Winst in tijdrit kwestie van eer voor Armstrong Na de bergen was het beste er snel vanaf bij Bart Voskamp Ploegarts Geert Leinders: Als je gaat schipperen, gaat het mis Tour de France Riis: Ullrich maakt fouten ZACHTE BERM De keerzijde van de Tour ZATERDAG 22 JULI 2000 Tour is nu compleet voor gedoodverfde winnaar De Tour van Lance Armstrong is compleet, er is niets dat nog ontbreekt. Tot gisteren hield de Amerikaan vol dat het hem niet deerde eventueel zonder dagzege in Parijs aan te komen. Maar na zijn indrukwekkende tijdrit gaf hij toe dat de Tour hem niet dezelfde voldoening had ge geven als een jaar geleden. „Ik had een leeg gevoel. Dat ben ik nu kwijt. Hier winnen was voor mij een kwestie van eer." mulhouse fred segaar Armstrong legde de 58.5 kilo meter van Freiburg in Duits land naar Mulhouse in Frank rijk af in 1.05.01. Daarmee was hij 25 seconden sneller dan Jan Ullrich (tweede) en 2.12 minuut dan Christophe Moreau (derde) Ullrich reed een thuiswed strijd. Hij woont in Merdingen, vlakbij Freiburg. Het tijdrit-par- cours van gisteren liep deels over zijn vaste trainingstraject. Voor de gelegenheid had Ull rich zijn regenboogtrui aange trokken. Die verdiende hij vorig jaar op het WK-tijdrijden in Treviso. Er stonden zoveel Duitsers freiburg sid Voormalig Tourwinnaar Bjarne Riis heeft grote kritiek op zijn vroegere teamgenoot Jan Ull rich. In de Duitse krant Die Welt zegt de Deen, die de Fran se ronde in 1996 op zijn naam schreef, dat Ullrich zich niet professioneel heeft gedragen in de voorbereiding. Volgens Riis interesseert de Duitse topper zich ook te wei nig voor het materiaal. „Hij moet daar nadrukkelijker naar kijken", aldus de Deen. JJet is een goede gewoonte ii van aankomstplaatsen (ten minste van die oorden met een beetje gevoel voor public rela tions) om bezoekende Tourvol gers te paaien met een cadeau. Met name het journaille is vaak al zo blij als een kind met een schoon T-shirt, omdat de voor raad nog enigszins toonbare en welriekende kleding vooral te gen het eind van de Tour uitge put is. Er zijn in deze ook hele origine le dorpen en steden, die een T- shirt wat al te simpel vinden. Goed voorbeeld: Draguignan, met een handzaam rugzakje in clusief vakje voor het mobieltje. Slecht voorbeeld: Morzine, een mini-grafsteen met inscriptie. Mulhouse zat er gisteren tus senin: een zakdoek (honderd procent katoen). Het brengt ons tot een symbolische terug blik op de Tour 2000. Het gele zakdoekje is voor een van geluk huilende Lance Arm strong toen de bergen uit beeld verdwenen, een groen zakdoek je krijgt Telekom dat zonder rit- zege blijft (Zabel wordt morgen weer gewoon tweede), een oranje zakdoekje voor de on vermoeibare leeuw Erik Dekker, een wit zakdoekje voor de vroe ge vertrekkers Alex Zülle, Lau rent Dufaux, Jaan Kirsipuu en Frank Vandenbroucke, een rood-met-witte-stippen zak doekje voor Botero, een grauw grijze zakdoek voor de intrigan ten van Farm Frites en de rode zakdoek is voor de heren Ivanov, Brasi en Hauptmann. Ten slotte ook nog een per soonlijke zakdoeken top-3: een boerenzakdoek voor twee ver kouden neuzen na een bezoek aan de Ventoux, een open zak doekje voor onze computerdes kundigen in Nederland en een geknoopte zakdoek voor reis- leidster Marlies H.: volgend jaar geen vier sterren paradijzen met parkeerspecialisten en slip- pendragers, maar alleen nog maar Campanile-hotels. Hotels steeds op dezelfde en makkelijk vindbare industrieterreinen met steeds