Ego's sneuvelen door kramp Gustafsson leert levensles op Dutch Open Sport iVeer wereldtijd voor lying Dutchwoman aspart voorzitter Bar^a Adkins stopt Spanje na winst op VS n finale Davis Cup [AANDAG 24 JULI 2000 'Jordi' speelt tegen WSB unoRDWUKERHOUTAlaves, de nieuwe club van Jordi Cruijff, speelt op woensdag 9 augustus een oefenwedstrijd tegen WSB. De Spaanse club uit de Primera Division traint van 7 tot en met 13 augustus op de velden van de eersteklasser uit Noordwijker- liout. Het oefenduel begint om 19.00 uur. Jordi Cruijff speelde sier seizoenen bij Manchester United. Zijn nieuwe club Alaves sril op de shirtjes de namen zetten van de 13.000 supporters die fen seizoenskaart kochten. Daarvoor moet de UEFA nog toe stemming geven. Wenger: Overmars blijft bij Arsenal ifjNDENTrainer Arsène Wenger van Arsenal is ervan overtuigd dat Mare Overmars niet ingaat op een aanbieding van Barcelo na. Zowel de Nederlander als de Fransman Emmanuel Petit staat in de belangstelling van Bar^a. „Ik heb met beide spelers gesproken en ben er voor 95 procent zeker van dat ze bij Arse nal blijven." Wenger kan zich goed voorstellen dat de spelers twijfelen als er een concreet aanbod uit Spanje komt. Dat is tot nu toe niet gebeurd. Als spelers per se willen vertrekken, zal de Franse trainer ze niet tegenhouden. „Emmanuel heeft me ge zegd te willen blijven. Met Mare ga ik woensdag opnieuw pra ten. Ik zal hem vertellen dat ik alleen spelers in mijn selectie wil die voor 100 procent gemotiveerd zijn." Kempen snel in Tel Aviv ifiDENChristoph Kempen is er gisteren in Tel Aviv niet in ge- zich te plaatsen voor finales van de 100 meter van de open Israëlische kampioenschappen. De sprinter uit Oegstgeest Hep met 10,66 wel een goede tijd, slechts drie honderdsten bo ren zijn persoonlijk record, maar het bleek een tiende te lang zaam. Kempen start vanavond op de 200 meter, zijn specialiteit. Ook de polsstokhoogspringer Christian Tamminga komt van- j in actie. De Alphense nationaal recordhouder (5,76) heeft de wedstrijd aangevraagd als olympische limietwedstrijd. Tam minga, tot dusver dit jaar goed voor 5,65, moet daarvoor de hoogte van 5,75 bedwingen. Vrijdagavond in Utrecht heeft Ramses Bekkenk (Leiden Atletiek) een tweede plaats behaald tijdens avondwedstrijden van Vitesse. De pupil van Bram Was senaar legde de 800 meter af in 1.54,50 en dat was 1,01 seconde meer dan winnaar Jiri Kemper (Waterland). 3)ERAL WAY «ANP Kge de Bruijn heeft bij regiona- zwemkampioenschappen in ederal Way, in de staat Was- rngton, opnieuw het wereldre- ord op de 100 meter vlinder- ag verbeterd. De Barendrecht- tikte zaterdagavond aan na 6,64 seconden. De Bruijn was inds eind mei (Sheffield) al re- ordhoudster met 56,69. De Bruijn heeft de afgelopen naand keihard getraind onder aiding van haar Amerikaanse lerontdekker' Paul Bergen, leze vond dat ze bij de wed- trijd in de buurt van Seattle ooral tactisch moest zwem- aen. „Maar ik ging zo lekker", erklaarde de Bruijn haar nieu- te recordrace. Dat de vorm er is, bewees ze ok al op de 100 vrij, die in 1,01 ging. Dat betekende een IS Open-record voor de Flying lutchwoman, ofwel: sneller is geen enkele zwemster ge- ieest op Amerikaanse bodem. ?nny Thompson kwam on- ings in Santa Clara tot 54,27, m nationale toptijd. De Bruijn wereldrecordhoudster met WCELONA GPD nan Gaspart