Adviesraad hekelt ministerie Pronk 'Bokser moet ook na einde carrière agressie reguleren' InrrornL 'Nederland kan beter andere banden aangaan met Antillen' Binnenland Aandacht voor Boeddha Opknapbeurt Leidsestraat Amsterdam Voor dezelfde prijs minder wasmiddel Twijfel aan zin en nut van thuistest prostaatkanker ULSTA AANBOUWDESIGN van tilVniMiMUi UTERDAG 22 JULI 2000 Extra geld bus en tram Haaglanden m haag De regio Haaglanden krijgt de komende tien jaar in otaal 2,8 miljard gulden van het rijk voor de exploitatie van het apenhaar vervoer. Het stadsgewest heeft daarover een akkoord >ereikt met het ministerie van verkeer en waterstaat. Van het ield kunnen tot en met 2010 alle bussen en trams worden be- aald in en om Den Haag, Delft, Wesüand en Zoetermeer. Ook je sneltrams van Randstadrail, die vanaf 2004 moeten rijden op Je sporen van de Zoetermeerlijn en Hofpleinlijn, kunnen uit jeze pot worden gefinancierd. Het is voor het eerst dat het mi nisterie zo'n langlopende en dure regeling treft met een grote stad. De Tweede Kamer moet nog wel met het plan akkoord Ford stopt na 32 jaar met Escort iusterdam De meestverkochte personenauto van Ford, de Es- ort, is gisteren uit productie genomen. De gezinsauto kwam in 1968 op de markt. Volgens woordvoerder P. Hale van Ford in Engeland, waar de auto tot het laatst toe is gemaakt, is het type altijd winstgevend geweest. „De Escort creëerde zijn eigen marktsegment, dat van de kleine gezinsauto. Voor de Escort be stond dat segment helemaal niet, en nu is het een van de be- angrijkste", zegt de Ford-man. De laatste jaren verloor Ford echter marktaandeel in Europa. Door veel geld te stoppen in hippe ontwerpen van nieuwe modellen, de Ka en de Focus, hoopt de fabrikant het tij te keren. Celstraf en boete voor miljoenenfraude »rlem De rechtbank in Haarlem heeft een 43-jarige man we gens miljoenenfraude gisteren veroordeeld tot één jaar voor waardelijke celstraf en een boete van één miljoen gulden. De of ficier van justitie had twee jaar geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk, en een ton boete. De man, die in Amerika I ivoont, heeft toegegeven dat hij tussen 1994 en 1996 betrokken L| is geweest bij een grootscheepse fraude met de invoer van com puteronderdelen uit Amerika. Daarbij zou de Nederlandse fis cus bijna 5 miljoen aan invoerrechten en BTW zijn misgelopen. Twee voormalige partners die in Nederland de zaken van de man behartigden, zijn veroordeeld tot straffen van één jaar voorwaardelijk. College Driebergen stapt op driebergen Het college van de gemeente Driebergen-Rijsen- iiurg is afgetreden. Aanleiding is een politieke crisis over het uit lopen van een groep woonwagenbewoners. Vijf families vestig den zich in mei, geheel volgens de regels, op een woonwagen- aa kamp aan de Sportlaan. Dat leidde tot hoogoplopende spannin- .8® gen met de drie families die er al woonden. B en W besloten 'eI vervolgens de nieuwkomers in ruil voor een schadevergoeding van 120.000 gulden per gezin te laten verhuizen naar een nieu- a we standplaats. Het geld werd op 12 juli uitgekeerd. Dezelfde •oa dag informeerde het college de raad en verlieten de families hun standplaatsen. Waar ze nu verblijven is volgens de waarne mend burgemeester en wethouder R. van de Kletersteeg niet duidelijk. Tijdens een extra raadsvergadering van donderdag- iet avond bleek dat een meerderheid in de raad het niet eens is met de handelwijze van B en W. ke! Zeshonderd tips over moord Pieck '3et kampen De politie heeft tot gisteren 'een kleine' zeshonderd dps binnengekregen over de moord op de 15-jarige Maartje feck. Een woordvoerder van politie IJsselland denkt dat de aandacht die de media