Omnihal geen haalbare kaart voor Rijpwetering 'Luie mensen krijgen geen last van RSI' 'Gelukkig niet in de sloot gelopen' Regio/Rijn Veenstreek Zaunbrechers lezen nog graag Jachtbouwer Van Lent overleden DINSDAG 25 JULI 2000 Swetterhage werft personeel via SBS zoeterwoudeSwetterhage, het centrum voor verstandelijk ge handicapten in Zoeterwoude, werkt mee aan een televisieserie van SBS 6 en het uitzendbureau Start, 'Start op 6'. Daarin ko men zorginstellingen aan bod, die naarstig op zoek zijn naar personeel. Gisteren werden de opnamen gemaakt in het cen trum aan de Blankaartweg in Zoeterwoude-Dorp. De uitzen ding is op zondag 1 oktober, waarna het programma de dagen daarna wordt herhaald. Vorig jaar voerde Swetterhage al huis- aan-huis actie in Zoeterwoude en tijdens de banenmarkt in de Groenoordhallen in Leiden om het personeelsbestand uit te breiden. „Dat leverde ons zestig mensen op: persoonlijk bege leiders, mensen die met de opleiding zijn begonnen en gegadig den voor de invallerspool. Maar nog altijd hebben we personeel nodig. Daarom werken we graag aan deze uitzending mee", al dus een woordvoerder van Swetterhage. Zelf onkruid wieden in Alkemade alkemade Inwoners van Alkemade die zich willen aan- of af melden voor het Groene Stippenplan moeten dit voor 1 augus tus doen. Het plan houdt in dat bewoners zelf het onkruid tus sen de straatstenen voor hun huis verwijderen. Op het trottoir worden dan kleine groene stippen geschilderd, zodat personeel van de gemeente weet dat zij daar het onkruid kunnen laten staan. Vanaf dit jaar verwijdert de gemeente het onkruid met chemische middelen in plaats van met schoffels. Door middel van sensoren wordt alleen gespoten op plaatsen waar onkruid staat. Oegstgeestse licht voor over 'volksziekte nummer een „RSI krijg je niet van de een op de andere dag. Het lichaam geeft genoeg signalen dat er iets mis is. We verzuimen alleen om er naar te luisteren." De Oegstgeestse Jeannette de Keijzer weet waar over ze praat. De Keijzer, die aJs voorlichtster werkt voor de patiëntenvereniging voor RSI, of repetitive strain injury, wist zelf twee jaar lang niet hoe ernstig de klachten waren waar ze mee thuiskwam van haar werk in een gezondheidsin stelling. Omdat de spierpijn in haar armen en de stijve nek 's avonds altijd weer verdwenen, was dat voor haar geen signaal om te stoppen met werken. Tot het moment dat de beleidsmede werkster een brandende pijn kreeg in haar schouders en ellebogen. Die pijn ging niet meer weg. Op 28-jarige leeftijd had De Keijzer RSI op gelopen, een aandoening aan de spieren, pezen en zenuwen. Een ziekte die ontstaat door overbe lasting en een statische houding. De ontdekking dat ze RSI had, inmiddels al weer een jaar geleden, heeft haar leven ingrij pend veranderd. Vanwege de chronische pijn die de beroepsziekte veroorzaakt, kwam ze in de WAO terecht. Iets, dat ze nooit voor mogelijk had gehouden. „Ik dacht, dat gebeurt mij niet. Terug kijkend, besef ik dat ik veel te weinig rust nam, er lag altijd werk te wachten dat af moest. Door de voortdurende pijn worden de meest eenvoudige dingen, zoals een keukenkastje openen of tan denpoetsen, een hels karwei. Behalve de pijn in de schouders, armen en handen, is de 30-jarige snel moe en kan ze zich niet lang concentreren. De voorlichting die De Keijzer geeft op scholen, kantoren en bedrijven voor de patiëntenvereni ging, is dan ook vrijwilligerswerk. Ze is nog ver verwijderd van een nieuwe vaste baan. Voorlichting over RSI is geen overbodige luxe als je naar de explosieve stijging kijkt van het aantal patiënten de laatste jaren. Alleen al de af gelopen