Leidsch Dagblad sale LE 11 SALE Aanleg van HSL kost 250 miljoen meer wwffl! sale Steeds weer ziek in weekeinde en vakantie Wandelende legende CA»A wonen Nieuw overleg over sluiting Franse brouwerij Heineken Ritzege voor Armstrong 'erekwestie' Israëliërs voorbereid op 'gezamenlijk' Jeruzalem 2 WEK EN GR AT IS LEIDS DAGBL CH AD - [ERDAG 22 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 18 De geheimen van Rembrandt ontrafeld in het Rijksmuseum 19 Een super-amateur houdt het niet droog tijdens waterskiles op de Zegerplas Salou is de Nederlandse jongeren liever herinnerd om kwijt dan rijk zijn taalgebruik Dries van Agt Bisschop Gijsen zal vooral worden voelt zich op IJsland als een vis in het water jiti-Israëlische oep opgepakt' ittien mensen zijn in de •rikaanse staat North Ca- ia aangehouden omdat ze een anti-Israëlische ter- rgroep zouden behoren, zou gaan om een tak van Libanese beweging Hezbol- De federale agenten heb- op achttien adressen naar verdachten gezocht in en d Charlotte, 525 kilometer zuidwesten van Washing- Het onderzoek is gedaan samenwerking met de Ca- geheime dienst. De ep hield zich bezig met cri- ïele activiteiten. Een Liba- restaurant gebruikte zij dekmantel. ang ontdekt in rhuiswagen man kreeg gisteren in nnickendam de schrik van leven toen hij in een ge- ïrd verhuisbusje een 1.20 Ier lange slang ontdekte, zag het beest in zijn ach- ïitkijkspiegel naar voren nkelen. Toen de slang de sagiersstoel bereikte, zette bestuurder het voertuig stil stapte uit. Personeel van i dierenambulance heeft de j uit de wagen gehaald en rgebracht naar de reptie- afdeling van een dierenspe- fizaak. jrkeersborden palen gestolen een opslagruimte in Beilen 372 verkeersborden met lehorende palen gestolen. daders moeten een chtwagen hebben ge- ikt", zegt T. Woestenburg, ifd wegen en kanalen bij de vincie Drenthe. Wat de eigenaar met zoveel keersborden moet is Woes- burg een raadsel. De waar van de vermiste verkeers- den wordt geschat op 000 gulden. Tizenrad in inden weer stuk de tweede keer in acht ten is het Londense Millen- Wheel gesloten. Het otste reuzenrad ter wereld gisteren weer kapot. De de eeuwwisseling ge- iwde 135 meter hoge at- tie zou oudejaarsdag wor- geopend. Vanwege man- lenten gebeurde dat pas maand later. Nu is een Zldrijvingsmechanisme ka lft. Het is niet bekend wan- f/ftr het rad aan de oever van ■■Theems weer gaat draaien. /ANDAAG 44 PAGINA'S Nijmegen De Nijmeegse Vierdaagse kende dit jaar een groot aantal uitvallers. Zo'n 4.000 deelnemers haalden de eindstreep niet. Dat gold nietr voor de 85-jarige Annie Berkhout uit Voorburg. Deze wandelende legende liep haar 64e Vierdaagse uit. Een grote bos bloemen namens het organisatiecomité wachtte haar bij het passeren van de eretribune. Wat zij volgend jaar doet, vroeg marsleider Wim Jansen. Over het ant woord hoefde ze dan ook geen seconde na te denken: „Meelopen natuurlijk." Meer wandelnieuws op de plaatselijke pagina's. FOTO RON PICHEL G7 nog niet uit schulden van armste landen nago hester van nunen correspondent De staatshoofden en regerings leiders van de zeven rijkste wes terse landen, de G7, hebben gisteren op het Japanse eiland Okinawa opnieuw verklaard, dat zij bereid zijn om de schul den van de armste landen kwijt te schelden. Maar hoe en wan neer zij dat gaan doen, maakten "zij op de eerste dag van hun driedaagse bijeenkomst niet bekend. Angst dat het geld wordt ge bruikt om oorlogen te financie ren, weerhoudt hen daarvan. De G7 