Vandalisme verplaatst zich naar strand Van garen en band tot spijkerbroek Duin Bollenstreek Snelheid geboden voor Katwijk in strijd tegen bordeel MAANDAG 24 JULI 2000 Koster Vredeskerk overleden katwuk Koster Leendert Guijt van de gereformeerde Vredes kerk in Katwijk is donderdag overleden. Hij is 56 jaar geworden. Guijt was in totaal ruim 24 jaar koster van de Vredeskerk. Hij wordt morgen begraven. Ondanks rijverbod de weg weer op katwuk/noordwuk/LissE/hillegomEen 55-jarige Noordwijker- houtse automobilist die wegens rijden onder invloed een rijver bod had gekregen, ging er zaterdag- op zondagnacht na zijn be zoek aan het politiebureau in Noordwijk weer in zijn auto van door. Daarop werd hij opnieuw aangehouden, nu voor het rij den tijdens een rijverbod. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. De Noordwijkerhouter, die op de Duinweg in Noordwijk werd betrapt, had drie keer zoveel drank op als is toegestaan. Een andere Noordwijkerhouter (32) had evenveel op. Hij liep op de Johannes Molegraafstraat in Noordwijk tegen de lamp. Ook hij kreeg een rijverbod opgelegd en een proces-verbaal. Lichtmasten bij TOP sassenheim Korfbalvereniging TOP in Sassenheim wil twee vijf tien meter hoge lichtmasten en een scorebord plaatsen. Met de hoogte komt de korfbalvereniging tegemoet aan mogelijke be zwaren van omwonenden. Oorspronkelijk wilde de sinds enkele jaren in de wijk De Wasbeek gehuisveste club lichtmasten van achttien meter hoog. Door plaatsing van de lichtmasten kan de club ook 's avonds op de velden trainen. Dat is nodig omdat de vereniging een stevige groei doormaakt. Voor vier masten kreeg de korfbalclub geen bouwvergunning, de hoogte werd op ad vies van de gemeente aangepast. „Hoge masten zouden te veel overlast voor de omliggende woningen geven. Toen zijn we met hangen en wurgen op vijftien meter uitgékomen. De lichtmas ten moeten namelijk naar heneden én richting snelweg schij nen aldus voorzitter E. de Vos. Bromfietser breekt been katwuk Een 21-jarige bromfietser uit Katwijk heeft zaterdag avond zijn been gebroken, doordat hij op de Hoorneslaan ach terop een auto knalde. De auto sloeg rechtsaf de Fagelstraat in. De bromfietser zag dat te laat, waarna een aanrijding niet meer was te verkomen. Fancy-fair in Katwijkse Wilbert katwuk Koekhappen en andere spelletjes, een loterij en ver koop van lekkere hapjes. Dat gebeurt allemaal tijdens de jaar lijkse fancy-fair die op zaterdag 26 augustus in verzorgingste huis De Wilbert aan de Overrijn in Katwijk wordt gehouden. De opbrengst van de fancy-fair is voor een groot deel bestemd voor het laten rijden van de rolstoelbussen waarmee de Wilbertbe- woners uitstapjes kunnen maken. De fancy-fair is tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags. Boeken voor een gulden lisse Boeken voor een gulden. Voor dat buitenkansje kan ie dereen komende zaterdag terecht bij de Lissese bibliotheek aan de Vuursteeglaan 9. Daar worden afgeschreven boeken opge ruimd voordat de boeken verhuizen naar het nieuwe onderko men aan de Koninginneweg. De verkoop heeft plaats tussen tien en twaalf uur 's morgens. De bibliotheek gaat vervolgens drie weken dicht augustus dicht. In die tijd worden de boeken verhuisd. Op maandag 21 augustus is het nieuwe pandopen. Het is nu ieder weekeinde raak De paviljoenhouders in Katwijk hebben het deze zomer tot nu toe vooral druk met vandalisme. De vernielingen van afgelopen zaterdagnacht zijn de zo veelste in een