ZATERDAGS BIJVOEGSEL KABAAL in familieparadijs Campagneteam naar Salou ZATERDAG 22 JULI 2000 Salou walgt van Nederlandse pubers Het Spaanse vakantiedorp Salou wordt deze tropenweken overspoeld met duizenden Nederlandse minderjarigen die komen feesten, zuipen en hopen op meer. Nadat vorige week zaterdag drie jongens uit Kesteren waren opgepakt op verdenking van brandstichting in appartementhotel Royal, staat de badplaats op scherp. Salou walgt van deze pubers. De politie treedt dit seizoen zeer streng op en de gemeente voert een vergaand ontmoedigingsbeleid tegen Nederlanders. De VW heeft het opmerkelijke standpunt dat ze deze kapitaalkrachtige klanten liever kwijt is dan rijk. Het Nederlandse kamp aan de Costa Dorada zet zijn vraagtekens: „Waren het niet dezelfde jongeren die Salou groot hebben gemaakt?" door DIMITRI WALBEEK Het feestdorp Salou leeft van massatoeris me, niet van denksport. In het centrale park aan de Carrer de Carlos Buïgas vindt deze zomer elke dag een groots opgezet Internationaal Schaak Festival plaats. Twaalf tafels met schaakstukken staan dan klaar in de open lucht, maar zelden neemt er een denksporter plaats. Die zijn hier niet, wat spijtig is voor de voorzitter van de plaatselijke schaakclub; een kleurrijk figuur die er openlijk voor uitkomt dat hij het nog eens tot voorzitter van voetbalclub Barcelona schopt. Jonge bustoeristen maken dankbaar gebruik van het park, maar dan eerder om. een partner te schaken. Me nigmaal, vooral 's avonds, zijn hier dames die zich over geven aan hun tijdelijke partner. De jonge Nederlandse toeristen hebben vaak maar een weekje de tijd om de va kantie van hun leven te genieten. Dat noopt tot haastige spoed. Dus weten zij niet van opgeven en spelen zij het spel van zuipen en seks zonder eerst goed over de zetten na te denken. De laatste jaren komen steeds meer Nederlandse pu bers naar Salou. Ze zijn ook verbaier en wilder geworden. Ze leggen een steeds hogere druk op-het politieapparaat. De klachten over vernielingen en overlast nemen toe. De VW-directeur in Salou, Eduard Moret, walgt van deze Nederlandse pubers. „We willen die jongeren hier niet", stelt hij keihard, „We hebben ermee ingestemd dat ze hierheen komen, we doen ze niet in de ban. Maar op een gegeven moment zullen we ze een halt gaan toeroe pen: Stop met die busreizen. We doen er alles aan om steeds minder Nederlandse jongeren te krijgen. Waarom denken Nederlanders dat ze zich hier zo kunnen gedra gen? We hebben dat imago niet in andere landen. Die jongeren die overlast veroorzaken, komen alleen uit Ne derland. Gelukkig is dat geen groot land!" Hij zegt te balen van het 'handdoek-incident' in appar tementhotel Royal en de houding van de pubers die wor den aangemoedigd door aanwezige Nederlandse en Bel gische cameraploegen. Als een camera begint te snorren, vinden de jongeren dat ze nog idioter moeten doen dan normaal. „Die kinderen denken met die camera's in de buurt dat ze James Bond zijn die hier met een License to Kill mogen rondrennen." Ander beeld Het beeld dat de VW voorstaat is dat Salou geen feest dorp maar een familieparadijs moet zijn. De gemeente wil zich afzetten tegen de andere costa's en heeft daarom het tweede grootste pretpark van Europa binnen de ge meentegrenzen: Port Aventura van de Universal Studio's. Er zijn op het strand vele Summer Kindergartens waar kinderen kunnen worden achtergelaten. De begeleiders daar worden kangoeroe's genoemd, omdat ze zich ont fermen over de koters. Moret: „In Engeland staat op de reisfolders dat Salou een 'family paradise' is. Waarom niet bij jullie?" De hotelbrand die een week geleden een restaurant en enkele appartementen aan de Placa dEuropa verwoestte, ziet de VW-directeur als logisch gevolg van de toene mende stroom bustoeristen uit Holanda. Daarbij veronderstelt Moret dat de lezing over de brand die door de politie naar buiten is gebracht, over eenkomt met de werkelijkheid. De drie jongens uit Kes teren zouden in hun appartement dronken aan het keten zijn geslagen en vervolgens in paniek een brandende handdoek op de luifel van het restaurant hebben ge gooid. Er doen in het uitgaansleven ook verhalen de ron de dat de jongens een brand probeerden te blussen na kortsluiting in hun kamer en zelfs dat het vuur niet in hun kamer ontstond. Algemeen directeur J. ter Haar van reisorganisatie Oad, waarmee de drie reisden, steunt de verklaring van de jongens. Hij suggereert dat het vuur niet in hun kamer begon, maar in het verpachte restau rant onder de