Walasse Ting blijft /ogels en bloemen schilderen ZATERDAG 22 JULI 200 Overzichtstentoonstelling in Spanbroek van razend populaire schilder Voor het eerst sinds jaren is er in Nederland weer een tentoonstel ling van Walasse Ting, de wereld beroemde beeldende kunstenaar die een ge neratie geleden vrijwel elk Hollands dpor- snee-interieur opvrolijkte. Met reproducties, die toentertijd bij duizenden van de offset persen afliepen, wel te verstaan want een handgeschilderde Ting ging menige porte monnee te boven. Geen enkele kunstenaar ter wereld - zelfs Picasso, Dali en Chagall moeten in dit opzicht postuum voor hem buigen - 'verkoopt' meer prentbriefkaarten van zijn werk dan de heer Walasse Ting, mo menteel woonachtig in een school in Am sterdam-Zuid, waar hij een gymnastiekzaal inrichtte als atelier en waar hij in de ver bouwde lokalen met zijn ruim veertig jaar jongere vrouw buitengewoon comfortabel huist. Geen enkele bekende schilder ter wereld ook heeft zo'n enorme productie als Walasse Ting, die ervaart dat hij op rijstpapier veel sneller kan werken dan op doek. „Ik maak nog steeds vijf schilderijen per dag." Ook de enkele keer dat hij op linnen werkt, gaat het in een moordend tempo. Zelfs het tien meter lange en ruim twee meter hoge klapstuk van de expositie is in één dag geschilderd. „In acht uur tijd", preciseert de meester, die dit pièce de résistance met drieste levensdrift te lijf ging. „Ik ben er als een worm ingekropen en heb er een -enorme energie van gekregen maar ik heb die dag wel acht keer van T-shirt moeten wisselen..." Het Frisia Museum denkt kennelijk mon diaal want deze expositie - die alleen werk van de laatste twee jaar bevat - is de Summer Exhibition Walasse Ting gedoopt. En met recht kan men dit recente overzicht een zo- mertentoonstelling noemen. Of beter gezegd een zomerse tentoonstelling. Waar de weer goden het laten afweten, doet Walasse Ting de zomer geuren. Zijn werk geeft je het ge voel van opwaaiende zomerjurken en welrie kende kamperfoelie. Veel mensen denken dat Walasse Ting een vrouw is. Zij baseren die mening op de figu ren die ze zien: kleurige bloemen en vogels en decent naakte vrouwen met aangezette oogpartij, volle lippen en een roos in het haar: alsof een schoonheidsspecialiste hen zojuist heeft opgemaakt. Maar ook een man kan de verfijnde lust en schoonheid bezingen, ook van Ting mogen we de slagroom van de taart snoepen. Daar bij barst zijn werk bijkans van de zomerse energie en verschaft het de kijker optimisti- Durtrturu. utrecteur vuri net Amsterdanis Stedelijk Museum Sandberg kocht ooit vier schilderijen van hem maar tot een overzicht van de razend populaire schilder Walasse Ting is het daar nooit gekomen. Kosmopoliet Ting streek deze week neer in het Noord-Hollandse polderland. Zalen vol kleurige schilderijen op rijstpapier en een reusachtig schilderij op linnen zijn tot 1 oktober te zien in het Frisia Museum in Spanbroek. Walasse Ting: „Ik hou van een heldere blauwe hemel en van frisse meisjes. Voor mij geen Picasso-vrouwen met één oog of met een verwrongen gezicht." FOTO CPD JOOP BOEK De schilderijen van Ting zijn tot 1 oktober te zien in het Frisia Museum in Spanbroek. FOTOS ANP sche inspiratie. Waar haalt de 73-jarige, in Shanghai geboren kunstenaar al die chi, al die levenskracht vandaan? Snelheid Gestoken in een bloemenjasje met zwart fond antwoordt Ting allerbeminnelijkst: „Ons lichaam zit boordevol energie. Matisse zei al: 'Mijn lichaam zegt tegen mijn geest dat het sneller, sneller en sneller moet'. Ik geloof ook in kracht en snelheid. Ik schilder een werk in pakweg twee uur. Die vlotte ma nier van schilderen levert de beste werken op. Een mens kan heel snel leven. Een auto kan tweehonderd kilometer per uur, een snel vliegtuig tweeduizend maar een mens kan de draaisnelheid van de aarde, zo'n 12.000 kilo meter per uur, bijbenen." De man die de binnenhuisarchitectuur in Nederland zodanig beïnvloedde dat zelfs Jan des Bouvrie jaloers op hem was - ook Britse en Scandinavische huisinrichters moesten rekening houden met zijn vrolijke kijk - blijft volharden in zijn thema's: vrouwen, vogels en bloemen. Wie hem vraagt of we in al die opgewekt geschilderde werken schoonheid, liefde en geluk mogen lezen, zegt Ting: „Ik hou van een heldere blauwe hemel en van frisse meisjes. Voor mij geen Picasso-vrou wen met één oog of met een verwrongen ge zicht. Ik ondervind veel plezier van schoon heid en liefde. Ik schilder met veel liefdes energie. Van Gogh en Matisse konden hun pure liefdesenergie op doek overbrengen. Als je dat kunt, ben je geslaagd als schilder. Een schilderij is niets dan een stuk linnen en de papegaai die er in verf op staat is maar een beeld. Het is de kunst om er met je gevoel er bij een geheel van te maken. Het is net als met goed voetbal. Het Nederlandse team is geen Europees kampioen geworden omdat ze geen voetbal kunnen spelen zonder bal. Ze waren te veel gefocust op de bal. Terwijl ze het spel in al zijn onderdelen hadden moeten