is de nieuwe voor- itter van FC Barcelona. Meer an 25.000 socios kozen giste- en voor de man die vice-voor- itter was onder het bewind van jsep Nunez. Gaspart had zes- luizend stemmen meer dan ijn rivaal Lluis Bassat. Tijdens het stemmen in het nini-stadion' kwam het tot ge- tchten tussen aanhangers van e twee kandidaten. Het ind ent vond plaats toen Johan mijff bij het stembureau aan- wam. De voormalige Barg ainer steunde de kandidatuur m Bassat. Deze heeft formeel rotest ingediend bij de stem- ommissie omdat volgens hem Ie Gaspart-aanhangers de on- eregeldheden hadden uitge- jkt. De verkiezing van de 55-jari- eigenaar van een hotelketen maakt een einde aan het tijd perk Nunez, de man die 22 jaar als alleenheerser de scepter zwaaide over de club. Nunez trad in juni af na het teleurstel lend verlopen seizoen van Bar celona. Met hem pakte ook Louis van Gaal de koffers. Meteen de eerste dag als nieuwe voorzitter raakt Gaspart een van zijn beste spelers kwijt. De Portugese ster Luis Figo zal vandaag door Bar^a's grootste rivaal Real Madrid als nieuwe aanwinst worden gepresen teerd. De Portugees is de ver kiezingsbelofte van Florentino Perez, die vorige week tot nieu we voorzitter werd gekozen van Real Madrid. Hij had de socios beloofd Figo naar de Spaanse hoofdstad te halen wanneer hij voorzitter zou worden. Perez legt 130 miljoen gulden op tafel, de hoogste transfersom die ooit is betaald. 53,80. Ze voegt zich volgende week bij de Nederlandse selec tie, die zich in Zuid-Frankrijk voorbereidt op de Olympische Spelen. Een groot gedeelte van die se lectie was het afgelopen week einde in Millau. Daar hadden de zwemmers een van de laat ste mogelijkheden om in de aanloop naar de Spelen nog wedstrijdritme op te doen. Pie- ter van den Hoogenbafid won tijdens de wedstrijden om de Vittel Cup zowel de 100 als de 200 meter vrije slag. Op de kortste afstand zat de Eindhovenaarmet 48,80 slechts driehonderdste seconde boven zijn zilveren tijd bij de EK in Helsinki. Op de dubbele af stand bleef Van den Hoogen- band met 1.48,72 ruim een se conde boven zijn tijd in Helsin ki, waarmee hij eveneens zilver pakte (1.47,67). Bij de vrouwen boekte Kir- sten Vlieghuis twee zeges, op de 400 (4.13,58) en 800 meter vrij (8.43,36). Brenda Starink (50 rug in 30,29) en Chantal Groot (50 vlinder in 28,07) wonnen eveneens een afstand. Het was alsof de duivel ingreep. De spierballentaai voor af, de druk, de spanning op de musculatuur, de opge pompte adrenaline. Het scenario dat rond de 200 meter finale van de Olympic Trials in Sacramento was gecre- eerd, leek bij voorbaat gedoemd te mislukken. Michael Johnson versus Maurice Greene. De olympisch kampi oen en wereldrecordhouder tegen de wereldkampioen. De Ali-Frazier van de atletiek. Uiteindelijk gingen beide kemphanen genadeloos k.o. en lag de baan, na een van de meest bizarre races ooit, bezaaid met gedeukte ego's. SACRAMENTO FRANS DREISSEN Pats! Voor Michael Johnson was de race in de bakoven (35 gra- - den) van Sacramento al na veertig meter voorbij. 