NAF-terrein pas in oktober schoon De jeugd is ook niet gelukkig met dat Koeschijterij trekt veel bekijks Swetterhage breidt dagactiviteiten uit Regio/Rijn Veenstreek Alphenaren protesteren tegen huurverhoging Rechter mild voor man die politie bedreigde BANDAG 24 JULI 2000 luis beschadigd door brandende kliko ifrdorp Een huis aan de Muzenlaan in Leiderdorp heeft randschade opgelopen, toen vrijdagnacht een vuilcontainer, jetegen de gevel stond, vlam vatte. Rond middernacht ontdek- j ,(je bewoner dat zijn grijze afvalbak brandde. Hij belde de randweer en begon zelf vast met blussen. Toen de brandweer [riveerde, was het vuur snel gedoofd. Desondanks was er scha- eaan de achtergevel, de ramen en kozijnen. De oorzaak van j ebrand is niet bekend. 2 ilan gewond na val van brommer vterwou de-dorp Een 52-jarige man uit Oegstgeest viel zater- igavond van zijn brommer en liep daarbij een hoofdwond op. e man reed op de Europaweg in Zoeterwoude-Dorp, ter hoog- u jvan de Dirk van Santhorstweg. Getuigen zagen hoe hij slinge- end over de weg ten val kwam. Hij is naar het LUMC gebracht. 12 lijntamboers halen geen papier op I/oude Leden van de Zoeterwoudse drumfanfare de U jjntamboers halen de laatste zaterdag van juli geen papier en %dden op. In plaats daarvan komen ze op 26 augustus huis an-huis langs in het dorp. iVarmondse gewond na val t7frswoude-dorpEen 30-jarige scooterrijdster uit Warmond is itijdag ter hoogte van het ITC-terrein in Hazerswoude-Dorp r >fn val gewond geraakt. Ze reed op het fietspad langs de Hoo- eveenseweg in de richting van Boskoop. Ze gleed uit doordat raarde op het pad terecht was gekomen. De Warmondse is oor controle overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis. vinderdagverblijf Zoeterwoude klaar mterwoudeDe Stichting Kinderopvang Zoeterwoude kan teer beschikken over het kinderdagverblijf aan de Westeindse- teg. Zaterdag werd het verbouwde pand ingericht en vanmor en hebben ook de kinderen er weer een plekje gekregen. De af- elopen maanden werd gebruikgemaakt van portocabines op et terrein van Huize Emmaus aan de Bennebroekweg. Kinder- agverblijf 't Waterhoentje heeft een extra verdieping gekregen, en centrale hal, aparte ingangen voor de dag- en de buiten- choolse opvang, eigen ruimten voor het secretariaat, de direc- eur en de leidsters, een atelier, een podium voor toneel en dis oen een computerlokaal. Zaterdag 26 augustus opent burge- leester Koopmanschap het gebouw samen met de kinderen. tlphens gezin gewond na slip op Nil pfTERwouDE/ALPHENEen 36-jarige automobilist uit Alphen, zijn 7-jarige wouw en hun kinderen van 2 en 4 jaar zijn dit week- inde op de NI 1 ter hoogte van Zoeterwoude-Rijndijk gewond eraakt en naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. )e automobilist reed over de rijksweg in de richting van Leiden Den hij bij het inhalen schrok van een vrachtwagen. Hij remde n raakte de macht over het stuur kwijt. De auto botste tegen de mker flank van de vrachtauto en kwam na een 360-graden slip ip de rechterrijstrook tot stilstand. tuto vernielt voorgevel OELQFARENDSVEENOnbekenden hebben in de nacht van zater- lag op zondag de voorgevel van een autoschadebedrijf aan De asso in Roelofarendsveen zwaar beschadigd door er met een uto tegenaan te rijden. De auto was afkomstig van het schade- eD ledrijf en stond oorspronkelijk op het bedrijfsterrein gepar eerd. Tijdens het joyrijden is de auto half in de voorgevel te- echtgekomen, waarbij de airbags zijn opengesprongen en de 31 estuurder gewond is geraakt. De politie beschikt over bloed- poren van de dader. Hoewel de ravage pas aan het eind van de ondagmiddag werd ontdekt, moet het ongeluk zondagochtend ond rond vier uur zijn gebeurd. Toen hoorde een getuige een larde klap. n|Man mishandelt ex-vriendin degstgeest De politie moest vrijdagavond ingrijpen bij een ru- ie tussen een 18-jarige Oegstgeestenaar en zijn ex-vriendin. De nan viel zijn