wil zekerheid dat de voordelen van schuldenverlich ting bij de armsten terechtko men. Gisteravond voegde de Russi sche president Vladimir Poetin zich bij het gezelschap, dat daarmee de 'G8' werd. SUMMER nu vele toonzaalmodellen met extra korting! Zoeterwoude I Rijneke Boulevard I Hoge Rijndijk 315 I 071 - 589 93 46 schiltigheim anp De directie van de met sluiting bedreigde Adelshoffen-brouwe- rij van Heineken in het Franse Schiltigheim gaat dinsdag op nieuw praten met de werkne mers, die dreigen het bedrijf op te blazen. De ongeveer honderd werk nemers houden de brouwerij sinds woensdag bezet. De werknemers eisen overleg over de toekomst van Adelshoffen. De directie is daar nu op inge gaan, maar blijft erbij dat de brouwerij voor het eind van het jaar dicht moet omdat die on rendabel is. Dinsdag wil de directie pra ten over de reorganisatie van de Franse activiteiten van Heine ken, waarvan de sluiting van Adelshoffen onderdeel is, en over het sociaal plan. De mees te werknemers kunnen volgens dat plan in de regio een andere baan krijgen. De bezetting in Schiltigheim volgde op acties van arbeiders van de textielfa briek Cellatex in Givet, waar door een faillissement 153 werknemers op straat komen te staan. Die dreigden ook de fa briek op te blazen als hun sala ris niet twee jaar zou worden doorbetaald. De Franse over heid bereikte donderdag een akkoord met een delegatie van de bezetters in Givet over af vloeiing van de afgedankte ar beiders. mulhouse fred segaar Lance Armstrong heeft toch nog zijn ritzege in de Tour de France. In de tijdrit over bij na zestig kilometer van Frei burg in Duitsland naar Mul house in Frankrijk versloeg de Amerikaan Jan Ullrich (tweede) en Christophe Mo- reau (derde). Armstrong noemde zijn overwinning 'een erekwes tie'. „De Tour gaf me tot op heden een leeg gevoel. Nu ik de etappe binnen heb, voel ik me goed. De Tour is voor mij compleet." Jan Ullrich consolideerde zijn tweede plaats. Als hij die positie behoudt, wordt hij morgen voor de derde keer tweede. Ullrich werd aange moedigd door tienduizen den landgenoten. Het par cours liep vlak langs zijn huis in Merdingen. Joseba Beloki is derde. Hij heeft een kleine voorsprong op num mer vier Christophe Moreau. De groene trui gaat naar Erik Zabel. Wint de Duitser dit weekeinde geen etappe, dan is het al het derde achtereen volgende jaar dat hij het puntenklassement wint zon der dagsucces. De aanleg van de fundamenten van de HSL-Zuid kost de staat 4,4 miljard gulden. Dat is 250 miljoen meer dan mi nister Netelenbos (verkeer) in maart nog dacht. Zij haalt dit geld uit het Meerjarenprogramma Infrastructuur en Transport (MIT). De extra kosten hebben volgens Nete lenbos geen gevolgen voor geplande projecten. Zij wil pas in de begroting voor 2001 bekend maken hoe zij het gat precies dicht. Netelenbos heeft dat gisteren bekend gemaakt. den haag anp hans jacobs In maart dacht zij nog dat er geld kon worden bespaard op de hogesnelheidslijn door goedkopere en andere bouw mogelijkheden en ontwerpen. Dat is maar ten dele gelukt. In een brief aan de Tweede Kamer spreekt Netelenbos van het best haalbare resultaat. De tegenval lers hebben er ook toe geleid dat de minister afziet van de aanleg van een verdiepte krui sing van de flitslijn met auto weg A4 ter hoogte van Hoog- made. De minister had de Ka mer toegezegd daartoe bereid te zijn wanneer er bij de bouw 'winst' werd geboekt. Verschil lende fracties vinden overigens dat ze er nog maar eens