Huren op stand in nieuwe Oranjebuurt KBM wil sportschool nog steeds kopen Duin Bollenstreek Meer politietoezicht >p Katwijkse strand Reuzentulp krijgt a wellicht tweede kans NSDAG 25 JULI 2000 ileutels en Porsche weg tssENHEiMInbrekers zijn er gisteren vandoor gegaan met een 'orsche nadat ze uit een woning aan de Hoofdstraat in Sassen- ieim de sleutels hadden weggehaald. De groene Porsche 924 urbo heeft verchroomde wielen en gele lakvlekken op de ach- erkant. Getuigen hebben rond kwart over zes een auto horen bgrijden. Te dronken om te blazen tssENHEiMMet haar rijgedrag verried een 56-jarige Sassen- ieimse vannacht al veel. Het viel de politie op dat de vrouw irote moeite had met een bocht en een rotonde. Toen de agen ten haar lieten stoppen, lukte het haar bovendien niet om te tilazen. Na acht mislukte pogingen werd daarom besloten een bloedproef te nemen. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De touw kreeg wel een proces-verbaal en uit voorzorg een rijver- iod van 24 uur. Op de Van Speykstraat in Lisse werd een 40-ja- ige man uit die plaats aangehouden. Die bleek met twee keer Ie toegestane hoeveelheid drank op achter het stuur te zitten tn kreeg eveneens een proces-verbaal. d Tesselschade verkoopt handwerk jooRDWUKDe Vrouwenvereniging Tesselschade Arbeid-Adelt houdt op dinsdag 1 augustus een verkoping in Huis ter Duin. Er Rillen allerlei handgemaakte artikelen worden verkocht, zoals - baby- en kinderkleding, beschilderde voorwerpen, met de hand gehaakte pannenlappen en vingerhoedjes. De verkoop duurt -jPtj jan tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. De opbrengst gaat naar de vijftien handwerksters die de artikelen hebben ge ls maakt. >g. Stil i 'emielingen 'geen incident' ge itwuk .er- ter blok ïdt et Katwijkse strand wordt met nmiddellijke ingang beter in e gaten gehouden. Om exces- n in zoals het afgelopen week te nde in de toekomst te voorko- ten, komt er op korte termijn er teer politietoezicht op het Kat ie- ijkse strand. Dat heeft burge ra ieester Van Wouwe vanmor- 15 m bekendgemaakt. In de acht van zaterdag op zondag lerden tachtig strandcabines m strandpaviljoen 't Zeepavil- len omgegooid en de houten M rug waarop op Koninginnedag e koninklijke familie poseerde oor een levend schilderij ver- ield. Katwijk is het vandalisme van ingeren in het dorp en op het rand meer dan zat. De ge beurtenissen van dit weekeinde waren volgens de strandpavil joenhouders geen incident. El ke week is het volgens hen raak. Zij zijn steeds vaker het slacht offer van inbraken, brandstich tingen en vernielingen. Katwijk gaat alles in het werk stellen om het vandalisme op het strand de kop in te drukken, zegt Van Wouwe. Maar dat is niet eenvoudig omdat het strand nu eenmaal gemeengoed is, zo stelt de bur gemeester. „Het strand is voor iedereen vrij toegankelijk. Dat is een van de veleproblemen waar je op het strand mee te maken hebt. Het strand is na tuurlijk groot en breed. Het is daarom lastig om er een oogje in het zeil te houden, want je kunt nu eenmaal niet overal te gelijk zijn." e onderhandelingen tussen Van Leeu- r en van sportschool Van Leeuwen aan e Groen van Prinstererweg in Katwijk n de Katwijksche Bouwmaatschappij $M) en advocaat Marcel Hengst, zijn - lede in verband met vakantie - tijdelijk pgeschort. Over twee a drie weken orden de besprekingen over een 'nette plossing' voor alle drie de partijen weer Dortgezet. Dat zegt L. Guijt van de KBM ie de sportschool graag wil kopen maar chter het net dreigt