Herder en bourgondiër tegelijk God op het Web a Geloof Samenleving Evangelistencongres in Amsterdam stuk duurder DINSDAG 25 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 407 jaar geleden, op 25 juli 1593, ging de Franse koning Hendrik IV van het protestantisme over op het ka tholicisme. Hij deed dat omdat hij vier jaar daarvoor in 1589 de Franse kroon had aanvaard, met de belofte dat hij rooms zou worden. Hendrik IV was zelf streng protestants op gevoed. In 1569, tijdens de oorlogen met de katho lieken streed Hendrik IV nog aan de zijde van de protestanten, of 'hugenoten'. Zijn huwelijk met de katholieke dochter van koning Hendrik II van Frankrijk in 1572, vergrootte de spanning tussen beide groepen gelovigen zodanig dat luttele dagen na de bruiloft zich de beroemde Bartholo- meüsnacht voordeed. Hierin vonden naar schat ting 20.000 hugenoten de dood. Hendrik IV moest vervolgens zijn geloof afzweren om het vege lijf te redden. De heilige van vandaag is Jacobus Maior, één van de eerste apostelen. Na Jezus' Hemelvaart is hij volgens de overlevering gaan preken in en rond het huidige Santiago de Compostela (Spanje), dat nog steeds een beroemde bedevaartsplaats is. Kiev restaureert spiritueel erfgoed Christenen en moslims slaags in Egypte cairo Christenen en moslims hebben gisteren in de Egypti sche hoofdstad Cairo massaal gevochten na de aanrijding van een christen. Zeker twintig mensen raakten gewond bij het ge vecht, waarbij honderden mensen waren betrokken. Volgens ooggetuigen hield een woedende menigte na de aanrijding de chauffeur van een autobus voor het incident verantwoordelijk. Zij sleepten hem mee naar een kerk, waar zij hem aftuigden. Toegesnelde moslims begonnen daarop de kerk met stenen te bekogelen en probeerden de chauffeur te ontzetten. De politie zette honderden agenten in om de strijd te stoppen. Al met al raakten vijftien christenen, drie moslims en twee agenten ge wond, meldt de overheid. Opvang en begeleiding kost 82,4 miljoen AMSTERDAM-MINNEAPOLIS ANP Het internationale congres van rondreizende evangelisten, dat za terdag in Amsterdam begint, kost zeker 35 miljoen dollar (ruim 82,4 miljoen gulden). Dat is ruim an derhalf keer zoveel als de vorige conferentie in 1986. Ongeveer 10.000 evangelisten en kerkleiders uit ruim 190 landen nemen aan Amsterdam 2000 deel. De Billy Graham Evangelistic As sociation (BGEA), organisator van het wereldcongres, noemt de bij eenkomst de grootste evangelisa tietraining die ooit is gehouden. De miljoenenbegroting van Am sterdam 2000 is mogelijk gemaakt dankzij giften, aldus de non-pro- fitorganisatie. Amsterdam '86, met zo'n 8.000 deelnemers, kostte ruim vijftig miljoen gulden. Het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht zal tijdens de komende conferentie onderdak bieden aan 7.000 evangelisten, die met de trein naar de RAI in Amsterdam gaan. De organisatie zet de ko mende dagen 3.500 stapelbedden, 289 toiletten en 432 douchecabi nes voor hen neer. Zo'n 700 vrij willigers uit 44 landen verlenen tij dens het congres hand- en span diensten. Alle deelnemers kunnen op ver schillende locaties medische hulp krijgen in twee klinieken. Ook krij gen ze een rugzak, twee nieuwe overhemden en een das. De 6.000 tot 7.000 deelnemers uit de derde wereld die op kosten van de orga nisatie naar Amsterdam komen, ontvangen bovendien tien kle dingstukken voor zichzelf en hun familie. De organisatie van Billy Graham zegt dat gebed het kenmerk van haar werk is. Zo beschikt Amster dam 2000 over een internationaal gebedsnetwerk, waaraan inmid dels meer dan 115.000 mensen in 85 landen zijn verbonden die voor het congres bidden, aldus de BGEA. De evangelist Billy Graham zou het congres in Amsterdam ope nen. Maar dat blijkt om gezond heidsredenen niet mogelijk. De 81-jarige evangelist zal zoals ge meld zijn collega's zaterdagavond toespreken via een satellietverbin ding vanuit de Verenigde Staten. Volgens artsen heeft Graham drie tot vier weken extra nodig om te herstellen van een recente ingreep waarbij vocht uit zijn hersenen werd weggenomen. Maar de directeur van Amsterdam 2000, dr. J. Corts, zei vrijdag te ho pen en te verwachten dat Graham tijdens de conferentie alsnog komt, afhankelijk van zijn herstel. Delen van het congres worden overigens via satelliet rechtstreeks naar radio- en tv-stations en inter netsites over de