostecky tien zogeheten 'volledige' scho larships aanbieden aan buiten landse studenten. Dat houdt in dat ze voor vier jaar naar de VS komen om een opleiding te vol gen en te voetballen. Per speler is daar een bedrag van onge veer 25.000 dollar (60.000 gul den) mee gemoeid. Dat is ook Nederlands cricketteam blijft winnen Het Nederlands cricket team heeft gisteren op het EK in Schotland ook de derde wedstrijd gewonnen. Oranje was met zeven wic kets te sterk voor Italië, 118 voor 3 tegen 114 all out. Eerder al won Nederland van Ierland en Schotland. Door dit resultaat en de winst van Engeland tegen Schotland zal de wedstrijd Nederland - Engeland, in de loop van vandaag, de echte finale zijn van het EK. Beide ploegen hebben dan weliswaar nog een wed strijd te spelen (Nederland - Denemarken en Engeland - Italië) maar de laatste hin dernis zal door de teams wel genomen worden. Nederland - Italië werd gespeeld op een pitch die duidelijk niet geschikt was voor limited-over cricket. Italië kwam niet verder dan 114 all out en een ribbles- sure voor de gevaarlijkste speler, de Italiaanse Austra liër Scuderi. Khan 3 voor 26, Lefebvre 2 voor 20, Van Troost 3 voor 24, Esmeijer 1 voor 9 en De Leede 1 voor 11 waren verantwoordelijk voor de lage score van Ita lië. Nederland kon vervol gens de runs ook niet mak kelijk maken. Corbellari en Qureshi profiteerden ook van de onbetrouwbare on dergrond en pikten snel drie wickets op. Uiteinde lijk bezorgden Bradley (39 not out) en Van Troost (30 not out) Nederland met verstandig en geduldig bat ten de overwinning. umbedrag, want de regelgeving verbiedt colleges om tegen elkaar op te bieden. Kostecky: „Het wordt gedeelte lijk bekostigd met het college geld dat iedere student moet betalen en gedeeltelijk uit de al gemene middelen van de uni versiteit. Daar wordt hier geen enkel probleem van gemaakt. Sportcompetities tussen colle ges maken deel uit van onze cultuur." Een flink deel van Kostecky's buitenlandse spelers komt uit Nederland. Een vriend van hem, Marijn Mokveld, speurt de 'velden af op zoek naar po tentiële versterkingen voor het team van Long Island. Mokveld is ex-keeper van onder andere UVS en FC Lisse. Afgelopen sei zoen speelde hij voor het Voor- burgse Wilhelmus. Mokveld raakte tijdens een verblijf in Amerika bevriend met Kostecky en sindsdien probeert hij ama teurvoetballers warm te maken voor een avontuur in de VS. Mokveld: „Er is daar jaarlijks een bepaald budget beschik baar om voetballers uit Europa 'te halen', om het zo maai- te zeggen. Het kost heel wat om een speler een jaar lang in Amerika te laten verblijven, maar dat vinden ze geen pro bleem. Het collegevoetbal leeft dan ook heel erg, net als het vrouwenvoetbal trouwens. Het vrouwenelftal van de Verenigde Staten is vorig jaar in eigen land wereldkampioen geworden en dat werd breed uitgemeten in de media. Het collegeseizoen duurt maar drie maanden en hier in Nederland hoor je er nauwelijks iets over, maar daar betekent het echt iets. Mis schien nog wel meer dan de professionele Major League." Mokveld wordt niet betaald voor zijn bemiddelingsdien sten. „Het is puur een vrien dendienst. Ik ben geen spelers makelaar, die in ruil voor een vergoeding voetballers aan clubs slijt." Mokveld benadert dan ook vooral spelers die hij persoonlijk kent. „Maar ze moeten natuurlijk wel goed