'Super Mike' greep naar zijn ham string. Kramp in het linkerbo venbeen. Over en sluiten. Vijftig meter later moest de jarige Maurice Greene eraan geloven. Eveneens kramp, ook links. De enorme luchtballon, die de 200 meter symboliseerde, spatte in twee klappen finaal uit elkaar. Tot grote vreugde van ex-foot- ballster Capel (19.85 sec.), vete raan Heard (19.88) en nieuwko mer Miller (19.96). Wat een ontknoping, welk een ongelooflijk drama. De Spelen in Sydney zullen het op de 200 meter zonder de gladia toren Johnson en Greene moe ten doen. „Het is een frustratie voor iedereen dat de twee snel ste mannen van de wereld neer gingen. Maar dit zijn de trials. Ze kennen geen meedogen", zei 'supergirl' Marion Jones. Michael Johnson verliet de arena in een karretje. De atleet, die zaterdag in de eerste ronde al had geworsteld met kramp in zijn rechterbeen, liet zich on middellijk in een stil hoekje be handelen door zijn fysiothera peut en zijn arts (oud- schaatsfenomeen Eric Heiden). Greene bleef strompelen over de baan, kreeg een troostende schouder van atlete Inger Miller en was geschokt. „Het herstel kost me zeker twee, drie weken. Wat een pech. Ik had zo graag mijn show willen opvoeren", aldus Greene, die zich in Sydney en kel op de 100 en 4x100 zal moe ten concentreren. Een half uur na de pijnlijke knock-down liet Johnson zich keurig naar de bomvolle pers tent chaufferen. Onaangedaan haast, alsof hij zich al met tra gedie had verzoend. „Voor de race en tijdens de eerste stap uit de startblokken voelde ik al iets. Halverwege de bocht schoot het erin. Misschien door de hitte, alhoewel ik genoeg heb gedronken om onheil te voorkomen. Geen dubbel in Sydney helaas. Ik zal me moe ten focussen op een wereldre cord, een tijd onder de 43 se conden op de 400 meter", deed Johnson nuchter verslag. Johnson zocht geen mededo gen in Sacramento. „Ik wil geen wildcard voor de Spelen. Het zou niet eerlijk zijn ten opzichte van mijn collega's. Dit is het systeem." Ook het feit dat de halve eindstrijd en de finale binnen twee uur geprogram meerd waren, wilde hij niet als excuus opvoeren. „Want dat gebeurt wel vaker." Hij was wel teleurgesteld. „Aan de andere kant: ik ben 32 jaar, aan het ein de van mijn carrière. Ik ben al lang blij dat ik op de 400 meter een kans krijg in Sydney." De controverse Johnson- Greene, de 'war of words', hield de atletiek op de voorpagina's van de Amerikaanse kranten. Vooral Maurice Greene had moorddadige gevoelens ge koesterd. De wereldrecordhou der 100 meter had geen moge lijkheid onbenut gelaten om keihard in te slaan op het ego van de intrinsieke Johnson. „Ik pak hem. Ik pak Johnson." De ogen van Greene stonden na de finale dof. Greene strom pelde naar de meet. Grommend en grauwend. Zich niet bewust van de pech die ook Johnson had getroffen. Jones Marion Jones kan zich gaan op maken voor haar 'drive for five' tijdens de Spelen van Sydney. De sprintster/springster kweet zich tijdens de Trials uitstekend van haar taak op het versprin gen, de 100 en 200 meter en mag bij wijze van bonus in Syd ney ook nog haar geluk beproe ven op de 4x100 en 4x400 meter estafette. Met vijfmaal goud wil 'Mrs. Jones' Fanny Blankers- Koen (4x goud in 1948) in de olympische recordboeken over treffen. Zeer bijzonder op 'Super Sunday' was wel de 800 meter bij de vrouwen. Twee zusjes en een schoonzus stalen de show en maakten van de middenaf stand een familiaire aangele genheid. Hazel Clark, Jearl Mi- les-Clark en Joetta Clark beste gen het rostrum en vormen de Amerikaanse afvaardiging voor de Spelen. Een primeur in de olympische geschiedenis. Voor een hoogstandje zorgde ook