ti 'Baasje van een eenmansbedrijf Kabaal in familieparadijs Salou TT ZATERDAG 22 JULI 2000 Mgr. Gijsen wil voor altijd op IJsland blijven Mgr. clr. Joannes Mathijs Gijsen woont sinds vijf jaar in Reykjavik. Daar leidt hij een van de kleinste bisdommen ter wereld, met ongeveer 3.500 gelovigen. Velen van hen, ook de vier priesters en 45 zusters, komen uit het buitenland, vooral uit Polen en de Filippijnen. Gijsen geniet van de rust die hem op IJsland wordt gegund. „Als de Paus niet op vreemde gedachten komt, dan blijven we hier rustig zitten. et bisschopshuis staat bij de I katholieke kerk en basisschool -A. in de ambassadewijk van Reykjavik. De secretaresse, een oudere da me, doet open, maar de bisschop komt er al aan en neemt de ontvangst over. Monseig neur Joannes Gijsen is een en al voorko mendheid. Niets aan zijn optreden doet den ken aan de reputatie van steile, compromis loze doordrijver, die hij als bisschop van Roermond verwierf. Eerder oogt hij zacht aardig. De 67-jarige bisschop gaat voor in zijn ka mer, schenkt twee keer eigenhandig de koffie uit, en vraagt beleefd permissie om zijn pijp op te steken. Zijn ervaringen met de Neder landse pers zullen niet altijd goed zijn ge weest, maar van enig wantrouwen blijkt niets. Hij informeert niet naar het doel van het interview of de levensbeschouwelijke achtergrond van zijn interviewer. De bisschop gaat zo'n vijf keer per jaar op bedeltocht door Europa. Dan doet hij ook Nederland aan, waar hij een pied-è-terre heeft bij zijn zuster. Maar geestelijk heeft hij Nederland ver achter zich gelaten. Hij leest geen Nederlandse kranten, alleen enkele bis dombladen, en beweert dat hij niets heeft meegekregen van de onrust rond de benoe ming van bisschop Eijk van Groningen. Hij is er zelfs in het geheel niet nieuwsgierig naar. Als hij hoort dat Eijk nog voor zijn wijding in opspraak kwam door publicatie van college dictaten - onder meer over homoseksualiteit - die hij had geschreven als docent van het katholieke opleidingsinstituut Rolduc, waar Gijsen ooit de scepter zwaaide, schudt IJs- lands bisschop het hoofd. „Ja, dat is wel ty pisch Nederlands." Geschenk In Nederland heerst vrij algemeen de opvat ting dat hij naar IJsland verbannen is omdat zijn opvattingen te veel onrust veroorzaakten in de Nederlandse geloofsgemeenschap. Gij sen ontkent het, maar weet van het verhaal. „En ik heb dat ook aan de Paus verteld en daarbij gezegd: ik hoop dat ook de hemel zo'n ballingsoord is. Maar ik kan het me voorstellen hoor, dat ze dat zeggen. IJsland is De Paus zal dan toch zeggen: 'Als je wilt we- zo ver weg. Ik krijg brieven van mensen die ten wat je moet doen, lees het maar na in de vragen: 'Monseigneur, hoe komt u daar klaar Heilige Schrift'. Een bisschop heeft ook zijn met die eskimo's?' Terwijl hier helemaal eigen verantwoordelijkheid en de eigen ge- geen eskimo's zijn, Je kunt het ook omge- nadegave van de Heilige Geest die het hem keerd zien: dat het een geschenk van de Paus zal ingeven en hem zal leiden. De Paus zou is dat ik het nu rustiger krijg. Het ligt er ook me ook heel vreemd aankijken als ik hem aan wat je fijn vindt. Mensen die drukte wil- zou vragen wat ik hier moet doen." len moet je niet naar IJsland sturen. Maar als -,r je graag rustig leeft, dan is dit ideaal." vingerwijzing Maar hij heeft toch ooit carrière gemaakt, Hij vertelt dat hij in 1993 op doktersadvies is had macht en invloed en de daarbijbehoren- gestopt in Roermond: als hij zo zou door- de zorgen aan zijn hoofd? Hoe is hij dan zo- gaan zou hij nog maar kort