ge noeg zijn. De voetballers die daar heen gaan, moeten een versterking betekenen voor zo'n collegeteam. Anders is een scholarship niet aan de orde." Michael vap der Laan is een van de door Mokveld benader de spelers. Van der Laan speelt in het eerste elftal van hoofd klasser Noordwijk. Een paar maanden geleden werd hij ge vraagd om bij het team Long Island te komen voetbal len, in combinatie met een op leiding. Na lang wikken en we gen besloot Van der Laan het aanbod naast zich neer te leg gen. „Ik kon een vaste betrek king krijgen bij mijn huidige werkgever. Ik heb uiteindelijk voor zekerheid gekozen en heb die baan aangenomen." De eis die de Amerikanen stellen - naast voetballende kwaliteiten - is dat voetballers naast het sporten ook studeren. Mokveld: „Maarten Smakman van FC Lisse is ook een speler die ik heb benaderd. Maar die bleek al een HBO-opleiding te hebben afgerond. Dat beteken de dat hij te hoog was opgeleid om in aanmerking te komen voor een studiebeurs. Ze moe ten er nog wel iets kunnen le- Dat wordt ook benadrukt door Kostecky. „De voetballers die hier heen komen, moeten een bepaald studieniveau aan kunnen en ze moeten de oplei ding en het diploma ook echt willen verdienen. Als ze de kwa liteiten of de drang missen, wij zen we ze zonder pardon af." Maarten Smakman, te hoog opgeleid Tel Aviv. Open Israëlische kampio' pen, tweede dag. Mannen. 200 n Ie: 1. Urbas (Pol) 20,68. B-finale: 1. Bal kom (Hellas) 20,85, 5. C. Do (Haag Atletiek) 21,36, 6 Kempen Holland) 21,58. 800 m: 1. Beumei |B '34) 1.51,99. 400 m horden: 1. (Hellas) 51,66. 4x100 m: 1. Polen 35 3 Nederland (Beck, Van Balkom, pen, Douglas) 39,70. ver: 2. Cools 7,46. polshoog: 1. Averbukh (I Om mislukkingen te voorko men hanteert de Long Island University strenge toelatingsei sen. Student-atleten worden aan heel wat tests onderworpen voor ze een scholarship krijgen. Als een buitenlandse student desondanks halverwege zijn studie moet afhaken, hoeft hij het in hem 'geïnvesteerde' geld niet terug te betalen. Kostecky: „De universiteit draait daai voor op. Het is onze verant woordelijkheid om de studen ten vantevoren goed te 'sc nen'. Als we niet zeker zijn van iemands capaciteiten, wordt het hele verhaal afgeblazen." In verhouding tot de vier gro te sporten (honkbal, basketbal, ijshockey en American football) neemt voetbal nog steeds een bescheiden positie in in de VS. Toch vindt Kostecky dat er verbetering zichbaar is. „De Major League bestaat nu vijf jaar en er komen gemiddeld 14.000 bezoekers op de wed strijden af. Dat is niet misselijk. En het niveau wordt ook steeds hoger." Ook in de College League is die tendens waarneembaar. Kostecky ziet steeds meer van zijn spelers doorstromen naar profclubs in de tweede divisie. „Elk jaar worden het er meer. De buitenlandse spelers die hier zijn met een scholarschip dragen daar absoluut aan bij. Door hen wordt het spelpeil verhoogd en daar kunnen de Amerikaanse voetballers zich aan optrekken." Heel wat Europese voetbal lers blijven na het voetbalavon- tuur hangen in de VS. Kostecky: „Je zult er van staan kijken hoe veel jongens hier besluiten te blijven. Belangrijkste reden daarvoor zijn de enorme carri èremogelijkheden die ze hier hebben. In hun eigen land is dat nog wel eens anders." Henk Kat en Martin van Noort schrijven basisboek voor aikidoka's NOORDWIJKERHOUT 