Toerisme E ffi E KI C ht E h DUITSER Pastoor won race naar top van Grossglockner ZATERDAG 22 JULI 2000 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Costas Eco-reizen Het Spaans Bureau voor Vreemdelingenverkeer in Den Haag heeft drie nieuwe informatie-gidsjes samengesteld over res pectievelijk de Costa de Valencia, de Costa Tropical (Nerja) en de Costa de la Luz (Cadiz). De belangrijkste attracties aan deze voor Nederlandse vakantiegangers nog betrekkelijk on bekende kusten worden in de brochures uitvoerig toegelicht en ook is er veel praktische informatie over onder meer festivi teiten, winkels, gastronomie en sport. Verder bevatten de fol ders beschrijvingen van een aantal autoroutes. De brochures zijn op te vragen bij het Spaans Bureau voor Vreemdelingen verkeer, Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, tele foon (070).346.59.00. De haven van Bergen in het magische licht dat alleen hier kan worden aangetrof- I I O fen. FOTO PER NIB0/BTB Fiets-cd-roms Bij de ANWB zijn onlangs drie cd-roms verschenen met be schrijvingen van ruim 400 bewegwijzerde rijwielroutes in res pectievelijk West- en Midden-Nederland, Noord- en Oost- -Nederland en Zuid-Nederland. De schijfjes zijn bijzonder makkelijk in het gebruik en verschaffen de recreatieve fietser uitvoerige informatie over niet alleen de trajecten zelf maar ook over bezienswaardigheden, tips voor bijvoorbeeld restau rants en rijwielverhuurbedrijven. Een nadeel is dat niet alle, op de bekende ANWB-atlassen gebaseerde plattegronden even helder zijn (soms is zelfs zoomen niet voldoende om de verwijscijfertjes te herkennen) en dat de teksten zich dikwijls herhalen. De cd-roms kosten 39,95 gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij de ANWB-vestigingen, (reis)boekwinkels, wa renhuizen en computerspeciaalzaken. Bij reisorganisatie Royal Hansa verscheen onlangs de brochu re Travel Calender 2001' met daarin eeri uitgebreid overzicht van eco-reizen (alle onder leiding van deskundige gidsen) die in 2001 worden georganiseerd door het Amerikaanse bedrijf Zagrahm Expedities. Bestemmingen zijn onder meer Antarti- ca, Patagonië, Korea, Burma, Japan, Laos, Tibet en Spitsber gen. De lengte van de trips varieert van 12 tot en met 21 da gen; prijzen zijn er vanaf 8500 gulden per persoon. De bro chure is op te vragen bij Royal Hansa, Rijksstraatweg 18, 9752 AD Haren, telefoon (050).537.00.50. Lappen In het op drie uur rijden van de poolcirkel gelegen Karasjok (Finnmark/Noorwegen) is op 1 juni het themapark Sópmi ge opend. Het is gewijd aan de Lappen of - zoals ze in Scandi navië worden genoemd - de Samen. In het park leven, werken en wonen niet alleen Lappen, maar ook wordt via audiovisue le technieken degeschjedeni%van h?t volk verteld. In een tent-restaurant worden Lapse specialiteiten uitgeserveerd en uiteraard worden er demonstraties gegeven van de even fa meuze als mysterieuze zangkunst 'Joik' die nog uit de mid deleeuwen stamt. Stand-by Het Stand-by systeem van Interhome biedt vakantiegangers die er op de laatste moment tussenuit willen, een korting van vijfendertig procent op nog vrijstaande villa's, appartementen en bungalows. Informatie en voorwaarden zijn te krijgen op telefoonnummer (023).555.63.00. Griezelclubdag Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. Op zondag 24 september wordt in het Autotron in Rosmalen al weer de derde Nationale Griezelclubdag gehouden. De pre sentatie van het evenement, waarop naar verwachting zo'n vijfduizend belangstellenden af zullen komen, is uiteraard in handen van de wrede P. Onnoval, bij veel kinderen ook wel bekend als de jeugdboekenschrijver Paul van Loon. Verder zet theatergroep Sirius opnieuw de in 1999 met veel succes gespeelde 'Griezelbus' op de planken, maar ook komt het ge zelschap met