Achteruitkijk-armband handig bij het skaten Doe meer met dë zolder Trends Herrie uit handpalm Klikken en nieten mmrn Jongeren willen eerlijke idealen DINSDAG 25 JULI 2000 Tapijtweefsel van hout en linnen Vloerbedekking die hard en zacht tegelijk is. De keuze tussen harde of zach te vloerbedekking is in een keer opgelost door de Finse designer Kirsikka Savonen en haar doch ter Tuttu. Hun Verso design ta pijten zijn geweven van dunne berken latjes en linnengarens. Dat is, zacht uitgedrukt, een buitengewone combinatie van puur natuurlijke materialen. Wie zich vragen stelt over de duurzaamheid: het tapijt is ge test en goedgekeurd voor huis houdelijk gebruik en voor kan toren (zonder extremiteiten). Bovendien is het tapijt vrij een voudig te onderhouden - regel matig stofzuigen volstaat - en zou het ideaal zijn voor mensen met allergieën. Hardnekkige vlekken kunnen met zachte IJzersterke WC-bril Brillen met 'ingebouwde horizon' tegen zeeziekte. Sommige mensen kunnen niet tegen tegenstrijdige informatie. Daar worden ze zee-, lucht- of wagenziek van. Op een boot bijvoorbeeld zien en voelen mensen het schip hellen op het water, maar de vloeistof in ons evenwichtsorgaan blijft hori zontaal. Onze hersenen vinden dat er niets aan de hand is, maar toch wordt daarover an ders 'gedacht'. Dan kan zee ziekte ontstaan. De zogenoem de Tempest bril belooft dit pro bleem op te lossen. Wie de bril met dubbele begla zing opzet ziet in het begin een horizontaal staafje in onzicht bare vloeistof liggen. Na ver loop van tijd is van dit staafje niets meer te zien, maar het is er nog wel. „Dat komt, omdat het staafje onder het gezichts veld ligt, waardoor kunstmatig een horizontale horizon wordt gecreëerd", zegt de directeur van het bedrijf dat de bril op de markt brengt. Hij legt uit: „Het staafje blijft altijd horizontaal liggen en deze informatie wordt aan de geest doorgeven, zodat op bijvoorbeeld een schomme lende boot geen tegenstrijdig heid tussen het zien en ons evenwichtsorgaan bestaat." Niet alleen schommelende bo ten zijn met de bril te trotseren, ook in de auto en trein zorgt de slimmigheid ervoor dat het eten in de maag blijft. De Tempest bril is met getint glas in diverse kleuren verkrijgbaar en kost bij na tweehonderd gulden. ALEX VAN HOOF» Toiletjuf Eva maakt furore als ontwerpster REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-51502 zeep gereinigd worden. Het ta pijt kloppen, wassen of che misch reinigen wordt afgera den. De Verso tapijten bestaan in acht kleurencombinaties: zwart of naturel voor het linnen; zwart, bruin, blauw of naturel voor het berken, dat overigens met natuurlijke was behandeld is. Verso Design werkt met kar petten van 160 x 230 centimeter en kan ook als vaste vloerbe dekking geleverd worden. Info: Ciscon textiles, 00-32-56 66 44 66; e-mail francis.vercaem- st@skynet.be FRANCES VAN DER STEEN» Vorig jaar slaagde de Amster damse toiletjuf Eva van Hale wijn erin een aantal bekende Rotterdammers te strikken voor haar nieuwe tentoonstel ling in Galerie Toilet. Mensen als Dora Dolz, Hans Wap en Fréderique Spigt stonden vrij moedig enkele kunstwerkjes af voor de tentoonstelling in het horecagedeelte van het Amsterdamse Winston-hotel. En staatssecretaris Rick van der Ploeg was niet te beroerd om, gezeten op een wc-bril, de officiële opening te verrichten van het mini-galerietje. Voor het openingsritueel van de nieuwe tentoonstelling komen binnenkort de Nachtzusters van de VPRO opdraven. Hoewel Eva van Halewijn voor alsnog bekendheid geniet van wege haar activiteiten aan de Amsterdamse Warmoesstraat, is ze inmiddels aan een opmars als ontwerpster bezig. De Denk