dezelfde afgesloten parkeerterreinen; met steeds dezelfde beperkte maar goede gerechtenkeuze; met steeds de zelfde bedspreien; met steeds dezelfde en altijd werkende te lefoonaansluiting; met steeds dezelfde goede ontbijtjes en met steeds dezelfde snelle ser vice bij het uitchecken. Nog twee dagen waarin van al les misgaat alvorens we diep in de zondagnacht de Franse grens passeren richting Neder land, een traantje wegpinkend met onze zakdoek. langs de kant dat Armstrong vooraf vreesde voor vijandelijk heden. „Er hoeft maar één gek tussen te lopen en je ligt. Dat ri sico loop je als er zo'n massa langs de openbare weg staat. Maar de mensen juichten niet alleen voor Ullrich. Ze moedig den mij, zijn grote concurrent, ook aan. Het leek wel alsof ik ook één van hen ben, of ik ook in Duitsland woon. Die mensen verdienen het grootst mogelijke respect." De 'nieuwe' Lance Arm strong, de ronderenner Arm strong, geeft de mensen wat ze willen. Hij daagt ze niet meer uit, hij heeft voor iedereen een goed woord. Hij pakte de laat ste 'chrono' aan in de geest van de andere coureur die hij na zijn ziekte is geworden. Vroeger wilde hij nog wel eens te snel van start gaan en halverwege instorten. Gisteren begon hij 'conservatief, precies zoals zijn ploegleider Johan Bruyneel hem dat gevraagd had. „Ik ben rustig begonnen en heb mijn hartslagmeter goed in de gaten gehouden. Er was een lichte rugwind, waardoor het vrij hard ging. Toen ik bij het eerste meetpunt (20.5 km) iets voor had op Ullrich, toen ben ik echt voor de etappe-zege gaan rijden." Van vijf seconden op 20.5 ki lometer liep het verschil op tot 25 seconden bij het tweede meetpunt na 43 kilometer. Daarna bleef zijn voorsprong constant. Armstrong, die in de Tour inmiddels gezelschap heeft gekregen van zijn vrouw Kristin en zoontje Luke David, ging niet zo ver dat hij de zege de mooiste uit zijn Tour-loop baan noemde. „Nee, dat blijft de rit naar Limoges. Die is met geen enkele andere overwin ning te vergelijken, ook niet met mijn Tourzeges en met de wereldtitel." In 1995 overleed zijn ploeg maat Fabio Casartelli na een val in de afdaling van de Portet d'Aspet. Armstrong won enkele dagen later de rit naar Limoges en droeg de zege op aan de Ita liaan. „Maar, we hebben natuurlijk wel wat te vieren vanavond. We trekken een fles champagne open. Of ik er van drink weet ik niet, ik ben niet zo'n liefhebber. Ik heb liever een glaasje wijn of een bier. Die andere jongens zijn er wel gek op. En ze verdie nen het." Nu hij toch bezig was compli menten uit te delen, maakte hij van de gelegenheid gebruik zijn ploeg, de enige die nog negen renners in de strijd heeft, te be wieroken. „Het is een mooi stel met wat oudere, ervaren jon gens en een paar jonge gasten. Het zijn heel waardige ploegge noten. Ik hoop dat ik een waar dige leider voor ze kan zijn." mulhouse Kapot. Leeggereden. Ziek, zwak en misselijk. Michael Boogerd eiste in de tijdrit Freiburg- Mulhouse alles van zijn lijf, dat werd geteisterd door maagklachten. Hij finishte in het achterveld (125ste) op een kleine twaalf minuten van winnaar Lance Armstrong. De keerzijde van de Tour de France in één beeld gevangen. foto anp jasper juinen Opnieuw geen eerste plaats voor Telekom MULHOUSE GPD Opnieuw greep Telekom naast de hoofdprijs. Donder dag ging de etappezege op eigen, Duitse bodem naar Salvatore Commesso. Hij klopte Telekom-coureur Alexandre Vinokourov in een sprint. Gisteren was er op nieuw