een veelbelovende première: Dolfje Weerwolfje. Uiteraard vormt de Grote Griezel verkl^edwedstrijd, waaraan vorig jaar vierhonderd kinderen deelnamen, één van de hoog tepunten van de dag. De presentatie - bij een echte catwalk - wordt verzorgd door de even gevaarlijke als vervaarlijke Isabel- le Arons. Verdere informatie: Autotron, telefoon (073).523.33.00 C O L U M Ze mogen in het buitenland alles van me denken, maar niet dat ik een Duitser ben. Dat slaat nergens op. De Tweede Wereldoor log heb ik nauwelijks meegemaakt en Lothar Matthaus zie ik graag voetballen. Maar toch: noem me nooit een Duitser. Vooral Turken hebben er een handje van. 'Wollen Sie ein taxi?' Ik begin dan onmiddellijk Frans te praten. Waar zo'n chauffeur dan niets van begrijpt. Wat de bedoeling is. Maar dan komt het moment waarop je hem moet uitleggen, waar je met je blonde echtgenote (dat ook nog!) naar toe wil. 'Alors, nous voulons aller ii Etiler.Dat is een wijk in Istanbul. Die naam spreekt een Turk echter heel anders uit dan een Fransman. Dus maakt de chauffeur aanstalten zich van ons af te wenden omdat ik zo'n merkwaar dig taaltje spreek. Dat kunnen we niet hebben. Alle an dere taxi's op de standplaats zijn vol geboekt en er staat een flinke rij wach tenden. Dus begin ik toch maar Duits met hem te spreken. Zijn gezicht klaart meteen op. 'Aaaah, dass war Scherz? Sie sind doch ein Deutscher?' 'Scheisse', denk ik. Het Noorse Bergen heeft het als een van de negen culturele hoofdsteden van 2000 niet makkelijk. Noorwegen staat bekend als duur en dan is het ook nog het Londen van het Noorden: altijd weer die regen. Wie eenmaal de magie van de stad geproefd heeft, zet al deze bezwaren overboord. Voor cultuur hoef je in deze stad het museum niet in. Je gaat naar buiten. Zelfs als het regent. Zijn het de steeds wisselende luchten? Of: die vrolijk gekleurde houten huizen, die als speelgoed in de heuvels rond de stad staan? Op de een of andere manier geeft Bergen meteen bij aankomst een vertrouwd gevoel. Zoals New York de zinderende energie draagt van 'hier ge beurt het', zo geeft Bergen je de totale ontspanning van 'het is goed zo'. Er is wel de levendigheid van een stad - met winkels als H&M, musea, trendy res taurants, en rumoerige cafes. Maar de rust van buiten is altijd om de hoek. Of zoals een Amerikaanse op straat en thousiast constateert: I love Bergen, it's so New Age}', ik hou van Bergen, het is zo spiritueel. Bergen is gebouwd op zeven heuvels. Overal in de stad zijn ze te zien. Wie de steile bergstraten inslaat om de prachti ge houten huizen te bewonderen, voelt zich enkele minuten van het centrum vandaan al als in een dorp. Ga je met de kabelbaan twee van de heuvels zelf op, dan is de spectaculaire ligging van Bergen in een keer duidelijk. Het 320 meter hoge Mount Floyen biedt uit zicht op de stad. Het hoger gelegen Mount Ulriken (642 meter) biedt zicht op zowel de stad als alle omliggende ei landjes. Wie niet de hoogte in wil, heeft altijd het 'nat'), lopen de Bergensians dan ook gewoon in regenpak door de stad. Of met een enorme zuidwester op hun hoofd. Alles in totale ontspanning. Dat deze gemoedelijkheid vooral ook inspirerend kan werken, bewijzen de vele bekende muzikanten en schrijvers die de stad altijd heeft gekend. Violist Ole Buil (1810-1880) woonde er, to neelschrijver Henrik Ibsen (1828-1906) en ook componist en pianist Edvard Grieg (1843-1907). Nu nog is muziek zeer bepalend. Het jaarlijkse Bergen In ternational Festival in mei trekt arties ten en bezoekers uit de hele wereld. En tijdens Bergen Kulturby (Culturele Hoofdstad) treedt niet alleen Bjork op, er is ook een tangofestival en een inter nationaal festival voor kamermuziek. Los van het programma vormt een be zoek aan het huis van Grieg een perfec te introductie tot de cultuur-natuurmbc van Bergen. De componist woonde de laatste 22 jaar van zijn leven met zijn vrouw Nina op Troldhaugen (trollen heuvel). Hun huis en de hut aan het Nordas meer, waarin hij componeerde, staan open voor het publiek. Tijdens het cultuurjaar worden er veelvuldig concerten gehouden in de erbij ge bouwde Troldsalen. Alleen al door het fascinerende uitzicht op het water is dit een aparte belevenis. De omliggende tuin en rotspartijen zijn vrij te bezoe ken. Zittend aan het water, voel je van zelf waarom Bergen Grieg zo dierbaar was. 