te vissen omdat I engst al een mondelinge afspraak met 1 an Leeuwen had. Guijt hoopt niet alleen maar verwacht ok dat na de afkoelingsperiode van en- ele weken de drie partijen nader tot el- aar en wellicht tot overeenstemming komen. „De rechter heeft de sport school in kort geding weliswaar toege wezen aan Hengst, maar het is maar de vraag of dat na een jarenlange en zeer kostbare bodemprocedure ook nog steeds het geval is. Wij hebben als KBM als enige een papieren Overeenkomst met Van Leeuwen. Nee, wij moeten hier als echte heren uit zien te komen. Met de huidige situatie is noch Van Leeu wen, noch Hengst, noch de KBM geluk kig. Wij sturen in ieder geval aan op een herenalckoord. Dat prefereren wij boven een vrij onzinnige gang naar de rech ter." Volgens Guijt is niet advocaat Hengst maar Van Leeuwen- nog altijd eigenaar van de sportschool. „Hengst heeft in het kort geding een belangrijke overwinning geboekt, maar het is in deze kwestie nog lang niet de eindzege. Bij mijn weten is Van Leeuwen hangende de gerechtelijke procedure momenteel nog steeds de ei genaar van de sportschool. En ik zit heel dicht bij het vuur." De KBM wil de sportschool volgens Guijt nog steeds kopen. „Onze interesse om te kopen is niet ineens verdwenen. Hbt gebouw staat op een mooie plek." Welke plannen de KBM met de huidige sportschool heeft, kan Guijt nog niet zeggen. „Daarover denken we pas na als het ons eigendom is en we bij de ge meente hebben geïnformeerd naai" de mogelijkheden op die locatie." De verkoop van sportschool Van Leeuwen duurt langer dan de eigenaar lief is. Hengst beroept zich op een mon delinge overeenkomst, de KBM op een papieren overeenkomst. Die met Hengst was eerder gesloten, bepaalde de rechter in kort geding. Hij heeft het recht van koop. Hengst wil op de huidige plek van de sportschool een appartementencomplex bouwen of anders een nieuwe sport school in combinatie met appartemen ten. De gemeente wil dat allebei uit ste denbouwkundig oogpunt niet hebben. Een andere wens van Hengst was om zijn kantoor en huis in de huidige sport school onder te brengen, maar dat wilde de gemeente evenmin. Vervolgens vroeg hij, naar eigen zeggen als pressiemiddel, een vergunning aan om in het pand per 1 oktober een bordeel te kunnen vesti gen. Hij heeft al een kandidaat-huurder gevonden die een seksclub wil begin nen. Maar voorlopig onderhandelt Hengst nog met de KBM. Operatie moet woonwijk een hart geven uitdeLeidsch Dagblad ANN01900 Woensdag 25 JuJi LEIDERDORP - Door den Commissaris der Koningin is aan den burgemeester verlof verleend zich buiten de gemeente op te houden van 24 Juli tot en met 15 Augustus a.s. FRANKRIJK-Verleden week heeft te Parijs de elec- trische ondergrondspoorweg voor 't eerste gereden. Er werden 30,000 menschen vervoerd. Voorloopig rijden de treinen van acht uren des ochtends tot halftwaalf des avonds. KOUDEKERK - Er komen onder de jonge kinderen hier tegenwoordig zeer veel zieken voor, ten gevolge waarvan in de laagste klassen der openbare school het percentage van het verzuim vrij hoog is. Inzon derheid heerschen de mazelen, welke ziekte, nu zij in de Wet als een besmettelijke is geschrapt, op het verzuim in de hoogere klassen geen merkbaren in vloed heeft. ADVERTENTIE - WANDGEDIERTE. Heeren Huiseigenaren, wier Perceelen bevolkt zijn met dit ijzige, afschuwelijkste ongedierte, ver voegen zich tot het zuiveren hiervan, met vele jaren garantie, stipte geheimhoudingen zonder beschadi ging, bij Q. BLEUS ZOON, Leiden, Noordeinde 