UIT, Woods stijlvol naar Grand Slam 'Hij zegt weinig of niks tegen je' Zwart einde van open dag i Vliet Hardy Sport Nipte zege cricketers Breuk deert Mulder niet GESPROKE Advies Incasso Gerechtsdeurwaarders Partners in financieel beheer en juridische ondersteuning MAANDAG 24 JULI 2000 Ajax kwetsbaar in Frankrijk saint-etienne Ajax is bij de eerste serieuze test voor het nieuwe seizoen fors onderuit gegaan. De ploeg van de nieuwe trainer Co Adriaanse verloor met 5-2 in en van Saint-Etienne. Na twin tig minuten keek de Amsterdamse formatie al tegen een achter stand van 4-0 aan. Knopper en Arveladze maakten er na de zwakke start weer enigszins een wedstrijd van (4-2). Saint- Etienne, dat in de laatste fase is van de oefenperiode, liep even wel nog uit naar 5-2. De Franse treffers kwamen op naam van Panov (2), Da Silva (2) en Pape San. Badmintondubbel verliest finale jakarta Het Nederlandse badmintondubbel Lotte Jonathans en Nicole van Hooren is er gisteren in Jakarta niet in geslaagd zijn eerste Grandprix-titel te veroveren. In de finale van de In donesia Open was het als tweede geplaatste Engelse tweetal Jo anne Goode en Donna Kellogg te sterk: 7-15 15-12 15-10. Jona thans en Van Hooren waren als derde geplaatst. In de halve eindstrijd had het Nederlandse duo afgerekend met het thuis spelende duo Carmelita/Emma Ermawati (15-13 15-11). Utrecht contracteert Van den Bergh utrecht FC Utrecht heeft Dave van den Bergh gecontracteerd. De aanvaller tekende een overeenkomst voor drie jaar. Van den Bergh speelde sinds 1997 bij Rayo Vallecano. Bij de Spaanse club kwam hij echter niet meer in aanmerking voor contract verlenging. Voor zijn vertrek naar Spanje speelde Van den Bergh voor Ajax. Matthaus dient contract uit new york De Duitse libero Lothar Matthaus keert volgende week terug naar zijn club New York/New Jersey MetroStars. Tot deze uitkomst kwamen de speler, zijn club en de Amerikaanse voetbalbond na 3,5 uur praten. Er leek een vroegtijdig einde te zijn gekomen aan het Amerikaanse voetbalavontuur van Mat thaus. Hij haalde zich de woede van zijn club op de hals nadat hij half juli met zijn vriendin in het Franse St. Tropez was gesig naleerd, terwijl hij naar Europa was afgereisd voor een blessure behandeling. Frentzen blijft bij Jordan neuss Heinz-Harald Frentzen rijdt ook volgend seizoen in de Formule 1 bij Jordan. De 33-jarige Duitse autocoureur maakte bekend dat hij na wekenlang onderhandelen met de Britse staleigenaar overeenstemming heeft bereikt over contractver lenging. Frentzens salaris wordt voor 2001 bijna verdubbeld tot 20 miljoen gulden. Jordan krijgt volgend seizoen naar alle waar schijnlijkheid de beschikking over krachtiger Honda-motoren. Edith van Dijk oppermachtig memphrémagog Zwemster Edith van Dijk is met overmacht winnares geworden van een marathonwedstrijd in Lac du Memphrémagog in Canada. De Nederlandse eindigde als eerste vrouw achter de mannelijke deelnemers Lecat en Chaillou. De manier waarop Van Dijk de wedstrijd zwom was imponerend. Na vijf uur lag ze op de tweede plaats achter de Fransman Stéphane Lecat, maar die positie moest Van Dijk in het laatste uur toch prijsgeven aan de Argentijn Gabriel Chaillou. De Ne derlandse voltooide de 42 kilometer in een tijd van 8.52.39. Bontje in dressuurploeg Sydney kootwijk Bondscoach Jürgen Koschel heeft gisteren na de laatste observatiewedstrijd in Kootwijk de olympische dressuur ploeg bekendgemaakt. Het team bestaat uit Anky van Grunsven (met Gestion Bonfire), Arjen Teeuwissen (Gestion Goliath T), Coby van Baaien (Olympic Ferro) en Ellen Bontje (Gestion Sil- vano N). Het ging in feite nog om één plaats. Van Grunsven, Teeuwissen en Van Baaien waren zo goed als zeker van een tic ket voor Sydney. Koschel moest nog een keuze maken tussen Bontje en Gonnelien