polsstokspringster Stacey Dragila. De in Sacramento ge boren en getogen trapezewerk- ster katapulteerde zich over een hoogte van 4.63 meter. Zij ver beterde daarmee haar eigen wereldrecord met exact een centimeter. De carrière van Gail Devers heeft iets van een onvoltooid oeuvre. De kleine (horden) sprintster wordt al twaalf jaar beschouwd als 's werelds beste hordenloopster. Maar olympi sche medailles leverde die dis cipline nog niet op. Devers had beduidend meer succes op de 100 meter, getuige de gouden races van 1992 en 1996. Ze liet op de horden geen twijfel over haar aspiraties. Met een tijd van 12.33 seconden waren alleen de dopingverdachten Donkova, Zagorcheva en Narozhilenko ooit sneller. Bij de mannen grepen Allan Johnson (12.97, Amerikaans re cord), Mark Crear (13.11) en Terrence Trammell (13.19) de olympische tickets. Maase zeker naar Spelen WATFORD ANP Kamiel Maase heeft bij wed strijden in het Engelse Watford voldaan aan de eis voor deelna me aan de Olympische 10.000 meter. De loper van Leiden At letiek won bij Engelse kwalifica tiewedstrijden zijn race in 27.56,94. Daarmee bleef de na tionaal recordhouder (27.34,02 in 1999) ruim onder de vereiste 28.10,00. Maase kwam in Watford geen enkel moment in de problemen en versnelde voor de zekerheid vier ronden voor het eind. „Het werd een beetje krap toen we acht seconden boven het sche ma van 28 rond zaten, dat ik met mijn trainer Bram Wasse naar had afgesproken", aldus Maase. „Maar ik had de hele wedstrijd al het idee dat het een tikje harder kon." In zijn spoor liepen ook de Britten Andres Jones (28.00,50), Robert Denmark (28.03,31) en Martin Steinle (28.04,48) hun li miettijden. Maase was op basis van zijn achtste plaats bij de wereld kampioenschappen in Sevilla vorig jaar al genomineerd voor Sydney. Dezelfde voorselectie heeft hij op zak voor de mara thon, die hij vorig jaar in Rot terdam aflegde in 2.10,09. De 28-jarige atleet had zich in het voorjaar voor beide afstan den definitief willen kwalifice ren, maar raakte geblesseerd. Op 17 juni kampte Maase met warmte en een ontbrekende gangmaker in het Franse Ville- neuve d'Asq en bleef steken op 28.20,90. „Daarom is dit wel een op luchting", aldus Maase. „Het was de enige kans die ik nog had op deze afstand." Maase houdt voorkeur voor het starten op de olympische marathon, waarvoor hij vormbehoud moet tonen met een tijd van 1.04 op de halve afstand. „Dat ga ik waarschijnlijk 24 augustus doen in Glasgow, hoewel er over twee weken ook een wedstrijd is in Dalfsen." Met Maase komt de olympi sche atletiekselectie op zeven atleten. Eerder kwalificeerden zich al Greg van Hest en Nade- zhda Wijenberg (beiden mara thon), Robin Korving (110 me ter horden), Marko Koers (1500 meter), Rens Blom (polsstok hoogspringen) en Lieja Koeman (kogelstoten). Hoogspringer Wilbert Pen- nings ging dit seizoen al vijf keer over 2,20 meter, vijf centi meter te weinig. SACRAMENTO Atleet Derrick Adkins zet een punt achter zijn sportieve loopbaan. Vrijdag miste de olympisch kampioen op de 400 meter horden in Sacra mento de finale van de Ame rikaanse trials. „Dit was mijn laatste ra ce", verklaarde Adkins. Hij eindigde in zijn halve finale als zesde en kan daardoor de Olympische Spelen in Syd ney vergeten. Adkins kampt al jaren met depressiviteit. Na de Olympi sche Spelen in zijn woon plaats