'Aikido is een vreedzame krijgs kunst.' Het is een contradictio in terminis, maar wie het boek 'Aikido elementair' leest, be grijpt al snel wat de auteurs met deze zin bedoelen. Noordwij- kerhouter Henk Kat en Lisse- naar Martin van Noort, beiden aikidoleraar bij stichting Musu- bi de Bollenstreek, maken in hun boek duidelijk dat het er niet om gaat om een tegenstan der definitief uit te schakelen, maar slechts om zijn agressie onder controle te krijgen. Beoefenaars van aikido in ons land moesten het tot nu toe stellen met enkele Nederlands talige naslagwerken. Veelal dunne instructieboekjes, waar in slechts facetten van deze oosterse verdedigingssport aan bod komen. „Wat in dit boek staat, vind je in Nederland gewoon niet. Het gaat over de ontwikkeling van de krijgskunst, de technieken en exameneisen. Eigenlijk alles wat je als aikidoka moet we ten", reageert Henk Kat die zelf in 1983 voor het eerst met de sport in aanraking kwam. Me de-auteur Martin van Noort is al 13 jaar actief. Aikido elementair is een uit voerig instructieboek geworden waarin de geschiedenis, de ont wikkeling en de verschillende stijlen van de krijgskunst wor den toegelicht. Met behulp van vele fotopagina's krijgen de be oefenaars een duidelijk beeld van aanvalsvormen, basistech nieken en wapens. Ook de ei sen voor het behalen van de kyu's en dan's worden bespro ken. Henk Kat (links) en Martin sport uit te leggen. de oorspronkelijke bedoelingen van de schrijvers. „We wilden het beperken tot de basisbegrippen en -technieken en het boek zelf uitgeven en verkopen. Totdat een van onze leerlingen - Hans van Zijl, wet houder in Lisse - het concept in handen kreeg en zei dat het zonde was om het zo uit te de len. We konden daar meer mee doen." Via hem kwamen de twee uiteindelijk in contact met Elmar, een uitgeverij gespeciali seerd in het op de markt bren gen van boeken over gevechts- sporten. In hun boek maken Kat (le raar op een school voor voort gezet onderwijs) en Van Noort (teamleider radiotherapie bij het LUMC) duidelijk dat aikido meer is dan alleen maar een verdedigingssport. „Veel men sen die komen trainen zien het als zelfverdediging, maar je kan het ook bij andere vormen van confrontaties toepassen." Zo heeft het bedrijfsleven vol gens de twee baat bij de princi pes van aikido. „Je leert om in conflicten niet keihard terug te slaan, maar naar een oplossing te zoeken waarmee beiden te vreden kunnen zijn. Je ziet dat heel veel Japanse krijgskunsten zijn verwesterlijkt. Bij aikido gelden nog vele oosterse filoso fieën en principes. Een daarvan is dat competities niet bestaan. Je bent puur op jezelf gericht en het is niet bedoeld om anderen te laten zien dat je beter bent", aldus de schrijvers die twee jaar 2/20 CRIiC I 2-0. Boty| Glasgow. EK: Nederland - derland 118/3, Italië 114 a Khan 3/26 in 10, Lefebvre Troost 3/24 in 9, Esmeije Leede 1/11 in 4. Batting: 29, Bradley 39 not out, Van Troost 3$ei Schotland - Engeland 0-2. Schotlc all out, Engeland 209/4. Ierland marken 2-0. Ierland 234/9, Denemialt 161 all out. Stand: 1. Engeland 3-6, 2. Nederlai 3 er and 3-2, 6. Der 3-2, 5. Schder DA, i: Alink (Ned) - Nijmege 2, Rozenboöm (Ned) - van aer (Ned) 0-2, Voskamp (Ned) - Tsjiz Van Tilborg (Ned) - Goloebjeva 0-ï (Ned) - Samb 0-2, Schwarzman - C (Ned) 2-0, Mathijsen (Ned) - Heus 2, Hoekman (Ned) - Krajenbru