GO Spelletjes in plaats van banners nsi" MÏVU De 3D-kaart en de trucs "Vopio Planner Plus van de NS Multi Media TKF AHI Ur,V1V Oost-west-slachting in het zonnestelsel U P D A T MyCom Parabon ZATERDAG 22 JULI 2000 uu In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl lerh het spelletje Pong. Twee staande streepjes aan weerszijden van het beeld scherm die op en neer konden bewegen om een puntvormig balletje heen en weer te kaat sen. Pong, het eerste computer spel in de geschiedenis, is nu alleen nog bekend van de CM- jjj G-reclame ('had je altijd al lol in IT...'). Er is sinds de jaren ze ventig een hoop gebeurd op grafisch gebied. In de driedi mensionale computerspel len van van- w laten de haarscherpe jhics niets de verbeel- -ding over. Het «taal van robots jjblikkert, perso nages hebben gezichtsuit drukkingen en bewegen vloei end als in een film, bloedspet- ers beschrijven volmaakte pa rabolen. Computerspellen zijn steeds realistischer geworden. Grafi- a sche kaarten moeten steeds meer rekenkracht en geheugen in huis hebben om de com plexe berekeningen aan te kun- De zogenaamde 3D-kaart maken hebben met ruimtelijk heid. Omdat het doorrekenen vierentwintig beelden per seconde met een beeldkwaliteit van 1024 bij 768 pixels anders een onmogelijke aaf zou zijn maakt de kaart gebruik van een aan- lal trucs. Het is goed de techni sche termen hiervoor te kennen rant gemaakt zodat de achter op het moment dat je over- grond er doorheen schijnt, weegt een 3D-versneller aan te Daardoor lijkt het oppervlak won schaffen. Van belang is bijvoor- rond in plaats van hoekig. Want iters beeld het begrip mapping. Om welk monster i: mse een driedimensionaal voorwerp hoekig? de schijn van echtheid te geven, mi plakt de computer e hangetje op. Een marmerbe- hang, een steenbehang, sell. hang van verzengend vuur, een behang van door korstmos overwoekerde kerkermuren met sporen van geronnen bloed. Als je er goed naar kijkt, zie je dat het patroon zich her haalt. Maar in de snelheid van het spel levert mapping een enorm realisme op. Voor een nog groter realisme maakt de 3D-kaart gebruik van mip-mapping, waarbij de tex tuur van een object ook echt gedetailleerder wordt naarmate het in de 3D-omgeving dichterbij komt. De teleurstelling was altijd groot in de oude versies van Doom als een demon van dicht bij niet meer dan een groffe verza meling blokken bleek te zijn. Nu zie je elke wond korst en elke haar in de vacht. Bilineaire filtering is een techniek die aan dat ef fect nog bijdraagt door details bij te verzinnen als de textuur van nog dichterbij gezien wordt. Het tegenovergestelde is fogging, net als in het echt wordt een figuur vager i te hij in de verte verdwijnt. neemt van de gewone grafische Om de berekeningen kaart alle berekingen over die te matie mogelijk te maken zijn personages in een 3D-spel op gebouwd uit een skelet van veelhoeken. Om de scheidslij nen tussen die vlakken te ver doezelen gebruikt de 3D-kaart technieken die alpha-blending en Gouraud shading genoemd worden. De* overgangen tussen de polygonen worden transpa- SILVAN SCHOONHOVEN Games Top-10 bij Sonera je s volk n(ja Als je een beetje wilt bijblijven ieel,j in de muziek, moet je de top- ,ren zoveel in de gaten houden. In de spellenwereld is dat natuur- anders. De echte fana- ten hebben een aantal schijfjes uit de top-10 op de plank staan. Internetprovider Sonera finds deze week sponsor var nationale top-10 en kreeg daar- mee op het eigen Sonera Plaza "lurende de eerste vijf dagen exclusieve publicatierecht, top-10 wordt maandelijks samengesteld op basis 1 rerkoopgegevens van ee lal grote retailers. Daarnaast zijn er ondermeer ook een top- 10 van Playstation, top-5 zichten van PSX, Nintendo 64, gl Game Boy Color en Dreamcast, plus de budget-top-5 van zowel pc- als Playstationspellen. ww.soneraplaza.nl/games - F1 2000 E<sp»i; o Soldier of Fortune Tiberian Sun Firestorm MS heeft een goede reisplanner op internet, maar het program- i! ma voor op de PC, de NS Reis planner, bestaat ook nog steeds. Het biedt wat meer mo gelijkheden