reeks inbra ken, brandstichtingen en vandalisme, zegt D. Groe- newegen, voorzitter van de vereniging van strandpa viljoenhouders. Door veel politietoezicht elders in het dorp zou de overlast zich naar het strand heb ben verplaatst. katwijk «job de kruiff vervolg van voorpagina „Het is nu ieder weekeinde raak", zegt H. Groen, eigenaar van het Zeepaviljoen, zondag middag terwijl hij het slagveld overziet. Elke zaterdag- en zon dagochtend is het afwachten wat er nu weer is gebeurd. Van wat lege bierblikjes en een paar verschoven cabines kijkt hij niet meer op. „Om tien uur ziet het er altijd weer tiptop uit." Maar gisteren was de schade groter dan ooit. Tachtig cabines lagen om, een aantal was kapot, ligstoelen her en der verspreid. „Het huilen staat je nader dan het lachen", zegt Groen. Hij is de vernielingen spuug zat en besloot dat ditmaal ie dereen ze mocht zien. Niet dat hij de daders tot inkeer denkt te brengen. Maar misschien dat het de gemeente of de politie de ogen opent. De ergernis van sommige van zijn klanten neemt hij voor lief. En er is ook veel begrip. Laconiek wordt hem gevraagd 'feessie gehad?' of 'Bommetje ontploft?'. Veel Katwijkers weten al hoe het er 's nachts op het strand aan toe kan gaan. Een oplossing hebben ze niet. W. Molenkamp van de zo- meracademie denkt dat de el lende zich hooguit verplaatst. Als het waar is wat de agenten zeggen - dat het dorp nu schoon is en dat er uit het cen trum weinig klachten meer ko men - dan zitten ze nu dus hier. Zeker sinds die bunker is dicht gegooid." De oplossing zoekt hij 'aan de basis'. Hij verbaast zich er bijvoorbeeld over dat jongerencentrum Scum in de zomer dicht is. Maar hij zegt ook te weten dat de vernielin gen tussen drie en zeven moe ten zijn gepleegd. Zelf meer in de gaten houden is daarom ook geen oplossing „Dan zou je hier een woning moeten hebben." Een strandwacht opzetten lijkt hem evenmin zinvol. Dan mis schien nog eerder videobewa king. Molenkamp heeft al een boek vol met foto's. Vernielingen aan het pand van zijn zomeracade- mie, bergen bierflesjes op het Strandplein, en binnenkort dus ook het kiekje van de vernielde houten brug, waar op 29 april de koninklijke familie nog met het levende schilderij poseerde. Dat die„brug op zijn kant is ge zet, duidt op een flinke groep daders, maar meer weet nie mand. Groen zegt niet van plan te zijn zelf te gaan surveilleren, al zijn er volgens hem wel strand tenthouders die dat doen. Be wakingsdiensten hebben geen four wheel drives of zijn niet te betalen. De dertien zelfstandi gen moeten dus maar hun ei gen hachje bewaken, conclu deert Groenewegen. „Ook al gaat dat inderdaad gepaard met laat naar je bed, 's nachts uit je bed of niet naar je bed." De politie komt alleen op het strand voor de verkeerde din gen, vindt J. Hoek, 'oer-Katwij- ker' en een van de badgasten van wie de cabine omlag. „Niks mag hier. Als je gaat vliegeren komen ze je wegsturen. Maar nu liggen er tachtig hokjes om en er gebeurt niks." Ook Molenkamp is cynisch. „De burgemeester had het met nieuwjaar toch over een vanda- lenzone op het strand? Nou, als -ie dit bedoelt, dan is die er dus." <^7 De houten brug die sinds de Koninginnedagviering in Katwijk op het Strandplein kamp van de zomeracademie weet nog niet of hij hem laat repareren. stond en veel door toeristen werd gebruikt, zaterdagnacht door onbekenden vernield. W. Molen- FOTO DICK HOGEWONING Heel hard doorwerken tijdens de zomer maanden. Dat advies