Leidsch Hl Dagblad Camp David in beslissende fase Pak voor billen Brits blad publiceert namen pedofiele 'monsters' Ontroerde Lance Armstrong wint voor tweede keer Tour Zeecontainers vol xtc-pillen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD NDAG 24 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 13 'Smartshop Altered State is een moderne kruidenwinkel' 17 Leiderdorpse jeugd moet nog weinig hebben van zeecontainer 19 Dramatiek en topprestaties bij Olympic Trials in Sacramento 20 Tiger Woods in grootse stijl naar winst in British Open 22 Bollenstrekers Schaap en Plugge één en twee in Saxo Cup-race ainy Stoel volgt a Dijkstra op iny Stoel wordt de opvolg- K van Pia Dijkstra als 'an- rwoman' van het NOS Acht Journaal. Om de week zal in wisseldienst met Philip triks, zes dagen achter el- ir het Journaal presenteren, nny Stoel zelf is erg ingeno- n met de benoeming. „Dit Ie ik heel graag", aldus de lentatrice. Ze was tot nu al met Gerard Arninkhof e vervangster van Dijkstra reriks. antongerecht recht ontruimd last van de politie is van- rgen het Kantongerecht in ht ontruimd. Dat ge- irde na de vondst van een dacht pakketje. Enkele ntallen mensen moesten 39bd kwart over negen het ge- ïvv aan het Janskerkhof ver- n. De politie heeft in af- ihting van het Explosieven beiruimingscommando de 'y geving van het gerechtsge- :!s iw afgezet. >ngens wonen nger thuis isjes verlaten het ouderlijk n s eerder dan jongens, zo kt uit cijfers van het Cen- al Bureau voor de Statistiek IS). Op 21-jarige leeftijd ont de helft van de meisjes thuis. Bij de jongens is dat kun 23ste nog het geval. Op dertigste hebben bijna al- irouwen het ouderlijk huis ag gezegd. Bij de mannen nnt dan nog 5 procent bij en ma. Volgens het CBS rdt dat ook veroorzaakt irdat mannen soms terug- en in het ouderlijk nest. ellicht kunnen jonge vrou- zichzelf beter redden dan ge mannen", concluderen itatistici. onden boos over nen managers - i0 ecteuren van bedrijven 0 >ben het afgelopen jaar der procent meer salaris ge- jen, terwijl gewone werk- erlners hun loon drie tot vier ft Dcent zagen stijgen. Dat eft de woede gewekt van de ,,1 nden, ook al omdat er hin de Stichting van de Arbeid praken zijn gemaakt over gematigde loonoontwik- g. „Topinkomens missen e rationele en morele ba- aldus CNV-bestuurder R. Splunder. pna 2 en 7 fiiii'iiTimtwifl nenland tenland Huur en Kunst inomie loof en Samenleving14 sprek van de Dag2 zondheid10 katwIjk» Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag op het strand in Kat wijk tachtig cabines van strandpaviloen Het Zeepaviljoen omgegooid. Ook werd op het Strandplein de houten brug vernield waar op Koninginnedag de koninklijke stoet po seerde voor een levend schilderij. Over de daders is niets bekend. Volgens de eigenaar van Het Zeepaviljoen H. Groen bedraagt de schade aan zijn strandhokjes zo'n 2.500 gulden. Het is niet voor het eerst dat hij met vandalisme wordt geconfronteerd. De Kat- wijker zegt steeds vaker een groot deel van zijn zaterdag en zondag kwijt te zijn aan het herstellen van de schade van de vorige avond. Pagina 16: Vandalisme verplaatst zich naar strand foto dick hocewoninc Clinton voegt zich weer bij onderhandelaars Binnen enkele dagen moet duidelijk worden of een ak koord tussen Israël en de Palestijnen in Camp David haalbaar is. De Amerikaanse president Clinton keerde gisteravond uit Japan in het presidentiële zomerverblijf terug en zal zich weer intensief met de onderhandelin gen gaan bezighouden. een vredesakkoord. Israël gaf Egypte de Sinaï-woestijn terug, die het in 1967 tijdens de Zes daagse Oorlog had veroverd. Egypte op zijn beurt erkende Is raël. De huidige top geldt nog niet als mislukt, omdat de Israëli- WASHINGTON Rtr-AFP-ANP Gisteren was de dertiende dag van de onderhandelingen. Die evenaarden daarmee de lengte van het vredesoverleg tussen Egypte en Israël in 1978, ook in Camp David. Toen kwam er sche delegatie eind vorige week bereid bleek te praten over een compromis over het belangrijk ste struikelblok in de onderhan delingen: de status van Jeruza lem. De onderhandelaars heb ben hierover de afgelopen da gen vooruitgang geboekt, zo is gemeld. De Palestijnen hebben echter geen belangstelling voor een compromis dat hun slechts eni ge zeggenschap geeft over een aantal wijken van Oost-Jeruza- lem. Zij eisen de soevereiniteit over heel Oost-Jeruzalem, dat de hoofdstad van een Palestijn se staat moet worden. Het is in 1967 door de Israëliërs ingeno men. Bovendien wil Arafat dat de Palestijnse staat volwaardig lid van de Verenige Naties wordt. De druk op de Palestijnse