c Wilde Westen zonder whisky en wapeni: Verstandig besluit Gesprek van de Dag Extreme expeditie door Maleisië: 500 kilometer door de jungle M ZATERDAG 22 JULI 2000 Commentaar Willem-Alexander is opgestapt uit de politiek en diplo matiek zeer gevoelige commissie die nieuwe leden voor het Internationaal Olympisch Comité voordraagt. De prins had eerder al het voorbehoud gemaakt zich bij gevoelige kwesties uit de beraadslagingen terug te trekken en zich van stemming te zullen onthouden. Na zijn inwerkperiode is hij nu tot de conclusie geko men dat de nominatiecommissie desondanks een po tentieel mijnenveld blijft. Zijn persoon zou in de prak tijk moeilijk kunnen worden losgemaakt van de beslui ten van het IOC-orgaan. Het is een verstandig besluit van de kroonprins. Zoals de Rijksvoorlichtingsdienst het omschreef vreest de prins dat hij in die functie 'te veel te maken zou krijgen met gevoeligheden jegens personen en organisaties'. Het lidmaatschap van de nominatiecommissie was daarom meteen al vol risico's. Overigens was de toetreding van kroonprins Willem Alexander tot het IOC vanaf het begin niet onomstre den. De omkoping, corruptie en machinaties die aan het licht kwamen rond de aanwijzing van onder meer Atlanta en Salt Lake City, zijn zaken waar het toekom stige staatshoofd zich verre van moet houden. Het re cente schandaal bij een andere grote internationale sportorganisatie, de FIFA, de farce rond de aanwijzing van Duitsland voor de organisatie voor het wereldkam pioenschap voetbal in 2006, is daarvan een huivering wekkend voorbeeld. Het siert de prins dat hij zelf het besluit heeft genomen en dat daar geen druk van buitenaf voor nodig was. Het getuigt van een grote mate van realiteitszin. Pre mier Kok heeft dan ook met instemming kennis geno men van het besluit van de troonopvolger. Verstoppertje spelen Zwitserse reuzenschildpadden kunnen geen maat houden Anders dan Nigrita (onder) weet Jumbo nog niet wat hem boven het hoofd hangt De reuzenschildpad, die 213 kg weegt, wordt op dieet gezet. foto reuters Ze heten dan wel reuzenschildpadden, toch zijn er ook voor hen grenzen aan wat ze naar binnen mogen schrokken. Dat hebben de Galapagos-schildpadden in de dierentuin van het Zwitserse Zürich inmiddels moe ten ondervinden. De jonge dieren uit de kolonie zijn op dieet gezet, nadat biologen hadden vastgesteld dat ze liefst tien keer zoveel wogen als hun soortgenoten in het wild. Niet dat de beesten in Zürich niet gezond zijn, haast een woordvoerder te benadrukken. Er zijn geen aan wijzingen dat het overgewicht de organen van de top zware beesten in het gedrang heeft gebracht of dat ze te veel vet zouden hebben ontwikkeld, maar toch is be sloten dat de dieren het voortaan met minder calorieën moeten doen. Zürich heeft al sinds 1989 een speciaal reuzenschild- padden-onderzoeksproject. De afgelopen elf jaar zijn er 29 Galapagos-reuzen geboren in de Zwitserse die rentuin. Het zwaarste exemplaar, Jumbo genaamd, weegt 213 kilo. Vooral in hun eerste jaren groeien de beesten als kool. Op het moment dat ze uitgegroeid zijn wegen ze 5.000 keer meer dan toen ze uit het ei kropen. AP haar bijvoorbeeld 'Missisipi Goddamvan Nina Simone zin gen of 'Goldfinger' van Shirley Bassey. Het helpt niet. Zelfs Goddam klinkt uit haar mond als pardon. De lieve schoon dochter zit er zo ingebakken dat ieder lied of iedere rol inne mend aan het publiek wordt geserveerd. Haar