Industrie in Rotterdam heeft haar achteruitkijk-armband en boodschappenlijstje-T-shirt in productie genomen; twee ont werpen die met het logo DING op de markt worden gebracht. De armband is handig tijdens het skaten, maar ook als je tij dens het fietsen wilt kijken of je kind achterop nog rechtop zit. En je kunt er ook nog de blits mee maken tijdens het dansen. „Ik had de achteruitkijk-arm band eerst voor een andere fir ma gemaakt," vertelt Eva. „Toen de quote niet werd ge haald, is hij uit productie geno men. Maar hij is uiteindelijk wel in het Museum of Modern Art in New York beland." Eva ontwierp het ding indertijd voor skaters en gabbers in de tijd van 'Gabbertje'. „Hij is ook gebruikt in hun videoclip," zegt Eva. Eva van Halewijn is wat je noemt een creatief type. Gebo ren en opgegroeid in Dor drecht, besloot ze op haar acht tiende naar Amsterdam te gaan. Ze meldde zich aan bij de lera renopleiding handvaardigheid en geschiedenis, maar vond het eigenlijk helemaal niks. Toen volgden vier jaren maatschap pijleer. „Opeens bedacht ik me dat ik helemaal niet voor de klas wilde gaan staan," zegt Eva. „Van de ene op de andere dag ben ik ermee gestopt." Eva moest haar huis uit, maar kon terecht bij een familie in Amsterdam waar ze de zolder tot haar beschikking kreeg. Ze werd de nanny van de kinde ren. Totdat ze het Winston-toilet ontdekte. „Ik kwam er altijd al om te dansen," zegt Eva, die in middels een kamer in een kraakpand bewoont. „Dat toile tje vond ik eigenlijk niet zo veel, dus heb ik voorgesteld dat ik dat op me zou nemen. Zag 't helemaal voor me. Wat tafeltjes met leuke spulletjes. Gewoon, een beetje gezellig. Begrijp me goed, ik zou nooit toiletjuf wil len zijn op het Rembrandtplein of bij de Bijenkorf, maar bij de Winston komt leuk publiek." Eva bedacht van alles om het wc-gedeelte aanzien te geven. Zo verkoopt ze er voor vijf piek gecensureerde pomoplaatjes, die de bezoekers als broche op spelden. Volgens Eva gaan ze als zoete broodjes over de toon bank. „Die kaarten heb ik ooit ergens op de kop getikt," zegt ze. „Ik werk doordeweeks na melijk ook nog bij een cultureel evenementenbureau, waar ze een plastificeermachine heb ben staan. Zo'n laagje plastic er om heen maakt alles meteen veel mooier. Dat doe ik dus ook met die kaarten. Ik ben echt he lemaal verliefd op die machine. Als ik zo bezig ben, kom ik van het één op het ander." Haar creativiteit heeft ze van huis meegekregen: „Mijn moe der had in Dordrecht een gale rie en schildert zelf ook, en Met een knipoog naar het beruchte gevangeniseiland lanceert Ti ger Plastics de toiletzitting Alcatraz. Volgens de fabrikant vervaar digd van ijzersterk polyester en voorzien van een roestvrij stalen bevestiging. Met twee jaar uitbraakgarantie. Het trendy accessoire moet 249 gulden kosten. FOTO GPD Bril met horizon tegen zeeziekte U woont naar uw zin, u hebt weinig te klagen, maar toch? Eerlijk gezegd, groeit u zo lang zamerhand een beetje het huis uit. Uw kinderen worden gro ter, uw hobby's vragen meer ruimte, u werkt meer thuis voor de zaak. Het bewoonbaar ma ken van de zolder kan dan een welkome oplossing zijn. In de meeste gevallen is de zolder een kale, onverwarmde ruimte met weinig licht. Oude daken zijn niet of nauwelijks geïso leerd, de vloer is bijna nooit af gewerkt en zelden is er vol doende elektriciteit of water. Kortom: veel werk aan de win kel. Veel mensen verhuizen omdat ze meer ruimte willen in hun huis. Maar ook omdat de hui zenprijzen enorm zijn gestegen en een andere woning voor veel mensen te duur is geworden. Op dit moment kost een gemid delde eengezinswoning (tus senwoning) 332.000 gulden, een gemiddelde