SP vreest meer lawaai Schiphol College Driebergen staat achter besluit afkoopsom 'Moeilijk hier jongen te vinden die geen drugs gebruikt' Binnenland Topdrukte in Tilburg Verplegers krijgen training tegen agressie patiënten Opheldering bouwschade Eerste topweekeinde op Schiphol goed voor record MAANDAG 24 JULI 2000 Weglooplijn boekt eerste succesje Hilversum De telefoonlijn voor weggelopen jongeren heeft het afgelopen weekeinde het eerste succesje opgeleverd. Een 21-ja rige jongeman uit Arnhem werd in contact gebracht met zijn moeder. De redactie van het tv-programma Vermist maakte gis- j teravond bekend dat sinds het openstellen van het nummer donderdagavond tussen de tachtig en honderd mensen hebben I gebeld met 035-6282828. Het nummer is bedoeld voor mensen die zijn vertrokken zonder een boodschap achter te laten en die J zelf geen contact durven zoeken met het thuisfront. SP-raadslid Zoetermeer stapt op 7qetermeerHet Zoetermeerse SP-raadslid A. van der Jagt is op gestapt na beschuldigingen dat hij smeergeld zou hebben aan genomen. Van der Jagt ontkent de aantijgingen, maar vindt dat hij beter kan opstappen omdat zijn naam is beschadigd. De be schuldigingen komen van een kennis van Van der Jagt. Die be weert het raadslid geld te hebben gegeven om een bouwvergun ning te regelen. Volgens een vertegenwoordiger van stichting Rechten voor al wat leeft, die de belangen van de ernstig zieke kennis behartigt, zou het raadslid meermaals bij hem langs zijn geweest „om nog meer geld af te troggelen". Van der Jagt ver klaart dat hij de aanvraag voor een bouwvergunning heeft inge vuld en ingediend en dat hij ,,op verschillende momenten" in totaal ongeveer duizend gulden heeft gekregen vein de kennis. Hij ontkent dat er een verband bestaat tussen de bouwvergun ning en het geld. Van der Jagt vermoedt dat de kennis hem het geld gaf om zijn „vriendschap te kopen". Minder koeien, varkens en schapen voorburg Nederland heeft steeds minder koeien, varkens en schapen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt vandaag dat het aantal melkkoeien vorig jaar fors is afgenomen met 4,5 procent tot 1,5 miljoen. Tien jaar geleden waren dat er nog 1,9 miljoen. Het aantal varkens is tussen april vorig jaar en april dit jaar gedaald van 13,6 tot 13,3 miljoen. Het aantal scha pen nam met 100.000 af tot 1,3 miljoen. De forse groei van het aantal kippen is afgelopen: de toename tussen april 1999 en april 2000 bedroeg 800.000 stuks op een totaal van 106 miljoen kippen. Enschedese pyromaan opgepakt enschede De politie heeft een 47-jarige man uit Enschede aan gehouden die verdacht wordt van het aansteken van een reeks brandjes in de Polluxstraat in zijn woonplaats. De man werd in de nacht van zaterdag op zondag ingerekend, omdat hij zich erg verdacht had opgehouden bij een schuurtje in de bewuste straat. In het weekeinde hadden tot dat moment al vijf a zes brandjes gewoed. Sinds mei hebben er al vijftien brandjes ge woed in de omgeving van de Polluxstraat. Steeds werden schuurtjes of overkappingen in brand gestoken. 'Bestelbusslang' naar Artis purmerend De slang die vrijdagavond in Monnickendam op dook in een bestelbus, is zaterdag overgebracht naar Artis. Vol gens P. Langereis van de Dierenambulance Purmerend gaat het om een niet-giftige rattenslang. Het dier bezorgde een man uit Monnickendam vrijdagavond de schrik van diens leven, toen hij uit de laadruimte de bestuurderscabine inkroop en langzaam naar de bestuurder toebewoog. Hoe de slang in het busje te recht is gekomen, blijft een raadsel.