Vliegticket duurder door allianties9 Definitief kopje onder of toch Britse redding voor Baan Economie Corus wil donkere tunnels vullen met daglicht Parkeerkaart kopen met mobiele telefoon Economie van de zorg ATERDAG 22 JULI 2000 UMUIDEN PIETER VAN HOVE Altijd even met de ogen knipperen bij het bin nenrijden van een tunnel vanwege het kunst matige licht? En ook een unheimisch gevoel tij dens de ondergrondse rit, alsof de navelstreng met de buitenwereld voorgoed is afgesneden? Als het aan Corus ligt, behoren deze problemen voor de automobilist binnen afzienbare tijd gro tendeels tot het verleden. In samenwerking met de Technische Univer siteit Delft heeft de afdeling Product Markt Ont wikkeling het staalbedrijf een ontwerp gemaakt voor een tunnelverlichtingssysteem, waarbij normaal daglicht overdag in belangrijke mate het licht van lampen vervangt. De uitvinding staat bekend als het Ra-systeem, naar de Egypti sche zonnegod. Een ingenieursbureau met de nodige ervaring op het gebied van tunnelver lichting geeft adviezen. De gedachte achter het ontwerp is dat in het plafond van de "tunnel op regelmatige afstand gaten worden geboord. In elke opening komt een stalen rol met een diameter van een meter te hangen. Die is voorzien van een speciale coa ting, die het buitenlicht opvangt. Het daglicht wordt vervolgens weerkaatst in de tunnel. De boven- en onderkant van de constructie wordt afgesloten met een laag polycarbonaat (een soort plastic), die de opening bedekt. Op die manier, zo is de verwachting, kan het gebruik van kunstlicht overdag worden beperkt of zelfs stopgezet. Een lichtmeter aan de ingang van de tunnel meet het daglicht. Aan de hand van de gegevens wordt eventueel de lichtsterkte van de lampen bijgesteld. Volgens N. Noort, die namens Corus bij het project is betrokken, is het systeem niet toepasbaar op aquaducten of bergtunnels. „De afstand die het licht van buitenaf moet over bruggen, mag niet te groot zijn. Anders is het rendement veel te laag." Verder is volgens hem deze manier van verlichting alleen overdag mo gelijk. 's Nachts zullen de tunnels alleen op de conventionele wijze kunnen worden verlicht. Dit maakt hem dat de investeringen in het sys teem duurder zullen zijn dan de huidige, aldus Noort „Het systeem hoeft zich overigens niet te beperken tot alleen tunnels. In principe is het in alle ondergrondse ruimten toepasbaar, zoals parkeergarages. Het gevoel van onveiligheid wordt stellig een stuk minder." Tegenover de hoge investering staat volgens Noort een behoorlijke energiebesparing over dag. Een ander voordeel is dat het onderhoud van het lichtsysteem vanaf de buitenkant kan geschieden. Hierdoor ondervindt het tunnelver- keer geen overlast tijdens werkzaamheden. Het ontwerp is inmidels naar het ministerie van verkeer en waterstaat gestuurd voor verdere studie. Een voorlichtster van het ministerie spreekt van een 'zeer interessant ontwerp'. Zij is vooral te spreken over de energiebesparingen en natuurlijke wijze van ventilatie. Ook is net volgens haar een pluspunt dat de tunnelgebrui ker in zijn natuurlijke omgeving blijft. Nadelen zijn de hoge investeringen en de hoge kosten voor het onderhoud. 