dan de gratis versie op internet. Inmiddels bestaat tr ook een Planner Plus, die weer wat beter is en de infor matie van het nieuwste spoor- toekje bevat. Vanzelfsprekend ersrt kan de informatie worden geac- t lualiseerd via internet. Naast de Izeindienstregeling bevat Plan ner Plus de route van en naar station en informatie over •rzieningen op en rond de stations. Planner Plus houdt re- ening met automobilisten, fietsers en voetgangers die van af hun vertrekpunt naar het sta tion gaan, en vervolgens naar hun bestemming vanaf het sta tion van aankomst. Ook is be perkt informatie aanwezig over tram, bus en metro. Verder zijn plattegronden van grote sta tions inbegrepen met aandui dingen van bijvoorbeeld baga- gekluizen en taxistandplaatsen. Met een service-abonnement (eerste jaar gratis) ontvangt de klant elke drie maanden een nieuwe cd-rom met actuele ge gevens. Min.systeemeisen: Pentium 90, 16 Mb Ram. Prijs: 34,50 gulden. Mad Multimedia maakt internetreclame populair Er is behoefte aan advertentie ruimte op internet. Maar men sen willen oök spelletjes spelen op internet. Groninger Jan Tim merman besloot deze twee za ken te combineren en bedacht de 'gamercial'een speelbare reclame op internet. En zo kun je met het Franse kaasbedrijf 'La vache qui rit' kaasjes laten vallen in de monden van hon gerige kinderen. Of kun je ris kant frituren met Aviko in een bak met olie waar bijvoorbeeld krokettenhaaien rondzwem men. „Een gat in de markt", noemt Timmerman het. „De consument zit niet te wachten op knipperende reclame op websites, want hij wil informa tie of vertier zoeken en niet worden afgeleid. Maar als de 'banners' zijn verpakt als leuke spelletjes wordt het een ander verhaal. Dan wordt er wel 'doorgeklikt'. Timmerman richtte zijn in 1999 zijn internetbedrijf Mad Multi media op. Inmiddels werken er 23 mensen en reist Timmerman het hele land door om zijn ver nieuwende product onder de aandacht te brengen. „Op in ternet is het 'zapgedrag' nog veel erger dan op televisie. Mensen klikken razendsnel door met de muis als ze te veel reclame in beeld krijgen, laat staan dat de op de ongevraagde 'banner' van een bedrijf gaan klikken. Er bestaan al program maatjes die al die reclame on zichtbaar maken. Wat je dus moet doen is de 'banner' heel aantrekkelijk maken, bijvoor beeld in de vorm van een ver- slavend spelletje met prijzen. En dan blijkt een simpel spelle tje enorm veel aanhangers te krijgen, terwijl de fabrikant te gelijkertijd veel aandacht krijgt voor zijn product", aldus Tim- De spelletjes worden gemaakt met het programma Shockwa ve, een veelgebruikte 'plug-in' voor internet. „Als je een spel voor het eerst gaat spelen kost het even tijd om het naar de computer halen. Daarna niet meer, want dan blijft het op de harde schijf staan. Voor veel mensen is het een uitdaging om een hoge score te halen, want die levert dan vaak ook weer een prijs op." Grappig is dat tij dens het ophalen van het spel ook weer een simpel spelletje kan worden gespeeld om de tijd te doden: een soort Asteroids, maar dan met het beeldmerk van Mad Multimedia, de me loen, in de hoofdrol. Sommige spellen worden speci aal voor de website een bedrijf gemaakt. Zo is er een spel ge maakt voor postorderbedrijf Wehkamp, waarbij de spelers door de gangen met schappen van het bedrijf moeten racen. En voor de NOC*NSF is een spelletje gemaakt dat in het teken staat van Olympische Spelen v< Sydney, met een boemerang in de hoofdrol. Andere spellen kunnen worden aangepast voor een bepaald bedrijf. „De spelle tjes zijn terug te vinden op onze website weppeppers, de etalage van ons bedrijf. Het is de be doeling dat daar op den duur 30 spelletjes online gespeeld kunnen worden, waarbij ieder een kan proberen de hoogste score te halen", vertelt Tim merman. „We hebben al veel leuke reacties van de bezoekers van onze website gehad." Een bedrijf dat een spel laat maken krijgt een rekening van enkele duizenden guldens. „Maar dat is niet eens zo veel als je je bedenkt hoeveel geld een reclamecampagne kost. Verder kunnen kleinere