drie maanden meldden zich vijfhonderd mensen aan bij de vereniging, die nu 3200 leden telt. „In het bedrijfsleven begint het nog maar net door te dringen dat RSI een wezenlijk gevaar is voor de werknemers. De managers hebben een informatieachterstand en datgene wat ze weten, sijpelt maar moeizaam door naar de werkvloer. Het ministerie van sociale zaken pakt de zaken actiever aan met een campagne 'stop RSI'. Je kan RSI namelijk wel voorkomen: door maximaal vier uur per dag achter het beeldscherm te zitten, ge noeg pauze te nemen en meer te bewegen. Een goede werkplek is ook belangrijk, maar dat bete kent niet dat je geen risico meer loopt als je op een ergonomisch verantwoorde stoel zit", legt ze Die recente toename van RSI-klachten, wil vol gens de Oegstgeestse niet zeggen dat de aandoe ning 'uit de lucht komt vallen'. „Klerken en ste nografen hebben al eeuwenlang last van schrij verskramp die altijd al gepaard ging met ernstige schouder- en nekklachten. En die secretaresses in de jaren vijftig die hele dagen rij aan rij zaten te tikken, die hadden heus ook klachten. Het voordeel dat zij hadden was dat ze kaarsrecht moesten zitten en de schrijfmachine aansloegen met een grotere beweging. Bovendien gaven ze die wagen elke twintig seconden een zwieper." Eigenlijk niks nieuws onder de zon dus, die RSI. Dat het is uitgegroeid tot 'volksziekte num mer een', komt volgens de voorlichtster omdat bijna iedereen met een computer werkt. Het is echter een misverstand dat RSI alleen een be roepsziekte van kantoorpersoneel is. De Keijzer: „In feite loopt iedereen een risico die constant dezelfde beweging maakt. Het komt voor bij mensen die een fijne motoriek nodig hebben, zo als tandsartsen of musici maar ook bij mensen die kracht moeten zetten in de bouw of land bouw. En vergeet ook de lopende band niet". Een andere misvatting is volgens de Oegst geestse dat de beroepsziekte 'psychisch' is. „Het is een lichamelijke aandoening, maar veel stress kan de klachten wel verergeren. Wie ambitieus, perfectionistisch en niet kinderachtig is om over te werken, staat eerder bloot aan klachten. Luie mensen krijgen geen RSI. Dat zie ik aan de men sen in de patiëntenvereniging." Lange weg Als eenmaal duidelijk is dat je een RSI-aandoe- ning hebt, is het nog een lange weg terug, weet de vrijwilligster uit de praktijk. „Je gaat een zoek tocht houden. Veel huisartsen weten niet goed hoe ze ermee om moeten gaan. Ik kreeg een ver- wijskaart voor de fysiotherapeut. Lekker kneden en een enkeltje sportschool 'om de spieren lekker los te maken'. Later kwam ik er achter dat dat averechts kan uitwerken. Voorop in de genezing staat dat de therapeut erachter komt hoe groot je herstelcapaciteit is. As je chronische RSI hebt, zoals bij mij het geval is, heb je heel veel tijd no dig. Tijd om uit te rusten, te ontspannen en lang zaam te bewegen. Het is daarom cruciaal dat je naar een therapeut gaat die gespecialiseerd is in RSI. De vereniging heeft een lijst therapeuten die door patiënten zijn goedgekeurd." Verenigingen steunen plan niet De verenigingen in Oud Ade en Rijpwetering krijgen geen omnihal. Marktplan Advies, het bureau dat in op dracht van Rabobank Alkemade onderzocht of zo'n hal met ruimte voor zowel toneel- als sportverenigingen er kon komen, heeft geconcludeerd dat er onvoldoende draagvlak voor is. De verenigingen en dorpshuizen zijn teleurgesteld, maar beamen dat ze de hal geen haalbare kaart vinden. oud ade/rupwetering janneke de jonge Het idee voor de omnihal is ontstaan uit diverse brain stormsessies onder leiding van Marktplan, waarbij vertegen woordigers van de verenigingen