Biometrische discopas is nog maar het begin D ZATERDAG 22 JULI 2000 Nieuwe technologie rukt op Een zwaar beveiligde deur openen met je stem. Een financiële transactie thuis achter de computer bevestigen met je vingerafdruk. Een gezichtsherkenner die relschoppers en illegalen uit mensenmassa's pikt. Biometrie verovert de wereld en vooral jongeren moeten door toepassingen in de amusementssector het idee krijgen dat hetgeen kwaad kan om 'aangeboren pincodes' af te staan. Maar achter het grote gemak schuilt het levensgrote gevaar van misbruik. „Handel in stemmen ligt op de loer en wie je irisscan heeft, bezit een mini-medisch dossier van je. iometrie is al lang geen science fiction meer. Hitech snufjes als stemherkenning en digitale handpalmanalyse la James Bond zijn al ja ren in gebruik bij machtige, gesloten bolwer ken als NASA, Fort Knox en het Pentagon. Maar ook daarbuiten sijpelen biometrische toepassingen de laatste jaren door naar de gewone burgermaatschappij. In de Londen- se ondergrondse, waar depressieve burgers zich geregeld voor de metro werpen, scant een speciale camera aanwezigen op mogelijk suïcidaal gedrag. De douane op Schiphol wil graag met behulp van een gezichtscanner gaan controleren of er asielzoekers arriveren, om leugenaars desgewenst terug te kunnen sturen naar een eerdere halte in de Europese unie. Tal van bedrijven en instellingen, ook in Nederland, doen onderzoek naar andere fu turistisch klinkende toepassingen. Zo werkt KPN Research in Den Haag voor bankverze keraar Fortis aan een stemherkenningssys- teem, waarmee een paar woorden van de beller volstaan om een transactie te bevesti gen. NCR, eigenaar van driekwart van de pinautomaten in Nederland, heeft met de sprekende 'Stella' een geldautomaat in de aanbieding die door irisherkenning een pin code overbodig maakt. Een blik in de camera is genoeg om geld uit de muur te kunnen ha len. En wat te denken van de Nederlandse overheid, die over een paar jaar een per soonsbewijs hoopt te presenteren met daar op niet te kraken biometrische wachtwoor den'? Allemaal bijzonder vernuftige toepassin gen, maar de grote massa is er volgens de producenten van al dit moois nog niet klaar voor. Om dat te veranderen moet de komen de jaren volgens de redenering 'als er één schaap over de dam is....' vooral de jeugd over de streep worden getrokken. Die staat doorgaans toch het meest open voor nieuwe technologieën. Een eerste kennismaking met biometrie in een sfeer van vertier moet een handje helpen, weet Hans Haleber van Ne- dap in Groenlo. Deze producent van biome trische apparatuur voor de 'high-security- branche' krijgt steeds meer klandizie in de wereld van vrijetijdsbesteding. „Sinds een paar maanden doen we bij een recreatiecentrum in Noord-Holland een proef met een biometrisch abonnement, ge baseerd op gezichtsherkenning. Skicentrum Snowworld in Zoetermeer heeft al langer on ze poortjes met handlezers en een zwembad hier in Groenlo test kluisjes die beveiligd "zijn met digitale 'fingerprints'." De smartcard, ofwel de discopas. Vinger- en gezichtsgegevens liggen hierin opgeslagen met een gecodeerde digitale weergave. foto pr al die biometrische systemen niet. „Een ge vaar is dat bedrijven met biometrische syste men te zwaar op de technologie gaan leunen en de menselijke component vergeten", zegt Grijpink „Stel dat het discopassysteem alarm slaat als iemand opzettelijk met een pasje van iemand anders probeert binnen te ko men. Als die zegt dat het nou al de derde keer is dat zijn pas een loos alarm geeft, be gint een portier misschien wel te twijfelen. En als er dan een lange rij wachtenden voor de ingang staat, laat die portier iemand mis schien wel door. Dat is het verschil: in de analoge wereld is de controleur de baas, maar bij de digitale controle is de pashouder de baas. Hij weet zeker dat hij niet wordt herkend als hij de pas van een ander ge bruikt." Velders van Interstrat denkt echter dat zijn systeem waterdicht is. „Een kwestie van goe de training van het personeel." Hij ziet zijn discopas bij een landelijke dekking zelfs als een mogelijkheid om justitie een handje te helpen bij het beveiligen van het uitgaansle ven. „Stel dat disco's hun bestanden koppe len met codes van amokmakers, dan