Rothenberger (met Jonggor's Weyden). Het was een ontluisterend ein de van een verder feestelijk verlopen open dag van FC Zwolle. Na een goed half uur werd het oefenduel tussen FC Zwolle een FC Utrecht ge staakt, omdat supporters van beide partijen op de hoofdtri bune slaags met elkaar dreig den te raken. De veiligheid van de andere toeschouwers kon niet meer worden gegaran deerd en daardoor werd de wedstrijd bij een 0-1 voor sprong voor FC Utrecht zonder enige aarzeling door scheids rechter Ben Haverkort afgebla zen. „Dit is in- en intriest. Ik schaam me diep als voorzitter van FC Zwolle. Het is te gek voor woorden, dat een potje voetbal op een mooie zomerse avond zo uit de hand kan lo pen. Dit is de waanzin ten top", vond FC Zwolle-preses Ronald van Vliet. Hij kondigde zware straffen aan tegen de bij de rellen betrokken supporters van FC Zwolle. „We gaan de vi deo-beelden heel nauwkeurig bestuderen. De daders kunnen wat mij betreft onmiddellijk opsodemieteren. Die komen het Oosterenk-stadion nooit meer in. Dit is heel slecht voor de goede naam van de club." Voor het duel raakten de ge moederen al ernstig verhit toen supporters van FC Utrecht de ramen van het suppor- tershome van FC Zwolle met stenen bekogelden. Een mas sale knokpartij kon nog op het nippertje worden voorkomen, maar vanaf dat moment hing er wel een broeierige sfeer in de lucht. De zaak escaleerde toen een supporter van FC Utrecht in de eerste helft over het hek klom en met een bal aan de voet over het veld be gon te dribbelen. De man werd door twee ste wards rustig afgevoerd, maar voor de harde kern van FC Zwolle was dat het sein om vanaf de Johan Cruijfftribune op te rukken naar de spelers tunnel. Een groepje van onge veer dertig Utrechtse fans haastte zich vanaf de andere kant van de tribune naar de brandhaard, waardoor de vei ligheid van de gewone toe schouwers opeens ernstig in gevaar kwam. Vaders met klei ne kinderen, oudere fans en spelersvrouwen voelden zich bedreigd en verlieten zo snel mogelijk de tribune. Agenten met honden brachten de ge moederen weer tot bedaren, maar beide clubs besloten dat verder voetballen absoluut geen zin meer had. Han Berger, de kersverse al gemeen directeur van FC Utrecht, maakte zich zaterdag avond ernstige zorgen over de toekomst van zijn club. „Het is dieptreurig wat er hier gebeurd is. En het is niet de eerste keer dat fans van FC Utrecht voor veel problemen zorgen. Een club kan hierdoor ten gronde gaan. Ik kan niets anders doen dan mijn ernstige afkeuring uitspreken. Maar ik vraag me af of die supporters daar een boodschap aan hebben." Golfer Tiger Woods heeft in grootse stijl het British Open op St. Andrews ge wonnen. De 24-jarige Amerikaan schreef het be langrijkste toernooi op zijn naam met een voorsprong van acht slagen. Daarmee is hij de vijfde speler die zegevierde in de vier Ma jor-toernooien. st. andrews anp Woods won het US Open vorige maand. De hoofdprijs bij het US PGA-toernooi veroverde hij in 1999. De US Masters bracht hij in 1997 op zijn naam, een jaar nadat hij prof was gewor den. Het zeldzame Grand Slam in het golf was eerder voor Ge ne Sarazen, Ben Hogan, Gary Player en Jack Nicklaus. Woods gebruikte voor zijn laatste ronde in Schotland 69 slagen. Hij kwam uit op een to taalscore van 269, 19 onder par. Daarmee verbeterde hij het re cord van Nick Faldo op St. An drews. De Engelsman bleef 18 slagen onder par in 1990. Woods is de eerste speler, die bij het belangrijkste golftoer- nooi van de wereld in alle vier ronden onder 70 slagen bleef. „Dat was erg belangrijk voor mij. Een droom is uitgekomen. Het was al erg speciaal om op St. Andrews de Grand Slam te completeren, maar vier ronden onder de 70 maakt het succes helemaal compleet", zei hij. Woods verdiende ruim 1,7 miljoen gulden met zijn