en de twee dorpshuizen aanwe zig waren. Doel van het onder zoek was de leefbaarheid in Oud Ade en Rijpwetering te ver groten. Uit de gesprekken ont stond al snel het idee van een gemeenschappelijke hal van drie miljoen gulden. De dorps huizen en peuterspeelzaal Peu terhof konden dan tegen de vlakte en diverse verenigingen konden tegelijkertijd hun activi teiten houden. Veel dorpsbewoners die be trokken waren bij de gesprek ken, reageren teleurgesteld op de uitkomst van het onderzoek. „We hebben een kans laten lig gen", zegt Lydia van der Poel van de dorpsraad Oud Ade. „We konden iets moois bou wen voor de lange termijn waar we lang plezier van konden hebben." Ook Sjaak Hogeboom van het dorpshuis in Rijpwete ring zag de omnihal wel zitten. „Het is prachtig, ik zag er heil Toch begrijpen de meeste be trokkenen dat het plan is stuk gelopen. „Dat het geen haalba re kaart was zagen wij allang", zegt Perry van Es van voetbal vereniging Roac '79. „Wij waren er tegenstander van dat ook het toneel in die hal moest. Als ze in het dorpshuis in Oud Ade hun decor opbouwen, staat dat er wekenlang. Dat kan niet als er ook moet worden gesport." Marja van der Geest van het Oud Adese dorpshuis beaamt dat. „Bovendien vonden wij het heel erg moeilijk om ons dorps huis in te leveren. Het is de laatste ontmoetingsplek voor Oud Ade." Ook waren er twij fels over de financiële haalbaar heid. Met de eindconclusie van Marktplan is het onderzoek af gerond. Van Es van Roac vindt dat vreemd. „De enquête was bedoeld om de leefbaarheid te vergroten, maar op een gegeven moment ging het alleen nog maar om de omnihal. Er is te veel gekeken naar het ideaal- plaatje van een aantal men sen." De gemeente Alkemade heeft inmiddels kennisgenomen van het mislukte plan. Op korte ter mijn, vermoedelijk na de va kantie, nodigt de gemeente de verenigingen en dorpshuizen uit die dringend een andere of vernieuwde ruimte nodig heb ben. „Een actieplan over hoe nu verder hebben we nog niet gemaakt, maar we gaan nu ze ker verder met individuele ge sprekken", laat gemeentesecre taris Kerkhof weten. Leiderdorper beroofd en mishandeld Een 55-jarige Leiderdorper is gistermiddag in zijn woning aan de Tollenaersingel mis handeld en beroofd. De man werd meermalen geslagen en geschopt, waarna zijn portemonnee is afgepakt. De politie gaat vooralsnog uit van drie daders. Omstreeks half vijf werd bij de woning van het slacht offer aangebeld door een man die zei de gasmeteter te willen controleren. Toen de bewoner hem de gasmeter wees werd hij van achteren overmeesterd. Zijn verwon dingen bleken achteraf mee te vallen. De politie is op zoek naar getuigen die op de Tolle naersingel of de Van Diepe- ningenlaan iets opmerkelijks hebben gezien: tel. 5810101. Aan verzorging ontbrak het het Stompwijkse paard Jeron Vliethove gisteren niet. Aan rust wel. „Zodra hij de baan ziet, gaat-ie shaken.' FOTO HENK Kortebaandraverij van Stompwijk lacobus Zaunbrecher (91) e in Alphen aan den Rijn. i Eva Broekman (89) wonen prima Sport- en speldag in De Tweesprong roelofarendsveen Alphens paar 65 jaar getrouwd w alphen aan den run Het was in hun woonplaats Al phen, na het voetballen, toen jacobus Zaunbrecher (91) en Eva Broekman (89) elkaar leer den kennen. Het werd wel wat. Vandaag is het 65 jaar geleden dat ze in het huwelijk traden. Het echtpaar heeft twee zonen, vier kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen. Terwijl mevrouw Zaunbre cher voor de kinderen zorgde, werkte Zaunbrecher jarenlang bij Jack van Vliet, als suiker- en chocoladewerker. „Het was een arme tijd. Dat kun je je niet voorstellen. Aan alles was tekort in die dagen. Je was blij als je werk had. Ik werkte van zeven uur 's ochtends tot zes uur 's avonds, vierenveertig jaar lang. Vakanties kende je toen nog niet." In de oorlog werd Jacobus te werkgesteld in Leipzig. Het bombardement in Dresden zorgde ervoor dat hij eerder verlof kreeg om naar huis te gaan. Zijn naam zorgde ook nogal eens voor verwarring. „Een hooggeplaatste Duitser begroette mij met: Heil Hitier! 