de legatie om over Jeruzalem geen concessies te doen is groot. Za terdag betoogden een paar dui zend aanhangers van de islami tische beweging Hamas in Gaza tegen de onderhandelingen. De Jordaanse Moslimbroeders on derstreepten gisteren dat een compromis over Jeruzalem on denkbaar is. Jordanië heeft een bevolking die in meerderheid van Palestijnse origine is. Het Vaticaan herhaalde giste ren dat het een speciale inter nationaal gegarandeerde status voor Jeruzalem verlangt. Paus Johannes Paulus 11 zei dat vrij heid van religie alleen verze kerd is als dat het geval is. Pagina 5: 'Palestijnse vlag in Jeruzalem zorgt voor nie mand' Nog voor de finish werd Tourwinnaar Lance Armstrong al een glas champagne aangereikt. foto epa Patrick kovarik PARUS FRED SEGAAR Lance Armstrong werd gisteren op de Champs Elysées als nieu we Tourwinnaar herenigd met zijn gezin. Dat Armstrong de Tour zou winnen, stond al een tijdje vast, al hield hij zelf zater dag nog een slag om de arm. „Je weet nooit wat je nog tegen komt." Niks dus. Armstrong was ont roerd tijdens de huldiging, zijn tweede achtereenvolgende in Parijs. „Nu besef ik het pas echt. Het is fantastisch." Jan Ullrich werd voor de derde keer in zijn carrière tweede in Tour. De verrassende nummer drie was de Spanjaard Joseba Belo- ki. US Postal, de ploeg van Arm strong, heeft in de Tour het meeste geld verdiend. De Ame rikanen streken 848.000 gulden op. Rabobank eindigde met bij na twee ton als vijfde, Farm Frites (ruim 87.000 gulden) klom in de slotdagen van de Tour naar de elfde plaats, voor al dankzij sprinter Robbie McE- wen. Het Deense Memorycard werd het karigst bedeeld. Met 27.500 gulden was het in de ploeg van Tristan Hoffman geen vetpot. Erik Zabel won voor de vijfde keer op rij de groene trui, een record. Santiago Botero uit Co lombia veroverde de bolletjes trui voor de beste klimmer en Francisco Mancebo het witte shirt voor de beste jongere. Erik Dekker, drievoudig ritwinnaar, kwam in het bezit van de prijs voor de strijdlustigste renner in de Tour de France. Hij fietste de afgelopen drie weken in totaal 630 kilometer aan de leiding. Huggies luiers voordeelpak 'Gevaar voor kinderen nu eerder groter dan kleiner' LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Het Britse boulevardblad News of the World heeft gisteren onder de kop 'Leeft er een monster bij u in de buurt?' de namen, foto's en vermoedelijke ver blijfplaatsen van 49 ooit veroordeelde pedofielen gepubliceerd. Tevens kon digde het blad aan dat het op internet een algemeen toegankelijk foto- en na menbestand gaat opbouwen van alle als pedofiel bekendstaande mensen in Groot-Brittannië. Volgens News of the World zijn dat er 110.000. „Dat is er één op elke vierkante mijl", aldus het blad. De krant schrijft dat de actie is bedoeld om ouders en kinderen attent te maken op mogelijke gevaren in hun omgeving. Verscheidene organisaties en politici noemen de handelwijze van het blad echter onverantwoordelijk en vrezen dat burgers voor eigen rechter gaan spelen. News of the World, met een oplage van meer dan drie miljoen exemplaren de grootste Britse zondagskrant, staat be kend om zijn sensationele manier van berichtgeving. Het blad haalt ook graag mensen door het slijk. Volgens criticas ters is de lijst dan ook louter gepubli ceerd om zoveel mogelijk kranten te verkopen en gaat er geen enkele morele overweging achter schuil. News of the World ontkent dat laatste en zegt de actie te zijn begonnen ter nagedachtenis aan Sarah Payne. Dit achtjarige meisje verdween begin deze maand. Haar naakte stoffelijk over schot werd afgelopen week gevonden. Deze zaak heeft in Groot-Brittannië veel ophef veroorzaakt en wederom tot discussie over pedofilie geleid. In toe nemende mate zijn deskundigen het erover eens dat pedofilie niet te behan delen is. Volgens directeur Paul Cavadio van de nationale organisatie voor opvang en herplaatsing van ex-gedetineerden, kan de actie van News of the World er toe leiden dat pedofielen ondergronds gaan. Dan wordt het voor politie en re classering moeilijker hen in de gaten te houden. „Het is niet uitgesloten dat door publicatie van de lijst de gevaren voor kinderen eerder groter worden dan kleiner", aldus Cavadio. Directrice Gill Mackenzie van de reclassering waarschuwt dat de actie er toe kan lei den dat de aandacht van ouders ver slapt voor mogelijk misbruik van kin deren door niet-veroordeelden. Sinds 1997 bestaat in Groot-Brittannië een officieel register van veroordeelden van seksuele misdaden. Op die lijst, die jaarlijks groeit met zo'n 4.000 veroor deelden, staan