geeft P. de Goeij van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) aan Katwijk. Het ge meentebestuur wil door het aanpassen van de algemene plaatselijke verorde ning (apv) en de bestemmingsplannen voorkomen dat in de sportschool Van Leeuwen een bordeel komt. De Katwijk- se advocaat M.Hengst heeft daarvoor inmiddels een aanvraag bij het gemeen tebestuur ingediend. Door de verandering in het Wetboek van Strafrecht per 1 oktober wordt on der meer het souteneursverbod ge schrapt, in de volksmond beter bekend als het bordeelverbod. Een sekshuis is straks voor de wet een normaal bedrijf. Aan de gemeenten is het om regels op te stellen als ze niet wensen dat op allerlei plekken bordelen worden geopend. Er zijn gemeenten in Nederland die dat bewust achterwege laten en de komst van bordelen aan de 'vrije markt' overlaten. Andere voelen daar weinig voor. Zo willen Rijnsburg en Voorhout een bordeel weren door strenge eisen te stellen aan vestiging. Noordwijk kiest voor het toelaten van hoogstens één bordeel zonder een plek aan te wijzen. Het Katwijkse college koos aanvankelijk voor het aanwijzen van het industrieter rein 't Heen als locatie voor een bordeel. De rest van Katwijk zou dan van deze bedrijfstak verschoond moeten blijven. Geen enkele politieke partij bleek bereid dit standpunt te steunen. Volgens VNG-medewerker De Goeij hebben gemeenten twee instrumenten om de komst van bordelen te reguleren. De apv kan worden aangepast en er kan een zogeheten paraplu-bestemmings plan worden opgesteld. Dat regelt in een keer een specifiek facet (zoals de ope ning van bordelen) voor alle bestem mingsplannen. „Je leunt in dat plan bor delen simpelweg verbieden, alleen loop je dan het risico dat je uiteindelijk door de rechter wordt teruggefloten. Want het is uitdrukkelijk de bedoeling van de wetgever dat er wel bordelen mogen ko men. Bovendien druist een totaalverbod in tegen artikel 19, lid 3 van de Grond wet waarin het recht van vrije arbeid is Er zijn gemeenten die kiezen voor het toelaten van één escortbureau. Volgens De Goeij eigenlijk een 'verkapt bordeel verbod' waarvan het de vraag is of het stand houdt voor de rechter. Een andere gemeentelijke oplossingen is regionale samenwerking, waarbij gemeenten ge zamenlijk beslissen dat bij voorbeeld in acht gemeenten drie bordelen mogen komen. Ook daarvan staat niet vast of dit voor de rechter overeind blijft. Het aanwijzen van een plek voor een bordeel en het uitsluiten van bepaalde gebieden in een gemeente is volgens De Goeij tot nog toe de meest gangbare va riant in Nederland. De gemeenten kun nen dan vervolgens nog nadere regels opstellen waar een bordeel aan moet voldoen. De Goeij wijst erop dat het vaststellen van een paraplu-bestemmingsplan tijd kost. Minimaal een jaar - en als er be zwaren worden ingediend duurt het veel langer. Een wijziging van de apv kan wel snel geregeld zijn mits de politieke wil aanwezig is. En dat lijkt, gezien de dis cussie in mei, in Katwijk nog heel lastig te worden. De VNG-medewerker wil niet uitsluiten dat er voor 1 oktober nog wat geregeld is. „De wonderen zijn de we reld nog niet uit." t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Dinsdag 24 Juli N00RDWIJKERH0UT - Noordwijkerhout is toch een bevoorrechte plaats. Is duin en bosch zoo be volkt, dat het menig weidgerechte met verlangen doet uitzien naar den tijd, waarin hij het geweer kan opnemen om zijn weitasch te vullen. Ook het water in onze omgeving