Belaagde president Wahid zegt sorry Buitenland tabbij n: Amerikanen ieten Eichmann lopen Congres VS ook obstakel voor vrede Midden-Oosten Rechters tribunaal wijzen hoger beroep de 'Boss' af Touwtrekken om status Jeruzalem gaat door Driewerf hoera voor koningin-moeder IIERDAG 22 JULI 2000 Jreenpeace-schip vast in Japan «inawa De Japanse kustwacht heeft gisteren vier actievoer- ers van de milieuorganisatie Greenpeace gearresteerd en het laggeschip Rainbouw Warrior opgebracht. Greenpeace wilde itotesteren tijdens de top van de zeven grootste geïndustriali- eerde landen en Rusland (G8). Het Japanse persbureau Kyodo 3eldt dat de arrestanten een Israëliër, een Japanner, een Ame- ijaanse en een Russin zijn. De milieubeweging wilde met haar rtie protesteren tegen „subsidiëring door de G8 van de vernie- l van de laatste oude wouden op de wereld". Mugabe betaalt wapens met ivoor' jftqria 1 g iterr I pno ha» De Zimbabwaanse president Robert Mugabe heeft een buitenlandse valuta meer en zou daarom de rekeningen N oor wapentuig betalen met ivoor. De organisatie Traffic, die de itemationale handel in bedreigde diersoorten kritisch volgt, is onderzoek begonnen. Zimbabwe zou in mei acht ton ivoor 12| net een waarde van zo'n 2,4 miljoen gulden via Lybië naar Chi- iïi ia hebben gevlogen. Dit als deel van een betaling voor duizend alashnikovs die op hetzelfde moment van Peking naar Harare ip weg waren. De Zimbabwaanse overheid doet de beschuldi- 2 ingen af als 'indianenverhalen', maar bronnen in het Zimbab- 4 iaanse wildbeheer bevestigen dat de regels worden geschon- 51 len. les gijzelaars vrij op Filipijnen De moslimrebellen op de Filipijnen hebben gisteren in otaal zes Aziatische gijzelaars vrijgelaten. Nadat er 's ochtends loeg vier Maleisiërs vrij waren gekomen, mochten enkele uren ater twee Filipijnse leraressen gaan. De opstandelingen van (bu Sayyaf houden nog ruim dertig personen uit verscheidene inden vast. De Maleisiërs en Filipijnse vrouwen waren drie naanden geleden met een groep buitenlandse toeristen uit Ma- tisië ontvoerd. Sindsdien werden zij vastgehouden op het ei- ind Jolo. w Kosovaarse krant beboet BjTiNA» De Albaneestalige Kosovaarse krant Dita heeft gisteren en boete gekregen wegens het herhaaldelijk publiceren van lamen, adressen, andere privégegevens en zelfs foto's van nensen die volgens de krant oorlogsmisdadigers zijn. Twee an- iere bladen in Kosovo hebben wegens hetzelfde vergrijp een waarschuwing gekregen. Dat heeft de Organisatie voor Veilig- 01 heid en Samenwerking in Europa gisteren bekendgemaakt. De rant moet 25.000 mark (ruim 28.000 gulden) boete betalen. In iini kreeg de krant een verschijningsverbod van acht dagen na- at er een beschuldiging aan het adres van een Servische verta- prbij de Verenigde Naties was geplaatst. Volgens het stuk had 5man deel uitgemaakt van een paramilitaire eenheid. Twee eken later werd de man doodgestoken aangetroffen. ilandela roept op tot kookboycot wjSHANelson Mandela, bemiddelaar in de burgeroorlog in lurundi, heeft de vrouwen in dat land gisteren opgeroepen niet I teer te koken en te praten met hun echtgenoten om hen te Y iv,ingen vrede te sluiten. Zijn oproep doet denken aan de vrou- en in Aristophanes' toneelstuk Lysistrata uit de klassieke oud- waarin vrouwen hun mannen ook alle geneugten ontzeg en om ze tot verzoening aan te zetten. „Ze moeten hun man- len duidelijk maken dat ze vrede moeten sluiten. Laat ze tot len zeggen: als je dat niet doet, kook ik vanaf nu niet meer en iraat ik ook niet meer met je", opperde de vroegere Zuid-Afri- aanse president tegen vertegenwoordigsters van vrouwengroe- Vrijspraak in zaak Sheffield-ramp eeds Een Britse voormalige politieman is gisteren vrijgespro- en van doodslag in verband met de stadionramp in Sheffield an elf jaar geleden. Bij deze ramp kwamen 96 mensen om. De neesten werden doodgedrukt. Veel mensen hebben de afgelo- en