hoekwoning 417.000 gulden, een gemiddeld appartement 266.000 gulden en een gemiddeld vrijstaand huis 660.000 gulden. Los van de aan koopprijs moet de koper ook overdrachtsbelasting en andere bijkomende (notaris)kosten be talen. Bovendien moet de ver huizing worden bekostigd, het nieuwe huis worden ingericht en je moet ook nog prettig kun nen leven. Al met al een dure aangelegenheid. Geen wonder dat steeds meer eigen woning bezitters kijken of ze door een verbouwing meer ruimte kun nen krijgen. De zolder leent zich daar vaak goed voor. Vaak wordt die ruimte slechts voor een deel ge bruikt, bijvoorbeeld als berg ruimte. Maar een zolder be woonbaar maken is geen mak kelijk karwei. Veel tijd zit dan ook in de voorbereiding. Loop PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Ereis - hatelijkheid - zeegod; 2. zwak - interest - plechtige inkomst; 3. hemellichaam - mannelijk dier - vernuft; 4. slok - achteruit - dringend; 5. ontploffing - beddengoed - labiel; 6. overblijfsel - graveur - sinds; 7. koorhemd - rechtbank - walvisbaard; 8. geestdrift - slingerplant - sneeuwstorting, 9. patroon - luchtbel - vrucht; 10. vrouwelijk zoogdier - platvis - getal 23456789 10 eens door uw omgeving, bekijk de verschillende dakkapellen en informeer hoe anderen het hebben aangepakt. Wanneer de plannen vorm beginnen te krij gen, maak dan een tekening op schaal van de zolder vóór en na de verbouwing. Voor sommige verbouwingen moet een bouwvergunning worden aangevraagd. Infor meer daar ruim van tevoren naar bij de gemeente. Denk dan aan de volgende vragen: welke stukken hebt u bij de aanvraag nodig, wat is de procedure bij de behandeling van de aan vraag? Afhankelijk van de situa tie komt u misschien in aan merking voor de 'subsidie voor woningverbetering' en 'subsi die voor energiebesparing'. Per gemeente en energiebedrijf kan het beleid verschillen. Infor meer dus eerst naar de voor waarden en de aanvraagproce dure. Wanneer u een aannemer in schakelt, waag dan bij verschil lende aannemers een offerte aan. Vraag hem eventueel om referenties. Zeg duidelijk wat u wilt en laat altijd alles schrifte lijk vastleggen wat u zelf doet en wat de aannemer doet. De Vereniging eigen huis' heeft over dit onderwerp de uitge breide informatiemap 'Zolder bewoonbaar maken' samenge steld. Hierin staan tal van tips en informatie over isolatie, wanden en plafonds, de finan ciering van een verbouwing, enzovoorts. Leden betalen voor de map elf galden, niet-leden 13,50 gidden. Daar komt nog een rijksdaalder aan verzendkosten bij. De infor matiemap is 24 uur per dag be stellen via telefoon: (033) 450 75 70 of via internet www.eigen- huis.nl. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Boot; 4. Belg; 7. botel; 9. na; 10 tri, 11. we; 13- los; 14. noga; 17. sint; 18. iet; 19. bros; 21 aver; 24. ras; 26. al; 27. bod; 29. ijk; 30. senor; 32. duif; 33. meel. Verticaal: 1. Benen; 2. Ob; 3. tot; 4. bei; 5. el; 6. geest; 8. tra; 11. wonde; 12. eg; 13. li; 15. Oeral; 16. ais; 17. sta; 19. brand; 20. os; 22. va; 23. rekel; 25. bon; 27. bef; 28. dom; 30. si; 31. re. Aan een plafonnetje aanbrengen hebben de meeste klussers een broertje dood. Langdurig boven het hoofd werken valt niet mee. Een stuk gemakkelijker is het zogeheten Agnes One- Step systeem. Dat bestaat uit gipsboardpanelen die tegen een houten rachelwerk worden geniet en met messing en groef in elkaar schuiven. Na het klikken zijn de nieten meteen niet meer te zien. De panelen kunnen ook tegen wanden worden geplaatst. In dat geval zijn de afmetingen 260 bij 60 centimeter. Voor het plafond zijn de maten 60 bij 60 en 120 bij 60 centimeter. Naast wit zijn enkele