aan de zaak hebben besteed, bijdraagt aan dit hoge aantal. Of er onder de honderden tips een gouden en tip is, kan de politie nog niet zeggen. „Dat kun je pas zeggen op iet moment dat je iemand kunt aanhouden en dat is nog niet l a iet geval." Het recherchebijstandsteam werkt met maximale in- iet, ongeveer veertig mensen, aan de zaak. Tekort aan vaccin tegen gele koorts )en haag Er dreigt een tekort aan vaccin tegen gele koorts. Dat een gevolg van wereldwijd tekort aan productiecapaciteit. De vraag naar het vaccin neemt in de zomer sterk toe. Reizigers ïaar landen waarvoor vaccinatie aanbevolen of verplicht is, °j, zouden voor reservering van de reis moeten nagaan of het vac- a cin verkrijgbaar is. Gele koorts is een ziekte die in grote delen van Afrika en Zuid-Amerika kan voorkomen. Ze wordt overge dragen door muggen. De ziekte geeft koorts, geelzucht, bloedin gen en ernstige afwijkingen aan de organen. ti Antillen in trek bij Nederlanders j pen haag Het Antillenhuis in Den Haag heeft de afgelopen da- cc vul ;n veel telefoontjes gekregen van Nederlanders die geïnteres- :erd zijn in vestiging op de Nederlandse Antillen. De Antilli- aanse vertegenwoordiging krijgt meer van die vragen dan nor- maal, omdat het Antilliaanse parlement deze week besloot om Nederlanders niet langer te verplichten een werkvergunning te )on hebben. „Zowel werknemers als investeerders bellen en daar zijn we blij mee. We hopen dat ze een nieuwe impuls aan de economie kunnen geven", aldus een woordvoerster. De eilan den zijn altijd erg huiverig geweest om de grenzen open te gooi en, maar volgens het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is het afschaffen van het protectionisme een voorwaarde voor economisch herstel. De Antillen geven gevolg aan die eis tot vrije vestiging, omdat daardoor op termijn extra geld vanuit Ne- r jjj derland vrijkomt. te Proef met camera's in trein af n0 Groningen Het openbaarvervoerbedrijf NoordNed gaat bij wij- ^'e van proef twee treinstellen voorzien van bewakingscamera's. 'e beelden die de camera's opnemen worden 72 uur bewaard ,en zijn van zo'n goede kwaliteit dat reizigers geïdentificeerd kunnen worden. NoordNed hoopt zo extra bewijsmateriaal te kunnen vergaren bij vandalisme en voorvallen met agressie. Ook wil het bedrijf met de proef nagaan of camera's in de trein een preventieve werking hebben. Verder hoopt het vervoerbe drijf dat de camera's de reizigers het gevoel geven dat het veilig is in de treinen. De camera's zijn deze herfst operationeel. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Het is laatste twee jaar bergafwaarts gegaan met bokser in ruste Regilio Tuur rotterdam paul smits Vooral veel trainen, luidt het devies van de Rotterdamse bokspromotor Aad Veerman aan oud-wereldkampioen bok sen Regilio Tuur (32), die is opgepakt voor het mishandelen van zijn partner. „Die agressie moet je na je loopbaan toch kwijt. Want laten we wel wezen: boksers zijn geen dominees. Ga des noods hardlopen, maar sla niet je vrien din." Het is de laatste twee jaar bergaf waarts gegaan met de bokser in ruste. Als Hoogvliets jochie heeft hij zich let terlijk en figuurlijk omhoog geknokt. Binnen de ring door zijn vuisten te laten spreken, buiten de ring door zijn vlotte babbel en nette presentatie. Hij leek een rolmodel voor kansarme jongeren die het willen maken. Tuur is nu echter voor de derde keer na zijn bokscarrière in opspraak geko men. Vorig jaar werd hij veroordeeld voor het mishandelen en bedreigen van zijn ex-vrouw. Kort daama ging zijn kle dingzaak in Rotterdam failliet. Deze week is hij opgepakt op verdenking zijn huidige vriendin te hebben bewerkt. Of ficieel heet het 'meermalen