inmiddels 12.000 perso nen. Zij die op de lijst staan dienen wij zigingen in hun adres door te geven aan de politie. Die kan dan eventueel beslissen de buurt in te lichten over de achtergronden van de nieuwe bewo ner. Een en ander heeft er toe geleid dat sommige als onverbeterlijk bekends taande pedofielen zich vrijwel nergens meer kunnen vestigen zonder burger woede over zich af te roepen. In de ge vangenis van Nottingham zijn vorig jaar zelfs enkele speciale appartemen ten gebouwd voor pedofielen die hun straf erop hebben zitten, maar buiten de gevangenis nergens meer terecht kunnen. LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN 'Karadzic vraagt Milosevic om bescherming' NIKSIC-SARAJEVO HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Eén van 's werelds meest ge zochte oorlogsmisdadigers, de voormalige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic, pro beert bescherming te krijgen van de Joegoslavische president Slobodan Milosevic, die ook op de lijst van het Haagse Joego slavië-tribunaal staat. De voort vluchtige en ondergedoken Ka radzic is vorige maand in Bel grado geweest om Milosevic te ontmoeten. Dit blijkt uit een onderzoek van deze krant in samenwer king met de Britse zondags krant The Sunday Times. Daar voor werd uitvoerig gesproken met Westerse diplomaten en le den van Westerse inlichtingen diensten, alsmede met familie leden en vrienden van Karadzic in Montenegro en de Republika Srpska, het Servische gedeelte van Bosnië. Karadzic houdt zich al bijna drie jaar schuil voor SFOR, de NAVO-vredes- macht in Bosnië. Karadzic zou een week in Belgrado zijn gebleven, samen met honderd tot honderdvijftig bodyguards. Volgens ingewij den heeft Karadzic Milosevic om bescherming gevraagd. Dat is bijzonder, aangezien de twee sinds 1993 op voet van oorlog met elkaar leven. Ze kregen toen ruzie over het al dan niet accepteren van vrede in de Bos nische oorlog. Karadzic zou nu toch hulp zoeken bij Milosevic, omdat het te gevaarlijk voor hem zou zijn om in Bosnië te blijven. Pagina 5: Net rond Karadzic lijkt zich te sluiten HOOFDDORP ILSE THOONSEN De politie Haarlemmermeer heeft gisteravond om half elf twee zeecontainers vol xtc-pil- len aangetroffen op een terrein aan de Rijnlanderweg in Hoofd dorp. Daarnaast lagen er grondstoffen om synthetische drugs te produceren. Behalve de grote partij drugs, stonden er ook machines waar mee een xtc-laboratorium kan worden opgezet. De politie kwam op het terrein na aan houding van een 40-jarige man uit Hoofddorp. In zijn woning werden eveneens xtc-pillen ge vonden. De machines, pillen en grondstoffen zijn in beslag ge nomen. Peuter verdrinkt in zwembad camping OOSTERHOUT ANP Een jongetje uit IJmuiden is za terdagavond in het Sophiakin- derziekenhuis in Rotterdam overleden nadat hij eerder die dag in zorgwekkende toestand uit het zwembad van camping De Katjeskelder in Oosterhout was gehaald. Het bijna 2-jarige kind was aan de aandacht van zijn ouders ontsnapt en in het 1.40 meter diepe bassin geval len. HET WOORD IS AAN Oscar Wilde Het ongeluk van goede be sluiten Is dat ze vaak te laat komen. mT/mT 12720° 10719° 11722° n«ftS.pg 40% 30% 60% 40% 40% 20% Concorde aan de grond door scheurtjes LONDEN AP De Britse luchtvaartmaatschap pij British Airways houdt één van zijn supersonische Con cordes aan de grond, omdat de kleine scheurtjes die een paar maanden geleden aan de ach terkant van de vleugels van het toestel waren geconstateerd sindsdien groter zijn geworden. De ongeveer zestig millimeter lange scheurtjes werden enkele maanden geleden in de vleu gels van zeven Concordes van BA aangetroffen. Alle toestellen mochten van de Britse lucht vaartautoriteiten vluchten blij ven uitvoeren. Slechts in één van de toestel len bleken die scheurtjes vorige week groter te zijn geworden. Nauwkeurige meting wees uit dat zij nu 76 millimeter lang waren. BA houdt de overige zes Concordes in de lucht. De toe stellen vliegen vooral tussen Londen en New York. De maatschappij zei dat de scheurtjes geen enkel veilig heidsrisico vormen. Het is nog niet duidelijk wat de schade heeft veroorzaakt. Bouwer Aerospatiale onder zoekt het vliegtuig, dat BA in september weer vliegklaar hoopt te hebben. Ja, ik wil een abonnement j op het Leidsch Dagblad. mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J D Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening j BI) machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch®Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: Waar haal je Je energie vandaan?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1