jaren de politie de schuld van de ramp gegeven, omdat de pten laatkomers naar een toch al overvol, en door hekken 'gescheiden, vak hadden gestuurd. Nabestaanden van slacht- ffers waren een proces begonnen tegen twee ex-agenten, die pde rampdag, 15 april 1989, verantwoordelijk waren voor de van zaken in het Hillsboroughstadion. Vorig jaar besloot «n rechter dat deze twee agenten terecht moesten staan op be- :huldiging van verantwoordelijkheid voor de dood van twee an de 96 slachtoffers. )verleg Westelijke Sahara stukgelopen eneve Na twee dagen is er gisteren iirGeneve een einde geko- ïen aan een nieuwe onderhandelingsronde tussen Marokko en Itrtegenwoordigers van de voormalige guerrillabeweging Poli- ario over de toekomst van de Westelijke Sahara. Volgens woordvoerders van Polisario zijn de Marokkaanse onderhande- lars opgestapt toen het referendum ter sprake kwam. Volgens 'olisario wil Marokko dat referendum niet, uit vrees dat de be- olking van de Westelijke Sahara voor onafhankelijkheid kiest. k Verenigde Naties proberen al bijna tien jaar zo'n referen- lum te organiseren, zodat de bevolking haar eigen lot kan be- lalen. De keuze is tussen onafhankelijkheid of inlijving bij Ma- okko. Rusland en VS samen in raketten' *GQ« Rusland en de Verenigde Staten gaan meer met elkaar amenwerken op het gebied van raketten voor de korte en mid- ellange afstand. Dat heeft de Russische minister van buiten- rndse zaken, Igor Ivanov, gisteren gezegd na een gesprek tus- de Russische en Amerikaanse presidenten Poetin en Clin- >n. Beide leiders spraken elkaar tijdens de bijeenkomst van de 'en belangrijkste industrielanden en Rusland op het Japanse and Okinawa. jHiNGTONapvroeg de Hongaarse minister van justitie Stephan Ries aan de t Simon Wiesenthal Centrum militaire gouverneur van de ift archiefstukken gevonden, Amerikaanse zone om uitleve- aruit blijkt dat de Ameri- ring van Eichmann wegens inse bezettingsautoriteiten in diens aandeel „in de liquidatie ïitsland al in 1947 door Hon- van de joden in Hongarije", ije werden ingelicht dat de Een reactie kwam pas op 15 li-oorlogsmisdadiger Adolf mei 1951. Daarin werd het ver- hmann zich in hun zone zoek afgewezen omdat er geen üeld. Pas vier jaar later rea- „vaststaand adres" was opgege- rden de Amerikanen op het ven en er ipeer details over de igaarse verzoek om uitleve- beweerde strafbare feiten nodig r De man die de uitroeiing waren. „Het in deze zaak over- de joden in Europa organi- legde materiaal voldoet niet aan •tde was toen al uit een Ame- de technische vereisten", luid- aans gevangeniskamp. de het antwoord, iichmann wist uiteindelijk Volgens Hier spreekt uit de 't hulp van andere ex-nazi's brief een „harteloze ongeinte- 1958 Argentinië te bereiken, resseerdheid" van de Anteri or werd hij in 1960 door de kaanse regering omdat Honga- aëlische geheime dienst ont- rije een communistisch land trd. Na een proces werd hij was. Hans Safrian van het Na- 1962 in Israël opgehangen. tional Holocaust Museum in tabbijn Marvin Hier denkt Washington zegt echter dat de Eichmann eerder gevonden Amerikaanse naspeuringen I kunnen worden, als de zich richtten op Oostenrijk, de lerikanen het Hongaarse ver- laatste bekende verblijfplaats k serieus hadden genomen, van Eichmann, en dat verschil- hebben het Eichmann ge- lende landen, waaronder Meiijker gemaakt in de ano- Frankrijk en Griekenland, om liteit onder te duiken en diens uitlevering hadden ge- geen zorgen te hoeven ma- vraagd. „Het verzoek van Hon- omdat niemand naar hem garije stond niet erg hoog op de oekwas." agenda", zei Safrian, schrijver n de brief van 23 april 1947 van een boek over Eichmann. Na woede van Indonesische parlementariërs De Indonesische president Abdurrahman Wahid heeft zich gisteren tegenover parlementariërs verontschul digd. Een aantal parlementsleden was razend over Wa hids weigering, donderdag, om in detail en in het