appartementen. Hij kan die bewering niet hard maken. Ter Haar: „Het is een verzekeringskwestie." Opvallend bij die hotelbrand is dat Salou - pas sinds 1989 een volledig zelfstandige gemeente - in de zomer een inwonertal van tweehonderdduizend heeft, maar dat er geen brandweerkazerne staat. De brandweerwagens moesten uit Tarragona komen, enkele kilometers verder op. Zo kon het vuurtje een miljoenenschade aanrichten. De autoriteiten blijven uit gaan van brandstichting door het trio en kondigen aan harder op te treden tegen Nederlandse jongeren, die overigens slechts een fractie van het aantal toeristen in Salou uitmaken. Zestig pro cent van de twee miljoen vakantiegangers die hier ko men, is Spaans. Daarna volgen de Engelsen, Ieren, Fran sen, Belgen en dan pas Nederlanders. Acties De ordemaatregelen tegen de holandeses in Salou zijn ri goureus. Er mogen geen massale kroegentochten meer worden georganiseerd, bij de minste of geringste overlast worden ze beboet en de pubers krijgen vrij oubollig ge stelde flyers uitgereikt op straat. 'Als je wilt genieten van een toffe vakantie, in het gezelschap van je vrienden, ver geet dan niet: Amuseer je zonder anderen lastig te val len', luidt de tekst. Achterop de folders staat dat de poli tie dit jaar strenger optreedt tegen luidruchtige en dron ken mensen. Onderop wijzen de autoriteiten er nog fijn tjes op dat drinken kan leiden tot schade aan de lever of zelfs een coma. Een fel tegenstander van de Nederlandse minderjari gen in Salou is gemeenteraadslid Maria Dolores Oliva. Met Alberto del Hierro, een raadslid dat zich bezighoudt met stedelijke veiligheid, stelde zij een in het Nederlands geschreven noodbrief op aan de touroperators. Daarin wijzen ze de reisleiders op hun verantwoordelijkheden die ze hebben ten opzichte van de groepen meestal zeer jonge pubers. „Rekening houdend met de ervaring van vorige seizoenen, zal de politiecontrole toenemen opdat mogelijke onenigheden of rellen kunnen worden voorko men". schrijven ze. En benadrukken daarbij dat het zo geheten 'proppen per augustus bij wet is verboden. Proppers zijn horeca-mensen die op straat proberen gasten binnen te lokken met allerlei propaganda over gratis drankjes. 'Het versturen naar of uitdelen aan min derjarigen van brochures, posters, uitnodigingen of an dere reclame waarin alcoholische dranken worden ge promoot, wordt ten strengste verboden', aldus Oliva aan de touroperators en Nederlandse horeca. Niet alleen de autoriteiten, maar ook de lokale bevol king is de luidruchtige Nederlanders spuug- en spuug zat. Julia López-Madrazo Gonzélez werkt niet in het toe risme, maar bij de regionale krant Diari in Tarragona. Zij vertelt ronduit hoe Salou de Nederlanders ervaart. „De meeste zuipen tot ze neervallen. De volgende morgen kunnen ze zich niks meer herinneren. De drank is zo goedkoop hier. Muchos, muchos baco's." En ze maakt het bekende polsgebaar. De rechtbankjournalist van de Diari, Angel Juanpere, die de zaak rond de tres holandeses verslaat, vindt dat de jongeren hun boekje te buiten gaan in Salou. „Bij de rechter ontkenden ze de brand te hebben veroorzaakt, maar hij heeft toch besloten tot een zware ten lasteleg- ging. Ze hebben zware schade toegebracht aan het hotel en zullen berecht worden." De Nederlandse jongeren worden steeds agressiever in Salou. Ze zijn gebekter, brutaler, sneller aangebrand en gaan eerder op de vuist. Dat moeten ook de Nederlandse ondernemers hier toegeven. En er komen ook steeds méér pubers. Dit hoogseizoen is Salou eigenlijk gewoon Nederlands. Bussen van Oad en Peter Langhout rijden af en aan. Op straat komt het geregeld voor dat groepjes jongens elkaar uitdagen om 's avonds een wedstrijdje Malibu-cola zuipen aan te gaan. „Kom dan als je durft!" Nederlands De terrassen van Nederlandse ondernemers zitten tjok vol met eigen jeugd. Tenten met namen als Heineken Hoek, eetcafé Knabbel en Babbel en Broodje van Kootje verkopen Hollands bier, 's ochtends een broodje kaas en de rest van de dag broodje haring, kaassouflé of een broodje fricadel speciaal. Lekker weg in eigen land. Salou heeft sinds kórt zelfs een Nederlandse shoarmatent, naast de populaire bar-disco Prins van Oranje. Bar Oldehove van eigenaar Karst Kremer uit Leeuwar den heeft zelfs de Berenburg klaar staan voor als er een wolkje voor de zon schuift. Vreemd genoeg is deze tro- pentijd vol bustoeristen niet Kremers favoriete jaargetij de: „Ja, al die jongeren in juli en augustus... Ik heb er geen last van. hoor. Ik heb geen uitgaansgelegenheid. Zij