-De rattenslang komt voor in de oerwouden van Zuid-Amerika. Vrouw komt om op Arnhems feestje arnhem Een 46-jarige Arnhemse is gisterochtend tijdens een groot alternatief openlucht feest op een terrein aan de Stads- blokken in Arnhem-Zuid overleden. De vrouw raakte dodelijk gewond nadat er iets in de vlammen was ontploft in het kamp vuur waar zij omheen zat. Vermoedelijk heeft een onbekende een voorwerp in het vuur gegooid. De technische recherche heeft gisteravond onmiddellijk een onderzoek ingesteld. De po litie wil weten hoe en op welke wijze de ontploffing heeft plaats gehad. Hindoe-festival trekt 80.000 bezoekers den haag Het hindoestaanse Mil an-festival in Den Haag heeft het afgelopen weekeinde circa 80.000 bezoekers naar het Zui derpark gelokt. Het evenement is volgens de organisatie het grootste hindoestaanse openluchtfestival van Europa. Vorig jaar kwamen er tussen de 65.000 en 75.000 bezoekers. De zestiende editie van Milan bood, een breed cultuurprogramma op twee podia. Er speelden onder andere popbands, klassieke orkesten en dansgroepen. Meer asielverzoeken afgewezen den haag De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft vorig jaar 41.367 asielaanvragen afgewezen. Dat is ruim 13.000 meer dan in 1998 toen er 28.173 werden afgewezen. Dit meldt de Justitiekrant, het informatieblad van het ministerie van justi tie. Vorig jaar vroegen 41.306 mensen asiel aan in Nederland, ongeveer evenveel als in 1998. Het aantal asielaanvragen dat de IND in behandeling nam, lag in 1999 met 39.299 bijna 6.000 la ger dan in 1998. Vorig jaar kreeg 2,1 procent van de aanvragers een A-status. Zo'n status houdt in dat iemand een erkend vluchteling is. Om hoeveel mensen dat gaat, kon een woord voerder van het ministerie gisteren niet zeggen. In 1998 kregen 2.356 mensen deze status en zij vormden in dat jaar 4,9 procent van het aantal aanvragers. KLM waarschuwt vaste klanten hoofddorp hans jacobs Vaste klanten van de KLM - deelnemers aan het Flying Dutchman programma - heb ben de afgelopen dagen een brief gekregen waarin de lucht vaartmaatschappij bij voorbaat excuses aanbiedt voor de baga geafhandeling op Schiphol. KLM zegt er zelf alles aan te s doen om het ongemak voor de reizigers tot een minimum te beperken, maar volgensvice- president Van den Brink is de luchthaven uiteindelijk verant woordelijk voor de problemen. De KLM somt een aantal re denen op voor de (te verwach ten) ellende. De snelle toename van het aantal vluchten, de kor te overstaptijd tussen vluchten, tekortkomingen in het bagage systeem en een reorganisatie, leiden er toe dat koffers niet ge lijk met hun eigenaar aanko men op de plaats van bestem ming. KLM-partner Northwest heeft extra mensen naar Schip hol gebracht om de problemen en klachten van haar passagiers af te handelen. Ruim 270.000 passagiers zijn het afgelopen weekeinde via Schiphol gereisd. Zondag was de drukste dag met 136.500 passagiers, ruim 4.000 meer dan op de drukste dag op Schiphol vorig jaar. Komend weekeinde worden nog iets meer reizigers verwacht op de luchthaven. Het topweekeinde verliep zonder noemenswaardige pro blemen. Alleen Martinair en ïransavia kampten met een paar flinke vertragingen. Bij de E-pier kwam gistermid dag een KLM-toestel met zijn beugels in aanraking met een stilstaand vliegtuig van North- ANP Algemeen Nederlands Persbur icieerde Pers Dienster Als gevolg van