heb je een sterk wapen in handen. Al moet je dat niet tegen de minste of geringste lastpost in zetten. Ik bedoel: iemand die in een disco in Staphorst wiet rookt of een kort rokje draagt, wordt dan levenslang geschorst. En daar door zou die persoon de IT in Amsterdam niet meer binnen komen, terwijl wiet en pi kante kledij daar amper een probleem zijn." De man achter de discopas vindt dat alleen mensen die strafrechtelijk veroordeeld zijn, de aangesloten disco's niet meer in zouden moeten mogen. Grijpink van het ministerie van Justitie, die sowieso huiverig is voor be drijven die op de stoel van politie en justitie gaan zitten, is daar geen voorstander van. „Maatschappelijke isolatie leidt doorgaans tot frustratie. Je moet niet raar opkijken als zich dat weer uit in wraakacties. Waar blijf je dan?" Garanties Uitgerekend de Registratiekamer wijst er op dat biometrie met al zijn gevaren ook juist een hele hoop garanties op privacy kan bie den. „Een hele hoop gevoelige informatie gaat nu nog relatief onveilig over het inter net. Waarom beveilig je die niet met een ver sleutelde weergave van je stem, je vingeraf druk, de unieke snelheid en druk waarmee je je handtekening zet?" Borking doelt op di verse apparaten die nu al voorhanden zijn. Het toetsenbord met daarop een vingerscan ner bestaat al en dat geldt ook voor een mat je dat registreert hoe iemand een kruisje zet. „Zelfs analfabeten kunnen daardoor een handtekening zetten die alleen zij kunnen reproduceren", zegt Els den Os van KPN re search. De eerste stemherkenners voor parti culier gebruik zijn er ook al in de vorm van screensavers, die het scherm uitschakelen als de computer niet gebruikt wordt. Even roepen 'hallo schatje, daar ben ik weer' of een ander gesproken commando van de rechtmatige gebruiker en de monitor flitst weer aan. Diezelfde stemherkenningstechniek kan een fractie gewijzigd echter ook voor hele andere doelen worden gebruikt. Borking van de Registratiekamer: „Het is nu al mogelijk om de emotie van iemand aan de andere kant van de lijn te peilen. Als je dan aan de telefoon iets wil verkopen, weet je al gauw of iemand tot koop te verleiden is en wat zijn zwakke punten zijn." Borking spreekt echter over 'een niet te stoppen trend'. „Er is een niet te stuiten behoefte om te handelen op afstand. En daarbij zijn systemen om op af stand personen te kunnen identificeren steeds meer noodzakelijk. Denk alleen al aan de behoefte om veilig te betalen op internet. Daarom doen we er ook alles aan om al die nieuwe technologie die bedreigend kcUi zijn voor de persoonlijke levenssfeer niet zozeer tegen te houden, maar vooral in goede ba nen te leiden." Een van de belangrijkste aspecten daarbij blijft de vrijwilligheid. Borking: „In hoeverre hebben mensen de keuze om mee te gaan in de biometrische revolutie? Vergelijk het met de pinpas. Als straks geen bank meer een be taalmiddel aanbiedt zonder irisscan of vin gerafdruk, dan heb je niet echt een keuze. En als dat maar bij genoeg biometrische syste men het geval is, ben je uiteindelijk altijd te herleiden. En hoeveel privacy heb je dan nog?" FERDI SCHROOTEN De biometrische discopas van Interstrat BV gebruikt eveneens de tandem 'jeugd recre atie' als springplank om uiteindelijk een massapubliek te bereiken. Met veel bomba rie lanceerde het bedrijf uit Enschede on langs zijn toegangssysteem in een discotheek in Puttershoek die op een drukke uitgaans avond plaats biedt aan 4.000 jongelingen. Amokmakers komen hier een volgende keer de tent niet meer in, omdat gezicht en vinger verraden dat ze zich eerder misdragen heb ben. Voor het eind van het jaar moeten een half miljoen bezoekers van vijftien discotheken hun gecodeerde vingerafdruk en ge zichtsscan op evenzoveel 'smart-cards' heb ben staan. En dat is nog maar het begin. Het liefst ziet Interstrat dat heel uitgaand Nederland straks één discopas gebruikt. „En met diezelfde pas moet je toegang kunnen krijgen tot allerlei andere vormen van recrea tie, zoals voetbalstadions. Handig als een groepje hooligans dat eerst in het stadion is herkend na de voetbaltribune ook even een discootje wil verbouwen", zegt Ron Velder van Interstrat, het bedrijf dat uiteindelijk ook een complete mix van de fysieke