geen succes wegge legd, hoewel Jan Ullrich er dicht bij was. „Ik had het mooi gevonden in eigen streek de tijdrit te winnen. Jammer dat het niet is ge lukt. Aan de mensen heeft het niet gelegen. Ze hebben me fantastisch aangemoe digd. Heel de wereld heeft kunnen zien hoe het wiel rennen in Duitsland leeft. Het begint een echt wieler- land te worden." Ullrich zei dat hij tevreden was met zijn tweede plaats in het alge meen klassement. „Meer zit er niet in. Armstrong is te sterk." Lance Armstrong op weg naar zijn eerste etappezege in deze Tour de France. foto reuters stefano rellandini Armstrong kwam nog even Ventoux. „Dat had ik niet moe terug op zijn geschenk aan ten doen. Maar ja, je zit in de Marco Pantani op de Mont Tour, een wedstrijd met heel veel stress, en doet dingen waar je later misschien spijt van krijgt. Ik ben blij dat ik het hier recht hebben kunnen zetten, in een tijdrit. Dat is een eerlijke strijd." mulhouse rene banierink Bart Voskamp was nooit ie mand die met oogkleppen op door het leven fietste. Maar na zijn overstap naar het Italiaanse Polti heeft hij bepaalde zaken nog meer tot hun werkelijke proporties teruggebracht. „Ik kan me wel over allerlei dingen lopen opwinden, maar er is toch niemand die me verstaat. Je bent op jezelf aangewezen en dan kom je sneller tot de ont dekking dat sommige proble men groter worden gemaakt dan dat ze zijn." Bart Voskamp wil op zich Parijs halen. „Het is iets speciaals en ik zal blij zijn als we de Ghamps Elysées oprijden. Maar daar voor alleen was ik niet hier." Hij ging voor een etappezege. „Ik heb laten zien dat ik het kan in de Tour en ik was erg gemo tiveerd om dat te bevestigen." Maar veel kansen waren er niet. „De eerste week heb ik altijd moeite om op gang te komen. Ik heb daarna een dag of drie, vier hele goede benen gehad. Maar daarna kwamen de ber gen en was het beste er al snel vanaf. Eerlijk gezegd ben ik niet alleen fysiek, maar ook in mijn hoofd heel erg moe. De fut is eruit, de emotie is weg, de blijd schap ook. Je begint een beetje als een zombie te rijden. Dit is dan ook al mijn tweede grote ronde die ik dit jaar uitrij. Dat gaat je niet in de koude kleren zitten. Vooral als je niet wint, dan lijkt-ie nog veel langer." Datzelfde geldt overigens voor ploeggenoot Jeroen Blijlevens. Voskamp: „We waren hier ge komen om met Jeroen ritten te winnen. Als dat niet lukt, maakt dat alles er niet gemakkelijker op." Maar er is nog een kansje. Voskamp heeft een goed gevoel over de Champs Elysées. „Ik merk aan een aantal kleine din gen bij Jeroen dat hij best wel een goede kans maakt zondag." „De eerste week was Jeroen he lemaal niet goed, dat gaf hij zelf Bart Voskamp. ook wel aan. Heel teleurstel lend, ook voor Polti. Ze haalden een man binnen die 15 keer per jaar won. Nu staat hij nog maar op één. In de Giro was hij heel goed, in de bergen reed hij vaak voor me. Maar in de sprints wil de het maar niet lukken. Daar kan Jeroen enorm van balen. Hier was hij meestal niet goed genoeg en dan is niet winnen makkelijker te accepteren." „Tuurlijk neemt de druk met de dag toe. De sponsor zal erg op gelucht zijn als Jeroen morgen wint in Parijs. Maar de ploeglei ding weet ook dat hij er alles voor doet. Hij zit heus niet thuis te niksen. Misschien heeft hij wel te veel gedaan." Ze trekken binnen de ploeg veel samen op. „Logisch", vindt Voskamp. „We weten wat we aan elkaar hebben. Deze ploeg is toch anders dan TVM. Op wielergebied op de