bedrij ven besluiten een bepaald spel te sponsoren, dat is goedkoper en dan krijgen ze een naams vermelding." Mad Multimedia is te vinden op het internetadres www.mad- h multimedia.nl, de spelletjes op w.webpeppers.nl MAD Multimedia probeert met spelletjes handjes te geven aan een afgezaagd reclameverhaal. foto pf Starlancer verplichte kost voor Chris Roberts-fans, maar er zijn betere alternatieven FRANK BUURMAN Russen en Amerikanen die vreedzaam het zonnestelsel koloniseren in de ko mende eeuwen, daar geloven ze niet in bij Microsoft. Dat wil zeggen, Chris Ro berts, van sofwarehuis Digital Anvil, die voor de Amerikaanse softwarereus ruim tesimulaties maakt, heeft daar zo zijn ei gen gedachten over. In zijn nieuwe spel Starlancer wordt de ruimtevloot van een verbond van westerse landen, een soort Navo in de ruimte, namelijk onverwacht aangevallen door een oostelijke coalitie en ter hoogte van Mars nagenoeg weg gevaagd. Gelukkig is er nog een squa dron ruimtejagers over, de onverschrok ken vrijwilligers van het 45e regiment, en het is aan de speler om als een nieu we Luke Skywalker de zaken even recht te zetten. Chris Roberts en zijn echtgenote Erin zijn beroemd als makers van de Wing Commander-serie, spellen die uitgroei den tot complete speelfilms met beken de acteurs als Mark Hamill (inderdaad, Luke Skywalker) en Malcolm McDowell in de hoofdrollen. De stijl van Roberts is terug te vinden in Starlancer en de ken ners van Wing Commander zullen direct de karakteristieke cockpits herkennen. Maar Starlancer is in de eerste plaats een spel en het cinematografische ge deelte is nu beperkt tot 25 minuten. Daarin wordt het verhaal van Starlancer verteld, van de piloot die de westerse al liantie redde of sneuvelde in zijn pogin gen daartoe. Starlancer laat zich goed vergelijken met de space-sims van LucasArts, zoals X-Wing Alliance. Het spel ziet er, zoals we dat van Roberts gewend zijn, verbluf fend goed uit. Gigantische ruimtesche pen hangen in het zonnelstelsel, ter hoogte bijvoorbeeld van de ringen van Saturnus. In de verte is dan bijvoorbeeld Neptunus met enkele manen te zien. Raketten scheren met een vuurspoor door de ruimte en in het heetst van de strijd lijkt soms het halve heelal te ont ploffen. Ook het interieur van het moe derschip is mooi in beeld gebracht. In de hut van de speler is zelfs een cd-spe- ler aanwezig, waar de achtergrondmu ziek kan worden geregeld. Voor de veteranen van Wing Comman der en X-Wing is Starlancer gesneden koek. Je leert eerst vliegen, schieten en doelen vinden, daarna komen de fijnere nuances aan bod, zoals het commande ren van de computergestuurde collega- -vliegers. Dit kunnen tijdens de Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Dieptemeter bij duikboten; 5. in orde; 6. water (Fr.); 8. sikkepit; 11. een beetje; 13. lidwoord; 15. soort slee; 16. een en ander; 18. bevel; 19. persoonlijk vnvv.; 20. uitroep van pijn; 21. voorvoegsel; 23. verdelgingsmiddel; 25, onmeetbaar getal; 26. geplooide halskraag; 28. kledingstuk; 29. breed (muz.); 32. ondergang; 33. vrouwelijk dier; 34. rustbank. VERTICAAL: 1. Grote bijl; 2. Japanse munt; 3. Europeaan; 4. contant; 7. mechanische piano; 9. onheilsgodin; 10. figurant; 12. bijwoord; 14. landbouwwerktuig; 16. gelofte; 17. wilde haver; 22. thans; 24. van de; 25. familielid; 27. deel van een plant; 28. soort baken; 30. sprookjesfiguur; 31. stad in India. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Bouillon; 5. stelpost; 6. rand; 8. tolk; 10. robot; 12. teken Verticaal: 1. Besmet; 2. ulevel; 3. loper; 4. ossen; 7. asbak; 9. krijt; 11. ton pagne ook menselijke piloten zijn, als het spel in een netwerk wordt gespeeld. Starlancer is verplichte kost voor de aan hangers van Roberts, maar er zijn tegen woordig steeds meer goede alternatie- Tachyon Zoals Tachyon van Novalogic bijvoor beeld. Geen Russen dit keer, maar meg- acorporaties en vrijbuiters in de ruimte die elkaar het licht in de ogen niet gun nen. En dat betekent dus oorlogje spelen in het heelal. De speler is de huurling/superpiloot Jake Logan, die