Persoonlijkheid niet van invloed op kankerprognose Belangrijke stap in strijd tegen diabetes Gezondheid Even "n vlekje wegwerken GGD wil tbc-patiënt kuur onder dwang laten af mak Ontdekker HPU beticht van kwakzalven Hardhorendheid verhoog de kans op valpartijen MAANDAG 24 JULI 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-5 „Met Jan Plezier. Ik heb groot nieuws, ik ga trouwen! Over vier weken is de grote dag." Het is telefonisch spreekuur. Pa tiënten bellen voor kleine problemen, of geven - zoals nu - ook wel eens leuke dingen door, die ze persoonlijk willen toelichten. „Maar nu heb ik een klein probleempje, ik heb zo'n keelpijn. Kan u daar snel iets tegen geven? Ik heb nog zoveel te doen, ik heb geen tijd om ziek te zijn." Tja, het is begrijpelijk, en ik wil Jan graag ter wille zijn. 'Heb je koorts, ben je er erg ziek van, voel je je moe?', Vraag ik op mijn beurt. Het lijkt allemaal niet zo ernstig, hij heeft wel last van zijn keel, en hoesten moet hij ook, maar het meest vervelende is het tekort aan slaap vanwege nachtelijk hoesten. Keelontste kingen worden soms veroorzaakt door een virus, soms door een bacterie. Alleen in het laatste geval kan een antibiotica- kuur helpen. Bij een virale infectie moet de patiënt uitzieken, zijn weerstand verhogen en voldoende slapen. Na deze infor matie kiest Jan voorlopig voor een tabletje tegen de hoest, opdat hij beter kan slapen. „Ik kom langs, als het erger wordt", zegt hij. „Ik houd niet zo van al die medicijnen." Een weekje later meldt hij zich met pijn in zijn rug. „Te hard gewerkt", denkt hij. „We willen het huis af hebben op onze trouwdag. En het zit een beetje tegen, de keuken is te laat ge plaatst, daardoor kom ik nog in tijdnood." Van de rust waarover we gesproken hebben, is dus niets te rechtgekomen. De keelpijn is praktisch over, voor zijn rug pijn wil hij graag een peppil. Dat kan hij wel willen, maar wat ik voor hem heb is een 'nsaid', dat is een pil, die de rugklach ten remt door pijnstilling en een ontstekingsremmend effect. Nog twee weken te gaan tot de grote dag! Vijf dagen later belt hij weer op, dit maal voor een spoedcon- sult. „Ik zit nu met mijn hele lijf onder de rode vlekken. Dat wordt wat op de trouwfoto! En we hebben nog wel een strandvakantie geboekt na onze trouwdag. U moet er wat aan doen. Stuur me desnoods maar naar de dermatoloog." Dat lijkt me een stap te ver. Als eerste denk ik aan een ver keerde reactie op de nsaid's, die hij voor zijn rug gekregen heeft. 'Laat die maar direct staan, ik geef een ander medicijn, waardoor die heftige reactie geremd wordt', besluit ik. „Kom over vijf dagen maar terug, dan hebben we nog ruim een week tot je trouwen. Tracht te ontspannen, anders wordt het er alleen maar erger op." Jan baalt, dat is duidelijk, maar ik heb goede hoop. Meestal klaart de huid in zo'n situatie op na vijf dagen. Na vier dagen is hij terug. „Het gaat echt niet goed met mij", zegt hij. „Kijk nou toch, het is gewoon geen gezicht." lans armen en benen en zijn romp zitten onder de rode plek jes. Zijn gezicht en handen zijn gespaard. Gelukkig voor de foto! Als ik er overheen ga met een stomp mesje, zie ik een soort kaarsvetfenomeen. Dit lijkt verdacht veel op psoriasis, een huidziekte die meestal in familiair verband voorkomt. Ik ken Jan al jaren, hij heeft nog nooit zo'n huiduitslag gehad. Ik bel de dermatoloog. Die toont gevoel voor de situatie. Jans kwaal is medisch weliswaar niet zo urgent, maar sociaal een nijpend