ex lastig in haar woning in Oegstgeest. Zij belde de lolitie, die de man aanhield op verdenking van mishandeling, ladat hij is verhoord en een proces-verbaal is opgemaakt, is de naar huis gestuurd. Uphenaar van de fiets getrapt '?r lphen aan den rijn Een 39-jarige inwoner van Alphen is vrijdag- vond op de Parklaan door twee onbekenden van zijn fiets rapt. De twee wilden zijn tas afpakken. Er onstond een worste- ing, waarbij het de onbekenden niet lukte de tas te pakken, lierna kon de Alphenaar naar huis fietsen. Imstreden hangplek Leiderdorpse Buitenhofvijver Aannemer hervat werkzaamheden De gemeente Alphen aan den Rijn verwacht dat het schoonmaken van het vroegere NAF-terrein aan de Prins Hendrikstraat pas in de loop van oktober van dit jaar kan worden afgerond. Dat is ongeveer een halfjaar later dan aanvankelijk de bedoeling was. De oorzaak van die ver traging is te wijten aan het feit, dat de teer in de bodem een tot anderhalve meter dieper zit dan men dacht. alphen aan den run buurtbewoners schrijft de ge- jan westerlaken meente dat het saneren van de grond, waarop jaren geleden de In een nieuwsbrief aan de Nederlandse Asfalt Fabriek was gevestigd, vandaag weer is her vat. De werkzaamheden lagen enkele weken stil, omdat er voorzieningen moesten worden getroffen om de diepere teer- vervuiling te kunnen opruimen. Avonduren Het aannemersbedrijf, dat de grond langs de Oude Rijn schoonmaakt, werkt in de va kantie gewoon door en als dat nodig is, ook in de avonduren. Op die manier wil het de opge lopen vertraging enigszins inlo pen. De pompen die nodig zijn om de grond te bemalen, draai en de komende tijd dag en nacht. De gemeente heeft de aannemer daarvoor toestem ming gegeven om hem in staat te stellen de werkzaamheden zo snel mogelijk uit te voeren. Omdat het aannemersbedrijf in de vakantie doorwerkt moet een deel van het zand, dat nor- Levend tafelvoetbal was gisteren een van de activiteiten tijdens de officiële opening van de nieuwe parkeerplaats van jongerensociëteit Meddle in Oud Ade. foto dick hogewoning Oud Ade op de been voor jongerensoos Meddle OUD ADE HARRY OOSTERVEEN Koe Kokkie en haar kalf Kokkie Junior trokken gisteren in Oud Ade veel bekijks. Zij waren dé gangmakers bij de opening van de nieuwe parkeerplaats bij jongerensociëteit Meddle. Daarvoor moesten ze wel iets terug doen: hun niet-vloeibare behoeften dumpen op de juiste genummerde parkeerplaatste gel. Koeschijterij heette het spel. Niet nieuw, maar wie maalde daar gisteren, behalve de Dierenbescherming, nou om? Deelnemers aan de koe schijterij konden de afgelopen weken lootjes kopen met daar op het nummer van een nieuwe tegel. „Als één van de Kokkies op een van die gemarkeerde te gels poept, dan is de 'eigenaar' ervan de winnaar", legt Kees Groen, bestuurslid van Meddle, uit. „We wilden iets geks doen. Iemand kwam op het idee van de koeschijterij als onofficiële opening. Dat spel was vaker in de buurt gehouden, maar nog niet hier." Koeschijterij is niet het enige wat Meddle vandaag aanbiedt. Zo is er 'levend' tafelvoetbal en een kop van jut. Bezoekers die van raadsels houden, mogen raden in welke straat een pekel- bak verstopt is. Om kwart over twaalf betreden koe en kalf de arena: een stuk parkeerplaats afgezet met hekken. Daarbin nen liggen circa achthonderd gekleurde tegels. Op een stuk papier staan ze allemaal met een nummer aangegeven. Aan gespoord door het publiek lo pen beide koebeesten rond, zich schijnbaar niets aantrek kend van het geroep. Na vijf minuten is het raak: Kokkie Ju nior dropt haar behoefte op te gel 314, 'eigendom' van S. Ho- genboom uit Rijpwetering. De ze koeienvlaai is goed voor de troostprijs van 100 gulden. Een kwartier later vindt ma Kokkie het ook wel best. Tegel 1207 verdwijnt onder een laag verse mest. Ditmaal is Frans de Haas uit Oud Ade de gelukkige. Hij mag de hoofdprijs van 500 gulden in zijn borstzakje ste ken. „Een paar vrijwilligers