hele wereld ge zonden. WIM DE MUNCK 1929 - 2000 Een goede herder voor de mensen, iemand die liefde en vriendschap uitstraalde en tegelijk iemand die van feesten hield oftewel een bourgondiër. Zo omschrijft Fons de Munck zijn oudere broer, emeritus-pastoor Wim de Munck (71) uit Roe- lofarendsveen. Afgelopen donderdag overleed hij aan de gevolgen van een hart kwaal in het ziekenhuis in Nieuwegein. De Munck nam in 1994 af scheid van de Veense paro chie H. Maria Presentatie maar bleef zijn opvolger W. Broeders tot het laatst hel pen bij de vieringen. Pas de laatste zondag zei hij af in verband met sterke hartrit mestoornissen. De Munck begon zijn loop baan als priester in 1956, toen hij in de Sint Bavoka- thedraal in Haarlem werd gewijd. Zijn eerste parochie stond in Leimuiden. Daarna werd hij achtereenvolgens kapelaan in Zwijndrecht, Den Haag en Noordwijker- hout. In het laatste dorp kon hij zijn liefde voor het carnaval ontwikkelen bij carnavals vereniging de Kaninefaaten, waar hij na verloop van tijd tot erelid werd uitgeroepen. Na Noordwijkerhout werd Pastoor Wim de Munck. foto archief loek zuyderduin hij pastoor in Voorschoten. Daarna diende hij tien jaar in Roèlofarendsveen. Zijn broer aarzelt niet om De Munck een 'warme persoon lijkheid' te noemen, 'iemand die de mensen blij maakte, ook als ze bijzonder verdrie tig waren'. In 1996 bleek dat meer mensen dat vonden; tijdens het carnaval kreeg hij een onderscheiding 'omdat hij altijd voor iedereen klaar staat', aldus de toenmalige Prins Carnaval. Een andere verdienste van de emeritus-pastoor waren zijn preken. „Die bereidde hij uitermate goed voor. Hij schreef ze uit, maar uitein delijk hield hij ze voor de vuist weg. Daardoor kwam het persoonlijker over." De Munck stond bekend als een zeer vrolijk man. „Het was een echte bourgondiër, hij hield van feesten. Vooral ho- sfeesten mocht hij graag", aldus zijn jongste broer. Bij zijn afscheidsinterview in 1994 in Leidsch Dagblad ver geleek De Munck zichzelf met een dokter. „Als pastoor moet je zijn als een dokter voor zijn patiënten. Je moet de kant van de patiënt kie zen en tegelijkertijd dokter blijven. Uiteindelijk gaat het om de mens. Als pastoor heb ik nooit met de wetten van de kerk gesjoemeld. Wat ik wel heb gedaan is kijken hoever je kunt gaan." En: „Voor mij is er geen leu ker beroep dan pastoor. Maar ik voel nu aan m'n lijf dat het goed is om te stop pen. Het lijkt me beter voor de parochie. Als je op gevor derde leeftijd komt, neem je geen grote initiatieven meer." Afscheid nemen van de pas toor kan vanmiddag nog tot zes uur in het mortuarium van de parochie Maria Pre sentatie, Pastoor Onelplein 1 in Roelofarendsveen. De avondwake is vanavond om 19 uur. Morgen om 10.30 uur wordt de uitvaartmis ge houden. Aansluitend aan de eucharistieviering wordt pastoor De Munck in het pa rochiële priestergraf bijgezet. ROELOFARENDSVEEN JANNEKE DE JONGE Vrouwen zijn speelgoed", zou de profeet Mohammed volgens de overlevering fiebben gezegd. Wie vrouwonvriendelijke passages wil vinden in de islamitische ge schriften hoeft dan ook niet lang te zoeken. Vrouwen in de islam moeten wel beklagens waardige wezens zijn. Als zwarte loopvogels zien we ze wel eens rondscharrelen, als op televisie Afghanistan of de Sudan weer eens in het nieuws zijn. Meewarig schudden we het hoofd over zo veel onderdrukking. De sluier werkt bij westerlingen zo'n beetje als een rode lap op een stier. Voor wie opge groeid is met het ideaal van gelijkheid der sexen lijkt het een symbool van achterlijk heid. In het tumult zou je bijna vergeten de ge sluierde vrouwen zelf naar hun mening te vragen over dit omstreden stuk stof. De website Amin al-Mu'minah ('het geloof van de gelovige vrouw') is een e-zine voor mos limvrouwen. De sluier en andere heikele kwesties komen hier uitgebreid aan de orde. Nieuw zijn de discussies niet. Eind negen tiende eeuw al bespraken de islamitische wetsgeleerden de positie van de vrouw. Dat was nodig in het licht van alle nieuwigheden die uit het westen kwamen; vrouwen naar de stembus, vrouwen op universiteiten, en op de arbeidsmarkt. Behoudende moslims ageerden fel tegen dit Europese normverval, maar anderzijds knaagde het gevoel de boot te missen en koesterden velen het verlangen met de mo dernisering mee te liften. Niemand wil ten slotte voor achterlijk worden uitgemaakt. Vooral uit