en virtuele uitgaanswereld op internet in heel Europa wil aanbieden. Vingerafdruk en gezichtsscan, en eventu eel andere lichaamskenmerken in digitale vorm, moeten toegang geven tot dit vrije- tijdsgebied. De Registratiekamer, in Nederland de waakhond over de privacy, volgt de ontwik keling nauwlettend en enigszins argwanend. Er bestaat grote vrees voor centrale databan ken, waarin allerlei biometrische lichaams kenmerken opgeslagen liggen, die op een wel heel vervelende manier misbruikt kun nen worden. „Een irisscan kan heel veel vertellen over ie Handleesapparaat in skicentrum 'Snowworld' in Zoetermeer. foto gpd roland de bruin mands gezondheid en levensverwachting. Dergelijke gegevens moeten niet zomaar in handen kunnen vallen van een werkgever of een verzekeraar", zegt John Borking, plaats vervangend voorzitter van de Registratieka mer. „Of denk eens aan stemmen, waarmee straks als alternatief voor een handtekening transacties bij bijvoorbeeld de bank beves tigd kunnen worden. Het is niet ondenkbaar dat er een illegale handel in stemmen ont staat als biometrisch materiaal onveilig en centraal wordt opgeslagen." Angsten Velders van Interstrat kent al die angsten maar al te goed. „Daarom hebben we de discopas ook goed beveiligd. Vingeraf druk en gezichtsscan zelf staan niet op geslagen, alleen een gecodeerde, digi tale weergave daarvan. Die kunnen al leen wij ontcijferen. Een ander kan er niks mee, ook omdat er geen adresge gevens op de smartcard staan. Daar hebben we zelf ook alle belang bij. Als er één keer iets goed mis gaat met ons systeem, zijn we onze markt kwijt. Al les draait nu om acceptatie." Dat denkt ook raadadviseur Jan Grijpink, informatiestrateeg van het ministerie van justitie. „De komende jaren worden een belangrijke test voor de biometrie. Zoals het er nu uitziet, zullen we binnen tien jaar kunnen pinnen met een dynamische handtekening (hierbij worden druk en snelheid van de pen gemeten - red.) en de digitaal meetbare handvorm. Maar een paar grote incidenten en iedereen zegt: biometrie is niks. En dat zou jammer zijn, want daarmee gaan ook een hoop voordelen van deze technologie de ijskast in." Justitie en Registratiekamer denken bij incidenten niet aan de inmiddels stereotiepe fa beltjes over biometrie. Dat ie mands vinger wordt afgehakt of oog wordt uitgelepeld om geld te kunnen pinnen. De j moderne 'biomaat' registreert van een vinger immers ook of hij nog warm is en of er bloed door stroomt. Van een oog wordt aan de hand van na tuurlijke bewegingen ook ge peild of er nog leven in zit. Borking: „Je kunt zelfs afspre ken dat één vinger je alarmvin ger is. Word je bij het pinnen overvallen, dan gebruik je die vinger als stil alarm. Dan krijg je wel geld, maar een camera registreert meteen de overval ler die even verderop door de j gealarmeerde politie kan wor den aanhouden." Toezichthouders zijn vooral bevreesd dat gebruikers en aanbieders van biometrische systemen zich niet kunnen be heersen. „De verleiding is groot om het niet zo nauw te nemen met de persoonsbescherming J en allerlei persoonlijke gege- vens te gebruiken voor bijvoor beeld marketing", zegt Borking. Hij doelt onder meer op de disco pas. Die kan anoniem worden verkre gen, maar leden kunnen ook hun per soonsgegevens als naam, adres en woon plaats afgeven aan de discotheek om op de hoogte te worden gehouden van acties. „Wie garandeert dat dergelijke gegevens niet zo maar aan onbevoegden worden doorge speeld?" Incidenten zijn echter niet te vermijden bij een nieuwe technologie, weten de kenners. „De eerste pinautomaten vraten zo nu en dan ook een kaart op", herinnert Velders van Interstrat zich. Zijn discopas zal ook nog wel wat problemen moeten overwinnen. Grij pink van het ministerie van justitie denkt dat het daarbij niet alleen om technologische probleempjes gaat. „Hoe worden systemen ingevoerd? Geef je elke sector een andere biometrische methode, dan is de kans op ongelukken kleiner. De iris de je bij de bank gebruikt om te pinnen, moet je niet ook la ten registreren bij de kruidenier of verzeke ring. Dat voorkomt een eenvoudige koppe ling van bestanden en gegevens." Want zo honderd procent onfeilbaar zijn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 38