'nelgroeiende prijsbreker Airtrade zet tegenoffensief in RLEM JOHN OOMKES markt voor vliegreizen groeit nog steeds ongelofelijk i. Pin me er niet op vast, maar tien procent is niet uit lucht gegrepen. Verbazingwekkend? Welnee, de joentenman gaat naar Mexico, de slager naar Bonaire niet alleen de buurvrouw reist af naar Bangkok. Voor aar dochter ook al de gewoonste zaak ter wereld." miljoen gulden binnenkwam, telt de onderneming inmiddels 200 medewerkers en is inmid dels de half miljard in zicht ge komen. Airtrade en gelieerde joint-ventures bestrijken sinds deze maand een kwart van de consumentenmarkt. Op jaarba sis 375.000 stuks tickets. Het eerste pandje van De Vliegwin kel bestaat nog steeds, maar er zijn inmiddels ook zes veel gro tere vestigingen in Amsterdam, Rotterdam, Rijswijk, Maas tricht, Hengelo en Arnhem. De luchtvaartwereld duidde Butte en Hesselink eind jaren tachtig ietwat smalend aan als 'ticketboeren', maar windhan del was het allerminst. De Ame rikaanse Anti Trust-wetgeving en de Europese mededigingsre- gels hadden de kartelvorming binnen de LATA zacht doen in slapen, zodat elke luchtvaart maatschappij voor zich tarieven en voorwaarden bepaalde. „Daar lag onze kans", zegt But te. „De prijzen duikelden en steeds meer mensen gingen vliegen. Het is tegelijkertijd ook een ongelofelijk complexe ma terie. Normaal gesproken wordt door de airlines een keurige re geling getroffen, maar kortgele den moest ik op stel en sprong op en neer naar Nice. De enige mogelijkheid die me openstond was een retourtje van 2400 gul den en dat was nog niet eens business class. Leg de gewone ntmoet mr. drs. Wim Butte, Irecteur van Airtrade. Samen 1 iet zijn 'partner in crime', An- ré Hesselink, 'schrik' van de guliere luchtvaartmaatschap- ij. Dankzij een optimaal on thouden database (met 1.000 tarieven) biedt hij de iger en de buurvrouw de bes- prijzen aan. Binnenkort laien Airtrade en gelieerde lrijven een omzet van 500 ljoen gulden per jaar. een onooglijk kantoor van istig vierkante meter aan de laarlemse Gedempte Oude racht begon de Vliegwinkel in 989, met alleen een telefoon iet drie knoppen. „Als het mpje met Vliegwinkel brand- namen we op met 'Vlieg- inkel'. Op de andere lampjes ond 'Teleticket' en 'Airtrade' j zegt Wim Butte gniffelend, evestigde reispromotors za- >n het kantoortje niet eens aan. Maar wie het laatst lacht, Icht het best. Butte (48) en zijn "jmpaan André Hesselink (38) :den aan prijsvergelijking op ote schaal. Via De Vliegwinkel "streken en bestrijken ze de larkt voor particulieren. Wie a de kleine annonces in de ani reageerde op spotgoedko- vluchtjes naar New York of ircelona kwam via het tele- onknopje Teleticket binnen, e markt van niet bij de inter zonale luchtvaartorganisatie iTA aangesloten reisbureaus erd bespeeld via Airtrade. „Er werd op neergekeken. Nu lat er in Nederland zo'n vier liljard gulden om aan vliegtic- ;ts. De helft van die markt in ildens bestaat uit zakelijk ver eer, de andere helft aan toeris- sche tickets. Dat dédain vloei- voort uit de wetenschap dat itwee miljard van de zakelijke arkt werd opgebracht door echts 35 procent omvat van it aantal vliegtickets. De zake- ke passagier was en is de mo- eymaker. De gewone consu- ent telde eigenlijk niet vol- aardig mee" zegt Butte. Waar in 1989 via drie tele- tonknopjes en vier man perso- g[ eel (de directie incluis) zestien Wim Butte op de werkvloer van Airtrade in Haarlem. consument daar de logica maar traal in de vestiging klopt het eens van uit; die vliegt voor 600 onzichtbare computerhart - piek op en neer naar New een eigen database waarop de York." consument zeer binnenkort Op twee etages aan het Haar- (vliegwinkel.nl dan wel lemse Stationsplein neemt Airt- reislaant. nl) kan inloggen, rade sinds vier weken zo'n 1100 Zichtbaar' worden dan alle be- vierkante meter in beslag. Cen- schikbare verbindingen met de iNHAAG MARTUN SCHURING Het nieuwe lATA-vliegticket zoals dat sinds kort door Airtrade wordt uitgeprint. Een magneetstrip aan de