kwamen van de week langs met lootjes", vertelt De Haas. „Ik zei: 'Geef me er maar eentje'. Want Meddle moet alle activi teiten uit eigen zak betalen en het idee was wel aardig." De Haas toont zich tevreden met zijn geldprijs. „Als kampbe heerder organiseer je zelf ook een levensgrote 'mierenlok- ios' staat de groene zeecon- ner op het eilandje in de Bui- nhofvijver. Een lelijk, roestig vaarte. Een plek waar de Lei- rdorpse jeugd gezellig bij el- ar kan klitten, zo heeft de ge- eente bedacht. Voorlopig is er bepaald niet druk. En aagt de buurt al weer over rerlast en horizonvervuiling. Zo af en toe is er iemand ge- eest. Een lege fles en sporen een klein brandje op de ond. Viltstifttekeningetjes op metalen wanden. Tekenen n verveling. '2000 is super', L left iemand op een muur ge- 'ireven. 'Modderschroot-jop', at op de buitenkant in gif- oene verf gespoten. Een ver- jzing naar de door gemeente- nbtenaren gehanteerde term ila or dit soort obstakels. Zij 11 lemen een hangplek een JOP: n Jongeren Oritmoetings Ml te|Ze hadden het kunnen voor- 'n, de Leiderdorpse ambtena- n en politici. Hoogmade en fgstgeest gingen de gemeente voor met een metalen hang- ek, die in beide gevallen to- al mislukten. De zeecontainer Het Oegstgeestse Irispark ;rd geen hang- maar een ringplek. Jongeren gingen 'dden in de nacht op de zee- atainer dansen. De buurt er- 'de zich kapot en het gevaar- werd in allerijl verwijderd, ök in Hoogmade bleef de mgplek nagenoeg leeg. De ngeren voor wie het ding was sdoeld vonden het een 'pis- (k. voor de koeien om in te huilen'. Wethouder Kolman (WD) 't zich door beide fiasco's niet andere gedachten brengen. maal gesproken over water wordt aangevoerd, in die perio de met vrachtwagens worden afgeleverd. De leverancier, die hiervoor is aangetrokken, is met vakantie. Zijn tijdelijke vervan ger kan het zand alleen maar met vrachtwagens op het ter rein aanvoeren. Zodra de grond schoon is worden er huizen (eengezins woningen en appartementen) op gebouwd. Welke conse- wel eens wat en het is daarom leuk als je eens wat terugkrijgt. Ik denk dat ik van het geld met de kinderen een weekendje wegga." De Dierenbescherming vond de koeschijterij overigens maar niks. In een brief aan de ge meente liet de organisatie we ten niet gelukkig te zijn met het onschuldige spel. „De reactie van de Dierenbescherming was een beetje overtrokken", meent De Haas. „Of ze nou hier schij- ten of op het land, dat maakt toch niet uit?" Intussen ondergaat Kokkie het feestje met een gemoedelij ke, lodderige blik in haar ogen. Waarover zou ze zich druk moeten maken? En dochterlief? Die neemt ondertussen flinke slokken van moeders romige melk. De kans dat de zeecontainer in Leiderdorp een succes wordt, lijkt klein. Vooralsnog negeren de Leiderdorpse jongeren de groene roestbak op het eilandje in de Buitenhofvijver. De zeecontainer staat tot 1 no vember bij wijze van proef op het eilandje. Dan bepaalt de ge meente wat de beste plek is voor een defintieve hangplek voor jongeren. Volgens haar heeft een groep jongeren 'zelf aangegeven zoiets te willen'. De kans dat de zeecontainer in Leiderdorp een succes wordt, lijkt echter klein. Voor alsnog negeren de Leiderdorpse jongeren de groene roestbak. Sinds het ding is geplaatst, on geveer anderhalve week gele den, signaleren buurtbewoners nauwelijks activiteiten in en rondom de container. Met ar gusogen volgen sommigen van hen de bewegingen in het park, beducht voor geluidsoverlast. Maar als de jeugd 's avonds in de buurt op straat hangt, dan doet ze dat bij voorkeur een eindje verderop, op de brug in het park, of op het gras. Of ze zitten aan de rand van de vijver te vissen. Omwonenden, die voor de plaatsing al geruime tijd protes teerden tegen de zeecontainer, klagen nu vooral over het oerle lijke obstakel in het park. Nu de 'mierenlokdoos. voor jongeren' nauwelijks in trek is is er ook geen sprake van geluidsoverlast