'Niet alleen de kunst en de weten schap van Bergen hebben mij gevoed', zo verklaarde hij op zijn 60ste verjaar dag. 'De hele omgeving vén Bergen, al les om mjj heen, vormt een bron van inspiratie...De geur van de haven ver rukt me. Ja, ik geloof zeker dat er zowel kabeljauw als koolvis in mijn muziek zit.' ANNEMARIE DE HAAS Bergen op internet: www.bergen- .2000.no/english.htm. Het program ma van Bergen Culturele Hoofdstad: www.bergen-guide.com/frontpage.ht- ml Overzicht van hotels, musea, actu ele activiteiten voor toeristen: www- .bergen-travel.com Site van de Ber gen Tourist Board: www.visitnorway- .com/www.noorsverkeersbureau.nl. Site van de Noorse verkeersbureaus: www.fJordnorway.nl Verdere informatie: Noors Verkeers bureau, Saxen Weimanlaan 58, 1075 CE Amsterdam, telefoon (020) .671.00.61. Er zijn er die de Grossglockner al meer dan driehonderd keer hebben bedwongen. Zoals Ernst Rieger. Maar nooit, nooit zag hij de be klimming als een vervelende routine. Sterker nog: elke keer als de berggids uit Heiligenblut op de top van Oostenrijks hoogste berg staat (3798 meter), overvalt hem een gevoel van: Ja, hoe moet ik dat zeggen. Het is vooral lou terend. Je staat daar als een piepklein mensje temidden van die grandioze, onmetelijke bergwereld en je voelt je heel even de koning. Maar op hetzelfde moment besef je ook dat je helemaal niets voorstelt. Niets! Heel fascine rend." Op 28 juli aanstaande is het precies twee eeu wen geleden dat er voor het eerst een mens op de top van de Grossglockner stond. In 1799 nog was een poging van de broers Sepp en Martin Klotz op het nippertje mislukt. De twee timmerlieden uit Heiligenblut strandden op de aanpalende Kleinglockner. De ongeveer vijftig centimeter brede, besneeuwde griezel graat tussen beide bergen bleek ondanks meegevoerde ladders, stokken en handge- smede voetijzers een te groot obstakel. Voor eventjes slechts. Want nadat opnieuw de ge broeders Klotz de vervaarlijke passage met een touw hadden gezekerd, klauterde pastoor Horasch uit Dollach een jaar later als eerste triomfantelijk naar het hoogste puntje van 'De Zwarte Berg'. De koene eerwaarde werd in het hele land als een held bejubeld en kreeg ogenblikkelijk na volgers. Resultaat: al in 1806 viel het eerste dodelijke slachtoffer. Maar wel op een andere wijze dan werd verwacht. Een 17-jarige dra ger kon niet van het naar boven gesjouwde vat brandewijn afblijven en dronk zich in één nacht dood. Nee, dan Sidonia Schmidl. Ze schijnt slechts water bij zich te hebben gehad. Het (zo staat het nu eenmaal in de boeken) 'onbevreesde meisje uit Heiligenblut' bereikte in 1857 als eerste vrouw de top en deed dat in een broek. Niet omdat dat handiger klimt, maar omdat ze er als een man wilde uitzien. Leden van het zwakke geslacht werden in die tijd niet geacht een berg te beklimmen. Laat staan zoiets reusachtigs als de Grossglockner. De nog steess diep betreurde Sisi heeft ook nog op de flanken van 'Oostenrijks hoogste' verkeerd. Per paard werden zij en haar echt genoot Franz-Josef I in 1856 tot aan de Pas terzen-gletsjer gebracht. Sisi keerde enigszins duizelig onmiddellijk terug; de keizer verbleef twee uur, zonder één woord te zeggen in die pe ontroering op een plateau, dat vanaf