omzetten milieunonnen De Socialistische Partij vreest dat de lawaaihinder rond Schiphol zal toenemen door het invoeren van nieuwe milieunormen. Het SP-Kamerlid Kant wil dat de minis ters Netelenbos (verkeer) en Pronk (milieu) uitleg geven. Het kabinet heeft beloofd dat het toekomstige normen stelsel gelijkwaardig zal zijn aan het huidige. de hinder zal toenemen. „Het kabinet streeft naar gelijkwaar digheid. Een commissie onder leiding van professor Berkhout gaat de komende anderhalf jaar uitwerken hoe een goede om zetting van de normen kan worden gemaakt." Het kabinet wil af van de hui dige ondoorzichtige methode om geluidshinder te berekenen. Vanaf 2003 zal het lawaai wor den gemeten. Over het aantal meetposten bestaat nog on enigheid. Netelenbos denkt dat een klein aantal punten vol doende is, terwijl de milieube- wegiing aandringt op enkele haarlem richard mooyman Ambtenaren van het ministerie van VROM hebben berekend dat het omzetten van de Kos teneenheid (Ke) naar de nieuwe lawaainorm Lden straks meer ruimte biedt voor vluchten 's ochtends tussen zeven en acht uur en 's avonds tussen acht en elf uur. Het lawaai van Schiphol zou dan minder zwaar tellen dan nu. Een woordvoerster van VROM bevestigt dat dergelijke berekeningen zijn gemaakt, maar daaruit mag volgens haar niet worden geconcludeerd dat honderden meetposten. De conclusies van Berkhout geven ook hierin de doorslag. Na het invoeren van de nieu we lawaainorm zullen het oude en nieuwe systeem vijf jaar naast elkaar worden gebruikt. Dit om te controleren of de om zetting van de normen in de praktijk klopt. „We gaan uit van een gelijkwaardig stelsel", aldus een woordvoerster van het mi nisterie van verkeer en water staat. „Dat betekent niet meer lawaai en niet minder lawaai." Het kabinet verwacht dat het aantal vliegbewegingen op Schiphol kan groeien van de huidige 420.000 naar circa 600.000 per jaar. Het openen van de vijfde baan in 2003 moet de hinder beperken. Een ande re maatregel is het invoeren van hogere vliegroutes. Sinti krijgen van gemeente 'oprotpremie' driebergen gpd Het afkopen van de overlast veroorzakende zigeuners in Driebergen heeft bij de plaat selijke politiek nogal wat los gemaakt. Afgelopen donder dag stapte het college op na dat alle partijen behalve het CDA geen verantwoording wilden nemen voor de betaal de zes ton. Inmiddels is het politieke zwartepieten begon nen. Het ministerie van bin nenlandse zaken is 'niet en thousiast' over de uitkering. „We waren licht verrast, het komt niet veel voor", aldus een woordvoerder. Het depar tement onderneemt echter geen stappen. Het college betaalde op 12 juli het bedrag aan 25 Sinti-zi- geuners, zonder de raad of zelfs maar de fractievoorzit ters daar vooraf in te kennen. Alleen het CDA toont begrip voor deze beslissing. Volgens fractievoorzitter H. Veltman was er geen andere uitweg. „Dit was de meest goedkope oplossing zonder dat er dooi en zouden vallen. De situatie was enorm dreigend.'' De Driebergse wethouder D. Altena, inmiddels demis sionair, staat nog steeds ach ter het besluit. Hij noemt het een goede oplossing en niet uniek in Nederland. Tijd om met de raadsleden te overleg gen met het risico dat het col lege terug moest naar de on derhandelingstafel was er niet. Altena: „De situatie was ur gent en uiterst gevaarlijk. Er stonden mensenlevens op het spel. Voor ruggespraak was geen ruimte." Onlangs was het college al eerder tegen de zin in door de eigen achterban