sterke punt is die schoondochter en daar verschuilt zij zich in, wat er ook gebeurt. En zo wordt op het toneel haar sterke punt een han dicap. Daar wijs je dan zo'n leerlinge op. Dat geeft een hoop ellende. Want het is al doodeng om met al je zekerheden op het toneel te gaan staan. Maar als die zekerheden je worden afgepakt door een vervelende leraar dan wordt een toneel vloer de Noordpool. Ander voorbeeld. Ik had een paar jaar geleden een jongen in de klas die fantastisch kon zingen. Het ene lied nog virtuozer dan het andere. Maar de liedjes die hij zong, bleven je beter bij dan de jongen zelf. Dus ik gaf hem steeds simpeler deun tjes te zingen. Hoe eenvoudiger het lied hoe nerveuzer hij werd. Hij had zich altijd in zijn zangtalent kunnen verstop pen. En toen dat niet meer mocht moest hij eigenlijk opnieuw beginnen. Dat viel tegen natuurlijk. U vraagt zich misschien af waarom ik die kinderen niet met rust laat. Wat is er tegen een ideale schoondochter of een vir tuoze zanger? Het punt is dat het publiek niet wezenlijk geïn teresseerd is in schoondochters en virtuositeit. Het publiek wil een individu zien met al zijn voors en tegens. En niet een ar tiest die zich achter een facade verschuilt. Hoe opgesmukt of briljant die facade ook is. Ik heb almaar het gevoel dat al deze zaken ook buiten het to neel hun geldigheid hebben. Maar laat ik me bij mijn leest houden. Tot zover mijn verhandeling over de menselijke ziel. Oudste cowboydorp van Nederland ligt in Den Haag J vc enselijk Veel teams halen door uitputting, blessures en tijdsoverschrijding de eindstreep niet. Toch vertrekt een vijfkoppig Nederlands team op 7 augustus vol optimisme naar Maleisië, waar op 21 augustus de meest ex treme expeditie-race ter wereld begint. Tachtig teams uit meer dan dertig landen hebben ingeschreven voor de Eco Challen ge. Ze moeten in maximaal veertien dagen vijfhonderd kilometer door de jungle trek ken op jacht naar de hoofdprijs van 55.000 dollar (132.000 gulden). Het Nederlandse team, dat aantreedt onder de naam Dutch Mountains, heeft zich een jaar intensief voorbereid. Deelnemers zijn Rob Lammers (Ede), Toine Dorelijers (Val- kenswaard), Madeleine Bolsius (Maas tricht), René Wienholts (Ede) en Bea van Santen (Lunteren). Tijdens de voorberei ding hebben de vijf leden vijftien uur trai ning per week gehad. Zowel een goede In een bijna vergeten uithoek van Den Haag ligt het oudste cowboydorp van Nederland. De vijf bewoners leven als rondtrekkende cowboys. Zonder elektriciteit en andere moderne geneugten. „Het cowboyleven was erg arm." Het avondlicht hult de houten gebouwtjes in een rode gloed. 'Blacksmith', 'Bank' en 'She riffs Office' staat erop. Daar voor eèp kleine paardenbak waarin twee Shetlanders loom in de rondte wandelen. De Amerikaanse vlag hangt bewe gingsloos in top. Tussen het passeren van twee treinen is al leen het gezang van vogels te horen. „In dit gebouw zat vroe ger begrafenisondernemer Bury M. Deeper", vertelt Ben Rams hackle, als hij langs de bank loopt. Hij is de oprichter van Laredo, het eerste cowboydorp van Nederland. Het ligt in Den Haag aan de Loolaan, omringd door treinsporen, weggedrukt in de hoek van een volkstuin complex. Dit jaar bestaat het acht jaar. Ramshackle is in het dagelijks leven PIW. „Penitentiair inrich tingswerker. Een duur woord voor cipier". Na het werk gaat hij naar Laredo. „Negen van de tien keer blijf ik