naar moet kijken. De HSL moet in 2005 klaar zijn. Tweede-Kamerlid Leers (CDA) noemt het opmerkelijk dat de minister in haar brief derhandeling voor andere HSL erover dat de minister de dek king van het kwart miljard doorschuift naar prinsjesdag. De CDA'er ziet ook liever dat Netelenbos het extra geld be steedt aan een verdiept HSL- spoor bij Hoogmade. In maart sloot Netelenbos al een intentieovereenkomst met vijf consortia. Afgelopen week einde volgden de definitieve contracten voor de 'onder bouw'. Tot de ondertekenaars behoren ook de aannemers HBG en Strukton, tot ergernis van D66, WD en CDA. De twee bedrijven worden verdacht van fraude bij de aanleg van de Schipholtunnel, maar mogen toch meedoen. De Kamer vindt dat eerst het onderzoek naar de fraude moet worden afgerond alvorens een besluit kan worden genomen over deelname van HBG en Strukton. Het ministerie is nog in on- „op een vrij laconieke wijze omgaat met deze forse over schrijding". Leers verbaast zich contracten. Deze betreffen de aanleg, het beheer en onder houd van het spoor. Online de nieuwste Kawasaki reserveren? www.multirent.nl jeruzalem ap De Israëlische minister Michael Melchior heeft gisteren gezegd dat premier Barak bij de onder handelingen in de VS heeft in gestemd met een Amerikaans voorstel om de Palestijnen be perkt zelfbestuur te verlenen in delen van Jeruzalem. Een lid van Baraks onderhandelings team in Camp David, Eldad Ya- niv, sprak dat later echter tegen. „In het raamwerk van Israëli sche soevereiniteit over de hele stad kunnen wij instemmen een zekere vorm van Palestijnse autonomie over sommige mos- limwijken buiten de Oude Stad, en alleen buiten de Oude Stad - dat is het Amerikaanse voor stel", zei Melchior. Maar Yaniv ontkende dat Ba rak waar dan ook mee akkoord was gegaan en zei dat de pre mier wachtte op een Palestijnse reactie alvorens zijn standpunt bekend te maken. De vertegen woordiger van de Palestijnse tilburg gpd Jtn ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. b mie meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang. want op op! Duizenden Nederlanders hebben er waarschijnlijk last van: steeds weer ziek in het begin van weekeinden en vakan ties, soms dagen lang. Volgens bijzon der hoogleraar gezondheidspsycholo gie Ad Vingerhoets, die tot drie jaar ge leden zelf aan 'vrijetijdsziekte' leed, treft het fenomeen vooral mensen die hun werk moeilijk los kunnen laten. „Elke Kerstmis was ik ziek. Hoofd pijn, spierpijn, meestal ook koorts. En als ik een griepje kreeg, begon dat meestal vrijdagmiddag en was het maandagochtend doorgaans weer over. Lange tijd dacht ik dat ik de enige was, omdat ik het fenomeen niet van anderen in mijn omgeving kende", vertelt Vingerhoets in zijn werkkamer op de Katholieke Universiteit Brabant te Tilburg. Met een studente deed hij onderzoek naar wat hij noemt de parttime-versie van het chronisch vermoeidheidssyn droom. „Ik viel van mijn stoel toen we na een oproep in de bladen Psycholo gie en FNV Magazine 114 reacties kre gen. Ik had op niet meer dan twintig gerekend", zegt de hoogleraar, die met behulp van een enquête klachten, oor zaken en getroffenen in beeld heeft proberen te brengen. „Bij het gros van de mensen blijken de klachten op vrijdagavond of zater dag te beginnen. Ze hebben vaak last van hoofdpijn, migraine, misselijkheid, moeheid of spierpijn. Aan het eind van het weekeinde voelen ze zich weer be ter." Aan het begin van een vakantie periode zijn de klachten