foto dick hogewoning of troep. Maar de zeecontainer zelf \indt iedereen verschrikke lijk lelijk. Het geval verpest het aanzicht van het verder zo keu rige en verzorgd uitziende park. W. van Weert, die in de Ko ningshof woont, was nooit een voorstander van plaatsing van de container. „Ik kijk er zelf niet direct op, dus ik heb er geen last van, maar het is een af schuwelijk ding. Het ontsiert quenties de vertraging van de sanering van de grond op de woningbouw heeft is niet be kend. Vakantie Projectontwikkelaar Van Rhijn, die de bouwplannen voor het voormalige terrein van de as- faltfabriek ontwikkelt, is niet bereikbaar voor het geven van een toelichting. Het bedrijf is met vakantie. zoeterwoude jan preenen Swetterhage, het centrum voor verstandelijk gehandicapten in Zoeterwoude, breidt de dagac tiviteiten voor de bewoners fors uit. De Gemiva-SVG Groep, waaronder Swetterhage valt, trekt zeven fulltime-activitei tenbegeleiders aan. Bovendien komen er naast de twee gebou wen voor dagopvang tijdelijk portocabines. De uitbreiding is mogelijk dankzij de steun van het minis terie van volksgezondheid. Net als andere centra krijgt Swetter hage het nodige extra geld. Vo rig jaar was dat tweeënhalve ton, dit jaar is dat vier ton en mogelijk gaat dat bedrag de ko mende jaren nog verder om hoog. „We zijn erg blij met deze ontwikkeling. Er is al langer vraag naar meer activiteiten voor de dagopvang, maar daar voor hadden we het geld niet", aldus P. de Gier, locatiehoofd van Swetterhage. Dat is gekozen voor een 'noodgebouw' heeft te maken met de lange termijnplannen voor Swetterhage. Gemiva wil het centrum aan de Blankaart- weg geleidelijk verkleinen en een groot aantal bewoners met begeleiding elders in Zoeter woude huisvesten. G. Gerding, voorzitter van de raad van be stuur van de Gemiva-SVG Groep: „Als je weet dat het no dige gaat veranderen, is het niet zinvol om een permanent ge bouw neer te zetten. De porto cabines zijn voor maximaal vier jaar. Daarna zien wel verder." De dagactiviteiten op Swet terhage zijn vooral bedoeld voor ernstig verstandelijk ge handicapten en bewoners met gedragsproblemen. De Gier: „De anderen worden overdag buiten Swetterhage opgevan gen." Swetterhage hoopt de plan nen nog dit jaar te realiseren. De gemeente wacht nog op de officiële bouwaanvraag, maar heeft al laten weten 'positief te genover dit initiatief te staan. het hele park. En het is nu al helemaal volgeklad met rotzooi. Had dat ding nou toch een kwast verf gegeven, dat het een beetje aardig ogend was ge weest." Hij vindt het jammer dat de gemeente geen mooier onderkomen heeft geregeld, zo als aanvankelijk de bedoeling was. „Er was sprake van dat er een soort fietsenstalling zou ko men. Maar daarvoor was een levertijd van drie maanden en dat duurde blijkbaar te lang." Van Weert constateert dat de jeugd ook 'niets moet hebben' van de hangplek. „Ik ben een paar keer gaan kijken, maar heb steeds niemand gezien. Ik denk dat de jeugd ook niet gelukkig is met dat rotding. Als er jongeren in het park zijn, dan staan ze op de brug. Ze willen 'm gewoon niet." Vies ding S. van Rossum, bewoonster van de Poortershof klaagt even eens over het uiterlijk van de hangplek. „Die keet is een vies ding." Last van de ontmoe tingsplek, waar ze af en toe een jongere signaleert, heeft ze niet. „Ze drinken hun biertje en ma ken verder geen lawaai." Burger Belangen Leiderdorp is inmiddels in de pen geklom men om bij het gemeentebe stuur te klagen over het uiterlijk van de hangplek. Volgens deze partij heeft het college de buurtbewoners toegezegd dat er een fiestenstallingachtig op trekje op het eiland zou komen. Eén bewoonster van de Poor tershof klaagt wel over herrie en overlast. „Ze dansen op die keet en de hele buurt klaagt steen en been." Uit overige reacties blijkt dat echter niet. De jeugd zelf schittert door afwezigheid. ANNETTE LAMEUER Alle 8500 huurders van Wo nen Centraal