'Ook goedemorgen', antwoord de ik. 'Ach, Sie sind Hollander', antwoordde de Duitser ver bluft. Tegen mij heeft hij die groet nooit meer gebruikt", ver telt Zaunbrecher glunderend. Het echtpaar is vooral be kend bij de oudere Alphenaren vanwege de particuliere leesbi bliotheek die het jarenlang run de. Later nam de oudste zoon Ton (61) die over. Hij begon er een videotheek in. Nog steeds houden de Zaunbrechers van lezen. „En niet alleen slappe ro mannetjes hoor, maar ook Lud- lum en Konsalik", zegt Zaun brecher. Eva Zaunbrecher kon na een ernstige ziekte niet meer goed zelfstandig wonen. Zij en haar man verhuisden toen naar ver zorgingshuis Rijnzate. „We wo nen hier nu drieënhalf jaar. We hebben het best naar onze zin." Sinds kort tuft ze rond op een elektrische scooter. „Ik ben er zo blij mee. Het is toch een stukje zelfstandigheid dat je te rugkrijgt. "Een prachtige zwarte pet, gekregen van de kinderen, zorgt dat haar kapsel niet in de war raakt door de wind. De monstratief zet ze de pet op haar hoofd. Manlief verhaalt op smakelij ke wijze hoe zijn Eef een keertje naar de visboer bij de voormali ge Baronie ging. „Ze vroeg om een lekkerbekkie. U hebt zelf een lekker bekje, zei de verko per." De jaarlijkse sport- en speldag van Vakantiespelen Alkemade wordt maandag 31 juli gehou den op de ligweide van De Tweesprong in Roelofarends- veen. Iedereen tussen de 4 en 12 jaar is tussen 10 en 13.30 uur welkom. Bij regen wordt de sport- en speldag in de sporthal gehouden. Manus Bouwhuis legde het be grip kortebaandraverij gister middag in Stompwijk wel erg letterlijk uit. Acht maal heeft hij op de enige grasbaan van Ne derland gewonnen. Ditmaal was hij al na vier minuten de eerste afvaller in de uiteindelijk door Harry Pools met 'Garlisko' gewonnen wedstrijd. Toch was de Hilversummer tevreden. „In het verleden, toen hier nog geen hekken rond de baan stonden, ben ik wel eens de sloot ingereden. Dat is me ge lukkig nu niet overkomen. Maar gemakkelijk was het niet. Het paard dat ik nu reed, is erg druk. Een echte zenuwlijer. Halverwege moest ik 'm inhou den, anders waren we wel de gelijk door het hek gevlogen." Als het paard, Jeron Vlietho ve, die beledigingen had ge hoord, was het wellicht alsnog door het hek en het lint gegaan. Maar omdat trainer/eigenaar Cees Jan Disseldorp watten in z'n oren had gedaan 'om het doof te maken voor het publiek' drongen de opmerkingen niet tot Jeron door. Wel tot Dissel dorp en de acht andere leden van het Syndicaat Stompwijk. Zij waren echter al lang blij dat zij een Stompwijks paard aan de start hadden weten te krij gen. In plaats van verwijten kreeg Bouwhuis als pikeur dan ook honderd gulden voor de 'bewezen diensten'. Dat was heel wat minder dan de vijfduizend gulden, die win naar Harry Pools opstreek. Maar Bouwhuis maakte daar geen punt van. „Vorige week werd ik in Zandvoort benaderd. Of ik Jeron wilde rijden. Ik ken de het paard niet, maar ik wilde het wel proberen. Ik was gelijk met Ally Ego en Jan van Dooy- weerd jr. weg, maar toen moest ik Jeron kort houden. Als ik dat niet had gedaan was-ie gaan springen. Dan had het publiek helemaal niets gezien en was ik Die toeschouwers, zo'n vier duizend, zorgden