een poging tot zware mishandeling', in de relatione le sfeer. Hij is maandag gearresteerd. Volgende week wordt beslist of zijn de tentie wordt verlengd. Het beeld van boksers die in de fout gaan, ontstaat snel. Denk aan Mike Ty son die voor verkrachting heeft vast ge zeten. Nederlandse bomers als Ruud Koopmans en Rudi Lubbers die verzeild raakten in de drugshandel. De bokswe- reld vindt het een wat al te gemakkelijke redenering. Veerman: „Joh, het ligt meer aan de naamsbekendheid dat ze zo in het nieuws komen. Hetzelfde gebeurt toch met voetballers. Veerman geeft toe dat boksers een apart slag zijn. „Toch beschouw ik het verhaal van Tuur als een puur individuele aan gelegenheid. Hij had zoveel problemen. En heeft bijvoorbeeld niet zoveel ver diend als veel mensen geloven. Want al leen de top van de top krijgt grote be dragen. De begeleiding rond Tuur is weggeval len, weet Veerman. „Hij had managers als Stan Hoffman. In het begin heb ik 'm ook gesponsord. Privé werd hij geduren de zijn loopbaan omringd door mensen met geld. Ónder meer door de grote af valverwerker Zegwaard. Mocht ie rond rijden in zijn Ferrari Testarossa. Al die mensen hebben - zich teruggetrokken toen hij ermee ophield." De bokswereld heeft niks met de neer waartse spiraal in het leven van Tuur te maken, meent Jan Schildkamp van de boksschool waar Tuur begon. „Hij heeft een vreselijk goede opleiding van zijn moeder gehad. Studeerde ook nog tot zijn 21ste. Bij mij komen probleemjon- gens om ze terug te brengen in de maat schappij. Boksen is daarbij slechts een middel. Het allerbelangrijkste is hoe je je buiten de ring gedraagt. Hoe je bijvoor beeld je agressie reguleert." Arnold Vanderlijde is het levende be wijs van een ex-bokser die goed terecht kwam. Vanderlijde weerspreekt dan ook dat boksers noodzakelijkerwijs in de fout moeten gaan. muiderzand Het gaat allang niet meer om een eenvoudig zandkasteel op het Aalmeerderstrand, waar 88 merendeel 'jonge troffelartiesten' uit onder andere Nederland, Denemarken, Ierland en de Verenigde Sta ten tientallen 'beeldhouwwerken' hebben vervaardigd. De kunstwerken staan in het teken van de viering van 400 jaar betrekkingen tussen Nederland en Japan, waaronder ook deze replica van de Boeddha uit Kamakura, de wereldberoemde Daibutsu. Het origineel in het Japanse dorpje bij Yokohama stamt uit het jaar 1252. Voor alle sculpturen te zamen is 13.000 kubieke meter zand gebruikt. De beelden zijn nog tot zondag 13 augustus te bewonderen. foto reuters fred ernst 'VROM-raad voelt zich niet serieus genomen' den haag gpd De VROM-raad voelt zich niet serieus genomen door mi nister Pronk en de ambtelijke top van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. De raad mist een diepgaande discussie over zijn adviezen. Een schriftelijke reactie komt er wel, maar laat vaak lang op zich wachten. Met staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting voert de raad wel regelmatig gesprekken over adviezen op zijn terrein, zegt plaatsvervangend alge meen secretaris De Vries van de VROM-raad. „In tegenstelling tot de minister geeft hij wél aan waarover hij een serieuze dis cussie wil voeren." Behalve een stevig debat over zijn adviezen wil de raad ook een beter beeld van wat van de aanbevelingen terechtkomt. De raad bracht in de afgelopen ja ren 21 adviezen uit, onder meer over het derde nationaal mi lieubeleidsplan, over visies op de stad en het platteland, de fi- amsterdam anp De Amsterdamse Leidsestraat krijgt volgend jaar een facelift. In een van de bëkendste straten van Nederland vechten trams, voetgangers en fietsers dagelijks om de vrije doorgang. In de nieuwe opzet moet de Leidse straat