open baar uit te leggen waarom hij in april twee ministers had ontslagen. Hij heeft nu toegezegd achter gesloten deuren wel bereid te zijn de kwestie toe te lichten. ontstond doordat geheime in formatie was uitgelekt. De offi- De affaire rond het ontslag van ciële reden voor het vertrek van de ministers Kalla van investe- de twee ministers is dat zij een ringen en staatsbedrijven en meningsverschil hebben met Sukardi van handel en industrie de coördinerend minister voor economische zaken, Kwik Kian Gie. Later bleek echter dat zij mogelijk betrokken waren bij de corruptieaffaire rond het staatsbedrijf Bulog, die het ver trouwen in de nieuwe 'schone' regering ernstig heeft geschaad. Parlementsvoorzitter Akbar Tandjung van de partij van het 'ancien regime' Golkar sugge reerde gisteren eerder dat Wa hid incompetent zou zijn en beter zijn dagelijkse taken kon overlaten aan vice-president Megawati Sukarnoputri. Maar Tandjung bond later op de dag weer in en zei dat hij niet be doelde dat Megawati overal over moest beslissen. De rel in de volksvertegen woordiging komt kort voor de cruciale zitting op 7 augustus van de zevenhonderd leden tel lende Raadgevende Volksverga dering (MPR - het parlement) Die evalueert dan een jaar ar beid van de coalitieregering on der leiding van president Wa hid. De MPR heeft de macht de president te ontslaan. De beschuldigingen aan het adres van Wahid kwamen afge lopen week vooral van parle mentsleden van Golkar, voor heen de partijpolitieke facade van generaal Suharto die het land van 1965 tot mei 1998 re geerde. De partij steunt nu Wa hids coalitie, maar polst kenne lijk of er voor zichzelf opnieuw een leidersrol in zit. De Golkar had de afgelopen week een driedaagse conferentie in Jakar ta met talrijke partijbonzen. Wahid heeft volgens waarne mers een kans laten liggen om de kritiek met openheid en dui delijkheid te weerspreken. Een weekblad beeldde Wahid uit als een krijger die zichzelf spiest met een speer. Wahid heeft buitensporig veel buitenlandse reizen gemaakt en maakt een labiele indruk. Het feit dat zijn masseur er met zes miljoen gulden vandoor is gegaan, deed Wahids imago ook geen goed. Niettemin is het onwaarschijnlijk dat een meer derheid van de parlementsle den hem dumpt, omdat een aanvaardbaar alternatief voor alsnog niet voorhanden lijkt. Tau neutrino nu bewezen I chicago anp Wetenschappers hebben het 4 bestaan aangetoond van het i laatste subatomisch deeltje dat nog niet bewezen was: de tau 1 neutrino. Dat hebben zij giste ren in Chicago bekendgemaakt. Het deeltje is zelf niet waar te nemen. Alleen door een tau neutrino op een atoomkern te laten inslaan, kan zijn bestaan 1 worden bewezen. Dan veran- 1 dert het tau neutrino in een 1 tau-leptondeeltje. Dat laat, net zoals licht op j een film, een spoor na, maar dan driedimensionaal. Voor natuurkundigen bestaat i het universum uit slechts twaalf i materiedeeltjes: zes zogenoem de quarks en zes leptonen. Voor de ontdekking van twee leden van de groep leptonen kregen de Amerikanen Martin Perl en l Frederick Reines in 1995 de No- 5 belprijs voor natuurkunde. De 2 54 Amerikaanse, Japanse, Kore- 2 aanse en Griekse fysici van de t US Fermilab Tevatron bij Chi- 1 cago kunnen over een aantal ja- ren ook zo'n prijs verwachten. De zes leptonen, die als 'lich- te' deeltjes tegenover de zes 'zware' quarks staan, zijn het elektron, neutrino, myon, myon-neutrino, het tauon en 1 nu hettau-neutrino. De zes i quarks heten up, down, charm, strange, bottom en top. De top- j quark werd pas in 1994 ont dekt. Het neutrino is verreweg het i spectaculairste deeltje. Het is het enige dat de mens in staat zou stellen grote afstanden te overbruggen, dus ook naar an- dere melkwegstelsels. Andere deeltjes zouden op hun weg worden vernietigd. Maar neu trinos reizen ontzettend snel. Evenals het licht van de zon zijn neutrinos in ongeveer acht minuten op