te leven hebben, ver gekomen? „Ik denk bij gebrek aan beter." En helemaal goed zou het nooit meer ko- Was hij aanvankelijk aangesteld in Roer- men, aldus de dokter. Hij ging in retraite bij mond om de teugels aan te halen? „Dat is Oostenrijkse zusters, en 'wonder boven won- me nooit gezegd." der' was hij er na twee jaar weer helemaal Vraagt men zoiets dan niet aan de Paus? bovenop. „Toen ben ik naar de Paus gegaan: Als je 't vraagt, krijg je toch een ontwijkend Hier ben ik weer, u ziet maar wat u met me antwoord." Hij lacht. „Nee, zo gaat dat niet. doet." Mgr. Gijsen, bisschop op IJsland. „Als de Paus niet op vreemde gedachten komt en de mensen hier jagen me niet weg, dan blijven we hier rustig zitten." foto gpd arnalder halldorson Het werd dus IJsland. Een oudoom van Gijsen was daar ook al eens bisschop. Gijsen: „De Paus zag dat als een vingerwijzing Gods dat deze man daar heen moest gaan." De 280.000 IJslanders zijn voor 95 procent lid van de Lutherse kerk. Nog geen vier jaar geleden zei Gijsen tegen een verslaggever: „IJsland is een uitgesproken missiegebied. Dat vind ik ook het aantrekkelijke van deze post." Nu denkt hij daar anders over: „Ik zie onze aanwezigheid als het present stellen van het ideaal. Als je dat duidelijk kunt ma ken, moet je de rest aan Onze Lieve Heer overlaten. We timmeren niet aan de weg." De IJslander, legt hij uit, is ook niet te be keren. Niet het geloof, maar de moraal is het probleem. „Dat komt door de historie van het volk. Het is altijd een natuurvolk geweest en het gezinsleven is daardoor anders dan zou moeten. Veertig procent van de huwelij- male rol vervult? Gijsen: „Je moet realistisch zijn in dit land met zijn uitgesproken staats kerk. Maar de christenheid hier was vijf eeu wen met Rome verbonden en daar loopt men niet om heen. We worden geaccepteerd en hebben heel normale verhoudingen. We treffen elkaar regelmatig en mogen hun ker ken op het platteland gebruiken voor onze diensten. En we gaan binnenkort ons twee duizendjarig bestaan vieren. Hier in de kerk en op het grasveld eromheen. Het wordt een echt familiefeest." Leert de bescheiden positie van zijn kerk hem het rooms-katholicisme te relativeren? Gijsen: „Ik denk juist het tegendeel. U moet niet denken dat de kerk hier in de har ten van de mensen geschreven staat. Tachtig procent van de lutheranen heeft met zijn kerk innerlijk en praktisch weinig van doen. De vertegenwoordigers van de lutherse kerk spreken over ons als de moederkerk. Ze noe men ons 'Het volle christendom' en zeggen: 'Wij doen het met wat minder'. Ze zeggen ook: 'Het is een voordeel voor jullie dat jullie de garantie hebben van de waarheid'." Tijdrovend De bisschop spreekt nog steeds niet goed IJslands, maar preekt wel wekelijks in die taal. Eerst schrijft hij de preek in het Duits, daarna laat hij hem vertalen, dan controleert hij de vertaling en oefent hij op de uitspraak. Dat kost een hoop tijd. Verder heeft hij veel praktische zaken te regelen, veel meer dan in Roermond, waar hij kon delegeren. „Ik ben hier net een klein baasje van een eenmans bedrijf." Verder is hij veel tijd kwijt aan aan lopend volk, want IJslanders maken geen af spraken, ze staan meteen op de stoep. Socia le afstanden zijn er niet in dit land, vertelt Gijsen. Iedereen kan bij de bisschop of zelfs de president aanbellen. „Daar heb ik wel aan moeten wennen." Maar het deert hem niet meer en hij geniet van de rust en eendracht die de katholieke gemeenschap hier naar zijn zeggen ken merkt. Geen progressieve Acht-mei-bewe- ging, geen mensen