vooral overzichtelijker worden. De tramhaltes op de bruggen over de grachten worden ver lengd, zodat twee trams achter elkaar passagiers kunnen laten in- en uitstappen. Om een en ander voor minder validen ge makkelijker te maken worden de haltes verhoogd. De tramba nen krijgen een afwijkende klinkerbestrating. Verder zijn er plannen voor roosters voor de waterafvoer langs de tramba nen. De Leidsestraat blijft ver boden terrein voor fietsers, hoewel het fietsverbod in de praktijk niets voorstelt. Voor voetgangers ontstaan daardoor steeds hachelijke situaties, wanneer fietsers uitwijken voor een tram. Tijdens de reconstructie wor den ook de monumentale brug gen onder handen genomen. De Gemeentewaterleidingen, Nuon en Dienst Waterbeheer en Riolering zullen de periode gebruiken om leidingen te ver vangen. In arren moede pluist de raad zelf maar na in nota's of iets is gedaan met de geleverde kritiek en aanbevelingen. Het departe ment beseft onvoldoende dat het met de raad over een strate gisch adviesorgaan beschikt, dat bij het opstellen van beleid kan worden benut. Deze klach ten deponeert de raad in het evaluatieverslag over zijn eerste raadsperiode, van 1997 tot 2000. De VRÓM-raad is het be langrijkste adviesorgaan van re gering en parlement op het ge bied van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. den haag gpd Alle grote wasmiddelenfabri kanten gaan de inhoud van de pakken wasmiddel verminde ren van 1,5 tot 1,35 kilo. Maar ondanks die kleinere inhoud adviseren zij de winkeliers om de prijs in de winkel niet te ver lagen. Ariel was begin deze maand de eerste met het kleinere pak. Volgende week volgt Sunil en begin september Dixan en Per- sil. „Dit is een initiatief van de Europese vereniging van zeep fabrikanten", zegt Lutz Mehl- horn, directeur marketing bij Henkel Benelux, de fabrikant van Dixan en Persil. Volgens hem is vanuit ecologische rede nen tot de vermindering beslo ten. „Door kleinere pakken is er minder verpakkingsmateriaal." De kleinere verpakking zal niet leiden tot meer verkoop. De wasmiddelen zullen volgens Mehlhorn geconcentreerder zijn, waardoor minder nodig is per wasbeurt. Bovendien komt op elke verpakking te staan hoeveel wasbeurten er uit een pak kunnen. Ondanks de meer geconcentreerde vorm kunnen straks met de pakken van 1,35 kilo echter twee wasjes minder gedraaid worden. lebestrijding en het huurbeleid. Het verzoek om advies kwam telkens van de minister of staatssecretaris. Volgens een woordvoerder van Pronk heeft de minister zelf om het evaluatieverslag van de raad gevraagd. „Hij snapt niet dat hem wordt verweten dat hij de discussie niet aangaat. Hij heeft zes rapporten met de op stellers besproken. En Pronk gebruikt de adviezen bij het ka binetsbeleid. Maar een inhou delijke reactie kun je pas geven als de aanbeveling verwerkt is in een nota. In het kabinet wordt het uiteindelijke stand punt bepaald. Dat is de volgor de. Anders moet je als raad zeg gen: 'ik geef geen adviezen'." Pronk begrijpt wel dat de raad zich ergert aan de traag heid waarmee soms op een ad vies wordt gereageerd. „Dat kan wel wat sneller", stelt zijn woordvoerder. Rotterdams bedrijf komt met proef setje rotterdam rens koldenhof Binnenkort is het mogelijk thuis vast te stellen of ie mand prostaatkanker heeft. Het Rotterdamse bedrijf Mi- raTes brengt binnen drie tot zes maanden een test op de markt waarmee de aanwezig heid van prostaatkanker is aan te tonen. Het setje dat via internet en de apotheek besteld kan worden, gaat een paar tientjes kosten. MiraTes kwam eerder in de publiciteit door het op de markt bren gen van een HIV-test voor thuisgebruik. Daarnaast ver koopt het bedrijf testen