43 ANNO 1975 De Oranjebuurt in Lisse krijgt de komende jaren een compleet nieuw ge zicht. De vier jaar lang voorbereide operatie moet de buurt bovendien geven waar het in veel woonwij ken aan ontbreekt: een hart. Althans, zo noemt H. Rosier, projectleider bij de verantwoordelijke woning bouwvereniging Trias, het plein 'zo groot als een voetbalveld', dat straks midden in de centraal ge legen wijk ligt. lisse «job dekruiff In de eerste fase van de dorps vernieuwing gaan ruim 150 huizen, voornamelijk aan de Ju- lianastraat, Nieuwstraat, Wil- helminastraat, Irenestraat en Emmastraat, tegen de vlakte. Daarvoor in de plaats worden er 260 gebouwd. Renovatie van de vooroorlogse huizen had geen zin meer en alleen nieuw bouw ging de bedenkers niet ver genoeg. „We zijn steden bouwkundig bezig geweest", zegt G. van Manen, de architect die samen met Trias en de ge meente aan de plannen heeft gewerkt. Het ontwerp van de nieuwe huizen en appartementenblok- ken is in de stijl van de huidige bebouwing. Toch gaat de wijk er anders uitzien. De Juliana- straat, nu nog een doorgaande weg, wordt tussen de Wilhelmi- nastraat en de Koningstraat on derbroken. Daar komt een ver hoogd plein te liggen - eronder komt een parkeergarage - met aan weerszijden appartemen tengebouwen. De eerste straat die wordt aangepakt en daarbij ook iets anders komt te lopen is de Ire nestraat. Daar wordt dit najaar begonnen met de bouw van 47 huurappartementen. Vanaf ja nuari volgen zestien apparte menten aan de Wilhelmina- straat en 37 rijtjeshuizen aan de Vrijdag 25 juli ZOETERWOUDE - De circulaire die de Werkgroep Dorpskern onder de Zoeterwoudse bevolking heeft verspreid, heeft in totaal tot 326 reacties geleid. Dat wil zeggen dat ruim 23 procent van de 1400 gezin nen in Zoeterwoude-Dorp, Weipoort en Zuidbuurt spontaan heeft gereageerd door een antwoordformu lier in te vullen en dit zelf terug te brengen. In de circulaire werd gevraagd naar de meningen inzake de bestemming van de dorpskern, dat is het gebied tussen Dorpstraat, Kerklaan en Dr. Bouwdijkstraat. Nog verrassender is de aard van de antwoorden. Ruim 60 procent van de bevolking voelt voor een dorpsplein. Daarvan ziet 14 procent zo'n plein als enige gewenste oplossing, terwijl 22 procent ook met een plantsoen tevreden zou zijn. De overige 24 procent kan zich een dorpsplein eventueel ook voor stellen in combinatie met andere oplossingen als een kinderspeelgelegenheid en bloemenkiosk of postkantoor en bejaardenwoningen. Het Dorpsplein, zo blijkt uit de vaak uitvoerige antwoorden zou moe ten worden voorzien van oude bomen, een pomp, plaats voor een muziektent, sierbestrating, banken, een zandbak, de al genoemde bloemenkiosk of het postkantoor en zou gelegenheid moeten bieden tot het houden van (rommel)markten, braderieën, spe len, een ruilbeurs enz. Niet minder van 53 procent van de invullers voelt vooreen plantsoen. Ook hierbij ziet weer 14 procent dit als enige mogelijkheid, terwijl de rest, 39 pro cent, ook met een andere oplossing akkoord zou gaan. Daarvan ziet 22 procent als zo'n andere oplos sing een dorpsplein. Verder voelt 17 procent wel wat vooreen kinderspeelgelegenheid, veelal in combina tie met een brink of plantsoen. Bejaardenwoningen kregen 13 procent, een bloemenkiosk of postkantoor 6 procent, winkels slechts 3 procent, een markt ruim 2 procent, een kinderboerderij 2 procent en een sporthal of sportgelegenheid 1 procent. Irenestraat. Die zijn allemaal te koop. Behalve huurwoningen komen er namelijk