meeste punten beter. Maar de sfeer is heel anders. Of ik nu kwaad of verdrietig ben, ik kan nergens terecht, je kunt het niet uitleg gen. Daarom zoeken we de ou de kern van TVM ook steeds op. Knaven, Hoffman, Van Bondt en wij. We hebben onderling aan een half woord genoeg om te weten hoe de vlag er bij hangt. En als je het leed deelt, foto gpd george nusmeijer wordt het draaglijker." Rustig, weloverwogen en relati verend, zo is Bart Voskamp. Het zijn eigenschappen die een mens goed van pas komen in een geestdodend en doldwaas circus als de Tour. Bij zijn ex- ploeg, nu Farm Frites geheten, is het hele jaar al van alles aan de hand. Doodzonde vindt Vos kamp: „Het is echt belachelijk dat zo'n mooie ploeg naar de knoppen dreigt te gaan door machtsspelletjes." Of het ooit nog goed komt? „Tuurlijk wel", zegt Voskamp. „Wat heb je nodig voor een ploeg? Goede renners, goed materiaal en een goede spon sor. Die voorwaarden zijn er al lemaal. Neem die sponsor, daar heb ik ontzettend veel bewon dering voor. Die heeft vanaf het begin alleen maar ellende over zich heen gehad en toch blijft Farm Frites achter de ploeg staan. Laat ze nou gewoon die harde kern van renners en be geleiders eens vragen wat ze willen. Als die tevreden zijn, ben je al van een hoop proble men verlost. Maar al die men sen die zich ermee bemoeien, nu weer Post als adviseur. Ik vind het allemaal zo overbodig. Zonde voor al die goede men sen die er zitten." Parijs Hoogteverschil en moeilijkheidsgriK Werd in voorgaande jaren i wel eens een poging gedaan laatste rit op een echte ri laten lijken, dit jaar is er rn gewoon van gemaakt wat! is: een criterium naar en oi de beroemdste straat vanl rijs: de Champs Elysées. I het helemaal tot een toeri sche attractie te maken b start ook nog eens onder Eiffeltoren. Winnaar: sprinter. TOUR IN CIJFERS Individuele tijdrit, Fribourg-en-Brisgau- bourg: 1 Armstrong (VSt) 58,5 km in IJ (53,986 km/u), 2. Ullrich (Dui) 0.25.3. reau (Fra) 2.12, 4 Hamilton (VSt) 3.C Beloki (Spa) 3.26, 6. Laurent Jalabei 3.47, 7. Millar (GBr) 3.56, 8. Narde» 3.57, 9. Botero (Col) 3.59, 10. Trei 4 16, 11. Velo (Ita) 4.28, 12. Olanoi 4.35, 13. Mattan (Bel) 4.42, 14. Mi (Fra) 4.52, 15. Conti (Ita) 4 56, 16.0 (Spa) 4.58, 17. Mancebo (Spa) 5.02, l( ranowski (Pol) 5.05, 19. Hera 20 Knaven (Ned) 5.33; 25. Dekker 5.45 Moerenhout 6.22, 37. Den Bakker 655 Van Heeswijk 8.26, 108. Lotz 10 15. Hoffman 10 43. 118. Voskamp 10.52 Blijlevens 11.20, 125. Boogerd 11.51, en laatste Fagnini (Ita) 13.11. Algemeen klassement: 1. Arrrs(l 83.06.19, 2. Ullrich 6.02, 3. Beloki i 4. Moreau 10.34, 5. Heras 11.50, 6 Vin (Fra) 13.26, 7. Botero 14.18, 8. Es (Spa) 17.21, 9. Mancebo 18.09, 10. N 18.25, 11. Beltran (Spa) 21.11, 12. (Fra) 23.13, 13. Ochoa (Spa) 25.00,1 sas (Spa) 32.04, 15. Vinokoerov (Kaz) 3 16. Conti (Ita) 34.18. 17. Va (Bel) 34.29. 18. Trentin 35.57, 19. B 42.13. 20. Robin (Fra)43.12, 50. Dent 1.46.17, 52. Dekker 1.5129, 57 2.02.04, 78. Moerenhout 2.34.31, 101 Heeswijk 2.54.50, 112. Knaven 116. Voskamp 3.04.34, 120. 3.07,17,126. Blijlevens 3.20.53. Puntenklassement: 1 Zabel (Dui) 256pi 2. McEwen (Aus) 137, 3. Vainsteins 134, 4. Dekker 130, 33. Knaven 43,53 kamp 26. 65. Blijlevens 14, 71 Hoffra 72. Moerenhout. 75. Boogerd 10 Bergklassement: 1Botero 347 punten xoa (Spa) 283. 3. Virenque 262, 18 t 61, 35. Den Bakker 20. 40. Voskamp 12 Ploegenklassement, dag: 1. 