In Alphen aan den Rijn hebben van him huurdersraad een rode kaart in de bus gehad waarmee ze kunnen protesteren tegen de huurverhoging van 2,6 pro cent. Huurdersraad Alba- nianae wil die omlaag bren gen naar gemiddeld 2,2 pro cent. Op de laatst gehouden algemene ledenvergadering bleek dat de bewonerscom missies vinden dat de huren te sterk stijgen. De rode kaartenactie is vooral symbolisch en bedoeld om een signaal af te geven aan Wonen Centraal. „Voor dit jaar heeft het weinig zin meer, maar de volgende keer willen we dat de huren niet meer stijgen dan het inflatiepercen tage", aldus Hans Semein, se cretaris van de huurdersver eniging. Bijna 1300 huurders hebben reeds een ingevulde kaart te ruggestuurd naar Albanianae. De huurdersvereniging kreeg vooral veel kaarten uit Kerk en Zanen en uit de ouderencom- plexen, zoals Westerhove en de Wielewaal. In augustus overhandigt de huurdersraad de kaarten aan de woning bouwcorporatie. J. van Slobbe, hoofd woon diensten van Wonen Centraal vindt dat de huurdersraad te veel wil. „De huuraanzegging is eind mei de deur uitgegaan. We hebben uitgebreid overleg gehad, maar wij hebben het advies voor een lagere huurstijging niet opgevolgd." Slobbe noemt de argumen ten: „De verhoging van 2,6 procent is gerelateerd aan het inflatiepercentage van 2,17 procent. Verder moeten wij investeren in renovatie-pro jecten en moeten we tegenval lers in de markt kunnen op vangen." Als derde punt noemt Slobbe de relatieve huurverlaging. „Omdat een aantal woningen niet de goe de kwaliteit/prijsverhouding heeft, brengen we bij deze huizen niet meer dan nul tot een procent huurverhoging in rekening." Kwalitatief goede woningen krijgen een hoger percentage om de verschillen op te heffen. Slobbe zegt tot slot dat Wo nen Centraal met een huur verhogingspercentage van 2,6 procent nog onder het Zuid- -Hollandse gemiddelde zit van 2,61 procent. den haag/roelofarenpsveen persbureau cerberus De rechtbank in Den Haag heeft een 39-jarige man uit Roelofarendsveen, die in juni 1998 de politie bedreigde, ver oordeeld tot zes maanden voor waardelijke celstraf en een ste vige waarschuwing. De man, een Turkse Koerd, werd niet als asielzoeker er kend. De vreemdelingenpolitie gaf hem, zijn vrouw en zeven kinderen op die 8 juni opdracht de koffers te pakken. De man raakte daarop in paniek en dat draaide uit op geweld tegen de politie. De verdachte bedreigde de agenten met een schaar of een mes en met een stuk glas van een vernielde ruit. Om zijn bedreigingen geloofwaardiger te maken, verwondde hij zich zelf met de schaar tot hij hevig bloedde. De man zou boven dien een van zijn dochtertjes de schaar op de keel hebben gezet om de agenten weg te jagen. De persoonlijke omstandig heden van de verdachte recht vaardigde volgens rechter B. Kortenhorst haar milde vonnis. Een psycholoog verklaarde de man verminderd toerekenings vatbaar, maar veel zwaarder liet de rechter de reële angst van de man meewegen. Zijn vrees voor z'n leven in Turkije vond ze ge grond. Tijdens de zitting be stond er geen twijfel over de toppositie die de verdachte in nam in de organisatie van de Koerdische beweging PKK. Voor de arrestatie van PKK-lei- der Ogalan was de verdachte uit Roelofarendsveen telefonisch contactpersoon van de Koer denleider in Nederland. Dat hij ondanks die omstandigheden door Nederland naar Turkije werd uitgewezen, had een for mele oorzaak. Zijn asielaan vraag in Nederland was ongel dig omdat hij ook in Duitsland asiel had aangevraagd. De raadsman van de ver dachte pleitte op basis van deze omstandigheden dat zijn cliënt uit psychische overmacht had gehandeld en dat hij daarom zou moeten worden ontslagen van alle rechtsvervolging. Dat ging de rechter te ver. Inmid dels loopt er een nieuwe asiel procedure en loopt de verdach te in afwachting daarvan even niet het risico uitgewezen te worden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17