probleem. De dermatoloog komt tot dezelfde conclusie. Deze vorm van psoriasis wordt opgewekt door een keelontsteking, de rug klachten had Jan waarschijnlijk aan dezelfde ziekte te dan ken. Hij krijgt nu alsnog een hoge dosis penicilline, om de klacht te bestrijden. Daardoor wordt de huiduitslag minder. Een crème moet de plekjes wegwerken. Ian besluit om het nu echt even rustig aan te doen, na de trouwerij kan hij ook nog dozen uitpakken. Er hangt uitein delijk niets van af. Hij boft dat zijn huwelijksreis hem met zijn jonge bruid naar Israël voert, aan zee. Dat komt zijn huid ten goede. Als ze terug zijn, komt hij terug bij de dermatoloog. Hij on- dergaat een aanvullende behandeling onder een speciaal soort hoogtezon. De huid blijkt van de kunstzon ook aardig op te knappen. Jan heeft er vrede mee en kan het eindelijk opbrengen vol doende rust te nemen. Zijn jonge bruid vindt de hele geschie denis gelukkig geen punt: „Gelukkig zit het maar aan de buitenkant!" MARIEKE VAN SCHIE, huisarts „Iemands persoonlijkheid heeft geen invloed op het krij gen van kanker.'" Volgens prof.dr. R. Sanderman kunnen we de nog veel gehoorde be wering, dat iemands persoon lijke eigenschappen de kans op kanker vergroten naar het rijk der fabelen verwijzen. Vo rige maand aanvaardde hij met een intreerede officieel zijn benoeming tot hoogleraar 'psychosociale oncologie' aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. „Veel mensen denken nog dat personen die hun gevoelens onderdrukken, vaak voor ande ren klaar staan, maar daardoor zelf emotioneel in het gedrang komen, vaker kanker zouden krijgen dan mensen met een andere persoonlijkheidsstruc tuur. Maar die bewering is niet goed onderbouwd. Goed opge zette, wetenschappelijke stu dies, ook van ons, laten niet of nauwelijks aanwijzingen zien, dat dit het geval zou zijn. Ver geet dat verband maar." De nieuwe hoogleraar, tevens wetenschappelijk directeur van het Noordelijk Centrum voor Gezondheidsvraagstukken (NCG) van de Groninger uni versiteit, heeft ook twijfels over de invloed van persoonlijk heidskenmerken op de resulta ten van behandeling en op een verlengde overleving van kan kerpatiënten. De aanwijzingen voor een dergelijke positieve in vloed noemt hij spaarzaam. Daarmee wil hij niet gezegd hebben dat een 'fighting spirit' bij patiënten met kanker geen positieve uitwerking heeft. „Het actief met de ziekte omgaan, het zich niet bij de situatie neerleggen geeft wel degelijke een verbetering van hun kwali teit van leven. Maar daar zou je het ook bij moeten laten. Een 'fighting spirit' geeft geen extra verlenging van het leven, daar zijn geen bewijzen voor. Patiën ten die niet over een dergelijke mentaliteit beschikken, moeten we geen schuldcomplex aan praten." Voor kankerpatiënten is het van groot belang, dat ze vanuit hun omgeving sociale steun krijgen. „Hoe ze die steun oppakken heeft, zo is gebleken, wel met persoonlijkheidseigenschappen te maken." Dat kan positief, maar ook negatief uitpakken. Een voorbeeld. „Het is een hele kunst om open over je ziekte te praten zonder daarmee ook voortdurend de aandacht voor je aandoening te claimen. Het is essentieel dat er op den duur niet een heel onevenwichtige relatie ontstaat met wie die so ciale steun verleent, zeker wan neer deze niet de partner is, maar een vriend(in) of buur - Prof.dr.R. Sanderman. man of -vrouw. Dat kan heel verstorend werken." In de meeste gevallen zal het de partner zijn die een sleutelrol speelt