3.24 59, 2. Festina 1.58, 3. ONCE 32 Rabobank 7.24, 13. Farm Frites 9.52. Algemeen: 1 Kelme 249.50.20, 2 Fi 13.42, 3. Banesto 18.21, 6 1.16.34,20. Farm Frites 6.45.01. Hoffman in beeld bij Dom mulhouse anp Patrick Lefevere heeft, de nieuwe Belgische p mo, belangstelling voor Tristan Hoffman. HoB heeft bij het Deense Mem card contractueel va* dat hij bij een betere ding elders aan de si gaan. Bij Domo, de nie ploeg van Mapei-man Lefevere rijden volgend seil onder anderen Museeuw! Van Heeswijk. Dokter van Rabobank vindt dat zijn rol zwaar wordt overdreven mulhouse fred segaar De Rabobankploeg presteert goed in de Tour de France. Vier rit-overwinningen en zonder goede klassementsrenner toch op de zesde plaats in het ploegenklassement. De laagst geklasseerde van de overgebleven zeven ren ners - Markus Zberg - staat nog bij de eerste zeventig. Ploegarts Geert Leinders: „Het aan deel van de ploegarts wordt jammer genoeg zwaar overdreven." Als ventje van vier ging hij al met zijn va der mee naar de koers. Sportarts Geert Lein ders (43) uit Merelbeke bij Gent komt uit een wielergezin. „Mijn vader was altijd met wiel renners bezig. We gingen op wintersport met de trein. En dan was er een couchette voor de familie en één voor de renners. Als ren ners uit de streek ziek waren, kwamen ze bij hem. Mijn vader was één van de eersten die het universitair diploma sportgeneeskunde kreeg. Ik heb nooit gedacht dat ik datzelfde werk zou gaan doen." Geert Leinders wilde als afgestudeerd sportarts aan de slag in het medisch team van Tour-arts Gérard Porte. „Ik heb hem een brief geschreven waarin ik wees op het be lang iemand in zijn team te hebben die Ne derlands spreekt. Er zijn toch vrij veel Neder landstalige renners, toen nog meer dan nu. Het is een probleem dat renners niet duide lijk kunnen maken wat ze mankeren. Binnen dat team van vier moet er toch één zijn die Nederlands spreekt. Porte heeft gereageerd met de mededeling dat hij niet geïnteres seerd is. Het zijn goede mensen hóór, maar ze spreken geen twee woorden Nederlands. Ik maak er verder geen probleem van, maar het is wel jammer. Neem van Bon, die had een probleem maar kon niet zeggen wat-ie had, terwijl je als renner ook nog eens bezig bent met een serieuze inspanning." Hij is veertien jaar verbonden geweest aan verschillende wielerploegen, de laatste vijf jaar bij de Rabobank. „Ik ben veertien jaar geleden als ploegarts meegekomen naar de Tour. Er waren toen maar drie ploegen met een eigen dokter. Wielrennen is een sport met een enorme prestatiedruk, maar het heeft lang een laag medisch profiel gehad." Vindt u dat u als arts van een wielerploeg concessies moet doen? „De enige concessie die ik moet doen is de concessie aan mijn privé-leven. Het is niet dat ik te weinig vrije dagen heb, ik heb te weinig vrije nachten. Je bent gewoon nooit thuis na je werkdag. Dat valt zwaar. Conces sies aan medisch handelen doe ik niet. Dat hoef ik ook niet, want ik ben eigen baas. Ach, het is heel simpel. Je doet mee aan een spel letje, dat spelletje heeft regels en daar houd je je aan." Is wielrennen op topniveau ongezond? „Wielrennen is zeer gezond. Als je een be paald medisch probleem hebt, is het eerste wat de dokter zegt: 'probeer te fietsen'. Maar topcompetitie is nooit gezond en dat geldt zeker voor wielrennen. Dat doe je meestal ten koste van je gezondheid. En als je het doet moet je geïnformeerd worden door een competent persoon. En die persoon gaat mee tot een bepaald compromis van het wil len bedrijven van topsport en