spelen. Net als in een gunfight, waarin je niet naar de revolver tuurt maar op de totale lichaamstaal en houding van de te genstander let." Markt Hij benadrukt nogmaals dat hij vanuit zijn gevoel schildert. „Ik leg mijn ziel en zaligheid in de schilderijen." Maar hij geeft met een knipoog ook aan dat de vraag van de markt hem niet ongevoelig laat. „Die papegaaien doen het goed in Zweden en Denemarken. Ze houden daar niet van olieverf. Ze willen heldere kleuren boven de open haard." Snel, kleurig en razend populair. Ting als Ikea-schilder? Ting: „Goede kunst is als goed voedsel en we moeten niet bang zijn om te genieten van het eten. Zolang we het eten maar respecteren. Mijn schilderijen zijn peaceful en happy. Millet was ook vredig. De mensen in zijn landschappen hadden res pect voor de aarde." Ting houdt van het Nederlandse platte land: van de roodgedakte boerenhuizen in het groene veld onder een strakblauwe lucht geniet hij intens. „Rood en groen zijn zeer krachtig. Ik gebruik ze vaak, maar dan graag in een kruidige, hete en gepassioneerde af leiding ervan. Ik gebruik altijd acrylverf en bij voorkeur rijstpapier omdat de kleuren op pa pier transparanter blijven dan op linnen." Ting: „Een vrouw kan zich een vlinder of een bloem wanen. Dat is wat ik wil schilde ren." En als op een van zijn doeken een vrou wenfiguur een boeket bloemen aan de lip pen van een paard aanbiedt? Ting: „De vrou wen op mijn schilderijen zijn zoet en dragen bossen bloemen. Maar ze zijn o zo wild van binnen. Dan mag je vrouw, bloemen en paard van mij als seks-symboliek beschou wen. Seks is zeer gezond. Eerst word je ver vuld van tederheid en begeerte en vervol gens word je hol van binnen. Je blaast alle kracht uit. Je bent als lucht, één met de na tuur. Helaas bereiken maar weinig mensen die bewuste staat." Hartstocht De optimistische hartstocht die Ting voelt, draagt hij op zijn werk over. En hij doet dat als de professionele clown, die vak en privé- leven van elkaar kan scheiden. Ook al is een August verdrietig, hij kan spelen dat hij zich opgewekt voelt. Ting: „Als ik bedroefd ben, wil ik alleen zijn, dan moet ik geduld hebben en goed naar mezelf luisteren. In de herfst en de winter ben ik vaak wat depressief. En dan denk ik aan die zomerse taferelen die ik heb meegemaakt of nog zal meemaken en dan stroomt er toch weer voldoende levenskracht om aan het werk te gaan." Hij woonde in zijn jeugd in Shanghai en zijn eerste kunstwerk trok meteen drommen pu bliek: voorbijgangers zagen hem op de stra ten van de stad tekenen en krijten. Ting vluchtte in 1952 uit het land waar hij 23 jaar eerder geboren was, omdat het communisti sche regime hem niet zinde. Hij kwam in Pa rijs aan en hij liet zijn Chinese stijl varen. In de Franse hoofdstad maakte hij kennis met Cobra-kunstenaars, maar er bleef een we zenlijk verschil tussen de uitingen van de protestbeweging Cobra en de meer ethische kunst van Ting. „De Fransen kopen geen schilderijen", zegt Ting en hij verhuisde naar New York, waar hij omging met Pop Art kunstenaars als Warhol, Lichtenstein en Oldenburg. „Ik be gon pas te verkopen in New York. Daar wo nen veel kapitaalkrachtige joodse mensen: artsen, schrijvers, musici." De kunstenaar exposeerde in 1973 samen met Sam Francis en Joan Mitchell als de Fresh Air School. Eerder liet hij zich al gewil lig beïnvloeden door zijn nieuwe, Ameri kaanse omgeving. Hij illustreert dat als we een recent schilderij bekijken. „Dat deed ik vroeger ook", zegt Ting als hij wijst op het met spatten bevlekte vrouwenportret. „In de jaren vijftig heb ik abstract expressionistisch geschilderd en ook met spatten gewerkt zo als Jackson Pollock. Maar ik ben toch maar weer teruggekeerd naar mijn eigen vrouwen, bloemen en vogels." Shockerend Ting stortte zich ook op poëzie en proza. Hij schreef shockerende gedichten: een groot contrast met de lieflijke kunst die hij maakt. Veel van zijn poëzie bestaat uit opsommin gen. Zo heeft Ting vijf jaar geleden een poëti sche lijst opgesteld, waarin hij per jaar zijn grootste zegening telt. De lijst begint met: '1 jaar: zing mijn eerste lied' en eindigt met: '68 jaar: schilder eerste walvis'. Wat is de mooi ste ervaring die hij heeft meegemaakt? Zon der aarzelen maar met een stevige spot om de lippen antwoordt Ting: „Mijn eerste Rolls Royce." Met een geamuseerde blik relativeert hij zijn opmerking. „Artiesten houden ervan contant geld bij zich te dragen. Zij willen goed kunnen eten. Maar geld is ook niet al les. Ik was laatst met twee collega-schilders in een grote stad en wij wilden daar smake lijk gaan lunchen. Er was een nationale feest dag in het land en hoe we ook zochten in dat centrum van die stad, alle restaurants waren gesloten. Daar sta je dan met een zak vol geld, maar met een knorrende maag." ROB B0UBER 'Summer Exhibition Walasse Ting'. Tot en met 1 oktober in het Frisia Museum, Spanbroekenveg 162, Spanbroek/Op meer. Elke dag geopend van 10 tot 17

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41