om de aanwezigheid van maag zweren en Hepatitis B en C aan te tonen. De prostaat- kankertest is omstreden om dat aan het nut ervan in me dische kringen ernstig getwij feld wordt. Het merendeel van de mannen krijgt op late re leeftijd prostaatkanker. Deze vorm van kanker ont wikkelt zich echter zo traag dat de kwaal meestal niet fa taal is. Hematoloog P.Huij- gens van het VU-ziekenhuis noemt de thuistest daarom onzinnig. „Wanneer je in het bejaardenhuis gaat testen zal blijken dat zeventig procent van de mannen prostaatkan ker heeft. Wanneer je die gaat behandelen leidt dat tot een enorme medicalisering." Ook woordvoerder C. Ho ning van de Nederlandse Kankerbestrijding is niet blij met de test. „Je moet je af vragen wat de winst van de test is. Behandeling van pros taatkanker kan gepaard gaan met ernstige bijwerkingen. Mannen kunnen incontinent of impotent worden. Ook de psychosociale gevolgen kun nen ernstig zijn. En dan is het is nog maar de vraag of die mannen zonder behan deling niet net zo oud zou den worden." Hoewel M. van Scheepen, manager medical affairs van MiraTes erkent dat prostaat kanker bij het overgrote deel van de oudere mannen voor komt, vindt hij de test niet overbodig of schadelijk. „De test kan ook onrust wegne men als blijkt dat er niets aan de hand is." Volgens Van Scheepen moet de consu ment zelf maar uitmaken of hij behoefte heeft aan de test. Het verbieden van de test vindt hij betuttelend. Leidse wetenschappers willen dat Den Haag dekolonisatie afmaakt De nieuwste woon-, werk- en slaapkamerprogramma's van dit Duitse topmerk zijn. een ideale optie voor mensen die hun interieur op maat willen samenstellen. J iilstaBJ 31 *Mobclmorke Mega-Design Aanbouwprogramma voor boekenverzamelaars. Staanders en leggers zijn in vele hoogte-, breedte- en dieptematen leverbaar. Optie: glazen frontpanelen voor een modern accent. -DESIGNCENTRUM den haag/leiden hans jacobs haags redacteur Nederland moet een einde ma ken aan de halfslachtige relatie met de Nederlandse Antillen en Aruba. Het wordt tijd om de be trekkingen te normaliseren. Dat kan door de eilanden de status van Nederlandse provincie te geven, of door ze geheel los te weken en onafhankelijk te ma ken. De Leidse wetenschappers H. van den Doel en P. Emmer stellen dit in het julinummer van Internationale Spectator. Het huidige Statuut voor het Koninkrijk uit 1954 functioneert in elk geval niet meer en bevat bovendien te veel tegenstrijdig heden, zoals autonomie in be grotingszaken voor de eilanden, maar tegelijk aanspraak op steun uit Den Haag. Dat is één van de belangrijkste redenen voor de economische wanorde op de Antillen. Die hebben nooit de tering naar de nering hoeven zetten omdat Den Haag - al dan niet uit postkoloniaal schuldgevoel - vroeg of laat de tekorten toch wel aanvulde. „De zekerheid Nederlandse overheidssteun te zullen ont vangen ontslaat de Antilliaanse en Arubaanse politieke elite van de noodzaak impopulaire maatregelen te nemen", menen de wetenschappers. Het geld werd vaak verkeerd besteed. 'Weggegooid geld' noemen ze het. „De steun stelde de opeenvol gende regeringen in staat een groot deel van de bevolking ambtenaar te maken. Natuur lijk, steeds beloofden de rege ringen te snijden en te bezuini gen, maar dat bleef bij vrome wensen." Pas deze week heeft de Antilliaanse regering beslo ten om voor het eerst eens krachtig op te treden. De Antil len hebben een tekort van 106 miljoen Antilliaanse guldens. Daarnaast moeten binnenkort grote aantallen staatsobligaties worden afgelost. „Om nog grotere problemen voor te zijn, moeten we nu han delen", aldus de Antiliaanse ge volmachtigd minister in Den Haag, De