'Blad recht, ja, zo gaat-ie goed' Passanten Zomer 2000 Rust is niet duur op de Oude Kooi MAANDAG 24 JULI 2000 Met de boot naar de vogels Net als in andere jaren houdt Avi fauna in de maanden juli en au gustus zogenaamde combi-toch ten per boot naar het vogelpark in Alphen aan den Rijn. Vanaf ver schillende opstapplaatsen in de regio maken de rondvaartboten een tocht door het polderland schap van het Groene Hart, waar na een bezoekje wordt gebracht aan het park met zijn drieduizend exotische vogels. Nieuw dit seizoen in Avifauna is de zogenaamde Lori Landing. In een tropische kas wandelen be zoekers tussen een grote kolonie honingpapegaaien. Kinderen kun nen de bontgekleurde lori's voe ren met door Avifauna zelf gepro duceerde nectar. In de speeltuin, met cje hoogste glijbaan van Nederland, zijn er in de zomermaanden speciale shows voor kinderen. Iedere middag tre dende superspeurders Toekie en Tek op in de Toekan 'Tecs Thea tershow. De boten vertrekken op donder dag en vrijdag om 09.30 uur van uit Leiden. Er zijn extra opstap plaatsen in Voorschoten en Lei derdorp. De prijzen voor een dag je varen en vogels kijken zijn af hankelijk van de opstapplaats vanaf 17,50 gulden. Rond 18.00 meren de boten weer af. Voor informatie over de combi- tochten: 0172-487592. In de 'Lori Landing' van Avifauna komen de papegaaien wel heel dichtbij. foto henk bouwman Verstandelijk gehandicapten uit de regio gaan een dagje roeien Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan hef water. In de rubriek Passanten aandacht voci| personen die een bijzondere band hebben met wateB Naam: Steven Krol (13) Woonplaats: Leiden Beroep: scholier Gezien: Kaagsociëteit Kun je een beetje zeilen? „Mwahhh, een beetje." Maar je hebt twee weken geleden toch meege daan aan een grote wedstrijd? „Ja, het Europees kampioenschap Optimist-zei len in het Gardameer. Ik ben negentiende gewor den, van de driehonderd deelnemers." Hoe krijg je dat voor elkaar? „Je moet je goed concentreren, steeds blijven op letten wat de anderen doen. En je moet zelfver trouwen hebben. Weten dat je erbij hoort, bij de top." Twaalf wedstrijden zeilen in zes dagen, alleen in een bootje, hoe houd je dat vol? „Het is gewoon onwijs leuk om mee de doen aan zo'n groot evenement. En je raakt eraan gewend datje alleen zit. Lichamelijk is het wel zwaar. Daarom heb ik van tevoren veel getraind om een goede conditie te krijgen. Om vijf uur 's middags kwamen we van de boten af en dan gingen we voor het eten even slapen en na het eten meteen weer naar bed." Geen tijd dus om met de meiden te dollen? „Op de laatste avond wel hoor..." Nog twee jaar in een Optimistje varen, en daar na? „Een tweemansboot, da's gezelliger en daar heb je hele mooie van. Een Laser 4000 bijvoorbeeld. Die heeft een v-vorm en is heel snel. Maar dat kost wel wat." TEKST SASKIA BUITELAAR Veenwatering Een privé-eiland voor nog geen 300 gulden per jaar. Het kan in Nederland, en nog niet eens zo ver hier vandaan ook. Op de Ou de Kooi namelijk, een weelderig begroeid stukje land midden in de Kagerplassen. 'Prive-terrein' en 'aanmeren slechts voor leden UVW' melden bordjes langs de waterkant wei nig uitnodigend. Maar wanneer de Waterkrant-boot er toch de trossen heeft losgegooid, blijken de bewoners van het eilandje nog reuze vriendelijk. „Of jullie hier even mogen liggen? Och ja, natuurlijk", meldt het Katwijkse echtpaar Huig en Lena van Duyn. „Je mag ook wel even rond kijken, als je wilt." Ze zijn ook graag bereid om tekst en uitleg te geven over het 'pri vé-eiland'. „Het klinkt misschien wat elitair, zo'n eilandje alleen voor leden. Maar dat valt wel mee hoor. Het is eigendom van de Unie van Watertoeristen en daar ben je al voor 275 gulden per jaar. Of nee, hoeveel is het..., 290 gulden zegt mijn vrouw. Een beetje onwennig stappen de jongeren van internaat Cundera uit Leiden in de grote, ietwat wiebelende roeiboot. Er staat een mild windje, de zon laat zich niet zien. Jeffrey en Elisa pakken de roeispanen. „Even wachten, jongens", klinkt het vanaf de ka de, „de kapitein komt zo." Even later stapt Douwe in. Hij stelt voor om eerst wat oefeningen te doen alvorens aan de grote vaart te gaan beginnen. De jongens en meisjes volgen zijn aanwijzingen op maar het roeien blijkt nog een hele kunst. Elk jaar houdt Club 58 een wa tersportdag voor verstandelijk gehandicapten uit de Leidse re gio, de Rijnstreek en de Bollen streek. Dit evenement is georga niseerd in samenwerking met de leden van roeivereniging Asopos de Vliet, zeilvereniging de Blau we Schuit en kanovereniging Le- vitas. Zaterdag was het weer zo ver, in