aarde. Hun bestaan was door hun vluchtigheid moeilijk aan te to nen. Zij zijn niet zelf waar te ne men, maar alleen door reacties die zij veroorzaken op subato misch niveau. Reines slaagde erin ze op die wijze vast te stel len door middel van experi menten in een kernreactor. Om ze te vangen gebruikte hij in de jaren vijftig slechts een halve kuub water. Tegenwoordig pro beren natuurkundigen met ge weldige apparatuur en duizen den kubieke meters water neu trinos uit de kosmos op te van gen. Alle deeltjes zouden zijn ontstaan bij de oerknal rond vijftien miljard jaar geleden. Jeruzalem is uiterst moeilijk op te delen, maar de stad is niet het enige obstakel voor een alles omvattende vrede in het Midden-Oosten. Het Ame rikaanse Congres vormt er ook één. De Amerikaanse presi dent Clinton wil aan het slot van zijn presidentiële carrière graag de Israëlisch-Palestijnse vrede beklinken. Onderdeel daarvan moet Amerikaanse hulp aan de partijen zijn. Clin ton heeft daar evenwel weinig over te zeggen. De volksverte genwoordiging beslist over uitgaven en ze heeft Clinton daar kort geleden nog eens aan herinnerd. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Dennis Hastert, heeft de president ge schreven dat het Huis op de hoogte wil worden gehouden van alle aspecten van de on derhandelingen in Camp Da vid voordat de president ver plichtingen aangaat. Mitch McConnell, voorzitter behoort tot de architecten van het vredesproces met de Pales- tijnen en is de eerste Israëlische minister die de ondeelbaarheid van de stad ter discussie stelt. Beilin zei in de Israëlische krant Yediot Aharonot dat dege nen die geloven dat Jeruzalem is verenigd en door de interna- van een senaatscommissie die gaat over de eventuele hulp bij het sluiten van een vredes verdrag, meent dat er vrijwel geen enkele kans bestaat dat het Congres dit jaar een hulp pakket voor de vrede van Camp David zal goedkeuren. Afgevaardigde Callahan is bang dat de politiek 'gekort wiekte' president geschiedenis wil maken en een blanco che que uitschrijft voor de Israëli's en Palestijnen. Die rekenen inderdaad op een gulle VS als ze vrede slui ten. De Palestijnen opperden reeds veertig miljard dollar. De partijen rekenen na het sluiten van de vrede in totaal op zo'n zeventig miljard dol lar. Washington zou daar voor zeker dertig miljard aan moe ten bijdragen. Politici in de VS zien dat niet zitten. Als Clin ton geschiedenis wil maken, moet hij dat maar voor eigen rekening doen, menen zij. De tientallen miljarden kunnen volgens velen in Washington beter anders worden besteed. tionale gemeenschap als hoofd stad van Israël is erkend, een mythe in stand houden en zich met illusies voeden. Het zou naar zijn mening een histori sche vergissing zijn de onder handelingen met de Palestijnen in Camp David daarop te laten vastlopen. De rechters van het Joegoslavië-tribu- naal hebben het hoger beroep van de Bosnische Kroaat Anto Furundzjia giste ren rigoureus en unaniem afgewezen. Furundzjia, bijgenaamd de 'Boss', werd in december 1998 door het tribunaal tot tien jaar gevcmgenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan verkrach ting. Zijn advocaten noemden het von nis een 'gerechtelijke dwaling' en eisten vrijspraak, een nieuw proces of strafver mindering. Maar volgens de vijf rechters van de Kamer van Beroep heeft Furun dzjia een eerlijk proces gehad en is tien jaar 'niet excessief. Furundzjia (31) werd in december 1997 door Nederlandse mariniers gear resteerd. Hij was leider van de paramili taire eenheid de Jokers, die betrokken was bij de etnische zuiveringen in Cen- traal-Bosnië in 1993. Zijn proces was op merkelijk omdat daarin, zoals de aankla gers het formuleerden, één dag in het le ven van één vrouw centraal stond. Furundzjia heeft volgens het tribunaal deze moslimvrouw, die achter gesloten deuren een getuigenis aflegde, gemar teld door haar op zijn hoofdkwartier