dat moment uiteraard de Franz-Josefs-Höhe werd genoemd. Twintig jaar later verscheen op die plek het Glocknerhaus, nu de uitvals basis van veel beklimmingen die - zo lang de 'normalweg' wordt gevolgd - via de op 3454 meter hoge Adlersruhe voert. Vanuit de daar staande Erzherzog-Johann-Hütte (hoogst gelegen berghut van Oostenrijk) is het nog ongeveer vijf kwartier klimmen naar het pas opgeknap te Gipfelkreuz. De route voert onder meer over een steile (35 graden) ijshelling, de al eerder genoemde smalle graat tussen Klein en Grossglockner ('geëxpeoneerde richel' heet zoiets in het door klimmers gebruikte dieventaaltje) en een opnieuw steile steen- wand vlak onder de top, maar is overal voor zien van kabels en stangen. Wie zich verzekert van de diensten van een gediplomeerde berg gids, heeft meer aan een goede conditie dan aan een klimbrevet; wie denkt het zonder be geleiding af te kunnen moet niet alleen be schikken over een goede uitrusting en vol doende ajpinistische ervaring, maar zou ook eens een kijkje moeten nemen op de doden akkers van zowel Heiligenblut als Kals, de twee dorpjes van waaruit tochten naar de Grossglockner worden georganiseerd. Geen betere waarschuwing dan de opschriften van veel grafstenen daar. Ernst Rieger: „Op de Grossglockner vallen gemiddeld vijftien do den per jaar." ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Feiten Cijfers Ter gelegenheid van het feit dat het dit jaar precies twee eeuwen geleden is, dat de Grossglockner voor het eerst werd be dwongen, wordt een groot aantal festivi teiten gehouden. De tentoonstelling '200 Jahre Erstbesteigung' op de Franz-Jo- sefs-Höhe is daarvan de exponent. Verder - het is slechts een greep - werd er vanuit Heiligenblut een nieuw geo-natuurpad aangelegd, woedt er in Grosskirchheim op 29 juli een bergfeest voor alpinisten, wordt er op 30 juli in Heiligenblut een 'Grossglockner-Berglauf gehouden en vindt op 16 september vanuit Dollach de Fietsmarathon 'Grossglockner-Radkaiser' plaats. Uiteraard verzorgt de 'Bergführer- verein' van zowel Kals als Heiligenblut, afhankelijk van de weersomstandigheden, bijna elke dag begeleide expedities naar de top van de Grossglockner. Prijsindica tie: ongeveer 260 gulden persoon bij een groep van vier en 360 gulden bij een groep van twee, exclusief de eventuele huur van klimmateriaal. Voor goede berg schoenen, kleding en een rugzak (inhoud minstens 40 liter) moet zelf worden ge zorgd. Verdere informatie: Oostenrijks Toeris- tenburo, Postbus 94285, 1090 GG Am sterdam, telefoon (020) .468.47.93. nog het water. De havenstad ligt er als een letter 'V' in. Grote toeristentrekker zijn de oude houten huizen aan de de werf, de Bryggen. Deze herinneren aan de tijd dat Bergen een Duitse Hanzes tad was. Het koopmansbestaan wordt voor de liefhebber in het Hanze- en Bryggenmuseum uitgebreid in beeld gebracht. Voor de handel van nu hoef je alleen maar de haven door te lopen. Geduren de de hele dag trekken vandaar sche pen de fjorden in (voor enkele uren of langer), maar ook wordt er dagelijks een vismarkt gehouden, met een voor ons ongekende weelde aan zeebanket. Bij mooi weer zijn er tal van terrasjes. En inderdaad, de geruchten blijken waar: bier kost gemiddeld een tientje; een glas wijn twaalf gulden. Ook elders. Wie voor een reis door Noorwegen kiest, zal met die hoge alcohol-en di- nerprijzen - wil je tenminste enig reis plezier hebben - genoegen moeten ne- Kabeljauw Ook slecht weer is voor Bergen een vast gegeven. 'Er bestaat geen slecht weer, alleen slechte kleding', zo stellen de Noren echter optimistisch. Als de zo beroemde regen van Bergen naar bene den druilt (circa 260 dagen per jaar is ;st op de top van de Grossglockner na een geslaagde beklim- "g- FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29