Atlanta ging de spor ter zwaar aan de medicijnen. Twee weken geleden zette Adkins die aan de kant in de hoop een plaats voor Sydney te kunnen afdwingen. „De medicijnen hebben invloed op mijn prestaties gehad. Als ik dit seizoen in vorm was geweest, zou ik volgend jaar ook nog gelopen hebben. Nu heb ik het idee dat ik me vol ledig moet losmaken van de sportsector." WTANDER ANP panje speelt in december voor et eerst sinds 33 jaar in de fi- ale van de Davis Cup. De paanse ploeg versloeg in de alve eindstrijd Amerika met 5- en moet het in december op- lemen tegen Australië, dat vo lg week te sterk was voor Bra- ilié. Het dubbel Alex Corretja- luan Balcells bezorgde Spanje i Santander de derde en be kende zege. In een spannen- e partij sloeg het duo zich mgs Todd Martin en Chris 'oodruff: 7-6 2-6 6-3 6-7 6-3. 'e Amerikanen vochten vol bergave voor hun laatste kans ai in het duel te blijven, maar n de vijfde set kwamen Martin a Woodruff er tot vreugde van vele Spanjaarden op de tri une niet meer aan te pas. ..Dit een prachtige prestatie m het Spaanse tennis", jubel- 6 captain Javier Duarte. „We ebben fantastische spelers en zij hebben het hier waarge maakt J' Spanje bereikte de eindstrijd eerder in 1965 en 1967. John McEnroe reageerde te leurgesteld na de uitschakeling. „Als we de-eerste set hadden gewonnen, had het hier heel anders kunnen lopen", baalde de Amerikaanse coach, die niet kon beschikken over Pete Sampras en Andre Agassi. McEnroe verscheen niet op de verplichte persconferentie en kan daarvoor een boete van maximaal 22.000 gulden krij gen. Ferrero en Balcells wonnen ook de laatste twee enkelpartij en van Spadea (4-6 6-1 6-4) en Gambill (1-6 7-6 6-4). Frankrijk, Zweden en Zwit serland hebben, evenals Neder land vorige week in Oezbekis tan, hun plaats in wereldgroep behouden. Frankrijk, de verlie zend finalist van vorig jaar, won in Rennes de promotie-degra datiewedstrijd tegen Oostenrijk Sluiter verliest van krakende Zweed AMSTERDAM met 5-0. In Baastad kwamen de Zweden tegen India op 3-0 door een moeizame dubbelzege van Kulti en Tillström. Ze won nen in vijf sets van Bhupathi en Fazzaluddin: 6-3 3-6 4-6 6-3 6- 3. Gisteren sloten Vinciguerra en Tillström tegen Srinath (6-2 6-1) en Mankad (6-3 6-0) ook de laatste partijen winnend af. De Zwitsers wonnen met 5-0 van Wit-Rusland. GERTJAN VAN GEEN Magnus Gustafsson houdt van Nederland. Hij speelt er naar ei gen zeggen regelmatig zijn bes te tennis. Of hij na gisteren een stuk populairder is geworden, is de vraag. Hij beroofde op de Dutch Open in een niet al te boeiende finale Raemon Sluiter van zijn eerste ATP-titel (6-7 (4) 6-3 7-6 (5) 6-1) en (voorlopig) van een plaats in de mondiale top 100. Gustafsson had nooit meer verwacht een toernooi op gra vel te winnen. Zijn lichaam kraakt aan alle kanten en de 33- jarige Zweed heeft al talloze blessures aan rug en knieën moeten doorstaan. Op het ge malen baksteen zou hij vanwe ge de bovenmatige fysieke in spanningen nooit meer vijf par tijen op rij kunnen winnen, dacht hij zelf. In Amsterdam echter leerde hij een levensles. „Blijkbaar kan je toch nog iets bereiken waar je niet meer in gelooft", zei Gustafsson, die buiten de baan een stuk minder saai is dan erop. Het was de veertiende titel voor de Zweed in zijn lange loopbaan. Negen jaar geleden won hij de open Nederlandse