bereid is te werken voor beide partijen, als er maar wordt betaald. Logan kan dienst nemen bij de GalSpan corporatie en de zogenaamde Bora-piraten gaan uitroeien, maar het is eigenlijk veel uit dagender om te kiezen voor de sympa thieke vrijbuiters en die moloch van een multinational eens flink van katoen te geven. GalSpan heeft wel de mooiste ruimteschepen en de meest gevanceer- de wapens, maar de Bora's zijn meesters in het improviseren. Van het meest troosteloze afgetakelde transportschip weten ze nog een slagschip te maken. Het sterke punt van Tachyon is dat je niet een van te voren uitgestippeld pad bewandelt. Het spel staat stijf van de missies (verrassingsaanval, escorteren, saboteren) die niet altijd iets te maken hebben met het eigenlijke verhaal. En zo blijft Tachyon dus verfrissend en is het spel wat dat betreft iets beter dan Star lancer. Novalogic heeft de spelers lange tijd ge trakteerd op zijn zogenaamde Voxel- technologie, die echter op zijn laatste benen loopt en het moet afleggen tegen de 3D-kaarten. Dus heeft het bedrijf nu inderdaad gekozen voor ondersteuning van Voodoo, TNT, GeForce en al die an dere grafische wondertjes. Het resultaat mag er zijn: grafisch doet Tachyon wei nig onder voor Starlancer, dat net iets mooier is. Verrassend is dat het spel uit gaat van besturing per muis, hetgeen even wennen is als je aan de joystick ge wend bent. Bij de server van Novalogic op internet kunnen menselijke spelers ook met en tegen elkaar spelen, met meer dan 100 tegelijk. Min. systeemeisen: Beide spellen draaien vanaf Pentium 200 met 32 Mb r am en Windows 95/98. 3D-kaart is verplicht. Prij zen omsteeks 100 gulden. Beschikbaar ge steld door Microsoft (Starlancer) en Info- grames (T achyon). Bezorging per Ferrari Michael Schumacher en zijn maten bewijzen het keer op keer: met een Ferrari ben je meestal het snelst waar je zijn wilt. Dat gegeven inspireerde computerleverancier MyCom. Het bedrijf wil graag razendsnelle service verlenen en zet vijf Ferrari's in om spullen bij de klant te krijgen. Voor vier uur 's middags be steld is nu voor 's avonds negen uur in huis. De kosten van de service zijn erg laag: slechts 25 gulden. Daarbij maakt het niet uit of het gaat om een compleet systeem of om een joystick. Wie dat wil kan na aflevering ook nog even een stukje meerijden in zo'n supersnelle bolide en w' wil er nu niet even een ritje maken in een Ferrari? www.mycom.nl Pen en muis Esselte introduceert een interessante combinatie van compu terpen en muis met de Wacom Graphire Pen Muis-set. De combinatie is bedoeld voor computergebruikers die met een gewone muis willen kunnen werken, maar die voor grafische toepassingen, fotobewerking en dergelijke ook een elektroni sche pen nodig hebben. Het tekenapparaatje is drukgevoelig en is ook geschikt om digitale notities te maken. Ook de muis is bijzonder: die werkt zonder balletje. De bewegingen en ver plaatsingen van de beide invoerapparaten worden gedetecteerd door de elektronische muismat, die bij de combinatie hoort. De set, die is goedgekeurd door de Stichting RSI Nederland, kost 249 gulden. Q-go is populair Q-go is een bijzondere zoek machine. Deze search-engi ne maakt het mogelijk om een complete vraag in te tikken, zoals: Wat is bio-energetica? Is er vanavond iets leuks op tv? Of: Waar vind ik het spoorboek je?^ bijna alle gevallen komt Q-go met zinni ge informatie te rug. De dienst is in het afgelopen kwartaal al bijna 400.000 keer ge raadpleegd, meldt Roderick den Daas van het bedrijf trots. Ook kwamen er veel vragen binnen door een sa menwerking met onder andere Freeler, Favo riet en Sport week. Op de website, die zojuist is vernieuwd, kan in het Nederlands worden ge navigeerd. Binnenkort dat ook in het Duits, Frans, En gels en Spaans, v.q-go.nl kan c Slapend 'rijk' worden Jk COMPUTATION Computerbezitters kunnen slapend geld verdienen. Het enige wat ze hoeven te doen is het programma Pioneer downloaden en 's nachts hun pc aan laten staan. De Ameri kaanse bedrijven Parabon, Distributed Science en United De vices