die zich opwerpen voor het lekenpastoraat. „Dat is hier niet nodig, ken loopt uit op een scheiding, veertig pro- yye ZOuden ook geen leken kunnen vinden cent van de kinderen wordt buitenechtelijk die zich daartoe in staat voelen. De taken geboren, dan hou je maar twintig procent van de priester zijn hier veel priesterlijker, ze normale gezinnen over. Die vrijheid van be- Z\)n hier voor de sacramenten en de verkon- trekkingen is er altijd geweest. Ja, dat kun je dlglng. En voor niets anders." zien als de nasleep van het Vikingenbestaan. zijn de katholieken hier dan zo streng in Ze hebben daardoor veel moeite de juistheid de leer? „Ik zou zeggen: normaal. Ze willen van de woorden van de Paus te aanvaarden, de leer van de Paus horen en aanvaarden die ofschoon ze hem heel erg respecteren. ook [)aar zal niemand zich tegen verzetten, IJsland heeft begin juli uitbundig gevierd ook aj ieven ze er niet allemaal naar." dat het duizend geleden het christendom Hij voelt zich hier dus als een vis in het omarmde. Drie dagen lang kwamen kerkvolk water? Monseigneur Gijsen knikt. "Ik denk en kerkelijke en politieke leiders samen in de dat dit de laatste plek is in mijn loopbaan en historische vallei, waar in oude tijden het Ijs- jk hoop het ook. Als de Paus niet op vreemde landse parlement (het Althing) vergaderde, gedachten komt en de mensen hier jagen me Ook andere kerken stuurden afgevaardigden; niet wegi dan biijven we hier zjtten." de Paus zond een kardinaal. Gijsen zelf hoef de er daarom niet heen, zegt hij. PITER BERGSTRA Steekt het niet dat zijn Kerk, die het chris tendom introduceerde, hier nu zo'n mini- (Vervolg voorpagina) Als |e wil genieten van een toffe Vakantie in Solou, in het gezelschap Veigeet dan niet AMUSEER JE. ZONDER ANDEREN LASTIG TE Hoe de Nederlanders zes weken lang heer en meester zijn geworden in de Spaanse badplaats Salou is eenvoudig te verklaren. De Vlaamse tv-maker Jambers van de gelijk namige RTL4-serie was de trendsetter toen hij een paar jaar geleden 'Hete kussen uit Sa lou' maakte. Daarin werd uit de doeken ge daan hoe makkelijk jonge jongens konden zuipen en 'scoren' in het vakantiedorp. Sindsdien is hier altijd wel een Nederlandse camera te vinden. Overigens weten de Ne derlanders ter plekke te melden dat het Jam- bers-programma grotendeels is geënsce neerd omdat de programmamakers na twee maanden niet vonden wat ze zochten: stran den vol zuipende en copulerende jeugd. Maar de trend was gezet. Salou en haar 'proppers' zijn zelfs zo be kend geworden dat er een film over wordt gemaakt: Costa! Gebaseerd op het ware verhaal van de propaganda-verkopers van discotheek Flashback. Katja Schuurman, Georgina Ver baan en andere soapsterren spelen de hoofdrollen. Naar het zich laat aanzien draait de ploeg' van regisseur Johan Nijenhuis vanaf september in Salou. Er wordt gezegd in het dorp dat de gemeente alsnog haar medewerking aan de film weigert vanwege het incident met de bran dende handdoek. RTL4 heeft deze weken een vaste came raploeg rondlopen. De zen der werpt zich hier op als de nieuwe Vakantieman. Op fly ers schrijven de programma makers: Loopt uw vakantie anders dan gepland was? Bel ons voor alle in het water ge vallen vakantieplannen. Geslaagd Het café Heineken Hoek or ganiseerde vorige week za terdag het jaarlijkse gratis bierfeest. Frank van der Ha ve was er bij als verslaggever Twee van de drie Nederlandse jongeren die worden verdacht van brandstichting in Salou verlaten het gerechtsgebouw in Tarragona. foto josé carlos léon van het plaatselijke