hier ook slapen. In de 'Head Quarter'". Naast de Sheriffs Office in de hoek staat de 'jail'. „Als mensen hier wil len slapen, dan gooien we ze in de gevangenis", lacht Ben. De tralies zijn van betonstaal en in beide cellen staat een stapel bed. De keuken, de 'Cantina', staat naast de gevangenis. Buiten bungelt een pan aan een stalen frame boven een vuurplaats. „Ik kook het liefst op kamp vuur", vertelt Nelly Casman, die de 'Cantina' runt. Ben wandelt de Saloon binnen en gaat zitten aan de stamtafel. „Sorry, even een modern vuurtje", zegt hij als hij met een lucifer zijn si gaar aansteekt. „Eigenlijk zou ik de tondeldoos of twee vuurste nen moeten gebruU^p', maar soms moet je concessies doen." Op de emaillen kacfiél en het servies na is alles vah hout; zelfs de kan waaruit Nelly de koffie tapt. De alom aanwezige die- renvachten completeren de ge zelligheid. In de hoek zit nog een man. Van achter ziet hij eruit als een indiaan met zijn groen-bruin leren pak met franje. Om zijn middel hangt een buidel met vredespijp en vuurstenen. Dan draait hij zich om en slaat de schrik je om het hart. De Het cowboydorp aan de Haagse Loolaan. vlechtjes blijken in werkelijk heid pootjes van e,én vos te zijn die rustig op zijn Hoofd ligt. „Een slachtoffertje van een au to-ongeluk. Een vriend van me heeft er een muts van gemaakt. Nee, ik ben geen indiaan, maar een jager. Wist je wel dat de ja gers het Wilde Westen hebben ontdekt? Charlie Beauregard, aangenaam." In het dagelijks leven heet Ben Ramshackle Bertus Staak, is Nelly zijn vrouw Nelleke en Charlie hun zoon Richard. De twee andere bewoners Jenny Kaye en Granny Dee, dochter respectievelijk schoonmoeder van Bertus, zijn er vanavond niet. Nelly is vernoemd naar een goudzoekster die aan het eind van de vorige eeuw leefde. Ben Ramshackle (vrij vertaald: Ben Bouwval) heeft bewust ge kozen voor een niet-bestaande naam, en niet voor bijvoorbeeld Billy the Kid.Als je in een wes ternclub Billy the Kid roept, kij ken er minstens twaalf mensen om. Daarbij hebben we respect voor de doden. Waarom namen van doden gebruiken, als je ze zelf kunt verzinnen?' Eén keer in de week, meestal op zaterdagavond, komen de be woners van Laredo samen. Waar ze zich op zo'n avond vooral mee bezighouden? „Met materiaal verzorgen", vertelt Charlie.Als je als burger uit je broek scheurt, dan gooi je 'm weg. Als cowboy repareer je al les. De leren franjes willen nog wel eens losschieten. Dan heb je weer wat te doen." Nelly houdt het op: „Gezellig samen zijn, lekker babbelen en infor matie ophalen uit boeken over het Wilde Westen. Tv is er niet, want we hebben geen elektrici teit." „In de zomer gooien we met bijlen en messen in een boom stam", voegt Ben er aan toe. „De vrouwen gooien hoefijzers om een paaltje." Voor vanavond staat patat frites met frikadel op het menu. Dat is eigenlijk niet zoals het hoort. „Cowboys eten meestal chili con carne", vertelt Nelly. „Het hangt er vanaf wat-ie ter be schikking heeft", verbetert Charlie haar. „Dat verschilt per streek." „Maar in Texas toch vooral chili con carne", houdt Nelly vol. En Laredo ligt ten slotte in Texas, op de grens met Mexico. Het Nederlandse Laredo staat voor iedereen open. „Je hoeft nu geen lid meer te zijn. Wie wil kan gewoon langskomen, ten minste als je aangepast gekleed bent", vertelt Ben. „En je je aan de regels houdt. „Alcohol, drugs en wapens zijn uit den boze." Nelly heeft