kampioenschappen al eens. Dat was nog op Het Melkhuisje in Hilversum. Sindsdien is er veel veranderd in de tenniswe reld, maar niet voor Gustafsson. Hij is een duidelijk adept van de Zweedse leerschool - die van onverstoorbare baseliners. Het maakt van hem geen spectacu laire tennisser, wel een degelij ke. Niet voor niks staat hij nog altijd 63ste op de wereldrang lijst. Hij was te degelijk voor Slui ter en nog twee andere Neder landers. In de tweede ronde had Gustafsson Dennis van Scheppingen geklopt, zaterdag was hij Edwin Kempes in de halve finale de baas. Dat twee Nederlanders in Amsterdam de halve eindstrijd bereikten was nog niet eerder voorgekomen. Dat Sluiter ook nog eens in de finale kwam, was voor hem on voorstelbaar. Hoewel. „Ik heb deze week geen moment het gevoel gehad dat ik klaar was met het toernooi. Vroeger was ik blij als ik me kwalificeerde of als ik een ronde gewonnen had. Dat is de grote winst van deze week", zei de 22-jarige Rotter dammer. Het succes van de Nederlan ders redde de Dutch Open van dit jaar. Het toch al teleurstel lende deelnemersveld werd dinsdag van verdere franje ont daan door het verlies favorieten Nicolas Lapentti en Mariano Zabaleta. Wat overbleef was een weinig tot de verbeelding sprekende lijst met spelers. De Dutch Open kampt al ja ren met dit probleem, maar nooit was het zo schrijnend als dit jaar. Volgens organisator Piet van Eijsden had dat vooral met het EK voetbal te maken. Dat evenement slokte een flink deel van de sponsorpot op. „Het scheelde ongeveer acht ton." Omdat tennissers al lang niet meer afkomen op een goed ge vulde prijzenpot maar op grote sommen startgeld, moet er vol gend jaar wat beters uit de bus rollen. Anders wordt het voor Van Eijsden steeds moeilijker om zijn toernooi te verkopen, de lovende woorden van de huidige - op het laatst gestrikte - hoofdsponsor ten spijt. Sluiter heeft er geen bood schap aan. Hij profiteerde opti maal van het magere deelne mersveld. In de tweede ronde ging hij nog langs de rand van de afgrond tegen Arnaud Di- Pasquale (3-6 7-6 7-6), maar gaandeweg wierp hij zich zelfs op tot favoriet voor de eindze ge. Met name zijn koelbloedig heid in de tie-breaks vielen op. Tot aan de finale speelde hij er vier en hij won ze allemaal. Ook tegen Gustafsson leek het op tie-breaks uit te draaien. Op hun service gaven de spe lers elkaar weinig toe. De be slissende tiebreak in de eerste set ging wederom naar Sluiter (7-4). Een erg slordige serv- ciegame op 3-2 brak Sluiters in de tweede set op: 6-4. Onbegrij pelijke fouten in de tie-break van de derde set leidden de on dergang van de Rotterdammer in. De vierde set was daarna een formaliteit: 6-1. Gustafsson voorkwam zo dat opnieuw een aanstormende Nederlander een ATP-toernooi won. Vorige week was Peter Wessels in Newport de eerste van de nieuwe lichting achter Krajicek, Siemerink, Eltingh en Haarhuis. Sluiter, voor het toer nooi 142ste op de wereldrang lijst, nadert na zijn eerste finale de top 100 met rasse schreden. Vandaag staat hij op de nieuwe entry-list op 104. Sluiter: „De magische grens komt dichtbij. Dit smaakt naar meer." Tienkamper Chris Huffins in actie voor een groot televisiescherm op de Amerikaanse kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spelen. FOTO AFP

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19