doorgaans he viger en langduriger. „Vaak duurt de malaise dan een week en breken griep en verkoudheid door." De klachten blijken in alle lagen van de bevolking voor te komen, vooral bij mensen die zich heel verantwoordelijk voelen en perfectionistisch zijn inge steld. „Die kunnen hun werk niet losla ten. Musturberen noem ik dat: ze kun nen moeilijk ontspannen en ze leggen zichzelf voortdurend dingen op", zegt Vingerhoets. Een grote stressgebeurtenis zoals een huwelijk, relatieproblemen of sterfgeval, kan op een gegeven mo ment de trekker overhalen. Opeens kan het lichaam de omslag van werkdruk naar rust niet meer aan. „Als je door de week te maken hebt met een hoge werklast, dan ontwikkelt je lichaam een tegendruk. Zo komt je lichaam toch weer in balans. Het probleem ontstaat als de lichamelijke tegendruk in een weekeinde of vakantie niet ver dwijnt. Dan word je dus niet ziek van de werklast, maar van je eigen tegen druk." Volgens Vingerhoets kunnen de meeste mensen zelf al een hoop doen om van de klachten af te komen. „Je kunt jezelf aan het eind van de werk week eens flink afbeulen. Ga eens jog gen of fitnessen om het einde van je werk te markeren. Maar beter is het om ook geestelijk om te schakelen. Leer jezelf dat het musturberen een keuze is. Waarom zou je je schuldig voelen over verplichtingen die je jezelf aanpraat?" HET WOORD IS AAN A. Ferwerda-v.d. Berg Geloof: een vangzeil als je naar beneden tuimelt van angst. - buien)'rpaarr ook zonnig 13724° 147220 14721° nïïïsuS 50% 50% 50% ronn«ch!j'n 30% 40% 30% Stand veiling UMTS-licenties ruim vijf miljard den haag gpd De veiling van UMTS mo- biele-telefonielicenties heeft definitief het stadium van kruimelwerk verlaten. Ook de kleinste frequentie kavels schoven gisteren een eind op in de richting van een miljard gulden per stuk. Dat bracht de tussen stand, na 297 rondes bie den, op ruim 5 miljard gul den. Dat komt nog niet in de buurt van de door minister van financiën Zalm voor spelde opbrengst van 20 miljard gulden. Toch moet de minister zich opgelucht voelen nadat de prijzen voor de vijf kavels gisteren flink omhoog gingen. Libertel verhoogde het bod op de grootste kavel A met 228 miljoen tot 1,3 mil jard gulden. Voor een paar miljoen minder staat KPN te boek voor kavel B. De combinatie Ben/Deutsche Telekom staat met 789 mil joen voor kavel C, Versatel met 862 miljoen voor D en Dutchtone is in de race met 791 miljoen voor kavel E. Telfort is met lege handen het weekeinde ingegaan. Bevrijdingsorganisatie in Was hington, Hasan Abdel Rahman, zei dat er „zonder volledige Pa lestijnse soevereiniteit over Oost-Jeruzalem" geen basis is voor een akkoord. De Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi suggereerde dat Melchior het Amerikaanse voorstel met opzet had ver draaid om de Palestijnse reactie te peilen. Ondanks de ontkenning lijkt het erop dat de regering-Barak de Israëlische bevolking pro beert voor te bereiden op con cessies die in de onderhande lingen met de Palestijnen zullen moeten worden gedaan. Vol gens een gisteren gepubliceer de peiling is 70 procent van de Israëliërs er tegen om zelfs maar enig deel van Jeruzalem aan Palestijns gezag over te dra gen, terwijl daar slechts 27 pro cent voor is. Pagina 5: Touwtrekken om status Jeruzalem gaat door Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle be/orging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712144. 4001 21

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1