gedwongen om beleid en plannen nog een keer te heroverwegen. In de zaak van de zigeuners mocht dat niet gebeuren. Vandaar dat er bij het college volgens Altena 'gerede twijfel' was om de raad erbij te betrekken. „Achteraf is ons vertelt dat we voor deze zaak een mandaat zouden hebben gekregen van de raad. Als ik dat serieus neem, dan kan je zeggen dat ik spijt heb. Achteraf hebben we de verkeerde procedure gevolgd en hadden we het an ders moeten doen. Maar op het moment dat het erop aan kwam. hadden we niet het ge voel dat we de raad moesten inlichten." Met het uitgekeerde geld kunnen de zigeuners ergens anders in Nederland een stuk grond kopen. Altena gelooft niet dat dezelfde situatie zich elders kan herhalen. „We heb ben een mondelinge overeen komst waar ze zich aan zullen houden. Nee, er is niet nader overeengekomen waar ze zich zullen vestigen." Tilburg Het openingsweekeinde van de Tilburgse kermis heeft naar schatting 200.000 bezoekers getrokken. Dat aantal ligt nagenoeg gelijk aan dat van vorig jaar. In het totaal wor den een miljoen kermisgangers verwaxht. Daarmee is het negendaagse evenement, met meer dan tweehonderd attracties, de grootste kermis van de Benelux. Roze maandag - van daag - zou wel weer eens de drukste dag kunnen worden. foto anp utrecht gpd Steeds meer verpleeghuizen sturen hun personeel naar trainingscursussen om zich te kunnen weren teg.en de agressie van dementerende ouderen. Volgens voorzitter Von Bönninghausen van de vereniging van verpleeglkundi- gen Nu '91 is er sprake van een trend. De directie van verpleeghuizen ini Dron- ten en Lelystad maakte onlangs bekend dat ze zich genoodzaakt zag het perso neel een cursus agressiebeheersing te la ten volgen. Het agressieve gedrag van dementerende bewoners loopt volgens de directie de spuigaten uit. Ook ver pleeghuisdirecties elders in het land er kennen dit probleem. Voor een deel komt de agressie voort uit een toene mend aantal patiënten met een psychia trische achtergrond, maar het geweldda dig gedrag heeft ook andere oorzaken. Een van de kenmerken van dementie is nu eenmaal ontremd gedrag. Voorzitter Von Bönninghausen van Nu '91 vermoedt echter dat ouderen ook agressiever kunnen worden als gevolg van de steeds hogere werkdruk die ver pleegkundigen het hoofd moeten bie den. „Bewoners zien de hele dag dat ge ren en gevlieg om zich heen." Daarbij is er ook sprake van een vicieuze cirkel. Het agressieve gedrag van verpleeghuis- bewoners leidt tot een groeiend ziekte verzuim onder het toch al krappe perso neelsbestand, waardoor het alleen maar erger wordt „Ik heb meegemaakt dat een collega door een onverhoedse klap een ernstige oogverwonding opliep. Dan ben je uit de roulatie. Maar ook de stress en de angst voor agressie leidt tot meer verzuim", zegt de NU'91-voorzitter In de nieuwe opleidingen, waarvan de eerste verpleegkundigen volgend jaar af studeren, wordt dan ook extra aandacht besteed aan agressietraining. Volgens Von Bönninghausen wordt er al sinds het begin van de jaren negentig tijdens de opleiding geoefend. „Bijvoorbeeld dat je een bewoner niet van achteren op de schouder mag kloppen; dan schrikt hij of zij zich rot en kan raar reageren." Mede gezien de ontwikkelingen van de laatste jaren is er echter een intensive ring van de trainingen nodig, onder meer door aanvullende cursussen. Nu '91 is er een groot voorstander van dat verpleeghuizen hun personeel op aanvullende cursussen sturen. Bij ver pleeghuis Bovenwegen