te ondervragen terwijl ze door een van zijn soldaten werd verkracht en met een mes bedreigd. Plaatsvervangend hoofdaan klager Graham Blewitt sprak gisteren van een „belangrijke dag voor het tribu naal en de ontwikkeling van het interna tionaal recht". Het was de eerste keer dat het Joegsla- vië-tribunaal zich in hoger beroep uit sprak over verkrachting als oorlogsmis daad. „Nu is vastgesteld dat verkrach ting kan gelden als marteling en een aanslag op de persoonlijke waardig heid." Op de publieke tribune waren de ad vocaten aanwezig van drie Bosnische Serviërs die op dit moment terecht staan voor een reeks van verkrachtingen en het houden van vrouwen als seksslaven. Furundzjia zelf reageerde nauwelijks op de uitspraak en liet zich met een kort knikje naar zijn advocaat wegvoeren. Het is nog niet bekend waar Furun dzjia de resterende zeven jaar van zijn straf moet uitzitten. Zeven Europese landen (Frankrijk, Spanje, Italië, Fin land, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen) hebben het tribunaal celruimte toege zegd. Maar twee oorlogsmisdadigers die eerder dit jaar voor het tribunaal hun definitieve straf hoorden, wachten nog steeds op overplaatsing uit het cellen blok van de Verenigde Naties in de Scheveningse strafgevangenis. Norfolk Militairen van de legerplaats Norfolk in midden-Engeland grijpen naar hun petten om de bijna honderdjarige Britse koningin-moeder een driewerf hoera toe te roepen. De koningin-moeder, die op 4 augustus haar honderdste verjaardag hoopt te vieren, bood het regiment nieuwe officiële 'gevechtskleuren' aan. foto ap stefan rousseau De Amerikanen hebben in Camp David verschillende compromissen voorgesteld voor de status van Jeruzalem. Dat is gisteren vernomen uit Is raëlische bronnen bij de onder handelingen. Eén van de voor stellen zou inhouden dat be paalde moslimwijken van de stad onder volledige Palestijnse controle komen, terwijl Israël joodse wijken buiten de huidige gemeentegrenzen annexeert. Dit voorstel vond geen gena de in de ogen van de Palestij nen omdat het „niet van soeve reiniteit repte", zo verluidde uit die bron. Een voorstel waarmee premier Barak van Israël heeft ingestemd voorziet in geza menlijke controle met de Pales tijnen over Oost-Jeruzalem en toevoeging aan Jeruzalem door Israël van bepaalde nederzet tingen op de westelijke Jor- daanoever. Dat heeft de Israëli sche kabinetsminister Mel- chior, die deel uitmaakte van Baraks pr-team in Washington gisteren verklaard. - Voor de Palestijnen is alleen volledige controle over Ara bisch Oost-Jeruzalem accepta bel, zo reageerde de Palestijnse minister van Parlementaire Za ken Nabil Amr. Woordvoerster Hanan Ashrawi zei dat de „Isra ëliërs formuleringen pogen te vinden om hun illegale soeve reiniteit ove* Oost-Jeruzalem te kunnen voortzetten". Verwacht wordt dat president De Israëlische premier Ehud Barak (links), VS-minister van buitenlandse zaken Madeleine Albright en de Pa lestijnse leider Yassar Arafat in een vriendschappelijke stemming op Camp David. foto epa Clinton zijn deelname aan de G8-bijeenkomst in Japan bekort en dat hij morgen in Camp Da vid zal terugkeren. Vanuit Okinanawa zei hij dat partijen nog steeds pogen een akkoord te bereiken en dat hij hoop heeft dat dit lukt. Ook wordt volgens het voor stel de huidige status van de oude stad met zijn heilige plaatsen voor christenen, joden en moslims voor een eental ja ren bevroren totdat er over een permanente oplossing kan wor den onderhandeld. De Palestij nen zouden voor die tussenpe riode wel een veilige toegang tot de Al Aqsa-moskee krijgen, terwijl er een soort gezamenlijk religieus bestuur voor de heilige plaatsen komt, zei Melchior. Intussen heeft de Israëlische minister van Justitie Yossi Bei lin gisteren voor het eerst „de mythe van de eenheid van Jeru zalem" aan de kaak gesteld. Hij

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5