bij het verwerken van de ziekte. „Meestal werkt dat heel goed, maar niet altijd. Partners kunnen ook voor de problemen weglopen, angstig of depressief worden." De klinisch psycholoog is be trokken geweest bij diverse pro gramma's om kankerpatiënten en hun partners bij psychosoci ale problemen weer richting aan hun relatie en leven te ge ven. „Na zo'n vijf tot zes ge sprekken blijken patiënten en hun partners met behoorlijk veel depressieve klachten zich veel beter te voelen. Maar we moeten ervoor waken, dat kan kerpatiënten na de specialist di rect naar de psycholoog lopen. Daar ben ik helemaal geen voorstander van. Heel veel mensen met ernstige ziekten doen het uiteindelijk prima. Ze gaan wel door een diep dal, maar redden het toch zelf of sa men met een partner." Onderzoek van zijn instelling is er mede op gericht erachter te komen welke patiënten, al of niet met een partner, op welk moment van hun ziekte voor dergelijke gesprekken in aan merking zouden komen. Ook het weer controle hebben over hun situatie is voor patiën ten met kanker van niet geringe betekenis, aldus Sanderman. FOTO GPD J.DE JONG „Controle over hun ziekte kun nen ze niet krijgen, wel over hun situatie, over hun leven. Zonder psychotherapie en als het nodig is, met. Hoe vaak gaan patiënten niet van de ene naar de andere behandeling? Zonder daar al te veel bij stil te staan, krijgen ze misschien wat al te veel informele hulp aange boden, maar durven daar geen nee tegen te zeggen. Ze worden geleefd. Door toch het heft weer wat meer in eigen hand te nemen, een zekere controle over hun situatie te scheppen, kunnen ze hun kwaliteit van le ven op een positieve manier beïnvloeden." HENK HELLEMA» Diabeten kunnen de insuline- spuit nog niet massaal weg doen, daarvoor is de ontdek king die Canadese artsen heb ben gedaan nog te pril. Maar het is wel „heel spannend, een zeer belangrijke stap", zegt im- munoloog Bart Roep van de Universiteit van Leiden. „We mogen echter geen valse ver wachtingen wekken bij een kwetsbare patiëntengroep." Canadese onderzoekers zijn er in geslaagd zijn cellen te trans planteren die insuline produce ren. De acht patiënten met sui kerziekte die zijn behandeld hoeven daardoor al een jaar lang geen insuline meer te spuiten. In Nederland verricht Bart Roep soortgelijk onder zoek. Ook hij heeft door middel van transplantaties patiënten van de insuline afgeholpen, maar daarvoor waren wel paar denmiddelen nodig. Het Cana dese onderzoek biedt uitzicht op een patiëntvriendelijker be handeling. Nederland telt ruim 350.000 diabetespatiënten en waar schijnlijk loopt een even groot aantal mensen rond dat diabe tes heeft, maar bij wie de ziekte nog niet is ontdekt. Het lichaam van diabeten maakt geen of on voldoende insuline aan. Deze Zo'n honderdduizend diabeten moeten dagelijks nog insuline spuiten. stof is nodig om de suikerspie- gel in het bloed op orde te hou den. Zonder medicijnen kun nen patiënten in coma raken. Ook kunnen suikerpatiënten na verloop van tijd allerlei ernstige complicaties krijgen zoals nier functiestoornissen, amputaties en blindheid. Suikerziekte (diabetes mellitus) openbaart zich in twee vormen. Bij type 1, dat meestal op jonge FOTO ARCHIEF leeftijd voorkomt, worden cel len die insuline produceren, vernietigd. Bij type 2, ook wel ouderdomssuiker genoemd, reageren weefsels niet meer adequaat op insuline. De vraag waarom het lichaam cellen vernietigt die insuline maken is lang onbeantwoord gebleven. Vijftien