ook 104 koophuizen in het gebied. Zo verdient Trias een groot deel te rug van de tientallen miljoenen die het project kost, al legt het er naar verwachting altijd nog zes miljoen gulden op toe. „Als het in Amsterdam was geweest, hadden we die zes miljoen zo uit een stadsvernieuwingspotje gekregen", zegt Rosier. „Maar Lisse is een dorp, he?" Van de eerste 53 koophuizen zijn er zeventien in wat tegen woordig de 'goedkope sector' heet: onder de vier ton. De duurste gaan zeven ton kosten. Een brochure waarin de huizen worden aangeboden is in de maak en zal in Lisse huis-aan- huis worden verspreid. De eer ste drie maanden worden de huizen ook alleen aan Lissena- ren verkocht, belooft J. Moors van het Heemsteedse Thunnis- sen Ontwikkeling, dat de hui zen gaat bouwen en verkopen. Ook bij de huurwoningen is trouwens niet gestreefd naar zo goedkoop mogelijk, maar naar kwaliteit, benadrukken de be denkers. De appartementen- blokken aan de Irenestraat krij gen natuurstenen ingangen en liften. Huurprijzen vanaf 875 gulden zijn niet te vergelijken met de 500 tot 600 gulden van de huidige huisjes, maar vol gens Rosier wordt zeker de helft Vein dat verschil gecompen seerd door een lagere energie rekening. Voor de duurdere apparte menten gaat Trias een zogehe ten 'koop-huur-constructie' uitproberen. Die houdt in dat een huurder in plaats van de simpele keuken en het basale sanitair zijn eigen inrichting kan kopen. Bij vertrek verkoopt hij die aan de volgende huur der, met Trias als bemiddelaar. De woningbouwvereniging springt daarmee in het gat tus sen koop- en huurhuizen, zegt Rosier. Hij hoopt dat er mensen op afkomen die de winst op hun koopwoning willen verzil veren maar nog wel een beetje luxe in een huurhuis wensen. Het is een van de manieren om aan de door Trias zo ge wenste gemengde bevolking te komen. Koop- en huurhuizen tegenover elkaar, en ook nog een tussenvorm. Heel wat an ders dan het huidige wijkje, en dat blijkt ook uit de animo om terug te keren. De huidige be woners zouden dat in principe allemaal mogen, maar niemand heeft zich nog gemeld. Rosier: „Ik heb ze ook verteld: die buurt is straks niet meer de jou we." Trias heeft bovendien geen groot tekort aan het type huizen dat verdwijnt. De vraag is juist naar appartementen in het centrum, en die komen er nu. De eerste paal gaat 1 septem ber de grond in, het totale pro ject duurt vier jaar. Aanvanke lijk was vijf jaar uitgetrokken, maar vanwege de prijsstijgin gen in de bouw en om de over last te beperken, gaat Trias pro beren het sneller te doen. Het uitplaatsen van bewoners en het uitkopen van een enkele huiseigenaar is volgens Rosier zonder problemen verlopen. De eerste huizen moeten in het najaar van 2001 klaar zijn. De eerste bewoners aan het nieu we plein worden in 2003 ver wacht. Dat complex moet een echt hoogstandje worden, en een paradepaardje van Trias woondiensten. Pal tegen het centrum aan, met de voorkant aan een plein en met de achter kant aan een nieuwe waterpar tij. Huren op stand ejus, op de plaats van wat nu nog een char mant, maar bouwvallig wijkje is. LEIDEN - Leden van de Leidse brandweer heb ben gisteren op de Kagerplassen nabij de Kaagso ciëteit geoefend met een nieuw blusbootje, dat aan het blusma- terieel wordt toe gevoegd. De aanschaf van een dergelijk rubber bootje maakt on derdeel uit van het vijfjarenplan van de brand weer, waarbij het beschikbare ma terieel systema tisch wordt ver vangen en uitge breid. foto archief leidsch dacblad Zo komt de