de liefde voor het cowboyleven van haar ouders meegekregen. „We gooiden al met mes en bijl op een leeftijd dat het eigenlijk niet mocht. We hebben wel vier schuurdeuren aan flarden gegooid." Daai j,, heeft ze nog wat anders gec „Maar uiteindelijk keer je t( weer terug." Bens liefde voor Amerika d< J teert van de bevrijding, toei zeer geïmponeerd was doo: Amerikanen. Het liefst was 160 jaar geleden geboren., had ik aan de kant van heti den, als rebel, kunnen mee vechten in de burgeroorlog Waarom als rebel? „Omdal op zijn Hollands tijd al een eigenheimer ben w weest." 2 Charlie was liever nog eerd pj geboren. „Zo rond 1800, d<a; zou ik trapper zijn gewordf^ Lekker elke dag de bergen h' veel contact met de indiani Wist jij trouwens dat indiai l heel vaak verkeerd werden grepen? Ze kwamen schrei wend op de blanken af, ma daar bedoelden ze niets kil 1 mee. Maar de blanken schi D[ direct met scherp.j: Ben: „In principe zou ik oc dolgraag indiaan willen maar ik heb een snor, bors een een kaal hoofd en datl je bij indianen niet tegen, ly is resoluut: „Je kunt als b ke helemaal geen indiaan z Bijna hadden ze een ranch kocht. In Canada. „Ik wilde grote kudde koeien", zegt Op een informatieavond o emigratie bleek echter dati veel te duur was. Nu moetf het doen met twee Shetlan ny's, twee fretten, twee hoi een kat en een stelletje een „De beesten leven in harm met elkaar. Als ik naar de p den loop om ze te voeren, roept de hond de eenden bij elkaar. Zo van 'het is eti tijd'." Ook ziet hij geregeld spere vleermuizen en uilen en éi keer zat er zelfs een ijsvoge langs het slootje. „Als ik hi over het bruggetje loop en cowboykleren aantrek dan glijdt alle stress van me af telt Ben als hij afscheid ne „'s Avonds, als de zon one gaat, dan moet je de vogel eens horen. Dat is echt pn j; De Britse politie heeft de auto van minister van Binnenlandse Zaken JACK STRAW tot stoppen gedwongen, omdat die veel te hard reed. Volgens de krant The Sun reed de Ja guar 103 mijl per uur (165 km/h), op een snelweg waar maar 70 mijl per uur is toege staan. Straw zat niet zelf achter het stuur. Zijn chauffeur is op de bon geslingerd en dreigt zijn rijbewijs kwijt te raken. Het is be leid van de Britse rechters om bij snelheids overtredingen van meer dan 30 mijl per uur het rijbewijs in te trekken en een boete oplo pend tot bijn 2900 gulden op te leggen. Vol gens The Sun had Straw op de dag van het incident haast, omdat hij te laat was voor een afspraak met premier Tony Blair. De voorzitter van de Italiaanse nudisti eniging, PAOLO GUERRA, wil psycholo op gluurders afsturen om hen te heipep gens Guerra overdrijven de gluurders a „Gisteren gingen zij met zijn vijven om meisje staan om haar te bekijken. Tem is zij weggegaan. Vanaf vandaag zullen r hun hulp bieden om met hun ontregeld sualiteit in het reine te komen" kondigi erra aan in de krant Corriere del la Sera, Cretan's Guiseppina Spadaro, secretaris de vereniging, had een ander idee voor gluurders. Zij stapte in de duinen rond naaktstrand van Capocotta op hen af ei beerde hen over te halen ook al hun klé j uit te trekken en op het strand te gaanl i gen. Het gevoel voor humor is niet erfelijk, maar wordt be paald door iemands opvoeding en persoonlijke omge ving. Dat staat in een Brits onderzoek waaruit het Duitse tijdschrift GESUNDHEIT deze week citeerde. De onder zoekers legden 71 eeneiige en 56 twee-eiige tweelingen een