eischt de aan dacht door den rijkdom aan visch. De resultaten van de tuinderij, hier een hóofdbron van bestaan, zijn tot dusverre middelmatig. De dop erwten zijn reeds en wel wat vroeg afgeloopen; met het plukken der raspers is men bezig en de capucij- ners zullen spoedig volgen. De boonen, die in het begin veel van koude hebben te lijden gehad, heb ben zich bij het warme weer der laatste weken vrij wel hersteld. Door ziekte zijn echter sommige partij en achterlijk geraakt en hoewel de groote warmte hun zichtbaar goed doet, is nog moeilijk te bepalen of de opbrengst over het geheel schitterend zal zijn. Het verlangen naar een opfrisschertje wordt met den dag sterker. ANNO 1975 Donderdag 24 juli Mode Be One sluit bijna eeuw Tissing Mode af Mode is geen kunst. Degenen die dat beweren, verkondigen flauwekul. Mode is een afspie geling van maatschappelijke stromingen. Als je modebewust wilt zijn, moet je goed op straat naar de trendsetters kijken. Zij bepalen hoe het modebeeld er over twee jaar uitziet. Voor Ep Tissing uit Lisse is het allemaal zo simpel als wat. Na een leven lang 'in de mode' gewerkt te hebben, weet hij ook waarover hij praat. Tissing (59 jaar) had namelijk vijf modeza ken, waaronder één in Lisse, in Blokhuis. Onlangs heeft hij zijn bedrijf, Modehuis Tissing b.v. met andere winkels in Alphen aan den Rijn, Woerden, Hoofd dorp en Baarn verkocht aan Hein Brennirikmeijer. De naam doet vermoeden dat er connec ties zijn met C&A, maar dat is niet zo. Brennirikmeijer is na melijk directeur van Mode Be One, een modeketen met in middels tien winkels in heel Nederland. Eind van dit jaar gaat Mode Be One de naam vervangen aan de gevels van de winkels. De Lissenaar over de overna me: „Ik ben nu 59 en heb altijd gezegd voor mijn zestigste te willen stoppen. Je bent dan te oud om in te kopen. Dat is hard werken en het wordt steeds moeilijker om aan te voelen wat aanslaat. Hein en ik kennen el kaar al lang. We hebben zo'n beetje dezelfde filosofie over mode en toen bleek dat tachtig procent van onze collecties el kaar overlapt en de zakelijke as pecten ook geen belemmering bleken te zijn, hebben mijn vrouw en ik de knoop doorge hakt. Geen van onze drie zonen wilde in de zaak." De historie van Tissing Mode gaat terug naar 8 maart 1907. Op die dag begonnen Egbert Tissing en Aleida de Liefde aan de Van der Veldstraat 'toevallig' in Lisse een manufacturenzaak. Opa en oma waren handelsrei zigers, vertelt Tissing. „Later besef je pas hoe enorm vooruit strevend vooral mijn oma ge weest moet zijn. Een vrouw die in die tijd met koffers langs de winkeliers trok, moet haar tijd ver vooruit zijn geweest. Ze was in ieder geval zeer geëmanci peerd." Op een gegeven moment vond het handelsechtpaar, dat uit Noord-Holland kwam, het gesleep welletjes en wilden de echtelieden een eigen zaak be ginnen. Toen hun oom, die sta tionschef in Lisse was, hen wees op het feit dat er in dit bollendorp voldoende plaats de derde generatie aan de slag. Ep Tissing trof een zaak aan met een enorm breed assorti ment met veel zogeheten cou rante textiel. Dit behelsde arti kelen als handdoeken, tafella kens en servetten. Daarnaast dames- en herenkleding. „Ik ben me eigenlijk steeds meer gaan specialiseren in kwaliteits mode voor de vrouw tussen de 25 en de 50 jaar. En", voegt hij er aan toe „voor de vrouw die zo oud wil blijven." Hoe is die mode, lüidt de vraag. „Ik behoor tot de genera tie die als allereerste de spijker