in Zeist signa leert algemeen directeur Kreukniet dat de problematiek van de bewoners door de jaren heen complexer wordt. Steeds vaker spelen psychiatrische aandoenin gen een rol en die brengen ook agressie met zich mee. Volgens Kreukniet dient het omgaan hiermee tot de normale vaardigheden van het personeel te be horen. „Als de behoefte ontstaat, zullen we dan ook de mogelijkheid van een cursus zeker bekijken." den haag gpd Het Haagse college van B en W moet van Groen Links ophelde ring verschaffen over de schade die gebouwen in het stadscen trum ondervinden van het gro te aantal bouwwerken daar. Vooral scheurtjes in een woon complex, vlak naast de in aan bouw zijnde Hoftoren, en ge ruchten over verzakkingen bij het ministerie van defensie zor gen voor onrust. Afgelopen weekeinde werd bekend dat een appartementencomplex aan de Oranjebuitensingel los gescheurd is van een belen dend gebouw. Hoewel de exac te oorzaak nog niet bekend is, lijkt het 'kantelen' van het ge bouw verband te houden met de bouw van de Hoftoren er naast. Daar komt het ministerie van onderwijs. Het ministerie van defensie zou hinder onder vinden van de bouw van de tramtunnel aan de Kalvermarkt. Hoogervorst past boetesysteem aan DEN HAAG ANP Staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) wil het boete systeem voor werkgevers in de WAO aanpassen. Op dit iho- ment krijgen werkgevers voor elke werknemer die arbeidson geschikt wordt en in de WAO terechtkomt, een opslag op hun WAO-premie. Hoogervorst wil het kabinet na het zomerreces voorstellen dat de kosten van WAO-uitke- ringen die via het zogeheten re- gresrecht op derden kunnen worden verhaald, voortaan in mindering worden gebracht op die opslag. Werkgevers die het WAO-risico voor hun werkne mers zelf dragen, kunnen nu al de kosten van een WAO-uitke- ring verhalen als kan worden aangetoond dat de arbeidson geschiktheid van een werkne mer door derden is veroor zaakt, zoals bij voorbeeld bij een verkeersongeval. Voor werkgevers die dat risi co niet zelf dragen, worden die kosten echter verhaald door de uitvoeringsinstelling die de WAO-uitkering uitbetalen. Die werkgevers krijgen echter wel voor elk arbeidsongeschikt- heidsgeval in hun onderneming een opslag op hun WAO-pre mie. Volgens Hoogervorst is dat niet redelijk. west. Dat gebeurde toen de KLM-747 zich van de gate los maakte en achteruit reed als voorbereiding op de start. Hier bij schampte de vleugels elkaar. De schade was aanzienlijk. De KLM-passagiers met bestem ming Vancouver moesten uit stappen en wachten op een vervangend toestel. Ongeveer 3,5 uur later konden zij alsnog vertrekken. Eind juli en begin augustus is elk jaar de drukste periode op Schiphol. Veel va kantiegangers komen terug ter wijl veel anderen juist vertrek ken. Het tegenvallende zomer weer in Nederland geeft nog eens extra drukte. Veel mensen besluiten op het laatste mo ment naar de zon te vliegen. volendam sander rood akkers De kroegen aan de dijk in Volendam zijn za terdagavond al vroeg druk bevolkt. Het kleine dorpje telt veel horecagelegenheden waar de plaatselijke bevolking en de toeristen op af ko men. Maar daar blijft het niet bij, zo schreef pastoor J. Berkhout vorige week in een open brief aan het gemeentebestuur. Het dorp is volgens hem 'een vrijhandelszone voor handel en gebruik in drugs' geworden. De plaatselijke jeugd vindt dat overdreven. Al weten ze zon der uitzondering wel waar de pastoor het pver heefL „Je kunt hier