magazine Eurotourist dat speciaal voor vakantiegangers in Salou wordt gemaakt. Hij zag een 'zingend en hossend' publiek dat er een feest van maakte. Er werd daarbij danig met bier gesmeten, meldt hij. Traditioneel wordt het bierfeest om vijf uur 's middags afgesloten door de gasten met een brandspuit van het terras te 'verjagen.' Dat liep wonder boven wonder zonder pro blemen af: „Alle lof voor iedereen die er was. Geen ellende op straat, geen onvertogen woord, niks kapot, alleen maar uitgelaten blije mensen", noteerde hij in de Eurotou rist. Van der Have kent de pakweg honderd Nederlandse ondernemers in Salou erg goed, het zijn de adverteerders van zijn blad. Hij zegt dat de Nederlanders de lezing van de VW over het familieparadijs met een korrel tje zout nemen, zoals ook de tequila wordt genuttigd. Dat de gemeente nu op de jonge ren afgeeft, wordt vooral gezien als een po ging om de pers op het verkeerde been te zetten. Salou verdoezelt de eigen tekortko mingen en toont een ondankbare houding ten opzichte van haar aloude gasten. „Waren het niet de Nederlandse jongeren die Salou groot hebben gemaakt?", vragen de onder nemers zich af. Van der Have: „Dat het beleid van de ge meente alleen op families is gericht, is niet zo. Het is wel zo dat ze probeert de komst van jongeren te temperen." Zo geeft de ge meente alleen vergunningen voor hotels met twee sterren of meer. Die zijn te duur voor jongeren en zo behoudt Salou een bepaalde kwaliteit. Maar ze houdt het daarnaast niet tegen dat er steeds meer goedkope apparte menten bij worden gebouwd. Deze zijn mas saal in aanbouw. „Er komen dertig procent meer kamers bij. Die moeten ook weer vol. Daardoor zakt de prijs van appartementen." Van der Have heeft de indruk dat het Ne derlandse publiek in Salou is veranderd. Er komt steeds meer overlast. Maar ten opzich te van Benidorm en Lloret del Mar valt het hier mee, stelt hij. „Steeds meer ouders stu ren hun kinderen bewust hier naar toe. Het gemeentelijk en politioneel beleid is hier toch strenger dan in die andere badplaat sen." Het is volgens hem duidelijk dat Salou bovenal toeristisch wil zijn en de jongeren warm onthaalt. „Salou is Spaanse badplaats nummer één onder Nederlanders. En de ge meente draait op consumptie. Laten we eer lijk zijn, voor de monumenten kom je hier niet... En ook niet voor een themapark." Verandering Hagenaar Roy Bonté is eigenaar van een van de populairste disco's in Salou: Night Fever aan de Calle de Babastre. Hij promoot de bar met de slogan 'Alle dagen feest in Night Fe ver' waar 'op tafel dansen meer regel dan uitzondering is'. Al sinds de 'Hete kussen uit Salou' ergert hij zich aan de sensatieverhalen die over Salou de wereld in worden gehol pen. Overtrokken, noemt hij ze, maar hij geeft toe dat er een kern van waarheid in zit. De overlast is wel erger geworden, maar niet zo erg als wordt gepresenteerd. „Er zijn in derdaad meer en andere jongeren gekomen. Sinds dat programma van Jambers zien we hier opeens in verhouding meer jongens dan meisjes. En ze komen steeds vaker uit België. Die komen hier'zoeken wat ze in dat pro gramma hebben gezien." Bonté vreest dat in Nederland het idee ontstaat van Nederlandse ondernemers die jongeren alleen maar dronken aan het voe ren zijn. „Die hotelbrand zou zijn ontstaan nadat die jongens dronken waren gevoerd. Maar die brand was begin van de avond, ter wijl de Nederlandse bars pas om negen uur open gaan!" De Night Fever heeft ook eens een bran dende handdoek op de luifel gehad. Dat ge- De brand in appartementenhotel