jaar geleden probeerden wetenschappers al insulineproducerende cellen (eilandjes van Langerhans) te transplanteren, maar het on derzoek kende veel tegensla gen. Enerzijds was er het gevaar van afstoting, anderzijds kon het lichaam van de patiënt weer in zijn oude kwaal vervallen: het vernietigen van de eiland jes. Pas enkele jaren geleden werd ontdekt dat een ontspoor de afweerreactie daarvan de oorzaak was. Het afweersys teem van de patiënten maakt een vergissing en vernietigt de eilandjes van Langerhans. „Het transplanteren van de ei landjes is dweilen met de kraan open als je niets aan het ziekte proces doet", legt Roep uit. Het foute afweersysteem van de pa tiënt moet worden aangepakt en tot nu toe ging dat zeer ri goureus met een middel dat de complete afweer vernietigde. Een letterlijk 'paardenmiddel' want het wordt in het lichaam van een paard aangemaakt. Het medicijn werd in Europa ge bruikt bij zeven patiënten bij wie de nier en pancreas waren getransplanteerd en in alle ge De GGD in Groningen vindt dat tbc-patiënten in bepaalde ge vallen gedwongen moeten kun nen worden om een kuur af te maken. De GGD wil dit, omdat is gebleken dat vooral drugsver- laafden en psychiatrische pati ënten behandeling van tuber culose niet afinaken. Daardoor vormen ze een gevaar voor de volksgezondheid, stelt de GGD. In de provincie Groningen is sprake van een lichte stijging van het aantal gevallen van tu berculose. In 1997 waren er 63 gevallen van de ziekte, in 1999 groeide dat aantal tot 75. Volgens de GGD zouden lai lijke regels in de Infectiezié tenwet uit 1998 moeten wo veranderd, waardoor tbc-p; enten kunnen worden ged\ gen hun kuur volledig af te ken. De GGD vindt het vrijv ge aspect van de huidige wi een gat in de regelgeving. D om heeft deze dienst de k\v aangekaart bij de landelijke ganisatie van GGD's. Nieuwe vrouwenziekte is verzonnen Honderdduizenden vrouwen lijden aan de nog vrijwel onbe kende stofwisselingsziekte HPU (hemopyrrollactamurie). Dat staat in een boek dat dezer da gen verschijnt. Allerlei klachten zoals vermoeidheid, allergie, depressiviteit, hoofdpijn en mi graine zijn op HPU terug te voeren, aldus de auteurs. De Vereniging tegen Kwakzalverij is des duivels over het boek. Volgens de vereniging is sprake van regelrechte geldklopperij. Volgens co-schrijver T. de Graaf en biochemicus J. Kamsteeg van het Klinisch Ecologisch Al lergie Centrum in Weert is HPU een nauwelijks onderkend pro bleem. In het boek 'Hebt u HPU? De ontdekking van een vrouwenziekte' wordt HPU ge noemd als belangrijke oorzaak van veel 'vrouwenkwaaltjes'. Ook zouden de diagnoses ME (chronische moeheid) en burn out vaak aan HPU toegeschre ven moeten worden. De ziekte is volgens de schrij vers aantoonbaar doordat in de urine de stof hemopyrrolact- am-complex voorkomt. Die stof zou vitamine B6, zink en man gaan uit het lichaam afbreken, waardoor tekorten zouden ont staan. Kamsteeg schat dat 10 procent van alle vrouwen aan HPU lijdt. Mannen zouden minder vatbaar zijn voor de ziekte, omdat tijdens de zwan gerschap mannelijke embryo's met HPU door een miskraam sneller uitgestoten zouden wor den. Volgens De Graaf wordt de ziekte niet onderkend door de reguliere geneeskunde. „Je kunt je afvragen waarom patiënten zo lang lopen te shoppen met hun klachten. Dat komt omdat HPU zich op allerlei terrein manifesteert. Specialisten i geneigd alleen te kijken naj hun eigen vakgebied, tenvij HPU juist een combinatiei van allerlei