achterzijde bevat informatie die de afhandeling op de luchthavens vereenvoudigt. bijbehorende prijslijst. De drie telefoonknopjes zijn vervangen door een netwerk van drie computers. Butte: „Dat is onze moneymaker. Een aparte afde ling voert de nieuwe gegevens elke dag in. Die database staat gekoppeld aan de reserverings computer van Worldspan in At lanta en een back office-com puter die automatisch de admi nistratie afhandelt. Je kunt van uit je eigen huis een persoons gebonden nummer krijgen dat garandeert dat je vlucht en stoel wereldwijd is gereserveerd." Airtrade - sinds twee jaar on derdeel van de multinational BCD Holdings NV van John Fe- ntener van Vlissingen - is een grote speler op de Europese markt aan het worden. En dus vliegt hij in zijn functie als di recteur Europe flink wat af naar groeimarkten als Kiev, Lissabon en Moskou. In Haarlem tekent hij een organisatiemodel op het schoolbord dat nu nog geldt voor Airtrade en alle aangeslo ten joint-ventures. Privévlieger Butte's eigen wereldbeeld Dinsdag uur van de waarheid 1 og even en de toekomst van het soft- V« arehuis Baan Company is eindelijk dui- elijk. Dinsdagmiddag gaat Invensys tel- fTI n hoeveel aandelen het aangeboden t eeft gekregen. Voor een volledige over- ini ame is 95 procent van de uitstaande ef- cten nodig. Zo'n percentage lijkt on- aalbaar. Zullen de Britten ook genoegen emen met iets minder en Baan alsnog an de ondergang redden? 'oensdagochtend weten de werknemers te' 'ze moeten uitkijken naar een nieuwe Rjjl erkgever. Dan maakt het Britse Invensys ikend hoeveel aandelen voor verkoop ule ingemeld zijn. Genoeg om de onderne- ling in Barneveld over te nemen of net MIK ^reikend voor een absoluut meerder en vraag die betrokkenen flink bezig- idt. De leiding ziet geen andere manier r om het hoofd boven water te houden. Ivensys wil aan de slag en Baan zo snel •gelijk weer gezond te maken. De werk ers willen vooral rust in de tent. Ze wil- verder met de ontwikkeling van de pro feten waar ze zo trots op zijn: gebruiks- lendelijke software voor alle afdelingen •nen een bedrijf. aandeelhouders zijn verdeeld. Een be- •rlijke groep aanvaardt het bod en likt jn wonden. Velen hebben de effecten t een veelvoud gekocht, de grootste ver ders betaalden zeventien keer de aange ven prijs. Een andere groep, weigert 'tidvastig. Die vindt het aanbod te laag. 'k is er een club die Baan per se aan de isterdamse beurs genoteerd wil houden, blijven geloven in een zelfstandig Baan, els om emotionele redenen, ït kan de aandeelhouders onmogelijk zijn ontgaan zijn dat Invensys uit is op stukken Baan. Invensys adverteert al weken om melding te maken van het bod. De afgelo pen week zocht ook Baan zelf de publici teit. In paginagrote advertenties in dagbla den riepen de raden van bestuur en com missarissen aandeelhouders op om vooral in te gaan op het bod van de Britten. De boodschap aan de nog weifelende aandeel houders is duidelijk: het bod van Invensys is reëel en een overname is het enige alter natief voor een faillissement. Zelfs de ondernemingsraad werd ingezet. In een open brief vroeg voorzitter Van Dijk aandacht voor „de buitengewoon ernstige situatie" waarin het bedrijf zich bevindt. „Als het bod van Invensys niet doorgaat, zien wij nauwelijks hoop voor de toekomst van Baan en de werkgelegenheid van zo'n 4.000 mensen", besluit hij. Invensys, dat voornamelijk in elektronica handelt en bezig is een software- en IT-di- visie op te zetten, heeft het bod al een keer verlengd. Bij het sluiten van de vorige slui tingstermijn, eind vorige week, had het technologieconcem