Royal te Sa lou had miljoenen pesetas aan schade tot ge volg. foto josé carlos léon beurt in vakantiedorpen als Salou vaker. „Maar dat wil dan toch niet meteen zeggen dat dit soort excessen als die hotelbrand da gelijkse kost is? Het is hier zes weken lang één groot feest, de ondernemers passen wel op om die jongeren dronken te voeren. We zijn allemaal serieuze ondernemers. Echt geen goudzoekers. Het is complete onzin dat het hier een losgeslagen boel is. Wat is het verschil tussen hier en Scheveningen of Domburg?" Omdat Salou steeds populairder wordt, heeft dat volgens de Haagse uitbater ook ne gatieve media-aandacht tot gevolg. „Jonge ren die hier nu aankomen zijn zoekende naar de grootste chaos. We moeten ze er op wijzen dat we hier feesten, niet beesten. We hebben een dag nodig om ze duidelijk te maken dat ze hier niet zijn om de tap te slo pen. Dat noemen we de eerstedags-mentali- teit die we ze uit het hoofd moeten praten. Daarna wordt het gezellig, want wij willen mensen niet dronken krijgen, maar op de ta fel." Night Fever had tot voor kort proppers op de rotonde staan. Nu dat verboden is, noemt hij die mensen het PR-team. Ze voeren geen propaganda-oorlog meer, maar selecteren 'leuke, gezellige groepen jongeren'. Op dins dag en zaterdag zijn de aankomsten van de nieuwe busladingen en is het hard pezen voor het PR-team. Bonté gaat af en toe zelf naar het om de hoek gelegen 'Propperplein' om klanten binnen te noden. Daar merkt hij dat de mentaliteit onder de pubers is veran derd. „Laatst stapte er een ventje van zeven tien op me af. Op het oog een keurig ventje. Hij kwam tot mijn schouder. Hij zegt: ik ben jou helemaal zat, donder op! Zo opgefokt ko men de mensen hierheen. Als je compleet los wil, ga je naar Salou, denken ze. Dus la ten we eerlijk zijn: er is hier een taak voor ons ondernemers weggelegd. Want het zijn gewoon nog kinderen die hier rondlopen. Wij letten hier volgens mij veel meer op het voorkomen van problemen dan in Neder land." Pillen Bonté wil de verhalen over de zuipende en feestende jongeren niet bagatelliseren. „Het is hier nou eenmaal een feestdorp. Natuur lijk gebeurt er meer dan elders. Het is hier bijna twee maandenlang elke dag weekein de. Dus zijn er meer incidenten dan in Ne derland. Wij hebben alle avonden 3.500 man in de zaak. Vorig jaar had ik in een seizoen welgeteld twee vechtpartijen en dat was nog wel op één avond! Het is hier niet anders dan in Nederland." Drank is ook niet altijd het grootste probleem, benadrukt hij. Pillen worden vanuit Nederland meegenomen. „Soms staan er hier gasten al volkomen te flippen en wild te dansen terwijl ze nog bui ten staan. Als ik vraag of ze even stil willen staan, dan kunnen ze dat niet meer. Die mensen komen er hier dus niet in." Bonté zegt blij te zijn met het verbieden van de massale kroegentochten. „Dat is een goede ontwikkeling. Die kroegentochten zijn niet mijn favoriet. Je hebt 150 man in je tent, ze slopen de boel en zijn weer weg." Maar de strengere maatregelen van de gemeente zijn volgens hem zeker ook tegen de Nederlandse ondernemers gericht. „De gemeente be strijdt de Nederlandse piek in juli en augus tus. Er is hier een echt ontmoedigingsbeleid, ook tegenover Nederlandse ondernemers. Het is moeilijk om hier een zaak te beginnen. Bij mij staat de politie elke nacht klokke half vier te kijken of de muziek uit is. O wee, als een nummer tien seconden uitloopt. Bij mijn Spaanse buurman controleren ze nooit. Gek hè?" DIMITRI WALBEEK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39