andere kleuren beschikbaar; zelf schilderen zou ook nog kunnen. Een vierkante meter komt op ruim twintig gulden. Vlekjes zijn met een vochtige doek weg te poetsen. Info: RET, Utrecht, 030 - 2635858. mijn vader is architect. Ik ben ook wel zo opgevoed: zo van, als je iets wilt, stap er maar op af. Ze zullen je niet opeten," al dus Eva. Een tijd terug kwam ze op het idee om boodschappenlijstjes te verzamelen en deze te ge bruiken als opdruk voor T- shirts. Tijden liep ze met gebo gen hoofd door de supermark ten, op zoek naar achtergeble ven lijstjes in de wagentjes. „Het leuke is dat je je wel met een gaat afvragen wat voor mens er achter zo'n lijstje zit. En wat die mensen die avond hebben gegeten. Ie ziet ook een duidelijk verschil tussen de su permarkten. Maar lijstjes met alleen glassex en een pak melk heb ik weggegooid. Verder wa ren er geen criteria." De koper van een T-shirt krijgt het oorspronkelijke boodschap penlijstje erbij, geplastificeerd en al. „Zodat iedereen zeker weet dat hij een uniek exem plaar heeft aangeschaft." Het idee voor de achteruitkijk- armband werd geboren in de bouwmarkt, waar Eva in een bak bij de kassa een grote hoe veelheid kleine, ronde spiegel tjes aantrof. „Ik heb er gewoon een zooi gekocht. Leuk voor m'n kamer, dacht ik. Maar ook als sieraad best mooi. Zo ont stond langzaam het idee om er een armband van te maken." Een vriend bracht haar in con tact met het Rotterdamse DING aan de Nieuwe Binnenweg, de winkel waar bezoekers vernieu wende producten en concepten kunnen testen en aanschaffen. Elk kwartaal worden hier zo'n vijftig nieuwe producten op hun marktwaarde getest. De achteruitkijkarmband is er nu te koop voor 15 gulden, het T-shirt voor 55 gidden. Ook te koop via Internet: www.ding.nl EVELIEN BAKS» Dit op een GSMmetje gelijkend apparaat past gemakkelijk in e«i handtasje. Als het wordt inge schakeld komt er zoveel lawaai uit, dat een helicopter op dertig meter afstand nog wordt over stemd. FOTO GPö Damestassen bevatten steeds vaker alarmsystemen. Handig voor als een snoodaard te lastij wordt. Maar dan moet het nog wel snel uit de tas kunnen om in werking te worden gesteld. Het trekkoord van de Hawkeyt PA38 en Hawkeye SG15 stelt een sirene in werking die een i kabaal maakt van maar liefst 130 decibel. Ruim voldoende om een hele buurt wakker te schrikken: een startend vlieg tuigje maakt evenveel herrie. Het alarm overtreft zelfs het ge luid van een helikopter op der tig meter afstand (100 db) en een langsrijdende, knetterende bromfiets (80 db). Beide alarmpjes passen in de palm van de hand en werken i op batterijen. Bij de SG15 is te; zien hoeveel stroom er nog in de batterij zit. Bovendien zit er ook nog een ingebouwde zak-i lamp en riemclip in. Die extrai handigheidjes maken de SG15 wel iets duurder: 25 gulden. Voor de PA38 moet ruim 17 gulden worden betaald. ALEX VAN HOOF» De jeugd is niet meer cy nisch. longeren in deze post moderne tijd zijn zoekende en willen daarom eerlijke idealen. „We gaan van cy nisch naar searching, ofwel de 'Generation Search' is in opkomst", aldus cultuurso cioloog Carl Rohde van de Universiteit Utrecht. In een lezing voor het Nationaal Initiatief voor Duurzame Ontwikkeling (NIDO) in Leeuwarden schetste hij on langs het nieuwe beeld van de jeugd. Sinds 1-997 worden jongeren geïnterviewd over hun leven en het beeld dat ze van de maatschappij heb ben. Dat geeft de cidtuurso- ciologen een actueel inzicht in jongeren en hun ideeën. Over enkele maanden pre senteert Signs of the Time, een netwerk van markton derzoekers, de resultaten. „Helden, zoals uit mijn tijd Kennedy en Martin Luther King, bestaan niet meer. Jon