Haseth. Willemstad wil daarvoor zelfs het parle ment anderhalfjaar buitenspel zetten. De ingrijpende plannen om de economie uit het slop te trekken, zouden bij een norma le wetgevingsprocedure pas over twee tot drie jaar kunnen worden doorgevoerd, zegt de minister. „Zo veel tijd hebben de Antillen niet meer. In het re geerakkoord zijn diverse nood maatregelen aangekondigd", legt hij uit. „Willen wij die op tijd doorvoeren, dan is er geen andere keuze. De begrotingste korten zijn niet langer finan cierbaar. De Leidse wetenschappers me nen dat de bijzondere banden tussen de eilanden en het moe derland knellend werken. 'Ze hebben eerder een negatieve dan een positieve uitwerking op de ontwikkelingen in de Cari ben', schrijven zij. Ook het feit dat Antillianen en Arubanen zich vrij in Nederland kunnen vestigen, maar dat er geen be perkingen gelden voor de toe gang tot de sociale voorzienin gen, is een bron van ellende. Het Statuut moet daarom wor den ingeruild voor een andere regeling. Van den Doel, universitair hoofddocent geschiedenis, en Emmer, hoogleraar geschiede nis van de Europese expansie, beiden aan de Universiteit Lei den, vinden dat er twee een voudige oplossingen denkbaar zijn. Ze hebben daarbij gekeken naar de positie van andere ei landen in het Caribisch gebied. De Franse gebiedsdelen Marti nique en Guadeloupe (waaron der ook het Franse deel van Sint Maarten valt) zijn overzeese provincies van Frankrijk. Parijs regelt en betaalt alles. Voor de Nederlandse Antillen en Aruba is een soortgelijke sta tus, waarbij Den Haag dus meer verantwoordelijkheid krijgt voor het beleid bijzonder aantrekkelijk, al kost het de Ne derlandse belastingbetaler waarschijnlijk het meest. Maar gezien de minuscule omvang van de eilanden 'zal het Neder landse schip van staat door de ze uitbreiding van het grondge bied zeker niet kapseizen', zeg gen de geleerden. Voor Neder land is het een wenkend per spectief. Den Haag popelt al ja ren om orde op zaken te stel len, en bijvoorbeeld een fat soenlijk alternatief te bouwen voor de beruchte Koraal Specht gevangenis, maar mag zich slechts op afstand met de inter ne zaken bemoeien. Den Haag hoopt nu dat het IMF, dat strenge eisen heeft ge steld aan het herstel van de An tilliaanse economie, redding biedt. Minister De Haseth geeft - geheel in lijn met de opmer kingen van Emmer en Van den Doel, al aan dat Willemstad op hulp blijft rekenen. „De Neder landse regering heeft gezegd dat zij steun zal verlenen als wij ons huiswerk doen. Over de aard van de steun en de bedra gen moet nog worden onder handeld. Maar het is voor ie dereen het beste als we zo snel mogelijk de problemen aanpak ken. Wat dat betreft, ben ik dus optimistisch." Het alternatief is volledige onaf hankelijkheid. Het eilandstaatje Barbados toont volgens de we tenschappers aan dat het door knippen van alle banden met de 'kolonisator' gunstig kan uit pakken. Daar is de kwaliteit van het bestuur zonder steun van het moederland (Groot-Brittan- nië) alleen maar beter gewor den. Ook economisch is het Barbados voor de wind gegaan, vooral omdat het op zichzelf was aangewezen en een deel van de bevolking bijvoorbeeld niet in het buitenland (voor de Antillen is dat Nederland) kon laten vertrekken. De migratie, zo menen de twee, heeft voor de Antillianen bovendien slecht uitgepakt en Willemstad wei gert de stroom 'economische vluchtelingen' in te dammen. „Deze gang van zaken zou zon der de bijzondere Nederlands- Antilliaanse verhoudingen on bestaanbaar zijn", vinden de Leidenaars. Zij pleiten daarom voor een drastische verande ring, in het belang van alle drie de gebiedsdelen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3