Lissese Oranjebuurt eruit te zien. Linksboven de Irenestraat, met appartementenblokken en rijtjeshuizen. Iets rechts van het midden de twee complexen aan weerszijden van het nieuwe plein. Dat plein, met een parkeergarage eronder, vormt een onderbreking van de Julianastraat. foto architectenbureau van manen bv Mag de ijzeren tulp weer het dak op? oor de eigenaar van de tulp, lirecteur R. Mulder van Unex an de Jacoba van Beierenweg a Voorhout, is het zo simpel als 'at. De tulp is absoluut geen eclame-uiting. Het is kunst dus an het ijzeren gevaarte zo weer sns lemelwaarts, vindt hij. Hij heeft ide "middels een verzoek bij de emeente ingediend. Het ge meentebestuur van Voorhout 'temt binnen een maand een fcslissing. mtf 'f de poging van Mulder suc- -i eü esvol verloopt, is nog ongewis, ime 'ezes meter grote tulp heeft 'amelijk al een roemrucht ver- it tóen. Ooit gemaakt door kun- e tenaar Fons Versluys om het tn 'joembollenexportbedrijf vlak 'ij de Voorhoutse rotonde 't oldaatje herkenbaar te maken, 'e tulp werd vier jaar geleden op het dak van het bedrijf gehe sen. Maar de provincie vond het maar niks en toen ook nog bleek dat directeur Mulder geen toestemming voor plaatsing had gevraagd, werd hij gesom meerd de ijzeren bloem weer van het dak te halen. De tulp verstoorde het zicht op het om ringende bollenlandschap, von den ze op het Haagse provin ciehuis. De argumentatie van de provincie was gebaseerd op de regel dat opschriften, aan kondigingen en reclame-uitin gen niet boven de dakgoot mo gen uitsteken. De gemeente Voorhout kon daar destijds niets aan doen en zag de afdaling van de tulp lijd zaam aan. Sommige raadsleden trokken echter flink vein leer te gen dit besluit „Het is de grootst mogelijke onzin", ver klaarde bijvoorbeeld het WD- De tulp van kunstenaar Fons Versluys ligt treurig op een paar pallets in Voorhout, foto dick hogewoning raadslid Van der Zon over het provinciale ingrijpen. Of de tulp er nu beter voor staat weet de verantwoordelijke ambtenaar nog niet. „Het is een nogal gevoelig punt, maar het onderwerp tulp heeft natuurlijk wel alles te mqjeen met de streek. En is daar in de buurt geen Panorama Tulipland? Ik zou me kunnen voorstellen dat het college er positief tegenover staat." Voor een eventuele herplaat sing moet nog wel wat werk worden verricht. Want als de tulp kunst is, krijgt het gevaarte de status van bouwwerk en is een bouwvergunning nodig. De tulp moet dan worden goedge keurd door het kritische oog van de welstandscommissie. Kortom: de hele ambtelijke mo len gaat dan op volle toeren draaien en ook de provincie komt weer in beeld. De provincie-woordvoerder blijkt niet erg onder dedndruk van de nieuwe poging van Unex. Hij vertelt dat het 'enor me ding' geen schijn van kans maakt weer een plaatsje op het dak te krijgen. „En het doet er absoluut niet toe of de tulp nu wel of geen kunst is. We hante ren alleen het criterium van af meting en plaats. Als mijnheer Mulder die tulp rechtop in de tuin voor z'n bedrijf wil zetten, moet hij vanwege de omvang ook ontheffing vragen." Directeur Mulder blijft optimis tisch. „Een man van de provin cie die een paar jaar terug langsfietste, heeft toen beslist dat het bakbeest van het dak moest en sindsdien ligt -ie hier maar zielig te liggen. Maar bij de gemeente Voorhout zijn ze altijd heel positief over dit kunstwerk geweest. Mijn nieu we aanvraag is dus gebaseerd op de destijds positieve reacties van de gemeente."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13