vakgebieden en ciplines. Specialisten hebh daar geen oog voor. Daarbij de pharmaceutische indusi niets verdienen aan vitamii HPU is volgens De Graaf ei Kamsteeg goed te behandé door een kuur van vitamini voedselsupplementen. „Gt zen met onze eetgewoonte voedingssupplementen, da wil haast niemand nog aan zal dus wel met scepsis enl opgereageerd worden." Scepsis en hoon krijgen zij derdaad van de Vereniging gen Kwakzalverij. „Verschr lijk wat wordt beweerd", ze voorzitter en arts C. Rencki „Het zogenaamde instituut waar Kamsteeg aan verbon is, is niets minder dan een kwakzalvershol. De man is arts, maar schrijft allerlei si jes in rare blaadjes. Het is slechts bedoeld om de ver! van de supplementen te sti leren. Vandaar dat de klacfc zo vaag worden gehouden: blijft de doelgroep lekker breed." Volgens Renckens bestaat! diagnose, noch de term HP de reguliere medische geni kunde. „Dit is moeilijk van lichting te onderscheiden, worden weer eens een paa mensen met vage klachten het verkeerde been gezet.' Kamsteeg neemt deze aani ging niet en wil een proces gens smaad aanspannen." vallen was de behandeling suc cesvol. In Canada zijn voor het eerst patiënten behandeld die nog geen complicaties hebben, waardoor een ingrijpende transplantatie van nier en al vleesklier niet nodig was. De ei landjes van Langerhans, onge veer een theelepeltje, werden via een katheter in de poortader van de lever ingebracht. Zoals gehoopt regelden deze cellen voortaan de bloedsuikerspiegel door de afgifte van insuline. Bo vendien slaagden de Canade zen erin medicijnen te ontwik kelen die niet het complete af weersysteem vernietigen, maar alleen de ontspoorde afweer- cellen aanpakken. Ondanks de grote stap voor waarts moeten mensen met diabetes niet te veel hoop koes teren. Een groot knelpunt is bij voorbeeld het orgaantekort. Om één patiënt te kunnen hel pen zijn vijf tot zeven donoren nodig. De komende tien jaar blijft dat, verwacht Roep, zeker nog een probleem. Tegen die tijd hoopt hij dat de weten schap in staat is om in het labo ratorium zelf de insulineprodu cerende cellen te kweken. BEREND VAN DE SANDE Ingreep kan evenwichtsstoornis verhelp Het herhaaldelijk of gemak kelijker vallen van oudere mensen, met allerlei breuken tot gevolg, kan veroorzaakt worden door een beschadi ging van.het binnenoor. Daar wordt vaak te weinig aan dacht aan geschonken, aldus een werkgroep op de jaarver gadering van de American Academy of Neurology in San Diego. Bij patiënten die telkens weer vielen of hun evenwicht ver loren, vond men meestal functionele stoornissen van het binnenoor. Zij waren aan minstens één oor hardho rend. Deze perceptiedoofheid komt voor wanneer zenuw impulsen slecht worden over gebracht als gevolg van scha de aan de binnenoorstructu ren of aan de gehoorzenuw. Beschadiging van binnenoor structuren kan al bij de ge boorte aanwezig zijn of ver oorzaakt worden door be paalde geneesmiddelen, door langdurige blootstelling aan luid lawaai, door een toena me van de vloeistofdruk in het binnenoor (ziekte van Menière) of door aftakelin van de oorstructuren met leeftijd. Bij het prikkelen van het evenwichtsorgaan in het! nenoor reageerden de pati ten met vertraagde oogbei gingen. Volgens de neurol gen kan de evenwichtsstoi nis dikwijls verholpen vvot den door een heelkundige greep of door inspuitingei Het risico op vallen of ev< u wichtsverlies neemt dan d iv delijk af. Artsen moeten bij patiënt! die dikwijls vallen, sneller problemen