op een gege ven moment is dat onhoudbaar en dan zeg je: 'nu is het over'. Neem Leon van Bon. Als er geen rustdag was geweest de dag ema, had ik hem verboden te starten. Nu was er nog een kans dat-ie er, door de tijd die we door de rustdag hadden, weer bovenop zou komen. Het lichaam zei: het is over. Dat moet je respecteren." „Het is mijn verantwoordelijkheid. Ik draag het laatste woord daarin. Hoog in het klassement of niet, dat maakt niet uit. Zodra het compromis is bereikt, de gezondheid in gevaar komt, is het over. Onherroepelijk. Hoe consequenter je daarin bent, hoe com fortabeler het is voor jezelf. Als je gaat schip peren, gaat het fout. Je moet zo wel werken om het voor jezelf leefbaar te houden. Als je dat niet doet, moet je elke keer voor jezelf evalueren en dan ga je fouten maken. Dan ga je onder druk van anderen het zo draaien dat het toch weer haalbaar wordt. Het is net zo als met de reglementering van doping. Als je de regels accepteert, heb je het makkelijk. Als je het niet doet, maak je het voor jezelf onwerkbaar. Vorig jaar was u niet in de Tour. Heeft u daar achteraf spijt van? „Ik zou alleen spijt hebben gehad als we de beslissing onbezonnen hadden genomen. Andere ploegen namen hun arts wel mee en dachten: het zal wel koelen zonder te blazen. Ze hebben daarin gelijk gekregen. Het is ach teraf praten." Wat Met Erik Dekker is gebeurd in Verona. Heeft u dat als een persoonlijke nederlaag er varen? „Ik zou niet weten waarom. Strikt genomen was het mijn koers niet. Ik had Erik veertien dagen niet gezien en meting gedaan op de avond ervoor. Ik heb gedaan wat er van mij verwacht werd. Hij is boven de 50 geméten, dat is iets anders dan boven de 50 zijn. Hij is nooit boven de vijftig gewéést. Anders had ik een uitzonderingsmaatregel gevraagd." De Tour is weer leuk omdat talent een kans krijgt. „Ik spreek alleen over mijn eigen renners en dan lajk ik niet naar de overwinningen maar naar de ploeg in z'n geheel. En dan denk ik: als geheel draait het goed. Ik heb geen zin dat af te zetten tegen andere ploegen. Ik kijk wel naar andere ploegen, maar geef er geen oordeel over. De Rabobankploeg doet het goed. Dit is de zwaarste koers en onze ren ners staan goed geklasseerd. Mijn aaö daarin wordt jammer genoeg zwaar oven ven. Hoe groter je dat inschat, hoe belanf ker het middel bij de prestatie wordt gei des te sneller ga je afglijden naar de re! tussen prestatie en middel." Die hypobare tent, heeft die gebracht ui ervan verwacht had? „Je slaapt met een technische truc, dat isl Je creëert een soort Courchevel (hoo voor de eerste week. In die week heeft chael Boogerd nauwelijks overbodige spanningen moeten doen. Hij moest' geen enkele zware inspanning herstellen dus is er geen enkel bezwaar geweest in druktent te slapen. Maar op de rustdag b Boogerd tussen twee bergritten door, periode waarin rust belangrijk is, op meter moeten liggen. Ik had liever gezien hij beneden had geslapen. Dat gebeurt omdat Jean-Marie Leblanc in zijn wijsl heeft besloten het peloton op grote hoogt laten slapen. Waarom doet hij dat? Ou een skidorp reclame wil maken. Het bd van die tent is zo enorm opgeklopt it pers. Het heeft een kleine bijdrage gele* Wat ik ervan verwachtte, heb ik gekregen metingen wijzen dat uit. Boogerd is si gezond, één van mijn fitste renners o[ 1 moment. Hij rijdt niet hard genoeg de gen op, dat is waar, maar dat is een ai verhaal."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24