gebruiken de systemen dan via het internet voor het bere kenen van wetenschappelijke modellen en het testen van geïn tegreerde circuits. Dergelijke opdrachten kunnen in stukjes worden verdeeld en verwerkt op vele verschillende pc's. Door deze methode toe te passen, kan zo'n opdracht sneller en goed koper worden uitgevoerd dan met een supercomputer. Hoeveel het in de nachtelijke uren beschikbaar stellen van je pc oplevert, wordt over enkele maanden bekend gemaakt. Gedacht wordt aan een bedrag van rond de tien dollar per pc per maand. Tot nu toe worden de opbrengsten niet uitgekeerd, maar gedo neerd aan kankeronderzoek. www.parabon.com Nog sneller vertalen i w Het Belgische softwarehuis Lemout Hauspie heeft een nieuwe versie van het ver taalprogramma Power Translator uitgebracht. Het betreft Pro 7.0 en gaat - zoals tot nu toe gebruikelijk - uit van het Engels als basistaal. Met het programma kunnen documenten razendsnel worden omgezet in het Frans, Duits, Spaans, Itali aans, Portugees of Japans. L&H werkt de laatste jaren hard om programma's als dit verder te perfectioneren en geeft aan dat de interfase en de woordenboeken opnieuw verbeterd zijn. Power Trans later werkt naadloos samen met Office 2000 van Micro soft en werkt ook binnen e- mailprogramma's als Out look 2000, Lotus Notes 4 en 5 en Eudora Pro 3 en 4. www.lhsl.com Irisscan vervangt wachtwoord Microsoft zal in de toekomst de wachtwoorden in het bestu ringssysteem Windows wellicht vervangen door een irisscan, een vingerafdruk en stemherkenning. Het bedrijf heeft een sa menwerking aangekondigd met I/O Software, dat de benodigde techniek in huis heeft. De nieuwe techniek kan onder meer worden gebruikt voor het inloggen op de computer, maar ook voor het veilig afhandelen van transacties op het internet. I/O Software denkt dat techniek het punt bereikt waarop dergelijke vormen van beveiliging betaalbaar zijn en goed genoeg werken. De onderneming denkt dat over enkele jaren een meerderheid van de computers zal zijn uitgerust met apparatuur om vinger afdrukken of irisse HET WEER door Jan Visser Zomerweer blijft uit De eerste twintig dagen van de maand juli zijn uitermate somber verlopen. Op Schip hol werden slechts 70 uren zon geregi streerd. Normaal zijn dat er 135. Verder een opvallend koele midjulifase. De tweede de cade van de maand, het tijdvak 11-20 juli, bracht het in De Bilt tot gemiddeld 14,3 graad. Alleen in 1916 en in 1980 was het nog koeler met respectievelijk 14,1 en 13,8 graad. Qua temperatuur mogen we van de derde decade meer verwachten maar stralend zo merweer zit er de komende tijd helaas niet aan te komen. Het hogedrukgebied boven de Britse eilanden is weliswaar in beweging gekomen, waardoor de wind die vermale dijde noord westhoek heeft verlaten, maar echt bestendig wordt het niet. Vandaag zijn er tijdens de ochtend enkele wolkenvelden. Vanmiddag komt de zon geregeld tevoor schijn en stijgt de temperatuur tot 20-22 graden. In het oosten van het land is, in sa menhang met een storing boven Polen, de kans op een bui aanwezig. Morgen krijgen we vergelijkbare weersom standigheden als vandaag. In de ochtend eerst laaghangende bewolking en/of mist. In de middag is de zon geregeld van de partij. Verder blijft het waarschijnlijk droog en het kwik schommelt in de middag rond de 21 graden. De wind ruimt naar het noordoosten en is meest matig. Na het weekeinde warm weer (21-22 graden) maar van tijd tot tijd wel kans op een regen of onweersbui. Grote delen van Europa ko men namelijk terecht in een omvangrijk gebied van lage barometerstanden dat vrij wel geheel gevuld is met onstabiele lucht- massa's. Extreem veel regen valt de laatste tijd in het midden van Zweden. In Sveg be leeft men met inmiddels meer dan 200 mm de natste juli ooit. Gisteren bij ons lange tijd somber en kil maar in de loop van de middag klaarde het van het noorden uit langzaam op. Dat was te laat om de maxima nog op te krikken. Valkenburg bleef op 15,5 steken, bij Bloe- mendaal werd het 16,5 graad.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21