Egypte kwamen de hervormers die probeerden de islam en vrouweneman cipatie op één lijn te krijgen. Getuigenver klaringen van vrouwen die voor de rechter maar half tellen tegenover die van een man, ongelijkheid in de echtscheidingswet, poly gamie. Allemaal hete theologische hang ijzers die van elke discussie een vast onder- 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naaf pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze afleve ring een blik achter de sluier. http://www.geocities.com/Wellesley/3565 deel waren. Ook het afleggen van de sluier was een on derwerp dat onveranderd de gemoederen hoog deed oplopen. En nog steeds. Is de sluier niet verplicht dan is die wel weer ver boden. In Frankrijk moesten politieagenten tijdens de hoofddoekjesoorlog meisjes tegen houden die bedekt en wel de school dreig den te betreden. In het seculiere Turkije ge beurt nu hetzelfde, deze keer uit naam van de strijd tegen het fundamentalisme. Maar wat zegt de Koran, de bijbel van de is lam, nou precies over de manier waarom een vrouw zich moet kleden? De website Amin al-Mu'minah zet de teksten over de sluiering nog eens op een rijtje. „Zeg tot de gelovige vrouwen dat zij ook haar ogen neergeslagen houdt en haar passie be heerst", spreekt God in de Koran, „en dat zij haar schoonheid niet toont dan hetgeen er van zichtbaar moet zijn, en dat zij haar hoofddoeken over haar boezem laat han gen." Bedekken moet dus, maar wat exact? Hier verschillen de wetsgeleerden van opinie. Dat het haar van de vrouw moet worden be dekt, daar zijn ze het over eens. Maar hoort het gezicht ook tot de 'bekoorlijkheden' van de vrouw? In dat geval is ook de niqah (ge zichtssluier) nodig. De meerderheid van de wetsgeleerden bestempelt gezichtsbedek king als aanbevelenswaardig, maar niet als verplicht. Amin al-Mu'minah citeert een Iraans meisje dat zegt: „We willen dat mannen ons niet langer als lustobjecten zien. We willen dat ze ons beoordelen op onze intelligentie en per soonlijkheid." „Ik had gezworen dat ik me nooit zou be dekken, zelfs niet toen ik moslima werd", zegt een anonieme moslima op de site. „Ik dacht dat ik daarmee mijn identiteit zou op geven." Ze begon met het dragen van een shawl. Maar de doeken werden langer en op een dag, drie jaar na haar bekering, besloot ze tenslotte ook haar gezicht te bedekken. „Dat was een belangrijke beslissing. Mijn gezicht werd weer van mijzelf, ik bepaal wie het ziet. Voor vrouwen is het een totale be vrijding van wat de maatschappij ons oplegt als acceptabel. Nu zijn we pas echt vrij." De Egyptenaar Qasim Amin stelde al in de jaren dertig de vraag: Is het eigenlijk niet lo gisch dat de man zich bedekt als hij bang is te vallen voor de aantrekkingskracht van het andere geslacht? En zijn vrouwen zoveel sterker in het weerstaan van de schoonheid van de man dat zij wel zijn gezicht mag zien maar hij niet het hare? SILVAN SCHOONHOVEN WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Vooral in het midden en zuiden wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. Naar het noorden toe droger en meer zon. Middag- temperatuur veelal tussen de 18 en 24 graden. Zweden: In het noorden droog met gere geld zon. Naar het zuiden toe meer bewolking en pittige regen- of onweersbuien, lokaal met veel neerslag. Middagtemperatuur tussen de 17 en 22 graden. Finland: In de zuidelijke helft veel bewol king en van tijd tot tijd regen- of onweersbuien. Plaatselijk veel re gen. In het noorden droog en pe rioden met zon. Maxima rond de 20 graden. Denemarken: Nu en dan zon, maar ook wolken velden en enkele pittige (on weersbuien. Middagtemperatuur rond 21 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien, met lokaal veel neerslag. Tussen de buien door ook nu en dan zon. Maxima onge veer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Hier en daar stevige onweersbui en, met lokaal veel neerslag. Soms ook wat zon. Maxima vèn 20 graden langs Het Kanaal tot 26 graden bij de Duitse grens. Zuid-Frankrijk: Vooral dinsdag nog flinke regen en onweersbuien, met lokaal veel neerslag. Woensdag droger en meer zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van 22 graden in het westen tot 30 graden langs de Middellandse Zee. Spanje: Flinke perioden met zon, maar in het noorden en noordwesten over wegend bewolkt en nog enkele buien mogelijk met onweer. Maxima tussen de 30 en 38 gra den, langs de Golf van Biskaje ongeveer 23 graden. Portugal: Vooral in de noordelijke helft be wolkt en soms nog een regen- of onweersbui. Naar het zuiden toe droger en meer zon. Middagtem peratuur tussen 22 en 26 graden, in de Algarve warmer. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en meest droog. Maxima rond 32 graden. Marokko: Flinke perioden met zon, droog en aan de zuidkust een stevige noordoostenwind. Warmer met maxima rond de 30 graden, land inwaarts veel heter. Tunesië: Veel zon, droog en erg heet. Maxi ma aan zee dichtbij de 40 gra den, landinwaarts boven de 40 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, aan de noord kant van de eilanden ook wolken velden, maar meest droog. Mid dagtemperatuur dicht bij de 30 graden bij een stevige noordoos tenwind. Duitsland: Wolkenvelden en geregeld stevige onweersbuien, met hagel en lo kaal veel neerslag. Woensdag vooral in het zuidoosten flinke hoosbuien. Maxima tussen 22 en 26 graden. Oostenrijk: Nu en dan flinke onweersbuien, met veel neerslag. Middagtempe ratuur tussen de 25 en 30 gra den. Zwitserland: Wat zon, maar van tijd tot tijd ook veel wolken en pittige regen- of onweersbuien, met vooral in het oosten lokaal veel neerslag. Be nauwd met maxima rond 27 gra den. Tsjechië en Slowakije: Wolken afgewisseld door zon, vooral in Tsjechi enkele stevige buien met onweer en veel neer slag. Middagtemperatuur 24 tot 30 graden. Hongarije: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. In het noord westen kans op meer bewolking en een onweersbui. Heet met maxima tussen de 30 en 35 gra den. Italië: In het noorden vrij veel bewolking en kans op buien met onweer. Naar het zuiden toe meest droog en veel zon. Maxima tussen de 30 en lokaal 40 graden, in het noorden net onder de 30 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Warm met een middag temperatuur tussen 30 en 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima aan zee oplopend tot net boven de 30 graden, landinwaarts tot 40 gra den. De wind neemt af. Malta: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur oplopend tot 36 graden op woensdag. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Opnieuw erg warm met maxima aan de stran den meest tussen 30 en 35 gra den. WOENSDAG 26 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05 54 Zon onder 21.38 Maan op 01.36 Maan onderl6.51 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.50 00.00 11.23 23.33 Laag 07.15 19.35 06.56 19.16 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 Zaterdag 10.00-12 00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T, Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I M van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie. 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071 -5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per kwartaal (acceptgiro) j per half jaar (acceptgiro) j per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting! betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van OJ aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte og hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattinj van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) Cyprus Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Kopenhagen Las Palmas Madrid E K WÊÊÊÊÊÊÊ E N H U I Z E 25 19 00 22 18 00 31 22 0.0 24 20 0.0 31 23 0.0 36 23 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum tel. 071-5269111 kiev» Architecten en uitvoerders zijn druk in de weer met de restauratie van de kathedraal van het Pechersk-klooster in Kiev. Bij mooi weer schitteren de met bladgoud bedekte koepels in de zon. Het complex in de Oekraïense hoofdstad is een van de oudste spirituele centra in de slavisch-orthodoxe traditie en da teert uit de elfde eeuw. Op de achtergrond is de rivier de Dnjepr te zien, de slagader van Kiev. De kathedraal van de Heilige Maagd is al eens gerestaureerd in de negentiende eepw maar moest opnieuw worden opgebouwd na vernielingen als gevolg van bombardementen tijdens de Duitse bezetting in 1941. De reconstructie van het tempelcomplex is een onderdeel van een groter project in de stad. De stadsbestuur van Kiev wil een groot aantal heiligdommen voor het nageslacht bewaren en heeft daar veel geld voor uitgetrokken. foto ap efrem lukatsky

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10