slechts 58 procent van de aandelen binnen. Het bod van 2,85 euro per aandeel werd twaalf dagen uitgesteld. De spanning is nog even opgevoerd. Volgende week moet de kogel door de kerk. Veel meer tijd is er niet, Baan moet snel weer als een normaal bedrijf gaan draaien en vertrouwen uitstralen. Niemand heeft baat bij de huidige onzekerheid. Vaste af nemers en potentiële klanten moeten weer geloven in de voormalige softwarereus. En bij een bedrijf dat op de rand van een fail lissement staat, bestel je niet snel wat. Opmerkelijk was dat ten tijde van de be kendmaking van het bod de jaarcijfers van 1999 nog niet bekend waren. Dinsdag, uit zonderlijk laat, publiceerde Baan het jaar verslag alsnog. De situatie bleek zorgwek kender dan verondersteld. De laatste twee jaar heeft Baan zo'n anderhalf miljard gul den verlies gemaakt. Het bedrijf maakt al negen kwartalen op rij geen winst. Reserves zijn er nauwelijks meer. Beleggers kunnen nu wel zelf beoordelen of een overname de enige uitweg is. En of de geboden prijs, iets meer dan de huidige beurskoers, redelijk is. ING, met vijf pro cent een grootaandeelhouder, kwam woensdag tot de conclusie dat het bod verdedigbaar' is en bood haar belang in Baan aan Invensys aan. Bovendien heeft bestudering van de jaarcij fers volgens ING „geen nader positief licht geworpen op eventueel perspectief in de zin van een zelfstandig voortbestaan van Baan". Invensys, Baan, de werknemers en de vakbonden hopen dat die constatering de komende dagen veel navolging krijgt. Jan en Paul Baan, de oprichters van het on stuimig gegroeide bedrijf, zien alles vanaf de zijkant aan. Belangen in Baan hebben de broers niet meer, om het goede voor beeld te geven bood ook Jan onlangs zijn laatste pakket aandelen aan. De 'Baantjes' kunnen terugkijken op een bewogen periode van hun onderneming die twee jaar geleden naar de beurs ging. Begonnen in een schuur, snel uitgegroeid tot een hoofdrolspeler op de markt voor bedrijfssoftware en binnen de kortste keren na de introductie een beurslieveling met een fictieve waarde van twintig miljard. Maar het ging even hard naar beneden. Be gin '98 werd Baan ongenadig hard afge straft voor de ondoorzichtige bedrijfsstruc tuur en de koersen kelderden met tiental len procenten per dag tot het huidige ni veau. Nu is een overname, met daaraan vast een grootscheepse reorganisatie, de enige redding. Minder flexwerkers in Ziektewet FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER wordt bepaald dóór een cock pit: „Ik moet me vooral voort durend inprenten waar ik op welk moment mee bezig ben. Het is net alsof ik als een piloot de wereld zie door allerlei me- tertjes. Hoe blijf je de vlucht van de hele onderneming, waarin zoveel omgaat, beheers baar houden?" „De consument plukt nog lang niet alle vruchten van de prijsvergelijking die we hebben opgezet. Binnen BCD kopen onze Amerikaanse reisbureaus op de Amerikaanse markt in en de Nederlandse hier. Waar de luchtvaartmaatschappijen we reldwijde allianties aangaan, komt de prijs van een ticket en dus de bereikbaarheid van het vliegen voor de gewone consu ment onder druk te staan. Daar kun je wat aan doen met een tegenoffensief van prijsvergelij kingen. De uitdaging voor de komende tijd is je je eigen orga nisatie internationaal zo goed voor elkaar te krijgen dat daar voor de noodzakelijke synergie ontstaat." AMSTERDAM ANP Het aantal mensen dat in de Ziektewet belandt, is in mei van dit jaar licht gedaald. Volgens cijfers van het Landelijk Insti tuut Sociale Verzekeringen nam het aantal uitkeringen met 2,7 procent af in vergelijking