voor een to- talisator-omzet van 58.505 gul den, een record. Dat ook het andere Stompwijkse paard, Krek Vliethoeve, met Rob de Vlieger al in de eerste omloop werd uitgeschakeld, maakte in dat opzicht dan ook niets uit. Zoals ook het supersnelle ver lies van de verrassende winna res van vorig jaar, Lesley Pe- gram, bepaald niet ten koste ging van het wedden. Zij kon als excuus aanvoeren dat zij met haar eigen paard Ido Baldwin was uitgeloot. De Scheveningse mocht al lang blij zijn dat zij op het laatste mo ment mocht invallen met een voor haar onbekend paard, Les ley Kroon. Tegen beter weten in hoopte Pegram nog op een ver rassing. Vorig jaar was ze im mers ook uit het 'niets' naar de hoofdprijs gelopen. Daarente gen had het Syndicaat Stomp wijk zich bij voorbaat al neerge legd bij een kortstondig optre den. „We zijn hier de enige amateurs, dan mag je toch niet veel verwachten. Voor ons is het een leuke hobby aldus trainer/eigenaar Disseldorp. Vijftien jaar geleden is het Syndicaat opgericht met onder andere Marcel Zuidgeest: „Met een stel vrienden zaten we bij elkaar. Het leek ons wel aardig om ook eens een Stompwijks paard aan de start te brengen. In je eentje is zo'n paard niet te betalen. Met z'n negenen wèl." Een paar jaar geleden haalde een ander Stompwijks paard de derde omloop, omdat de tegen standers in de fout sprongen. Stiekem hoopten de leden van het Syndicaat daar ook nu op. Disseldorp: „Echt kans had Je ron Vliethove natuurlijk niet. Zeker niet op de kortebaan. Daar had het nooit eerder gelo pen. Meestal train ik met 'm op het strand. Zodra die de baan ziet, gaat-ie shaken. Vannacht hebben we 'm maar gewoon buiten gelaten in de hoop dat dat zou helpen tegen de stress." Na vier minuten wedstrijd kwam Disseldorp echter al tot de conclusie dat die zenuwbe handeling geen effect had ge had. „Maar dat geeft niet. Het gaat hier voor ons vanmiddag puur voor de eer. Zo meteen breng ik Jeron terug naar huis. Ik laat het los in het land, kom op de fiets terug en duik dan de feesttent in. Mijn feest is echt niet bedorven." Oud-directeur Jan van Lent van de gelijknamige jacht- en scheepswerf op Kaageiland is zaterdag overleden. Hij werd 77 jaar. Het familiebedrijf is nu zo'n 155 jaar op Kaageiland geves tigd. Van Lent was 23 toen de werf zich splitste. Van Lent bleef op Kaageiland en mede- eigenaar Hein Akerboom begon in Lisse een scheepswerf. Een jaar later werd Van Lent direc teur en bleef dat tot 1994. On der zijn leiding verwierf Jacht en Scheepswerf C. van Lent en zonen BV wereldfaam. „Hij was het gezicht naar buiten toe. Hij had specifieke, diplomatieke gaven", vertelt commissaris van het bedrijf A. Kraayeveld. „Door zijn vasthoudendheid wist hij de moeilijke markt in het Mid den-Oosten te bereiken." Zo leverde Van Lent jachten aan de koninklijke familie in het Midden-Oosten, aan Henry Ford, de oprichter van de Ford fabriek en aan oliesheiks. In 1979 werd nog een jacht met gouden kranen te water gelaten van de Duitse multi-miljonair Von Flick. Jan van Lent is op 30 april 1982 benoemd tot Ridder in or de van Oranje Nassau. Hij kreeg die onderscheiding vanwege zijn 'grote staat van dienst', al dus een woordvoerster van de gemeente. „Hij heeft veel bete kend voor zijn bedrijf en de ge meenschap. Hij was een grote werkgever." Van Lent biedt, in clusief aan de toeleveranciers, aan vijfhonderd tot zevenhon derd mensen werk. Morgenavond is er een avondwake om 19.30 in de pa rochiekerk Joannes Evangelist, Hoofdweg 2032 in Buitenkaag. De uitvaartdienst is donderdag om 10.30 in dezelfde kerk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11