superi eure eindzege in Schotland. De Zuid-Afrikaan Ernie Els en de Deen Thomas Björn eindigden op de gedeelde tweede plaats, op gepaste afstand van Woods, die zijn 23ste zege boekte. „Ik heb hier deze week goed gespeeld", vond Woods. „Met name het putten verliep voor treffelijk. Maar ik weet zeker dat ik nog beter kan." Met zijn acht slagen voorsprong onder schreef de jonge Amerikaan nog maar eens van uitzonderlij ke klasse te zijn. Veel te goed ei genlijk voor alle concurrenten. Hij sloeg slechts drie bogeys tij dens de vier speeldagen. Niet Tiger Woods: „Met name het putten verliep voortreffelijk. Maar ik weet zeker dat ik nog beter kan." één keer belandde een bal van Woods in een bunker. Hij begon de slotdag met zes slagen voorsprong op David Duval. Die probeerde het nog spannend te maken. Duval startte bijna perfect met vier birdies, waardoor zijn achter stand slonk tot drie slagen. Op de twaalfde hole had Woods de marge weer teruggebracht naar het aanvankelijke verschil van zes. Duval stortte helemaal in op de zeventiende hole, waar hij op acht slagen uitkwam. Ook Ernie Els, de leider na de eerste dag, kon Woods niet bij benen. Gisteren bracht hij zijn achterstand in eerste instantie terug tot vijf slagen, maar ver volgens liet hij het volledig lig- FOTO REUTERS gen bij het putten. „Ook al had ik hier op mijn best gespeeld, dan had ik nog niet gewonnen. Twintig onder par lukt me op deze baan echt niet. Ik had het gevoel op een ander evenement te spelen dan Woods." Peter Pieters moet beter communiceren alkmaar edward swier Peter Pieters heeft een schat aan ervaring. Als weg- en baan renner. Hij spreekt, zoals dat heet, de taal van het peloton. Maar als het aankomt op com municatie met zijn pupillen haalt bondscoach Pieters be paald geen voldoende. Met de Spelen voor de deur een even treurige als zorgelijke conclusie. „Je weet het nooit met Pie ters", glimlachen zijn pupillen zuur. De bondscoach hield zijn renners de afgelopen maanden onnodig lang in spanning. Mis schien om de druk wat op te voeren, maar feitelijk had dat geen zin. In een betrekkelijk klein land als Nederland, met een beperkt arsenaal baanren ners, is er nauwelijks concur rentie. De coureurs die de KNWU vandaag bij NQC*NSF zal voordragen, had Pieters al met de Kerst een kaartje kun nen sturen. 'Jongens, bereid je rustig voor op de Spelen. Half september moet je vlammen'. Het had een hoop wrevel voor komen. Pieters is een typisch figuur. De bondscoach hield zich de afgelopen dagen in Alkmaar uitzonderlijk afzijdig, bekeek de schermutselingen goeddeels vanaf de tribune. „De jongens redden zich wel", had Pieters geroepen. Op de slotavond stond hij wel op het middenter rein. De mannen die straks in Sydney het achtervolgingskwar tet vormen (Jens Mouris, Peter Schep, Wilco Zuijderwijk, John den Braber of toch Robert Slip pens), kregen zijn aandacht. Juist de ploegachtervolging is de afgelopen maanden een speerpunt geweest van bonds coach Pieters. Omdat er dan een maximaal aantal coureurs richting de Spelen kan, zo lijkt het. Want een medaille winnen op dit tra ditioneel sterk bezette nummer is een utopie. Een tweede plaats bij de wereldbekerwedstrijd in Mexico, en een vijfde stek in Turijn moeten als bewijs voor de uitzending gelden. „We zijn in Turijn maar twee tellen ach ter de Fransen geëindigd", zeg gen coach en coureurs. Maar feit is dat andere landen volop in voorbereiding zijn, nog sleu telen aan de ploeg en vaak met B-teams aantraden. Pieters zet niettemin in op een plek bij de eerste acht. „Dat zou me niet verbazen. Tussen vijf en tien zie ik ons wel eindigen". Daarmee lijkt hij de lat echter te hoog hebben gelegd. Het contact tussen coach en renners voor de titelstrijd was minimaal. Er werd door de kern weliswaar regelmatig samen ge traind, en