geren weten niet meer of de stunts van popsterren echt zijn. Het kunnen immers al tijd pr-trucs zijn. Onder jon geren heerst veel wantrou wen", weet Rohde. Zorgen maken jongeren zich om kwesties als zinloos geweld en het milieu. Kritisch en cy nisch zijn ze vooral op de politiek. Maar niet meer zo cynisch als jongeren dat in het verleden waren over de kapitalistische bedrijven. Ze zijn wel kritisch, maar iden tificeren zich er ook mee. „Jongeren zijn vooral visueel zeer intelligent. Ze weten precies hoe reclame en mar keting werkt en prikken daar ook zo doorheen. Ze willen het merk CocaCola, omdat het vertrouwd is en gemoe delijk. Pepsi probeert vol gens de jongeren alleen maar op een doorzichtige marketingmanier met pop sterren cola te verkopen. Dat vinden ze niks. Daardoor ontstaan ook shirts met op schriften als Fuck, in het let tertype en embleem van Ford. Dat vinden ze leuk, merken op de hak nemen." Zo vallen ze ook voor de posters van Benneton. Niet om de naam, maar om het idee erachter. Dat is wat jon geren raakt, weet Rohde. Maar de nieuwe navelstreng van de jeugd is de mobiele telefoon. „Ze houden echt van die dingen; onder het motto 'I live with my telep hone' en 'My mobile phone is my best friend'. De drie kenmerken binnen de Generation Searching zijn volgens Rohde 'universeel symbolisme', 'het leven is moeilijk' en een solide vorm van hulp. Met die kenmer ken kunnen jongeren ook warm worden gemaakt voor duurzaamheid, want de inte resse voor het milieu is er ai Zo ook voor het bedrijfsle ven, dat door jongeren nauwlettend in de gaten wordt gehouden. „Als de marketing maar eerlijk ge beurt. Integriteit moet de ba sis zijn." HET WEER Plaatselijk mist Een actieve depressie, waarvan het centrum zich vanochtend boven de provincie Limburg bevond, heeft gisteren aan het einde van de middag en tijdens de avonduren plaatselijk grote hoeveelheden neerslag veroor zaakt. Volgens een bericht van het KNMI zou er in Nieuwkoop maar liefst 90 millimeter zijn gevallen. Tot 20 uur was er in Alphen aan den Rijn slechts 8 millimeter gevallen. Een wolk breuk trof ook Rotterdam: in de wijk Delfshaven werd in een half uur tijd 52 millimeter opge vangen. Vlak aan zee viel weinig of geen regen. Valkenburg tapte helemaal niets af. Voor de bui en uit was het overdag fijn weer geweest. De zon liet zich einde lijk gedurende een groot deel van de dag zien en het kwik liep op tot boven de 20 graden. Bloemendaal kwam op 23,0 graden, Alphen 22,8, Schiphol 22,5 en Nieuw-Vennep 22,0. In vochtige lucht kan de ko mende nacht plaatselijk mist ontstaan. Overdag schijnt nu en dan de zon maai- in een onsta biele atmosfeer is er later op de dag ook kans op een regen of onweersbui. De temperatuur stijgt tot maximaal 20-21 gra den en er waait niet meer dan een meest zwakke wind: eerst west tot noordwest, later noordwest tot noord. Ook op donderdag is het rus tig weer en langzaam stijgende barometers vormen een aan wijzing van een zich boven West Europa vormend gebied van hogere luchtdruk. Met res tanten van een zwak storings- gebied boven ons land blijft de atmosfeer evenwel gevoelig voor een enkele regen- of on weersbui. In deze situatie komt tijdens het weekeinde weinig verande ring. In een vlakke drukverde- ling is de atmosfeer onstabiel hetgeen soms tot uiting komti een enkele regen of onweers bui. Daarnaast is er ook ruimtf voor nu en dan zonneschijn en de middagtemperaturen komt uit op 21-22 graden. In het noorden van Rusland begint vandaag de grote thermische braak. Na bijna twee weken tn pische hitte zakt de tempera tuur plaatselijk 15 tot 20 gra den.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12