Stand: 1. Valneris, Van den Akker, -5 Dieren. Open NK. Zesde ronde, belar jr ste uitslagen: Van der Weid- (Geo) 1-0, Meyers ian (Isr) - Afek (Isr) 1-0. Stand: geleden aan het boek. zijn be- 4 1/2. gonnen. In die periode hebben de twee stapels literatuur - veelal ^rouw buitenlandse - doorgenomen three) om tot een goede opzet te ko- ^6-1. men. Daarnaast lieten ze zich leiden door de vragen die spor ters hun als leraren stelden en maakten ze gebruik van de ken nis die ze zelf opdeden bij hooggekwalificeerde Japanse aikidoka's. „De grondlegger van aikido heeft zijn leerlingen over de hele wereld uitgezonden. Wij hebben les gehad van Tamura Sensei en Sugano Sensei, beiden leraar met de achtste dan, en sugano sensei." Zelf bezitten Martin van Noort en Henk Kat in aikikai aikido - een stroming binnen de aikido - respectievelijk de tweede en derde dan. De twee zijn rijksge diplomeerd aikidoleraar. Het boëk is verschenen in een oplage van 3000 exempla ren. „Aikido is nu eenmaal een kleine discipline, maar het is ook nooit onze opzet geweest om een bestseller te schrijven. We wilden een standaardwerk maken, waarbij we ervoor heb ben gekozen om niet alles uit te melken. Alleen de meest ele mentaire technieken hebben we uitgewerkt. Anders zouden het al gauw 600 pagina's wor den. De reacties zijn positief. Het is ook bruikbaar voor ande re verdedigingssporten zoals Jiu Jitsu. De basisvaardigheden als ademhaling en de afstand die je moet nemen, gelden voor de meeste disciplines." Over een vervolg op deze uit gave wordt daarom al nage dacht. „Ik heb wel wat idee tjes", zegt Henk Kat. Amsterdam. Olympisch kwalificati m vrouwendubbel. Eerste wedstrijd (be three): Boogert/Oremans - BollegrafAia 2 6-1. ir Stanford (VSt). Vrouwen, 1,25 miljoeiip den. Eerste ronde: Rubin (VSt/8) - Zu', (Col) 6-4 6-2, Frazier (VSt) - Osterlohat 6-3 6-3, Black (Zim) - De Lone (VSt 6-4, Shaughnessy (VSt) - Clijsters (f 3 6-7 6-3, Brandi (VSt) - Kuti Kis (F 0 6-3. Los Angeles. Mannen, 900.000 g 1 (VSt) 457, 4. Agassi Kempes 368, 5. Kafelnikov (Rus) 321, ken 101, 57. Krajicek 88, 85. W 0 45, 94. Sluiter 38, 144 Plaatsingslijst: 1. Agassi ras 3458, 3. Norman 3358, 4. K 3118, 5. Kafelnikov 2989, 24. K 1074, 53. Schalken 750, 91. Vl 455, 106. Sluiter 385, 119. Siei port (VSt) 5617, 3. Venus W 3517, 4. Pierce (Fra) 3424, 5. Selesbf 2802, 78. Boogert 399, 81. Ho| 390, 91. Oremans 344, 135. Noori 194, 137. Basting 191,50. Ronde van Portugal. Eerste etaf la - Odiveias: 1. Suarez (Spa) 1 12.13 (38,705 km/u), 2. Zintf 2126,75, 3. Zabel (Dui) 1736, 666, 52. Van Bon 653, 62. Blij h 595, 82. Den Bakker 500,25, 85. K 489,50, 126. De Jongh 375, 137. 350. Boxmeer, 26ste Wielerspektakel E 'Daags na de Tour'. Elite/nee Debby Mansveld (Gasselternijeveej Sportklass.e A/sportklasse B/vetera Van de Munckhof (Melderslo) E" 1.29.57, 2. Van Bavel (Sint-Ant Mutsaars (Sint Michielsgestel). Judoka begint na knie-operatie vol goede moed aan revalidatie GUS VAN OOSTEN Jessica Gal werkt aan haar revalidatie. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Het gipsverband is er net af en, gelukkig, de benen tonen nog mooi bruin van het trainings kamp op Cuba. Op haar linker bovenbeen wijst een met een zwarte merkstift gegraveerde pijl loodrecht naar beneden. Het is een herinnering aan de geslaagde operatie aan haar knie, anderhalve week geleden. Judoka Jessica Gal, het slacht offer, praat er minder dan acht weken voor de Olympische Spelen opvallend luchtig over. „Dat komt omdat ik het gevoel heb dat het allemaal goed komt." Er zijn mensen in de sport die zeggen dat iedere topspor ter er een keer aan moet gelo ven. Het noodlot slaat dan door middel van een zware blessure toe. Met Jessica Gal, net 29 jaar en al 13 jaar onafge broken aan de internationale top, ging het die vrijdagavond mis op de training bij haar club Kenamju in de dojo van het Kennemer Sportcentre in Haarlem. Ze trainde met junior Dax Elmont, ineens hoorde ze iets knappen. De aanhechting van de bin nenband van haar knie was van het bovenbeen afge- scheurd. Nog geen twaalf uur later zat het allemaal weer vast, met een oplosbaar schroefje in het bot en gehecht met stevig draad. Het gips, van het topje van de teen tot de lies, ging er afgelopen donderdag af en ter ondersteuning van het insta biele gewricht heeft Gal een brace aangemeten gekregen. En voor het gemak kreeg ze er een paar krukken bij. De eerste paar wandelinge tjes in de buurt van haar wo ning in het centrum van Haar lem heeft ze al gemaakt: naar de sportschool (50 meter) en naar het postkantoor (150 me ter). Een sportrevalidatiecen- trum in haar woonplaats be zoekt ze twee keer per dag voor oefentherapie. In de ochtend uren doet ze krachttraining, al leen het bovenlijf weltever staan. De therapie behelst primair de training van de coördinatie van het kniegewricht. De spier kracht, die door een week ab solute rust iets is teruggelopen, wordt in een later stadium op gevoerd. De verwachting is dat niet eerder dan over vijf weken volledige belasting mogelijk is. Gal: „Mijn eerste oogpunt is het been helemaal te kunnen buigen en strekken. Mijn knie moet opnieuw wennen aan ac tiviteit. Buigen, strekken, lo pen, fietsen en judo. Het gaat er niet om wat ik wil. De hele revalidatie is gericht op wat mijn knie toelaat. Een schema heb ik niet, ik kijk niet verder dan de volgende dag." Olympische Spelen Normaliter staat voor haar her stel drie maanden, Gal doet het in negen weken. Ze moet wel, omdat de Olympische Spelen, haar laatste toernooi voordat ze stopt, half september begin nen. Omdat ze een topsporter is, goed getraind en gemoti veerd, moet dat volgens de art sen en fysiotherapeuten ook haalbaar zijn. „Veenstra, de chirurg die mij heeft geopereerd, was daar heel stellig in. Nou, dat zegt hij niet zomaar. Bovendien heeft hij heel veel ervaring met dit soort letsels. Ik denk dat ik daarom helemaal geen dip heb gehad. De operatie, de revali datie, het is allemaal snel op gang gekomen. Ik kon da h door een dag na de blessure 1' weer aan mijn herstel denkih Ik heb het gevoel dat het all maal wel goed komt." Niet alleen vrienden 1 dere sporters, maar ook de levisie, de radio en de krant't besteedden in de voorqe week veel aandacht a lastige situatie. Maar de \\C licht meest speciale real e kreeg ze uit België. Gella Vi 1 dencaveye, de Europees ka rt pioene in de klasse tot 63 J en directe concurrente haai" oudere zus Jenny, stui een e-mail. De Vlaamse jud( raakte twee weken geleden ernstig geblesseerd a kruisband in haar knie e vrezen voor olympische dftf name. Ze delen het leed beuren elkaar op. Gal: „O1! belangstelling heb ik niet1 klagen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16