aantal spotprenten voor. Eeneiige tweelingen heb ben precies dezelfde genen, terwijl twee-eiigen door gaans maar voor 50 procent genetisch gelijk zijn. Als ge voel voor humor erfelijk is, zouden eeneiige tweelingen dus om dezelfde dingen moeten lachen. Maar bij het be kijken van de cartoons deden zij dat niet vaker dan hun twee-ei ige tegen hangers. I n tegenstel I i ng tot andere per- soonlijkheidskenmerken spelen genen bij het gevoel voor humor blijkbaar geen rol, concludeerden de onderzoe kers. De Sociale Club BARAJAS is op last van de gemeente Madrid sloten. De club had een vergunning als sportclub, maar er werk i ongeveer 150 prostituees. Het in roze tinten uitgevoerde compl niet ver van de internationale luchthaven Barajas, heeft vijf bai drie restaurants, 150 slaapkamertjes en een kapsalon. Er ware: schatting 2000 klanten per dag en daarmee was de club het gfi bordeel van Spanje. De autoriteiten hebben de club onder mee sloten omdat die enkel over een vergunning voor sportief centri chikte. Er bestaan overigens geen vergunningen voor bordeleni land. De club was voorts de oorzaak van talrijke auto-ongelukke de snelweg van Madrid - Zaragoza. Sommige automobilisten be ten op het laatste moment een bezoek aan de club te brengenf remden plotseling voor de entree van de Sociale Club. Die heef daardoor de bijnaam 'het remspoor' gekregen. conditie als technische vaardigheden zijn van groot belang in de Eco Challenge. De deelnemers moeten kunnen hardlopen, zwemmen, duiken, mountainbiken, zeilen en kanoën. Nooit eerder wist een Nederlandse ploeg de zware expeditietocht winnend af te slui ten. Een zestiende plaats in Marokko (1998) was de beste klassering tot dusverre. Vol gens teamcaptain Rob Lammers zijn de ex treme warmte (40 graden Celsius), de hoge luchtvochtigheid (bijna 90 procent) en de dichte jungle van Sabah ditmaal de belang rijkste struikelblokken. Het team heeft zich met een budget van anderhalve ton goed kunnen voorbereiden. Het expeditie-racen is genomineerd om in 2004 als demonstra- tiesport onderdeel te gaan uitmaken van de Olympische Spelen. GPD Team 'Dutch Mountains': klaar voor de extreme uitdaging. Vandaag weer eens een onderwerp waar ik verstand van heb: de men- selijke ziel. Ik zag op de televisie een documentaire met de Hollywoodster Rod Steiger. De in ter- viewer prees hem om een mooie filmscène waarin hij geluidloos huilde. Steiger zei: „Ik had in die scène inderdaad geen tekst om \V J i me achter te verschuilen.Mooi ge- i zegd. Hij had het niet over tekst om 1i zie/? mee uit te drukken maar over tekst om zich achter te verschuilen. Ik geef al een jaar of wat les op de Theaterschool in Amsterdam en ik kom er langzaam achter dat de leerlingen de tekst inderdaad niet gebruiken om zich er in uit te drukken maar om zich er achter te te verschuilen. Niet alleen de tekst trouwens. Zelfs hun sterke punten worden vaak als schuilplaats aan gewend. Een paar voorbeelden. Een vrouwelijke leerling op de Klein kunstacademie ziet eruit als de ideale schoondochter en gedraagt zich ook als zodanig. Ze heeft haar repertoire samengesteld uit Willeke Alberti-nummers. Je wilt als leraar wel eens zien of zo'n leerlinge nog andere zaken in haar mars heeft. Dus je begint met haar het Willeke-repertoire af te pakken. Zodat ze geen teksten meer heeft om zich achter te verschuilen. Je laat

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2