in het binneiw ,3 denken, aldus een aanbev ling van het neurologenco gres, en niet altijd de oorz zoeken bij de bloeddoorst ming van de hersenen en CVA's (cardiovasculaire ai ,4 doeningen) of lichte bertx ten. Volgens de neurologen vo ,0 staat een hoortest, gekopp aan een analyse van de 00 bewegingen, om een juist! diagnose te stellen. JOHAN LAMORAL WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊm PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Naakt; 4. militaire insluiting; 7. schijnvrucht v.d. roos; 9. grappenmaker; 10. drietal; 11. pijn; 13. slim; 14. tamelijk, 17. zacht hout onder de schors; 18. beetwortel; 19. legering van koper met tin; 21. graansoort; 24. keukengerei; 26. dwaas; 27. vrachtrijder; 29 vermogend; 30. de oudere; 32. vrucht; 33. vogel. Verticaal: 1. Schrobben; 2. zeehond; 3. gespitste mond; 4. vis; 5. deel v.h. oor; 6. landstreek, 8. metselspecie; 11. mirakel; 12. wig; 13 mondrand; 15. alom; 16. heilige stier; 17. deel v.e. boom; 19. sterke drank; 20. bundel; 22. ton; 23 insect; 25. peulvrucht; 27. schurk; 28. grote menigte; 30. kinbaardje; 31. belemmering. HET WEER Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Asdic; 5. oke; 6. eau; 8. snars; 11. iet; 13. het; 15. ar; 16. eea; 18. ga; 19 ze; 20. au; 21. on; 23. ddt; 25. pi; 26. lub; 28. jas; 29. largo; 32. val; 33. ooi; 34. divan. VERTICAAL: 1. Akst; 2. sen, 3. Ier; 4. cash; 7. pianola; 9. Ate; 10. statist; 12. er; 14. eg; 16. eed; 17. aat; 22. nu; 24 der; 25. pa; 27. blad; 28. joon; 30. Ali; 31. Goa. Regen en onweer Het is al enige tijd prachtig weer op de Britse eilanden. Dankzij een krachtig hogedruk- gebied is het de laatste tijd ta melijk zonnig met temperatu ren boven de 20 graden. In het Ierse Shannon werd zaterdag bijna 28 graden waargenomen. Bij ons lijkt het wel of de don kere dagen voor kerst zijn aan gebroken. Ook tijdens het afgelopen weekeinde kwam de zon er nauwelijks aan te pas. Pas later gistermiddag gingen de gordij nen open en steeg de tempera tuur in Nieuw-Vennep tot 20,3 graden. Zaterdag werd het daar niet warmer dan 18,3 graden. Volgens medewerker Hans Deerenberg uit Nieuw-Vennep zijn er in juli maar liefst tien da gen geweest met een maxi mumtemperatuur van minder dan 17, op zes dagen niet eens 16 graden. Het tegenvallende juliweer houdt aan; de verwachtingen voor het weekeinde van medio vorige week zijn veel te optimis tisch gebleken. Het hogedruk- gebied heeft weliswaar zijn bie zen gepakt maar het behaagde het luchtdrukmaximum om de ankers te laten vieren in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Dat is voor ons te noordelijk om er gedurende de ze laatste week van juli profijt van te hebben. Bepalend voor de komende da gen is een Franse depressie die morgen boven of net ten oosten van Nederland arriveert. Onder invloed van het systeem krijgen we vanavond te maken met re gen en onweersbuien. Ook morgen is de kans op buien vrij groot al lijkt het er op dat de zwaarste buien over de oostelij ke helft van het land actief zijn. Afhankelijk van de positie de depressie waait de win het noordoosten of uit hei noorden tot noordwesten 31 dat laatste geval valt het n temperatuur weer tegen. I deze week blijven de buie 5' sen, soms met onweer, vr 0( groot. De temperatuur ko 31 dan wel boven de 20 grad 01 maar of er deze maand oc 3( een zomerse dag in zit lijl felachtig. De laatste keer! zonder zomerse dagen ve 5' was in 1974.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10