broek heeft aangetrokken. En dan doe je hem dus nooit meer uit. Ik houd van vlot en sportief. Dat bepaalt dan uiteindelijk ook je succes, want je zakelijk succes wordt bepaald door ge loof in je product. De bloeme tjesjurk verdween bij mij al snel uit de rekken." Tissing is niet een man ge weest die zelf altijd achter de toonbank van zijn Lissese filiaal was te vinden. Integendeel. „Verkopen was niet mijn hob by. Ik hield daar niet zo van. We, mijn vrouw Joke en ik, wa ren eigenlijk weinig in de win kel in Lisse. We waren of op pad, of in ons kantoor of in de andere winkels. Ik vond het veel leuker om de organisatie - we hadden zo'n kleine vijftig man personeel in dienst - goed te la ten functioneren. Dus samen met een club mensen een goed economisch resultaat tot stand brengen. Dat was steeds mijn motivatie." Ep Tissing voor de zaak in Lisse. „Mode is geen kunst." FOTO DICK HOGEWONING NOORDWUK AAN ZEE - Gisteren was het de tweede dag van de strandzesdaagse - een wandel-zwem- kampeer-tocht- die bij Hoek van Holland van start ging. Op de foto de familie De Romijn uit Leiden. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD NOORDWIJK AAN ZEE - De sauna van 'Huis ter Duin' is door onbekende oorzaak gisteren geheel af gebrand. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Zekers is wel, dat de schadepost groot zal zijn, aangezien behalve de sauna ook de flipperzaal, het solarium, de biljartzaal en een kin- dercreche door waterschade voorlopig onbruikbaar zullen zijn. Met dit slechte weer is dit een financiële strop. De gemeente is aan het onderzoeken, hoe de brand ontstaan kan zijn. ROELOFARENDSVEEN - Sinds kort woont Neder lands meest geliefde oom agent in een nieuwbouw- wijkje van het Zuidhollandse plattelandsdorp Roe- lofarendsveen. Het is even zoeken om de goede deur te vinden, in die wirwar van moderne (dool)hofjes. Een in de buurt rondscharrelende postbode ont plooit een brede grijns, als hij verneemt bij wie we moeten zijn: "meneer Geels? Oh, 'Brom' bedoel je. Makkelijk genoeg te vinden". Zoals ook fanmail uit Amerika probleemloos in de juiste brievenbus belandt, zoals naderhand bij de acteur thuis zal blijken. Zelfs als die bewonderaars van overzee alleen maar adresseren met 'Aan Brom snor, Holland'. Zo mateloos is de populariteit, waarin de nu 67- jarige Lou Geels zich nog altijd mag verheugen. Als hij op de rijksweg koerst, herkennen de inzittenden van inhalende auto's hem al aan zijn achterhoofd... Dan gaan ze voor of naast hem rijden, zwaaiend ach ter de autoramen. Nee, rust van de anonimiteit is de toneel- en tv-speler niet beschoren. Hij kan zijn be snorde gezicht nergens vertonen, zonder dat de mensen elkaar aanstoten. Hij»gaat daar niet onder gebukt. Integendeel, met zelfs iets van ijdelheid ge- nottert hij van die blijken van herkenning. "Het is onzin als collega's het vervelend vinden om aldoor te worden aangesproken op straat. Daar werk je toch naar, als acteur?" was voor een garen-en-band- winkel, was de beslissing om in Lisse neer te strijken snel geno- Ze hadden een zoon (de va der van Ep) en hij bestierde de zaak in de crisis- en oorlogstijd. Geen gemakkelijke periode, maar hij profiteerde eveneens van de opbloei van de econo mie die na 1950 inzette. Het stond voor Ep van meet af aan vast dat hij zijn vader zou op volgen. De winkel was toen aan de Kanaalstraat 33 te vinden. In 1963 was het zover en kon

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16