op de baan is er zeker sprake van synergie, maar veel gepraat werd er niet. „Hij belt me nooit", zucht Michael van der Wolf, dit weekeinde afgeval len voor de ploegachtervolging. Stam, die met zijn derde plaats op de puntenkoers (achter Den Braber en Zuijderwijk) de laat ste twijfels bij Pieters wist weg te nemen, is evenmin te spre ken over het communicatiever mogen van de Zwanenburgse ex-prof. „Hij zegt weinig of niks tegen je. Hij brengt mij in ieder geval geregeld aan het twijfelen. Via via vernam ik dat plots ook Matthé Pronk weer in de race was voor de koppelkoers. Daar heb ik slecht van geslapen, het knaagde de afgelopen dagen behoorlijk." Slippens werd zaterdag in Alkmaar achtervolgingskampi oen, door in de eindstrijd Zuij derwijk te kloppen. Eerder was hij al de beste op de kilometer. Slippens had graag al maanden eerder zekerheid gehad. „In Duitsland is al tijden duidelijk heid, dat hadden wij ook moe ten hebben." Pieters zelf vindt het onzin. „Als ik vooraf ieder een al had aangewezen, zou dit NK een formaliteit zijn geweest. Dat kan je niet maken." Met Leontien van Moorsel hoeft Pieters zich nauwelijks te bemoeien. Die luistert, het is geen geheim, vooral naar haar echtgenoot en coach Michael Zijlaard. Zaterdag verpulverde Van Moorsel - op haar nieuwe fiets, eentje met een waarde van een ldeine middenklasser op vier wielen - de concurren tie. Mede-finaliste Anouska van de Zee werd na bijna twee kilo meter ingelopen. Pieters wil dat van Moorsel in Sydney zowel de achtervolging als de punten koers rijdt. glasgow anp Het Nederlands cricketelftal heeft een forse stap voorwaarts gezet op weg naar prolongatie van de Europese titel. In een ui termate boeiende en spannen de wedstrijd werd het gastland Schotland op de laatste bal van de wedstrijd verslagen, waar door Nederland ongeslagen bleef. Italië, waar Nederland nog nooit tegen speelde, is de volgende tegenstander tijdens het Europese kampioenschap. De wedstrijd Nederland - Schotland werd door de twee landen met enige zorg tege moet gezien omdat beide favo riet waren voor de titel en al zo vroeg in het toernooi tegenover elkaar stonden. Schotland scoorde op het prachtige veld van Ayr 201 voor 8 in 50 overs waarbij Parsons topscorer werd met 47. Khan en Lefebvre namen ie der twee wickets, maar moes ten meer runs toestaan dan hen lief was. Van Troost had de bes te cijfers met 1 voor 22 in 10. Ook De Leede nam nog 2 voor 36 in 9. De Nederlandse innings werd beheerst door Robbert van alkmaar Het baanwielrennen in Neder land heeft al jaren meer verle den dan heden. Maar Teun Mulder is de man voor de toe komst. De jongeling uit Epe maakte deze week indruk tij dens het NK op de piste in Alk maar. Mulder was veruit de beste sprinter. De 19-jarige snel heidsduivel won zowel de 200 meter met vliegend vertrek (baanrecord 11,04 seconden), Oosterom die zijn eerste inter nationale 100 maakte in zijn 102de wedstrijd voor ons land (110). Door zijn innings die ruim drie uur in beslag nam, bleef Nederland zicht houden op de overwinning. Van Noort- wijk (27) steunde hem lange tijd maar was niet in staat veel runs te scoren. Nederland raakte achter op het schema van vier runs per over en moest in de laatste 20 overs 100 runs scoren. In de laatste 10 overs waren al zes runs per over nodig voor de overwinning. In de 48ste over kwam Reinout Scholte. Op dat moment moesten er nog veer tien ballen gebowld worden en waren er nog 22 runs nodig voor de Nederlandse overwin ning. Tot overmaat van ramp werd Van Oosterom in de 49ste over uitgebowld, 182 voor 6. Scholte presteerde vervolgens het on mogelijke. In de laatste over moesten er 16 runs gemaakt worden voor de overwinning. Hij slaagde in deze moeilijke missie, waardoor Nederland de wedstrijd won en een prestatie leverde waarover