komen hier alleen eten. En zij zijn goed voor de kassa. Maar ik houd toch meer van voor- en naseizoen. Dat zijn de mooiste maanden hier." Zoals de VW voor het hoogseizoen al vreesde, gedra gen de Nederlanders in Salou zich af en toe als beesten. Afgelopen zaterdag is een illegale kroegentocht nog uit de hand gelopen. De jongeren betalen geld om vervol gens een vantevoren ingeschakeld aantal kroegen af te lopen. Daar krijgen ze dan gratis bier. Honderd man lie pen echter een tent binnen die niet bij de organisatie was betrokken zodat ze daar dus moesten betalen. Ze werden agressief, veroorzaakten overlast en ellende op straat. (Zie verder elders in dit Zaterdags Bijvoegsel) Zuchten de verzekeraars onder de scha declaims, veroorzaakt door jonge va kantiegangers aan de Spaanse costa's? „Nee. eigenlijk niet", zegt Jan Steen man, algemeen directeur van De Euro- peesche Verzekeringen die op dit ge bied de grootste van het land is. Steen man: „Het regent echt geen forse claims, in weerwil van wat sommige media schrijven. En voor zover wij kun nen waarnemen is er evenmin sprake van een opvallende toename van het aantal gevallen waarbij jongere vakan tiegangers zijn betrokken. Een zaak zo als die in Salou, is iets uitzonderlijks. Dat wordt een kwestie voor de aanspra kelijkheidsverzekering. Hopelijk hebben die drie jongens een goede rechtsbij- standsverzekering afgesloten. Ik ben be nieuwd naar de afloop, want de vraag lijkt me of je aansprakelijk bent voor een brand als je in complete paniek een brandende handdoek over de balkon rand gooit. Ik heb uit de berichtgeving tenminste begrepen dat het zo gebeurd Het Nederlandse Verbond van Verzeke raars denkt dat een verzekering de schade vergoedt, al is nog niet duidelijk welke. In eerste instantie betaalt de Spaanse brandverzekering van het ge troffen hotel het hele schadebedrag aan de eigenaar. Vervolgens kan die verze kering het geld verhalen op de Neder landse jongens. Gert Kloosterboer van het Verbond van Verzekeraars: „In Ne derland zou dat waarschijnlijk niet ge beuren, maar hoe dat in het buitenland zit weet ik niet precies. Waar het echter eerst-en-vooral om gaat is: hebben die drie zich verzekerd, ja of nee. Is er een verzekering afgesloten, dan zijn niet alle problemen automatisch opgelost. Wan neer er namelijk sprake is van opzette lijk gedrag waardoor de schade ont stond, dan wordt er door een aanspra kelijkheidsverzekering niets vergoed. Al leen voor kinderen onder de veertien jaar is dat anders: zij worden geacht niet precies te weten wat wel en wat niet mag." Nederlandse jongeren aan de stranden van Salou en Lloret del Mar, krijgen be gin volgende maand bezoek van een de legatie van het landelijke campagneteam 'Ben jij sterker dan drank?' De actie richt zich in eerste instantie op Nederlandse vakantieoorden, maar heeft een verleng stuk gekregen naar Spanje vanwege het drinkgedrag dat de jeugd daar vertoont. De campagne tegen overmatig drinken ging donderdag van start in Schevenin- gen en loopt tot 27 augustus. Vakantievierende Nederlandse jongeren drinken excessief veel alcohol. Jongens halen een gemiddelde van 21 glazen per dag, meisjes komen tot negen glazen. De meesten vinden het volkomen vanzelf sprekend om in de zomer veel te drin ken. De laatste jaren is het alcoholge bruik onder jongeren enorm gestegen, zegt campagnecoördinator Marieke Wiebing van het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziek tepreventie. Een team van veertig jonge voorlichters trekt de komende weken langs stranden, campings en uitgaansgebieden, om de jeugdigen op hun drinkgedrag aan te spreken. Met 25.000 jongeren wordt een gesprek gevoerd. „We nemen een ken nistest af en een 'Ben jij sterker dan drank?'-test", zegt Wiebing. „De ene vragenlijst test puur de kennis van de jongere over alcohol, de andere bepaalt wat voor een type hij of zij is. De jonge ren kunnen er zo achter komen of zij sterker zijn dan drank en zich bewust worden van hun gedrag." De campagne teams denken met schriftelijke informa tie nog eens 75.000 jeugdigen te kunnen bereiken. In het verleden nebben soort gelijke campagnes hun nut bewezen, zegt Wiebing. Een aantal Nederlandse horecagelegen heden doet mee aan de actie. Jongeren die bezig zijn om in rap tempo dronken te worden, krijgen van de barkeepers een lolly met de tekst Doe me een lol(ly), take a break. Wiebing: „Zo kunnen zij jongeren er met een knipoog op wijzen dat ze niet goed bezig zijn."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35