met de maand april. De daling doet zich vooral voor bij flexwerkers, zoals uitzendkrachten. Overi gens wordt bijna de helft (44 procent) van de uitkeringen verstrekt in verband met zwan gerschap. De meeste zieke werknemers krijgen geen uitke ring in het kader van de Ziekte wet. Die is al een paar jaar afge schaft. De werkgever moet een deel van het loon doorbetalen. ZOETERMEER GPD Een parkeerkaartje kopen via de mobiele telefoon. De ge meente Nijmegen gaat dat als eerste uitproberen. Vijfhonderd personen zijn uitverkoren om mee te doen aan een proef die begint in het najaar. Het sys teem dat het zogenoemde 'bei- parkeren' mogelijk maakt is ontwikkeld door Schmit Par keersystemen uit Zoetermeer. De parkeerders laten met hun telefoon weten hoe laat ze aankomen en vertrekken van hun parkeerplaats. Achteraf krijgen zij de rekening thuis ge stuurd. Gsm-parkeren is slechts het begin, zegt directeur Schmit. „In de toekomst kun je via de telefoon de parkeerder door de stad loodsen. Of laten uitreke nen of de automobilist nog wel genoeg brandstof heeft om de eerstvolgende parkeergarage te bereiken." Schmit zit 23 jaar 'in het parkeervak' en heeft in die tijd veel mislukte 'verbeterin gen' langs zien komen. Zoals de aankondiging van de banken enkele jaren geleden dat de chipper en chipknip gebruikt kon worden als betaalmiddel bij het parkeren. „De banken gaven veel geld uit aan marketing van die be taalwijze, maar vergaten dat de parkeerautomaten daaraan moesten worden aangepast." Dat is nu eindelijk gebeurd, maar slechts weinig bankpas houders hebben die chip in ge bruik. Over gsm-parkeren is Schmit positiever gestemd. „Het voldoet aan een belangrij ke voorwaarde: het is gemakke lijk. De klant kan alles regelen vanuit zijn auto." Schmit Parkeersystemen is in 1987 opgericht en telt ongeveer 50 werknemers; de jaaromzet bedraagt ongeveer 15 miljoen gulden. Op de afdeling onder zoek en ontwikkeling worden ook heel andere dingen onder zocht dan parkeerautomaten. Bijvoorbeeld een nog geheim vervoermiddel dat in de achter bak van de auto past, om ge makkelijk van de parkeerplaats naar de werkelijke bestemming te komen. ECONOMIE WIJZER De gebroeders Baan, oprichters van Baan Company, in betere tijden. Zelf hebben ze inmiddels geen belang meer in het door hun opgerichte bedrijf. De Fransen valt de eer ten deel door de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) te zijn uitgeroepen tot het land met de beste gezondheids zorg ter wereld. Nu valt er wel iets af te dingen op een on derzoek dat de verdeling van de zorg onderzoekt en het re sultaat dan de wereld in stuurt als een onderzoek naa^ v de kwaliteit. Kwaliteit en ver- deling van zorg zijn twee ver schillende dingen, hoe be langrijk het ook is om ieder een op medisch gebied gelijk te behandelen. De Fransen probleem dat de zorgsector harder groeit dan het Bruto Nationaal Produkt. Tot de in teressante manieren om de kosten in de hand te houden, hoort het idee van de Réfé- rences Médicales Opposa- bles. Dit komt neer op het credo van minister Borst dat 'niet alles wat kan, ook moet.' De bedoeling is dat nutteloze medische handelingen wor den afgeremd. De arts die een nutteloze handeling doet, ris keert tijdelijke en vervolgens definitieve uitsluiting. De Fransen hebben op schrift ge- voeren de gelijke behandeling zet wat ze onder goede en van alle inwoners, ongeacht slechte praktijken verstaan. hun leeftijd, ge zondheidstoe- stand en financië le draagkracht hoog in het vaan del - maar daarin wijkt Frankrijk ei genlijk niet af van Nederland, want wij doen dat ook. Toch lijkt