nog lang ge praat zal worden. het sprintonderdeel als de keir- inrace. Hij incasseerde derhalve de nationale sprinttitel, die hij overnam van Martin Benjamin. Op de kilometer was Mulder al tweede geworden, achter Ro bert Slippens. Misschien allemaal niet zo bijzonder, maar dat is het wel als je beseft dat Mulder vorige week nog zijn sleutelbeen brak. „Ach, het deed wel wat pijn als ik aan mijn stuur moest trek ken. Maar nu ik die trui aanheb, voel ik er niks meer van". Marion Jones ovi haar man C.J. Hu ter in de Volkskrs „C.J. beschermt n in overdreven me, en dat kan intimiderend ove komen, maar hij is ook een h en zorgzame echtgenoot. Hij dit niet graag horen want he, doet afbreuk aan zijn imago, maar eigenlijk is hij een groft vriendelijke teddybeer. Kogelstoter C.J. Hunter ove zijn vrouw Marion Jones in Volkskrant: „Als ik moet stoppen om haa kunnen helpen dan doe ik <h onmiddellijk. Idem, over een geheel door Amerikanen ingenomen pc um tijdens de Olympische Spelen: Wil je een politiek correct oj een eerlijk an twoord? Het la ste? Het interesseert me geen ruk. Als ik maar win. Cabaretier Erik van Muiswi kei in Elsevier: ..Het Engelse beschavingsidt dat achter cricket zit, is natu lijk allang uitgedoofd. Cric keters zijn soms ook: beesten. Sommige professionals zijni ten onrechte verdacht van bloeddorst. Idem: „En over elitarisme gesprok de cricketclubs bloeien voort de Bijlmer. Idem: „Als Nederland wint, is ergt enkele consideratie met de u liezer. Dat triomfalisme heb in andere landen minder. W are the Champions hoor jet weer als Ajax de beker met 1 gewonnen heeft van NEC. Zeilster Caroiijn Brouwer ii Trouw over het feit dat iedi een vond dat ze de oversta; naar de 470-klasse moest n ken: „Juist dat heeft me er een tijt van afgehouden. Ik ben beh lijk eigenwijs. Het is mijn le Ik wil zelf beslissen. Ik vroei af of al die mensen eigenlijk hadden nagedacht over wal wilde. Pat Murphy, coach van hel derlands honkbalteam in I Algemeen Dagblad: „De bond heeft, meen ik, 40. leden. Er zijn steden in Aim waar meer honkballers ront pen. Maar tegelijkertijd is n er in Nederland in geslaagd met de beste landen van dei reld mee te doen. Johan Derksen, hoofdreda teur Voetbal International HP/De Tijd: „Ik vind dat Van Gaal Van moet blijven. Als hij driftig wordt moet hij gewoon gaai schreeuwen. Dat levert praó ge TV op. Rinus Michels in Voetbal li ternational: „De speelstijl van Oranje sU - vind ik, nog steeds boven dit I van andere landen uit. Op i waarde dat het systeem op i toeren draait, zoals tegen Jo slavië." Peter Winnen over de in tri ie ductie van EPO in 1988 in r Volkskrant: „Ik had meteen in de gaten dat de dood van de sport m Voor het spel, de competitie. dat is natuurlijk ook geblekt In 1988 kwam een einde aai romantiek van het wielrenn y Het werd klinisch, een vak.' 0 Idem: c „Je kunt best de Tour op bol ij hammen met pindakaas rij y maar dan moet iedereen het r doen. En dan krijg je vijftiet i man aan in Parijs. Van die e sie moeten we dus afstappe lc Idem: n Sportlui kunnen onuitstaa a bare mensen zijn. Blijven m i over zichzelf lullen, horen zi i. zelf graag. Iemand als Knett in mann, die geweldige egotrif li rij, dat narcisme bijna.ie e Roy Makaay in Voetbal Int c national: „Toen die penaltyserie bego i< had ik er óók geen vertrouu iv meer in. Niet omdat ik geen c touwen had in die jongens, ir maar puur doordat er tijdei la wedstrijd al twee waren gen ta 01 Idem: lc „En als ik heel eerlijk ben, i ik de uitschakeling van Ora nog erger dan mijn blessure - NEC-trainer Johan Neeske in Sportweek: Voor mij hoeft het niet nu Ajax, Barcelona. Vitesse of i dan ook te zijn. Als ik m'n ei maar kwijt kan. Dan ben ik een gelukkig mens. Bij NEC heb ik dat ge voel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20