het Universitaire Water sportcentrum in aan de Dwars- wateringkade in Leiderdorp. „Zorg dat het rubbergedeelte van je roeispaan in de haak ligt", legt 'kapitein' Douwe uit. „Strek je armen, houd je blad recht, naar je toe trekken!" De aanwij zingen komen niet helemaal over. Het gekletter van de hou ten riemen is niet van de lucht. „Als we de beweging allemaal op hetzelfde moment doen, gaat het vast beter", belooft Douwe. En ineens hebben ze de slag te pak ken. „Ja, zo gaat-ie goed." Ieder een is doodstil en ijverig bezig. Er komt een motorbootje aan. De passagiers zwaaien enthousi ast. De groep kan even niet te- rugzwaaien, want de boot is te rechtgekomen in het riet. Een paar eenden klimmen verschrikt kwakend de kade op. Douwe blijft intussen enthousiast coa chen. „Kom op jongens: in, uit, in, uit." Verstandelijk gehandicapten uit de Leidse regio, de Rijnstreek en de Bollenstreek gingen zaterdag een dagje het water op. foto dick hocewoninc Tijd om te genieten van het prachtig groene polderland schap is er niet. Gewerkt moet er worden. Bebita vindt de roei spaan nogal zwaar. Vrijwilligster Ingrid biedt aan haar te helpen. De boot gaat mooi vooruit. In eens gaat er een mobiele tele foon. „O, Ferry, het is tijd voor je medicijn." We botsen zachtjes tegen de roeibootjes langs de ka de. Een vrouw van het verhuur bedrijf kijkt ietwat zorgelijk, maar alles gaat prima. De tocht wordt netjes afgerond en ieder een stapt vrolijk aan wal. „Dit jaar zijn er minder deelne mers komen opdagen dan voor gaande jaren, zegt Jannetje Bootsma van de roeivereniging. Ze wijt dat aan vakantieperiode. „Vorig jaar was de watersport dag in juni. Maar omdat deze keer in die periode het EK voet bal was, is de dag verschoven naar juli. En dan zijn toch veel mensen met vakantie." Saïd zit fier in een rode kano. Hij vindt kanoën een makkie. „Ik heb weinig ervaring. Maar d'r is echt niks aan." Hij loopt naar zijn vrienden van het gezinsver vangend tehuis De Haardstee, die buiten bij de kantine van de vereniging een kopje koffie drin ken. Even later komt hij naar buiten met een pilsje. „Da's geen goeie combinatie hoor, water en bier", waarschuwt Guus van der Meer van Club 58. Saïd haalt zijn schouders op. Voor hem kan de dag niet meer stuk. ANNETTE LAMEUER Steven Krol: Je moet je goed concentreren, steeds blijven opletten wat de anderen doen. En je moet zelfvertrouwen hebben." Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst' weg aan lezers. Aanvrc Leidsch DagblacCafdeling Promotie, postbus 54, 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen Leiden kijkt ons in de rug Voorschoten links, Wassenaar rechts Maar om de fietser heen klinkt slechts Zijn eigen hijgen Keren wij naar de aarde terug De herrie van het steedse leven Of verpozen wij nog even In 's werelds zwijgen De wind wijst ons in licht gebaar Waar onze geest vliegt met de meeuwen De horizon voert ons omlaag Nou goed, voor een kleine 300 gulden per jaar ben je daar lid van. Dat is wel te doen, toch?" Voor dat geld hebben de leden onbeperla toegang tot het ei landje. En niet alleen dat, ze kunnen ook terecht op soortge lijke eilandjes in of jachthavens bij de Loosdrechtse plassen, de Westeinder plassen, het Rotte- meer en verscheidene andere plaatsen in Nederland. Heel veel luxe moeten de leden overigens niet verwachten op zo'n eiland. De Oude Kooi bij voorbeeld herbergt een kleine speeltuin, een zwemvijvertje en een enkele loods. Meer voorzie ningen telt het niet. Maar daar hebben de meeste leden volgens Huig en Lena van Duyn ook niet zo veel behoefte aan. „De ver eniging houdt hier soms een barbecue of wat spelletjes voor de kinderen. Maar heel veel meer ook niet. Mensen komen hier vooral voor de rust. En die heb je hier volop. Als je wat meer drukte om je heen wilt hebben, kun je beter naar de overkant Otnsingeld door de Randstad maar Omringd door rust en stilte Naar de skyline van Den Haag gaan", zegt hij wijzend op de passantenhaven De Kever bij Kaageiland. Dat het rustig is, blijkt al snel tij dens een kleine rondgang op het eilandje. Hoewel er enkele tien tallen UVW-leden rond de Oude Kooi liggen afgemeerd, is er nau welijks een geluid te horen. „Het is eigenlijk net een camping, maar dan een hele stille. Zo'n soort camping bij een boer, in derdaad", zegt Huig van Duyn. Overigens houdt de UVW streng bij of de aanmeerders ook inder daad leden van de unie zijn. „Bijna elke dag komt de regio commissaris controleren". Het blijft immers een privé-eiland. WIM WEGMAN foto: WIM DIJKMAN tekst: ANTON DIEDRICH

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15