de WHO wel gelijk te hebben als ze Frankrijk hoger op de rang lijst zet dan Nederland. Net als in België zit de hele bevol king er verplicht in de zieken fondsen, die gefinancierd worden door de - progressie ve - belasting op het inko men. Er zijn geen poortwach ters; de Fransen hebben vrije toegang tot hun specialisten en bovendien hebben ze de vrijheid zichzelf in het zieken huis te laten opnemen zonder tussenkomst van de huisarts. De ziekenfondsen bieden een breed pakket van diensten. Toch vinden veel Fransen het nodig een aanvullende verze kering af te sluiten. Niet voor vormen van zorg die anders niet beschikbaar zijn, maar omdat er nog een flink finan cieel risico overblijft. Om te beginnen is dat het Ticket Modérateur, een eigen bijdrage die moet worden be taald voor alle zorgdiensten, van medicijnen tot zieken- huisdagen. Afgezien van de eigen bijdrage blijft er dan nog altijd een eigen risico over. Van hun medicijnen krijgen de Fransen bijvoor beeld gemiddeld maar 61 procent vergoed, van het to taal van alle zorg 74 procent. Het resterende risico wordt betaald uit eigen zak of uit een aanvullende particuliere verzekering. Behoeftigen krij gen dispensatie. Net als in België betaalt de patiënt de rekening aan de arts, waarna deze wordt gede clareerd bij het fonds. In Ne derland worden de kosten volledig door het ziekenfonds vergoed. Vaak gebeurt dat zonder dat de patiënt de reke ning te zien krijgt, wat het kostenbewustzijn en het in zicht in de prijzen van medi cijnen niet bevordert. Ook zit bij ons een veel kleiner deel van de bevolking in het zie kenfonds, namelijk 62 pro cent. De rest is particulier verzekerd. Ook Frankrijk kampt met het PAULINE VAN DE VEN econome en publiciste Bij verdenking volgt een onder zoek van het dos sier en eventueel een sanctie. In de praktijk blijkt het voor verzekeraars overigens moeilijk te controleren of artsen nutteloze handelingen ver richten. De aanpak ver schilt van de Nederlandse, waar de minister eveneens vindt dat zinloze behandelin gen moeten afgeremd, maar zonder er een duidelijke en controleerbare inhoud aan te geven. De sfeer wordt be paald, maar de praktische uit werking wordt overgelaten aan individuele artsen en ver pleegkundigen, een aanpak die willekeur in de hand werkt en die vragen oproept over de ethiek. De tweede manier waarop de Fransen de toekomstige kos ten hopen te beheersen, is met onderzoek. Ze zetten reusachtige databanken op met alle mogelijke gegevens over de behandelingskosten per ziekte en per ziekenhuis. Zo is tot op twee plaatsen achter de komma bekend wat de gemiddelde behandeling van een blindedarmoperatie per ziekenhuis kost, uitge splitst in twintig verschillende onderdelen, variërend van ge neesmiddelen tot schone la kens. Met behulp van derge lijke informatie moet per ziekte de goedkoopste aanpak blijken, die vervolgens stan daard kan worden toegepast. Over het geheel genomen pleegt Frankrijk opvallend veel medisch onderzoek. Een van de interessante ontdek kingen die ze hebben gedaan is dat mannen tussen de 20 en de 50 jaar de afgelopen twintig jaar niet méér zorg zijn gaan consumeren. In die zelfde periode zijn vrouwen in elk jaar van hun leven méér zorg gaan consumeren. Ook blijkt de zorgconsumptie - in Frankrijk - afhankelijk te zijn van het inkomen. Hoe hoger het is, hoe groter de zorgcon sumptie. In totaal geven de Fransen 9,8 procent van hun BNP uit aan zorg, tegen Nederland 8,5. Fransen mannen leven ge middeld 1,2 jaar korter dan Nederlandse, Franse vrouwen leven 2,5 jaar langer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7