alles kri jgen.' Zonder veel gêne stelt een 24-jarige man uit Edam zich voor als 'de Pablo Escobar van Vo lendam'. „Zeg het maar jongen, wat zal het zijn? Pas nadat hij wordt geconfronteerd met de woorden van Berkhout, verandert zijn toon. „Dat is allemaal zwaar overdreven. Overal ge beurt wel eens wat en hier dus ook. Kijk. als de pastoor van Lutjebroek zegt dat daar veel drugs worden gebruikt, dan zal het iedereen worst we zen. Maar Volendam, dat is leuk om over te schrijven, dat kent iedereen. En dus wordt het allemaal zo gigantisch opgeblazen." De druk pratende en verward overkomende jonge man wil zijn stelling bewijzen, maar doet dat wat ongelukkig. „Ga met me mee, ik betaal de hele avond voor je. Dan zie je hoe het stap pen hier écht gaat. Die shit gebeurt toch alle maal in de toiletten, dus daar zie jij niets van." Over zijn naam doet de Edammer wonderlijk genoeg niet moeilijk. „Kees van de Westen." Even later stellen zijn vrienden zich echter voor als Jan het Noorden en Piet van Zuiden, wat hun verhaal een stuk ongeloofwaardiger maakt. Twee 17-jarige Volendamse meisjes, die toe vallig allebei Jenny heten, bekijken het trio be dwelmde mannen op een afstandje hoofd schuddend. „Dat zijn echte handelaars, zij kun nen je alles verkopen." Volgens de meiden is het in het dorp nooit een probleem om aan cocaïne en XTC-pillen te komen. „Je hoeft het zo maar aim iemand te vragen, iedereen weet er van. Er is altijd wel iemand in de buurt die het spul ver koopt." Zelf blijven de meisjes er wijselijk vanaf. „Ik ken eigenlijk helemaal geen meisjes die drugs gebruiken," zegt een van hen. „Maar de jongens doen het bijna allemaal," vult haar vriendin aan. „Het is moeilijk om hier een jongen te vin den die geen drugs gebruikt." De twee zijn daarom op weg naar discotheek The Movies, de enige danstent in het dorp. „Daar komen vooral veel mensen van buiten Volendam. Die lui ko men vaak om ruzie te maken en er wordt bin nen dus veel gevochten. Maar ze gebruiken ten minste geen drugs." Desondanks vinden ook de meisjes dat het nog niet de spuigaten uitloopt. Van echte drugs overlast is volgens hun geen sprake en dus hoeft er ook niet veel te veranderen. „Ze kunnen wel meer politie inzetten, maar dat helpt toch niet. Als je wil gebruiken dan is er altijd wel een on opvallend plekje waar dat kan." De portiers van The Movies hebben zo hun eigen maatregelen getroffen. „Mensen die er vreemd uitzien en van wie wij vermoeden dat ze hebben gebruikt, die komen er gewoon niet in. Wij willen die rommel hier niet binnen heb ben." Een bijzondere maatregel vinden de twee zware jongens dat niet. „Zo gaat dal toch bij ie dere disco? In ieder geval hebben wij binnen op geen enkele manier last van overmatig drugsge bruik." Dat komt volgens Jeroen Weber (19) en zijn vrienden Ronald (19) en Jan (18) mede doordat de echte Volendammer zich daar zelden laat zien. Zij gaan allemaal naar de kroegen aan de dijk. Het groepje staat zelf op het punt om café WirWar binnen te gaan. Op het oog een grote, nette zaak. Toch weten ook deze jongens van het drugsgebruik in het dorp. „Dat zit ons Vol lendammers nu eenmaal in het bloed. Op een gegeven moment heeft iemand dat spul en dan denkt een ander: 'Hé, dé inoek ok 'eh' (Hé, dat moet ik ook hebben). Natuurlijk gebruikt niet iedereen en kun je ook in andere steden kopen wat je wil. Maar hier is het in ieder geval zeker niet moeilijk te krijgen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3